Autor Wątek: Orioł - następca Sojuza  (Przeczytany 76343 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: PTK Federacja - następca Sojuza
« Odpowiedź #120 dnia: Czerwiec 11, 2018, 15:33 »
Dziś pojawiła się informacja, że nie będzie "wyszukanego" systemu rakietowego dla Federacji do lądowania. Nie będzie też "wyszukanego" systemu rakiety ratunkowej. Powodem są oczywiście pieniądze.
Więcej na stronie russianspaceweb, niestety nie mam tam konta
Cytuj

Federatsiya to set sail without its key features

The latest financial problems in the Russian space program forced the developers of the PTK Federatsiya spacecraft to drastically simplify its sophisticated rocket-powered landing system and emergency escape rockets conceived for the original version of the next-generation spacecraft.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: PTK Federacja - następca Sojuza
« Odpowiedź #121 dnia: Czerwiec 11, 2018, 16:35 »
Czyli będzie to tylko Sojuz na sterydach  :(

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: PTK Federacja - następca Sojuza
« Odpowiedź #122 dnia: Czerwiec 12, 2018, 22:12 »

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: PTK Federacja - następca Sojuza
« Odpowiedź #123 dnia: Czerwiec 13, 2018, 19:18 »
Więcej na stronie russianspaceweb, niestety nie mam tam konta

To niestety kosztuje 50 USD rocznie :(

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: PTK Federacja - następca Sojuza
« Odpowiedź #123 dnia: Czerwiec 13, 2018, 19:18 »

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: PTK Federacja - następca Sojuza
« Odpowiedź #124 dnia: Czerwiec 13, 2018, 19:25 »
Czyli będzie to tylko Sojuz na sterydach  :(

Porównanie z Sojuzem jest chyba bardzo nietrafione. Charakterystyczny dla Sojuza jest podział na dwa moduły załogowe, co zmniejsza masę całości (bo lżejszy lądownik), ale z drugiej strony zmniejsza masę, którą można ściągnąć z orbity na Ziemię.

Wizualnie Federacja najbardziej podobna jest do Dragona w wersji cargo. Z tym, że to co w Dragonie jest niehermetycznym bagażnikiem, w Federacji będzie modułem narzędziowym. Dragon nie ma oddzielnego modułu narzędziowego - jest on jakby rozmieszczony wokół dolnej części kapsuły.

Jeśli już, to Federacji jest najbliżej do Oriona.

Offline robinson

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 660
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: PTK Federacja - następca Sojuza
« Odpowiedź #125 dnia: Czerwiec 15, 2018, 14:27 »
Cały czas zastanawiam mnie po co Rosjanie to budują. Za parę lat inne kraje będą miały swoje kapsuły , a na potrzeby Rosjan sojuz jest idealnym, najtańszym i sprawdzonym oraz niezawodnym środkiem transportu na orbitę. Gdzie będą wysyłać więcej niż trzech kosmonautów na raz jak nie będzie iss? Nawet teraz chcą zmniejszyć swoją obsadę tam. Naprawdę przy tak ograniczonym budżecie to czysta strata pieniędzy.

velo

  • Gość
Odp: PTK Federacja - następca Sojuza
« Odpowiedź #126 dnia: Czerwiec 15, 2018, 14:46 »
Po co? Po prostu siła wyścigu kosmicznego. Nie chcą zostać w tyle gdy Orion i chiński odpowiednik będą latać. A że rzeczywistość geopolityczno-budżetowa nie będzie wspierać, to już całkowicie inna rzecz.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: PTK Federacja - następca Sojuza
« Odpowiedź #127 dnia: Czerwiec 15, 2018, 15:10 »
Zanim powstanie Federacja, ISS zapewne już będzie na dnie jakiegoś oceanu. W kosmosie będzie natomiast, choć może jeszcze w budowie, DTG.

Nie wiem, na ile Sojuz jest przystosowany do lotów poza LEO z załogą, chociaż w latach 60. i 70. takie były rosyjskie zamierzenia. A nawet jeśli go wyślą, to maksymalnie z dwoma załogantami (bo będzie dużo cargo), a DSG ma mieć 4-osobową załogę. Zatem Sojuz będzie musiał pójść na emeryturę, podobnie jak niebawem zrobi to jego młodszy kuzyn Shenzhou.

Offline Robek

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 617
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: PTK Federacja - następca Sojuza
« Odpowiedź #128 dnia: Czerwiec 15, 2018, 19:29 »
Zanim powstanie Federacja, ISS zapewne już będzie na dnie jakiegoś oceanu. W kosmosie będzie natomiast, choć może jeszcze w budowie, DTG.

Nie wiem, na ile Sojuz jest przystosowany do lotów poza LEO z załogą, chociaż w latach 60. i 70. takie były rosyjskie zamierzenia. A nawet jeśli go wyślą, to maksymalnie z dwoma załogantami (bo będzie dużo cargo), a DSG ma mieć 4-osobową załogę. Zatem Sojuz będzie musiał pójść na emeryturę, podobnie jak niebawem zrobi to jego młodszy kuzyn Shenzhou.

Skąd pomysł żeby DSG miało aż 4 osobową załogę?
DSG będzie dużo dalej niż ISS, więc i dużo drożej w utrzymaniu, a taka 3 osobowa załoga by w 100% wystarczyła.
I w końcu to jest Rosja! zapadnie decyzja żeby zbudować Federacje to i ją zbudują, a że znowu trzeba będzie podnieść podatki i wiek emerytalny, jest czymś nieistotnym. 

Offline Slavin

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 932
  • Ciekłym metanem i LOX-em LCH4/LOX Methalox
Odp: PTK Federacja - następca Sojuza
« Odpowiedź #129 dnia: Czerwiec 15, 2018, 20:12 »
Zanim powstanie Federacja, ISS zapewne już będzie na dnie jakiegoś oceanu. W kosmosie będzie natomiast, choć może jeszcze w budowie, DTG.

Nie wiem, na ile Sojuz jest przystosowany do lotów poza LEO z załogą, chociaż w latach 60. i 70. takie były rosyjskie zamierzenia. A nawet jeśli go wyślą, to maksymalnie z dwoma załogantami (bo będzie dużo cargo), a DSG ma mieć 4-osobową załogę. Zatem Sojuz będzie musiał pójść na emeryturę, podobnie jak niebawem zrobi to jego młodszy kuzyn Shenzhou.

Skąd pomysł żeby DSG miało aż 4 osobową załogę?
DSG będzie dużo dalej niż ISS, więc i dużo drożej w utrzymaniu, a taka 3 osobowa załoga by w 100% wystarczyła.
I w końcu to jest Rosja! zapadnie decyzja żeby zbudować Federacje to i ją zbudują, a że znowu trzeba będzie podnieść podatki i wiek emerytalny, jest czymś nieistotnym. 

Rosja (a wcześniej ZSRR) praktycznie nie budowały nowego typu załogowego pojazdu kosmicznego który miałby zastąpić Sojuzy (poza skasowanym programem Buran i Cliper).
Zasadniczą filozofią ich programu kosmicznego jest: "nie zepsuło się - nie naprawiać".
To znaczy uważają że wszystko co dobrze działa i jest niezawodne powinno być dalej w służbie. Bo po co inwestować Ruble w coś nowego co trzeba sprawdzać skoro stare działa.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: PTK Federacja - następca Sojuza
« Odpowiedź #130 dnia: Czerwiec 15, 2018, 21:18 »
Skąd pomysł żeby DSG miało aż 4 osobową załogę?

Nie żartuj! Wystarczy zajrzeć choćby do wątku o DSG, czy tam LOP-G, zanim się pisze.

Zobacz np. https://www.nasa.gov/sites/default/files/atoms/files/20180327-crusan-nac-heoc-v8.pdf

Offline Robek

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 617
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: PTK Federacja - następca Sojuza
« Odpowiedź #131 dnia: Czerwiec 16, 2018, 11:56 »
Skąd pomysł żeby DSG miało aż 4 osobową załogę?

Nie żartuj! Wystarczy zajrzeć choćby do wątku o DSG, czy tam LOP-G, zanim się pisze.

Zobacz np. https://www.nasa.gov/sites/default/files/atoms/files/20180327-crusan-nac-heoc-v8.pdf


Chodziło mi ot o że 4 osoby to za duże koszty, no chyba że na DSG ludzie będą przebywać tylko 2 może 3 miesiące w roku, wtedy to faktycznie może być 4 osobowa załoga.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: PTK Federacja - następca Sojuza
« Odpowiedź #132 dnia: Czerwiec 16, 2018, 12:29 »
Hmm, ale kto wie - może Rosjanom jednak i tak będzie zależeć na próbie lotów poza LEO przy pomocy Federacji, nawet w przypadku ogfraniczonego budżetu?

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: PTK Federacja - następca Sojuza
« Odpowiedź #133 dnia: Czerwiec 16, 2018, 14:23 »
Wydaje mi się, że skoro Federacja jest obecnie jedyną alternatywą dla Oriona, jaka się rysuje w kontekście dowozu ludzi do LOP-G, to sama NASA będzie wspierać rozwój Federacji.

Bo o ile na ISS w sytuacji awaryjnej można od biedy wysłać następnego w kolejce Sojuza w ciągu kilku tygodni, to z Orionem na LOP-G będzie o wiele trudniejsza sprawa.

A z drugiej strony, jeśli coś złego stanie się samym Orionem lub SLS, to LOP-G zostanie opuszczona i cały niezwykle kosztowny projekt diabli wezmą.

Offline alnitak

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 952
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: PTK Federacja - następca Sojuza
« Odpowiedź #134 dnia: Czerwiec 16, 2018, 15:30 »
Orion jest w "pakiecie" z SLS.Rosja nie ma czym wystrzelić ponad 20t kapsuły w stronę Księżyca i jak za 20 lat zbudują rakietę o takich możliwościach to będzie dobrze.Im dwie dekady zajęło stworzenie Angary A5 a trzeba czegoś kilkukrotnie mocniejszego.Skąd wezmą na to kasę gdy pokończą sie kontrakty na wożenie tyłków Amerykanow na ISS lub misje komercyjne (tez już przejął Musk)?
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 16, 2018, 15:35 wysłana przez alnitak »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: PTK Federacja - następca Sojuza
« Odpowiedź #134 dnia: Czerwiec 16, 2018, 15:30 »