Autor Wątek: Sekcja Rakietowa SKA  (Przeczytany 10254 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23580
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Sekcja Rakietowa SKA
« dnia: Grudzień 08, 2013, 01:58 »
Aż dziw, że nie mamy tego wątku. SKA od pewnego czasu udziela się w nowej sekcji - Sekcji Rakietowej. Ta sekcja może pochwalić się już pewnymi dokonaniami - m.in. rakietami Amelia. Najnowsza z nich to "Amelia 2", dwustopniowa.

W przyszłości SR SKA chce zbudować rakietę zdolną do osiągnięcia pułapu nawet 30 kilometrów. Rakieta ma służyć do wynoszenia CanSatów na loty "sondujące". Ciekawy projekt!

W załączniku zdjęcie Amelii 2, logo SR SKA oraz jeden ze slajdów Sekcji dotyczących przyszłych planów. Zdjęcie pochodzi z prezentacji z Meet The Space w Krakowie. :)

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 25669
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Sekcja Rakietowa SKA
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 29, 2020, 22:01 »
SKA wysyła rakietę „Twardowsky” na zawody Spaceport America Cup 2020
26 lut 2020



(...) Po raz pierwszy w historii Sekcji Rakietowej SKA został stworzony silnik hybrydowy, specjalnie na  potrzeby nowej rakiety. „Twardowsky” to największa rakieta SR SKA. Wykorzystano w niej także rozwiązania z poprzednich projektów, co zwiększyć ma skuteczność konstrukcji. Studenci z Politechniki Warszawskiej chcą tą rakietą pokazać, że „Poland can into rockets!".

Na Spaceport America Cup rakieta nie będzie biła rekordów wysokości lotu. Ma tylko precyzyjnie osiągnąć pułap 10000 stóp (3048m) i wykonać założony cel misji. Dodatkowo rakieta wyniesie w powietrze ważący ponad 4 kilogramy ładunek użyteczny czyli satelitę CanSat.

System Wyrzucania CanSatów (SWC) został opracowany dla rakiety TuCAN i jest w stanie wynieść nawet do 8 CanSatów. Na zawodach w Nowym Meksyku Twardowsky wyniesie SWC zmodyfikowane zgodnie z zasadami Spaceport America Cup, który zawierać będzie mechanizm uwalniający ładunek nie wykorzystujący pirotechniki oraz dwie kamery o wysokiej rozdzielczości.

Po osiągnięciu przez rakietę apogeum, CanSat zostanie uwolniony z SWC, a następnie opadnie na spadochronie dokonując pomiarów zanieczyszczenia atmosfery pyłami na różnych wysokościach nad ziemią. Dodatkowo prowadzony będzie pomiar parametrów lotu, takich jak wysokość oraz przyspieszenie. Dane będą na bieżąco przesyłane drogą radiową do stacji naziemnej. Do wykonania obudowy zastosowane będą technologie przyrostowe – struktura CanSata zostanie wydrukowana przy użyciu drukarki 3D w warsztacie SKA.

System odzysku pełni bardzo ważną funkcję – pozwala na bezpieczne sprowadzenie rakiety na Ziemię i odzyskanie danych z lotu zapisywanych na bieżąco na nośnikach pokładowych. W związku z tym konstruktorzy muszą być pewni, że wszystkie jego elementy zadziałają zgodnie z ich oczekiwaniami.

Twardowsky będzie posiadał na pokładzie kilka różnych kamer, każda wybrana do konkretnego zadania. Wykonane przez nie zdjęcia zostaną użyte do analizy działania Systemu Wyrzucania Cansatów oraz Systemu Odzysku Rakiety. Pomoże to w dalszym rozwoju obu systemów.

SKA na budowę nowej rakiety otrzymała wsparcie finansowe z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w postaci środków z programu NzN 4.0 czyli projekt „Najlepsi z najlepszych” edycja 4.0.

Paweł Z. Grochowalski
Źródło: SKA
https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/ska-wysyla-rakiete-twardowsky-na-zawody-spaceport-america-cup-2020

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Sekcja Rakietowa SKA
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 29, 2020, 22:01 »