Autor Wątek: Minizaćmienia w przestrzeni kosmicznej. Wkrótce startuje Proba-3  (Przeczytany 748 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Slavin

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 974
  • Ciekłym Metanem i Ciekłym Tlenem LCH4/LOX Methalox


Jeszcze w tym roku na orbitę okołoziemską trafi duet sond kosmicznych Proba-3 przygotowanych przez Europejską Agencję Kosmiczną. Precyzyjnie ustawiając obie sondy w przestrzeni kosmicznej, naukowcy będą w stanie regularnie obserwować 6-godzinne zaćmienia Słońca. Dzięki temu będziemy mogli przyjrzeć się atmosferze słonecznej tak, jak jeszcze nigdy dotąd.

Jeszcze w tym roku Europejska Agencja Kosmiczna wyniesie misję Proba-3 na orbitę okołoziemską. Bliźniacze sondy kosmiczne będą ustawiały się w jednej linii ze Słońcem, tworząc częste, sztuczne zaćmienia, które zapewnią badaczom po raz pierwszy niemal nieograniczony dostęp do zewnętrznej atmosfery Słońca, czyli korony.

Naukowcy biorący udział w misji twierdzą, że nadchodzące zaćmienie słońca, do którego dojdzie 8 kwietnia, również odegra kluczową rolę w przygotowaniu tego osobliwego duetu sond kosmicznych do przyszłej pracy.



Misja Proba-3 obejmuje parę sond znanych jako Coronagraph i Occulter. Już na orbicie Occulter będzie ustawiał się dokładnie między Coronographem a Słońcem precyzyjnie blokując światło słoneczne i umożliwiając obserwację korony słonecznej, czyli wirującego morza delikatnych włókien plazmy, które zwykle obserwujemy tylko w trakcie zaćmienia słonecznego, gdy nie oślepia nas światło samej gwiazdy.

Obie sondy poruszające się po bardzo wydłużonej orbicie wokół Słońca na jedno okrążenie naszej planety będą potrzebowały około 19,5 godziny. W trakcie każdego okrążenia Occulter będzie przesłaniał Coronographowi tarczę słoneczną przez sześć godzin. Podczas zaćmienia obie sondy będą oddalone od siebie o 144 metry, co oznacza, że muszą być idealnie ustawione, aby obserwacje się udały.



Zaćmienia Słońca widoczne na powierzchni Ziemi trwają tylko od 5 do 10 minut i zdarzają się raz lub dwa razy do roku. Proba-3 zapewni sześć godzin zaćmienia dziennie. To praktycznie rewolucja w badaniach korony słonecznej. Naukowcy będą mogli się w końcu pokusić o zbadanie, w jaki sposób burze słoneczne wybuchają na Słońcu i jak powstaje wiatr słoneczny, a także o zmierzenie całkowitej energii wytwarzanej przez Słońce.



Obie sondy kosmiczne zostały częściowo zbudowane przez prywatną firmę Redwire Space. Naukowcy odpowiedzialni za realizację misji Proba-3 mieli ostatnio okazję przyjrzeć się sondom z bliska w ośrodku badawczym Redwire w Belgii.

Przed naukowcami jeszcze końcowy test kamer Coronagraphu. W tym celu kamery zostaną skierowane na zaćmienie słońca widoczne 8 kwietnia na rozległych połaciach Ameryki Północnej. Jeżeli testy wypadną pomyślnie, sonda Proba-3 zostanie wyniesiona na orbitę okołoziemską we wrześniu. Dokładnej daty startu jak na razie nie podano. Miejmy nadzieję, że nie dojdzie do żadnego opóźnienia startu, bowiem rozpoczęcie misji zgodnie z planem, umożliwi sondzie obserwowanie maksimum słonecznego, które przypadnie jeszcze na koniec tego roku. Szkoda byłoby ominąć taką okazję.

Offline pogrzex

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 856
Odp: Minizaćmienia w przestrzeni kosmicznej. Wkrótce startuje Proba-3
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 02, 2024, 16:27 »
Tak interesujący lot pod względem technicznym, a tu cisza u nas ;) Myślę, że to będzie ciekawy prekursor idei teleskopu "Starshield", który byłby podobnym koronografem, tylko że dla innych gwiazd. Trzymam kciuki za ten ciekawy lot.
'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Offline Lion97

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3360
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Minizaćmienia w przestrzeni kosmicznej. Wkrótce startuje Proba-3
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 03, 2024, 10:58 »
Drugim z dwóch ładunków Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) wystrzelonych w tym tygodniu jest PROBA-3, który miał zostać wystrzelony na indyjskim Polar Satellite Launch Vehicle (PSLV) w środę 4 grudnia o 10:38 UTC z First Launch Pad w Satish Dhawan Space Centre w Indiach. Odliczanie zostało przerwane w ostatniej godzinie, a start przełożono na 24 godziny później. ESA poinformowała, że ​​systemy wykryły anomalię w układzie napędowym ładunku, która wymagała dalszych badań przed rozpoczęciem startu.

Start odbył się w czwartek 5 grudnia o 10:34 UTC zgodnie z planem. Pierwsze trzy człony wykonały idealne odpalanie, aby osiągnąć fazę dryfu, po czym trzeci człon został oddzielony. Czwarty człon wprowadził bliźniacze satelity na wymaganą orbitę, po czym satelity zostały pomyślnie rozmieszczone.

Dwa 340-kilogramowe statki kosmiczne PROBA 3 zostaną rozmieszczone przez PSLV na wysoce eliptycznej orbicie okołoziemskiej 600 km na 60530 km z okresem orbitalnym 19,7 godziny. Po krótkim okresie przygotowawczym dwa satelity zostaną rozdzielone i wprowadzone na bezpieczną względną orbitę tandemową.

Misja PROBA-3 wykorzystuje dwa satelity do tworzenia sztucznych zaćmień Słońca w celu zbadania korony Słońca. Dwa satelity będą manewrować precyzyjnie na orbicie okołoziemskiej, tak aby podczas lotu w formacji jeden rzucał cień na drugi. Dzięki temu drugi statek kosmiczny będzie mógł obserwować koronę Słońca bez oślepiania go światłem słonecznym

„To eksperyment w kosmosie mający na celu zademonstrowanie nowej koncepcji, nowej technologii” — powiedział Damien Galano, kierownik projektu PROBA w ESA. „To bardzo trudne, ponieważ musimy bardzo dobrze kontrolować trasę lotu dwóch statków kosmicznych”.

W konfiguracji XL używanej w tej misji indyjska rakieta PSLV ma 44 m wysokości. Sześć przymocowanych silników rakietowych na paliwo stałe wspomaga cztery stopnie rakiety i zapewnia pojazdowi siłę do wejścia na orbitę.



źródło
« Ostatnia zmiana: Grudzień 05, 2024, 12:55 wysłana przez Lion97 »

Offline Lion97

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3360
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Minizaćmienia w przestrzeni kosmicznej. Wkrótce startuje Proba-3
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 05, 2024, 12:57 »
Proba-3 pomyślnie wystartowała z Satish Dhawan Space Centre na pokładzie PSLV-XL ISRO 5 grudnia 2024 r.

Podwójny satelita jest jak dotąd najbardziej ambitnym członkiem rodziny eksperymentalnych misji Proba. Dwa satelity będą lecieć razem jako jeden, utrzymując precyzyjną formację z dokładnością do jednego milimetra. Jeden zablokuje ognisty dysk Słońca dla drugiego, aby umożliwić przedłużone obserwacje otaczającej Słońce atmosfery, czyli „korony”, źródła wiatru słonecznego i pogody kosmicznej.

https://twitter.com/esa/status/1864626337018757371

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Minizaćmienia w przestrzeni kosmicznej. Wkrótce startuje Proba-3
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 05, 2024, 12:57 »