Autor Wątek: Mars Rover 2020 Perseverance  (Przeczytany 379205 razy)

0 użytkowników i 6 Gości przegląda ten wątek.

Offline olasek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 734
  • LOXem i ropą! ;)
Mars Rover 2020
« Odpowiedź #180 dnia: Listopad 13, 2017, 19:18 »
Acha, syn mi jeszcze powiedział ze dali mu lekko podnieść (aby poczuł wagę) cała ta platformę do łazika, powiedział ze niespodziewanie lekka - nie więcej niż 10 kg, swoją droga ile ludzi ma szanse dotknąć kawałek czegoś co kiedyś jak dobrze pójdzie znajdzie się na Marsie. Oczywiście z jego odcisków palców mało co zostanie - całość przechodzi jakieś anty-korozyjne kąpiele i zdaje się ze jest pokrywana cieniutka warstwa złota.


Sent from my iPad using Tapatalk Pro
« Ostatnia zmiana: Listopad 13, 2017, 19:26 wysłana przez olasek »

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Mars Rover 2020
« Odpowiedź #181 dnia: Listopad 14, 2017, 19:42 »
Acha, syn mi jeszcze powiedział ze dali mu lekko podnieść (aby poczuł wagę) cała ta platformę do łazika, powiedział ze niespodziewanie lekka - nie więcej niż 10 kg, swoją droga ile ludzi ma szanse dotknąć kawałek czegoś co kiedyś jak dobrze pójdzie znajdzie się na Marsie. Oczywiście z jego odcisków palców mało co zostanie - całość przechodzi jakieś anty-korozyjne kąpiele i zdaje się ze jest pokrywana cieniutka warstwa złota.


Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Super!!! Ciekawe ile będzie ważył cały łazik  ;)

Poza tym nius z ostatniej chwili - przeprowadzono pierwszy test spadochronów dla łazika Mars 2020.

A 58-foot-tall (17.7-meter) Black Brant IX sounding rocket launched from Wallops on Oct. 4 for this evaluation of the ASPIRE payload performance. The payload is a bullet-nosed, cylindrical structure holding a supersonic parachute, the parachute's deployment mechanism, and the test's high-definition instrumentation -- including cameras -- to record data.

The rocket carried the payload as high as about 32 miles (51 kilometers). Forty-two seconds later, at an altitude of 26 miles (42 kilometers) and a velocity of 1.8 times the speed of sound, the test conditions were met and the Mars parachute successfully deployed. Thirty-five minutes after launch, ASPIRE splashed down in the Atlantic Ocean about 34 miles (54 kilometers) southeast of Wallops Island.


Artykuł i filmik z testu jest tutaj:

https://www.jpl.nasa.gov/news/news.php?feature=6999


Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Mars Rover 2020
« Odpowiedź #182 dnia: Listopad 14, 2017, 20:34 »
Te zdjęcia są naprawdę świetne! Olasku, czy Twój syn przyjeżdża do Polski? Może by dał wykład gdy przyjedzie do kraju? :)

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2619
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Mars Rover 2020
« Odpowiedź #183 dnia: Listopad 14, 2017, 20:58 »
Te zdjęcia są naprawdę świetne! Olasku, czy Twój syn przyjeżdża do Polski? Może by dał wykład gdy przyjedzie do kraju? :)
Byłoby bardzo ciekawie!

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Mars Rover 2020
« Odpowiedź #183 dnia: Listopad 14, 2017, 20:58 »

Offline olasek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 734
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Mars Rover 2020
« Odpowiedź #184 dnia: Listopad 14, 2017, 21:43 »
Może by dał wykład gdy przyjedzie do kraju? :)
Jego jezyk polski nie jest najlepszy, prawie wszystko rozumie ale ma problemy z mowieniem, a wiec musialby mowic po angielsku. Tak, czasami przylatuje aby odwiedzic babcie  :)
Jest inzynierem w firmie Moog, jest odowiedzialny za wiele mechanicznych czesci zwiazanych z rakietami, separacja satelitow, sposobow w jaki satelita jest zintegrowany z ostatnim stopniem, robi analizy wibracji, obciazen podczas startow, itp. Czesto rozmawia z ludzmi z SpaceX.
« Ostatnia zmiana: Listopad 14, 2017, 21:48 wysłana przez olasek »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Mars Rover 2020
« Odpowiedź #185 dnia: Listopad 14, 2017, 22:50 »
Prezentejszyn in inglisz szud be not e problem for dzy ołdiens. :)

Offline olasek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 734
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Mars Rover 2020
« Odpowiedź #186 dnia: Listopad 16, 2017, 01:58 »
Prezentejszyn in inglisz szud be not e problem for dzy ołdiens. :)
All right, I will see what I can do  ;D

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Mars Rover 2020
« Odpowiedź #187 dnia: Listopad 16, 2017, 08:13 »
Fajne nagranie z testu spadochronu:


Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24495
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Mars Rover 2020
« Odpowiedź #188 dnia: Listopad 17, 2017, 08:46 »
NASA's Mars 2020 Mission Performs First Supersonic Parachute Test
NOVEMBER 14, 2017

(...) A 58-foot-tall (17.7-meter) Black Brant IX sounding rocket launched from Wallops on Oct. 4 for this evaluation of the ASPIRE payload performance. The payload is a bullet-nosed, cylindrical structure holding a supersonic parachute, the parachute's deployment mechanism, and the test's high-definition instrumentation -- including cameras -- to record data.

The rocket carried the payload as high as about 32 miles (51 kilometers). Forty-two seconds later, at an altitude of 26 miles (42 kilometers) and a velocity of 1.8 times the speed of sound, the test conditions were met and the Mars parachute successfully deployed. Thirty-five minutes after launch, ASPIRE splashed down in the Atlantic Ocean about 34 miles (54 kilometers) southeast of Wallops Island. (...)
https://www.jpl.nasa.gov/news/news.php?feature=6999

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Mars Rover 2020
« Odpowiedź #189 dnia: Listopad 20, 2017, 10:12 »
Kto znajdzie różnicę pomiędzy łazikami MSL a Mars 2020?  :D

Curiosity:



Źródło:
https://en.wikipedia.org/wiki/Mars_Science_Laboratory

Mars 2020 Rover





Źródło:

https://en.wikipedia.org/wiki/Mars_2020

 :)
« Ostatnia zmiana: Listopad 20, 2017, 10:24 wysłana przez ekoplaneta »

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Mars Rover 2020
« Odpowiedź #190 dnia: Listopad 30, 2017, 12:42 »
Ciekawy artykuł o następnym łaziku Mars 2020 Rover na stronie JPL.

Mars 2020 relies heavily on the system designs and spare hardware previously created for Mars Science Laboratory's Curiosity rover, which landed in 2012. Roughly 85 percent of the new rover's mass is based on this "heritage hardware."

Despite its similarities to Mars Science Laboratory, the new mission has very different goals. Mars 2020's instruments will seek signs of ancient life by studying terrain that is now inhospitable, but once held flowing rivers and lakes, more than 3.5 billion years ago.

To achieve these new goals, the rover has a suite of cutting-edge science instruments. It will seek out biosignatures on a microbial scale: An X-ray spectrometer will target spots as small as a grain of table salt, while an ultraviolet laser will detect the "glow" from excited rings of carbon atoms. A ground-penetrating radar will be the first instrument to look under the surface of Mars, mapping layers of rock, water and ice up to 30 feet (10 meters) deep, depending on the material.


https://www.jpl.nasa.gov/news/news.php?feature=7011

http://www.pulskosmosu.pl/2017/11/29/nasa-buduje-kolejny-lazik-marsjanski/

Dziwi mnie tylko to zdanie z arta:

A ground-penetrating radar will be the first instrument to look under the surface of Mars, mapping layers of rock, water and ice up to 30 feet (10 meters) deep, depending on the material.

Przecież obecny łazik Curiosity już ma radar penetrujący marsjański grunt o orbiterach Mars Express i Mars Reconaissance Orbiter nie wspominając. Skąd więc w cytowanym artykule taka nieprawdziwa informacja?




Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Mars Rover 2020
« Odpowiedź #191 dnia: Listopad 30, 2017, 14:43 »
Hmm - jeszcze jest kwestia InSight. Myślę, że to takie mocne przejęzyczenie.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Mars Rover 2020
« Odpowiedź #192 dnia: Listopad 30, 2017, 14:50 »
Hmm - jeszcze jest kwestia InSight. Myślę, że to takie mocne przejęzyczenie.

I to na stronie JPL/NASA  :P

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3829
Odp: Mars Rover 2020
« Odpowiedź #193 dnia: Grudzień 07, 2017, 07:29 »
Czy można podejrzeć już halę montażową, w której będzie składany MR 2020 ?
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline olasek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 734
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Mars Rover 2020
« Odpowiedź #194 dnia: Grudzień 07, 2017, 18:32 »
Czy można podejrzeć już halę montażową, w której będzie składany MR 2020 ?
Nie wiem jak to sprawdzic, oczywiscie bedzie skladany w JPL w Pasadenie, w kazdym razie syn mi powiedzial ze powiedzieli mu w firmie Tapemation ze NASA ma bardzo napiety harmonogram zwiazany z budowa tego lazika.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Mars Rover 2020
« Odpowiedź #194 dnia: Grudzień 07, 2017, 18:32 »