Autor Wątek: Trident - misja w kierunku Trytona  (Przeczytany 10553 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3840
Trident - misja w kierunku Trytona
« dnia: Luty 15, 2020, 19:17 »
TRIDENT. Na razie rzecz jasna misja ta znalazła się w gronie 4 wybrańców, które poddane zostaną 9-miesięcznym "studiom". Niestety ma to być jedynie misja typu flyby (trochę powtórka z Voyagera i NH). Pozytyw z tego jest taki, że byłaby w stanie dotrzeć do układu Neptuna w ciągu 8-9 lat a nie przypuszczalnie przynajmniej 15 lub więcej gdyby wybrano wariant wejścia na orbitę wokół Neptuna (nie wspominając już w ogóle o wejściu na orbitę Trytona).
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8605
Odp: Trident - misja w kierunku Trytona
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 15, 2020, 21:00 »
Ja wolałbym poczekać nawet 15 lat na taki orbiter. Najlepiej jonowy. Wtedy wyniki naukowe byłyby o niebo większe niż podczas przelotu. Ale lepszy przelot niż nic. Jak Trident nie przejdzie to szybko do Neptuna nie polecimy  :(

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3840
Odp: Trident - misja w kierunku Trytona
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 15, 2020, 21:18 »
Obawiam się, że na taki orbiter (z lądownikiem czy próbnikiem atmosferycznym) i fazę jego wejścia na orbitę czekalibyśmy (naukowcy przede wszystkim) z dobre 20 lat i niestety z uwagi na tak długi czas oczekiwania na udany rezultat (bądź nie) wkłada tego typu misje do szuflad może nie z ogromnym, ale zbyt dużym poziomem ryzyka. Chyba jednak na obecną chwilę nikt nie chce wykładać ogromnych kwot na misje, które naukowo miałyby się zwrócić za 20 lat.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23228
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Trident - misja w kierunku Trytona
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 15, 2020, 21:19 »
Z pewnoscią "nie da się" zrobić orbitera w ograniczeniach klasy Discovery.

Ale nawet przelot moim zdaniem jest obowiązkiem! :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Trident - misja w kierunku Trytona
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 15, 2020, 21:19 »

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8605
Odp: Trident - misja w kierunku Trytona
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 15, 2020, 21:57 »
Obawiam się, że na taki orbiter (z lądownikiem czy próbnikiem atmosferycznym) i fazę jego wejścia na orbitę czekalibyśmy (naukowcy przede wszystkim) z dobre 20 lat i niestety z uwagi na tak długi czas oczekiwania na udany rezultat (bądź nie) wkłada tego typu misje do szuflad może nie z ogromnym, ale zbyt dużym poziomem ryzyka. Chyba jednak na obecną chwilę nikt nie chce wykładać ogromnych kwot na misje, które naukowo miałyby się zwrócić za 20 lat.

Ale ja pisałem tylko o orbiterze, bez lądowników czy próbników. Zobaczcie ile danych przyniosła misja Dawn. Taki jonowy orbiter Neptuna a potem Trytona przyniósłby masę danych. Myślę, że warto wysłać taką misje i czekać cierpliwie na dane. A pomyślcie ile danych przyniósłby tylko oblot Ceres i Westy przez Dawn. Ułamek tego co dostaliśmy w realu. Zgodzę się z Kanarkusem, że taki orbiter przekroczyłby koszty przeznaczone dla misji klasy Discovery.

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3840
Odp: Trident - misja w kierunku Trytona
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 16, 2020, 10:42 »
Owszem, zwykło się mawiać "lepszy rydz niż nic", ale ewentualna realizacja misji TRIDENT wykluczy automatem jakąkolwiek misję flagową (orbiter + ewentualny lądownik) w kierunku Neptuna na dobre 20-30 lat, na zasadzie "po co duplikować cel misji". Także reasumując - flyby - w tej klasie w porządku, wreszcie cokolwiek mogłoby polecieć w kierunku Urana czy Neptuna, ale z drugiej strony szkoda trochę, że nie planuje się zrealizować misji klasy Cassini.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23228
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Trident - misja w kierunku Trytona
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 16, 2020, 11:07 »
Proponowana trajektoria misji Trident.

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Trident - misja w kierunku Trytona
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 16, 2020, 13:55 »
Z pewnoscią "nie da się" zrobić orbitera w ograniczeniach klasy Discovery.

Ale nawet przelot moim zdaniem jest obowiązkiem! :)

Jestem pewien że to kwestia chęci:)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23228
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Trident - misja w kierunku Trytona
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 16, 2020, 17:35 »
Raczej orbiter byłby klasy New Frontiers - takie by były chęci! :) Czyli pewnie 1,5 - 2 razy droższy. Może coś takiego wygra następny konkurs na misję New Frontiers?

Offline pogrzex

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Odp: Trident - misja w kierunku Trytona
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 16, 2020, 18:03 »
Będzie ciekawie, byłbym optymistą. Miejmy na uwadze, że jest postęp związany z doświadczeniami w misjach fly-by i że TRIDENT przyniesie nam 100% wykorzystanie możliwości tego typu misji, tak jak wierzę że to było w przypadku NH. Oczywiście orbiter jak Cassini to marzenie, ale skoro pojawił się fly-by to też spoko. Moje pytanie jest inne: czy jeśli TRIDENT dojdzie do skutku to czy to zamyka drogę do ewentualnego orbitera Urana, tak jak zamyka drogę do orbitera Neptuna?
'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3840
Odp: Trident - misja w kierunku Trytona
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 16, 2020, 19:55 »
Kiedyś była planowana misja bliźniaczych sond - orbiterów w kierunku Urana i Neptuna, ale zapewne kosztowo - sporo przewyższałaby sondę Cassini. Być może ESA zdecyduje się na orbiter Urana, bo też na ten temat były przebąkiwania. Jak jednak widać, droga od przebąkiwań do pełnej realizacji misji, w tym zbliżenia do ciała docelowego wynosi w tym przypadku z dobre 15 lat...
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline byko

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 622
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Trident - misja w kierunku Trytona
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 21, 2020, 08:44 »
Fajny pomysł ale myślę że w tym konkursie pierwszy do odrzutu - od dawna odwalane są propozycje misji do Wenus, teraz wyselekcjonowano aż dwie i myślę że któraś z nich wygra.

Ujemną stroną TRIDENT jest czas realizacji - niezgodny z definicjami dla misji klasy Discovery: 2-3 lata od startu, tutaj do samego Jowisza jest więcej (2026-2032), więc raczej good bay TRIDENT.

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6542
  • Realista do bólu;-)
Odp: Trident - misja w kierunku Trytona
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 21, 2020, 09:11 »
Taka niefajna misja dla decydentow, sukces po takim czasie zgarnie ktos inny;-)
Obstawiam dlatego, ze raczje wygraja misje ... na tu i teraz;-)
Z powazaniem
                         Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3840
Odp: Trident - misja w kierunku Trytona
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 21, 2020, 14:52 »
Fajny pomysł ale myślę że w tym konkursie pierwszy do odrzutu - od dawna odwalane są propozycje misji do Wenus, teraz wyselekcjonowano aż dwie i myślę że któraś z nich wygra.

Ujemną stroną TRIDENT jest czas realizacji - niezgodny z definicjami dla misji klasy Discovery: 2-3 lata od startu, tutaj do samego Jowisza jest więcej (2026-2032), więc raczej good bay TRIDENT.

Mają być wybrane 2 misje z podanych finalistów, nie tylko jedna, także TRIDENT'owi daję szanse 50% gdyż nie wierzę, aby wybrano 2 misje na Wenus. Na pewno jedna z misji będzie wenusjańska, zaś ta druga to TRIDENT albo IVO.

Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline byko

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 622
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Trident - misja w kierunku Trytona
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 21, 2020, 23:50 »
STATION przykład Lucy i Psyche pokazuje że można wybrać dwie misje do podobnego rodzaju celu w jednym konkursie (a VERITAS i DAVINCI+ fajnie by się uzupełniały) to raz. Drugie IVO ma większe szanse ze względu na czas realizacji. TRIDENT jest w sumie misją "Neptune flyby with probe" zgłaszaną kiedyś do New Frontiers tylko po kuracji odchudzającej (odrzucili próbnik atmosferyczny Neptuna i opcję na dwa małe orbitery które spróbowałyby aereocature). Myślę że po porażce w tym konkursie wrócą do New Frontiers z pierwotną propozycją..... i wygrają, tam się lata tak rzadko że lepiej czymś więcej niż tylko aparatem przelotowym.
« Ostatnia zmiana: Luty 22, 2020, 00:05 wysłana przez byko »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Trident - misja w kierunku Trytona
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 21, 2020, 23:50 »