Autor Wątek: Starlink - konstelacja SpaceX - wątek dyskusyjny.  (Przeczytany 128541 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #240 dnia: Lipiec 07, 2020, 18:04 »
Jest taki wątek, który założyłem niedawno: TUTAJ. Niestety, póki co, tylko ja się w nim udzielam (początkujący amator w cyfrowym foto/video). Liczyłem na to, że doświadczeni Koledzy w fotografowaniu/filmowaniu satelitów i nocnego nieba (jest ich na tym forum sporo) również zechcą podzielić się swoim doświadczeniem, ale wiem, że to wymaga ochoty i poświęcenia sporej ilości wolnego czasu (deficytowe dobra  ;) ;D ), żeby coś sensownego napisać.  8) Zapraszam do TEGO wątku, to pogadamy i najpierw napisz jakim sprzętem dysponujesz?
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #241 dnia: Lipiec 22, 2020, 14:07 »
Nie wiem ile się utrzyma ten filmik bo ponoć nie był autoryzowany przez SpaceX ale poniżej nagranie z odpakowywania zestawu do podłączenia się do sieci Starlink:



Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #242 dnia: Lipiec 23, 2020, 17:19 »
Wini, skąd ty taką laseczkę wytrzasnąłeś?  ;)  ;D. Już się zacząłem ślinić, a tu Zonk - talerz z paczki wyciąga!  ;D ;D ;D Jeśli już, to tutaj: i jest coś konkretnego!
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #243 dnia: Lipiec 23, 2020, 23:30 »
Wini, skąd ty taką laseczkę wytrzasnąłeś?  ;)  ;D. Już się zacząłem ślinić, a tu Zonk - talerz z paczki wyciąga!  ;D ;D ;D Jeśli już, to tutaj: i jest coś konkretnego!

Nie pamiętam jak się nazywa ale ona pracuje w SpaceX i często ją widać na relacjach ze startów.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #243 dnia: Lipiec 23, 2020, 23:30 »

Offline mss

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 9496
  • he/him
    • Astronauci i ich loty...
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #244 dnia: Lipiec 23, 2020, 23:55 »
"Why is it that nobody understands me, yet everybody likes me?"
- Albert Einstein

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #245 dnia: Sierpień 06, 2020, 21:35 »
Jeśli nie będzie już dalszych obsuw i Starlinki z najnowszej, dziesiątej paczki wystartują w piątek rano (szczegóły: TUTAJ), to będziemy mieli potencjalną okazję "oglądać" nad Polską kolejny "Starlink-train" w sobotę 8 sierpnia po godz. 3 w nocy (choć lokalnie możliwa będzie obserwacja krótkiego, niepełnego przelotu już tuż przed godz. 2). Dlaczego napisałem oglądać w cudzysłowie - ano nie wiadomo jaka będzie widoczność satelitów Starlink po najnowszych zmianach, wprowadzonych przez SpaceX, a mających zmniejszyć ich jasność przez zastosowanie osłon na anteny, otwieranych po separacji i wdrożenie stosownego obracania każdego satelity względem Słońca, tak żeby panele solarne rzucały jak najmniejsze "zajączki" świetlne w kierunku Ziemi (nie mam pojęcia czy te zapowiadane zmiany w sofcie będą już zastosowane w satelitach Starlink-10). W związku z powyższym łikendowe obserwacje najnowszego Starlink-train mogą być ciekawe, o ile rzecz jasna dopisze pogoda. Przeszkadzać będzie gruby Księżyc, toczący się przez południowy nieboskłon w czasie przelotów Starlinków! :( Poniżej załączam plik txt TLE PreLaunch Starlink-10 (na podstawie CelesTrak: LINK) oraz zrzuty ze Stellarium widoków FPV dla przelotów Starlink-10, dla wybranych miast:
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #246 dnia: Sierpień 06, 2020, 21:36 »
... ciąg dalszy:
« Ostatnia zmiana: Sierpień 06, 2020, 21:46 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #247 dnia: Sierpień 08, 2020, 04:07 »
Jestem na świeżo po obserwacji. No w końcu mogłem zobaczyć prawdziwy Starlink-train nad Lublinem, przy wysokim przelocie, widocznym bezproblemowo gołym okiem - lornetka nie była potrzebna, mimo obserwacji z miejskiej dżungli! U mnie przelot był przez nieboskłon północny, więc nie musiałem gapić się wprost w Księżyc, który mimo sporej grubości (niedawno po pełni) WCALE NIE PRZESZKADZAŁ, tak jasne były satelity z paczki Starlink-10. Przelatywały w bardzo gęstej zbitce, dosłownie jeden za drugim w nierównomiernych odstępach, a mam porównanie do wcześniejszych obserwacji Starlinków z innych paczek wieeele dni po starcie, kiedy to leciały najczęściej już w bardzo luźnych konfiguracjach. Ciężko jest opisać wrażenia po tej obserwacji, widok wprost niebywały i spektakularny, ale uczucia mieszane - nie dziwię się teraz astronomom.  :o Jeśli miały już rozłożone osłony anten, to całkowicie nie spełniały one tak krótko po starcie swojej funkcji (pewnie jak to było z Darksatem, Visorsat+Darksat zadziała na wysokości operacyjnej). Oglądał Koś jeszcze (?) - TO TRZEBA ZOBACZYĆ na własne oczy!! Kimnę się trochę i sprawdzę następne przeloty. Teraz żałuję, że nie zostawiłem aparatu na mojej balkonowej miejscówce obserwacyjnej po wczorajszym strzelaniu  do USA-32, kiedy udało mi się z pełnym sukcesem potwierdzić te niesamowite flary, o których pisałem: TUTAJ i TUTAJ (dane uzupełnię o nowe informacje jak obrobię fotki)! 
« Ostatnia zmiana: Sierpień 09, 2020, 13:12 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline magiczny

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 552
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #248 dnia: Sierpień 08, 2020, 04:42 »
Też widziałem, ale zupełnie przypadkowo, w ogóle tego nie planowałem.

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #249 dnia: Sierpień 08, 2020, 09:39 »
Następny przelot Starlink-train nad Polską w niedzielę 9 sierpnia rano (godzinkę wcześniej niż sobotni). U mnie w Lublinie górowanie wszystkich Starlinków z dziesiątej paczki między 2:33 a 2:34. Wieczorem podam więcej szczegółów ze zrzutami widoków FPV dla różnych miejscówek w kraju.

Faktycznie tym razem nie trzeba było nic planować, tak były dobrze widoczne. Gdyby nie późna pora, to każdy postronny i nieświadomy tego co widzi obserwator, mógł je zobaczyć bez problemu z centrum miasta przy samych latarniach, przynajmniej u mnie w Lublinie! Nie trzeba było wytężać wzroku, jak przy poprzednim Starlink-train.  :)
« Ostatnia zmiana: Sierpień 08, 2020, 12:52 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline gelo

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 215
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #250 dnia: Sierpień 09, 2020, 02:52 »
Jeśli ktoś jeszcze nie widział, to gorąco zachęcam, żeby poświęcić te kilka* minut snu przy następnej okazji, bo widok jest surrealistycznie wręcz piękny! Przed chwilą obserwowałem, jasność spora, 2,9 mag wg Heavens Above, ale zdaje mi się że na początku widoczności znacznie większa; wrażenie oczywiście potęguje dodatkowo występowanie w grupie.

*No, jest takie ryzyko, że ten czas się wydłuży z nadmiaru wrażeń. Trochę sci-fi na żywo w końcu ;)

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #251 dnia: Sierpień 09, 2020, 12:25 »
Jednak przelot sobotni (niecałą dobę po starcie) TO BYŁO WŁAŚNIE TO. Starlink-train w wysokim przelocie "gęsty, jasny i wyraźnie żwawszy" od niedzielnego - NIESAMOWITY WIDOK - pewnie nie szybko się powtórzy taki u mnie w Lublinie, a może wcale, z wielu względów! W dzisiejszym przelocie, też widowiskowo odjechanym (skoro "pijacka ławeczka" na dzielnicowym skwerze wrzeszczała na ten widok  ;) :D ;D ) zaczęły się już gubić w ogonku i jakby (może to tylko moje wrażenie) leciały wolniej niźli w sobotę i były jednak ciut słabsze niż podczas sobotniego przelotu. Niestety nie mam żadnych dokumentów (fot/time-lapsów/filmów) - mimo wcześniejszego samozaparcia (bo real-filmy mogły wyjść tym razem na prawdę klawe) życie mnie pokonało - po sobotnim remoncie domku na działce już tylko obserwacje wizualne byłem w stanie poczynić!  ::)  :(. Ma KTOŚ może foty/time-lapsy/filmy z sobotnio-niedzielnego przelotu?

W poniedziałek trzeci (nie liczę krótkich, lokalnych) widoczny nad Polską przelot Starlink-10 jako już dosyć luźny Starlink-train. U mnie w Lublinie przelot przez nieboskłon północny. Przybliżone czasy podane dla pierwszego Starlinka w stawce:

początek   3:11:50 20° W - wyjście z cienia
górowanie 3:13:55 63° N - gwiazdozbiór Cefeusza (okolice gwiazdy Errai)
koniec       3:17:57 podaję dla 5° nad wschodnim horyzontem

Tylko ok. 37 szt. w czołówce poleci jeszcze w miarę gęstym zlepku, reszta wagoników Starlink-train będzie się coraz bardziej gubiła z tyłu ogonka. Przelot w czasie górowania skupionej czołówki od 3:13:55 do 3:14:16, a pozostałe marudy będą się ciągnąć jeszcze do 3:20:40.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 09, 2020, 14:07 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline Limax7

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1123
  • .: I love comets :.
    • Link do Facebook:
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #252 dnia: Sierpień 09, 2020, 16:13 »
8 sierpnia widziałem oba przeloty a ten drugi sfilmowałem :) Zaś dziś rano już oba zarejestrowałem :D Kolejne podejście do obserwacji tej nocy (poranka już) !! Przepiękny widok, były tak jasne że aż trudno uwierzyć ! Najpiękniejsze Starlinki jakie widziałem.





Adam Hurcewicz
Uniwersał 150/900
Nikon D3200 + Nikkor AF-S 18-105mm + Sigma APO 70-300mm

Białystok, Polska
http://adamhurcewicz.wordpress.com

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #253 dnia: Sierpień 09, 2020, 17:50 »
Adam, dzięki za te filmiki (po cichu liczyłem na materiały od Ciebie  :) ) - są SUPER! Ja niestety poległem, jeśli chodzi o dokumentowanie - po sobotnich robotach "budowlanych" na działce nie miałem już ochoty na cokolwiek innego (mimo pierwotnych planów)!  :-\ Dobrze, że nastawiłem sobie budzik i udało mi się zaliczyć chociaż wizualnie, pierwszy przelot niedzielny Starlink-train nad Polską. W sobotę rano nie przygotowałem aparatu (a w zasadzie nie pozostawiłem go na balkonie po strzelaniu do USA-32), bo po dotychczasowych porażkach związanych z obserwacją Starlink-train, nie spodziewałem się, że tym razem będzie BINGO!! Za to wcześniej w piątkowy wieczór uchwyciłem następne flary od USA-32 - w linku wstępne wrażenia. Więcej danych po obrobieniu fotek (może uda się time-lapsa zmontować). Niestety dzisiaj u mnie w Lublinie przechodzi front burzowy i chyba z obserwacji poniedziałkowych wyjdzie lipa.  :( Nie spodziewałem się, że Starlink-train będzie tak dobrze widoczny jeszcze przy następnym niedzielnym przelocie, już na jasnym niebie, który sobie odpuściłem!  :o

PS Przy okazji gratulation za wspaniałe materiały na temat komety C/2020 F3 (NEOWISE), . Są przepiękne i klimatyczne! Ja niestety tradycyjnie fociłem kometę z miejskiej dżungli i coś tam udało mi się utrwalić, jako totalnemu amatorowi (Link1, ):
« Ostatnia zmiana: Sierpień 09, 2020, 23:17 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline maackn

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 171
  • OLX'em i metanem!
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #254 dnia: Sierpień 09, 2020, 19:24 »
Dziś jakieś przeloty się zapowiadają?

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #254 dnia: Sierpień 09, 2020, 19:24 »