Ankieta

Kiedy pierwszy start orbitalny Starship?

Do końca stycznia 2020
2 (8.3%)
Do końca 2020
7 (29.2%)
Do końca 2021
7 (29.2%)
Do końca 2022
1 (4.2%)
2023-2024
5 (20.8%)
2025-2030
2 (8.3%)
po 2030
0 (0%)

Głosów w sumie: 24

Głosowanie skończone: Sierpień 06, 2019, 10:15

Autor Wątek: BFR / ITS / MCT / Starship  (Przeczytany 1135999 razy)

Snoopy i 16 Gości przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #315 dnia: Styczeń 27, 2016, 18:31 »
IAC 2016 powiadasz? To będzie w Meksyku i dość trudno z Europy się tam dostać nie wydając przy okazji budżetu na małego satelitę. :) Ale możliwe, że ktoś od nas się tam pojawi!

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8588
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #316 dnia: Styczeń 27, 2016, 20:00 »
A potem się okaże że szczegóły będą w grudniu 2016 z jakiegoś tam powodu :-P Coś ostatnio Musk wodzi nas za nos. A może sprawa z MCT okazała się trudniejsza i stąd te obsuwy?

Offline Air Q

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1895
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #317 dnia: Styczeń 27, 2016, 21:47 »
A może sprawa z MCT okazała się trudniejsza i stąd te obsuwy?
Może po raz kolejny doświadczenia z Falconem, w tym katastrofa przy próbie wyniesienia CRS-7 ich czegoś nowego nauczyła, co wpłynęło na MCT. Zresztą rok temu Musk wspominał, że dobrze, iż MCT nie został jeszcze upubliczniony ponieważ dużo nauczyli się przy F9 i Dragonie:
Cytuj
Good thing we didn't do it sooner, as we have learned a huge amount from Falcon and Dragon
https://www.reddit.com/r/IAmA/comments/2rgsan/i_am_elon_musk_ceocto_of_a_rocket_company_ama/cnfq5qf

"One could write a history of science in reverse by assembling the solemn pronouncements of highest authority about what could not be done and could never happen."
http://qt.exploratorium.edu/mars/opportunity
Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm

Offline kosmo1916

  • Zarejestrowany
  • *
  • Wiadomości: 1
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #318 dnia: Styczeń 28, 2016, 00:51 »
Witam to mój pierwszy post więc na początek chciałem się przywitać.Jeśli chodzi o MCT to sprawa jak dla mnie jest jasna.Na początku marzenia później obietnice na sam koniec obsuwki i przekładanie misji w czasie...to nie jest jakaś nowość chociaż Elon potrafi zaskoczyć.Z tą misją na Marsa ja bym był ostrożny gdyż nasza technologia jest baardzo niewystarczalna.Najpierw trzeba się uporać z osłoną dla statku następnie pokonać promieniowanie kosmiczne...w dodatku skrócić czas podróży aby pasażerowie nam się nie odwodnili lub umarli z głodu...jak wytworzyć tlen dla 100 osób przykładowo na 180 dni? jak pokonać grawitacje aby nowi "marsjanie" po lądowaniu potrafili się poruszać...na sam koniec jak przeżyć w marsjańskich warunkach...Samo MCT to nie tylko rakieta ale cały projekt bo zbudować gigantyczną makietę aby stała w muzeum to nie problem jednak na szcześcię to nie czasy zimnej wojny....

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #318 dnia: Styczeń 28, 2016, 00:51 »

Offline deathrider

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1154
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #319 dnia: Styczeń 28, 2016, 08:42 »
Hej, witaj kosmo - przeczytaj ten wątek, i kilka innych dotyczących Marsa -> wszystko co napisałeś było w nich wiele razy poruszane :)

LooZ^

  • Gość
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #320 dnia: Styczeń 29, 2016, 22:04 »
Bardzo ciekawy wpis od Marka.

Cytuj
Elon Musk powiedział że planuje wysłać ludzi na Marsa w okolicach 2025 roku a sam poleci w kosmos w ciągu najbliższych pięciu lat. Architektura marsjańska, którą pierwotnie miano ogłosić do końca zeszłego roku się przesunęła w czasie - obecnie Musk mówi że ogłosi ją na jesieni 2016 ( we wrześniu, na międzynarodowej konferencji astronautycznej w Meksyku).

Cóż, trzeba będzie jeszcze trochę poczekać na oficjalne potwierdzenie plotek jakie się pojawiają na naszym ulubionym forum. Jako że piszą na tym forum eksperci z dziedziny astronautyki, to z tych różnych plotek udało się wydedukować dość dużo szczegółów - np. ilość silników Raptor w pierwszym i drugim stopniu MCT (pierwszy będzie miał ich tyle co Falcon Heavy a drugi znacznie więcej niż obecny drugi stopień), udźwig rakiety na niską orbitę okołoziemską (dwukrotnie większy niż SLS'a w maksymalnej konfiguracji), ilość paliwa i wiele innych. Jedyne co do tej pory nie udało się dopasować to wysokość rakiety - żeby nie wiem jak liczyć, to wychodzi ona znacznie niższa niż wynikało by to z plotek. Nie mogę się doczekać ogłoszenia oficjalnych planów i porównania ich z obliczeniami wykonanymi przez ekspertów. Ale jak widać, będziemy musieli na to poczekać jeszcze dłuższy czas. Poza tym wszystkie te liczby wydają się tak fantastycznie duże, że trudno w nie uwierzyć - w końcu zbudowanie znacznie mniejszego SLS'a (pomimo że tak naprawdę jest to tylko modyfikacja istniejących elementów) zajmuje wiele lat i kosztuje abstrakcyjnie duże ilości pieniędzy.  Nawet zakładając że SpaceX jest w stanie osiągnąć to za 1/10 ceny NASA, to nadal zbudowanie takiej rakiety przekracza możliwości finansowe jednej firmy. Szczególnie że taka rakieta będzie wymagała platformy przy której LC-39 wydaje się zabawką. Dlatego myślę że elementem "architektury marsjańskiej" będzie także sposób finansowania tego przedsięwzięcia - pewnie coś w rodzaju przedsprzedaży biletów.

http://florydziak.blogspot.com/2016/01/2025.html

Offline kedrok

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 60
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #321 dnia: Styczeń 29, 2016, 22:49 »
Witajcie.

Kosmo, myślę, że 100 osób, to przenośnia, informująca o możliwościach rakiety.

Space X, jest pierwszym przedsięwzięciem od kilkudziesięciu lat, które podąża prawie zgodnie z planami. Umówmy się, branża bardzo trudna, technologia niewystarczająca, a oni idą, drogą którą sobie wyznaczyli.

Raz szybciej, raz wolniej, ale chyba nikt nei ma wątpliwości, że jeśli ktokolwiek ma na marsa polecieć, to właśnie oni.

Piszecie tu o ekonomii. Ta rakieta nie dla ekonomii powstaje. to zapewniają Falcony. MCT to krok całej ludzkości, wizja Elona, wcale sie nie zdzwiwię, jeśli będzie chciał być pierwszym człowiekiem na Marsie.

Nie rozumiem, hejtowania żadnej firmy z tej branży. One wszystkie prowadzą tam, gdzie chcemy iść, wreszcie, po latach stagnacji.

Pamiętam jak lata temu dyskusje na pl.sci.kosmos były (ja to Laser) o kolejnych planach NASA (program SLI i inne), o cudeńkach rosjan, potem o Scalled Composites.

Pojawił się Obama i powiedział, niech latają prywaciarze. i Space X dał radę jako pierwszy.
Jest kilka firm oczywiście, wszak Boening, Lockheed to też firmy poniekąd prywatne, ale to co innego.

Jeśli jest choć promil szansy, że za 10 lat człowiek stanie na marsie, to jest to co najmniej 20 lat wcześniej niż podejrzewałem. U Elona mogę nawet sprzątać, Marku, podeślesz mu moje cv? :)



LooZ^

  • Gość
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #322 dnia: Styczeń 29, 2016, 22:58 »
Ja obstawiam, że te 100 osób to absolutnie nie jest przenośnia tylko właśnie konkretnie 100 osób.

Offline deathrider

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1154
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #323 dnia: Styczeń 30, 2016, 11:23 »
Prawdę mówiąc, zawsze myślałem, że do lotów na Marsa, Księżyc, zostanie wykorzystany jakiś cykler, z możliwością napraw na LEO, w przerwach służący jako stacja.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8588
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #324 dnia: Styczeń 30, 2016, 12:48 »
Istna bomba z tych donosów. Ale lepiej, żeby Musk nigdzie w kosmos nie leciał, bo potrzebny jest tu na Ziemi. Chyba, że po zapoczątkowaniu lotów na Marsa.
Musk to nowy Kennedy, chce w ciągu dekady, otworzyć nowe pogranicze.  ;) Tylko, że nie będzie nim Księżyc ale Mars.
Pożyjemy zobaczmy co wyjdzie z tych planów.

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #325 dnia: Styczeń 30, 2016, 13:02 »
Istna bomba z tych donosów. Ale lepiej, żeby Musk nigdzie w kosmos nie leciał, bo potrzebny jest tu na Ziemi. Chyba, że po zapoczątkowaniu lotów na Marsa.

Jak na mnie to one są bajkowe... ale co do lotu Elona, to trzeba wziąć też, że wielu Marsjan może się nieośmielić bez osobistego przykładu charyzmatycznego wizjonera.

Offline Jacob

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 167
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #326 dnia: Styczeń 30, 2016, 17:00 »
A ja się zastanawiam co ci ludzie na Marsie mieliby robić. Kolonia będzie kosztować a utrzymywanie jej za pieniądze zarobione na Ziemi jest nieopłacalne. Praw ekonomii się nie oszuka, Marsjanie muszą robić hajs.

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6527
  • Realista do bólu;-)
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #327 dnia: Styczeń 30, 2016, 17:21 »
A ja się zastanawiam co ci ludzie na Marsie mieliby robić. Kolonia będzie kosztować a utrzymywanie jej za pieniądze zarobione na Ziemi jest nieopłacalne. Praw ekonomii się nie oszuka, Marsjanie muszą robić hajs.
            ... zastanow sie co to jest hajs;-) I jaki hajs robi np. jednostka wojskowa stacjonujaca np. na jakiej malej wysepce na koncu swiata;-) Robi ten hajs czy nie?;-) Z powazaniem
                                                                            Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline Spearhead

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 80
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #328 dnia: Styczeń 30, 2016, 17:28 »
Trochę za wcześnie na Gwiezdne Wojny ;)

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6527
  • Realista do bólu;-)
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #329 dnia: Styczeń 30, 2016, 17:48 »
Trochę za wcześnie na Gwiezdne Wojny ;)
            ... nigdy nie jest za wczesnie, zreszta czy oni musza miec tak naprawde bron?;-) Z powazaniem
                                                                                                                                                            Adam Przybyla
« Ostatnia zmiana: Styczeń 30, 2016, 17:50 wysłana przez Adam.Przybyla »
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #329 dnia: Styczeń 30, 2016, 17:48 »