Autor Wątek: Starlink - konstelacja SpaceX - wątek dyskusyjny.  (Przeczytany 131376 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #420 dnia: Marzec 05, 2021, 23:52 »
...  Jak mógłbym namierzyć co to było dokładnie :)? Np. właśnie na Stelarium.

Jeśli byłoby większe zainteresowanie, to mogę zrobić krótki film instruktażowy dla początkujących, jak to dokładnie robić (CelesTrak-TLEs/wizualizacje orbitalne, Stellarium-wizualizacje FPV, Heavens-Above-mapki przelotów).
« Ostatnia zmiana: Marzec 05, 2021, 23:59 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24500
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #421 dnia: Marzec 06, 2021, 00:03 »
Obserwacje satelitów Starlink (marzec 2021)
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 5 MARCA 2021

https://kosmonauta.net/2021/03/obserwacje-satelitow-starlink-marzec-2021/

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #422 dnia: Marzec 06, 2021, 10:40 »
U mnie w Lublinie po północy czyściutkie niebo witało patrzących w górę migoczącymi gwiazdami, ale już po czwartej "wylało się mleko" i było pozamiatane!  :( >:( No cóż, to nie pierwszy i nie ostatni psikus coraz bardziej złośliwej ostatnimi czasy pogody.  ??? Komuś udało się zobaczyć dzisiaj Starlink-train (bonusy?)?

Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline Szaniu

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1698
  • Szepty Ziemi.
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #423 dnia: Marzec 06, 2021, 10:45 »
To nie był Starlink-train (zapoluj jutro to zobaczysz różnicę). To były starlinki na orbicie parkingowej, najprawdopodobniej z paczki Starlink-17 (L16) - nr międzynarodowy: 21005 (tego dnia, tzn we wtorek wieczorem przelatywało ich więcej).

Tak, tak! Odległości miedzy nimi były już spore. :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #423 dnia: Marzec 06, 2021, 10:45 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #424 dnia: Marzec 06, 2021, 10:58 »
Obserwowałem z Gdańska przelot. Niesamowity przelot. Satelity bardzo jasne, nawet oceniłbym na jaśniejsze od +2 magnitudo.

Offline TomIR

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3059
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #425 dnia: Marzec 06, 2021, 10:58 »
Cytat: suchyy
Komuś udało się zobaczyć dzisiaj Starlink-train (bonusy?)

Ja oglądałem przelot z Krakowa. Główny sznurek wyprzedzały o jakieś 1.5 minuty dwa satelity lecące w odstępie ok. 40 sekund między sobą. Pierwszy był najjaśniejszy ze wszystkich (jakieś +0.5 mag), reszta słabsza (na oko do +1.0 m). Żadnych flar nie zaobserwowałem.

Offline Limax7

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1123
  • .: I love comets :.
    • Link do Facebook:
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #426 dnia: Marzec 06, 2021, 12:52 »
Z przodu leciał jasny Falcon9 a za nim pojedynczy "oderwany" od peletonu Starlink, za nimi już pociąg :)

Dziś udało mi się w małej dziurze w chmurach zobaczyć :D
Adam Hurcewicz
Uniwersał 150/900
Nikon D3200 + Nikkor AF-S 18-105mm + Sigma APO 70-300mm

Białystok, Polska
http://adamhurcewicz.wordpress.com

Offline Sokole Oko

  • Mistrz Jedi
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2578
  • ...and lift off!
    • Polski AstroBloger
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #427 dnia: Marzec 06, 2021, 15:32 »
Obserwowałem z Gdańska przelot. Niesamowity przelot. Satelity bardzo jasne, nawet oceniłbym na jaśniejsze od +2 magnitudo.

Otóż to. NIE-SA-MO-WI-TY :) :) :)

Bez wątpliwości dzisiejszy poranek dał to, na co czekałem od maja 2019, a co ciągle jakoś umykało. Żadnych trudności z jednoczesną widocznością całego pociągu, który rzeczywiście musiał mieć koło 2 mag., znacznie lepiej niż prognoza HA sugerowała. A jak mój 13-letni kompakt pozwolił zarejestrować łańcuszek Starlinków "z ręki" w trybie wideo, to już miałem w ogóle kompletny opad kopary. Przewspaniały widok!!!

Starlinki pozostawały widoczne do około 10 stopni elewacji nad wschodnim horyzontem, gdzie dało się nieco bardziej we znaki flarowanie, ale i tak bez jakiegoś szczególnego zmieniania jasności. Ogólnie w trakcie przelotu miałem wrażenie zaskakująco stabilnego blasku całości, jedynie przodujący Falcon 9 się wyróżniał.

Wideo z przelotu:



Parę słów i trochę więcej foto w relacji na blogu.
To była zdecydowanie najefektowniejsza obserwacja sztucznych obiektów, jaką kiedykolwiek dokonałem! :)

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #428 dnia: Marzec 06, 2021, 19:11 »
Fajny filmik Tomek, już dodałem linka do spisu: TUTAJ i oznaczyłem (OK!) Starlink-20 jako jeden z trzech najlepiej widocznych dotychczas z terenu Polski Starlink-train!

Jako ciekawostkę podam, że obecnie oprócz porannych obserwacji Starlink-train z 20-startu, możemy zobaczyć wieczorami między 19 a 20 (naszego czasu) przeloty na orbitach parkingowych (co prawda niepełne już o tej porze) dosłownie WSZYSTKICH starlinków (łącznie z polarnymi) z czterech pozostałych, tegorocznych startów. Proponuję przeanalizować wizualizację orbitalną na CelesTrak. Niżej zamieszczam dwa zrzuty.
« Ostatnia zmiana: Marzec 06, 2021, 19:32 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #429 dnia: Marzec 06, 2021, 20:13 »
Jutro już nawet nie będę próbował bo pogoda rano ma być jako taka tylko w Polsce południowej (Katowice, Kraków, Rzeszów). Niżej wizualizacja FPV (Stellarium) przelotu Starlink-train dla Krakowa. Jak widać to ostatnia szansa na Starlink-train, bo satelity lecą coraz luźniej na trzy doby po starcie i w następnych dniach "opadu szczęki" już nie będzie.  ;)
« Ostatnia zmiana: Marzec 07, 2021, 10:40 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline Sokole Oko

  • Mistrz Jedi
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2578
  • ...and lift off!
    • Polski AstroBloger
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #430 dnia: Marzec 07, 2021, 13:49 »
Dzięki! Trzeci start na dwadzieścia, który kończy się takimi widokami jak lot testowy z maja 2019 to jednak nie za bogato! Zwłaszcza teraz gdy dąży się do jak najkrótszego wpływu Starlinków na obserwacje.

A ciekawostka zaiste ciekawa! :) Pogoda jednak ma inne plany, od wieczora pada i wieje :( Chyba ostatnie powiewy zimna tego przedwiośnia, bo od czwartku na ruszyć ku wiośnie już konkretnie.

Offline Limax7

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1123
  • .: I love comets :.
    • Link do Facebook:
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #431 dnia: Marzec 08, 2021, 13:31 »
Obserwacje Starlinków-20(L17) - ranek 8 marca 2021

Niedziela 7 marca była pochmurna i zimna (0 st. C) a na dodatek po południu zaczął padać śnieg. Prognozy pogody mówiły jednak, że nad ranem ma się wypogodzić. Wcześnie położyłem się spać i przebudziłem się po 23:10 a za oknem ujrzałem gwiazdy :)
Nie było już opcji by nie nastawić budzików na oba poranne przeloty Starlinków. Miały być o 3:30 (nisko na wschodzie) i o 5:00 calutki w zenicie!
----
Wstałem o 3:20 i widziałem gwiazdę Altair w Orle przy której miały wyjść z cienia Zuemi. Zanim się ubrałem i wróciłem do okna już naszły spore chmury wrrrrr...
Mimo to Starlinki dostrzegłem kątem oka przez te chmury. W międzyczasie nagrywałem wideo tym razem telefonem i patrzyłem lornetką 10x50. Fajnie widać było w tej lornetce. Na wideo słabo wyszły i nie ma sensu pokazywać ..
Moim zdaniem były jasne i gdyby nie te chmury akurat, to byłby to piękny widok a tak tylko zamajaczyły..
Jak na złość kilka minut po przelocie niebo się wyklarowało wrrrr
Postanowiłem poczekać na drugi przelot i nigdzie nie jechać bo auto miałem całe w śniegu i zmrożone. Poza tym ślisko, drogi nie odśnieżone i do tego spory wiatr... Brrrr

Jednak to było silniejsze ode mnie i nawet nie dokończyłem pić herbaty a już byłem w butach i kurtce z myślą "Jak odskrobię i odsnieżę auto to jadę! Jak nie to popatrzę z ogródka".

Pojechałem :D

Tym razem na południowy wschód za Białystok za Kuriany (skręt na Rafałówkę). To zaledwie 8 km ode mnie (8 minut drogi). Tam jest taka nieoświetlona łąka z której kiedyś z Magdalena obserwowaliśmy Starlinki (już nie pamiętam czy to było wieczorem czy rano ?).

A dziś piękne czyściutkie niebo, na południowym wschodzie znad horyzontu wyłaniał się rogalik Księżyca a na wschodzie pojawiała się już łuna od zbliżającego się wschodu Słońca...
Piękny widok. Lecz ja czekałem na piękniejszy ;)

Około 4:54 czyli 6 minut przed Starlinkami na niebie przemknął bardzo jasny Falcon 9 (drugi stopień rakiety która wyniosła owe Starlinki, jest nadal na orbicie lecz niedługo spłonie w atmosferze). Potem leciał pojedynczy Starlink-2213 a za nim (około 40 stopni za nim) one !!!!

Piękne, jasne Starlinki. Szły prosto przez zenit i kierowały się w łunę na wschodzie. Rozciągnęły się na prawie 90 stopni jak nie więcej !! Mimo to były cudowne :)
Środek bardzo atrakcyjny z wieloma bliskimi parami i trójkami. Nie widziałem flar ani wyprzedzania się nawzajem.
Po prostu powolutku z gracją pokazały się od najlepszej możliwej strony.
Po kilku minutach zniknęły w łunie słonecznej ... Ja tylko spojrzałem na Księżyc i pożegnałem się z tą zmrożoną łąka... Nie robiłem ani zdjęć ani filmików. Same czyste obserwacje. Jestem szczęśliwy !
Adam Hurcewicz
Uniwersał 150/900
Nikon D3200 + Nikkor AF-S 18-105mm + Sigma APO 70-300mm

Białystok, Polska
http://adamhurcewicz.wordpress.com

Online Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6535
  • Realista do bólu;-)
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #432 dnia: Marzec 08, 2021, 13:40 »
.. starlink bedzie mobilny, oznacza to, ze  anteny beda sie o wiele szybciej pozycjonowac ...
https://www.nextbigfuture.com/2021/03/spacex-will-operate-starlink-in-cars-boats-and-planes.html
Z powazaniem
                          Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #433 dnia: Marzec 08, 2021, 20:42 »
Dzięki Adam (Limax7) za świetną relację, napisaną z prawdziwą werwą pasjonata obserwacji nocnego nieba! Ja odpuściłem, co prawda śniegu u mnie nie było, ale paskudna szaro-burość nieba i/lub mało komfortowa temperatura całkowicie zniechęcały i nie dawały w moim przypadku żadnych szans na udane obserwacje.  >:(

Obecnie zasadzam się na USA-81 (i w drugiej połowie marca ponownie na USA-32) - temat jest: TUTAJ. Zapraszam wszystkich aktywnych obserwatorów nieba na wspólne polowanie.  8)

Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline Limax7

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1123
  • .: I love comets :.
    • Link do Facebook:
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #434 dnia: Marzec 09, 2021, 18:21 »
Dziś 9 marca 2021 dwukrotnie oglądałem przelot Starlinków.
11 minut przed drugim przelotem obserwowałem bardzo jasny przelot Falcona !
Wideo i jeszcze inne już analizuje na SatObs i Ted Molczan oferuje pomoc w wyliczeniu TLE i potencjalnej daty deorbitacji. Aż dziwne że tyle dni Falcon lata i nie ma wyliczonej orbity..


A Starlinki po prostu bajka! Przelot w zenicie !
Adam Hurcewicz
Uniwersał 150/900
Nikon D3200 + Nikkor AF-S 18-105mm + Sigma APO 70-300mm

Białystok, Polska
http://adamhurcewicz.wordpress.com

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #434 dnia: Marzec 09, 2021, 18:21 »