Autor Wątek: Sondy księżycowe - misje planowane  (Przeczytany 61482 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 25665
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Sondy księżycowe - misje planowane
« Odpowiedź #90 dnia: Sierpień 19, 2016, 15:37 »
GPS na Księżycu? Stacja satelitarna w Anglii kluczowym elementem
ŚRODA, 13 LIPCA 2016, 10:48

Dawna satelitarna stacja naziemna w Goonhilly Downs na półwyspie Lizard w Kornwalii może po latach nieaktywności wrócić do funkcjonowania w odmienionej formule. Istnieje szansa, że instalacja – obejmująca 30 anten parabolicznych o średnicy niejednokrotnie przekraczającej 25 m – stanie się wkrótce kluczowym elementem systemu obsługi konstelacji satelitów tworzących tzw. „księżycowy GPS”.

Inicjatywa przywrócenia dawno dezaktywowanej stacji przekaźnikowej została ogłoszona przy okazji targów przemysłu lotniczego w Farnborough w dniu 11 lipca br. Instalacja zbudowana w latach 60. ubiegłego wieku na potrzeby transmisji przekazów telewizyjnych z USA ma szansę na powrót do świetności za sprawą inwestycji firm Goonhilly Earth Station i Surrey Satellite Technology Ltd.

Partnerstwo zakłada rozwinięcie systemu łączności satelitarnej między Ziemią a orbitą Księżyca, m. in. z wykorzystaniem orbitera Lunar Pathfinder. Firmy zamierzają dostarczyć na orbitę Księżyca konstelację mini-satelitów typu CubeSat. Inicjatywa miałaby pozwolić na ustanowienie do 2020 roku zalążka systemu nawigacji satelitarnej, okalającego powierzchnię naturalnego satelity Ziemi. W początkowej fazie statek Lunar Pathfinder będzie miał za zadanie dostarczyć 7 sztuk satelitów typu CubeSat, każdy o wadze około 12 kilogramów, na orbitę okołoksiężycową.

Naziemna stacja przekaźnikowa w Goonhilly Downs miałaby w tym planie pełnić rolę kluczowego centrum obsługi instrumentów znajdujących się na orbicie Księżyca. Obiekt położony na półwyspie Lizard w Kornwalii składa się z 30 anten parabolicznych o średnicy niejednokrotnie przekraczającej 25 metrów. Największa z zainstalowanych tam czasz – zwana potocznie Merlin - ma ponad 32 m średnicy. Ośrodek funkcjonował w pierwotnej formie do 2006 roku, kiedy to podjęto decyzję o jego zamknięciu. Stacja została odkupiona od pierwotnego właściciela, British Telecomm Group w 2014 roku.

Proponowany „księżycowy” odpowiednik ziemskiego systemu GPS ma stanowić niezbędne wsparcie dla przyszłych misji księżycowych o charakterze kolonizacyjnym bądź eksploatacyjnym, zwłaszcza tych związanych z obszarem kosmicznego górnictwa. Powstanie pierwszego prywatnego systemu telenawigacji ma przyczynić się do przyspieszenia komercyjnego podoju kosmosu.

Źródło: http://www.space24.pl/408403,gps-na-ksiezycu-stacja-satelitarna-w-anglii-kluczowym-elementem
http://www.goonhilly.org/moon-50/ceres-moon-mission
« Ostatnia zmiana: Marzec 06, 2018, 05:56 wysłana przez Orionid »

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 25665
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Sondy księżycowe - misje planowane
« Odpowiedź #91 dnia: Sierpień 19, 2016, 15:59 »
Farnborough 2016: automatyczne laboratorium księżycowe
CZWARTEK, 14 LIPCA 2016, 14:17
Andrzej Hładij

Podczas targów Farnborough w Anglii włoska firma Leonardo-Finmeccanica podpisała umowę z Europejską Agencją Kosmiczną dotyczącą rozwoju automatycznego laboratorium księżycowego Prospect, które ma zostać wykorzystane w misji Luna-Resurs realizowanej wspólnie z rosyjskim Roskosmosem. Stacja badawcza ma mieć możliwość prowadzenia badań powierzchni Księżyca na głębokości do 2 metrów z wykorzystaniem specjalnego wiertła.

W branży kosmicznej, licznie reprezentowanej na tegorocznej edycji targów odbywających się w angielskim mieście Farnborough podpisano ważną umowę dotyczącą wspólnej misji księżycowej Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i Roskosmos Luna-Resurs, która ma wylądować w do tej pory niepoznanym rejonie Basenie Bieguna Południowego – Aitken. W ramach porozumienia pomiędzy ESA, a włoskim konsorcjum Leonardo-Finmeccanica powstanie automatyczne laboratorium księżycowe Prospect. Posłuży ono do badania powierzchni Księżyca, a wyniki prowadzonych pomiarów mogą zostać w przyszłości wykorzystane do budowy habitatu na Srebrnym Globie.

Laboratorium PROSPECT (Package for Resource Observation, in-Situ analysis and Prospecting for Exploration Commercial exploitation and Transportation), które za 5 lat ma szansę trafić na Księżyc będzie wyposażone w specjalne wiertło umożliwiające wgryzienie się na głębokość 2 metrów w ekstremalnych warunkach panujących na Srebrnym Globie, gdzie temperatura w próżni spada do -170 °C. W Prospect znajdą się także w instrumenty umożliwiające automatyczne analizowanie pobranych próbek. Prace nad tym projektem sprowadzone są przez Włochów wspólnie z UK Open University.

Ten kontrakt, który wynika z naszego doświadczenia w budowie podobnych systemów na potrzeby misji Rosetta i ExoMars, wzmacnia naszą pozycję globalnego lidera w wierceniu kosmicznym i urządzeniach do pobierania próbek. Są to najnowocześniejsze, najbardziej innowacyjne instrumenty, które w pełni wyrażają wynalazczość, od której pochodzi nasza nowa nazwa Leonardo.

                                   Mauro Moretti, CEO i General Manager, Leonardo

Misja Luna-Resurs jest realizowana wspólnie przez Roskosmos i ESA przy wsparciu włoskiej oraz brytyjskiej agencji kosmicznej. Sonda, która wyląduje na Księżycu w 2021 roku ma ważyć tonę. Jej głównym celem będzie poszukiwanie śladów wody oraz surowców, które mogą być przydatne do budowy pierwszego ludzkiego habitatu na Srebrnym Globie.

Należy dodać, że w misji Luna-Resurs ma swój udział także polski przemysł. Na zlecenie Leonardo-Finmeccanica udar do wiertnicy opracowuje warszawska firma Astronika. W ramach projektu w styczniu 2016 roku ukończono integrację modułu wstrząsowego prototypu wiertła księżycowego.

Źródło: http://www.space24.pl/409849,farnborough-2016-automatyczne-laboratorium-ksiezycowe
http://spacenews.com/esa-sets-euro-russian-lunar-exploration-goals-to-go-beyond-apollo-gift-shop-visit/
http://www.russianspaceweb.com/luna_resurs.html
http://esaconferencebureau.com/2014-events/14c05a/introduction
« Ostatnia zmiana: Marzec 06, 2018, 05:59 wysłana przez Orionid »

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 25665
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Sondy księżycowe - misje planowane
« Odpowiedź #92 dnia: Wrzesień 21, 2016, 22:16 »
CubeSat o nazwie Cislunar Explorers , który może polecieć SLS w kierunku Księżyca ma przetestować  pozyskiwanie paliwa z wody w procesie elektrolizy.

The satellite is actually two "L"-shaped halves, and they will split apart and gradually separate miles from each other, both on a course for the Moon's atmosphere. The twin satellites will spin as they go, their spin creating angular momentum - think a spinning top - that will help keep them from tumbling off course.

With energy captured from the Sun, water stored in tanks at the bottom of the "L" is electrolyzed into hydrogen and oxygen gases, which will combust in short bursts, 30 minutes to an hour apart, to provide propulsion. The spinning will also separate the liquid water from the combustible gases.

https://www.sciencedaily.com/releases/2016/09/160915120522.htm
http://www.space24.pl/454830,satelita-napedzany-woda-trafi-na-orbite-wokol-ksiezyca
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 24, 2016, 11:12 wysłana przez Orionid »

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 25665
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Sondy księżycowe - misje planowane
« Odpowiedź #93 dnia: Październik 02, 2016, 15:52 »
Jeśli misja Chang’e 5 powiedzie się , to można oczekiwać sprowadzenie próbek gruntu z niewidocznej z Ziemi półkuli Księżyca.

“Based on the success of the Chang’e 5 sample return mission, the Chang’e 6, which is a redundancy, we’ll decide on its next step, whether it’s to be on the near or the far side of the moon for a sample return mission,” Wu said Monday.

http://spaceflightnow.com/2016/09/29/china-developing-mission-to-return-samples-from-far-side-of-the-moon/

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Sondy księżycowe - misje planowane
« Odpowiedź #93 dnia: Październik 02, 2016, 15:52 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23578
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Sondy księżycowe - misje planowane
« Odpowiedź #94 dnia: Październik 02, 2016, 16:44 »
Mam nadzieję, że próbki będą pobrane z jakiegoś ciekawego miejsca, np o stąd:
http://kosmonauta.net/2011/07/2011-07-26-lro/

:)

Offline Robek

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 617
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Sondy księżycowe - misje planowane
« Odpowiedź #95 dnia: Listopad 13, 2016, 23:35 »
Mam nadzieję, że próbki będą pobrane z jakiegoś ciekawego miejsca, np o stąd:
http://kosmonauta.net/2011/07/2011-07-26-lro/

:)

Pewności w tym wszystkim to ja żadnej nie mam, ale prawdopodobnie Chińczykom chodzi o coś więcej niż zbadanie dla celów naukowych powierzchni Księżyca.
Bo jeśli by chcieli kiedyś tam budować jaką stałą baze, to by trzeba było tego Chang’e 5 wysłać tam gdzie ta baza miała by sie znajdować, bo by wypadało sprawdzić czy w tym Księżycowym regolicie jest odpowiednia ilość wody.

Offline Mikkael

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2362
  • "Per aspera ad astra"
Odp: Sondy księżycowe - misje planowane
« Odpowiedź #96 dnia: Kwiecień 30, 2017, 17:14 »
Korea Południowa planuje wysłanie w 2018 roku (optymistyczny termin swoją drogą) orbiter Księżyca, sondę Korean Pathfinder Lunar Orbiter:

https://spaceflightnow.com/2017/04/28/u-s-instrument-team-to-fly-camera-on-south-korean-moon-mission/

GG 8698011

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8666
Odp: Sondy księżycowe - misje planowane
« Odpowiedź #97 dnia: Kwiecień 30, 2017, 20:24 »
A potem planuje wysłać lądownik z łazikiem. Gdzieś widziałem fajny filmik. Jak go znajdę do zapodam linka.

Już znalazłem:

https://www.kari.re.kr/eng/sub03_04_01.do

I jak Wam się filmik podoba?  :)
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 30, 2017, 21:51 wysłana przez ekoplaneta »

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6542
  • Realista do bólu;-)
Odp: Sondy księżycowe - misje planowane
« Odpowiedź #98 dnia: Kwiecień 30, 2017, 23:35 »
Dzieki Eko za link, wreszcie jakas oryginalna wiadomosc a nie kopiuj-wklej z onetu z elementami wikipedii;-)
Wygrzebac cos z "krzakow", to ciezki problem;-) Z powazaniem
                        Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8666
Odp: Sondy księżycowe - misje planowane
« Odpowiedź #99 dnia: Kwiecień 30, 2017, 23:43 »
Dzieki Eko za link, wreszcie jakas oryginalna wiadomosc a nie kopiuj-wklej z onetu z elementami wikipedii;-)
Wygrzebac cos z "krzakow", to ciezki problem;-) Z powazaniem
                        Adam Przybyla

To nie jest cieżki problem. Wystarczy wpisać odpowiednie hasło do wujka Google  :D

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23578
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Sondy księżycowe - misje planowane
« Odpowiedź #100 dnia: Maj 27, 2017, 18:05 »
Słuchajcie, a ja mam temat z innej beczki:
- czy ktoś stale obserwuje Księżyc pod kątem uderzeń różnych mikrometeoroidów?
nie mam na myśli tutaj przypadkowych obserwacji, ale regularne pilnowanie Księżyca?

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6542
  • Realista do bólu;-)
Odp: Sondy księżycowe - misje planowane
« Odpowiedź #101 dnia: Maj 27, 2017, 20:37 »
Przez przypadek esa nie planuje takiej malej misji? BTW, co do misji planowanych. Warto upenic sie czy nie leca na Ksiezyc japonczycy ze swoim slim-em;-) Prawda li to czy falsz? Z powaazaniem
                                                    Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 25665
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Sondy księżycowe - misje planowane
« Odpowiedź #102 dnia: Czerwiec 30, 2017, 12:14 »
PAS 17: Na Księżycu stanie terminal do szybkiej komunikacji z Ziemią
CZWARTEK, 22 CZERWCA 2017 Paweł Ziemnicki

Infrastruktura do szerokopasmowego przesyłania danych na Ziemię już wkrótce znajdzie się na Srebrnym Globie. Dostarczenie jej tam ma być owocem współpracy firm Astrobotic i ATLAS. Powodzenie tego przedsięwzięcia otworzy zupełnie nowe perspektywy eksploracji naturalnego satelity naszej planety.

O porozumieniu na rzecz współpracy Astrobotic i ATLAS poinformowały 21 czerwca 2017 r. podczas Paris Air Show. W ramach kooperacji przedsiębiorstwo ATLAS Space Operations zbuduje narzędzie do wysoce efektywnej optycznej komunikacji z użyciem lasera. Natomiast Astrobotic Technology zapewni temu urządzeniu miejsce na swoim lądowniku, który firma planuje w niedalekiej przyszłości umieścić na powierzchni Księżyca.

W efekcie, pomiędzy Srebrnym Globem a stacjami odbiorczymi na powierzchni planety powstanie zupełnie nowy kanał szybkiej komunikacji. Z drogi tej będą mogły korzystać podmioty zarządzające innymi komponentami na księżycowym lądowniku, dedykowanymi np. celom naukowym. Urządzenie może też być użytkowane w trakcie kolejnych, przyszłych misji księżycowych. To zupełnie nowe podejście do tego problemu. Wszak, jak podkreślał pełniący funkcję prezesa ATLASa Sean McDaniel do tej pory dla każdej kolejnej misji księżycowej organizowano niejako jednorazową, dedykowaną tylko tej wyprawie, ścieżkę komunikacji z Ziemią.

Rozwiązanie zaproponowane przez ATLAS pozwoli na transfer danych pomiędzy ciałami niebieskimi z prędkością dochodzącą do 1 gigabita na sekundę. Zdaniem Johna Thorntona, szefa Astrobotic, taki transfer niebywale zwiększa możliwości wykorzystania instrumentów dostarczonych na powierzchnię ziemskiego satelity. Według tego menedżera możliwe będzie np. prowadzenie z Księżyca transmisji HD, przesyłanie złożonych rezultatów prowadzonych tam bardziej skomplikowanych doświadczeń naukowych, czy nawet zapewnienie mieszkańcom Ziemi doświadczeń w niejako osadzonej na Srebrnym Globie wirtualnej rzeczywistości.

http://www.space24.pl/615929,pas-17-na-ksiezycu-stanie-terminal-do-szybkiej-komunikacji-z-ziemia

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 25665
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Sondy księżycowe - misje planowane
« Odpowiedź #103 dnia: Sierpień 21, 2017, 22:19 »
Czy małe platformy komercyjne polecą na Księżyc z dużą misją Roskosmosu?
 09 SIERPNIA 2017 Paweł Ziemnicki

W pełni zależne od rosyjskiej agencji kosmicznej przedsiębiorstwo Glavkosmos rozważa wysłanie na Srebrny Glob małych lądowników komercyjnych przy okazji dużej rosyjskiej misji badawczej. Teoretycznie usługa może być dostępna już w latach 2020-2022.

Kontrolowana przez agencję Roskosmos firma Glavkosmos zajmuje się wysyłaniem ładunków w przestrzeń kosmiczną. Jej władze rozważają możliwość dostarczania, na zasadach komercyjnych, małych lądowników na powierzchnię Księżyca. Próbniki te docierałyby tam wraz z dużymi sondami badawczymi wysyłanymi na Srebrny Glob przez Federację Rosyjską. Jak poinformowała agencja TASS, trwają prace nad możliwością zaimplementowania rozwiązania już w okresie 2020-2022.

Sonda Łuna 25, znana też jako Łuna-Glob, ma szansę polecieć na Księżyc już w 2018 lub 2019 r. Pojazd ma wylądować w pobliżu południowego bieguna naturalnego ziemskiego satelity. Realizacja tej misji dałaby Glavkosmosowi szansę na przetestowanie koncepcji wysyłania tam małych lądowników wspólnie z Roskosmosem. Zgodnie z planem w niedalekiej przyszłości mają być realizowane kolejne księżycowe misje rosyjskie, przy okazji których Glavkosmos mógłby już wysłać ładunki klientów komercyjnych: Łuna 26 w 2021 i Łuna 27 w 2022 r.

Ostatnią rosyjską, a właściwie radziecką, sondą, jaka wylądowała na powierzchni Srebrnego Globu była Łuna 24, która dokonała tego w 1976 r.

http://www.space24.pl/643286,czy-male-platformy-komercyjne-poleca-na-ksiezyc-z-duza-misja-roskosmosu

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 25665
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Sondy księżycowe - misje planowane
« Odpowiedź #104 dnia: Sierpień 21, 2017, 22:33 »
Łaziki Audi przyjrzą się księżycowym pozostałościom misji Apollo 17
11 SIERPNIA 2017 Paweł Ziemnicki

W 2018 r. na Księżycu wyląduje lądownik ALINA. Wyjadą z niego dwa pojazdy, których zadaniem będzie zbadanie infrastruktury pozostawionej na Srebrnym Globie przez ostatnich astronautów NASA, którzy byli tam w roku 1972. Komunikację z Ziemią zapewni modem LTE.

Lądownik ALINA (Autonomous Landing and Navigation Module) to projekt niemieckiego startupu Part Time Scientists.

Ekipa tej firmy chce posadzić na Srebrnym Globie lądownik wyposażony w modem do transmisji danych w technologii LTE, co w założeniu ma być prostsze i efektywniejsze niż ustanawianie innego typu dedykowanej komunikacji na linii Ziemia-Księżyc. Celem skonstruowania odpowiednich instrumentów Part Time Scientists współpracuje z telekomem Vodafone.

Oprócz urządzeń telekomunikacyjnych na pokładzie statku ALINA znajdą się dwa łaziki Audi Lunar Quattro. Po dotarciu na powierzchnię księżyca wyposażone w kamery pojazdy zbadają aparaturę pozostawioną w dolinie Taurus-Littrow przez załogę misji Apollo 17, która wylądowała tam w 1972 r. Zbadają zarówno pozostałości lądownika, jak i zaparkowany nieopodal wehikuł LRV (Lunar Roving Vehicle), którym Harrison Schmitt i zmarły niedawno Gene Cernan przemierzali powierzchnię Srebrnego Globu.

Panele słoneczne każdego z Audi Lunar Quattro będą mu dostarczać 90 W energii elektrycznej. Połowa dostępnej mocy zostanie wykorzystana przez układ jezdny. Gdyby łazik miał komunikować się z Ziemią bezpośrednio to, jak podkreśla Karsten Becker z Part Time Scientists, pozostała moc musiałaby być niemal w całości spożytkowana na cele telekomunikacyjne. Ponieważ jednak łączność z Ziemią zapewni pośrednictwo lądownika ALINA, wydatek energetyczny łazików na komunikację będzie niewielki. Znika też problem związany z koniecznością umieszczenia na każdym z łazików wydajnej anteny i troska o to by pozostawała ona skierowana w stronę planety.

ALINA ma polecieć w kosmos rakietą Falcon 9, która wystartuje w drugiej połowie 2018 r. Pojazd SpaceX dostarczy lądownik na geosynchroniczną orbitę transferową (GTO), skąd ten, już o własnych siłach, poleci ku Księżycowi. Ponieważ ALINA może zabrać do 100 kg ładunku, to na powierzchnię naturalnego satelity Ziemi dostarczy, oprócz wspomnianych łazików, także trzy eksperymenty naukowe, w tym jeden na rzecz NASA Ames Space Center.

Niestety pierwszy terminal LTE, jaki stanie na Księżycu, podobnie jak łaziki Audi, nie przetrwa tam zbyt długo, ponieważ nie będzie przystosowany do bardzo niskich temperatur, które pojawią się, gdy nad miejscem jego lądowania zapadnie noc. W dalszej perspektywie Part Time Scientists przewidują umieszczenie na Srebrnym Globie ok. 2020 r. bardziej odpornej infrastruktury, zdolnej przetrwać dłużej niż jeden księżycowy dzień.

http://www.space24.pl/644797,laziki-audi-przyjrza-sie-ksiezycowym-pozostalosciom-misji-apollo-17
« Ostatnia zmiana: Marzec 06, 2018, 05:54 wysłana przez Orionid »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Sondy księżycowe - misje planowane
« Odpowiedź #104 dnia: Sierpień 21, 2017, 22:33 »