Autor Wątek: Orioł - następca Sojuza  (Przeczytany 76305 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

velo

  • Gość
Odp: PTK Federacja - następca Sojuza
« Odpowiedź #15 dnia: Lipiec 01, 2011, 00:35 »
Patrząc po ilości dokumentacji dot projektu na L2 - wiedzmy że coś się dzieje w tym projekcie :)

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: PTK Federacja - następca Sojuza
« Odpowiedź #16 dnia: Lipiec 01, 2011, 08:28 »
Patrząc po ilości dokumentacji dot projektu na L2 - wiedzmy że coś się dzieje w tym projekcie :)

A nie ma tam przynajmniej jakichś ciekawych linków?

velo

  • Gość
Odp: PTK Federacja - następca Sojuza
« Odpowiedź #17 dnia: Lipiec 01, 2011, 15:21 »
Z linków mogę tylko podać aktualizację z wczoraj na russianspaceweb.com

PTK będzie wystawiony na najbliższych targach MAKS w Moskwie

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: PTK Federacja - następca Sojuza
« Odpowiedź #18 dnia: Lipiec 02, 2011, 00:14 »
Tyle że niewiele wynika z tekstu Anatolija Żaka: http://www.russianspaceweb.com/ptk_np_2011.html. Wspomina on o zmianach w osłonie termicznej i o likwidacji 'gondoli" na dziobie - co zauważyłem też na wczorajszych obrazkach.

Ciekawsza jest informacja o dyskusji między RKK Energia - projektantem i przyszłym wykonawcą PTK-NP, a Roskosmosem. Energia krytykuje sytuację, że PTK-NP ma startować na rakiecie, która jeszcze nie istnieje (Ruś-M) i z kosmodromu, który też jeszcze nie istnieje (Wostoczny). Energia proponuje Roskosmosowi, by zmniejszyć PTK-NP z 23 do 12 ton! Wówczas mógłby on startować na Zenicie. Ponadto Energia chciałaby współpracować z Boeingiem przy konstrukcji CST-100.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: PTK Federacja - następca Sojuza
« Odpowiedź #18 dnia: Lipiec 02, 2011, 00:14 »

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: PTK Federacja - następca Sojuza
« Odpowiedź #19 dnia: Sierpień 11, 2011, 20:36 »
Informacja z rosyjskojęzycznego serwisu Izwiestia: 16 sierpnia rozpocznie się Moskiewska Lotniczo-Kosmonautyczna wystawa MAKS-2011, podczas której zostanie m.in. wystawiona makieta następcy Sojuza. Nosi on tutaj nazwę Ruś - tak jak rakieta, która będzie jego nosicielem. Być może będzie to docelowa nazwa kapsuły, którą dotychczas określano jako PTK-NP (wcześniej PPTS). Ewolucja kształtu kapsuły jest wyraźna, wystarczy porównać z obrazkami z początku tego wątku.

Co ciekawe, jej wnętrze projektuje niejaki Władimir Pirożkow, który wcześniej pracował dla Toyoty. Czy nie trochę zbyt wcześnie, zważywszy że projekt kapsuły podlega dość dynamicznym zmianom? Poniżej zdjęcia owej makiety:





Tekst jest rosyjski więc nie wykluczam, że coś źle zrozumiałem. Przypominam, że pierwszy start bezzałogowy planowany jest w 2015 r., zaś załogowy w 2018 r.

Źródło: http://izvestia.ru/news/496924.
Tutaj wywiad z projektantem wnętrza, niestety też po rosyjsku, ale pod znamiennym tytułem - Пришло время создать комфорт космонавтам: http://izvestia.ru/news/496927.

Offline magiczny

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 552
Odp: PTK Federacja - następca Sojuza
« Odpowiedź #20 dnia: Sierpień 11, 2011, 20:49 »
fajnie że zmieniają kolorystykę ;) ten ich zielony był paskudny, przynajmniej w moim odczuciu...

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5262
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: PTK Federacja - następca Sojuza
« Odpowiedź #21 dnia: Sierpień 11, 2011, 20:58 »

Tekst jest rosyjski więc nie wykluczam, że coś źle zrozumiałem. Przypominam, że pierwszy start bezzałogowy planowany jest w 2015 r., zaś załogowy w 2018 r.

Źródło: http://izvestia.ru/news/496924.

A ja przypominam stare radzieckie przysłowie: "Niet prawdy w Izwiestijach, niet izwiestij w Prawdie". Pozwolę sobie też przypomnieć MAKS 2005, na którym prezentowano makietę Klipera (w dwóch wersjach) w skali 1:1. Co z tego wynikło - wiadomo. Statek na razie istnieje w postaci rysunków, przy czym zapewne od razu w 9569348504 wersjach. Rok 2015? Wolne żarty, za dużo czasu zmarnotrawiono. Rakiety nośnej i kosmodromu też jeszcze nie ma i długo nie będzie.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: PTK Federacja - następca Sojuza
« Odpowiedź #22 dnia: Sierpień 11, 2011, 21:11 »
Jasne, że masz rację. Tyle że sytuacja Klipera była nieco inna - projekt ten powstał z myślą włączenia do niego (głównie w zakresie finansowania) ESA, z czego nic nie wyszło. Natomiast Ruś (PTK-NP) jest projektem narodowym.

Ale... pojawiają się sygnały, że może być naprawdę źle. Bo sam Popowkin - szef Roskosmosu, powiedział w tych dniach, że "In Roskosmos, unfortunately, at a certain time there was a very big shift to manned spaceflight. The budget for manned flight programmes takes up almost half of the budget of the entire agency".

I skomentował to następująco: "If manned spaceflight shows results, it's useful. But if a person just wants to be in orbit, then I do not consider this to be a beneficial activity. There needs to be a return".

Źródło: http://news.yahoo.com/russia-space-chief-regrets-focus-manned-missions-092157911.html.

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5262
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: PTK Federacja - następca Sojuza
« Odpowiedź #23 dnia: Sierpień 11, 2011, 21:17 »
Reasumując - podejrzewam, że przez następną minimum dekadę obowiązywać będzie hasło "Sojuz wiecznie żywy".
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: PTK Federacja - następca Sojuza
« Odpowiedź #24 dnia: Sierpień 11, 2011, 22:08 »
To by oznaczało, że Rosja nie ma zamiaru konkurować o rynek załogowy z amerykańską komercją. Jeśli tak, to rzeczywiście większy statek do niczego nie jest jej potrzebny. Bo tym bardziej nie myśli o Księżycu.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8588
Odp: PTK Federacja - następca Sojuza
« Odpowiedź #25 dnia: Sierpień 16, 2011, 16:28 »
Tak się spodziewałem. Jak Ameryka na razie porzuciła marzenia o Księżycu, to i Rosjanie i reszta stracili ochoty wyściubiać nosa poza LEO. Bo po co, jak konkurencja śpi  :P
Przypomnijcie sobie teksty z dawnej RKA gdy Constellation był na topie w NASA. Rosja chwaliła się, że i ona wyruszy wkrótce na Księżyc...... i po to miał być m.in. ten nowy statek, nazwany ostatnio RUŚ. He he ta kapsuła jak żywo przypomina mi kształtem kapsułę Falcona  ;D

Offline perian

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1441
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: PTK Federacja - następca Sojuza
« Odpowiedź #26 dnia: Sierpień 16, 2011, 17:42 »
i po to miał być m.in. ten nowy statek, nazwany ostatnio RUŚ. He he ta kapsuła jak żywo przypomina mi kształtem kapsułę Falcona  ;D

Kapsuła Falcona to Dragon. Są opracowania wskazujące, że Dragon ma optymalny kształt, poza tym Dragon jest podobny w kształcie do lądownika Sojuza ;).

Offline jmvh

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3168
Odp: PTK Federacja - następca Sojuza
« Odpowiedź #27 dnia: Sierpień 16, 2011, 18:00 »
Są opracowania wskazujące, że Dragon ma optymalny kształt...
Optymalny to on może być, ale zawsze pod jakimś względem(-ami). ;) Masz sznurki do opracowań?

...poza tym Dragon jest podobny w kształcie do lądownika Sojuza ;).
Gdy mówimy o załogowych kapsułach, najczęściej jest to jakieś połączenie ściętego stożka z wycinkiem kuli na większej podstawie. Zawsze będzie podobne, przynajmniej dla mnie.

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5262
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: PTK Federacja - następca Sojuza
« Odpowiedź #28 dnia: Sierpień 16, 2011, 21:46 »
A'propos - dzisiaj pokazano na wystawie MAKS makietę kabiny statku:

Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline magiczny

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 552
Odp: PTK Federacja - następca Sojuza
« Odpowiedź #29 dnia: Sierpień 16, 2011, 22:14 »
nie ma więcej zdjęć albo jakiś link do tej wystawy??
W środku jest trochę miejsca, nie to co w ciasnych soyuzach.
Kapsuła fajnie się prezentuje, ta pani po prawej również :D

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: PTK Federacja - następca Sojuza
« Odpowiedź #29 dnia: Sierpień 16, 2011, 22:14 »