Autor Wątek: Poszukiwana literatura i pomoc  (Przeczytany 9877 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline jmvh

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3168
Odp: Poszukiwana literatura i pomoc
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 01, 2012, 10:37 »
A Delta II wycofana została niedawno, tak?

Generalnie tak, chociaż zostało części na jakieś pięć rakiet. Są propozycje wykorzystania ich, ale na pewno nie polecą z wschodniego wybrzeża. Zastanawiam się tylko czy gdzieś ktoś nie pisał o konieczność modyfikacji padu w Vandenberg pod mocniejsze SRM-y jakie zostały (zostały?), hmm?

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Poszukiwana literatura i pomoc
« Odpowiedź #16 dnia: Kwiecień 01, 2012, 10:48 »
A Delta II wycofana została niedawno, tak?

Generalnie tak, chociaż zostało części na jakieś pięć rakiet. Są propozycje wykorzystania ich, ale na pewno nie polecą z wschodniego wybrzeża. Zastanawiam się tylko czy gdzieś ktoś nie pisał o konieczność modyfikacji padu w Vandenberg pod mocniejsze SRM-y jakie zostały (zostały?), hmm?

Temat Delty II jest naprawdę interesujący. Pewne zainteresowanie tą rakietą jest (względnie tania), "zapasy" są, nawet przebąkuje się co nieco o lotach, ale została wycofana. Ciekawe ile by trwało "wprowadzenie do służby", gdyby dziś jakiś klient chciał wysłać coś małego na orbitę.

Offline jmvh

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3168
Odp: Poszukiwana literatura i pomoc
« Odpowiedź #17 dnia: Kwiecień 01, 2012, 11:22 »
Pewne zainteresowanie tą rakietą jest (względnie tania)

Obawiam się, że nie. Z tego co pamiętam zwiększające się koszty produkcji i utrzymania (także personelu) nałożyły się na spadający popyt na ten rodzaj LV (satelity utyły i zostały przerzucone na EELV) i utratę kontraktów (m.in. brak wymogu startu w przeciągu 40 dni od telefonu z wojska). To co przemawia za Deltą II to zademonstrowana niezawodność i doświadczenie. Cenowo Falcon 9 i Antares będą pewnie lepszym wyborem, ale żadna z tych rakiet nie pokazała się jeszcze na padzie w odpowiednim konfigu, a można się domyślać, iż same procedury trochę zajmą w wypadku niedoświadczonych na tym polu firm jak SpaceX i Orbital, o lotach testowych nie wspominając.

No i oczywiście Delta II musiałaby wygrać z Atlasem 401.

Offline elwe

  • Zarejestrowany
  • *
  • Wiadomości: 9
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Poszukiwana literatura i pomoc
« Odpowiedź #18 dnia: Kwiecień 01, 2012, 17:31 »
Czy program explorerów jest jeszcze realizowany, ponieważ nie mogę znaleźć takiej informacji na stronie NASA.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Poszukiwana literatura i pomoc
« Odpowiedź #18 dnia: Kwiecień 01, 2012, 17:31 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Poszukiwana literatura i pomoc
« Odpowiedź #19 dnia: Kwiecień 02, 2012, 23:09 »
Czy program explorerów jest jeszcze realizowany, ponieważ nie mogę znaleźć takiej informacji na stronie NASA.

Tak - jest kontynuowany. Dla przykładu IBEX należy do programu Explorer.
http://en.wikipedia.org/wiki/Explorer_program

Offline elwe

  • Zarejestrowany
  • *
  • Wiadomości: 9
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Poszukiwana literatura i pomoc
« Odpowiedź #20 dnia: Kwiecień 06, 2012, 16:45 »
Witam, dziękuję za wcześniejsze informacje oraz pomoc jakiej mi udzielacie :)

Pytanie na dzisiaj:

Specyfika transportu towarów w przestrzeni kosmicznej. Chciałem opisać w porównaniu do transportu lotniczego, co wy na to? Może macie inny pomysł?

Offline jmvh

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3168
Odp: Poszukiwana literatura i pomoc
« Odpowiedź #21 dnia: Kwiecień 07, 2012, 20:13 »
Możesz tak zrobić, ale pamiętaj, porównując z transportem lotniczym pokażesz głównie różnice między tymi dwoma i problemy transportu kosmicznego.

Offline jaro738

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 133
  • You're GO for TLI
Odp: Poszukiwana literatura i pomoc
« Odpowiedź #22 dnia: Kwiecień 08, 2012, 00:57 »
dokładnie, komercyjnego transportu lotniczego, bo jak rozumiem o taki chodzi jako najbardziej popularny i bliski odbiorcy pracy,  czy to PAX czy Cargo, nie da sie nijak porównać do wożenia dostaw i astro/kosmonautów na ISS. jak na mój gust kiepski pomysł

Offline elwe

  • Zarejestrowany
  • *
  • Wiadomości: 9
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Poszukiwana literatura i pomoc
« Odpowiedź #23 dnia: Kwiecień 09, 2012, 11:27 »
Czy poza wahadłowcami, które już nie latają, progresami i Sojuzami lata coś jeszcze na ISS?

Offline jmvh

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3168
Odp: Poszukiwana literatura i pomoc
« Odpowiedź #24 dnia: Kwiecień 09, 2012, 11:32 »
ATV, HTV, niedługo też Dragon a następny w kolejce jest Cygnus.

Offline rorque

  • Zarejestrowany
  • *
  • Wiadomości: 1
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Poszukiwana literatura i pomoc
« Odpowiedź #25 dnia: Marzec 23, 2020, 15:31 »
Poszukuje jak najdokładniejszych planów stacji kosmicznej Mir, tak z zewnątrz jak i wewnątrz. Jestem po przewaleniu dużej części internetu, niestety, to co znajduje jest kompletnie nieakceptowalne, poszczególne rysunki potrafią się od siebie różnić skalą (bo są poglądowe). Czy ktoś dysponuje czymś co można nazwać blueprintem, ewentualnie, wie gdzie tego szukać?

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Poszukiwana literatura i pomoc
« Odpowiedź #25 dnia: Marzec 23, 2020, 15:31 »