Autor Wątek: Start Ariane 5-ECA z satelitami Arabsat-5A i COMS-1  (Przeczytany 3694 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Online Sokole Oko

 • Mistrz Jedi
 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 2461
 • ...and lift off!
  • Polski AstroBloger
Start Ariane 5-ECA z satelitami Arabsat-5A i COMS-1
« dnia: Lipiec 13, 2010, 21:03 »
Wstęp napisano 23 czerwca 2010 roku.

Na 23 czerwca 2010 roku zaplanowano kolejny start rakiety Ariane 5 (wersja ECA)
Dzisiejszy start będzie 195. lotem rakiety z rodziny Ariane, a 51. lotem dla Ariane 5.

Ariane-5 na stanowisku startowym w Guiana Space Center

ZADANIA I CELE MISJI

Rakieta ma za zadanie wynieść na orbitę okołoziemską dwa nowe satelity.

Pierwszym z nich jest Arabsat-5A stworzony na potrzeby Arabskiej Organizacji Komunikacji Satelitarnych (ASCO - Arab Satellite Communications Organization).
Jest to następny satelita geostacjonarny, który zostanie umieszczony na pozycji 30,5 st. długości geograficznej wschodniej. Arabsat został stworzony aby ułatwić, tudzież poszerzyć możliwości usług komunikacyjnych (satelitarnych, społecznych czy prywatnych) państwom arabskim, zgodnie ze standardami międzynarodowymi. Z dwudziestu krajów członkowskich, organizacja ta odgrywa kluczową rolę z tych  wszystkich dążących do doskonalenia komunikacji w świecie arabskim.

Arabsat-5A
Drugim satelitą, który zostanie wyniesiony w przestrzeń kosmiczną jest COMS-1. W odróżnieniu od pierwszego satelity, rola i zadania tego drugiego są zupełnie inne, aczkolwiek niektóre działania tego satelity sprowadzą się także do zadań komunikacyjnych. COMS-1 jest satelitą meteorologicznym, oceanograficznym i komunikacyjnym, skąd skrót w nazwie (Communication, Ocean and Meteorological Satellite). Satelita zostanie ustawiony w pozycji 128,3 st. długości geograficznej wschodniej. Główne zadania COMS-1 to:

1. Doświadczalne testy komunikacyjne (na orbicie) - m.in. udoskonalanie techniki łącznościowej,
2. Monitoring koloru wód oceanicznych - ma to na celu wykrywanie zjawisk biologicznych zachodzących pod wodą, jak choćby wykrycie m.in. szkodliwego kwitnienia glonów (HAB - Harmful Algal Bloom), kontrola ekosystemu morskiego, strefy przybrzeżnej czy wreszcie zarządzanie zasobami i dostarczanie informacji społecznościom rybackim zajmującym się handlem.
3. Meteorologiczne obserwacje - ciągłe kontrolowanie ziemi, gleb (GEO), jak i wczesne wykrywanie ważnych i potencjalnie niebezpiecznych zjawisk pogodowych, zachodzących w atmosferze.


COMS-1


Dokładny opis poszczególnych elementów satelity COMS-1

Program ma swój początek w Korei i jest w całości finansowany przez Rząd państwa. COMS jest jedną z części piętnastoletniego koreańskiego programu kosmicznego, który zaczął się na początku lat 90. ubiegłego wieku. Rozpoczęcie kolejnej części programu (COMS-2) i wybudowanie nowego statku kosmicznego jest obecnie planowane na 2014 rok.PLANOWANA ORBITA -  hp=250 km, ha=35786 km, i=2 st.

Wyniesienie na orbitę powyższych satelitów ma nastąpić dokładnie o czasie T +24'40'', a więc w przypadku planowanego rozpoczęcia lotu, satelity znajdą się miejscu 6 minut po północy polskiego czasu (jednakże start może dojść do skutku później).OKNO STARTOWE I TRANSMISJA

Rakieta Ariane-5 (w wersji ECA) jest już gotowa do startu. Wystrzelenie odbędzie się jak zwykle z Centrum Kosmicznego w Guianie.
Transmisja na żywo z odliczania do startu rozpocznie się około godziny 23:00 CEST. Stream można śledzić będzie TUTAJ

W dzisiejszym dniu rakieta Ariane-5ECA ma 64-minutowe okienko startowe, w którym możliwe jest bezpieczne rozpoczęcie misji.
Okienko startowe rozpoczyna się o godzinie 23:41 polskiego czasu - zamyka się zaś o godzinie 00:45 polskiego czasu, już w czwartek.


Na chwilę obecną do otwarcia okienka startowego pozostało nieco ponad 8,5 godziny! Starty rakiet Ariane bywają często opóźniane, jak choćby poprzedni, miejmy jednak nadzieję, że dziś wszystko będzie realizowane zgodnie z planem...źródła:
- Loty Kosmiczne
- Wikipedia
- eoPortalDirectory
« Ostatnia zmiana: Lipiec 14, 2010, 12:47 wysłana przez Sokole Oko »

Offline astropl

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 5193
 • Zmieściłem się w Sojuzie :)
  • Loty Kosmiczne
Odp: 100. start Ariane 5-ECA z satelitami Arabsat-5A i COMS-1
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 13, 2010, 21:16 »

Czemu wątek ma tytuł "100. start Ariane 5-ECA...", skoro to start nr 51?
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: 100. start Ariane 5-ECA z satelitami Arabsat-5A i COMS-1
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 13, 2010, 21:16 »