Polskie Forum Astronautyczne

Wolne tematy => Off-topic => SARS-CoV-2 (Covid-19) => Wątek zaczęty przez: marchewa2000 w Lipiec 19, 2020, 11:42

Tytuł: Psychologiczne uwarunkowania pandemii
Wiadomość wysłana przez: marchewa2000 w Lipiec 19, 2020, 11:42
Nie widziałam, żeby był wątek jak covid wpływa na psychike i jak ludzie sobie z tym radzą. myslę, że to tez jest bardzo wazny temat. A wy co uważacie? Rozważyłabym otworzenie wątku na ten temat.
Tytuł: Odp: Psychologiczne uwarunkowania pandemii
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Lipiec 26, 2020, 17:44
Przeniosłem post Marchewy2000 do nowego wątku.

Temat istotnie jest ważny.

Kondycja osób już wcześniej mających problem ze zdrowiem psychicznym, może być narażona w uwarunkowaniach pandemicznych na dodatkowe dysfunkcje:

Cytuj
- Po jej wyjaśnieniach stwierdzili jednak, że skończyli już pracę i próbka nie będzie pobierana. Kolejny termin nie został określony. Ta sytuacja to absurd. Kontakt telefoniczny z PSSE jest niemożliwy. Telefony są zajęte lub milczą, a na teren hotelu
- ze zrozumiałych względów - nie ma wstępu. Córka jeszcze dwa miesiące temu była pod opieką psychologa i zakończyła terapię związaną z depresją. Z rozmów telefonicznych słyszę, że jesteśmy bliscy powrotu depresji - martwi się Pan Tomasz apelując do nas o pomoc.
https://gazetakrakowska.pl/krakow-ognisko-koronawirusa-w-sanepidzie-osoby-z-kwarantanny-nie-moga-doczekac-sie-na-test-prosza-o-interwencje/ar/c1-15090799

Poniżej nieco odniesień związanych z wpływem pandemii na stan umysłu, które  pojawiły już się w dziale zbiorczym:

https://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=3997.msg143123#msg143123  (3)

https://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=3997.msg142515#msg142515


I jeszcze parę materiałów związanych z tematem

https://pulsmedycyny.pl/skutki-pandemii-koronawirusa-przewlekly-stres-uderza-nie-tylko-w-psychike-988566

https://wgospodarce.pl/informacje/79428-pandemia-bedzie-miala-psychologiczne-skutki

http://www.psychiatriapolska.pl/uploads/images/PP_2_2020/187Heitzman_PsychiatrPol2020v54i2.pdf
Tytuł: Odp: Psychologiczne uwarunkowania pandemii
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Lipiec 26, 2020, 17:44
Psychological Impact and Associated Factors During the Initial Stage of the Coronavirus (COVID-19) Pandemic Among the General Population in Spain
Front. Psychol., 23 June 2020 | https://doi.org/10.3389/fpsyg.2020.01540

(...) Studies related to previous outbreaks such as Ebola, swine flu or MERS have revealed that such situations cause a deep and wide range of negative psychosocial impacts. Common psychological reactions are fear of contracting the virus and falling sick (Rubin et al., 2010; Al Najjar et al., 2016), of dying, of suffering if being infected, of separation from relatives and stigma, as well as feelings of helplessness (Hall et al., 2008). Such negative emotions tend to intensify with the restrictions usually taken by the authorities to ameliorate the virus spread, such as closure of schools and business (Van Bortel, 2016). (...)
https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fpsyg.2020.01540/full
Tytuł: Odp: Psychologiczne uwarunkowania pandemii
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Sierpień 16, 2020, 21:44
Psychoterapeutka: Pandemia mocno nadszarpnęła zdrowie psychiczne nowojorczyków
Opracowanie: Nicole Makarewicz 16 sierpnia (07:30)

„Pandemia i zamknięcie w domu mocno nadszarpnęły zdrowie psychiczne nowojorczyków. Zarówno tych borykających się z problemami psychicznymi, jak też i tych zdrowych" - powiedziała pracująca w Nowym Jorku polska psychoterapeutka, Katarzyna Szcześniak.

(...) Zdaniem Szcześniak kontynuowanie terapii jest obecnie bardziej istotne niż kiedykolwiek. Ludzie muszą się zmagać z swoimi problemami na które się wcześniej leczyli np. depresją i uzależnieniem. W trakcie pandemii pojawiły się jeszcze inne.

Dochodzi strach o zdrowie swoje i bliskich, utrata pracy, kłopoty finansowe, samotność, niepewna przyszłość i obawa o to jak będą wyglądały nasze relacje międzyludzkie. Pogłębia to jeszcze stres związany z tym, że cała rodzina nagle pozostaje w domu. Pojawiają się duże i małe problemy i konflikty związane z nieustannym byciem razem. Niestety wzrosła znacząco także przemoc domowa czy problemy związane z nadużywaniem alkoholu - akcentuje terapeutka. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-psychoterapeutka-pandemia-mocno-nadszarpnela-zdrowie-psychic,nId,4673458
Tytuł: Odp: Psychologiczne uwarunkowania pandemii
Wiadomość wysłana przez: Robek w Sierpień 16, 2020, 22:14
Nie widziałam, żeby był wątek jak covid wpływa na psychike i jak ludzie sobie z tym radzą. myslę, że to tez jest bardzo wazny temat. A wy co uważacie? Rozważyłabym otworzenie wątku na ten temat.

Sporo ludzi sobie z tym nie radzi bo są słabi psychicznie, nie są odporni na dość duży stres, nie radzą sobie z tym wszystkim.
I to jest cecha naszych czasów, bo w dawnych czasach jak co kilkanaście lat była jakaś wojna, często były epidemie w których ginęła masa ludzi, to każdy znajdując się często w tak skrajnie stresujących sytuacjach, był przetrenowany, psychika była przyzwyczajona oswojona z czymś takim, a dzisiaj jest już inaczej, gdyby nagle wybuchła jakaś wojna, to wielu ludzi których by na 100% nie wzięli na tą wojnę, to i tak oni by popełniali samobójstwo, bo ze stresu mózg zaczyna źle funkcjonować, i pojawiają się takie kompletnie niedorzeczne pomysły, na szczęście osobiście byłem kilkukrotnie (z własnej winy) w stanie zagrożenia życia, więc mnie ten problem nie dotyczy, samemu się przetrenowałem. 
Tytuł: Odp: Psychologiczne uwarunkowania pandemii
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Sierpień 27, 2020, 00:00
Koronawirus zaburzył życie młodym ludziom. Boją się nowych relacji
Opracowanie: Justyna Lasota-Krawczyk 26 sierpnia (10:26)

Kryzys łączący się z koronawirusem zaburzył życie młodym ludziom - powiedziała psychoterapeutka Katarzyna Szcześniak. Pandemia utrudniła dostęp do systemu wsparcia rówieśniczego, który na tym etapie rozwojowym jest dla nich najważniejszy. Był to też pierwszy kryzys, z którym musieli się uporać sami - podkreśliła.

Psychoterapeutka zauważyła, że młodzi Amerykanie wraz z izolacją społeczną i emocjonalną, zamknięci w domu, zostali pozbawieni tradycyjnych wydarzeń jak na przykład oficjalne zakończenie roku szkolnego. Według Szcześniak odczuli to boleśnie zwłaszcza uczniowie kończący szkoły podstawowe i średnie. Nie mieli okazji pożegnać oficjalnie swoich koleżanek, kolegów czy nauczycieli, zakończyć jednego ważnego etapu życia i przejść w miarę bezboleśnie do kolejnego. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/komentarze-ekspertow/news-koronawirus-zaburzyl-zycie-mlodym-ludziom-boja-sie-nowych-re,nId,4692619
Tytuł: Odp: Psychologiczne uwarunkowania pandemii
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Sierpień 27, 2020, 00:37
Ciekawym tematem też jest denializm koronawirusowy czyli podważanie istnienia i niebezpieczeństwa pandemii i samego koronawirusa. Nawoływanie do nie podporządkowania się wymogom sanitarnym w imię swoich konstytucyjnych praw czy z powodu niewiary w pandemię.
Tytuł: Odp: Psychologiczne uwarunkowania pandemii
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Sierpień 27, 2020, 23:55
Wyśmiewał epidemię koronawirusa. Jego żona zmarła na Covid-19
Joanna Potocka 27 sierpnia (10:01)

Pewna para z Florydy w Stanach Zjednoczonych od początku kwestionowała epidemię koronawirusa. Do czasu, aż sami się zarazili. Kobieta zmarła.

Brian Hitchens i jego żona Erin od początku wybuchu epidemii koronawirusa głosili przeróżne teorie spiskowe, którymi chętnie dzielili się między innymi na Facebooku. Utrzymywali, że to zwykła grypa. Nie wierzyli w zagrożenie, jakie niesie ze sobą Covid-19.

Na przykład Brian, który pracował jako kierowca taksówki, nigdy nie zakładał maseczki ochronnej. Aż w maju sam zaraził się koronawirusem. Kilka dni po nim symptomy choroby stwierdzono także u Erin. Kobieta, która miała astmę, była od początku w grupie podwyższonego ryzyka.

Brian doszedł do siebie po kilku dniach, ale stan jego żony się tylko pogarszał. Jak pisze BBC, kobieta oddychała przy pomocy respiratora. Niestety, lekarzom nie udało się uratować jej życia.

Wdowiec dziś żałuje, że nie uwierzył w ostrzeżenia ekspertów. "To prawdziwy wirus, który dotyka ludzi w różnym stopniu. Nie mogę zmienić przeszłości. Mogę żyć tylko teraźniejszością i w przyszłości dokonywać lepszych wyborów" - powiedział Brian w rozmowie z BBC.
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-wysmiewal-epidemie-koronawirusa-jego-zona-zmarla-na-covid-19,nId,4694719
Tytuł: Odp: Psychologiczne uwarunkowania pandemii
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Październik 01, 2020, 23:52
Polacy w pandemii. Lęk i niepokój wciąż nam towarzyszą
Opracowanie: Sara Bounaoui,Blanka Baranowska,Blanka Baranowska,Monika Kamińska 1 października (12:45)

(...) Początek pandemii i marcowe badania Dentsu to zauważalne nasilenie negatywnych emocji. Utrata bezpieczeństwa i niepewność co do rozwoju sytuacji.  W marcu jedynie 13% badanych zadeklarowało, że czuje się bezpiecznie. W pomiarze majowym, poczucie bezpieczeństwa wzrosło i pojawiło się u 30% badanych osób. Powakacyjny pomiar podtrzymał trend wzrostowy, we wrześniu 38% badanych zadeklarowało, że czuje się bezpiecznie. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-polacy-w-pandemii-lek-i-niepokoj-wciaz-nam-towarzysza,nId,4764418
Tytuł: Odp: Psychologiczne uwarunkowania pandemii
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Listopad 10, 2020, 00:04
Ciekawym tematem też jest denializm koronawirusowy czyli podważanie istnienia i niebezpieczeństwa pandemii i samego koronawirusa. Nawoływanie do nie podporządkowania się wymogom sanitarnym w imię swoich konstytucyjnych praw czy z powodu niewiary w pandemię.
Ciekawy przypadek funkcjonowania umysłowości antypandemicznej.
Krąg wyznawców poglądów tej pani może się zwiększać poprzez oddziaływanie na osoby o skłonnościach antynaukowych
.

Twierdzi, że w szpitalach leżą statyści. Ostra reakcja lekarza
PATRYCJA CEGLIŃSKA 9 XI

Edyta Górniak zorganizowała trzygodzinną transmisję na żywo, w której podzieliła się przemyśleniami na temat obecnej sytuacji w Polsce i na świecie. Maseczki nazywa kagańcami, a pandemię ogólnoświatowym spiskiem. - To przez nią epidemia jest coraz gorsza. Przez mówienie takich rzeczy - mówi w rozmowie z WP Kobieta lekarz Michał Domaszewski.

Edyta Górniak uważa, że pandemia koronawirusa to wymysł

Edyta Górniak uważa, że należy do osób "przebudzonych", które zauważyły już, że pandemia koronawirusa to spisek, który ma przykryć inne ważne ruchy polityczne, takie jak np. sprzedaż Polski. Tak, to słowa ikony polskiej muzyki. Podczas trzygodzinnej transmisji wideo, piosenkarka nazywa maseczki kagańcami i mówi wprost, że jej zdaniem i innych "przebudzonych" osób, w szpitalach tak naprawdę nie leżą chorzy pacjenci, tylko statyści. (...)

- Muszę uderzyć mocno. Myślałem, że najgorszą rzeczą, jaką zrobiła pani Edyta, było zaśpiewanie hymnu na Mistrzostwach Świata, ale widzę, że są gorsze rzeczy. Ja mam krótki apel, żeby pani Edyta nie szkodziła polskiej ochronie zdrowia. W ten sposób szkodzi naprawdę wielu ludziom, sieje dezinformacje i pośrednio przyczynia się do wzrostu zachorowań, co przy niewydolnej służbie zdrowia jest skrajną nieodpowiedzialnością - mówi w rozmowie z WP Kobieta lekarz Michał Domaszewski.

Lekarz podkreślił też, że bardzo ważne jest przestrzeganie wszelkich zaleceń Ministerstwa Zdrowia. Domaszewski zaprasza też Edytę Górniak do pracy w szpitalu, aby zobaczyła chorych statystów na oddziałach.

- Dystans, mycie rąk, maseczki to naprawdę nie jest wybitny wysiłek z naszej strony, a bardzo zmniejsza ryzyko zarażeniem wirusem. Do mnie, lekarza rodzinnego, cofają niektórych ciężko chorych pacjentów, ponieważ w trzech szpitalach nie było miejsca. Ja bym zaprosił panią Edytę Górniak do pracy jako salowa, bo każde ręce by się przydały. A zwłaszcza na Stadion Narodowy. Wtedy zobaczyłaby statystów i pomogłaby ludziom, zamiast im szkodzić. Albo może niech kupi maseczki, cokolwiek - grzmi medyk.

Podczas transmisji Edyta Górniak zasugerowała, że wiele osób zostało przekupionych, w tym dziennikarze, aby nie informować o niecnych planach "ludzi nad nami". Ich celem jest zastraszanie społeczeństwa, a potem owinięcie wszystkich wokół palca i wmawianie, że pandemia koronawirusa istnieje naprawdę. To wszystko przemyślenia wybitnej wokalistki na oczach tysięcy fanów.

- To jest postawa, która sprzyja rozprzestrzenianiu się wirusa. To przez nią epidemia jest coraz gorsza. Przez mówienie takich rzeczy. Efekt aureoli - mówi lekarz.

- Nie dostaliśmy żadnych dodatków od początku pandemii. Ani złotówki nie dostał żaden lekarz - dodaje Michał Domaszewski.
https://kobieta.wp.pl/twierdzi-ze-w-szpitalach-leza-statysci-nie-wierzy-w-pandemie-6573747593370496a
Tytuł: Odp: Psychologiczne uwarunkowania pandemii
Wiadomość wysłana przez: maackn w Listopad 10, 2020, 12:17
Przepraszam bardzo, ale mnie krew zalewa jak to słyszę(czytam). Mogę szanować ją jako artystkę, ale takich bzdur i teorii spiskowych... nie powinno się rozpowszechniać. Najgorsze jest to, że o ile ta pani edukację ogólną zakończyła dość wcześnie(ok, miała inne priorytety) to niestety znam osoby z wyższym wykształceniem(i to takie wydawało by się ogarnięte naukowo i technicznie), które w to święcie wierzą. Dramat jakiś! Nawet próba rozmowy kończy się atakiem lub w najlepszy razie uznaniem "za głupka" co to nie widzi tego oczywistego spisku. Nikt z ludzi których znam osobiście jeszcze na covid nie umarł ale kilkoro przechorowało i to ciężko.
Ciekawe kto im musi umrzeć żeby dotarło...

ps. Jeśli ktoś uważa ten wpis za nieodpowiedni, proszę usunąć.
Tytuł: Odp: Psychologiczne uwarunkowania pandemii
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Listopad 11, 2020, 23:44
Przepraszam bardzo, ale mnie krew zalewa jak to słyszę(czytam). Mogę szanować ją jako artystkę, ale takich bzdur i teorii spiskowych... nie powinno się rozpowszechniać. Najgorsze jest to, że o ile ta pani edukację ogólną zakończyła dość wcześnie(ok, miała inne priorytety) to niestety znam osoby z wyższym wykształceniem(i to takie wydawało by się ogarnięte naukowo i technicznie), które w to święcie wierzą. Dramat jakiś! Nawet próba rozmowy kończy się atakiem lub w najlepszy razie uznaniem "za głupka" co to nie widzi tego oczywistego spisku. Nikt z ludzi których znam osobiście jeszcze na covid nie umarł ale kilkoro przechorowało i to ciężko.
Ciekawe kto im musi umrzeć żeby dotarło...
Okazuje się , że coraz powszechniej na tym Forum pojawiają się pośrednie i bardzo bezpośrednie doświadczenia związane z przechodzeniem choroby.
https://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=3997.msg152436#msg152436

Też zetknąłem się pośrednio z kilkoma takimi przypadkami , a osoby, które znam , miały wcześniej jakiś kontakt ze zmarłymi na Covid-19 lub z Covidem-19.

Jeszcze w tym roku prawdopodobnie w Polsce dobijemy do miliona wykrytych przypadków zakażeń (od końca lipca zostało wykrytych 573 125 przypadków).

Coraz trudniej więc nie znać osobiście tych, którzy mają pozytywny wynik testu.

Zmienić przekonania ludzi jest trudniej, niż wyciąć las.

Zdarzało mi się też spotkać osoby sceptyczne co do realności pandemii.

Wypowiedzi takie mogą szkodzić pośrednio, a zachowania proepidemiczne mogą mieć konsekwencje tragiczne.

Powszechnie zwraca się uwagę, że zbyt duża część mieszkańców Polski ma problem epidemii pod nosem.
Skoro tak się dzieje, to może należałoby problem przeanalizować dokładniej i określić uwarunkowania tego zjawiska, a potem je znając, podjąć systemowe działania zmierzające do zwiększenia poziomu "zamaskowania" obywateli ?

Można np. porównać poziom prawidłowego "umaskowienia" polskich i niemieckich obywateli w sklepach. Byłyby jakieś różnice ?

Można odnieść czasem wrażenie, że problem jest bardziej natury psychologicznej, niż epidemiologicznej.

Jeszcze parę reakcji wobec urojeniowej wizji wokalistki nt pandemii:


Prof. Andrzej Matyja o postawie Edyty Górniak: "Jej wiedza zatrzymała się na poziomie starożytności"
OPRAC. MARCIN BORCIUCH 9 X

Profesor Andrzej Matyja był gościem programu WP "Newsroom". W rozmowie prowadzonej przez Marka Kacprzaka został poruszony temat osób, które negują pandemię i istnienie koronawirusa. Tak zachowują się nawet gwiazdy, m.in. Edyta Górniak. Dla profesora to jest zjawisko trudne do wytłumaczenia. Uważa, że z urzędu powinno się ścigać takie osoby, które sieją dezinformację i głoszą publicznie teorie spiskowe. Skierował taki wniosek we wtorek do Ministerstwa Zdrowia. - Jej wiedza zatrzymała się na poziomie starożytności. Czas szamanów dawno się skończył. Zapraszam panią Edytą Górniak do nas na oddział. [...] To są słowa nieodpowiedzialne, oburzające - komentował specjalnie dla Wirtualnej Polski.
https://gwiazdy.wp.pl/prof-andrzej-matyja-o-postawie-edyty-gorniak-jej-wiedza-zatrzymala-sie-na-poziomie-starozytnosci-6574166336181889v

Posobkiewicz do Edyty Górniak: Pozdrawiam serdecznie ze szpitala - "Statysta" Don Gisu
Opracowanie: Magdalena Partyła 10 listopada (17:10)

Hospitalizowany z powodu koronawirusa były Główny Inspektor Sanitarny Marek Posobkiewicz odniósł się do wypowiedzi Edyty Górniak na temat epidemii. "Pozdrawiam serdecznie ze szpitala - 'Statysta' Don Gisu" - napisał.
(https://scontent.fwaw7-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-0/p403x403/123908803_10213819479119703_6763126462024886724_n.jpg?_nc_cat=1&ccb=2&_nc_sid=110474&_nc_ohc=klV7yEjRNj4AX94stnb&_nc_ht=scontent.fwaw7-1.fna&tp=6&oh=f30793e12a0871e47c8e2424373e00d6&oe=5FCEECF4)

Media informowały w ostatnich dniach, że piosenkarka Edyta Górniak stwierdziła, iż w szpitalach nie leżą chorzy na Covid-19, ale statyści.

W reakcji Posobkiewicz napisał w mediach społecznościowych: "Pozdrawiam serdecznie ze szpitala Panią Edytę Górniak - ‘Statysta’ Don Gisu".

"Ps. Nie życzę Pani, żeby musiała Pani zweryfikować swoje zdanie jako 'statystka'. Nie jest to przyjemne i niestety nie wszyscy 'statyści' wychodzą na własnych nogach ze szpitala..." - zaznaczył

Posobkiewicz informował w ostatnich dniach o swoich zmaganiach z Covid-19, m.in. otrzymanym osoczu ozdrowieńców.

Posobkiewicz jako Główny Inspektor Sanitarny nieszablonowo zachęcał do bycia dawcą narządów, tkanek i komórek, do szczepień, edukował o szkodliwości palenia i dopalaczy, ostrzegał przed niepotrzebnym przyjmowaniem suplementów. Robił to m.in. nagrywając klipy, w których występował jako raper Gisu, rocker Gisu i Don Gisu.
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-posobkiewicz-do-edyty-gorniak-pozdrawiam-serdecznie-ze-szpit,nId,4846975

"Ja nie jestem statystą". Don Gisu nagrał w szpitalu cover piosenki Edyty Górniak
Opracowanie: Maciej Nycz 11 listopada (12:51)

Walczący z Covid-19 były Główny Inspektor Sanitarny Marek Posobkiewicz śpiewająco odniósł się do słów Edyty Górniak, która sugerowała, że w szpitalach nie leżą chorzy zakażeni koronawirusem, ale statyści. Pod pseudonimem Don Gisu, którego używał, nagrywając edukacyjne klipy jako szef GIS, opublikował cover jednej z najpopularniejszych piosenek Górniak "To nie ja byłam Ewą".

http://www.youtube.com/watch?v=Jc0uM6mI18w
https://www.youtube.com/watch?time_continue=128&v=Jc0uM6mI18w&feature=emb_title

(...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-ja-nie-jestem-statysta-don-gisu-nagral-w-szpitalu-cover-pios,nId,4848700
Tytuł: Odp: Psychologiczne uwarunkowania pandemii
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Listopad 13, 2020, 23:59
Artur Barciś dla WP: "Niektórzy mogą uwierzyć w bzdury, które Edyta Górniak mówi o koronawirusie"
SEBASTIAN ŁUPAK 13 XI

Artur Barciś ciężko przeszedł koronawirusa, o czym opowiedział na swoim kanale na YouTubie. Po chorobie aktor mówi WP: - Mam nadzieję, że większość ludzi jest rozsądna i się zaszczepi.

(...) Bardzo się pilnowałem, nosiłem maseczkę, stosowałem wszystkie inne zasady. Ale mimo to zaraziłem się w pracy podczas prób do spektaklu "Świecie nasz" na podstawie piosenek Marka Grechuty. Reżyseruję ten spektakl w Teatrze im. Osterwy w Gorzowie Wlkp. Trudno jest zachować dystans, kiedy się śpiewa i tłumaczy coś aktorom. Muszę teraz skończyć ten spektakl, premierę mamy 5 grudnia. (...)

http://www.youtube.com/watch?v=xLwaC7prUHQ
https://www.youtube.com/watch?time_continue=29&v=xLwaC7prUHQ&feature=emb_title

(...)
https://gwiazdy.wp.pl/artur-barcis-dla-wp-niektorzy-moga-uwierzyc-w-bzdury-ktore-edyta-gorniak-mowi-o-koronawirusie-6575217063766944a
Tytuł: Odp: Psychologiczne uwarunkowania pandemii
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Listopad 17, 2020, 23:59
Szokujące tweety pielęgniarki. "Pacjenci nie wierzą, że mają Covid. To często ich ostatnie słowa"
Opracowanie: Malwina Zaborowska 17 listopada (17:12)

Pielęgniarka z Dakoty Południowej Jodi Doering napisała na Twitterze, że niektórzy ciężko chorzy pacjenci wyzywają personel szpitala i do ostatnich chwil nie wierzą, że naprawdę mają Covid-19. O jej tweetach, które spotkały się z szerokim odzewem, rozpisują się amerykańskie media.

Nie mogę przestać myśleć o pacjentach z Covid z ostatnich kilku dni. Wyróżniają się ci, którzy nadal nie wierzą, że wirus istnieje - napisała Doering w niedzielę. Mówią ci, że musi być inny powód ich choroby. Wyzywają cię i pytają, dlaczego musisz nosić te wszystkie rzeczy, bo nie mają Covid, ponieważ on nie istnieje. Tak, to naprawdę się zdarza - stwierdziła.

Przestają krzyczeć, kiedy zostają zaintubowani - dodała. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-szokujace-tweety-pielegniarki-pacjenci-nie-wierza-ze-maja-co,nId,4860822
Tytuł: Odp: Psychologiczne uwarunkowania pandemii
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Listopad 18, 2020, 23:42
Koronasceptycy starli się z policją w Berlinie. Użyto armatek wodnych
Opracowanie: Joanna Potocka  18 listopada (16:25)

Berlińska policja użyła armatek wodnych i gazu pieprzowego do rozpędzenia demonstrantów, nazywanych mianem koronasceptycy. Wcześniej rozwiązała wiec protestacyjny przeciwko nowej ustawie o ochronie przed infekcjami za masowe łamanie przepisów koronawirusowych, m.in. brak maseczek.

(https://i.iplsc.com/-/000AQ5PPELR5DG8O-C123-F4.webp)
/FILIP SINGER /PAP/EPA
(...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-koronasceptycy-starli-sie-z-policja-w-berlinie-uzyto-armatek,nId,4862938

Nakłaniał wiernych, by zdejmowali maski. Jest decyzja kurii ws. księdza z gminy Żarki
Opracowanie: Malwina Zaborowska 18 listopada (17:41)

Kuria częstochowska podjęła decyzję ws. księdza z tzw. pustelni w miejscowości Czatachowa w Śląskiem, który wzywał wiernych do zdejmowania maseczek w kościele. Duchowny ma opuścić pustelnię i najbliższe pół roku spędzić w rekolekcyjnym odosobnieniu. Ma też zakaz publicznego sprawowania funkcji kapłańskich.

W październiku w internecie pojawiły się nagrania z nabożeństwa, podczas którego duchowny z kościoła pw. Zesłania Ducha Świętego w miejscowości Czatachowa w gminie Żarki wzywał wiernych do zdejmowania maseczek w kościele. Ksiądz, który już wcześniej zasłynął z budzących kontrowersje działań i wypowiedzi, przekonywał, że w maseczkach można się zatruć. (...)
https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-naklanial-wiernych-by-zdejmowali-maski-jest-decyzja-kurii-ws,nId,4863010

"Nosząc maseczki można się zatruć". Ksiądz zachęcał wiernych do odkażania się wodą święconą
Opracowanie: Sara Bounaoui 13 października

„Jeżeli ktoś chce nosić maseczkę, to na swoją odpowiedzialność” – tak jeden z księży zachęcał do ignorowania nakazu noszenia maseczek w przestrzeniach publicznych, a takim miejscem jest kościół. Twierdził, że w maseczkach można się zatruć. Do słów duchownego odnieśli się jego przełożeni. "Arcybiskup Metropolita Częstochowski i Archidiecezja Częstochowska stanowczo odcinają się od wypowiedzi, działań i postawy ks. Daniela Galusa" - napisano w świadczeniu.
(...)
Jeśli ktoś chce nosić maseczkę, to na własną odpowiedzialność, ale są przypadki, np. w jednym z krajów kilkoro dzieci umarło dlatego, że w szkole nosiło maseczki. Można się tylko zatruć nosząc maseczkę w kościele - przekonywał ojciec Daniel Galus z Pustelni Czatachowa niedaleko Częstochowy (woj. śląskie). (...)

Ojciec Galus zaapelował także do wiernych, żeby maseczek nie nosić dla swojego zdrowia. Przekonywał, że utrudniają one modlitwę. 

Jak można wielbić w ten sposób pana Boga? Wszystko będzie tłumione. Dźwięk będzie się wydobywał raczej, jak mary na cmentarzu, niż jak człowieka, który wielbi w radości i wolności Pana Jezusa. Niektórzy chcą, żebyśmy wydawali z siebie pogrzebowe jęki, chcą nas zgasić, zniewolić, przeszkadzać nam się modlić. A my będziemy się modlili tak, jak Pan chce. W wolności, bez maski - mówił ksiądz.  W swojej wypowiedzi dodał, że jeżeli uczestnicy nabożeństwa chcą się odkazić, mogą w tym celu użyć wody święconej. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-noszac-maseczki-mozna-sie-zatruc-ksiadz-zachecal-wiernych-do,nId,4790585

Braun wykluczony z posiedzenia Sejmu. Wielokrotnie odmówił założenia maseczki
Opracowanie: Malwina Zaborowska 18 XI

Grzegorz Braun został wykluczony z posiedzenia Sejmu. Taką decyzję wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty podjął po tym, jak poseł Konfederacji - mimo wielokrotnych próśb - odmawiał założenia maseczki.

(https://i.iplsc.com/przewodniczacy-sld-wlodzimierz-czarzasty-c-gora-i-posel-konf/000AQ6IXTDDQLTC6-C123-F4.webp)
Przewodniczący SLD Włodzimierz Czarzasty (C-góra) i poseł Konfederacji Grzegorz Braun (C-dół) po wystąpieniu premiera Morawieckiego na sali obrad Sejmu,/PAP/Rafał Guz /

Braun chciał zabrać głos w imieniu koła Konfederacji po wystąpieniu premiera Mateusza Morawieckiego ws. budżetu UE.

Wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty wielokrotnie prosił Brauna o założenie maseczki, do czego są zobowiązani parlamentarzyści przebywający w Sejmie.

Jedna z posłanek położyła maseczkę Braunowi na mównicy sejmowej. Poseł Konfederacji nie założył jej jednak.

Czarzasty zwracał się również do posła Janusza Korwin-Mikkego, aby namówił swojego kolegę z koła na nałożenie maseczki. Poseł Konfederacji miał wyłączony mikrofon. Czarzasty zapowiedział, że mikrofon zostanie włączony, jeśli Braun założy maseczkę.

Nikt na pana nie krzyczy po raz pierwszy, nikt nie straszy karą finansową. Proszę pana jak mężczyzna mężczyznę - proszę założyć maskę - apelował do Brauna Czarzasty.

Ostatecznie wicemarszałek Sejmu ogłosił minutę przerwy. Po przerwie Braun wciąż nie chciał zgodzić się na założenie maseczki i po wielokrotnych prośbach i pytaniach ze strony Czarzastego o założenie maseczki odmówił. Wicemarszałek Czarzasty wykluczył w związku z tym posła z posiedzenia. Braun opuścił po tym salę plenarną.
Źródło: RMF FM/PAP
https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-braun-wykluczony-z-posiedzenia-sejmu-wielokrotnie-odmowil-za,nId,4863178
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-zamieszanie-w-sejmie-grzegorz-braun-bez-maseczki,nId,4778868
Tytuł: Odp: Psychologiczne uwarunkowania pandemii
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Listopad 19, 2020, 23:46
Pandemia koronawirusa. Co czwarty Hiszpan ma objawy depresji
Opracowanie: Sara Bounaoui 19 XI

Co czwarty mieszkaniec Hiszpanii ma objawy depresji związane z epidemią koronawirusa - wynika ze studium przeprowadzonego przez Główną Radę Psychologii (COP) w Madrycie. Badanie sondażowe zostało zrealizowane na kilku tysiącach klientów hiszpańskich centrów handlowych.

Jak poinformowała w środę telewizja Telecinco, głównym powodem nagłego pogorszenia się zdrowia psychicznego obywateli Hiszpanii jest epidemia Covid-19 wraz z surowymi restrykcjami w poszczególnych regionach kraju.

Ze studium COP wynika, że najpowszechniejszymi objawami depresji wśród ankietowanych Hiszpanów podczas drugiej fali epidemii są głęboka apatia, poczucie przygnębienia oraz beznadziei. Co czwarty z ankietowanych ma te objawy uznawane przez psychologów za symptomy depresji.

Jeden na trzech Hiszpanów ma też inne objawy, które wynikają z poczucia lęku. Warto tu wymienić takie symptomy jak stałe napięcie nerwowe, niepokój raz częste zamartwianie się - napisali autorzy ankiety w studium zatytułowanym “Złe samopoczucie psychologiczne w okresie Covid-19".

Hiszpanie mniej śpią i mniej ćwiczą

Jedna z autorek badania dr Silvia Berdullas-Saunders stwierdziła, że choć problemy ze snem nie są objawem mogącym bezpośrednio wskazywać na depresję, to świadczą o pogarszaniu się zdrowia psychicznego mieszkańców Hiszpanii podczas epidemii. W okresie Covid-19, czyli od marca, ponad 41 proc. Hiszpanów śpi mniej niż we wcześniejszym okresie - odnotowała przedstawicielka COP, nazywając zjawisko niepokojącym.

Berdullas-Saunders wskazała, że złą przesłanką dla kondycji społeczeństwa hiszpańskiego w okresie epidemii jest również wyraźny w okresie Covid-19 spadek aktywności fizycznej obywateli. Intensywność ta spadła w przypadku ponad 36 proc. osób - dodała przedstawicielka COP.
Źródło: PAP
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-pandemia-koronawirusa-co-czwarty-hiszpan-ma-objawy-depresji,nId,4865342

Internetowe łańcuszki, fake newsy i bzdury głoszone przez celebrytów na temat koronawirusa. Co na to lekarz?
Edyta Brzozowska data publikacji: 16.11.2020, 13:53

Poglądy niektórych celebrytów pretendują do tytułu Bzdur Roku. - Oni mają przemożną potrzebę, aby zaistnieć. Choćby przez wygłaszanie absurdów. Jako lekarz mówię stanowcze "nie" dla celebrytyzacji pseudomedycyny – komentuje dr Łukasz Durajski. Ekspert obala też krążące po sieci mity na temat leczenia koronawirusa.
(...)
Górniak, Pudzianowski, Komarenko i inni "koronasceptycy"

Choć wielu ekspertów sprzeciwia się kolportowaniu szkodliwych treści, zjawisko nie znika. Przykładem jest choćby piosenkarka Edyta Górniak, która twierdzi na swoim instagamowym profilu, że w covidowych szpitalach leżą "statyści", a "epidemia to spisek globalistów".

W pandemię nie wierzy siłacz Mariusz Pudzianowski. W swoich mediach społecznościowych zaprezentował "instrukcję", jak wyleczyć się z COVID-19: "Odkręcamy telewizor 2. Otwieramy okno 3. Sprawdźmy, czy nie ma nikogo pod oknem 4. Wywalamy telewizor. Dziękuję za uwagę. Jesteście już zdrowi".

Ivan Komarenko, minionej sławy polsko-rosyjski szansonista, jest antyszczepionkowcem. W najnowszej piosence pt. "Kity i mity" śpiewa o koronawirusie, że jest "wymysłem".

Viola Kołakowska, aktorka i modelka, dzieli się na swoim Instagramie teoriami, że pandemia koronawirusa nie istnieje. Po czym beztrosko i nieodpowiedzialnie porównała epidemię i sytuację Polsce do czasów II wojny światowej i Holokaustu: "Chcę wam tylko uświadomić, że to samo działo się w czasie wojny, kiedy wywozili ludzi do Auschwitz, kiedy wywozili ich do obozów. Kiedy wchodzili do komory, głęboko wierzyli w to, że to jest dla ich dobra".
(...)
https://www.medonet.pl/koronawirus/koronawirus-w-polsce,celebryci-o-koronawirusie--co-na-to-lekarz-,artykul,61352332.html
Tytuł: Odp: Psychologiczne uwarunkowania pandemii
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Listopad 28, 2020, 23:54
Pandemia koronawirusa. Z dyrektora na magazyniera
JOANNA KARWARSKA 27 XI

Pandemia wywróciła ich życie zawodowe do góry nogami. Zamiast dyrektorskich i kierowniczych stanowisk, gdzie służbowe samochody i biznesowe lunche były na porządku dziennym, nagle chlebem powszednim stały się zajęcia szeregowego pracownika. Teraz znacznie częściej muszą użyć w wypełnianiu obowiązków służbowych siły fizycznej niż managerskiego doświadczenia.

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, w II kwartale 2020 r. zlikwidowano w Polsce 93,6 tys. miejsc pracy. Było to o 21,9 proc. mniej niż w I kwartale tego roku (119,9 tys.), jednak skala likwidacji miejsc pracy w związku z rozprzestrzenianiem się COVID-19 była większa. O ile w I kwartale taki związek odnosił się do ok. 1/4 zlikwidowanych miejsc pracy, to w drugim kwartale już do 1/3. (...)

Dyrektor magazynierem

Mariola najbardziej wstydzi się tego, że jej partner, Tomek, zamienił pracę dyrektora w dużej agencji reklamowej na stanowisko kierownika magazynu. - Uważam, że pochopnie przyjął tę pracę, bo jest wykształcony, kompetentny, ma ogromne doświadczenie w zarządzaniu procesami i w prowadzeniu projektów, a zdecydował się na pracę w branży… meblowej.

Zdaniem Marioli chodzi nie tylko o pieniądze. Choć te są trzy razy mniejsze niż na dyrektorskim stanowisku. - Jak ja mam teraz ludziom mówić, że mój facet jest magazynierem? - pyta retorycznie. - I naprawdę nie jestem kołtunką, ale przecież to, co osiągnęliśmy w życiu, jakoś określa to, kim jesteśmy. Z utratą poprzedniej pracy wiąże się utrata służbowego auta, rozbudowanego pakietu opieki medycznej, telefonu służbowego. Nie tylko on ponosi tego konsekwencje, ale także my, jego rodzina. (...)

- Agencji nie stać na ich wysokie pensje - mówi Mariola. I dodaje z przekąsem: - A nas nie stać na pracę Tomka w magazynie. Co prawda mamy oszczędności i poziom życia nam się jakoś drastycznie nie obniżył, ale nie wiem, na jak długo starczy tych pieniędzy. Tymczasem mój partner jest zachwycony nową pracą. Mówi, że w końcu robi coś pożytecznego, przestały mu wypadać włosy z nerwów i nie musi brać leków na skurcze żołądka. Powiedział, że cała ta sytuacja pozwoliła mu spojrzeć inaczej na dotychczasowe życie i że nie chce wracać do starego. (...)
https://kobieta.wp.pl/pandemia-koronawirusa-z-dyrektora-na-magazyniera-6580242575428512a
Tytuł: Odp: Psychologiczne uwarunkowania pandemii
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Listopad 30, 2020, 23:40
Koronawirus rujnuje psychikę? Rośnie liczba samobójstw. Te liczby przerażają
HNM 30.11.2020 17:06

W Japonii rośnie liczba samobójstw. W kraju tym odsetek samobójców od zawsze był bardzo duży, jednak w ostatnich miesiącach odnotowano szczególną tendencję. Przyczyną pośrednio jest pandemia koronawirusa.

Dane, które podało CNN, zdumiewają i napawają pesymizmem. Według CNN w ciągu jednego miesiąca, a zebrano statystyki z października, liczba samobójstw w Japonii przekroczyła 2,2 tys.

Najtragiczniejsze w tym wszystkim jest to, że eksperci podejrzewają w przyszłości wzrost samobójstw na całym świecie z powodu pandemii koronawirusa. Na razie dotyczy on m.in. Japonii, a także zauważalny jest w innych państwach na wschodzie, jednak wkrótce może dotknąć ludzi także w Europie - w tym w Polsce.

Jednak również mężczyźni stanowią niemały odsetek samobójców. Co najbardziej wstrząsające - koronawirus rujnuje także psychikę młodych ludzi.

W Japonii samobójstwo popełniają głównie kobiety. Jednak również mężczyźni stanowią niemały odsetek samobójców. Co najbardziej wstrząsające - koronawirus rujnuje także psychikę młodych ludzi.

Gdy zestawimy to z koronawirusem, to okaże się, że jest to liczba większa, niż liczba zgonów z powodu COVID-19 w ciągu całego roku w Japonii. Ten stan rzeczy bardzo dziwi profesora z Waseda University w Tokio, który zdecydował się skomentować zgromadzone dane w rozmowie z CNN.

W Japonii nie było nawet lockdownu. COVID-19 nieznacznie wpłynął na Japonię, w porównaniu z innymi krajami. Pomimo tego wzrost samobójstw jest znaczący - mówi w rozmowie z CNN prof. Michiko Ueda.

Co jednak jest przyczyną samobójstw? Okazuje się, że w dużej mierze są to kłopoty finansowe spowodowane przez pandemię koronawirusa. Gros ludzi utraciło pracę. Wielu z nich potraciło całe majątki, ponieważ upadły ich firmy. Wielu Japończyków żyje w ciągłym lęku, martwiąc się o to, co przyniesie przyszłość. Ta maluje im się wyłącznie w szarych barwach.

Ponadto, co zawsze było problemem Japonii, ale co pandemia jeszcze nasiliła, Japończykom doskwiera potworna samotność. Teraz kiedy kontakty społeczne zostały ograniczone, samotność odczuwają jeszcze bardziej. Z ww. powodów Japończycy decydują się na targnięcie się na swoje życie, choć, jak podkreślają eksperci, wyjść z sytuacji jest wiele, jednak Japończycy z jakichś powodów rzadko sięgają po fachową pomoc.
https://www.o2.pl/informacje/koronawirus-rujnuje-psychike-rosnie-liczba-samobojstw-te-liczby-przerazaja-6581224527539168a

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-zaburzenia-psychiczne-coraz-czestsze-polacy-kupuja-miliony-o,nId,4886560
Tytuł: Odp: Psychologiczne uwarunkowania pandemii
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Grudzień 14, 2020, 23:57
Jerzy Zięba pozywa szefa Naczelnej Rady Lekarskiej
VIOLETTA BARAN 14 XII

Do Sądu Okręgowego w Warszawie trafił pozew przeciwko prezesowi Naczelnej Izby Lekarskiej Andrzejowi Matyi o ochronę dóbr osobistych. Złożył go Jerzy Zięba.

(https://v.wpimg.pl/MzMzMDM5YhssGDt3Yk5vDm9Aby0kF2FYOFh3ZmJ6Ykx5TjVweAViHCQWKDYoRSJUKgg4NCxCPVQ9FmIlPVxiDHxVKS0-RSEbNFUoKS9QKVV9SHQndQZ8SmBDL3ArGHlJLxlgJX1ReFd_Si9zKwN8HyxIKyJvSA==)
Jerzy Zięba pozywa szefa Naczelnej Rady Lekarskiej (East News)

W połowie lutego główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas i prezes Naczelnej Izby Lekarskiej Andrzej Matyja wydali wspólne oświadczenie. Poinformowali, że do reprezentowanych przez nich instytucji masowo napływają prośby o weryfikację materiałów publikowanych przez Jerzego Ziębę w internecie.

Przedsiębiorca instruował w nich, co należy zrobić w przypadku zakażenia koronawirusem. Jego porady spotkały się z negatywnym oddźwiękiem. Zięba sugerował branie "lewoskrętnej" witaminy C i dożylne podawanie roztworu perhydrolu.

W oświadczeniu zamieszczono linki do kilku materiałów Zięby, zamieszczonych na serwisie YouTube (wszystkie były już nieaktywne - serwis je zablokował).

"Oświadczamy, że informacje upowszechniane na ww. stronach internetowych w związku zagrożeniem ze strony nowego koronawirusa stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi" - poinformowano w oświadczeniu głównego inspektora sanitarnego oraz prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej.

"Stanowczo podkreślamy, iż informacje te nie są poparte badaniami naukowymi i uznaną wiedzą medyczną" - dodano. Pinkas i Matyja "odradzają eksperymentowanie z wszelkiego rodzaju pseudoporadami lub pseudoterapiami, które bezpośrednio mogą zagrozić zdrowiu lub życiu osób je stosujących".

Jerzy Zięba składa pozew

Jerzy Zięba, znany z dość niekonwencjonalnych i budzących kontrowersje poglądów na temat medycyny, uznał to oświadczenie za obraźliwe i postanowił walczyć o swoje dobre imię.

"Czas powiedzieć dość kampanii nienawiści i ośmieszania mnie. Treść oświadczenia opublikowanego na stronie Naczelnej Izby Lekarskiej to klasyczny przykład pomówienia i zniesławienia. Przedstawione w nim informacje są nieprawdziwe i wprowadzają opinię publiczną w błąd" - stwierdził Zięba w rozesłanym do wielu redakcji oświadczeniu.

Zięba domaga się w przeprosin od Andrzeja Matyi, prezesa Naczelnej Izby Lekarskiej, zadośćuczynienia w wysokości 5 000 zł i zasądzenia kwoty na cel społeczny w wysokości 10 000 zł oraz zwrotu kosztów sądowych.

"Mam nadzieję, że sąd ochroni moje dobre imię" - oświadczył Zięba.
https://wiadomosci.wp.pl/jerzy-zieba-pozywa-szefa-naczelnej-rady-lekarskiej-6586146888243968a
https://www.o2.pl/artykul/youtube-zamknal-kanal-jerzego-zieby-wszystko-przez-absurdy-o-koronawirusie-6473249026643585a
Tytuł: Odp: Psychologiczne uwarunkowania pandemii
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Grudzień 19, 2020, 00:09
Szczepienie na COVID-19. Rząd odpowiada w sprawie mikrochipów
KLAUDIA STAWSKA 18 XII

Szczepienia na COVID-19 rozpoczną się w Polsce najprawdopodobniej w pierwszym kwartale 2021 roku. Już teraz jednak narosło wokół tematu wiele mitów. Rząd zdecydował się zabrać głos i wyjaśnić, czy szczepionka będzie zawierała mikrochipy? (...)
https://tech.wp.pl/szczepienie-na-covid-19-rzad-odpowiada-w-sprawie-mikrochipow-6587210233203488a
Tytuł: Odp: Psychologiczne uwarunkowania pandemii
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Grudzień 19, 2020, 23:55
Koronawirus. Nie uwierzycie, co Bolsonaro powiedział o szczepionce
EKO 19.12.2020 13:27

Jair Bolsonaro ma za sobą zarażenie koronawirusem. Mimo tego prezydent deklaruje, że nie zamierza się zaszczepić przeciw SARS-CoV-2. Argumenty, jakich użył do uzasadnienia swojej decyzji, wprawiły cały świat w osłupienie. Padły m.in. słowa o "przemianie w krokodyla".

(https://i.wpimg.pl/784x/filerepo.grupawp.pl/api/v1/display/embed/84c54181-2457-426a-a806-05c0f1ae7d6c)
Jair Bolsonaro, prezydent Brazylii (Getty Images, Andressa Anholete , Stringer)

Jair Bolsonaro odniósł się krytycznie do szczepionki Pfizer/BioNTech. Prezydent Brazylii w wystąpieniu ostrzegł mieszkańców kraju przed skutkami ubocznymi. Uwagi prezydenta nie odnosiły się jednak do dolegliwości odnotowanych przez naukowców w trakcie testów.

Szczepionka na koronawirusa. Jair Bolsonaro straszy skutkami ubocznymi

Wśród dolegliwości, które wymienił Jair Bolsonaro, było m.in. wyrastanie bród u kobiet albo zmiana głosu u mężczyzn. Prezydent Brazylii porównał dolegliwości, jakie grożą osobie przyjmującej szczepionkę, do "przemiany w krokodyla". Bolsonaro podkreślił przy tym, że firma Pfizer nie bierze odpowiedzialności za skutki uboczne.

Jeśli przemienisz się w krokodyla, to będzie twój problem. Jeśli staniesz się nadczłowiekiem, jeśli kobiecie zacznie wyrastać broda lub jeśli mężczyzna zacznie mówić zniewieściałym głosem, nie będą mieli (firma Pifzer – przyp. red.) z tym nic wspólnego – powiedział Jair Bolsonaro cytowany przez AFP.

Jair Bolsonaro zapowiedział także, że szczepionki będą darmowe. Obiecał jednak wolność obywatelom w kwestii tego, czy w ogóle zdecydują się je przyjąć. Słowa prezydenta stoją jednak w sprzeczności z orzeczeniem Sądu Najwyższego Brazylii, który orzekł, że szczepienia mogą być obowiązkowe. Mimo tego Bolsonaro konsekwentnie zaprzecza, aby planował wziąć w nich udział.

Niektórzy twierdzą, że daję zły przykład. Imbecylom i idiotom, którzy tak mówią, powtarzam, że złapałem już wirusa i mam przeciwciała, więc po co się szczepić? – argumentuje prezydent Brazylii (AFP).

"Imbecyle i idioci" mogliby odpowiedzieć, że prezydent nie będzie mieć przeciwciał wiecznie. Znane są przypadki ponownego zarażenia się koronawirusem, a przechodzenie COVID-19 drugi raz często sieje większe spustoszenie w organizmie chorego. Jak podaje Scroll.in, prezydent Brazylii nazywa chorobę "małą grypą" oraz często odmawia noszenia maseczki ochronnej. Jednocześnie jego kraj jest jednym z trzech – po Stanach Zjednoczonych i Indiach – o najwyższym wskaźniku zachorowań.
https://www.o2.pl/informacje/koronawirus-nie-uwierzycie-co-bolsonaro-powiedzial-o-szczepionce-6587889988422464a
Tytuł: Odp: Psychologiczne uwarunkowania pandemii
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Styczeń 02, 2021, 23:47
Statystyki pokazują, że ostatnie miesiące przynoszą pogorszenie naszego dobrostanu psychicznego
(...)
Dr Murawiec podaje przykład:

- Mam pacjenta, który jest ważną osobą w sektorze finansowym. Choć akurat jego firma nie ucierpiała szczególnie z powodu pandemii, to na początku wyobrażał sobie najgorsze scenariusze. Zaczął się bać. Lęk podpowiadał wizje, w których leży martwy w łóżku z rodziną. Kiedy udało mu się nad nim opanować, zaczął doceniać każdą chwilę w życiu i wszystko co osiągnął. (...)
https://magazyn.wp.pl/finanse/artykul/pandemia-leku-jestesmy-na-zakrecie-ale-jeszcze-mozemy-wyjsc-z-tego-wzmocnieni
Tytuł: Odp: Psychologiczne uwarunkowania pandemii
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Styczeń 19, 2021, 23:51
Duchowny mówi, że szczepionka na COVID-19 ma satanistyczny czip
Angelika Karpińska 18.01.2021 19:58

Emerytowany meksykański kardynał Juan Sandoval Iñiguez opublikował film, w którym mówił, że pandemia koronawirusa to spisek, a szczepionki przeciwko COVID-19 zawierają satanistyczny mikroczip. Facebook szybko zareagował na wideo.

(https://v.wpimg.pl/NzNlOWMzYRsvDjlkYgFsDmxWbT4kWGJYO051dWJNdk42Qyk-IR88Hz4DYTA_Dz4bORxhJyFVLwonQzlmYh4nCT4ALi5iHyMYKwhgZyhPfkJ-CCx6eB9_T2NYKW8uV3ZJflpiY39IKE19CXY0fh8oWDM=)
Emerytowany kardynał Juan Sandoval Iñiguez (Facebook)

Emerytowany kardynał Juan Sandoval Iñiguez 12 stycznia opublikował kontrowersyjne nagranie. Duchowny twierdził, że pandemia koronawirusa to spisek, który ma na celu "wprowadzenie Nowego Światowego Porządku bez Chrystusa".

Meksykański kardynał o szczepionkach

Juan Sandoval Iñiguez zabrał również głos na temat szczepionek przeciwko COVID-19. Stwierdził, że będą one zawierać "szatańskie chipy".

Chipy, które planują umieścić w szczepionce, aby cię kontrolować, to znak bestii - powiedział.

Facebook szybko zareagował na nagranie. Umieścił na nim ostrzeżenie przed nieprawdziwymi informacjami na temat COVID-19. Film nie został jednak usunięty z platformy.
https://www.o2.pl/informacje/duchowny-mowi-ze-szczepionka-na-covid-19-ma-satanistyczny-czip-6598640004598656a
Tytuł: Odp: Psychologiczne uwarunkowania pandemii
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Styczeń 21, 2021, 23:59
"Się zgubili". Młodzież zadławiona samotnością
AGNIESZKA MAZUR-PUCHAŁA , 21 stycznia 2021

Paweł zaczął się okaleczać. Amelia ugrzęzła w domu z ojcem-pijakiem. Oliwier zrozumiał, że jego ojciec to dla niego obcy człowiek. Tylko Klaudia może liczyć na rodziców i stara się szukać w izolacji jakichś jasnych stron. Jest jednak coś, co łączy całą czwórkę: nie boją się koronawirusa, rozpaczliwie szukają bliskości, a samotność ich przeraża.
W statystykach nie zobaczymy ich historii. Będą po prostu jednymi z przypadków, które posłużą analitykom do zobrazowania sytuacji polskich nastolatków w czasie pandemii.


Z badań przeprowadzonych przez Instytut Matki i Dziecka podczas pierwszego lockdownu wynika, że tylko 25 proc. nastolatków boi się zakażenia COVID-19. Dla 75 proc. największym problemem jest brak kontaktu z rówieśnikami. 60 proc. doskwiera nuda. (...)
https://magazyn.wp.pl/kobieta/artykul/sie-zgubili-mlodziez-zadlawiona-samotnoscia
Tytuł: Odp: Psychologiczne uwarunkowania pandemii
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Luty 09, 2021, 23:52
Wrocław. Koronasceptyczna lekarka częstuje pączkami. Obrońcy pani doktor wiwatują
BARBARA KWIATKOWSKA 09-02-2021 16:17

(https://v.wpimg.pl/OTgwODcwYDUGFTl3TAxtIEVNbS0KVWN2ElV1Zkw4YGJTQzdwU0JgMg4bKjYGByB6AAU6NAIAP3oXG2AlEx5gIlZYKy0QByM1HlgqKQESK3sBQHsmUxIsYkpPenEBWntnVE5iJgEUfHlWEi53AhF8MVFEdnVBCg)
Źródło: Facebook.com

Brawa, kwiaty, uściski i słodki poczęstunek - w takiej atmosferze przebiegało we wtorek spotkanie zwolenników i obrońców z lekarką, która wyszła z przesłuchań w Izbie Lekarskiej. Lekarka z Lądka-Zdroju została w lipcu zawieszona w prawie do wykonywania zawodu z powodu sceptycznego podejścia do informacji o pandemii.

(...) Pandemię nazwała "paniką koronawirusową", a o poprzednim spotkaniu z komisją lekarską opowiedziała, że obserwowała jedną z lekarek w komisji "zamaskowaną, jak oni wszyscy" i przypomniała jej się nowela Stanisława Reymonta "Suka". - Jest tam o tym, jak suka przenosi swoje szczenięta przed powodzią w bezpieczne miejsce i na koniec zdycha ze zmęczenia. My niedługo będziemy w takiej samej sytuacji. Grupa psychopatów robi nam krwawą łaźnię. Gdyby nie oni, ta pandemia nie trwałaby dłużej niż 5 minut. - powiedziała. - Uśpione ofiary stają w kolejce po preparat, który nie powinien być dopuszczony do użytku. Kiedyś moim kolegom przyjdzie za to odpowiedzieć. (...)
https://wroclaw.wp.pl/wroclaw-koronasceptyczna-lekarka-czestuje-paczkami-obroncy-pani-doktor-wiwatuja-6606372105038496a
Tytuł: Odp: Psychologiczne uwarunkowania pandemii
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Luty 20, 2021, 23:50
Podczas pandemii Polacy masowo tracą zdrowie psychiczne. Głównie młodzi i najlepiej zarabiający
20.02.2021 10:42

Przeszło czterech na dziesięciu Polaków twierdzi, że ich zdrowie psychiczne ucierpiało w czasie pandemii. Głównie deklarują to osoby będące w wieku 18-35 lat oraz zarabiające ponad 9 tys. zł miesięcznie. Problem najbardziej widać w miejscowościach liczących 20-49 tys. mieszkańców i w największych polskich miastach. Dotyka on przede wszystkim rodaków z wykształceniem wyższym, podstawowym i gimnazjalnym. (..)
https://www.money.pl/gospodarka/podczas-pandemii-polacy-masowo-traca-zdrowie-psychiczne-glownie-mlodzi-i-najlepiej-zarabiajacy-6610182591708000a.html
Tytuł: Odp: Psychologiczne uwarunkowania pandemii
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Marzec 15, 2021, 23:34
Stany lękowe, depresja. Pandemiczne problemy nastolatków
Grzegorz Jasiński 15 marca (11:45)

Pandemiczne ograniczenia mają negatywny wpływ na stan psychiczny nastolatków - potwierdzają w opublikowanym raporcie naukowcy z University of Michigan. Wyniki ich badań, prowadzonych wśród blisko tysiąca rodziców pokazały przy tym, że stany lękowe, objawy depresji, czy problemy ze snem pojawiają się nieco częściej u dziewcząt niż u chłopców. Najczęściej obserwowane w warunkach lockdownu i nauki zdalnej objawy lęku i niepokoju przejawia ponad jedna trzecia nastolatek i blisko jedna piąta nastolatków. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/komentarze-ekspertow/news-stany-lekowe-depresja-pandemiczne-problemy-nastolatkow,nId,5108133
Tytuł: Odp: Psychologiczne uwarunkowania pandemii
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Marzec 17, 2021, 23:52
Edyta Górniak: pandemia koronawirusa to sygnał z niebios i apel Boga
Sławomir Gołąbek 17 III
https://portal.abczdrowie.pl/edyta-gorniak-pandemia-koronawirusa-to-sygnal-z-niebios-i-apel-boga
Tytuł: Odp: Psychologiczne uwarunkowania pandemii
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Kwiecień 02, 2021, 23:38
Prof. Łukasz Święcicki: Część antyszczepionkowców to osoby, które mają urojeniowe podejście do rzeczywistości
Robert Mazurek 2 kwietnia (08:02)

Rok pandemii odbił się różnie na zdrowiu psychicznym Polaków - i to w różnych momentach - przyznawał w Porannej rozmowie w RMF FM prof. Łukasz Święcicki, psychiatra z warszawskiego Instytutu Psychiatrii i Neurologii. "Młode osoby gorzej znoszą na pewno izolację. Osobom starszym było się łatwiej przystosować. Problem polega na tym, że one teraz już nie chcą wyjść. Nie wiem, czy się uda jeszcze w ogóle je z domu wywabić" - zauważył gość Roberta Mazurka. (...)
https://www.rmf24.pl/tylko-w-rmf24/poranna-rozmowa/news-prof-lukasz-swiecicki-czesc-antyszczepionkowcow-to-osoby-kto,nId,5143656
Tytuł: Odp: Psychologiczne uwarunkowania pandemii
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Kwiecień 15, 2021, 23:59
Depresja w pandemii. Koronawirus szkodzi na psychikę
oprac. WZI 15.04.2021 9:27

Coraz więcej osób doświadcza zaburzeń psychicznych. W zeszłym roku lawinowo wzrosła liczba zwolnień lekarskich, jakie lekarze wypisali z tego powodu - podaje "Dziennik Gazeta Prawna". (...)
https://www.money.pl/gospodarka/depresja-w-pandemii-koronawirus-szkodzi-na-psychike-6629259616365120a.html