Autor Wątek: SpaceX  (Przeczytany 1348466 razy)

0 użytkowników i 15 Gości przegląda ten wątek.

Offline byko

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 622
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1080 dnia: Luty 13, 2013, 09:21 »
Zapowiedzi lotu na Marsa bardzo cieszą.
Jeżeli SpaceX faktycznie chce tego dokonać w przedziale jaki podają, czyli 10 do 20 lat, to muszą już mieć przynajmniej wstępne pomysły na habitat, lądownik cargo, statek na dowóz ludzi na marsa (chyba ze liczą ze zamkną dwie bądź cztery osoby w samym dragonie ;)) może mają jakieś pomysły na rovery marsjańskie itd. na cały potrzebny sprzęt...

Pewnie że cieszą. Ale bardziej by mnie ucieszyła od obiecanek demonstracyjna misja Red Dragona  :) To byłby naprawdę kroczek w tym kierunku, by wysłać na Marsa ludzi!

a co z zabezpieczeniem biologicznym? w prównaniu z takim Fobos-Gruntem który nawet nie miał o Marsa zahaczyć (a wielu tu na forum krytykowało jego zabezpieczenie od tej strony) lądownik załogowy jest prawdziwą bombą biologiczną - ludzi nie da się wysterylizować (oczywiście w sensie pozbawienia ich ciał wszelkich mikroorganizmów ;) Moim zdaniem w wprawą załogową nie ma się co spieszyć - jest tu sporo jeszcze do zrobienia dla robotów no ale jak to z ludźmi-czekanie się strasznie dłuży;))
Jeżeli ktoś z firm prywatnych może tu czegoś dokonać (z zapewne wiecie jak krytyczny bywam jeżeli idzie o sektor prywatny) to faktycznie SpaceX jest tu liderem ale myślę że Musk nie będzie tego rozwijał całkowicie samodzielnie, spodziewam sie po prostu że w momencie kiedy NASA ruszy z Flexible Path i będzie potrzebowała pewnych elementów tej architektury - SPaceX będzie już gotów ich dostarczyć i będzie po kolei wygrywał przetargi zauważcie jak bardzo rozwój tych elementów pasuje do rozwoju NASA - ciężka rakieta Falcon Heavy ma powstać najpierw - na kilka lat przed pierwszymi lotami SLS a dopiero potem przyjdzie czas na Red Dragona. Myślę że jest to niezła strategia facet opowiada o swoich  marzeniach których zapewne nie spełni ale kasę zarobi prawie na pewno.

W każdym razie życzę powodzenia, Mars wg. mnie i tak jest (już) martwy, może by go więc tak ożywić !;)
P.S. to ostatnie tak półżartem rzuciłem;) ja byłbym zwolennikiem Moon-Dragona.;) z każdym razie kręćka na LEO moża zostawić słabszym (Rosja, Indie, Iran).

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6532
  • Realista do bólu;-)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1081 dnia: Luty 13, 2013, 10:02 »
Zapowiedzi lotu na Marsa bardzo cieszą.
Jeżeli SpaceX faktycznie chce tego dokonać w przedziale jaki podają, czyli 10 do 20 lat, to muszą już mieć przynajmniej wstępne pomysły na habitat, lądownik cargo, statek na dowóz ludzi na marsa (chyba ze liczą ze zamkną dwie bądź cztery osoby w samym dragonie ;)) może mają jakieś pomysły na rovery marsjańskie itd. na cały potrzebny sprzęt...

Pewnie że cieszą. Ale bardziej by mnie ucieszyła od obiecanek demonstracyjna misja Red Dragona  :) To byłby naprawdę kroczek w tym kierunku, by wysłać na Marsa ludzi!

a co z zabezpieczeniem biologicznym? w prównaniu z takim Fobos-Gruntem który nawet nie miał o Marsa zahaczyć (a wielu tu na forum krytykowało jego zabezpieczenie od tej strony) lądownik załogowy jest prawdziwą bombą biologiczną - ludzi nie da się wysterylizować (oczywiście w sensie pozbawienia ich ciał wszelkich mikroorganizmów ;) Moim zdaniem w wprawą załogową nie ma się co spieszyć - jest tu sporo jeszcze do zrobienia dla robotów no ale jak to z ludźmi-czekanie się strasznie dłuży;))
Jeżeli ktoś z firm prywatnych może tu czegoś dokonać (z zapewne wiecie jak krytyczny bywam jeżeli idzie o sektor prywatny) to faktycznie SpaceX jest tu liderem ale myślę że Musk nie będzie tego rozwijał całkowicie samodzielnie, spodziewam sie po prostu że w momencie kiedy NASA ruszy z Flexible Path i będzie potrzebowała pewnych elementów tej architektury - SPaceX będzie już gotów ich dostarczyć i będzie po kolei wygrywał przetargi zauważcie jak bardzo rozwój tych elementów pasuje do rozwoju NASA - ciężka rakieta Falcon Heavy ma powstać najpierw - na kilka lat przed pierwszymi lotami SLS a dopiero potem przyjdzie czas na Red Dragona. Myślę że jest to niezła strategia facet opowiada o swoich  marzeniach których zapewne nie spełni ale kasę zarobi prawie na pewno.

W każdym razie życzę powodzenia, Mars wg. mnie i tak jest (już) martwy, może by go więc tak ożywić !;)
P.S. to ostatnie tak półżartem rzuciłem;) ja byłbym zwolennikiem Moon-Dragona.;) z każdym razie kręćka na LEO moża zostawić słabszym (Rosja, Indie, Iran).
   ... idealem byloby gdyby mars byl martwy ..., mozna by sie wtedy pobawic w boga;-) Z powazaniem
                                                      Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline Air Q

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1895
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1082 dnia: Luty 13, 2013, 19:03 »
Jeśli kogoś interesuje to poniżej znajduje się filmik z kamerki pokładowej, która filmowała nieudany pierwszy start Falcona-1:

stan ładunku tj. FalconSAT-2 po nieudanym starcie możne zobaczyć w poniższym pdfie:
http://www.usafa.edu/df/dfas/Papers/20062007/FalconSAT-2%20Launched%20%28and%20Recovered%29%20-%20France.pdf
« Ostatnia zmiana: Luty 13, 2013, 19:05 wysłana przez Air Q »
"One could write a history of science in reverse by assembling the solemn pronouncements of highest authority about what could not be done and could never happen."
http://qt.exploratorium.edu/mars/opportunity
Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1083 dnia: Luty 20, 2013, 21:58 »
"hotfire" najbliższego Falcona 9 planowany jest na 22 lutego. Wkrótce po tym ma być FRR.

aktualna data to podobno 25 lutego.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1083 dnia: Luty 20, 2013, 21:58 »

Offline MarekFloryda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1433
  • docent
    • Mój blog rakietowo-samochodowy
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1084 dnia: Luty 22, 2013, 03:58 »
KSC sprzedaje bilety na oglądanie startu, tylko $20 ekstra. Oglądać sie bedzie z NASA causeway - zupełnie przyzwoitej lokalizacji.
Zapraszam na mój blog :)

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1085 dnia: Luty 22, 2013, 11:03 »
KSC sprzedaje bilety na oglądanie startu, tylko $20 ekstra. Oglądać sie bedzie z NASA causeway - zupełnie przyzwoitej lokalizacji.

He he ale nam z Polszy jeszcze trzeba bilet lotniczy sobie zapewnić tam i z powrotem.
Tylko pozazdrościć Ci marku takich astro rarytasów. Jak się domyślam, zapewne się wybierasz na ten start?  8)
Jeśli tak, to czekamy na Twoje relacje na blogu  :)

Offline MarekFloryda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1433
  • docent
    • Mój blog rakietowo-samochodowy
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1086 dnia: Luty 22, 2013, 20:14 »
KSC sprzedaje bilety na oglądanie startu, tylko $20 ekstra. Oglądać sie bedzie z NASA causeway - zupełnie przyzwoitej lokalizacji.

He he ale nam z Polszy jeszcze trzeba bilet lotniczy sobie zapewnić tam i z powrotem.
Tylko pozazdrościć Ci marku takich astro rarytasów. Jak się domyślam, zapewne się wybierasz na ten start?  8)
Jeśli tak, to czekamy na Twoje relacje na blogu  :)

Tak, ale z uwagi na ograniczoną ilość czasu, nie skorzystam z KSC VC i NASA Causeway (musiałbym cały dzień wolnego wziąć). Pewnie pojadę na Playalinda Beach.
Zapraszam na mój blog :)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1087 dnia: Luty 23, 2013, 00:06 »

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1088 dnia: Marzec 05, 2013, 00:40 »
Parę fotek z nowego stanowiska startowego SpaceX w Kalifornii (Vandenberg). Stamtąd ma polecieć (chyba!) następna rakieta tej firmy (nowy Falcon 9, tzw. Falcon 9 v1.1), wynosząc ładunek dla kanadyjskiego MDA Corp.

http://photos.denverpost.com/2013/02/11/photos-first-lookspacex-launch-complexvandenberg-afb/#name here

velo

  • Gość
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1089 dnia: Marzec 09, 2013, 16:11 »
Wiadomo że skoczył dwa dni temu

czekamy na szczegóły

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1090 dnia: Marzec 09, 2013, 17:43 »
Wiadomo że skoczył dwa dni temu

czekamy na szczegóły

Kto skoczył? Vandenberg? ;)

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1091 dnia: Marzec 09, 2013, 17:48 »
Wiadomo że skoczył dwa dni temu

czekamy na szczegóły

Kto skoczył? Vandenberg? ;)

domyślam się, że Grasshopper;)

Offline Air Q

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1895
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1092 dnia: Marzec 09, 2013, 21:17 »
Musk live na SXSW teraz tutaj:
http://www.ustream.tv/channel/sxsw-interactive-1

Edit:
Musk pochwalił się filmikiem z ostatniego testu GH. Zrobiłem screenshota.
« Ostatnia zmiana: Marzec 09, 2013, 21:23 wysłana przez Air Q »
"One could write a history of science in reverse by assembling the solemn pronouncements of highest authority about what could not be done and could never happen."
http://qt.exploratorium.edu/mars/opportunity
Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm

Offline alnitak

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 952
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1093 dnia: Marzec 09, 2013, 23:10 »
Dwa razy wyżej niż ostatnio czyli 80 m i 34 sekundy lotu


Offline Jake_Suly

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 187
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1094 dnia: Marzec 10, 2013, 00:22 »
wyjaśnijcie mi jedno proszę, czemu się opłaca lądowanie pierwszego stopnia i odzyskanie go w całości bez praktycznie szwanku skoro potrzeba 2x tyle paliwa by nim wylądować, jak to się ma co do miejsca w rakiecie na tyle paliwa bo im więcej paliwa to też więcej kg a to niezbyt też dobrze, proszę o jakieś krótkie rozjaśnienie co do sensu GH. z góry dzięki

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1094 dnia: Marzec 10, 2013, 00:22 »