Autor Wątek: Psychologiczne uwarunkowania pandemii  (Przeczytany 2202 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 22317
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Psychologiczne uwarunkowania pandemii
« Odpowiedź #15 dnia: Listopad 19, 2020, 23:46 »
Pandemia koronawirusa. Co czwarty Hiszpan ma objawy depresji
Opracowanie: Sara Bounaoui 19 XI

Co czwarty mieszkaniec Hiszpanii ma objawy depresji związane z epidemią koronawirusa - wynika ze studium przeprowadzonego przez Główną Radę Psychologii (COP) w Madrycie. Badanie sondażowe zostało zrealizowane na kilku tysiącach klientów hiszpańskich centrów handlowych.

Jak poinformowała w środę telewizja Telecinco, głównym powodem nagłego pogorszenia się zdrowia psychicznego obywateli Hiszpanii jest epidemia Covid-19 wraz z surowymi restrykcjami w poszczególnych regionach kraju.

Ze studium COP wynika, że najpowszechniejszymi objawami depresji wśród ankietowanych Hiszpanów podczas drugiej fali epidemii są głęboka apatia, poczucie przygnębienia oraz beznadziei. Co czwarty z ankietowanych ma te objawy uznawane przez psychologów za symptomy depresji.

Jeden na trzech Hiszpanów ma też inne objawy, które wynikają z poczucia lęku. Warto tu wymienić takie symptomy jak stałe napięcie nerwowe, niepokój raz częste zamartwianie się - napisali autorzy ankiety w studium zatytułowanym “Złe samopoczucie psychologiczne w okresie Covid-19".

Hiszpanie mniej śpią i mniej ćwiczą

Jedna z autorek badania dr Silvia Berdullas-Saunders stwierdziła, że choć problemy ze snem nie są objawem mogącym bezpośrednio wskazywać na depresję, to świadczą o pogarszaniu się zdrowia psychicznego mieszkańców Hiszpanii podczas epidemii. W okresie Covid-19, czyli od marca, ponad 41 proc. Hiszpanów śpi mniej niż we wcześniejszym okresie - odnotowała przedstawicielka COP, nazywając zjawisko niepokojącym.

Berdullas-Saunders wskazała, że złą przesłanką dla kondycji społeczeństwa hiszpańskiego w okresie epidemii jest również wyraźny w okresie Covid-19 spadek aktywności fizycznej obywateli. Intensywność ta spadła w przypadku ponad 36 proc. osób - dodała przedstawicielka COP.
Źródło: PAP
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-pandemia-koronawirusa-co-czwarty-hiszpan-ma-objawy-depresji,nId,4865342

Internetowe łańcuszki, fake newsy i bzdury głoszone przez celebrytów na temat koronawirusa. Co na to lekarz?
Edyta Brzozowska data publikacji: 16.11.2020, 13:53

Poglądy niektórych celebrytów pretendują do tytułu Bzdur Roku. - Oni mają przemożną potrzebę, aby zaistnieć. Choćby przez wygłaszanie absurdów. Jako lekarz mówię stanowcze "nie" dla celebrytyzacji pseudomedycyny – komentuje dr Łukasz Durajski. Ekspert obala też krążące po sieci mity na temat leczenia koronawirusa.
(...)
Górniak, Pudzianowski, Komarenko i inni "koronasceptycy"

Choć wielu ekspertów sprzeciwia się kolportowaniu szkodliwych treści, zjawisko nie znika. Przykładem jest choćby piosenkarka Edyta Górniak, która twierdzi na swoim instagamowym profilu, że w covidowych szpitalach leżą "statyści", a "epidemia to spisek globalistów".

W pandemię nie wierzy siłacz Mariusz Pudzianowski. W swoich mediach społecznościowych zaprezentował "instrukcję", jak wyleczyć się z COVID-19: "Odkręcamy telewizor 2. Otwieramy okno 3. Sprawdźmy, czy nie ma nikogo pod oknem 4. Wywalamy telewizor. Dziękuję za uwagę. Jesteście już zdrowi".

Ivan Komarenko, minionej sławy polsko-rosyjski szansonista, jest antyszczepionkowcem. W najnowszej piosence pt. "Kity i mity" śpiewa o koronawirusie, że jest "wymysłem".

Viola Kołakowska, aktorka i modelka, dzieli się na swoim Instagramie teoriami, że pandemia koronawirusa nie istnieje. Po czym beztrosko i nieodpowiedzialnie porównała epidemię i sytuację Polsce do czasów II wojny światowej i Holokaustu: "Chcę wam tylko uświadomić, że to samo działo się w czasie wojny, kiedy wywozili ludzi do Auschwitz, kiedy wywozili ich do obozów. Kiedy wchodzili do komory, głęboko wierzyli w to, że to jest dla ich dobra".
(...)
https://www.medonet.pl/koronawirus/koronawirus-w-polsce,celebryci-o-koronawirusie--co-na-to-lekarz-,artykul,61352332.html

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 22317
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Psychologiczne uwarunkowania pandemii
« Odpowiedź #16 dnia: Listopad 28, 2020, 23:54 »
Pandemia koronawirusa. Z dyrektora na magazyniera
JOANNA KARWARSKA 27 XI

Pandemia wywróciła ich życie zawodowe do góry nogami. Zamiast dyrektorskich i kierowniczych stanowisk, gdzie służbowe samochody i biznesowe lunche były na porządku dziennym, nagle chlebem powszednim stały się zajęcia szeregowego pracownika. Teraz znacznie częściej muszą użyć w wypełnianiu obowiązków służbowych siły fizycznej niż managerskiego doświadczenia.

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, w II kwartale 2020 r. zlikwidowano w Polsce 93,6 tys. miejsc pracy. Było to o 21,9 proc. mniej niż w I kwartale tego roku (119,9 tys.), jednak skala likwidacji miejsc pracy w związku z rozprzestrzenianiem się COVID-19 była większa. O ile w I kwartale taki związek odnosił się do ok. 1/4 zlikwidowanych miejsc pracy, to w drugim kwartale już do 1/3. (...)

Dyrektor magazynierem

Mariola najbardziej wstydzi się tego, że jej partner, Tomek, zamienił pracę dyrektora w dużej agencji reklamowej na stanowisko kierownika magazynu. - Uważam, że pochopnie przyjął tę pracę, bo jest wykształcony, kompetentny, ma ogromne doświadczenie w zarządzaniu procesami i w prowadzeniu projektów, a zdecydował się na pracę w branży… meblowej.

Zdaniem Marioli chodzi nie tylko o pieniądze. Choć te są trzy razy mniejsze niż na dyrektorskim stanowisku. - Jak ja mam teraz ludziom mówić, że mój facet jest magazynierem? - pyta retorycznie. - I naprawdę nie jestem kołtunką, ale przecież to, co osiągnęliśmy w życiu, jakoś określa to, kim jesteśmy. Z utratą poprzedniej pracy wiąże się utrata służbowego auta, rozbudowanego pakietu opieki medycznej, telefonu służbowego. Nie tylko on ponosi tego konsekwencje, ale także my, jego rodzina. (...)

- Agencji nie stać na ich wysokie pensje - mówi Mariola. I dodaje z przekąsem: - A nas nie stać na pracę Tomka w magazynie. Co prawda mamy oszczędności i poziom życia nam się jakoś drastycznie nie obniżył, ale nie wiem, na jak długo starczy tych pieniędzy. Tymczasem mój partner jest zachwycony nową pracą. Mówi, że w końcu robi coś pożytecznego, przestały mu wypadać włosy z nerwów i nie musi brać leków na skurcze żołądka. Powiedział, że cała ta sytuacja pozwoliła mu spojrzeć inaczej na dotychczasowe życie i że nie chce wracać do starego. (...)
https://kobieta.wp.pl/pandemia-koronawirusa-z-dyrektora-na-magazyniera-6580242575428512a

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 22317
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Psychologiczne uwarunkowania pandemii
« Odpowiedź #17 dnia: Listopad 30, 2020, 23:40 »
Koronawirus rujnuje psychikę? Rośnie liczba samobójstw. Te liczby przerażają
HNM 30.11.2020 17:06

W Japonii rośnie liczba samobójstw. W kraju tym odsetek samobójców od zawsze był bardzo duży, jednak w ostatnich miesiącach odnotowano szczególną tendencję. Przyczyną pośrednio jest pandemia koronawirusa.

Dane, które podało CNN, zdumiewają i napawają pesymizmem. Według CNN w ciągu jednego miesiąca, a zebrano statystyki z października, liczba samobójstw w Japonii przekroczyła 2,2 tys.

Najtragiczniejsze w tym wszystkim jest to, że eksperci podejrzewają w przyszłości wzrost samobójstw na całym świecie z powodu pandemii koronawirusa. Na razie dotyczy on m.in. Japonii, a także zauważalny jest w innych państwach na wschodzie, jednak wkrótce może dotknąć ludzi także w Europie - w tym w Polsce.

Jednak również mężczyźni stanowią niemały odsetek samobójców. Co najbardziej wstrząsające - koronawirus rujnuje także psychikę młodych ludzi.

W Japonii samobójstwo popełniają głównie kobiety. Jednak również mężczyźni stanowią niemały odsetek samobójców. Co najbardziej wstrząsające - koronawirus rujnuje także psychikę młodych ludzi.

Gdy zestawimy to z koronawirusem, to okaże się, że jest to liczba większa, niż liczba zgonów z powodu COVID-19 w ciągu całego roku w Japonii. Ten stan rzeczy bardzo dziwi profesora z Waseda University w Tokio, który zdecydował się skomentować zgromadzone dane w rozmowie z CNN.

W Japonii nie było nawet lockdownu. COVID-19 nieznacznie wpłynął na Japonię, w porównaniu z innymi krajami. Pomimo tego wzrost samobójstw jest znaczący - mówi w rozmowie z CNN prof. Michiko Ueda.

Co jednak jest przyczyną samobójstw? Okazuje się, że w dużej mierze są to kłopoty finansowe spowodowane przez pandemię koronawirusa. Gros ludzi utraciło pracę. Wielu z nich potraciło całe majątki, ponieważ upadły ich firmy. Wielu Japończyków żyje w ciągłym lęku, martwiąc się o to, co przyniesie przyszłość. Ta maluje im się wyłącznie w szarych barwach.

Ponadto, co zawsze było problemem Japonii, ale co pandemia jeszcze nasiliła, Japończykom doskwiera potworna samotność. Teraz kiedy kontakty społeczne zostały ograniczone, samotność odczuwają jeszcze bardziej. Z ww. powodów Japończycy decydują się na targnięcie się na swoje życie, choć, jak podkreślają eksperci, wyjść z sytuacji jest wiele, jednak Japończycy z jakichś powodów rzadko sięgają po fachową pomoc.
https://www.o2.pl/informacje/koronawirus-rujnuje-psychike-rosnie-liczba-samobojstw-te-liczby-przerazaja-6581224527539168a

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-zaburzenia-psychiczne-coraz-czestsze-polacy-kupuja-miliony-o,nId,4886560

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 22317
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Psychologiczne uwarunkowania pandemii
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 14, 2020, 23:57 »
Jerzy Zięba pozywa szefa Naczelnej Rady Lekarskiej
VIOLETTA BARAN 14 XII

Do Sądu Okręgowego w Warszawie trafił pozew przeciwko prezesowi Naczelnej Izby Lekarskiej Andrzejowi Matyi o ochronę dóbr osobistych. Złożył go Jerzy Zięba.


Jerzy Zięba pozywa szefa Naczelnej Rady Lekarskiej (East News)

W połowie lutego główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas i prezes Naczelnej Izby Lekarskiej Andrzej Matyja wydali wspólne oświadczenie. Poinformowali, że do reprezentowanych przez nich instytucji masowo napływają prośby o weryfikację materiałów publikowanych przez Jerzego Ziębę w internecie.

Przedsiębiorca instruował w nich, co należy zrobić w przypadku zakażenia koronawirusem. Jego porady spotkały się z negatywnym oddźwiękiem. Zięba sugerował branie "lewoskrętnej" witaminy C i dożylne podawanie roztworu perhydrolu.

W oświadczeniu zamieszczono linki do kilku materiałów Zięby, zamieszczonych na serwisie YouTube (wszystkie były już nieaktywne - serwis je zablokował).

"Oświadczamy, że informacje upowszechniane na ww. stronach internetowych w związku zagrożeniem ze strony nowego koronawirusa stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi" - poinformowano w oświadczeniu głównego inspektora sanitarnego oraz prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej.

"Stanowczo podkreślamy, iż informacje te nie są poparte badaniami naukowymi i uznaną wiedzą medyczną" - dodano. Pinkas i Matyja "odradzają eksperymentowanie z wszelkiego rodzaju pseudoporadami lub pseudoterapiami, które bezpośrednio mogą zagrozić zdrowiu lub życiu osób je stosujących".

Jerzy Zięba składa pozew

Jerzy Zięba, znany z dość niekonwencjonalnych i budzących kontrowersje poglądów na temat medycyny, uznał to oświadczenie za obraźliwe i postanowił walczyć o swoje dobre imię.

"Czas powiedzieć dość kampanii nienawiści i ośmieszania mnie. Treść oświadczenia opublikowanego na stronie Naczelnej Izby Lekarskiej to klasyczny przykład pomówienia i zniesławienia. Przedstawione w nim informacje są nieprawdziwe i wprowadzają opinię publiczną w błąd" - stwierdził Zięba w rozesłanym do wielu redakcji oświadczeniu.

Zięba domaga się w przeprosin od Andrzeja Matyi, prezesa Naczelnej Izby Lekarskiej, zadośćuczynienia w wysokości 5 000 zł i zasądzenia kwoty na cel społeczny w wysokości 10 000 zł oraz zwrotu kosztów sądowych.

"Mam nadzieję, że sąd ochroni moje dobre imię" - oświadczył Zięba.
https://wiadomosci.wp.pl/jerzy-zieba-pozywa-szefa-naczelnej-rady-lekarskiej-6586146888243968a
https://www.o2.pl/artykul/youtube-zamknal-kanal-jerzego-zieby-wszystko-przez-absurdy-o-koronawirusie-6473249026643585a

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Psychologiczne uwarunkowania pandemii
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 14, 2020, 23:57 »

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 22317
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Psychologiczne uwarunkowania pandemii
« Odpowiedź #19 dnia: Grudzień 19, 2020, 00:09 »
Szczepienie na COVID-19. Rząd odpowiada w sprawie mikrochipów
KLAUDIA STAWSKA 18 XII

Szczepienia na COVID-19 rozpoczną się w Polsce najprawdopodobniej w pierwszym kwartale 2021 roku. Już teraz jednak narosło wokół tematu wiele mitów. Rząd zdecydował się zabrać głos i wyjaśnić, czy szczepionka będzie zawierała mikrochipy? (...)
https://tech.wp.pl/szczepienie-na-covid-19-rzad-odpowiada-w-sprawie-mikrochipow-6587210233203488a

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 22317
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Psychologiczne uwarunkowania pandemii
« Odpowiedź #20 dnia: Grudzień 19, 2020, 23:55 »
Koronawirus. Nie uwierzycie, co Bolsonaro powiedział o szczepionce
EKO 19.12.2020 13:27

Jair Bolsonaro ma za sobą zarażenie koronawirusem. Mimo tego prezydent deklaruje, że nie zamierza się zaszczepić przeciw SARS-CoV-2. Argumenty, jakich użył do uzasadnienia swojej decyzji, wprawiły cały świat w osłupienie. Padły m.in. słowa o "przemianie w krokodyla".


Jair Bolsonaro, prezydent Brazylii (Getty Images, Andressa Anholete , Stringer)

Jair Bolsonaro odniósł się krytycznie do szczepionki Pfizer/BioNTech. Prezydent Brazylii w wystąpieniu ostrzegł mieszkańców kraju przed skutkami ubocznymi. Uwagi prezydenta nie odnosiły się jednak do dolegliwości odnotowanych przez naukowców w trakcie testów.

Szczepionka na koronawirusa. Jair Bolsonaro straszy skutkami ubocznymi

Wśród dolegliwości, które wymienił Jair Bolsonaro, było m.in. wyrastanie bród u kobiet albo zmiana głosu u mężczyzn. Prezydent Brazylii porównał dolegliwości, jakie grożą osobie przyjmującej szczepionkę, do "przemiany w krokodyla". Bolsonaro podkreślił przy tym, że firma Pfizer nie bierze odpowiedzialności za skutki uboczne.

Jeśli przemienisz się w krokodyla, to będzie twój problem. Jeśli staniesz się nadczłowiekiem, jeśli kobiecie zacznie wyrastać broda lub jeśli mężczyzna zacznie mówić zniewieściałym głosem, nie będą mieli (firma Pifzer – przyp. red.) z tym nic wspólnego – powiedział Jair Bolsonaro cytowany przez AFP.

Jair Bolsonaro zapowiedział także, że szczepionki będą darmowe. Obiecał jednak wolność obywatelom w kwestii tego, czy w ogóle zdecydują się je przyjąć. Słowa prezydenta stoją jednak w sprzeczności z orzeczeniem Sądu Najwyższego Brazylii, który orzekł, że szczepienia mogą być obowiązkowe. Mimo tego Bolsonaro konsekwentnie zaprzecza, aby planował wziąć w nich udział.

Niektórzy twierdzą, że daję zły przykład. Imbecylom i idiotom, którzy tak mówią, powtarzam, że złapałem już wirusa i mam przeciwciała, więc po co się szczepić? – argumentuje prezydent Brazylii (AFP).

"Imbecyle i idioci" mogliby odpowiedzieć, że prezydent nie będzie mieć przeciwciał wiecznie. Znane są przypadki ponownego zarażenia się koronawirusem, a przechodzenie COVID-19 drugi raz często sieje większe spustoszenie w organizmie chorego. Jak podaje Scroll.in, prezydent Brazylii nazywa chorobę "małą grypą" oraz często odmawia noszenia maseczki ochronnej. Jednocześnie jego kraj jest jednym z trzech – po Stanach Zjednoczonych i Indiach – o najwyższym wskaźniku zachorowań.
https://www.o2.pl/informacje/koronawirus-nie-uwierzycie-co-bolsonaro-powiedzial-o-szczepionce-6587889988422464a

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 22317
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Psychologiczne uwarunkowania pandemii
« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 02, 2021, 23:47 »
Statystyki pokazują, że ostatnie miesiące przynoszą pogorszenie naszego dobrostanu psychicznego
(...)
Dr Murawiec podaje przykład:

- Mam pacjenta, który jest ważną osobą w sektorze finansowym. Choć akurat jego firma nie ucierpiała szczególnie z powodu pandemii, to na początku wyobrażał sobie najgorsze scenariusze. Zaczął się bać. Lęk podpowiadał wizje, w których leży martwy w łóżku z rodziną. Kiedy udało mu się nad nim opanować, zaczął doceniać każdą chwilę w życiu i wszystko co osiągnął. (...)
https://magazyn.wp.pl/finanse/artykul/pandemia-leku-jestesmy-na-zakrecie-ale-jeszcze-mozemy-wyjsc-z-tego-wzmocnieni

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 22317
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Psychologiczne uwarunkowania pandemii
« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 19, 2021, 23:51 »
Duchowny mówi, że szczepionka na COVID-19 ma satanistyczny czip
Angelika Karpińska 18.01.2021 19:58

Emerytowany meksykański kardynał Juan Sandoval Iñiguez opublikował film, w którym mówił, że pandemia koronawirusa to spisek, a szczepionki przeciwko COVID-19 zawierają satanistyczny mikroczip. Facebook szybko zareagował na wideo.


Emerytowany kardynał Juan Sandoval Iñiguez (Facebook)

Emerytowany kardynał Juan Sandoval Iñiguez 12 stycznia opublikował kontrowersyjne nagranie. Duchowny twierdził, że pandemia koronawirusa to spisek, który ma na celu "wprowadzenie Nowego Światowego Porządku bez Chrystusa".

Meksykański kardynał o szczepionkach

Juan Sandoval Iñiguez zabrał również głos na temat szczepionek przeciwko COVID-19. Stwierdził, że będą one zawierać "szatańskie chipy".

Chipy, które planują umieścić w szczepionce, aby cię kontrolować, to znak bestii - powiedział.

Facebook szybko zareagował na nagranie. Umieścił na nim ostrzeżenie przed nieprawdziwymi informacjami na temat COVID-19. Film nie został jednak usunięty z platformy.
https://www.o2.pl/informacje/duchowny-mowi-ze-szczepionka-na-covid-19-ma-satanistyczny-czip-6598640004598656a

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 22317
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Psychologiczne uwarunkowania pandemii
« Odpowiedź #23 dnia: Styczeń 21, 2021, 23:59 »
"Się zgubili". Młodzież zadławiona samotnością
AGNIESZKA MAZUR-PUCHAŁA , 21 stycznia 2021

Paweł zaczął się okaleczać. Amelia ugrzęzła w domu z ojcem-pijakiem. Oliwier zrozumiał, że jego ojciec to dla niego obcy człowiek. Tylko Klaudia może liczyć na rodziców i stara się szukać w izolacji jakichś jasnych stron. Jest jednak coś, co łączy całą czwórkę: nie boją się koronawirusa, rozpaczliwie szukają bliskości, a samotność ich przeraża.
W statystykach nie zobaczymy ich historii. Będą po prostu jednymi z przypadków, które posłużą analitykom do zobrazowania sytuacji polskich nastolatków w czasie pandemii.


Z badań przeprowadzonych przez Instytut Matki i Dziecka podczas pierwszego lockdownu wynika, że tylko 25 proc. nastolatków boi się zakażenia COVID-19. Dla 75 proc. największym problemem jest brak kontaktu z rówieśnikami. 60 proc. doskwiera nuda. (...)
https://magazyn.wp.pl/kobieta/artykul/sie-zgubili-mlodziez-zadlawiona-samotnoscia

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 22317
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Psychologiczne uwarunkowania pandemii
« Odpowiedź #24 dnia: Luty 09, 2021, 23:52 »
Wrocław. Koronasceptyczna lekarka częstuje pączkami. Obrońcy pani doktor wiwatują
BARBARA KWIATKOWSKA 09-02-2021 16:17


Źródło: Facebook.com

Brawa, kwiaty, uściski i słodki poczęstunek - w takiej atmosferze przebiegało we wtorek spotkanie zwolenników i obrońców z lekarką, która wyszła z przesłuchań w Izbie Lekarskiej. Lekarka z Lądka-Zdroju została w lipcu zawieszona w prawie do wykonywania zawodu z powodu sceptycznego podejścia do informacji o pandemii.

(...) Pandemię nazwała "paniką koronawirusową", a o poprzednim spotkaniu z komisją lekarską opowiedziała, że obserwowała jedną z lekarek w komisji "zamaskowaną, jak oni wszyscy" i przypomniała jej się nowela Stanisława Reymonta "Suka". - Jest tam o tym, jak suka przenosi swoje szczenięta przed powodzią w bezpieczne miejsce i na koniec zdycha ze zmęczenia. My niedługo będziemy w takiej samej sytuacji. Grupa psychopatów robi nam krwawą łaźnię. Gdyby nie oni, ta pandemia nie trwałaby dłużej niż 5 minut. - powiedziała. - Uśpione ofiary stają w kolejce po preparat, który nie powinien być dopuszczony do użytku. Kiedyś moim kolegom przyjdzie za to odpowiedzieć. (...)
https://wroclaw.wp.pl/wroclaw-koronasceptyczna-lekarka-czestuje-paczkami-obroncy-pani-doktor-wiwatuja-6606372105038496a

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 22317
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Psychologiczne uwarunkowania pandemii
« Odpowiedź #25 dnia: Luty 20, 2021, 23:50 »
Podczas pandemii Polacy masowo tracą zdrowie psychiczne. Głównie młodzi i najlepiej zarabiający
20.02.2021 10:42

Przeszło czterech na dziesięciu Polaków twierdzi, że ich zdrowie psychiczne ucierpiało w czasie pandemii. Głównie deklarują to osoby będące w wieku 18-35 lat oraz zarabiające ponad 9 tys. zł miesięcznie. Problem najbardziej widać w miejscowościach liczących 20-49 tys. mieszkańców i w największych polskich miastach. Dotyka on przede wszystkim rodaków z wykształceniem wyższym, podstawowym i gimnazjalnym. (..)
https://www.money.pl/gospodarka/podczas-pandemii-polacy-masowo-traca-zdrowie-psychiczne-glownie-mlodzi-i-najlepiej-zarabiajacy-6610182591708000a.html

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 22317
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Psychologiczne uwarunkowania pandemii
« Odpowiedź #26 dnia: Marzec 15, 2021, 23:34 »
Stany lękowe, depresja. Pandemiczne problemy nastolatków
Grzegorz Jasiński 15 marca (11:45)

Pandemiczne ograniczenia mają negatywny wpływ na stan psychiczny nastolatków - potwierdzają w opublikowanym raporcie naukowcy z University of Michigan. Wyniki ich badań, prowadzonych wśród blisko tysiąca rodziców pokazały przy tym, że stany lękowe, objawy depresji, czy problemy ze snem pojawiają się nieco częściej u dziewcząt niż u chłopców. Najczęściej obserwowane w warunkach lockdownu i nauki zdalnej objawy lęku i niepokoju przejawia ponad jedna trzecia nastolatek i blisko jedna piąta nastolatków. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/komentarze-ekspertow/news-stany-lekowe-depresja-pandemiczne-problemy-nastolatkow,nId,5108133

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 22317
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Psychologiczne uwarunkowania pandemii
« Odpowiedź #27 dnia: Marzec 17, 2021, 23:52 »
Edyta Górniak: pandemia koronawirusa to sygnał z niebios i apel Boga
Sławomir Gołąbek 17 III
https://portal.abczdrowie.pl/edyta-gorniak-pandemia-koronawirusa-to-sygnal-z-niebios-i-apel-boga

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 22317
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Psychologiczne uwarunkowania pandemii
« Odpowiedź #28 dnia: Kwiecień 02, 2021, 23:38 »
Prof. Łukasz Święcicki: Część antyszczepionkowców to osoby, które mają urojeniowe podejście do rzeczywistości
Robert Mazurek 2 kwietnia (08:02)

Rok pandemii odbił się różnie na zdrowiu psychicznym Polaków - i to w różnych momentach - przyznawał w Porannej rozmowie w RMF FM prof. Łukasz Święcicki, psychiatra z warszawskiego Instytutu Psychiatrii i Neurologii. "Młode osoby gorzej znoszą na pewno izolację. Osobom starszym było się łatwiej przystosować. Problem polega na tym, że one teraz już nie chcą wyjść. Nie wiem, czy się uda jeszcze w ogóle je z domu wywabić" - zauważył gość Roberta Mazurka. (...)
https://www.rmf24.pl/tylko-w-rmf24/poranna-rozmowa/news-prof-lukasz-swiecicki-czesc-antyszczepionkowcow-to-osoby-kto,nId,5143656

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 22317
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Psychologiczne uwarunkowania pandemii
« Odpowiedź #29 dnia: Kwiecień 15, 2021, 23:59 »
Depresja w pandemii. Koronawirus szkodzi na psychikę
oprac. WZI 15.04.2021 9:27

Coraz więcej osób doświadcza zaburzeń psychicznych. W zeszłym roku lawinowo wzrosła liczba zwolnień lekarskich, jakie lekarze wypisali z tego powodu - podaje "Dziennik Gazeta Prawna". (...)
https://www.money.pl/gospodarka/depresja-w-pandemii-koronawirus-szkodzi-na-psychike-6629259616365120a.html

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Psychologiczne uwarunkowania pandemii
« Odpowiedź #29 dnia: Kwiecień 15, 2021, 23:59 »