Walne Zebranie Członków MSP odbyło się 24.09.2011 w Toruniu w siedzibie
firmy ABM Space Education, założonej przez członków naszego stowarzyszenia, którzy chcą
połączyć swoja pasję z pracą zawodową. Otwarcia biura firmy w połowie września dokonał
Simon 'Pete' Worden NASA Ames Center Director, który do Polski zawitał przy okazji wspólnych warsztatów centrum badawczego NASA i Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej. Relacja ze spotkania z Simonem Wordenem dostepna na stronie Planet RP
http://www.planetpr.pl/blog/koniec-swiata-czy-poczatek-nowego/Na zebranie stawiło się kilkunastu członków oraz kilku sympatyków naszego stowarzyszenia. Oficjalna część zebrania rozpoczęła się od przedstawienia przez zarząd sprawozdania finansowego za rok 2010. Oczywiście wszyscy słuchali sprawozdania z zapartym tchem i jednogłośnie udzieliliśmy zarządowi absolutorium. Wszyscy zebrani również jednogłośnie byli za przyznaniem honorowego członkowstwa dwóm osobom. Mateusz Wolski osobiście z rąk Prezesa odebrał okolicznościowy dyplom. Słowak Ales Nohel swój egzemplarz otrzyma na11th European Mars Convention, który w tym roku odbędzie się w dniach 30.09.-02.10.2011 w Szwajcarskim Neuchâtel. W trakcie mniej formalnej części spotkania został zgłoszony jeszcze jeden wniosek, poparty jednogłośnie przez wszystkich zebranych a skierowany do, obecnego na zebraniu Maćka Urbanowicza przedstawiciela SKA i jednocześnie członka zespołu PW-SAT. Zwracamy się w nim z prośbą o umieszczenie nazwy lub nazwisk członków MSP w dowolnej postaci na pokładzie tego satelity. Otrzymaliśmy zapewnienie, że jeśli będzie to tylko technicznie możliwe, to takie napisy zostaną tam umieszczone. Do przekazania satelity w ręce ESA pozostało już niewiele czasu a zespół boryka się z problemem lekkiej nadwagi swojej konstrukcji.
Mniej formalna część spotkania rozpoczęła prezentacja Konrada Mruka z Wrocławia poświęcona Mars Demo - możliwej do uruchomienia w przeglądarce www aplikacji 3D (konieczność doinstalwoania pluginu Unity3D) w której internauta ma do dyspozycji dwa łaziki, oraz MPV - ciśnieniowy pojazd załogowy, którymi może poruszać się w pobliżu bazy marsjańskiej.
Mars Demo jest ciągle w intensywnej budowie, ale już dzisiaj umożliwia wczucie się w rolę operatora kosmicznych pojazdów.
http://wrovision.com/magma-virtual-rover.htm Pan Kazimierz Błaszczak podzielił się z nami wrażeniami z 14th International Mars Society Convention, która odbyła się w dniach 4-7 sierpnia 2011 w Dallas, Teras. Pan Kazimierz był na tej konferencji oficjalnym przedstawicielem MSP. Wiele osób gratulowało Mu zwycięstwa polskiego zespołu Magma2 w zawodach URC. Obecność naszego przedstawiciela na konferencji w znacznym stopniu podniosła prestiż i znaczenie naszego oddziału w oczach amerykanów. Obszerna relacja z konferencji ukaże się już wkrótce na stronie MSP.
Mieliśmy okazję obejrzeć i dotknąć płytkę izolacji termicznej promu kosmicznego, którą pan Kazimierz przywiózł ze swojej wyprawy do USA.
Przedstawił On również swoją działalność lokalną. Przyczynił się do powstania i prowadzi Wieruszowskie Koło Astronomiczne, w którym dzieci i młodzież z kilku szkół w aktywny sposób pogłębiają swoje zainteresowania w dziedzinie astronomii i astronautyki. Do Torunia przyjechał z grupką uczniów specjalnie na Festyn Meteora zorganizowany przez PTR.
Mnie osobiście najbardziej zainteresował fakt, że pan Kazimierz zakupił rozebrał i przewiózł do Wieruszowa jeden z radioteleskopów z likwidowanego Centrum Usług Satelitarnych w Psarach. 13 metrowy radioteleskop jest praktycznie kompletny, konstrukcja nośna czaszy plus panele aluminiowe, kolumna nośna, mechanizm obrotu i podnoszenia z napędem i część elektroniki. Poszukiwane jest obecnie miejsce na terenie gminy gdzie można będzie go zmontować i uruchomić. W uruchomieniu i odbudowe elektroniki pomoże pan Bogdan Wszołek, główny inicjator akcji ratowania radioteleskopów z Psar. Podobno na początku mają one posłużyć do obserwacji słońca.
Na zdjęciu radioteleskop częściowo już rozebrany. Pan Kazimierz Błaszczak w środku.
Ciekawe do czego taki sprzęt można jeszcze wykorzystać oprócz obserwacji słońca? Czy taki sprzęt można wykorzystać do nawiązania łączności z satelitami typu PW-SAT?
W dalszej części zebrania rozmawialiśmy na temat dotychczasowych osiągnięć MSP i planów na najbliższą przyszłość. W najbliższym czasie zapadną decyzje w sprawie organizowania europejskiej edycji zawodów URC. W zależności od tego czy uda się pozyskać odpowiednie środki finansowe pierwsza edycja konkursu odbędzie się w okolicach września 2012 lub 2013r. Nic nie stoi na przeszkodzie aby już teraz rozpocząć przygotowania do organizacji zawodów. Oprócz części czysto organizacyjnej i finansowej całego przedsięwzięcia jest jeszcze kwestia opracowania samej formuły zawodów. W tej sprawie każdy może zabrać głos na forum MSP i przedstawić własna koncepcje takich zawodów.
Niezależnie od organizacji Europejskiej Edycji URC w przyszłym roku uda się zapewne wysłać przynajmniej jeden zespół na zawody do USA. Jak do tej pory brak jest jednoznacznej deklaracji zespołów uczestniczących w tegorocznej edycji URC o chęci przystąpienia do rywalizacji w przyszłym roku. Pojawia się więc szansa dla nowych prężnych zespołów, które nie maja jeszcze turniejowego doświadczenia.
Ze względu na mnogość różnych spraw projekt budowy analogu bazy marsjańskiej w Toruniu uległ chwilowemu i nieplanowanemu zawieszeniu.
Za to inne projekty powoli i trochę w ukryciu dojrzewają do fazy komercjalizacji. Magma4 kids – prosty łazik do samodzielnego montażu, sterowany i programowany z poziomu PC.
VMR Virtual Mars Rover – gra symulująca eksploracje Czerwonej Planety przeznaczona na telefony z systemem Android.
Poruszona została również kwestia słabego przepływu informacji. O wielu ważnych wydarzeniach członkowie stowarzyszenia dowiadują się najczęściej z mediów i zazwyczaj długo po fakcie. Jak się okazuje nie jest to tylko nasz problem. Dotyka on również innych organizacji i zespołów, które intensywnie pracują nad jakimś projektem. Na razie nie znaleźliśmy dobrych pomysłów na rozwiązanie tego problemu.
Jeszcze jedna ważna sprawa. W przyszłym roku kończy się kadencja obecnego zarządu MSP. Dotychczasowy prezes Mateusz Józefowicz oświadczył, że prawdopodobnie nie będzie się ubiegał o następną kadencję. W związku z tym należy powoli rozglądać się, na wszelki wypadek, za odpowiednim kandydatem na to stanowisko.
Gdy dyskusja zeszła na bardziej polityczne tematy przenieśliśmy się do innego, mniej zobowiązującego lokalu, gdzie w miłej atmosferze do późnych godzin nocnych kontynuowaliśmy ożywioną dyskusję.
W niedzielę rano na poligonie w Toruniu, gdzie kontynuowany był festyn Meteora, organizowany przez PTR, stawiliśmy się w mocno okrojonym składzie. Nie żałujemy. Pogoda była piękna a starty rakiet bardzo widowiskowe. Ogłoszono również wyniki zawodów z poprzedniego dnia i okazało się, ze nasz kolega z MSP Wojtek Głażewski wygrał rywalizację w kategorii rakiet napędzanych silnikiem Schermully.