Skoro już o robotach i łazikach to chciałbym podyskutować o zaprojektowaniu łazika na księżyc i różnych rozwiązaniach konstrukcyjnych.
Cel: Mapowanie powierzchni księżyca z możliwością przenoszenia materiału na statek w celu transportu na orbitę Ziemską.
Wymagania:
- Poruszanie się po powierzchni
- Robienie zdjęć
- Pobieranie pyłu, kamieni z powierzchni i przenoszenie ich na statek główny
- Komunikacja z Ziemią
1. Konstrukcja nośna - Przyjęło się ostatnio że 4 lub 6 kół wystarczy zamiast śrub, nart, skoków i innych rozwiązań jako że koła są proste, wiadomo że działają i mają w miarę mało ruchomych części.
Należy jednak przedyskutować ich zamontowanie, sposób zasilania [czy silnik w każdym kole, czy też łańcuch] oraz skręcanie kołami [tak jak przy gąsienicach czy dwa koła skrętne [co wymaga dodatkowych rozwiązań]]
Dodatkowo dochodzi określenie wymiarów - Łazik wewnątrz stacji wewnątrz statku biorąc pod uwagę ograniczenia rakiety nośnej, silniki oraz paliwo.
2. Zasilanie - Panele słoneczne zdają się świetnie co zostało udowodnione wiele razy jednak należy obliczyć jakie, ile, i gdzie umieszczone.
Uważam iż bateria atomowa taka jak na Curiostiy jest troszkę za droga oraz za ciężka i z tego co wiem paliwo do niej nie jest produkowane.
3. Komunikacja - Propozycja - Poprzez stację przekaźnikową która będzie służyć jednocześnie jako konstrukcja nośna dla łazika.
Zalety:
- łazik nie musiałby posiadać nadajnika oraz dodatkowego zasilania do komunikacji z Ziemią,
- dzięki stacji możliwe byłoby dokładne ustalanie położenia łazika względem stacji co np przyczyniło by się do dokładnego mapowania terenu.
Stacja poprzez odbieranie danych z łazika przez anteny umieszczone dookoła obliczałaby kierunek oraz odległość.
- Dodatkowo mogłaby służyć do ładownia baterii łazika w razie potrzeby
Pierwsza sieć WiFi na księżycu ?
4. Robienie zdjęć - W tym wypadku 3D nie jest wymagane [przydatne w mapowaniu?] lecz przy dwóch kamerach [w razie czego] obraz 3D można złożyć.
Kamery umieszczone w ruchomym ramieniu co da możliwość patrzenia wszędzie
Dodatkowo jedna kamera nieruchoma w obudowie - mała rozdzielczość i mały pobór prądu.
5. Ramię wielofunkcyjne - Tutaj należy znaleźć rozwiązanie pobierania materiałów i umieszczania ich na pokładzie w celu przewiezienia.
Możliwość kopania w gruncie to głównie problem wagi ponieważ takie urządzenie będzie musiało trochę warzyć, wiertło czy inne rozwiązanie.
Ciekawe rozwiązanie firmy Astrobotic:
http://www.roboticsbusinessreview.com/images/uploads/Astrobotic-Moon-Mining-Rover.jpghttp://www.googlelunarxprize.org/sites/googlelunarxprize.org/files/styles/large/public/Untitled.pngInne pomysły, Rozwiązania ?