Autor Wątek: serial "from the earth to the moon" - wersja polska  (Przeczytany 21998 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Owain

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 33
serial "from the earth to the moon" - wersja polska
« dnia: Listopad 08, 2010, 19:30 »
Witajcie.
Na początku chciałbym się przedstawić. Mówcie na mnie Owain, Owik lub Owi, mam 35 lat, z zawodu jestem prawnikiem. Od wielu, wielu lat temat astronautyczny jest bliski memu sercu, aż dziw bierze że dopiero teraz znalazłem jakieś forum gdzie chciałbym tą część swoich zainteresowań rozwijać. Od wielu, wielu lat jestem fanem literatury i filmów SF, zajmuje się też (z dużymi przerwami) modelarstwem (od samolotów 20 lat temu, przez figurki warhammera aż – obecnie po modele redukcyjne misji kosmicznych).
Witam się tutaj, bo chyba najbliższe memu sercu są misje kosmiczne NASA – Apollo z rozszerzeniem na Merkury i Gemini. Oczywiście staram się gromadzić literaturę fachową, choć polskojęzyczna jest licha. Mam też wielką ochotę wyczytać całe Wasze a mam nadzieję że i już moje forum.
Zanim rozpiszę się w innych tematach o literaturze, wymianie informacji itp. proponuję taki temat. Od kilku lat jestem dysponentem wspaniałego serialu na avikach – „From the Earth to the Moon”. Znawcom nie trzeba przypominać, że jest to świetny i nagradzany serial współprodukowany przez Toma Hanksa dla HBO – wyprodukowany na bazie (scenografia, aktorzy, produkcja) – filmu Apollo 13. Niestety, mój język angielski nie jest perfekcyjny a i fajnie byłoby oglądać ten serial w polskiej wersji, i nie bufonować tutaj na tych co deklarują że „wolą w oryginale”. Zatem wysiłkiem najpierw znajomych z pewnego forum muzycznego, potem moim – doprowadziłem do stworzenia listy dialogowej 11 z 12 odcinków. Nie musze dodawać, że w sieci dostępne jest tylko polskie tłumaczenie pierwszego odcinka. Po tłumaczeniach znajomych i swoim każdy odcinek oglądałem po 3, 4 razy dopracowując tłumaczenie, łącznie z technicznymi zakamarkami nomenklatury NASA ( nie tłumacząc oczywiście takich zwrotów jak GUIDO czy SURGEON). Nabyłem oczywiście oryginalny serial na dvd, napisałem  również do HBO czy nie są zainteresowani darmowym otrzymaniem tych napisów, niestety z USA nie odpisali, a pani z HBO Polska stwierdziła że nie są zainteresowani i na razie nie planują wydania lub emisji serialu w PL wersji.
I tu pytanie. Oczywiście ktoś tam tłumaczy dla mnie ostatnią część, ale cos marnie to widzę, a sam jestem masakrycznie zajęty. Chciałbym w perspektywie kilku miesięcy znaleźć też czas na authoring dvd czyli przerobienie oryginalnego dvd na również dvd ale w wersji z polskimi napisami. Nie jest to łatwe, ale myślę, że dam radę. Wersje tą obiecałem jednemu kumplowi, ale tak sobie pomyślałem, że nieco smutno byłoby być jedynymi w Polsce z tymi napisami. A myślę że nie ma lepszego forum, by się tą – wieloletnią pracą podzielić. I tu pytanie. Może ktoś chciałby jednak dorzucić swoją cegiełkę do tego wyzwania i przetłumaczyć ostatni, 12ty odcinek? W zamian daję dopracowane tłumaczenie 11 pozostałych. Praca wykonana jest wielka, bo tłumaczenie to nie tylko tłumaczenie ale też poprawna terminologia (trudna przy tym serialu), odpowiednie słownictwo a także zgrabne ujmowanie linijek by czytało się sprawnie i z polską składnią.
Tyle tego przydługiego postu, pozdrawiam wszystkich fanów starych Star Wars, programu Apollo i modelarzy, jednocześnie chętnie wymienię uwagi na temat dostępnych modeli (jestem w posiadaniu nie tylko reedycji z Revella ale i z czeskiej NewWare, RealSpaceModel, czy tekturowej launch umbilical tower do Saturna V).

Pozdrawiam

Owik
« Ostatnia zmiana: Listopad 08, 2010, 19:32 wysłana przez Owain »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23263
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: serial "from the earth to the moon" - wersja polska
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 08, 2010, 21:07 »
Witamy na forum! :)

Małe pytanie mi się nasuwa od razu - czy takie tłumaczenie jest możliwe od strony prawnej? Wydaje mi się, że nie... :(

Offline Owain

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 33
Odp: serial "from the earth to the moon" - wersja polska
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 08, 2010, 21:46 »
A więc po pierwsze - http://www.chip.pl/news/wydarzenia/prawo-i-polityka/2009/03/napisy-do-filmow-divx-jednak-legalne

Po drugie - Polskich dystrybutorów nie ma, sam zwróciłem się do HBO z propozycją przekazania takich napisów, jak podkreśliłem - jestem prawnikiem - i konia z rzędem temu prawnikowi, który wykaże że przetłumaczenie sobie (posiadanie?) napisów do niewydanego w Polsce serialu, bez marketingowego charakteru wymiany dużej ilości napisów do wielu filmów - to jakiekolwiek naruszanie ustawy o prawie autorskim, własności intelektualnej itp. Gwarantuje, że żaden, ale to żaden  prokurator nie zająłby się taka duperelą a kwestia podciągnięcia tego pod jakiś paragraf jest trudne (art. 2 ustawy o prawie autorskim). Pisze oczywiście o przypadku w którym każdy chcący skorzystać z tych napisów lub przerobionej wersji dvd kupiłby sobie np na ebayu wersję oryginalną. Nie popadajmy w paranoję, nie ma wersji polskiej tych napisów a właściciel praw czyli HBO nie odpowiedziało na mój mail. No ale skoro sprawa wydaje się Wam podejrzana prawnie... zapomnijmy o niej

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23263
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: serial "from the earth to the moon" - wersja polska
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 08, 2010, 23:15 »
Przepraszam, temat napisów jest mi obcy - zwyczajnie nie wiedziałem.

W takiej sytuacji pewnie można by spróbować - o ile znaleźli by się zapaleńcy, którzy mieliby wystarczająco dużo czasu.
Pytanie - czy nie lepiej spróbować się jeszcze raz zwrócić do HBO, nie jako pojedyncza osoba, ale grupa/organizacja? Może wtedy byłoby to łatwiejsze do zrealizowania?

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: serial "from the earth to the moon" - wersja polska
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 08, 2010, 23:15 »

Offline skrzyp

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 846
Odp: serial "from the earth to the moon" - wersja polska
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 09, 2010, 14:32 »
Pytanie - czy nie lepiej spróbować się jeszcze raz zwrócić do HBO, nie jako pojedyncza osoba, ale grupa/organizacja? Może wtedy byłoby to łatwiejsze do zrealizowania?

Ja wierzę w cuda, ale nie takie :)

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2644
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: serial "from the earth to the moon" - wersja polska
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 09, 2010, 17:22 »
Pomysł przetłumaczenia na nasz polski język odcinków tego serialu uważam za rewelacyjny!
Większość rodaków nie posługuje się mową Szekspira w sposób umożliwiający zrozumienie „From the Earth to the Moon”, a cóż mówić o dzieciach i młodzieży.
Napisy (lepszy byłby lektor ;) - dubbingu nie cierpię!) umożliwiłyby zapoznanie się z serialem wszystkim zainteresowanym!

Jeśli chodzi o przetłumaczenie ostatniego odcinka, to tu, na forum są osoby (jeśli trzeba, to napiszę PW, wskażę palcem ;) ) które mogą to zrobić w jedno - no dwa - popołudnia.
Ja niestety do tych osób nie należę. Gdyby to był bardziej wschodni язык...

A te dotychczas przetłumaczone 10 przyjmiemy za to z wielką chęcią. Mam nadzieję, że pomysł i propozycja z pierwszego postu się udadzą.

The Dark Side of the Moon

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: serial "from the earth to the moon" - wersja polska
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 09, 2010, 20:57 »
Właśnie, kiedyś gdzieś już był pomysł wykonania napisów do jakiej ciekawej serii w interesujących nas tematach, ale skończyło się na strachu przed ingerowanie w prawa autorskie chyba. Teraz nie pamiętam z czym to było związane..

W każdym razie witamy na forum Owik! :) Z pewnością inicjatywa jest bardzo dobra, nie wiadomo jak z możliwościami, no ale.. ;) Sama seria odcinkowa Apollo 13 jest chyba bardzo dobra, kiedyś chciałem się zabrać za oglądanie, ale nie starczyło czasu. Zapewne będę musiał to nadrobić ::)

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: serial "from the earth to the moon" - wersja polska
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 10, 2010, 20:41 »
Fakt, że tłumaczenie by się przydało, choć należę do tych co wolą oryginał ;)
Nie powiem, gdyby zostało to wydane w Polsce to bym kupił. Po prawdzie... i tak miałem zamiar kupić.

Offline Owain

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 33
Odp: serial "from the earth to the moon" - wersja polska
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 10, 2010, 22:16 »
Pisałem też do firmy Galapagos, która wydawała chyba kilka seriali HBO w Polsce - bez odpowiedzi. Pisanie do HBO - po to by dali zgodę na tłumaczenie raczej nie ma sensu, nie odpiszą a jeśli to po co maja nam dawać zgodę... Obawiam się, że jeśli przekażę gdzieś dalej moje tłumaczenie, szybciutko rozleje się po sieci...  może i dobrze, choć jak pisałem mam delikatne ukłucie;) bo wiele, wiele godzin spędziłem przy tych napisach... No i chciałbym też poznać Wasze zdanie na temat authoringu dvd, dokładnie będę starał się to zrobic w programie DVD LabPro, w oryginalnym wydaniu każda płyta zawiera trzy odcinki, muszę je zgrać, dopasować napisy zamieniwszy je wcześniej z formatu txt na srt, dodać jakieś ładne i przemyślane menu... choć aviki z serialem jakie mam sa niezłe, to dvd jednak dvd... No i wyczytałem gdzieś, że w opracowaniu jest wydanie FTETTM na Blurayu, ale kiedy... i czy będzie wersja polska... jedna wielka niewiadoma... Co do prawnych problemów, to zacytowałbym chetnie mojego juz śp. wykładowcę z postępowania karnego, który zaczął pierwszy wykład słowami: "wszyscy jesteśmy przestępcami...";)) Z tym że tzw społeczna szkodliwość czynu, tzw. oportunizm procesowy czyli niechęć prokuratury do ścigania takich drobnostek itd powoduje, że chyba nie powinniśmy się obawiać. Ale tu ostatnie słowo należy do adminów, bo nie ma co szkodzić forum... chyba że będziemy sie dogadywać na PMkach... no i dalej nie wiem czy jest ktoś chętny do tłumaczenia 12go odcinka... sam bym się zabrał, mam nawet zaczyn, chciałbym też przeoglądać znów pozostałe części dopracowując, zawsze znajdzie się jeszcze literówka albo kulawy szyk zdań

Offline skrzyp

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 846
Odp: serial "from the earth to the moon" - wersja polska
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 11, 2010, 20:12 »
Odpowiem Ci tak...
Ja piszę soft do rejestratora balonu, jak będzie już wszystko przetestowane, upublicznię go - ot tak. Nic z tego nie będę mieć, poza własną satysfakcją że zrobilem coś dla innych i tego że się czegoś sam nauczyłem (na codzień nie piszę softów pod procesory), nie mówiąc już o tym że ładuję w to swoją kasę.
Zresztą to samo tyczyło się przetłumaczenia i połączenia 2 wtyczek w 1 niestety umierającego już projektu My Media System (soft do HTPC) czy wkrótce kilku czeskosłowackich filmów dla dzieci, które do dziś mnie rozbawiają do łez. Nie opublikowałem ich jeszcze, bo nie mam czasu ich dopracować. W kilku miejscach jeszcze nawet jest jeszcze oryginalny tekst (czeski znam stad, że mieszkam blisko granicy i dość trochę rozumiem, nie uczyłem się go). Zresztą czasem mam jeszcze większy ubaw jak nie znam jakiegoś słowa i próbuję go przetłumaczyć google translatorem :)
Za każdym razem wychodzę z założenia, że jeśli robię coś dla siebie, to czemu tego nie upublicznić. Niech inni też mają z tego pożytek.
Z całym szacunkiem dla Ciebie i włożonej w przetłumaczenie pracy (sam też miałem jedno podejście do tłumaczenia tego filmu - ale po 15 min 2 odcinka dałem sobie spokój, tekst trudny, więc pracochłonne a "balonowi" na mnie czekaja). Pisanie: "przetłumaczyłem ale nie udostępnię bo mi żal mojej pracy" jest ... dziwne (a mniej delikatnie - trochę jak pies ogrodnika). Popatrz się na świat linuxa. Ile tutaj ludzi robi o wiele większe rzeczy za darmo (choćby wspomniany przezemnie MMS). Niejednokrotnie z zupełnie innych miejsc świata.
A zresztą, ja tu tylko ględzę o sobie i informatyce, popatrz się na ludzi którzy tworzą to forum. Opisanie każdej misji niejednokrotnie wykopanie danych z głebokiego archiwum, to jest OGROMNA praca i to nie na wiele dni a na wiele lat i robią to dla NAS też ot tak sobie, bo to ich pasjonuje i tyle.
No ale co zrobisz z tłumaczeniem, to jednak Twoja sprawa. Pozostaje uszanować decyzję.

A co do authoringu... jest mnóstwo opisów na sieci. Jest do tego mnóstwo programów. W razie czego mogę służyć pomocą. Ja uzywam pinnacla, choć nie uważam go za cudo techniki, to jednak jak dla mnie to najsensowniejszy kompromis pomiędzy skomplikowaniem programu a możliwościami edycji filmow pt "kolejny rok z zycia mojego dziecka".
« Ostatnia zmiana: Listopad 11, 2010, 20:46 wysłana przez skrzyp »

Offline Owain

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 33
Odp: serial "from the earth to the moon" - wersja polska
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 14, 2010, 17:47 »
Skrzyp, masz absolutna rację. Lekkie ukłucie zazdrości czy tam chytrości czy żalu traktuję raczej humorystycznie, gdybym nie chciał się dzielić tym opracowaniem, nie rejestrowałbym się tu i nie pisał o tym. Ale racje masz, takie odczucia są ze wszech miar złe:). Co do authoringu, to w sumie tutoriali do dvd-lab-pro nie jest dużo, ale chyba dam rade, na początku miałem problemy, bo są tutoriale jak podmieniać pliki, robić jakieś cuda by zachować konstrukcję oryginalnego dvd etc, a przecież najprościej zgrać normalnie, drzewko i menu zrobić samemu i wypalić... Bawie się nieco w programach graficznych więc myślę że nie będzie problemu ale chyba zostanę przy dvd-lab-pro.

Offline skrzyp

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 846
Odp: serial "from the earth to the moon" - wersja polska
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 15, 2010, 20:05 »
Ja ogolnie jak mam coś zrobić z grafiką dostaję wrzodów żołądka (moj znienawidzony przedmiot na studiach) :) Tylko uśmiech mojego dziecka mobilizuje mnie do dodania pomiędzy scenami jakiegoś samolocika (z gotowca) :) Więc moje wyrazy szacunku i życzę powodzenia z grafiką.


Offline Owain

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 33
Odp: serial "from the earth to the moon" - wersja polska
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 18, 2010, 20:45 »
No dobra, chyba tak na 100% domknąłem odcinek drugi, może nie najnudniejszy ale bez sekwencji w przestrzeni bo fabuła o Apollo 1. Czy ktoś wyraziłby ochotę przejąc plik txt i zobaczyć czy da się to strawić?

Offline skrzyp

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 846
Odp: serial "from the earth to the moon" - wersja polska
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 18, 2010, 21:26 »
Ja zawsze i wszedzie :)

X15

  • Gość
Odp: serial "from the earth to the moon" - wersja polska
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 24, 2011, 19:38 »
Witam

Pozwolę sobie wtrącić dwa słowa, bo temat dla mnie akurat aktualny ... Chcę koniecznie dziewczynie puścić serial "From the earth to the moon" jako wprowadzenie w temat, żebym mógł z nią obejrzeć dokument "In the shadow of the moon". Doszedłem do wniosku, że aby w pełni zrozumieć ten dokument i docenić emocje astronautów tam wypowiadających się powinna mniej więcej wiedzieć kto jest kim i co przeżył ... no ale trochę zbaczam z tematu  :P Sam obejrzałem serial jakieś 20 razy w oryginale, ale moje Słoneczko Kochane niestety po angielskiemu tak raczej słabo ... a w sieci znalazłem tłumaczenie tylko do pierwszego odcinka   >:( Podjąłem nawet desperacką próbę zrobienia tłumaczenia samodzielnie, ale ile w to trzeba włożyć pracy wie tylko ten, kto próbował ... generalnie zakończyłem w połowie 2 odcinka z powodu braku czasu. Ułatwiłem sobie sprawę o tyle, że znalazłem angielskie napisy z już zrobionym timingiem, czy jakkolwiek się to zwie i pisze, więc pozostało tylko przetłumaczyć już istniejący skrypt, ale tempem jakim się posuwam, skończę to chyba robić na 100 rocznice lądowania jedenastki :) tak czy inaczej chodzi mi o to, że dam sobie odciąć kończyny jeśli ktoś takie tłumaczenie ma, albo ewentualnie szukam innych chętnych osób, które takie tłumaczenie chcą zrobić ... tzn. mój pomysł jest taki : jeśli zebrałoby się 10 osób i każdy przygarnął jeden lub dwa odcinki do tłumaczenia, to wszystko miałoby jakiś sens i tłumaczenie byłoby gotowe zapewne w miesiąc jak nie szybciej :) Tak czy inaczej jeśli kogoś interesuje taka współpraca, lub jeśli ma tłumaczenie już gotowe i chce się nim podzielić niech pisze ...

PS: Tak w ogóle to mój pierwszy post na tym forum, więc serdecznie wszystkich Witam  :D

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: serial "from the earth to the moon" - wersja polska
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 24, 2011, 19:38 »