Autor Wątek: Polecane książki  (Przeczytany 145162 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Polecane książki
« Odpowiedź #315 dnia: Lipiec 13, 2019, 11:44 »
Tę pierwszą, Collinsa, już można kupić w promocyjnej przedsprzedaży. Wydawnictwo oferuje ją za 42 PLN zamiast 60 PLN, czyli o 30% taniej: http://wydawnictwo-astra.pl/produkt/niosac-plomien-podroze-astronauty/.

Offline K.

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 50
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Polecane książki
« Odpowiedź #316 dnia: Lipiec 13, 2019, 17:28 »
Początkowo miałem poczekać aż będą wszystkie, ale nie wytrzymałem i zamówiłem od razu ;)

Online ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8597
Odp: Polecane książki
« Odpowiedź #317 dnia: Lipiec 13, 2019, 17:57 »
60 złoty za knigę to wydawało mi się za drogo. Ale jak zobaczyłem, że to 600 stron to wymiękłem  ;D Niestety w tym roku muszę oszczędzać i czekam na wspomnianą kilka wątków wyżej ,,Mars - w poszukiwaniu życia".... Niestety ta książka dopiero we wrześniu   :P Cena też prawie 60 złotych a stron o połowę mniej  :( o randze autora nie porównując innej niż Michael Collins  ;) Tylko, że tematyka bliższa mojemu sercu. Bo o Marsie już wyprodukowałem swego czasu dwa artykuły w Wiedzy i Życie  :D

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Polecane książki
« Odpowiedź #318 dnia: Lipiec 13, 2019, 18:50 »
Eko: znam jeden twój artykuł w WiŻ i bardzo mi się podobał. Czy mógłbyś podać namiary na ten drugi? Albo od razu na obyda, by inni też skorzystali :)

A książka rzeczywiście ma 608 stron, twardą okładkę i duży format zbliżony do "skryptowego" B-5. I myślę, że ma też trochę zdjęć, więc pewno warto za 42 PLN, bez względu na talent pisarski autora-astronauty ;).

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Polecane książki
« Odpowiedź #318 dnia: Lipiec 13, 2019, 18:50 »

Online ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8597
Odp: Polecane książki
« Odpowiedź #319 dnia: Lipiec 13, 2019, 19:04 »
Eko: znam jeden twój artykuł w WiŻ i bardzo mi się podobał. Czy mógłbyś podać namiary na ten drugi? Albo od razu na obyda, by inni też skorzystali :)

A książka rzeczywiście ma 608 stron, twardą okładkę i duży format zbliżony do "skryptowego" B-5. I myślę, że ma też trochę zdjęć, więc pewno warto za 42 PLN, bez względu na talent pisarski autora-astronauty ;).

JSZ spełniam Twoją prośbę  8) Daj też znać, który mój artykuł czytałeś  :)

Wiedza i Życie, nr 6/2011. Z wizytą na czerwonej planecie.

Wiedza i Życie, nr 9/2015. Nowe oblicze starego Marsa. 50 lat bezzałogowych badań Czerwonej Planety

https://www.wiz.pl/8,1747.html

 :)

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24543
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polecane książki
« Odpowiedź #320 dnia: Lipiec 13, 2019, 19:32 »
60 złoty za knigę to wydawało mi się za drogo. Ale jak zobaczyłem, że to 600 stron to wymiękłem  ;D Niestety w tym roku muszę oszczędzać i czekam na wspomnianą kilka wątków wyżej ,,Mars - w poszukiwaniu życia".... (...) Bo o Marsie już wyprodukowałem swego czasu dwa artykuły w Wiedzy i Życie  :D

W moim przypadku potrzeba  nieco fatygi, żeby się  przekopać do właściwych numerów "WiŻ" przez zwały papierów  :)

U mnie też by się przydało oszczędzać, bo w 40. rocznicę katastrofy Skylaba chyba też mnie mała katastrofa dotknęła  ;)

Ja staram się nabywać książki  przez Świat Książki - wyraźnie  taniej jest na początku ukazania się książki (można też osobiście zgłaszać zapotrzebowanie w księgarni na internetowe zamówienie, z szybkim, a nawet bardzo szybkim odbiorem w księgarni). Tylko tym razem książkę Grzegorza Brony udało mi się zamówić w ten sposób z najnowszych pozycji.

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24543
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polecane książki
« Odpowiedź #321 dnia: Lipiec 14, 2019, 13:10 »
https://www.idz.do/Al14mJ
Kolejna zapowiedź na 20 lipca:)

Recenzja...

Review: Chasing the Moon
by Jeff Foust — July 9, 2019


PBS is airing a three-night, six-hour documentary, starting July 9, as part of its American Experience series called Chasing the Moon that examines the events that led up to Apollo 11.
https://spacenews.com/review-chasing-the-moon/

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Polecane książki
« Odpowiedź #322 dnia: Lipiec 14, 2019, 14:00 »
JSZ spełniam Twoją prośbę  8) Daj też znać, który mój artykuł czytałeś  :)

Wiedza i Życie, nr 6/2011. Z wizytą na czerwonej planecie.

Wiedza i Życie, nr 9/2015. Nowe oblicze starego Marsa. 50 lat bezzałogowych badań Czerwonej Planety

https://www.wiz.pl/8,1747.html

 :)

Czytałem artykuł z 2015 r. Jeśli masz jakiś skan tego starszego, to chętnie... :)

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Polecane książki
« Odpowiedź #323 dnia: Lipiec 14, 2019, 21:52 »
Wracając jeszcze do nowości wydawniczych, zrobiłem sobie zestawienie wydanych w ostatnich 5 latach polskojęzycznych książek poświęconych załogowej astronautyce: relacje, opracowania, biografie, reportaże.

Okazało się, że o ile cały czas ukazywały się ciekawe pozycje, w liczbie średnio jednej książki rocznie, to od 2018 r. nastąpił niemal zalew nowymi tytułami. To chyba nie tylko wiąże się z okrągłą rocznicą pierwszego lądowania na Księżycu?

Poniżej zastawienie tytułów od 2015 r. (wcale nie twierdzę, że pełne):

2015
  • Lew Daniłkin, Gagarin, Wydawnictwo Inicjał, 2015
2016
  • Chris Hadfield, Kosmiczny poradnik życia na Ziemi, Flow Books, 2016
2017
  • Mirosław Hermaszewski, Ciężar nieważkości. Opowieść pilota-kosmonauty, Wydawnictwo Universitas, 2017. [wznowienie]
2018
  • James R. Hansen, Pierwszy człowiek. Historia Neila Armstronga, Wydawnictwo Wielka Litera, 2018
  • Libby Jackson, Kosmiczne dziewczyny. 50 historii niezwykłych kobiet, które przyczyniły się do podboju kosmosu, Wydawnictwo Kobiece, 2018
  • Scott Kelly, Nieziemskie wyzwanie. Rok w kosmosie, życie pełne odkryć, Wydawnictwo Sonia Draga, 2018
  • Dariusz Kortko, Marcin Pietraszewski, Cena nieważkości. Kulisy lotu Polaka w kosmos, Wydawnictwo Agora, 2018. [Mirosław Hermaszewski]
  • Mike Massimino, Spaceman. Jak zostać astronautą i uratować nasze oko na Wszechświat, Wydawnictwo Agora, 2018
  • Tim Peake, Zapytaj astronautę. Wszystko, co powinieneś wiedzieć o podróżach i życiu w kosmosie, Wydawnictwo Kobiece, 2018
  • Tom Wolfe, Najlepsi. Kowboje, którzy polecieli w kosmos, Wydawnictwo Agora, 2018. [reportaż; program Mercury; wznowienie]
2019
  • Alan Andres, Robert L. Stone, Ścigając Księżyc. Naród, politycy i obietnica, która przeniosła USA w erę kosmiczną, Wydawnictwo Białe Kruki Czarne Owce, 2019
  • Andrew Chaikin, Człowiek na Księżycu. Program Apollo, Wydawnictwo Astra, 2019
  • Michael Collins, Niosąc płomień. Podróże astronauty, Wydawnictwo Astra, 2019
  • James Donovan, Mierząc ku gwiazdom. Apollo 11 i kosmiczny wyścig, Wydawnictwo Bellona, 2019
  • Susy Flory, Scott Parazynski, Ponad niebem. Prawdziwa historia o zdobywaniu szczytów, kosmosu i szybkości, Wydawnictwo Bellona, 2019
  • Jeffrey Kluger, Apollo 8, Wydawnictwo Astra, 2019
  • Jim Lovell, Jeffrey Kluger, Apollo 13, Wydawnictwo Astra, 2019. [wznowienie]
  • Norman Mailer, Na podbój księżyca, Wydawnictwo: Zysk i S-ka, 2019. [reportaż; program Apollo; wznowienie]
  • Andrew Smith, Księżycowy pył. W poszukiwaniu ludzi, którzy spadli na Ziemię, Wydawnictwo Czarne, 2019. [reportaż; program Apollo]

Jeśli chce się uzupełnić domową biblioteczkę, to wybór trudny, wręcz niemożliwy :)
« Ostatnia zmiana: Lipiec 14, 2019, 22:43 wysłana przez JSz »

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24543
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polecane książki
« Odpowiedź #324 dnia: Lipiec 14, 2019, 22:34 »

2017
  • Mirosław Hermaszewski, Ciężar nieważkości. Opowieść pilota-kosmonauty, Wydawnictwo Universitas, 2017
1 wydanie jest z 2009

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Polecane książki
« Odpowiedź #325 dnia: Lipiec 14, 2019, 22:43 »
Dzięki! Skorygowałem.

Offline juram

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1265
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Polecane książki
« Odpowiedź #326 dnia: Lipiec 18, 2019, 13:53 »
Tę pierwszą, Collinsa, już można kupić w promocyjnej przedsprzedaży. Wydawnictwo oferuje ją za 42 PLN zamiast 60 PLN, czyli o 30% taniej: http://wydawnictwo-astra.pl/produkt/niosac-plomien-podroze-astronauty/.

Książka Michaela Collinsa dotarła do mnie 16 lipca (dokładnie 50 lat od dnia startu Apollo 11) i dziś skończę ją czytać. Robi wrażenie i rzeczywiście, trudno się oderwać od tej pasjonującej lektury, napisanej samodzielnie przez uczestnika dwóch lotów (Gemini 10 i Apollo 11). Podziwiam talent pisarski autora-astronauty i serdecznie ją polecam. ;D
« Ostatnia zmiana: Lipiec 18, 2019, 13:56 wysłana przez juram »

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24543
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polecane książki
« Odpowiedź #327 dnia: Lipiec 21, 2019, 16:56 »
Omówienie 7. książek, wydanych w USA na 50. rocznicę misji Apollo 11

7 books to pick up to catch up on the story of Apollo 11
By Andrew Liptak@AndrewLiptak  Jul 20, 2019, 10:00 am EDT









https://www.theverge.com/2019/7/20/18681170/apollo-11-books-history-moon-landing-anniversary

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2620
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Polecane książki
« Odpowiedź #328 dnia: Lipiec 27, 2019, 07:59 »
Podczas czytania lektury G. Brony "Człowiek  istota kosmiczna" ; muszę pochwalić i polecić tą pozycję  - z początku kupowałam ją z małym niepokojem po kilku nieprzychylnych wypowiedziach (o dziwo jeszcze przed ukazaniem się książki na rynku), sam mogę ją szczerze polecić,  lekki  język , dużo niespotykanych w innych pozycjach ciekawostek i anegnotek) Oczywiście mimo miękkiej okladki ładnie wydane.

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24543
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polecane książki
« Odpowiedź #329 dnia: Lipiec 29, 2019, 18:16 »
60 złoty za knigę to wydawało mi się za drogo. Ale jak zobaczyłem, że to 600 stron to wymiękłem  ;D Niestety w tym roku muszę oszczędzać i czekam na wspomnianą kilka wątków wyżej ,,Mars - w poszukiwaniu życia".... (...) Bo o Marsie już wyprodukowałem swego czasu dwa artykuły w Wiedzy i Życie  :D
Ja staram się nabywać książki  przez Świat Książki - wyraźnie  taniej jest na początku ukazania się książki (można też osobiście zgłaszać zapotrzebowanie w księgarni na internetowe zamówienie, z szybkim, a nawet bardzo szybkim odbiorem w księgarni). Tylko tym razem książkę Grzegorza Brony udało mi się zamówić w ten sposób z najnowszych pozycji.
Jednak udało mi się zamówić tym kanałem "Niosąc płomień"  po promocyjnej cenie  :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Polecane książki
« Odpowiedź #329 dnia: Lipiec 29, 2019, 18:16 »