Ogólnie me wrażenia po obejrzeniu 2 odcinków są pozytywne. Nie można oczekiwać zbyt dużego podobieństwa do pierwowzoru, zwłaszcza w sytuacji jednoosobowego prowadzenia programu.
Sonda była zjawiskiem na tyle wyrastającym ponad poziom tego typu programów, ze stała się czymś wyjątkowym.
Studio futurystyczne i sądząc po tym, że nie zmieniło wystroju w 2 odcinku, będzie chyba swego rodzaju wizytówką programu.
Tematów kosmicznych nieco ponad miarę , ale ciekawych. Szkoda tylko ,że na temat misji Voyagerów, były tylko informacje podstawowe, które mogły coś wnosić do wiedzy widzów nieobeznanych z kosmicznymi klimatami. Ale może będzie jeszcze ciąg dalszy tego tematu w przyszłości. Nawet rozmowa z szefową misji Voyagerów ograniczyła się po podstawowych faktów.
Skrytykowałbym parę szczegółów:
Nieprawdą jest ,że „dzisiaj te sondy są najdalej znajdującymi się od Ziemi obiektami wykonanymi ręką człowieka”. Voyager 1 tak, ale Pioneer 10 o ok. 5 AU jest dalej od Słońca , niż Voyager 2.
http://heavens-above.com/SolarEscape.aspxW prezentacji wielkości planet Układu Słonecznego zabrakło Urana. Był Księżyc pokazany, to i mógł być uwzględniony Pluton.
Sławomir Rożek mówił , że na ziemskiej orbicie znajduje się 1500 satelitów. Powinien raczej powiedzieć, że te satelity znajdują się na wokółziemskiej orbicie mimo ,że Ziemia wraz z krążącymi wokół niej satelitami pokonuje trajektorię wokół Słońca nazywanej ziemską orbitą. Zresztą tego typu błąd jest powszechny nawet w kręgach kosmicznych.
W odcinku przyrodniczym wiele ciekawostek w temacie czerpania wzorów z natury. Sonda była XX-wieczna, więc można było bardziej wyczerpująco mówić w zakresie prezentowanego tematu ? Nie tylko same fakty przedstawiano, ale umieszczano je w szerszym kontekście. Też może odwołanie się do nauk nie tylko przyrodniczo - technicznych wzbogaciłoby omawiane zagadnienia.
W programie powinny być, wg mnie, poruszane tematy dotyczące różnych cywilizacyjnych aspektów życia i działalności człowieka.
Nie wszędzie dyskusja byłaby pewnie na miejscu, bo trudno się nie zgadzać w wielu sprawach.
Ale np. kwestia GMO wywołuje w społeczeństwach kontrowersje.
Zapewne wkrótce Sonda 2 zajmie się energetyką jądrową. W przyszłym miesiącu przypada 30. rocznica katastrofy jądrowej w Czarnobylu.
Ostatnio np. są różnice w podejściu do ekspansji człowieka w Kosmos. Jedni wolą kolonizować Marsa, a inni uważają , że lepiej budować bazy na Księżycu. Jest kontrowersyjny pomysł podróży na Marsa tylko w jedną stronę. Jest też różnica zdań , co do tego , czy jest racjonalne wyprawiać ludzi poza ziemska orbitę. Człowiek nie jest przystosowany do życia poza Ziemią na długi okres czasu. Sondy automatyczne nieźle przecież radzą sobie w poznawaniu tajemnic Wszechświata.
Jest też problem dalszego rozwoju ludzkości. Obecny wiek jest ostatnim , w którym nieodnawialne zasoby energetyczne zapewnić mogą paliwo dla rozwoju cywilizacji. Marcina Popkiewicza „Rewolucja energetyczna ale po co” rozwija ten temat. Autor tej książki na pewno miałby wiele do powiedzenia w Sondzie 2.
Jest też oczywiście bardzo wielu specjalistów w swoich dziedzinach, którzy są w stanie zainteresować widzów.
Inspirujących tematów, które są atrakcyjne dla widza na pewno nie zabraknie.