Autor Wątek: Polska Strategia Kosmiczna  (Przeczytany 5187 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Polska Strategia Kosmiczna
« dnia: Wrzesień 12, 2016, 16:05 »
Dziś ogłoszono założenia do Polskiej Strategii Kosmicznej. Nad tą strategią od miesięcy pracowały różne podmioty i jeszcze pewnie będą pracować przez kolejne tygodnie.

Główne założenia:
    Wzrost konkurencyjności polskiego sektora kosmicznego i jej trwały wkład w europejski przemysł kosmiczny,
    Rozwój szeroko pojętych aplikacji satelitarnych, jako elementu gospodarki Polski,
    Podniesienie poziomu bezpieczeństwa i obronności państwa,
    Budowa kadr zdolnych do działania w polskich projektach i programach kosmicznych,
    Stworzenie odpowiednich warunków dla rozwoju sektora kosmicznego w Polsce.

Linki:
https://www.mr.gov.pl/strony/aktualnosci/polska-strategia-kosmiczna-zalozenia/
http://kosmonauta.net/2016/09/ogloszenie-zalozen-polskiej-strategii-kosmicznej/

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Polska Strategia Kosmiczna
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 12, 2016, 19:45 »
A propos najnowszych wiadomości z Blue Origin, szkoda, że w Polskiej Strategii Kosmicznej ani słowa o Nowym Koperniku, Nowym Twardowskim i Nowym Hermaszewskim  ;)

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polska Strategia Kosmiczna
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 13, 2016, 10:05 »
Polska jest na raczkującym etapie kosmicznego rozwoju, by snuć nowe  spektakularne wizje. Nasz kraj może mieć co najwyżej zwiększający się udział w europejskich projektach. Celem strategii jest zrobienie kroku dalej : "żeby krajowy sektor kosmiczny był dostawcą podsystemów, a nie elementów satelitarnych".
 
Jasionka k. Rzeszowa/ Zaprezentowano założenia Polskiej Strategii Kosmicznej
13.09.2016

(...) Wzrost konkurencyjności polskiego sektora kosmicznego ma zapewnić jego większy udział m.in. w programach Europejskiej Agencji Kosmicznej, programach kosmicznych Unii Europejskiej. Strategia ma też doprowadzić do tego, żeby krajowy sektor kosmiczny był dostawcą podsystemów, a nie elementów satelitarnych.
 
Podczas konferencji prasowej Emilewicz zaznaczyła, że jednym z warunków rozwoju polskiego sektora kosmicznego jest budowa kadr dla tej branży. Muszą powstać nowe kierunki kształcenia, staże, praktyki w firmach i organizacjach międzynarodowych. Strategia przewiduje utworzenie inkubatora biznesowego, który ma wspierać firmy z branży kosmicznej na wczesnych etapach ich rozwoju.
 
"Przemysł kosmiczny musi się rozwijać w Polsce, bo na przemyśle kosmicznym dobrze się zarabia. Jeśli się dobrze zarabia i jest możliwość zbudowania przewag konkurencyjnych, to powinniśmy wykorzystać te szanse" – powiedział obecny w Jasionce wiceminister nauki i szkolnictwa Wyższego Piotr Dardziński.
 
Według danych amerykańskiej Space Foundation globalne obroty sektora kosmicznego w 2015 r. wyniosły ok. 330 mld dolarów. Z kolei szacunki Europejskiej Agencji Kosmicznej pokazują, że na naszym kontynencie w 2014 r. na działalność kosmiczną przeznaczono 8,3 mld euro; 9 proc. więcej niż rok wcześniej.
 
Polskie instytuty naukowe i uczelnie mają wieloletnie doświadczenia w tej dziedzinie. Dotyczy to głównie budowy instrumentów badawczych na misje kosmiczne i elementów do satelitów oraz w przetwarzaniu uzyskiwanych z kosmosu danych. (...)

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,411126,jasionka-k-rzeszowa-zaprezentowano-zalozenia-polskiej-strategii-kosmicznej.html

Offline R1

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 331
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Polska Strategia Kosmiczna
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 15, 2016, 18:17 »
Miałka ta strategia. Brak w niej wskazania pochodzenia środków finansowych.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Polska Strategia Kosmiczna
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 15, 2016, 18:17 »

Offline Tomasz Noga

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 542
Odp: Polska Strategia Kosmiczna
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 16, 2017, 22:14 »
http://www.space24.pl/548802,rzad-zaakceptowal-polska-strategie-kosmiczna-nowy-rozdzial

Rząd zaakceptował Polską Strategię Kosmiczną, która zostanie jutro opublikowana.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Polska Strategia Kosmiczna
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 17, 2017, 01:09 »
O tutaj zostanie opublikowana:
http://www.monitorpolski.gov.pl/

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polska Strategia Kosmiczna
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 18, 2017, 08:41 »
Polska Strategia Kosmiczna została przyjęta
BY REDAKCJA ON 17 LUTEGO 2017


Polska w ramach budowy własnego sektora kosmicznego nie może polegać wyłącznie na ESA, ale aktywnie poszukiwać szans rozwoju w niszach technologicznych / Credits - ESA

Siedemnastego lutego w Monitorze Polskim opublikowano uchwałę Rady Ministrów w sprawie przyjęcia Polskiej Strategii Kosmicznej.

Uchwała wchodzi w życie w dniu 18 lutego 2017 roku, czyli w dzień po publikacji w Monitorze Polskim. Koordynację Polskiej Strategii Kosmicznej (PSK) powierza się „ministrowi odpowiedzialnemu za sprawy gospodarki” (aktualnie jest to Ministerstwo Rozwoju, a ministrem jest Mateusz Morawiecki). Przyjęty akt prawny opisany jest na 50 stronach i dotyczy horyzontu czasowego 2017-2030.

Wizja Polskiej Strategii Kosmicznej jest następująca: „Sektor kosmiczny jest ważnym elementem polskiej gospodarki opartej na wiedzy i innowacyjności, a jego powiązania z innymi obszarami gospodarki sprzyjają zwiększaniu ich konkurencyjności.”

Cele strategiczne PSK do 2030 roku są następujące:

Polski sektor kosmiczny będzie zdolny do skutecznego konkurowania na rynku europejskim, a jego obroty wyniosą co najmniej 3% ogólnych obrotów tego rynku (proporcjonalnie do polskiego
potencjału gospodarczego),
Polska administracja publiczna będzie wykorzystywać dane satelitarne dla szybszej i skuteczniejszej realizacji swoich zadań, a krajowe przedsiębiorstwa będą w stanie w pełni zaspokoić popyt wewnętrzny na tego typu usługi oraz eksportować je na inne rynki,
Polska gospodarka i instytucje publiczne będą posiadały dostęp do infrastruktury satelitarnej umożliwiającej zaspokojenie ich potrzeb, zwłaszcza w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności.
Te trzy cele strategiczne powinny być osiągnięte dzięki realizacji pięciu celów szczegółowych:

Wzrost konkurencyjności polskiego sektora kosmicznego i zwiększenie jego udziału w obrotach europejskiego sektora kosmicznego,
Rozwój aplikacji satelitarnych – wkład w budowę gospodarki cyfrowej,
Rozbudowa zdolności w obszarze bezpieczeństwa i obronności państwa z wykorzystaniem technologii kosmicznych i technik satelitarnych,
Stworzenie sprzyjających warunków do rozwoju sektora kosmicznego w Polsce,
Budowa kadr dla potrzeb polskiego sektora kosmicznego.
Z pewnością Polska Strategia Kosmiczna będzie ważnym wsparciem dla rozwijającego się sektora kosmicznego w Polsce. Pierwsze kroki co do realizacji PSK są właśnie wykonywane – nastąpił wzrost wydatków na programy opcjonalne w ESA. Nie jest to wciąż zakładana wartość (docelowo ma to być 150-200% składki obowiązkowej), jest to jednak ogólnie krok w dobrym kierunku. PSK wymaga także stworzenie Krajowego Programu Kosmicznego (KPK), który będzie mieć własne finansowanie, niezależne od składki do ESA.

Do 2030 roku w Polsce powinno wykształcić się także kilku integratorów podsystemów satelitarnych. W dalszej kolejności krajowe podmioty powinny być integratorami całych systemów satelitarnych. Jak na razie podmioty z naszego kraju jedynie dostarczają technologie i małe elementy podsystemów. Ta sytuacja powinna się zmienić.

W najbliższych latach krajowa administracja powinna częściej korzystać z danych satelitarnych, w tym i tych tworzonych przez firmy. Oczywiście, aby tego typu dane były wykorzystywane, musi za nimi stać sens praktyczny oraz ekonomiczny. Polska Strategia Kosmiczna zakłada, że dane satelitarne będą pozyskiwane zarówno ze źródeł europejskich (np. konstelacje Copernicus i Galileo), jak i krajowych. Jednym z takich krajowych źródeł powinien być własny system satelitarnego obrazowania Ziemi, zdolny do obserwacji zarówno w zakresie widzialnym/podczerwonym, jak i wykorzystujący radar.

Polska Strategia Kosmiczna sugeruje, że w Polsce możliwa jest budowa satelitów o masie od 10 do 150 kg. Jest to ciekawy zakres małych satelitów, które w ostatnich latach zdobywają coraz większą popularność na całym świecie. Tego typu małe satelity nie wypełniają dziś jedynie prostych zadań naukowych i demonstracyjnych – coraz częściej służą także do regularnych obserwacji Ziemi lub też zapewniają łączność.

Link do ściągnięcia dokumentu “Uchwała nr 6 Rady Ministrów z dnia 26 stycznia 2017 r. w sprawie przyjęcia Polskiej Strategii Kosmicznej”.

(MP)
http://kosmonauta.net/2017/02/polska-strategia-kosmiczna-zostala-przyjeta/
http://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=1004.msg102139#msg102139

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polska Strategia Kosmiczna
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 18, 2017, 09:07 »
W 2030 r. krajowy sektor kosmiczny ma skutecznie konkurować na rynku UE
18.02.2017

Wdrożenie Polskiej Strategii Kosmicznej sprawi, że w 2030 roku krajowy sektor kosmiczny będzie mógł skutecznie konkurować na europejskim rynku, a jego obroty wyniosą co najmniej 3 proc. ogólnych obrotów unijnego rynku kosmicznego - poinformował w czwartek resort rozwoju.

Polska Strategia Kosmiczna to element Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Jej podstawowym założeniem jest "stworzenie nowego modelu rozwoju polskiej gospodarki, opartego w większym stopniu na wiedzy, innowacjach i postępie technologicznym niż na niskich kosztach produkcji".
 
Jedną z branż, która obecnie ma w Polsce charakter niszowy, a która może przyczynić się do osiągnięcia tego celu jest właśnie sektor kosmiczny - ocenia resort.
 
Dzięki wdrożeniu Strategii, jak podkreśla Ministerstwo Rozwoju, Polska będzie też miała dostęp do "infrastruktury satelitarnej umożliwiającej zaspokojenie jej potrzeb, zwłaszcza w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności".
 
Według resortu branża kosmiczna jest jedną z najbardziej innowacyjnych i zaawansowanych technologicznie, która stymuluje rozwój nowych materiałów, a tworzone na potrzeby misji kosmicznych nowoczesne technologie znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu.
 
Podkreślono, że sektor kosmiczny ma coraz większe znaczenie dla gospodarki europejskiej i światowej. Według danych amerykańskiej Space Foundation, jego globalne obroty w 2015 r. wyniosły ok. 330 mld dol. Jak szacuje ESA (Europejska Agencja Kosmiczna), łączne nakłady rządowe na działalność kosmiczną w Europie wyniosły 8,3 mld euro w 2014 r., co oznaczało wzrost o 9 proc. w porównaniu z 2013 r.
 
"Polskie jednostki naukowo-badawcze i uczelnie wyższe mają wieloletnie doświadczenie w działalności kosmicznej i spore osiągnięcia w tej dziedzinie, zwłaszcza w budowie instrumentów badawczych na misje kosmiczne i elementów do satelitów oraz w przetwarzaniu uzyskiwanych z kosmosu danych" - podkreśliło MR.
 
Według resortu od momentu przystąpienia Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej w 2012 r. polski przemysł kosmiczny zaczął dynamicznie się rozwijać. W chwili akcesji Polski do ESA na specjalnym portalu internetowym Agencji zarejestrowanych było poniżej 50 polskich podmiotów zainteresowanych udziałem w przetargach Agencji, a obecnie jest ich ponad 300. W większości są to małe i średnie przedsiębiorstwa, dla których działalność kosmiczna stanowi coraz ważniejszy obszar aktywności. Również duże firmy z innych sektorów, np. IT czy obronności, zaczynają coraz częściej realizować projekty w tej dziedzinie - podaje MR.
 
W rozstrzygniętych do końca lipca 2016 r. otwartych naborach wniosków projektowych w ramach Programu Wsparcia Polskiego Przemysłu w ESA (Polish Industry Incentive Scheme – PLIIS, uruchomiony w 2013 r.) złożono 236 propozycji, z których zaakceptowano do realizacji 99 projektów, na ok. 19,5 mln euro. Wyniki kolejnych konkursów będą znane w 2017 r. Ministerstwo Rozwoju podkreśla "stabilny, relatywnie wysoki współczynnik sukcesu, świadczący o dobrej jakości składanych wniosków – jeden na trzy złożone otrzymuje dofinansowanie". Poza programami obowiązkowymi Europejskiej Agencji Kosmicznej, Polska w 2012 r. przystąpiła do 10 wybranych programów opcjonalnych, deklarując łączną składkę roczną na ten cel w wysokości około połowy składki obowiązkowej, tj. ok. 9 mln euro rocznie.
 
We wdrażanie Polskiej Strategii Kosmicznej (PSK) zaangażowane będzie szereg resortów, m.in. ministerstwa: rozwoju, obrony narodowej, nauki i szkolnictwa wyższego, środowiska, a także spraw zagranicznych. Specjalną rolę przewidziano dla Polskiej Agencji Kosmicznej, która odpowiada za opracowanie Krajowego Programu Kosmicznego. Jak ocenia MR, prace nad jego przygotowaniem mają się zakończyć do końca 2017 roku. (PAP)

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,413161,w-2030-r-krajowy-sektor-kosmiczny-ma-skutecznie-konkurowac-na-rynku-ue.html

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Polska Strategia Kosmiczna
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 18, 2017, 23:24 »
Dokładny link jest o tutaj:
http://www.monitorpolski.gov.pl/MP/2017/203

Oczywiście fajnie, że strategia powstała. Z drugiej strony jak na razie zakładane poziomy finansowania są tylko obiecane. Ciekawe, czy są szanse na wzrost składki do ESA i program krajowy w najbliższym czasie.

Offline Tomasz Noga

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 542
Odp: Polska Strategia Kosmiczna
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 07, 2017, 19:10 »
Stowarzyszenie Polskich Specjalistów Sektora Kosmicznego opublikowało komentarz do Polskiej Strategii Kosmicznej.

http://www.pspa.pl/index.php/pl/projekty/polska-strategia-kosmiczna-psk/komentarz-stowarzyszenia-do-polskiej-strategii-kosmicznej


Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Polska Strategia Kosmiczna
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 07, 2017, 19:18 »
Dobry komentarz - uważam, że rzeczywiście kilka spraw powinno być wyraźnie wyjaśnionych.
Co do oszacowania korzyści finansowych - wydaje mi się, że to nie jest obecnie wykonalne. Po prostu zbyt dużo tutaj zmiennych, które można sobie zupełnie dowolnie dobrać. I tak dwóch "ekspertów", w zależności od punktu widzenia - może podać skrajne wyniki jeśli chodzi o sektor kosmiczny i spodziewane korzyści.

Offline Tomasz Noga

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 542
Odp: Polska Strategia Kosmiczna
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 10, 2017, 17:01 »
Dobry komentarz - uważam, że rzeczywiście kilka spraw powinno być wyraźnie wyjaśnionych.
Co do oszacowania korzyści finansowych - wydaje mi się, że to nie jest obecnie wykonalne. Po prostu zbyt dużo tutaj zmiennych, które można sobie zupełnie dowolnie dobrać. I tak dwóch "ekspertów", w zależności od punktu widzenia - może podać skrajne wyniki jeśli chodzi o sektor kosmiczny i spodziewane korzyści.

W przypadku analizy całościowej to pełna zgoda - jest za dużo zmiennych. Ale już policzenie kilku ,,studiów przypadku" jest możliwe. Przykładowo można oszacować, dla konkretnej agencji rządowej, ile można w niej oszczędzić dzięki zastosowaniu technologii satelitarnych. Np. w strategii przytoczono przykład ze Szwecji: ,,Analiza przeprowadzona przez Szwedzką Agencję Leśną wykazała, że dzięki zastosowaniu danych satelitarnych do monitoringu lasów państwowych i prywatnych uzyskano korzyści gospodarcze rzędu 16-20 mld euro, przy kosztach wytworzenia odpowiednich map rzędu 500 mln euro.". Można również sprawdzić jaki efekt miały podobne działania w przeszłości - przecież nie pierwszy raz polskie firmy otrzymają dotację na działalność wysoce innowacyjną. Oczywiście, że takie obliczenia zawsze są obarczone ryzykiem błędu. Mimo to firmy prywatne czy korporacje zanim zainwestują w coś setki milionów Euro przeprowadzają analizy by sprawdzić, czy inwestycja się opłaci. Tego samego oczekiwałbym po strategii rządowej...


Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Polska Strategia Kosmiczna
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 10, 2017, 19:33 »
Hmm, Tomku masz naprawdę fajne spostrzeżenie. Oczywiście byłoby to wyzwanie wyliczyć i zweryfikować po stronie polskiej, ale wykonalne. Możliwe, że nawet analiza możliwej wielkości błędu by była wykonalna.

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polska Strategia Kosmiczna
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 24, 2017, 22:26 »
MR: prace nad Krajowym Programem Kosmicznym do końca 2017 r.
23.03.2017

Prace nad przygotowaniem Krajowego Programu Kosmicznego, będącego narzędziem realizacji Polskiej Strategii Kosmicznej, powinny zakończyć się do końca 2017 r. - mówił w Sejmie wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak. Obecnie - jak dodał - nie można wskazać dokładnego budżetu KPK.

W czwartek Hamryszczak odpowiadał na pytania posłów o dalszy rozwój polskiego sektora kosmicznego, Polskiej Strategii Kosmicznej i Krajowego Programu Kosmicznego.
 
Jak wyjaśniał wiceminister, Krajowy Program Kosmiczny (KPK) ma być drugim - obok programów opcjonalnych Europejskiej Agencji Kosmicznej - narzędziem realizacji Polskiej Strategii Kosmicznej. Za jego opracowanie odpowiada Polska Agencja Kosmiczna. "Prace nad przygotowaniem KPK powinny zakończyć się do końca 2017 roku. Na obecnym etapie nie jest możliwe wskazanie dokładnego budżetu ani zakresu merytorycznego planowanego programu" - powiedział w Sejmie wiceminister Hamryszczak.
 
Przypomniał, że dzięki dodatkowym środkom z Ministerstwa Rozwoju i Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego polska składka na programy opcjonalne ESA w 2016 roku wzrosła o 25 proc. w porównaniu z subskrypcją z 2012 roku. "Strategia zakłada wzrost polskiej składki opcjonalnej do poziomu docelowo 200 proc. składki obowiązkowej. Kwotowo oznacza to docelowo składkę opcjonalną w wysokości około 40 mln euro rocznie. Zgodnie z obecnym zobowiązaniem polska składka opcjonalna to 12,5 mln euro rocznie. To stosunkowo niewielkie zobowiązanie przy np. ponad 22 mln euro płaconych przez Rumunię" - mówił wiceminister rozwoju.
 
"Składka członkowska wpłacana do ESA jest bezpośrednią inwestycją w rozwój polskiego sektora kosmicznego. Zgodnie z zasadą zwrotu geograficznego większość tej składki wraca do danego kraju w postaci kontraktów dla jego przemysłu i jednostek naukowych" - dodał.
 
Polską Strategię Kosmiczną opracowało Ministerstwo Rozwoju. Dokument ten przyjęła Rada Ministrów w styczniu 2017 roku w drodze uchwały. Jest ona elementem Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR). Jej podstawowym założeniem jest "stworzenie nowego modelu rozwoju polskiej gospodarki, opartego w większym stopniu na wiedzy, innowacjach i postępie technologicznym niż na niskich kosztach produkcji".
 
Jak wyjaśniał w czwartek Adam Hamryszczak zgodnie z założeniami strategii, polski sektor kosmiczny do roku 2030 ma być gotowy do konkurowania na rynku europejskim, a jego obroty wyniosą co najmniej 3 proc. ogólnych obrotów tego rynku. We wdrażanie strategii zaangażowanych będzie szereg ministerstw m.in.: rozwoju, obrony narodowej, nauki i szkolnictwa wyższego, środowiska, spraw zagranicznych.
 
PAP - Nauka w Polsce
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,413573,mr-prace-nad-krajowym-programem-kosmicznym-do-konca-2017-r.html

Offline Tomasz Noga

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 542
Odp: Polska Strategia Kosmiczna
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 23, 2021, 12:31 »
W PSPA wzięliśmy ,,na warsztat" realizację Polskiej Strategii Kosmicznej. W jej ramach zdefiniowano 13 wskaźnków, które miały być zrealizowane do końca 2020 roku.

Na podstawie przeprowadzonej analizy można stwierdzić, że na 13 wskaźników przewidzianych w PSK do realizacji do roku 2020 zrealizowano 4 wskaźniki. Częściowo zrealizowano 1 wskaźnik, a 8 wskaźników nie zrealizowano.

Z przedstawionych danych można wyciągnąć wniosek, że Polska Strategia Kosmiczna jest strategią realizowaną nieterminowo lub realizowaną wybiórczo. Szczegóły znajdują się w raporcie, do którego lektury (i recenzji!) serdecznie zapraszamy.

https://www.pspa.pl/index.php/pl/projekty/polska-strategia-kosmiczna-psk/ocena-realizacji-wskaznikow-polskiej-strategii-kosmicznej

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Polska Strategia Kosmiczna
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 23, 2021, 12:31 »