Autor Wątek: SpaceX  (Przeczytany 1370068 razy)

0 użytkowników i 5 Gości przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2415 dnia: Maj 03, 2015, 15:50 »
gelo -> a co z badaniami z zakresu 0-1G ;) Na Ziemi przecież nie jesteśmy w stanie ich przeprowadzić, przynajmniej skutecznie.

To jest prawda - możliwości są ograniczone: zrzuty i loty paraboliczne. Są ograniczone czasowo do kilkunastu sekund maksymalnie. TO za mało dla wielu badań.

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2416 dnia: Maj 03, 2015, 18:20 »
A satelity pokroju Fotona-M?

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2407
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2417 dnia: Maj 03, 2015, 18:30 »
gelo -> a co z badaniami z zakresu 0-1G ;) Na Ziemi przecież nie jesteśmy w stanie ich przeprowadzić, przynajmniej skutecznie.

To jest prawda - możliwości są ograniczone: zrzuty i loty paraboliczne.

...oraz lewitacja diamagnetyków.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2418 dnia: Maj 03, 2015, 18:32 »
...oraz lewitacja diamagnetyków.

Ano - to prawda. Tylko praktycznie to "nośność" do kilkuset gramów, nie więcej?

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2418 dnia: Maj 03, 2015, 18:32 »

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2407
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2419 dnia: Maj 03, 2015, 18:40 »
...oraz lewitacja diamagnetyków.

Ano - to prawda. Tylko praktycznie to "nośność" do kilkuset gramów, nie więcej?

To już zależy od rozmiaru magnetycznego ustrojstwa. W każdym bądź razie wpływ mikrograwitacji na myszy da się już tak studiować. Jest to też jedyna metoda w użyciu, która pozwala badać długotrwały wpływ obniżonej (np. marsjańskiej) grawitacji na organizm (alternatywą byłoby posłanie w kosmos wirówki, ale to kwestia dziesiątek, jeżeli nie setek M$).

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2420 dnia: Maj 03, 2015, 19:07 »
O Pad Aborcie nie powinniśmy mieć oddzielnego wątku?

Założyłem wątek.

Offline deathrider

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1154
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2421 dnia: Maj 03, 2015, 19:08 »
Borysie M$ -> to miliardy $ ?

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2422 dnia: Maj 03, 2015, 21:55 »
To już zależy od rozmiaru magnetycznego ustrojstwa. W każdym bądź razie wpływ mikrograwitacji na myszy da się już tak studiować. Jest to też jedyna metoda w użyciu, która pozwala badać długotrwały wpływ obniżonej (np. marsjańskiej) grawitacji na organizm (alternatywą byłoby posłanie w kosmos wirówki, ale to kwestia dziesiątek, jeżeli nie setek M$).

O ciekawe! Testy były aż do 10 tygodni, tak? To otwiera ładne perspektywy do dalszych badań.

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2407
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2423 dnia: Maj 05, 2015, 23:37 »
Borysie M$ -> to miliardy $ ?

Miliony.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2424 dnia: Maj 12, 2015, 18:02 »
Dziś Musk na twitterze napisał:
Cytuj
Elon Musk ‏@elonmusk 6h6 hours ago

It is total BS & hurtful to claim that I told a guy to miss his child's birth just to attend a company meeting. I would never do that.

Ciekawe, jaka to była sytuacja...

Offline deathrider

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1154
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2425 dnia: Maj 12, 2015, 18:43 »

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2619
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2426 dnia: Maj 19, 2015, 14:32 »
Od Marka trochę zebranych kalkulacji i spekulacji odnośnie MCT:
Wstrzymuję się z pisaniem czegokolwiek na temat planów SpaceX i ich lotów na Marsa, jako że nic z tych planów nie jest potwierdzone przez firmę, jednak panuje obecnie sezon ogórkowy i w sumie nic się nie dzieje, więc dziś trochę o Mars Colonial Transporter - hipotetycznej rakiecie SpaceX. Elon Musk wielokrotnie wspominał o tym że SpaceX pracuje nad taką rakietą:

    SpaceX podobno wstrzymuje się z emisją publicznych akcji aż do czasu kiedy MCT będzie latał
    SpaceX pracuje nad silnikiem Raptor, napędzanym ciekłym metanem i tlenem, o ciągu mniej-więcej 10x większym niż obecny Merlin 1D
    Musk + szef działu projektowania rakiet SpaceX powiedzieli że MCT będzie w stanie wysłać za jednym zamachem 100 osób na Marsa i że napędzany będzie 9 silnikami Raptor i że rakieta będzie w stanie dostarczyć na marsa 100 ton ładunku

Takie obietnice oczywiście powodują wielkie zaciekawienie ludzi. Dlatego też na pewnym, bardzo interesującym forum rozpoczęto wątek sprawdzający czy mają one sens. W wątku wypowiadają się konstruktorzy rakiet z USA i Rosji, mający dostęp do oprogramowania pozwalającego na symulację/optymalizację rakiet. I wyszło im kilka ciekawych numerków. Oczywiście pełnych danych nie wolno mi przytoczyć, ale mogę (mam nadzieję) podrzucić kilka ciekawostek:

wersja z kompozytowymi zbiornikami paliwa była by w stanie wynieść na niską orbitę okołoziemską ponad 300 ton ładunku - 2.5 raza więcej niż Saturn V. I to przy raczej realistycznych założeniach.
    najlepszym rozwiązaniem jest wersja o średnicy 10 metrów (podobnej jak Saturn V) z kompozytowymi zbiornikami. Jeżeli jednak SpaceX zdecyduje się na zbiorniki z aluminium, to okazuje się że optymalna jest wtedy wersja z pierwszym członem o średnicy 15 metrów. Oczywiście to rozważania teoretyczne, taka rakieta nie pasuje do LC-39A, więc jest nierealna.
    nawet wybór gazu który będzie używany do utrzymywania ciśnienia w zbiornikach ma spory wpływ na nośność rakiety - stosując CO2 zamiast helu tracimy kilka ton nośności (bo tyle więcej waży niezbędny CO2) - wszystko związane z tą rakietą jest wielkie
    SpaceX planuje przerobić obecne barki do lądowania Falconów 9 na barki do transportu nowych rakiet jak tylko te rakiety powstaną. Transport 10 metrowej rakiety z Texasu drogą lądową jest niemożliwy (nie zmieści się pod mostami na autostradach)
Prasa i eksperci spekulują że MCT może dokonać pierwszego lotu na początku przyszłej dziesięciolatki, Musk chce także pokazać NASA że potrafi zbudować większą i lepszą rakietę niż SLS. Pewnie z nadzieją że jak kongres zobaczy monstrum NASA za miliardy dolarów wynoszące ledwo 70 ton na orbitę i rakietę SpaceX kosztującą ułamek tej ceny i wynoszącą 300 ton na orbitę, to publiczne pieniądze mogą popłynąć w innym kierunku. Szczególnie jeżeli poza rakietą powstanie też kapsuła przy której nie tylko Orion, ale także cała ISS będzie zabawką. Warto zauważyć że obecna masa ISS to około 380 ton - taka rakieta była by w stanie jednym strzałem wynieść na orbitę całą nową stację kosmiczną (zakładamy że postęp w dziedzinie materiałów pozwoliłby na zbudowanie lżejszej wersji ISS).
http://www.florydziak.blogspot.com/#!http://florydziak.blogspot.com/2015/05/mars-colonial-transporter.html

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2619
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2427 dnia: Maj 19, 2015, 15:33 »
Spacex blisko uzyskania certyfikacji na wszystkie misje naukowe; na tym etapie "poziom 2" ; na misje typy flagship ma na razie tylko ULA i pegasus XL firmy Orbital ATK.
http://www.sciencetimes.com/articles/6421/20150517/spacex-earns-certification-launch-nasa-science-missions.htm

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2428 dnia: Maj 27, 2015, 12:38 »
Udało się SpaceX dostać certyfikację dla amerykańskich misji wojskowych. To pewnie dobra wiadomość dla SpaceX i USA w ogóle, ale nie wiem, czy dobra dla komercyjnego sektora.
SpaceX już tak mocno nie musi konkurować z Ariane Space czy innymi dostawcami. Byt sobie mocno już zabezpieczyli...

http://www.parabolicarc.com/2015/05/26/air-force-certifies-spacex-falcon-9-military-missions/

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2619
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2429 dnia: Maj 27, 2015, 16:33 »
dokładnie; więcej Marek nam udostepnij na swoim blogu:
 To wielkie wydarzenie dla SpaceX. Nie tylko pozwala to w końcu konkurować z ULA na bardzo lukratywnym rynku wojskowych startów, ale także stanowi "świadectwo jakości" dla klientów prywatnych - jeżeli rząd USA nie boi się wsadzić na rakiety SpaceX satelitów wartych miliardy dolarów, to ubezpieczyciele satelitów komercyjnych powinni zmniejszyć swoje stawki ubezpieczenia. To spowoduje że starty F9 staną się jeszcze bardziej opłacalne.
Niestety tylko mniej-więcej 1/3 wszystkich satelitów rządowych może być wynoszona w kosmos za pomocą Falcona 9 v1.1 - reszta jest po prostu za ciężka. Dlatego SpaceX musi jak najprędzej skończyć prace nad Falconem Heavy i uzyskać certyfikację na tą rakietę. SpaceX musi także jak najprędzej uzyskać certyfikację na wersję 1.2 Falcona 9 która zadebiutuje w tym roku.
A żeby nie marnować tego postu na jedną wiadomość, to chciałem dodać że SpaceX popuścił pary na znanym czytelnikom forum internetowym dla wybranych i poinformował o dość zaawansowanych pracach z Bigelowem nad wystrzeleniem w kosmos jednego z ich dużīch modułów. Prawdopodobnie nastąpi to w czasie inauguracyjnego lotu Falcona Heavy - moduł ma być zaprojektowany do lotów poza bliską orbitę Ziemi - jego zewnętrzne ścianki będą jednocześnie magazynem wody. Dzięki temu pozwolą one na częściową osłonę astronautów przed promieniowaniem kosmicznym.
Edycja - nie jest jasne w jaki sposób SpaceX planuje spełnić wymaganie USAF na pionową integrację ładunków z rakietą. Możliwe że certyfikacja Falcona 9 v1.1 jest tylko dla satelitów, które mogą być integrowane poziomo co dodatkowo zmniejszy potencjalną ilość kontraktów jakie może wygrać SpaceX. Wiemy że SpaceX planuje pionową integrację ładunków na LC-39A, ale do tego jeszcze daleka droga.
http://www.florydziak.blogspot.com/#!http://florydziak.blogspot.com/2015/05/spacex-dosta-w-koncu-certyfikacje-usaf.html

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2429 dnia: Maj 27, 2015, 16:33 »