Autor Wątek: Pierwszy start SpaceX z KSC LC-39A: Falcon 9 | Dragon CRS-10 | 19.02.2017  (Przeczytany 41160 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Wydaje mi się, że nie ma jeszcze. A powinny być...

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Poniżej najnowsze zdjęcie LZ-1, jakie udało mi się znaleźć. Jak widać - bardzo świeże. Dodatkowych lądowisk ani śladu:

Offline KonradL

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 627
  • LOXem i ropą! ;)
A te miejsca do lądowania, mają być wybudowane w takim bliskim sąsiedztwie? Bo wydaje się, że chyba ze 100, 200 m warto by było zostawić?

Offline magiczny

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 552
Poniżej najnowsze zdjęcie LZ-1, jakie udało mi się znaleźć. Jak widać - bardzo świeże. Dodatkowych lądowisk ani śladu:

Wiem, widziałem lądowanie dlatego dopytuje, może coś się pozmieniało, może lądowisko ma być gdzie indziej, może FH z pierwszego startu pójdzie w całości na straty?

Cytuj
A te miejsca do lądowania, mają być wybudowane w takim bliskim sąsiedztwie? Bo wydaje się, że chyba ze 100, 200 m warto by było zostawić?

Tak to wyglądało na grafikach.


Polskie Forum Astronautyczne


Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Mam wrażenie, że jest miejsce na te lądowiska. Ciekawe, że są mniejsze od LZ-1.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Na zdjęciu bardzo dobrze widać miejsca, w których mają być te lądowiska. Ale samych lądowisk nie widać, tzn. nie ma żadnych betonowych placów. Chociaż to chyba nie jest bardzo skomplikowana robota, ale skoro starty miałby odbyć się w maju, to musieliby już brać się za to.

Że takie małe? Może już przekonali się, że mają bardzo dobre skupienie i nie trzeba aż tak wielkiego kręgu :)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Że takie małe? Może już przekonali się, że mają bardzo dobre skupienie i nie trzeba aż tak wielkiego kręgu :)

Bardziej na myśli mam tutaj to, czy to jakoś nie ogranicza warunków do lądowania, np podmuchów tuż przy ziemi. Żeby się nie okazało, że SpaceX anulował start, bo było za blisko do krawędzi płyty i za blisko do krzaczorów. :)

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3818
Mnie zastanawia zaś, jak dokładnie będzie wyglądać procedura sprowadzania booster'ów FH. Tzn. ogólnie to sobie wyobrazić rzecz jasna potrafię, natomiast po jakim czasie od startu odstrzelone zostają boczne booster'y, czy po podobym jak obecnie pojedynczy F9? Zakładając, że schodzą równocześnie na Ziemię, jaki bezwzględny minimalny dystans muszą zachować by nie doszło do kolizji tudzież własnego oddziaływania np. wskutek zapłonu poprzedzającego lądowanie. Po jakim czasie ma odłączyć się booster główny i jak długi czas przewidziany jest na jego sprowadzenie.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline NilQ

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Ja chciałem tylko zauważyć, że o nowych lądowiskach na LZ-1 pisałem wcale nie tak dawno w wątku SpaceX (nawet jest tam fajny dokument). Przedstawiona wyżej grafika z układem lądowisk jest już nieaktualna. Obecnie planuje się budowę tylko dwóch dodatkowych lądowisk w sąsiedztwie aktualnego, a także budynek do prac przy Dragonach.

Co do postępu prac budowlanych, wydaje mi się, że nie ma co jeszcze panikować. Prawdopodobnie trwają prace związane z biurokracją, czyli załatwianie pozwoleń itp. Sama budowa nie powinna być zbyt czasochłonna, na pewno wycinka drzew, krzewów i jakieś prace ziemne, ale to na pewno nie poziom tego co aktualnie dzieje się w Teksasie ;) FH nie poleci dopóki nie wyremontują SLC-40, co zapewne przeciągnie się do późnego lata, więc spokojnie można zakładać jeszcze/nadal z 6 miesięcy do dziewiczego lotu.

Offline NilQ

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Okazuje się, ze drugi stopień manewrujący przed zejściem z orbity był dobrze widoczny z okolic Kuwejtu i Iranu. Oczywiście szybko powstało pełno filmików raportujących pojawienie się UFO :)

http://spaceflight101.com/dragon-spx10/falcon-9-deorbit-burn-seen-over-iran-kuwait/

Np. na tym nagraniu około 0:12 ładnie widać gaz wydostający się z silników manewrowych.


Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Okazuje się, ze drugi stopień manewrujący przed zejściem z orbity był dobrze widoczny z okolic Kuwejtu i Iranu. Oczywiście szybko powstało pełno filmików raportujących pojawienie się UFO :)

http://spaceflight101.com/dragon-spx10/falcon-9-deorbit-burn-seen-over-iran-kuwait/

Np. na tym nagraniu około 0:12 ładnie widać gaz wydostający się z silników manewrowych.



A jakbyyś nic nie wiedział o drugim stopniu Falcona wracającym z orbity to co pomyślałbyś widząc coś takiego?  :D
A widoczek bardzo przedni. Ciekawe czy po resztki drugiego stopnia, który wpadł do oceanu wybiorą się Rosjanie?  :)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Przedni widoczek! Mam nadzieję, że pewnego dnia zobaczymy coś podobnego i nad Polską! :)

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Przedni widoczek! Mam nadzieję, że pewnego dnia zobaczymy coś podobnego i nad Polską! :)

Tylko gdzie wówczas spadnie drugi stopień Falcona? Do Morza Czarnego????

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Przedni widoczek! Mam nadzieję, że pewnego dnia zobaczymy coś podobnego i nad Polską! :)

Tylko gdzie wówczas spadnie drugi stopień Falcona? Do Morza Czarnego????

Hmm... a takie górne stopnie rakiet zwykle nie płoną w całości w atmosferze? To zwykle dość małe delikatne pchełeczki. :)

Offline pogrzex

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Czy możliwe jest potencjalnie coś takiego zobaczyć z Polski? Może warto się przygotowywać na takie coś przed lotami na ISS?
'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Polskie Forum Astronautyczne