Autor Wątek: Orioł - następca Sojuza  (Przeczytany 77043 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Orioł - następca Sojuza
« dnia: Listopad 04, 2010, 20:09 »
O następcy Sojuza mówi i pisze się od kilku lat. Najpierw miał być to uskrzydlony Kliper, jednak wobec braku ze strony oczekiwanych kontrahentów z Zachodu projekt upadł. Potem pojawił się projekt kapsuły PPTS (Перспективная Пилотируемая Транспортная Система, czyli Prospective Piloted Transport System). Wygląda na to, ze jest on już realizowany, choć kilka lat to jeszcze potrwa, a sam projekt, a również nazwa ulega ciągłym modyfikacjom.

Statek PPTS:


Schemat statku PPTS:


Rakietą nośną ma być projektowana równolegle rakieta Ruś-M, która będzie startowała z projektowanego, nowego kosmodromu Wostocznyj.

Ogólny harmonogram prac jest następujący:
  - 2015 – pierwszy lot statku w wersji cargo podczas pierwszego startu rakiety Rus-M,
  - 2018 – pierwszy załogowy lot statku.

Widok modelu statku przedstawionego w lipcu 2010 r. (ze strony A. Żaka):


27 października 2010 r. Roskosmos przedstawił rządowy projekt 2. etapu prac. Będzie on realizowany przez dwa lata, czyli do grudnia 2012 r., kosztem miliarda rubli (czyli 65,2 mln USD).

Zmieniła się tymczasowa nazwa statku: zamiast o PPTS mówi się teraz o PTK NP (пилотируемый транспортный корабль нового поколения, czyli pilotowany statek transportowy drugiej generacji.

Prace będą skoncentrowane na dwóch wersjach statku PTK NP:

(a) przeznaczonej do długotrwałych misji autonomicznych na orbicie wokółziemskiej, (b) do obsługi stacji orbitalnych, takich jak ISS. Pojawiają się też informacje o 4-osobowej wersji księżycowej ("normalna" wersja będzie 6-osobowa).

- PTK-S - dwumodułowy, służący wyłącznie do obsługi stacji orbitalnych, takich jak ISS. Jest to ta wersja, którą znamy z poprzednich schematów.

- PTK-Z - trójmodułowy, przeznaczony do dłuższych, autonomicznych misji orbitalnych. Jego zadaniem będą głównie misje o charakterze badawczym. Będzie różnił się od wersji standardowej dodatkowym modułem Additional Pressurized Module (Dopolnitelny Germetichny Otsek, DGO), który będzie przyłączony do górnej część kapsuły powrotnej - jak w Sojuzach.

- Pojawiają się też informacje o 4-osobowej wersji księżycowej ("normalna" wersja będzie 6-osobowa).

Przypuszcza się, że DGO będzie wzorowany na rosyjskim węźle cumowniczym zaprojektowanym przez RSC Energia dla ISS, a który będzie wyniesiony prawdopodobnie ok. 2013 r. (źródło). Podobieństwo 3-modułowej wersji do Sojuza będzie bardzo wyraźne, przynajmniej według Żaka, który tak sobie tę konfigurację wyobraża:


W odróżnieniu od Sojuza, DGO będzie umieszczony w rakiecie poniżej samego statku, a dopiero na orbicie PTK obróci się i zadokuje do niego (to z kolei przypomina bardziej zestaw Apollo-LM).

Wymagania odnośnie modułu DGO są następujące:
- 6-osobowa załoga,
- ładowność przynajmniej 1 t,
- pojemność użyteczna co najmniej 6 m3,
- przynajmniej 800 kg powinno być do ściągnięcia z orbity.

Będzie istniała możliwość dokowania do ISS również poprzez ten moduł. Lądowanie będzie odbywało się za pomocą spadochronów (nie na silnikach), z precyzją do pięciu kilometrów. Kapsuła będzie zdolna do 10 startów w ciągu jej 15-letniego życia, ale nie wiadomo, ile takich kapsuł zostanie zbudowanych.

Oto rysunek statku PTK NP i jego umiejscowienie na rakiecie Ruś-M:


Uwaga: niniejszy post powstał przez kompilację postów różnych autorów z wątku o rosyjskim programie kosmicznym. W szczególności skorzystałem z materiałów podsuniętych przez Jurama.

Offline Mikkael

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2266
  • "Per aspera ad astra"
Odp: PTK Federacja - następca Sojuza
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 04, 2010, 20:27 »
Dobry pomysł z wydzieleniem tego wątku :)
GG 8698011

Offline Szaniu

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1698
  • Szepty Ziemi.
Odp: PTK Federacja - następca Sojuza
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 04, 2010, 20:53 »
Kapsuła będzie zdolna do 10 startów w ciągu jej 15-letniego życia, ale nie wiadomo, ile takich kapsuł zostanie zbudowanych.
Ciekaw jestem na jakich podstawach określają tą ilość startów i czy jest to wartość maksymalna czy przybliżona. Może ktoś wie? :]

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: PTK Federacja - następca Sojuza
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 04, 2010, 23:34 »
Kapsuła będzie zdolna do 10 startów w ciągu jej 15-letniego życia, ale nie wiadomo, ile takich kapsuł zostanie zbudowanych.
Ciekaw jestem na jakich podstawach określają tą ilość startów i czy jest to wartość maksymalna czy przybliżona. Może ktoś wie? :]

To szacunkowa wartość - może ulec zmianie.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: PTK Federacja - następca Sojuza
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 04, 2010, 23:34 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23217
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: PTK Federacja - następca Sojuza
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 04, 2010, 23:42 »
Akurat jestem pewien że ulegnie zmianie. W dół.

W miarę szukania oszczędności w budżecie masowym (a daję głowę, że nie mają 10 ton zapasu :P ) usuwane będa elementy, które mogą się przydać za piątym lotem kapsuły.

Wtedy też spadnie ilość lotów pojedynczego egzemplarza.

Chyba tak było z Orionem także, nieprawdaż? :)

Offline byko

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 622
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: PTK Federacja - następca Sojuza
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 05, 2010, 08:55 »
Oni naprawdę chcą taki statek zbudować ?  Parę lat temu słyszałem że od 2013 Sojuzy TMA-M ma zastąpić nowa znacznie bardziej udoskonalona wersja Sojuz TMAT który byłby zdolny do całorocznego lotu zintegrowanego ze stacją, miałby nowa osłonę termiczną (zdolną wytrzymać powrót z drugą prędkością kosmiczną) itd. mówiło się nawet o wykorzystaniu go w programie księżycowym, swoją drogą biorąc pod uwagę możliwości finansowe rosjan jestem zdziwiony że zrezygnowaliby z wersji TMAT na rzecz bardziej kosztownego PTK-NP, tym bardziej że konkurencyjny dla PTK - Orion dogorywa (nie mam złudzeń Beoing lansuje swoją CST-100 nie z myślą o "współpracy" z Orionami przy obsłudze ISS ale z myślą o tym żeby je zastąpić.

Wiecie może coś więcej o Sojuzie TMAT ?
wiem że to może nie do końca na temat ale w sumie - konkurent (były ?) dla PTK.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: PTK Federacja - następca Sojuza
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 05, 2010, 09:07 »
Sądząc po tym, ile wkładają w ten projekt, wygląda na to, że zbudują. Z tym, że operacyjne wykorzystanie PKT NP to najwczesniej 2018 rok!

Według mojej (ograniczonej) wiedzy, dawny Sojuz TMAT to obecny Sojuz TMA-M.
« Ostatnia zmiana: Listopad 05, 2010, 09:21 wysłana przez JSz »

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5266
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: PTK Federacja - następca Sojuza
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 05, 2010, 11:54 »
Sądząc po tym, ile wkładają w ten projekt, wygląda na to, że zbudują. Z tym, że operacyjne wykorzystanie PKT NP to najwczesniej 2018 rok!

Według mojej (ograniczonej) wiedzy, dawny Sojuz TMAT to obecny Sojuz TMA-M.

Zgadzam się w całej rozciągłości. Jeżeli nie zbudują statku wieloosobowego, to zwyczajnie przestaną być potrzebni na rynku. A na to ich nie stać.

Co do Sojuza TMAT, rzeczywiście, jego rolę "przejął" TMA-M.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: PTK Federacja - następca Sojuza
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 13, 2010, 11:19 »
W kwietniu br. w Alabamie w USA odbyła się konferencja SpaceOps 2010, odbywająca się pod hasłem "Delivering on the Dream". Jej gospodarzem była NASA.

Jedną z prezentacji przedstawił Wiktor Blagow, szef specjalistów kontroli lotów w RKK Energia. Prezentacja jest bardzo ciekawa, najogólniej mówiąc dotyczy przyszłego udziału Rosji w ISS. Zaś jeden ze slajdów dotyczy właśnie PTK NP (tutaj jako PKNP). Polecam całą tę prezentację: link.

A poniżej wspomniany slajd:


Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23217
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: PTK Federacja - następca Sojuza
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 13, 2010, 12:36 »
Zaraz zaraz - PTK ma osłonę termiczną również z boku kapsuły? Czyli do wejścia w atmosferę mamy tutaj coś pomiędzy kapsułą a 'lifting body'??

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: PTK Federacja - następca Sojuza
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 13, 2010, 16:35 »
Tak - pomyśl, przecież nawet Sojuz obecnie wchodzi pod pewnym kątem, żeby na pokładzie było 3g a nie balistyczne 8g. Tutaj będzie podobnie i dlatego na kapsule jest ten system RCS - będzie używany tylko do wejścia.

Nota bene ciekawe, czy taka dodatkowa osłona na boku nie oznacza czasem, że będą chcieli jeszcze zmniejszyć okres maksymalnych przeciążeń. To by tłumaczyło też stosunkowo duży system RCS.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23217
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: PTK Federacja - następca Sojuza
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 14, 2010, 12:30 »
Zastanawia mnie jedynie, czy przy PTK nie będą rozmyślać o potencjalnych uszkodzeniach wystawionej osłony termicznej. Zawsze coś śmieciowego na orbicie może uderzyć i uszkodzić osłonę...

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: PTK Federacja - następca Sojuza
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 14, 2010, 22:12 »
Pewnie masz tam sieć sensorów - jak temperatura wzrośnie za bardzo to wejdzie w tryb balistyczny. A spód będzie chroniony przez cały czas.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23217
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: PTK Federacja - następca Sojuza
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 15, 2010, 13:13 »
Pewnie masz tam sieć sensorów - jak temperatura wzrośnie za bardzo to wejdzie w tryb balistyczny. A spód będzie chroniony przez cały czas.

Ha! Rzeczywiście - tak może być. :)

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: PTK Federacja - następca Sojuza
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 30, 2011, 23:39 »
Podobnież projekt PTK-NP nieco zmodyfikowano w ostatnich miesiącach. Natrafiłem na artykuł na ten temat, niestety napisany po hiszpańsku, w którym zamieszczono kilka aktualnych ilustracji z powołaniem się na RKK Energia. Ale na stronie Energii niczego takiego nie znalazłem. Dlatego pozwalam sobie zrzucić kilka ciekawszych ilustracji choćby po to, by odświeżyć wątek.


Aktualny wygląd PTK-NP                                                              Makieta PTK-NP prezentowana na Le Bourget 2011


Budowa PTK-NP                                                                          Schemat kapsuły powrotnej PTK-NP

Na oko widać, że w obecnej wersji nie ma "nosa" u góry kapsuły, w którym bodajże znajdowały się silniki korekcyjne.
Na koniec porównanie parametrów Sojuza i PTK-NP (opis po hiszpańsku, ale chyba można się domyśleć o co chodzi):



Źródło: http://danielmarin.blogspot.com/2011/06/mas-detalles-sobre-la-ppts-la-nueva.html
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 30, 2011, 23:44 wysłana przez JSz »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: PTK Federacja - następca Sojuza
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 30, 2011, 23:39 »