Autor Wątek: Mars Pathfinder  (Przeczytany 53501 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline gszczepa

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 600
  • LOX/CH4
Odp: Mars Pathfinder
« Odpowiedź #120 dnia: Lipiec 04, 2020, 23:43 »
Mam nadzieję, że złota era to dopiero nastąpi!

Offline Slavin

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 938
  • Ciekłym metanem i LOX-em LCH4/LOX Methalox
Odp: Mars Pathfinder
« Odpowiedź #121 dnia: Styczeń 06, 2021, 11:41 »
Marsjańska noc w jedynce. Transmisja w TVP1 z lądowania Mars Pathfindera 4/5 lipca 1997.



« Ostatnia zmiana: Styczeń 17, 2024, 04:09 wysłana przez Slavin »

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Mars Pathfinder
« Odpowiedź #122 dnia: Styczeń 06, 2021, 12:26 »
Cudo  8) Skąd wytrzasnąłeś tę transmisję?  :) Fajnie sobie przypomnieć stare dobre czasy. Szkoda że w TVP nie było powtórki z imprezy  :( A tyle było okazji  :(

Offline artpoz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3790
Odp: Mars Pathfinder
« Odpowiedź #123 dnia: Styczeń 08, 2021, 21:12 »
Świetny program! Ach te wielkie monitory :) I internet od którego można się uzależnić ;) Skoro już wspominamy, w lipcu 1997 byłem studentem pierwszego roku uczelni technicznej i tam była pracownia komputerowa z dostępem do internetu. Trzy dni po lądowaniu wszedłem na stronę JPL, która wyglądała mniej więcej tak jak poniżej (oczywiście były wtedy tylko zdjęcia z soli 1-3). Strasznie się jarałem tymi zdjęciami.

https://mars.nasa.gov/MPF/ops/prm-thmb.html

Pamiętam, że zdjęcia zgrywałem na 3.5-calowe dyskietki, gdyż w domu nie miałem internetu (stało się to dopiero 5 lat później). Marzyłem wtedy, żeby sobie coś takiego wydrukować i powiesić na ścianie :) Nawet coś tam później wydrukowałem z Sojournera, ale oczywiście był to obrazek czarno-biały i dużo mniejszy niż bym chciał.

To zdjęcie sobie wydrukowałem i powiesiłem na ścianie :)
https://mars.nasa.gov/MPF/ops/81220_full.jpg

« Ostatnia zmiana: Styczeń 08, 2021, 21:16 wysłana przez artpoz »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Mars Pathfinder
« Odpowiedź #123 dnia: Styczeń 08, 2021, 21:12 »

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Mars Pathfinder
« Odpowiedź #124 dnia: Styczeń 08, 2021, 21:47 »
Ja tą "Marsjańską noc w jedynce" to na VHS nagrywałem :D Stare czasy:)

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2640
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: Mars Pathfinder
« Odpowiedź #125 dnia: Styczeń 08, 2021, 23:18 »
Pamiętam to lądowanie, tę noc, transmisję telewizyjną, różne dyskusje w studiu i przeciągające się pokazanie fotografii z Marsa. W sumie nie wiem czego się wtedy spodziewałem. Że po chwili ujrzymy duże, piękne kolorowe panoramy Marsa?? ;)
Nie wiem ile wtedy wytrzymałem, bo zaledwie kilkanaście dni wcześniej urodził mi się syn, więc sami rozumiecie... :)
Niemniej jednak jeden komentarz spod filmu na Youtube dobrze oddaje to, co wielu ludzi potem mówiło, a i ja trochę też:

"Ten Pathfinder był zdecydowanie przereklamowany. Ludzie spodziewali się wydarzenia na miarę lądowania na Księżycu, a tu jakiś łazik porobił trójwymiarowe fotki i tyle."
 ;D
The Dark Side of the Moon

Offline artpoz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3790
Odp: Mars Pathfinder
« Odpowiedź #126 dnia: Styczeń 09, 2021, 00:42 »
Obejrzałem sobie dziś godzinne wspominki z okazji 20-sto lecia misji Pathfinder z 2017 roku.





Przypomnę: budżet - 150 mln dolarów, Czas na zbudowanie - 3 lata. Może i było to przereklamowane wydarzenie medialne, ale ta misja utorowała drogę kolejnym łazikom: Spiritowi, Opportunity, Curiosity i pewnie Perseverance.

Fajnie tam ktoś podsumował, że teraz Perseverance, jeśli chodzi o marsjańskie latanie, będzie miejmy nadzieję takim Pathfinderem, jeśli chodzi o jazdę. Do kolejnego ważnego wydarzenia związanego z badaniem Marsa zostało już około 43 dni. Samo spotkanie sprzed 23-lat gorąco polecam obejrzeć. Inspirujące i dla wielu wzruszające.


Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2640
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: Mars Pathfinder
« Odpowiedź #127 dnia: Styczeń 09, 2021, 10:31 »
Przypomnę: budżet - 150 mln dolarów, Czas na zbudowanie - 3 lata. Może i było to przereklamowane wydarzenie medialne, ale ta misja utorowała drogę kolejnym łazikom: Spiritowi, Opportunity, Curiosity i pewnie Perseverance.

Wiesz, moim zdaniem to było przereklamowane.
Nie z punktu widzenia kogoś, kto się tematem interesuje, a jeszcze lepiej - zna się na tym, bo taka osoba wiedziała czego się spodziewać. Wiedziała jaki jest budżet, że nie będzie filmów i nawet choćby spektakularnych zdjęć w tym programie.

To było przereklamowane z punktu widzenia osoby, która się na tym nie zna. Która zarwała noc, bo "wielka nocna transmisja i noc marsjańska na żywo", spodziewała się niesamowitych zdjęć, panoram, a dostała... no sami wiemy co.
The Dark Side of the Moon

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3829
Odp: Mars Pathfinder
« Odpowiedź #128 dnia: Styczeń 11, 2021, 07:35 »
Pamiętam to lądowanie, tę noc, transmisję telewizyjną, różne dyskusje w studiu i przeciągające się pokazanie fotografii z Marsa. W sumie nie wiem czego się wtedy spodziewałem. Że po chwili ujrzymy duże, piękne kolorowe panoramy Marsa?? ;)
Nie wiem ile wtedy wytrzymałem, bo zaledwie kilkanaście dni wcześniej urodził mi się syn, więc sami rozumiecie... :)
Niemniej jednak jeden komentarz spod filmu na Youtube dobrze oddaje to, co wielu ludzi potem mówiło, a i ja trochę też:

"Ten Pathfinder był zdecydowanie przereklamowany. Ludzie spodziewali się wydarzenia na miarę lądowania na Księżycu, a tu jakiś łazik porobił trójwymiarowe fotki i tyle."
 ;D

tzn. Pan "średnio zorientowany" Paweł Pochwała, prowadzący wtedy program mówił, że "zaraz po wylądowaniu rozpocznie się podróż po Marsie". Im w studio TVP też pewnie się wydawało, że obrazy z lądownika i z samego kurdupla na kółkach będą przesyłane w kolorze, w 24 FPS bez opoźnień. Super sprawą w tym programie był natomiast niewątpliwie udział Charles'a Duke'a, który w tym okresie akurat bodajże odwiedzał kogoś znajomego (czy też jakiegoś członka rodziny) w Polsce. Swego, dawnego czasu nagrywałem to także na VHS i jednocześnie przełączałem nagrywanie na - stojące na zauważalnie większym poziomie - CNN Journey to the RED Planet.
btw. "Marsjańską noc w jedynce" w całości sponsorowała Telekomunikacja Polska jako "rewelacyjny dostawca internetu" i była to po prostu nieco droższa reklama tego ustrojstwa. Internet - wiadomo - wtedy raczkował, ja sam pobierałem wszelkie zdjęcia (i naturalnie w niskiej rozdzielczości) modemem Pentagram 14.4 kb/s, przez co zmuszony byłem planować sobie sesje łączeń na etapy ;) O stałym łączu z "oszałąmiającą" prędkością 1 czy 2 Mb/s w 1997 r. mogłem sobie jedynie pomarzyć.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 11, 2021, 07:44 wysłana przez station »
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24489
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Mars Pathfinder
« Odpowiedź #129 dnia: Styczeń 12, 2021, 20:36 »
Super sprawą w tym programie był natomiast niewątpliwie udział Charles'a Duke'a, który w tym okresie akurat bodajże odwiedzał kogoś znajomego (czy też jakiegoś członka rodziny) w Polsce. Swego, dawnego czasu nagrywałem to także na VHS i jednocześnie przełączałem nagrywanie na - stojące na zauważalnie większym poziomie - CNN Journey to the RED Planet.
Tego fragmentu programu chyba nie ma dostępnego ?

Cytuj
[ reż. Adam Ustynowicz] W 1997 r. zrealizował w studio TVP niezwykłą transmisję z lądowania sondy Pathfinder na powierzchni Marsa. Gościem specjalnym programu był gen. Charles Duke – pilot Apollo 16, który w 1972 r. stanął na powierzchni Księżyca
http://tos.art.pl/pl/wydarzenie_400_WIECZOR_W_PLANETARIUM.html

Starsze pokolenie miało swój  telewizyjny 1969, a następne 1997.
Można rzec: wielki, a zarazem mały powrót na Marsa. Od tamtej pory Mars nie jest w stanie uwolnić się od ziemskich wysłanników  ;)

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3829
Odp: Mars Pathfinder
« Odpowiedź #130 dnia: Styczeń 12, 2021, 20:46 »
Super sprawą w tym programie był natomiast niewątpliwie udział Charles'a Duke'a, który w tym okresie akurat bodajże odwiedzał kogoś znajomego (czy też jakiegoś członka rodziny) w Polsce. Swego, dawnego czasu nagrywałem to także na VHS i jednocześnie przełączałem nagrywanie na - stojące na zauważalnie większym poziomie - CNN Journey to the RED Planet.
Tego fragmentu programu chyba nie ma dostępnego ?

Cytuj
[ reż. Adam Ustynowicz] W 1997 r. zrealizował w studio TVP niezwykłą transmisję z lądowania sondy Pathfinder na powierzchni Marsa. Gościem specjalnym programu był gen. Charles Duke – pilot Apollo 16, który w 1972 r. stanął na powierzchni Księżyca
http://tos.art.pl/pl/wydarzenie_400_WIECZOR_W_PLANETARIUM.html

Starsze pokolenie miało swój  telewizyjny 1969, a następne 1997.
Można rzec: wielki, a zarazem mały powrót na Marsa. Od tamtej pory Mars nie jest w stanie uwolnić się od ziemskich wysłanników  ;)

Pod tym linkiem
od 15:20 jest Charles Duke już rozdający podpisy w studio, po zakończeniu programu.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24489
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Mars Pathfinder
« Odpowiedź #131 dnia: Styczeń 12, 2021, 21:05 »
Pod tym linkiem
od 15:20 jest Charles Duke już rozdający podpisy w studio, po zakończeniu programu.
Dzięki. Przeoczyłem to wcześniej, bo
Cytuj
Gość - Charles Duke (przegapiłem i nie nagrałem samej rozmowy)

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Mars Pathfinder
« Odpowiedź #132 dnia: Lipiec 04, 2021, 22:33 »
24 lata temu w Dolinie Aresa wylądował Mars Pathfinder z łazikiem Sojourner na pokładzie.

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6535
  • Realista do bólu;-)
Odp: Mars Pathfinder
« Odpowiedź #133 dnia: Lipiec 04, 2021, 22:54 »
24 lata temu w Dolinie Aresa wylądował Mars Pathfinder z łazikiem Sojourner na pokładzie.
             ... taka ciekawostka dla informatykow, co wtedy padlo na laziku i jak to naprawili:
http://www.cs.cornell.edu/courses/cs614/1999sp/papers/pathfinder.html
Z powazaniem
                         Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Mars Pathfinder
« Odpowiedź #134 dnia: Grudzień 04, 2021, 00:03 »
Ćwierć wieku temu 4 grudnia 1996 roku Mars Pathfinder wyruszył w kierunku Czerwonej Planety.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Mars Pathfinder
« Odpowiedź #134 dnia: Grudzień 04, 2021, 00:03 »