Autor Wątek: Działalność POLSA w roku 2017  (Przeczytany 52974 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23217
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Działalność POLSA w roku 2017
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 27, 2017, 15:03 »
Dziś się pojawił ciekawy artykuł o problemach w POLSA:
http://www.rp.pl/Rzad-PiS/304269879-Polska-Agencja-Kosmiczna-w-czarnej-dziurze.html#ap-2

Bardzo interesujące zdania.

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24476
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Działalność POLSA w roku 2017
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 02, 2017, 20:45 »
Polska Agencja Kosmiczna podjęła delegację z DLR
DZISIAJ, 02 MAJA, 12:34

W dniach 18-20 kwietnia 2017 r. w Polsce gościła naukowa delegacja Niemieckiej Agencji Kosmicznej (German Aerospace Center - DLR). Celem trzydniowej wizyty w Warszawie i Gdańsku było zaznajomienie się z potencjałem naukowym i osiągnięciami polskich jednostek naukowo-badawczych w kontekście możliwej współpracy. W harmonogramie pobytu znalazły się spotkania na Politechnice Warszawskiej, Politechnice Gdańskiej, Centrum Badań Kosmicznych PAN, Akademii Marynarki Wojennej oraz Polskiej Agencji Kosmicznej.

Niemiecką Agencję Kosmiczną reprezentowali: prof. Hansjörg Dittus (członek Zarządu ds. Badań i Rozwoju oraz przewodniczący delegacji), dr Hubert Reile, Kristina Maria Dünner, dr Julia Röhrig, dr Sven Jacobsen, dr Frank Heymann, dr Andreas Fix oraz Gabriele Hermani, przedstawicielka Ambasady Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie.

W ramach wizyty Polska Agencja Kosmiczna zorganizowała dwa warsztaty dyskusyjne. Pierwszy z nich pod nazwą „Usage of satellite data concerning environmental pollution” odbył się 18 kwietnia w 2017 r. w warszawskiej siedzibie PAK. Celem spotkania była prezentacja polskich i niemieckich osiągnięć dotyczących badań skażenia środowiska naturalnego i zmian klimatycznych z wykorzystaniem danych satelitarnych pochodzących z systemów obserwacyjnych Ziemi oraz dyskusja nad możliwościami przyszłej współpracy polsko-niemieckiej w tej dziedzinie. Prezentacje wygłosili przedstawiciele Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii AGH, Centrum Teledetekcji Instytutu Geodezji i Kartografii, Instytutu Geofizyki PAN oraz Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Wystąpienie poświęcone badaniom i zrealizowanym przez DLR projektom dotyczącym monitorowania zanieczyszczeń środowiska przestawił prof. Dittus.

Drugi z warsztatów pod nazwą „Maritime safety and security” odbył się 20 kwietnia 2017 r. na Politechnice Gdańskiej. Wśród przemawiających gości znaleźli się reprezentanci Akademii Marynarki Wojennej, Instytutu Łączności, Urzędu Morskiego w Gdyni, Instytutu Oceanologii PAN, Politechniki Gdańskiej, Akademii Morskiej w Gdyni, Uniwersytetu Gdańskiego oraz Centrum Informatycznego Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej. Z ramienia DLR przemawiali prof. Dittus oraz dr Sven Jacobsen, który przedstawił podstawowe obszary działalności DLR oraz omówił elementy aktywności niemieckiej związanej z bezpieczeństwem morskim.

Istotnym elementem programu wizyty był wykład prof. Dittusa na Politechnice Warszawskiej, który miał miejsce 19 kwietnia 2017 r. Niespełna godzinne wystąpienie nosiło tytuł „Challenges in Earth Observation – DLR perspective” i cieszyło się dużym zainteresowaniem studentów.

Przekrojowa prezentacja potencjału, doświadczeń i osiągnięć polskich instytutów naukowych podczas kwietniowego pobytu delegacji DLR w Polsce może przyczynić się do zacieśnienia współpracy pomiędzy polskimi a niemieckimi jednostkami w niedalekiej przyszłości.

Źródło: Polska Agencja Kosmiczna
http://www.space24.pl/589091,polska-agencja-kosmiczna-podjela-delegacje-z-dlr

velo

  • Gość
Odp: Działalność POLSA w roku 2017
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 06, 2017, 15:51 »
Polsa zaprasza na otwarte spotkanie dotyczące zastosowań nawigacji satelitarnej.

http://kosmonauta.net/2017/05/polsa-zaprasza-na-spotkanie-dotyczace-nawigacji-satelitarnej/

Może ktoś się wybiera? :)

Offline R1

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 331
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Działalność POLSA w roku 2017
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 09, 2017, 12:02 »
Dziś podobno przesłuchania na prezesa POLSY. Ciekawe jak to się tym razem potoczy. Wiadomo kto kandyduje?

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Działalność POLSA w roku 2017
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 09, 2017, 12:02 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23217
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Działalność POLSA w roku 2017
« Odpowiedź #19 dnia: Maj 09, 2017, 13:02 »
Ciekawe czy jest więcej kandydatów, czy skład wciąż ten sam?

Offline R1

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 331
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Działalność POLSA w roku 2017
« Odpowiedź #20 dnia: Maj 09, 2017, 19:49 »
Papużki donoszą, że jest przynajmniej jeden kandydat nowy. Z kręgu nauk stosowanych. Zobaczymy...

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23217
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Działalność POLSA w roku 2017
« Odpowiedź #21 dnia: Maj 09, 2017, 23:18 »
Ciekawe! Czy tym razem "musi" być podjęta decyzja, czy wciąż może dojść do sytuacji, w której prezes nie zostanie wybrany?

velo

  • Gość
Odp: Działalność POLSA w roku 2017
« Odpowiedź #22 dnia: Maj 10, 2017, 19:08 »
No to czekamy na wyniki. Jakieś wieści od papużek? ;)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23217
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Działalność POLSA w roku 2017
« Odpowiedź #23 dnia: Maj 10, 2017, 19:51 »
Niestety ja nic nie słyszałem. Wydaje mi się, że prawdopodobnie będziemy musieli poczekać jeszcze...

Offline Rafał

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 812
  • Nie zapomnijmy o Wenus.
Odp: Działalność POLSA w roku 2017
« Odpowiedź #24 dnia: Maj 15, 2017, 19:36 »
Według http://www.space24.pl/595472,kprm-wylonila-trzech-kandydatow-na-prezesa-polskiej-agencji-kosmicznej oto kandydaci:
- prof. Józef Wiesław Modelski (PW)
- dr Jakub Ryzenko (CBK)
- płk Piotr Suszyński (aktualny wiceprezes)

Offline R1

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 331
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Działalność POLSA w roku 2017
« Odpowiedź #25 dnia: Maj 15, 2017, 20:55 »
Mam dziwne wrażenie, że opcja PW będzie tą która zwycięży...  8)

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5266
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Działalność POLSA w roku 2017
« Odpowiedź #26 dnia: Maj 15, 2017, 22:13 »
Mam dziwne wrażenie, że opcja PW będzie tą która zwycięży...  8)

A nie opcja wojskowa?
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24476
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Działalność POLSA w roku 2017
« Odpowiedź #27 dnia: Maj 16, 2017, 06:56 »
Blisko do wyboru Prezesa POLSA?
BY REDAKCJA ON 15 MAJA 2017

(...)Dwunastego maja na Biuletynie Informacji Publicznej Rady Ministrów i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów ukazał się prosty dokument o wynikach naboru. Dokument podaje imiona i nazwiska trzech kandydatów, którzy zostali wyłonieni w naborze. Są nimi: Profesor Józef Modelski, Dr Jakub Ryzenko oraz Pułkownik Piotr Suszyński.

Ten dokument można zinterpretować jako ważny, ale nie ostateczny jeszcze krok w wyłonieniu nowego Prezesa POLSA. Można zakładać, że tych trzech kandydatów zostanie przedstawionych Premier RP do ostatecznej selekcji. Wybór może nastąpić w ciągu kilku najbliższych tygodni. (...)

http://kosmonauta.net/2017/05/blisko-do-wyboru-prezesa-polsa/

velo

  • Gość
Odp: Działalność POLSA w roku 2017
« Odpowiedź #28 dnia: Maj 16, 2017, 15:37 »
Opcja wojskowa (jak i cały MON) chyba w tej chwili jest w mocnej defensywie.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23217
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Działalność POLSA w roku 2017
« Odpowiedź #29 dnia: Maj 16, 2017, 15:41 »
No właśnie czy jest? Niektórzy mówią, że w ofensywie. I nie biorą jeńców!

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Działalność POLSA w roku 2017
« Odpowiedź #29 dnia: Maj 16, 2017, 15:41 »