Trochę się opuściłem, ale przeklejam z bloga podsumowanie ostatnich miesięcy:
20th ESA Symposium of European Rocket & Ballon Programmes and related research, 22-26 majaOdbywające się co dwa lata spotkanie tym razem miało miejsce w przepięknej miejscowości Hyeres na południu Francji, tuż nad Morzem Śródziemnym. Organizatorami tradycyjnie była Francuska oraz Europejska Agencja Kosmiczna. Konferencja poświęcona jest badaniom przeprowadzanym przy użyciu balonów stratosferycznych oraz rakiet meteorologicznych. Dużym odsetkiem prezentacji są te poświęcone projektom studenckim. Od kilku lat podczas konferencji następuje podsumowanie i oficjalne zakończenie dwóch ostatnich kampanii REXUS/BEXUS. Zespół SCOPE wystąpił z prezentacją: "INNOVATIVE CAMERA POINTING MECHANISM FOR STRATOSPHERIC BALLOONS" która jest dostępna tutaj
http://ska.meil.pw.edu.pl/scope/download/2011.05.25%20SCOPE%202.0%20Hyeres.pdf. Publikacje zostaną opublikowane we wrześniu.
Tegoroczna konferencja była największa z dotychczasowych. Wzięło w niej udział 270 uczestników, wygłoszono ponad 200 prezentacji, po raz pierwszy odbywały się 3 równoległe sesje. Duże liczby związane są z występującym na Świecie wyraźnym trendem do przeprowadzania badań na tego typu platformach, a szczególnie na balonach.
Coraz więcej narodowych agencji kosmicznych (francuska, kanadyjska, norweska) zaczyna przeznaczać duże środki na budowę infrastruktury zdolnej zapewnić bezpieczne loty na balonach dla zainteresowanych odbiorców. Należą do nich zarówno uczelnie i instytuty, jak i firmy prywatne, które w tani sposób chcą przetestować elementy przyszłych satelitów. Najpoważniejszym problemem związanym z lotami balonów jest ich bezpieczne lądowanie i odzyskanie. W Europie, poza Półwyspem Skandynawskim, brakuje słabo zaludnionych terenów umożliwiających ich bezpieczne lądowanie bez narażania osób postronnych. Szukane są inne rozwiązania, np. Francuska Agencja Kosmiczna (CNES) opracowuje systemy zdolne do bezpiecznego wodowania balonów na Oceanie Atlantyckim, a które byłyby puszczane z zachodniego wybrzeża Francji. Z koleji Szwecja proponuje kilkudniowe loty z Kiruny z lotem nad Arktyką i lądowaniem w Kanadzie, natomiast NASA organizuje kilkutygodniowe kampanie lotne i puszcza swoje balony z terenów Grenlandii.
Na tegorocznej konferencji pobito również rekord co do ilości prezentacji studenckich. Helen Page z ESA Education Office zaprezentowała uczestnikom korzyści wynikające z programów studenckich na przykładzie absolwentów obecnie pracujących w strukturach ESA i narodowych agencji kosmiczne. Co ciekawe, pomimo zwiększonej promocji programu REXUS/BEXUS i wyraźnych korzyści dla osób w nim uczestniczących liczba zgłaszanych eksperymentów systematycznie, choć powoli spada.
Na zakończenie ekipy REXUSA/BEXUSA otrzymały pamiątkowe certyfikaty. Wieczory spędzaliśmy początkowo na szlifowaniu prezentacji, później na bankietach i zwiedzaniu okolicznych barów. Na jednej z wycieczek padł pomysł, żeby zrobić kiedyś zjazd alumnów programu. W Polsce
Pozostałe zdjęcia są dostępne tutaj:
https://picasaweb.google.com/SCOPE2.0.team/20thPACSymposiumCredits: Gustav Casselbrant
Spotkanie z premierem, 9 czerwcaPodczas rozdania tegorocznych Stypendiów Prezesa Rady Ministrów odbyło się również "Spotkanie z młodymi naukowcami". Z Politechniki Warszawskiej wzięło w nim udział SMKN SAE oraz SKA. Oprócz SCOPE pokazaliśmy pierwszą powstałą w SKA rakietę "Amelię" oraz model satelity PW-Sat. Z branży kosmicznej była również ciesząca się bardzo dużym zainteresowaniem tegoroczna reprezentacja Polski na URC w USA. Na zdjęciu Łukasz tłumaczy premierowi zasadę działania eksperymentu. Więcej zdjęć ze spotkania jest dostępnych tutaj:
https://picasaweb.google.com/studenckie.kolo.astronautyczne/SpotkanieZPremierem09062011Credits: Grzegorz Roginski
I Warsztaty Robotyka w Astronautyce i Aeronautyce, 8-9 czerwcaDzień przed spotkaniem z premierem Krysia przedstawiła SCOPE na pierwszej w Polsce konferencji poświęconej robotyce kosmicznej. Temat naszej prezentacji brzmiał: "NEW LOW-COST VIDEO CAMERA POINTING MECHANISM FOR STRATOSPHERIC BALLOONS: DESIGN AND OPERATIONAL TESTS"
Głównym organizatorem konferencji było CBK PAN.
Credits: CBK PAN
Wywiad dla TVP i SuperStacji, 8 lipcaPrzy okazji ostatniej misji wahadłowca udzielilismy krótkiego wywiadu dla obu telewizji, w którym poruszony został temat przyszłości kosmonautyki w Polsce i na Świecie oraz działalności studentów w tej tematyce. Rozmawialiśmy również o amatorskich lotach balonów stratosferycznych.
Credits: SCOPE