Autor Wątek: Starlink - konstelacja SpaceX - wątek dyskusyjny.  (Przeczytany 128629 razy)

0 użytkowników i 4 Gości przegląda ten wątek.

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #405 dnia: Luty 17, 2021, 17:05 »
Niżej widoczki jutrzejszego porannego przelotu Starlink-train nad Europą południową na dwie doby po starcie Starlink-19. Jak widać, "pociąg" zdążył rozdzielić się na dwie grupy. Z Polski obserwacja potencjalnie możliwa, ale ze stosowną pogodą może by "cienko", no i przelot niepełny na niskiej elewacji (u mnie w Lublinie poniżej 10°) - więc warunki wyjątkowo ekstremalne, ale to ostania okazja obserwacji z terenu kraju Starlink-train z 19 paczki! Ciekaw jestem, czy ktoś będzie próbował?
« Ostatnia zmiana: Luty 17, 2021, 17:12 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline Sokole Oko

  • Mistrz Jedi
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2569
  • ...and lift off!
    • Polski AstroBloger
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #406 dnia: Marzec 04, 2021, 19:35 »
Jak wspominał Suchyy w drugim wątku wystrzelona dziś paczka Starlink-20 będzie widoczna o porankach nad Polską, począwszy od jutrzejszego - warto polować, bo może być cały gęsty łańcuszek! Na północy jutro będzie najgorzej, choć i tak około 30 stopni nad horyzontem i z każdym porankiem coraz lepiej; najlepiej nad południowymi województwami gdzie górowanie będzie bliżej zenitu. HA ma już wyliczenia, nie mam na razie możliwości weryfikacji czy są one mocno trafne czy trochę inne od tego co by wyszło w Stellarium po dodaniu TLE z bazy Celestrak, ale raczej wszystko się zgadza.

Przykładowe wyliczenia dla: Gdańsk | Toruń | Warszawa | Olsztyn | Szczecin | Poznań | Łódź | Kielce | Wrocław | Katowice | Kraków | Rzeszów
Kliknięcie w godzinę górowania otworzy mapkę nieba z trajektorią.

Ja mogę nad ranem mieć zamglenie, ale spróbuję.

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #407 dnia: Marzec 04, 2021, 21:18 »
Jak wspominał Suchyy w drugim wątku wystrzelona dziś paczka Starlink-20 będzie widoczna o porankach nad Polską, począwszy od jutrzejszego - warto polować, bo może być cały gęsty łańcuszek! Na północy jutro będzie najgorzej, choć i tak około 30 stopni nad horyzontem i z każdym porankiem coraz lepiej; najlepiej nad południowymi województwami gdzie górowanie będzie bliżej zenitu. HA ma już wyliczenia, nie mam na razie możliwości weryfikacji czy są one mocno trafne czy trochę inne od tego co by wyszło w Stellarium po dodaniu TLE z bazy Celestrak, ale raczej wszystko się zgadza.

Przykładowe wyliczenia dla: Gdańsk | Toruń | Warszawa | Olsztyn | Szczecin | Poznań | Łódź | Kielce | Wrocław | Katowice | Kraków | Rzeszów
Kliknięcie w godzinę górowania otworzy mapkę nieba z trajektorią.

Ja mogę nad ranem mieć zamglenie, ale spróbuję.

To już wiem dlaczego pogoda się popsuła:)

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #408 dnia: Marzec 04, 2021, 22:36 »
Faktycznie, właściwej pogody na obserwacje jutro raczej nie będzie, niemniej wrzucam wizualizację FPV (Stellarium) dla Lublina na podstawie TLEs (CelesTrak) - dane tylko dla 19 satelitów (jutro powinny być już TLEs dla wszystkich 60-ciu starlinków z paczki L17). W sobotę ma być znacznie lepiej z pogodą (chyba?), więc przedstawię wizualizację pełnego Starlink-train (z dodatkowymi bonusami). Wygląda jednak na to, że już na drugą dobę po starcie Starlink-train wyraźnie podzieli się na dwie grupy! Zapraszam wszystkich zainteresowanych obserwacjami Starlink-train w sobotę rano do zapoznania się z nowymi wizualizacjami, które zamieszczę jutro po południu.

PS Dzięki Tomek za czujność i przygotowanie fajnej "linkowni".  :)
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #408 dnia: Marzec 04, 2021, 22:36 »

Offline Sokole Oko

  • Mistrz Jedi
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2569
  • ...and lift off!
    • Polski AstroBloger
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #409 dnia: Marzec 05, 2021, 11:07 »
Oczywiście nic nie wyszło rano, za to śniegu trochę nasypało :P
Teraz się rozpogodziło, ale liczę na sobotni poranek, bo i wyżej i prognozy pogody wręcz świetne.

W linkach jakie dałem w poprzednim poście HA rozbił już paczkę na 60 poszczególnych Starlinków i według wyliczeń wychodzi, że cała paczka będzie jutro wciąż bardzo gęsta. Ostatni obiekt będzie górował zaledwie 38 sekund po drugim z paczki (a w ogóle pierwszym z gęstej zbitki), jedynie prowadzący Starlink wyprzedzać będzie resztę o 43 sekundy. Po tym czasie cała reszta przeleci przez ten sam punkt nieba w ciągu wspomnianych 38 sekund, zatem bardzo gęsty pociąg się szykuje.

Offline Limax7

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1123
  • .: I love comets :.
    • Link do Facebook:
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #410 dnia: Marzec 05, 2021, 13:31 »
Pierwszy przelot z dzisiejszego poranka (5 marca) ten o 3:36 mam tylko na zdjęciach z domu ale na drugi przelot o 5:06 pojechałem na taką łąkę w lesie i przelot był fantastyczny  :D


Adam Hurcewicz
Uniwersał 150/900
Nikon D3200 + Nikkor AF-S 18-105mm + Sigma APO 70-300mm

Białystok, Polska
http://adamhurcewicz.wordpress.com

Offline Sokole Oko

  • Mistrz Jedi
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2569
  • ...and lift off!
    • Polski AstroBloger
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #411 dnia: Marzec 05, 2021, 15:16 »
Ekstra! :) Dałbyś im rzeczywiście od 2,5 do 3,3 mag. jak Heavens Above prognozuje, czy jednak jaśniej błyskały?

Wrzuciwszy teraz TLE do Stellarium widzę, że pokrywa się wszystko z obliczeniami HA w linkach do miast, jakie dałem wyżej. Lider dwudziestej paczki (Starlink-2211) ma jutro sunąć jakieś 43 sekundy przed zbitką pozostałych 59-ciu, które będą na tyle zagęszczone, że od górowania pierwszego wśród nich (drugi w paczce Starlink-2149) do ostatniego minie zaledwie ~38 sekund. Nawet na Pomorzu górowanie będzie przy elewacji około 40 stopni, a to już niemal połowa wysokości nieba. A prognozę mam taką ^-^

Symulacja na sobotni poranek na przykładzie Gdańska.


Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #412 dnia: Marzec 05, 2021, 19:13 »
No super Adam! Klimatyczny filmik Starlink-train, już linka wrzuciłem: TUTAJ. Tomek, ja też się zasadzam na jutro, o ile tylko pogoda dopisze!  ??? Zamierzam przetestować na Starlink-train "sokoli wzrok", czyli takiego cudaka  :) :


Źródło

Wspominałem wcześniej o bonusie przy okazji obserwacji jutrzejszego Starlink-train! W związku z tym przygotowałem specjalny plik TLEs (z najświeższymi  danymi z Celestrak) - jest w załączniku. Poniżej widok jutrzejszego eventu satelitarnego między czwartą a piątą rano (z minutami).

Zaznaczyłem na:
- biało orbitę ISS
- żółto-pomarańczowo orbitę Jasona-3 & Sentinela-6
- różowo orbity satelitów puszczających bardzo jasne flary do wielu mag na minusie (udokumentowane w necie)
- zielono Starlink-train z paczki L-17 (Starlink-20).

Więcej szczegółów za chwilę.
« Ostatnia zmiana: Marzec 05, 2021, 19:38 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline Sokole Oko

  • Mistrz Jedi
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2569
  • ...and lift off!
    • Polski AstroBloger
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #413 dnia: Marzec 05, 2021, 20:48 »
Fajne bryle :) Kiedyś się zastanawiałem nad przynajmniej przetestowaniem tego cuda, ale koniec końców aż tak mnie nie ciągnęło do zakupu.

Pogoda jak na razie napawa optymizmem, prognozy wciąż okej.

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #414 dnia: Marzec 05, 2021, 21:58 »
No to podaję widoczki dla Lublina na jutrzejszy przelot Starlink-train (Starlink-20/L17) - wszystko co istotne jest na zrzutach.

Jeśli chodzi o dodatkowe bonusy, to:

- przelot ISS u mnie w Lublinie rozpocznie się o 4:11:25 po wyjściu stacji z cienia Ziemi w okolicach dyszla Wielkiego Wozu.

- przelot parki Jason-3 & Sentinel-6 (z pozostałymi bonusowymi, jasno flarującymi satelitami) opisałem TUTAJ w dedykowanym temacie.
« Ostatnia zmiana: Marzec 06, 2021, 11:46 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline Szaniu

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1698
  • Szepty Ziemi.
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #415 dnia: Marzec 05, 2021, 22:08 »
Nie śledzę Starlinków ale widziałem je we wtorek z Kędzierzyna Koźla. Zupełnie przypadkowo, zerkając przez okno czy zbiera się dobra pogoda na teleskop. Przelatywały mi na tle smoka i wielkiej niedźwiedzicy ok. 19, jeśli dobrze pamiętam. Niektóre puszczały mocne flary :) Jak mógłbym namierzyć co to było dokładnie :)? Np. właśnie na Stelarium.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #416 dnia: Marzec 05, 2021, 22:13 »
Flarują? A nie miały!
Chyba szybko można znaleźć na heavens-above, która to paczka.

Offline Szaniu

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1698
  • Szepty Ziemi.
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #417 dnia: Marzec 05, 2021, 22:32 »
Flarują? A nie miały!
Co najmniej 3 bardzo wyraźne :D w tym jedna naprawdę mocna :)

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6533
  • Realista do bólu;-)
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #418 dnia: Marzec 05, 2021, 22:42 »
Flarują? A nie miały!
Co najmniej 3 bardzo wyraźne :D w tym jedna naprawdę mocna :)
           ... cost ostatnio natknalem sie na informacje, ze te ciemne modele sie za bardzo grzeja ... czy to oznacza,
ze bedzie cos nowego/zrezygnuja z nich, nie wiem, ktos potwierdzi/zaprzeczy? Ktos/cos? Z powazaniem
                                                                                                                                         Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #419 dnia: Marzec 05, 2021, 23:39 »
Flarują? A nie miały!
Co najmniej 3 bardzo wyraźne :D w tym jedna naprawdę mocna :)

To nie był Starlink-train (zapoluj jutro to zobaczysz różnicę). To były starlinki na orbicie parkingowej, najprawdopodobniej z paczki Starlink-17 (L16) - nr międzynarodowy: 21005 (tego dnia, tzn we wtorek wieczorem przelatywało ich więcej). Niżej wizualizacja orbitalna z CelesTrak. Ostatni zrzut to jutrzejszy Starlink-train - wyraźnie widać różnicę w gęstości satelitów w sznureczku! Tak gęsty Starlink-train można obserwować tylko do kilku dni po starcie (z najnowszych startów coraz krócej).
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #419 dnia: Marzec 05, 2021, 23:39 »