Autor Wątek: Prośba o pomoc w identyfikacji następujących obiektów/zjawisk  (Przeczytany 7255 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline mamoru007

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 28
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Prośba o pomoc w identyfikacji następujących obiektów/zjawisk
« Odpowiedź #45 dnia: Wrzesień 25, 2020, 16:52 »
Nie orientuje sie jeszcze dobrze w tym programie  ale możemy spróbowac i zsynchronizować takie eksperymenty. Potrzebowałbym wskazówke które satelity są najjaśniejsze/największe, bo przykładowo z fotografowania tym aparatem Starlinków raczej nic nie wyjdzie, gdyż przez teleskop Newton "10, udało mi sie wychwycić tylko pewne elementy, po prostu są za małe. I też mam wrażenie ze te obiekty których kształt złapałem musiały lecieć dużo niżej. Możecie mieć w pełni racje w tym że może to nie są satelity, spróbujcie obejrzeć obiektywnie te nagrania z kosmosu - tam coś po prostu lata na orbicie też innego, co do drugiej części nagrań można mieć różne opinie, ale te w pierwszej są zastanawiajace: (link usunięty przez administratora, na tym forum nie ma miejsca do siania pseudonauki) (od 1 minuty 25 sek).
Poniżej jeszcze podrzucam zdjęcie Wenus jakie zrobiłem tym aparatem, bo efekt też zbliżony do teleskopów do 1000 zł, nawet na maksymalnym powiększeniu gdzie widać abberacje (już nie pamiętam ale to chyba i tak jeszcze tylko klatki z nagrania wideo), kształt planety jest całkiem dobrze zachowany i wyraźny,
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 25, 2020, 18:40 wysłana przez kanarkusmaximus »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Prośba o pomoc w identyfikacji następujących obiektów/zjawisk
« Odpowiedź #46 dnia: Wrzesień 25, 2020, 18:44 »
Wybacz, ale skasowałem link do tego dziwnego filmiku, gdzie są same głupoty. Najczęściej na to łapią się osoby, którym nie chciało się cokolwiek zobaczyć z jakiejś misji załogowej czy spaceru kosmicznego. A że do tego dorwał się ktoś, kto koniecznie chciał znaleźć "coś niesamowitego", to znalazł. :P

W większości misji załogowych zarówno w kabinie jak i dookoła pojazdów krąży dużo małych drobinek. A to kurzu, a to kryształki lodu, a to drobne elementy izolacji itp itp.

Przykład z misji STS-125:


Dużym problemem naszych czasów jest to, że zamiast postarać się znaleźć racjonalną odpowiedź, to najlepiej od razu walnąć jakąś teorię spiskową. A tymczasem często "kupa i siki" są odpowiedzią, a nie "obcy".

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Prośba o pomoc w identyfikacji następujących obiektów/zjawisk
« Odpowiedź #47 dnia: Wrzesień 25, 2020, 19:49 »
Mamoru007, pomożemy przetestować twój sprzęt na satelitach dokumentnie i kompleksowo, możesz być o to spokojny :) , ale nie licz na to, że całą robotę odwalimy za ciebie, a ty będziesz sobie tylko pstrykał! Tak jak pisał wcześniej TomIR koniec z lenistwem i rękawy trzeba zakasać i wziąć się do roboty, a nie tylko latać po polach i strzelać na lewo i prawo foty/filmy bez ładu i składu. Zamiast tracić czas na czytanie i oglądanie w necie bzdet o UFO, lepiej poznać określone programy i dokładnie obadać serwisy internetowe, poświęcone obserwacji sztucznych satelitów Ziemi. I bez wymówek, że to, że tamto. Od tego powinieneś zacząć swoją przygodę z szukaniem "świętego grala" czyli UFO!  ;)

Z 10" Newtona  jak najbardziej da się utrwalić na foto Starlinki, ale raczej tylko w czasie podnoszenia orbity po starcie do orbity parkingowej 380km (więcej o Starlinkach np. TUTAJ):



Nawet z P900 (przy pięciokrotnie gorszej rozdzielczości niż z 10 calowej apertury), dałoby się do tej wysokości może coś jeszcze zobaczyć przy długości panela solarnego Starlinka: 12m (w pozycji "otwartej książki" i przy odpowiednim oświetleniu przez Słońce). To niby tylko (teoretycznie) trzy krążki dyfrakcyjne, które może by już jakiś "przecinek" pokazały w P900.

Przy większych wysokościach (np. operacyjnej dla Starlinków: 550km), to nawet z 10" jest już cienko, przykład od niezawodnego Vandeberghera:



Wszystko się wyjaśni, jak poddamy niebawem twój sprzęt racjonalnym testom.  :)

Na zachętę do realnego działania, a nie bujania w obłokach, jeszcze jeden materiał, tyczący się EVA-2 (do fotki wklejonej parę postów wcześniej), pokazujący jak należy solidnie przyłożyć się do analizy foto, a nie tylko szukać taniej (bo nie wymagającej pracy) sensacji:



... akurat to zdjęcie dobrze pokazuje, dlaczego powiększenie nie ma żadnego znaczenia - liczy się rozdzielczość obiektywu.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 25, 2020, 20:16 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline mamoru007

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 28
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Prośba o pomoc w identyfikacji następujących obiektów/zjawisk
« Odpowiedź #48 dnia: Wrzesień 25, 2020, 20:16 »
*  kanarkusmaximus:
No ok, a jak wyjaśnisz to nagranie z Apollo 12: obiekt przelatujący pod astronautami, i synchroniczny błysk z krateru (na lepszej jakości nagraniu widać dwa błyski lub trzy):   albo to nagranie z misji STS 51 A? - czym jest ta kula?

Zrobiłem jeszcze jeden test przy nastawieniu Nikona na napis stacji benzynowej którego litery mają wysokość o wysokości ok 35cm, z odległości 5 km; podobny rozmiar mają figury nad napisem (czyli bliskie wielkością kołpakom samochodu). Dodaje do tego że są one nad autostradą, gdzie ruch powietrza jest większy, do tego "przebić się" przez 5 km powietrza w poziomie, jest trudniej do zyskania szczegółów niż gdyby to robić w górę, gdzie wraz ze wzrostem wysokości seeing sie uspokaja (już na górach o wysokości 2 km prawie nie przeszkadza). Mimo to jednak że w poziomie trudniej o szczegóły, udało się wyłapać czytelnie i napisy i figury geometryczne. I teraz przeliczenia.

Jeśli z 5 km widać szczegóły przy rozmiarze 35cm, to przy 50km szczegóły takie byłyby widoczne o rozmiarze 3.5 metra,  a przy 500km  35 metrów (to i tak zawyżone wyniki bo szczegóły ISS było widać przy rozmiarze 70x12 metrów). Przy wysokości 250km - 17.5 metra.
Jeśli napis na stacji ma grubość 3cm, i jest widoczny czytelnie z 5km, to z 15 km byłby widoczny przy rozmiarze 9 cm, a więc blisko tylu, ile szerokość miał krzyż na górze Krywań - w związku z porównaniami wcześniejszymi. Także i tu potwierdzają się przeliczenia, podobnie jak w związku z szerokością ciemnych szczelin na podwoziu samolotu będącego na wysokości 11km.
Najlepiej byłoby przeprowadzić testy zbliżeniowe gdyby w kosmosie przelatywał wahadłowiec, po tym by się dało wybadać jakie szczegóły udało by się wychwycić tym aparatem lub jego nowszym modelem.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Prośba o pomoc w identyfikacji następujących obiektów/zjawisk
« Odpowiedź #48 dnia: Wrzesień 25, 2020, 20:16 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Prośba o pomoc w identyfikacji następujących obiektów/zjawisk
« Odpowiedź #49 dnia: Wrzesień 25, 2020, 20:32 »
Wybacz, balansujesz niebezpiecznie blisko zablokowania pisania Tobie postów, niestety to co wypisujesz to krok do ignorancji.
Apollo 12: tak tam były silniki i korekty orbitalne, więc różne pchełki odpadały od pojazdu.
Nagranie z misji promu - prawdopodobnie z wnętrza kabiny, więc ryzyko drobin kurzu albo zarysowania w szkle promu.  Dużo tego już było - znów odsyłam do poszukania na stronach NASA, tam dość dużo "surowych" zdjęć.

Zamiast "poszarzania" swojej wiedzy z youtube, poszerzyłbyś czytając takie oto artykuły:
https://www.popularmechanics.com/space/a4298/4319637/
Chyba nie będziesz tutaj podważać wiarygodności Popular Mechanics?
Najgorsze jest to, że każdy z takich filmików jest kompletnie bezsensowny, gdy pomyśli się o kwestii położenia orbit względem siebie i prędkości względnej na "mijance" obiektów. Trochę na ten temat jest dyskusji w innych wątkach - proszę przejrzyj zasoby forum.

Co do kolejnych testów, pozwolę sobie mocno zaznaczyć, że:
- nie ma obecnie żadnych satelitów na wysokości 250 km, większość które obserwowałeś mogło być grubo powyżej 600 km. Dobrze, że potwierdzasz, że szacunek rozmiarów wskazuje, że musiałbyś obserwować satelity o rozmiarach rzędu kilkudziesięciu metrów. To chyba kończy ten temat.
- z przykrością też dodam, że misje promów kosmicznych skończyły się w 2011 roku (STS-135). Od tego czasu załogowe misje są wykonywane na mniejszych pojazdach.

Proponuję, aby był to Twój ostatni post opierający się o filmiki z youtube. Kolejne niestety będą bezlitośnie kasowane. Litości - wpierw wiedza, potem teorie konspiracyjne!

Offline mamoru007

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 28
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Prośba o pomoc w identyfikacji następujących obiektów/zjawisk
« Odpowiedź #50 dnia: Wrzesień 25, 2020, 20:35 »
*suchyy:
Tak łatwo Ci powiedzieć, chciałbym mieć czas na oglądanie filmów o UFO. Niestety pracuje od poniedzialku do soboty a prawie caly wolny czas po pracy biorą mi znajomi. No i UFO to nie bzdury, ale sprawa potwierdzona oficjalnie przez wojska różnych krajów, które ujawniły dokumenty i dowody na temat tego zjawiska z ostatnich kilkudziesięciu lat. Tyle tu pisząc o tym ryzykuje cenzurą, tak jak to było w sprawie Marsa gdzie ujawniłem nagrania i fakty rzucające podejrzenia na NASA w związku z jej manipulacjami.
Mimo wszystko spróbuje tak zrobić że wybadam na Stellarium lub Heavens Above jakiegoś satelite i spróbuje go sfotografować, choć to nie jest łatwe patrzeć i w komputer i na niebo, i jeszcze strzelać fotki :) Co do starlinków, to próbowałem je złapać swoim Newtonem, ale słabo było widać szczegóły, tylko takie zarysy kształtów (fot. ponizej):
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 25, 2020, 20:37 wysłana przez mamoru007 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Prośba o pomoc w identyfikacji następujących obiektów/zjawisk
« Odpowiedź #51 dnia: Wrzesień 25, 2020, 20:38 »
*suchyy:
Tak łatwo Ci powiedzieć, chciałbym mieć czas na oglądanie filmów o UFO. Niestety pracuje od poniedzialku do soboty a prawie caly wolny czas po pracy biorą mi znajomi. No i UFO to nie bzdury, ale sprawa potwierdzona oficjalnie przez wojska różnych krajów, które ujawniły dokumenty i dowody na temat tego zjawiska z ostatnich kilkudziesięciu lat. Tyle tu pisząc o tym ryzykuje cenzurą, tak jak to było w sprawie Marsa gdzie ujawniłem nagrania i fakty rzucające podejrzenia na NASA w związku z jej manipulacjami.

Z tego też powodu koledze mamoru007 nakładam blokadę możliwości pisania postów. W razie czego zachęcam do kontaktu ze mną poprzez PW w celu wyjaśnień.

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Prośba o pomoc w identyfikacji następujących obiektów/zjawisk
« Odpowiedź #52 dnia: Wrzesień 25, 2020, 20:50 »
Spokojnie, pomożemy, nie pisz tylko o UFO, bo to totalne bzdety! Tutaj o UFO i innych "teoriach spiskowych" nie będziemy rozmawiać, a szkoda byłoby, żebyś został zablokowany, bo masz klawy sprzęt do dyspozycji! Poniżej ciekawy materiał od T. Legaulta (znany francuski astrofotograf) nt. materiałów Vandebergha, dotyczących fot z odległości 740km malutkiego (4kg), eksperymentalnego satelity Nanosail z polimerowym żaglem słonecznym o powierzchni ok. 10m2. Ciekawe materiały do przemyślenia w kontekście robionych przez ciebie foto/filmów:

ANALYSIS OF RALF VANDEBERGH'S NANOSAIL IMAGES

Konkluzja z tej analizy (tłumacz Google):

Cytat: Thierry Legault
Wszystkie powyższe dowody pokazują, że "szczegóły" tych obrazów Nanosail nie są prawdziwe, a nawet fizycznie niemożliwe do zarejestrowania w tych warunkach (używany sprzęt, metody strzelania i obróbki), jak próba zmierzenia szerokości włosa zwykłą linijką . To artefakty:

- kolory wynikają z kombinacji różnych przyczyn: szum, matryca Bayera, turbulencje i dyspersja atmosferyczna, chromatyzm optyczny i / lub regulacja balansu kolorów,

- rozmiar i kształt są spowodowane rozprzestrzenianiem się i zniekształceniami spowodowanymi turbulencjami atmosferycznymi i nie są związane z rzeczywistym rozmiarem i kształtem satelity.

Mówiąc bardziej ogólnie, rejestrowanie szczegółów obiektu, którego pozorne rozmiary są mniejsze niż główne satelity Jowisza (Io, Europa, Ganimedes, Kallisto) na pojedynczym surowym obrazie, jest wydajnością, której nigdy nie udało się osiągnąć nawet przez najlepszego fotografa planetarnego Damiana Peacha . Nawet w przypadku większego teleskopu (14 ") i wysokiej klasy kamer astronomicznych dostarczających nieskompresowane 16-bitowe obrazy na nieruchomym celu, kombinacja obrazów jest obowiązkowa.

Tutaj ogólnie Thierry Legault o Złej astrofoto.


« Ostatnia zmiana: Wrzesień 27, 2020, 11:41 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Prośba o pomoc w identyfikacji następujących obiektów/zjawisk
« Odpowiedź #52 dnia: Wrzesień 25, 2020, 20:50 »