Autor Wątek: Misja Międzygwiezdna sond Voyager, czyli "Voyager Interstellar Mission" (VIM)  (Przeczytany 138176 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Voyager 2 – optymalizacja zużycia energii
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 25 LIPCA 2019

(...) W połowie 2019 roku NASA zadecydowała o wyłączeniu grzałki dla instrumentu Cosmic Ray System (CRS). Instrument CRS jest odpowiedzialny za pomiar wysokoenergetycznych cząstek pochodzących spoza Układu Słonecznego i miał krytyczne znaczenie dla określenia niedawnego przejścia sondy przez heliopauzę.

Po wyłączeniu grzałki CRS, temperatura instrumentu spadła do -59 stopni Celsjusza. Jest to temperatura niższa od tej, w której CRS był testowany (do -45 stopni), jednak jak na razie nie wpłynęło to negatywnie na działanie instrumentu. Wydaje się jednak, że w tej temperaturze CRS może szybciej doznać uszkodzenia i przestać funkcjonować prawidłowo.

Wyłączanie kolejnych instrumentów jest próbą wydłużenia misji sond Voyager. Aktualnie przewiduje się, że sondy przestaną funkcjonować około 2025 – 2030 roku. NASA planuje wydłużyć ich misje do maksimum, gdyż w perspektywie kilku dekad nie ma raczej szans na powtórzenie tej misji przez nową generację sond kosmicznych.

Oprócz wyłączenia grzałki NASA postanowiła użyć silniczków korekcyjnych sondy Voyager 2. Ósmego lipca silniczki zostały uruchomione w celu poprawy orientacji anteny sondy w kierunku Ziemi. Stało się to 30 lat po ostatnim uruchomieniu silniczków. Okresowe używanie silniczków także może przyczynić się do wydłużenia misji obu sond Voyager.

https://kosmonauta.net/2019/07/voyager-2-optymalizacja-zuzycia-energii/

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Wczoraj minął rok od przekroczenia granicy US przez V2.
Nieprędko działająca sonda znowu to osiągnie.
Opublikowano artykuły dotyczące danych z sondy


A bonanza of data from the second Voyager to reach the Solar System’s edge
JOHN TIMMER - 11/4/2019,

(...) New Horizons, the next-most-distant active mission, will run out of power at about 90 AU, so it won't be able to report in when it reaches the boundary that the Voyagers have identified. An accompanying perspective suggests that Voyager 2 is going to be the last spacecraft to cross this boundary for at least 25 years. While there's some talk of building a dedicated probe to cross a different part of the transition area, we're likely to be left parsing the Voyager data for decades to come. It's a fitting last hurrah for probes that spent much of the 1970s and '80s defining planetary science.
https://arstechnica.com/science/2019/11/a-bonanza-of-data-from-the-second-voyager-to-reach-the-solar-systems-edge/

Voyager 2 Illuminates Boundary of Interstellar Space
NOVEMBER 4, 2019

(...) The new papers now confirm that Voyager 2 is not yet in undisturbed interstellar space: Like its twin, Voyager 1, Voyager 2 appears to be in a perturbed transitional region just beyond the heliosphere.

"The Voyager probes are showing us how our Sun interacts with the stuff that fills most of the space between stars in the Milky Way galaxy," said Ed Stone, project scientist for Voyager and a professor of physics at Caltech. "Without this new data from Voyager 2, we wouldn't know if what we were seeing with Voyager 1 was characteristic of the entire heliosphere or specific just to the location and time when it crossed." (...)
https://www.jpl.nasa.gov/news/news.php?feature=7530

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Dokąd dotrze Voyager 1 i 2 oraz Pioneer 10 i 11?
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 15 STYCZNIA 2020

(...) Wyliczenia sugerują, że każda z sond “zaliczy” kilka stosunkowo bliskich przelotów w najbliższych kilkuset tysiącach lat. Najbliższym przelot wykona sonda Pioneer 10, która za około 90 tysięcy lat znajdzie się w odległości mniej więcej 0,75 roku świetlnego od gwiazdy HIP 117795. Jest to gwiazda typu spektralnego K8 w gwiazdozbiorze Kasjopei, aktualnie 83 lata świetlne od Układu Słonecznego. (...)

https://kosmonauta.net/2020/01/dokad-dotrze-voyager-1-i-2-oraz-pioneer-10-i-11/

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Dziś 30 lat od "Błękitnej Kropki". NASA przedstawiła naprawdę fajny artykuł:
https://www.nasa.gov/feature/jpl/pale-blue-dot-revisited

Na deser tekst z Kosmonauty:
https://kosmonauta.net/2020/02/30-lat-od-blekitnej-kropki/

Polskie Forum Astronautyczne


Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Voyager 2 po anomalii, która pojawiła się 25 stycznia powrócił do normy.

UPDATED on March 3, 2020
Voyager 2 has returned to normal operations following the anomaly on Jan. 25, 2020. The five operating science instruments, which were turned off by the spacecraft's fault protection routine, are back on and returning normal science data.
https://www.jpl.nasa.gov/news/news.php?feature=7587


Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Z powodu prac modernizacyjnych jedynej anteny mogącej wysyłać sygnały do Voyagera 2, nastąpi na okres 11 miesięcy zaprzestanie wysyłania komend z Ziemi do sondy.
Sygnały od niej nadal będą spływać na Ziemię.


NASA's Deep Space Antenna Upgrades to Affect Voyager Communications
MARCH 4, 2020

Starting in early March, NASA's Voyager 2 will quietly coast through interstellar space without receiving commands from Earth. That's because the Voyager's primary means of communication, the Deep Space Network's 70-meter-wide (230-feet-wide) radio antenna in Canberra, Australia, will be undergoing critical upgrades for about 11 months. During this time, the Voyager team will still be able to receive science data from Voyager 2 on its mission to explore the outermost edge of the Sun's domain and beyond.

About the size of a 20-story office building, the dish has been in service for 48 years. Some parts of the 70-meter antenna, including the transmitters that send commands to various spacecraft, are 40 years old and increasingly unreliable. The Deep Space Network (DSN) upgrades are planned to start now that Voyager 2 has returned to normal operations, after accidentally overdrawing its power supply and automatically turning off its science instruments in January. (...)
https://voyager.jpl.nasa.gov/news/details.php?article_id=118

Voyager 2 to Enter 11-Month 'Quiet Mode' During Deep Space Network Upgrades
By Paul Scott Anderson, on March 9th, 2020


The Deep Space Network (DSN) has radio telescopes in California, Spain and Australia. Image Credit: NASA
https://www.americaspace.com/2020/03/09/voyager-2-to-enter-11-month-quiet-mode-during-deep-space-network-upgrades/

Modernizacja australijskiej anteny do kontaktu z sondami kosmicznymi NASA
11.03.2020

W marcu zaczynają się prace modernizacyjne 70-metrowego radioteleskopu w Australii, wchodzącego w skład Deep Space Network przeznaczonej do kontaktu z sondami kosmicznymi. NASA wskazuje, że utrudni to komunikację z sondą Voyager 2, znajdującą się na obrzeżach Układu Słonecznego.

NASA podkreśla, że sieć Deep Space Network działa 24 godziny na dobę, 365 dni w roku i składa się z radioteleskopów w trzech miejscach na świecie: w Kalifornii (USA), w Hiszpanii oraz w Australii. Dzięki temu naukowcy i inżynierowie mogą komunikować się sondami na Księżycu i w Układzie Słonecznym niezależnie od rotacji Ziemi dookoła swojej osi.

Sonda Voyager 2 była wystrzelona w 1977 roku i znajduje się obecnie 17 miliardów kilometrów od Ziemi. Leci w dół w stosunku do płaszczyzny orbity Ziemi i można ją zobaczyć tylko z półkuli południowej, a zatem do komunikacji z nią wykorzystywana jest jedynie antena australijska.

Co więcej, do nadawania poleceń dla sondy potrzebny jest specjalny nadajnik w paśmie S, odpowiednio mocny i zgodny z przestarzałą technologią sondy Voyager 2. 70-metrowy radioteleskop w Canberrze w Australii jest jedyną odpowiednią anteną na półkuli południowej.

Urządzenia zużywają się z czasem i wymagają prac konserwacyjnych i modernizacyjnych, dotyczy to też australijskiego radioteleskopu. Planowana modernizacja ma zmniejszyć ryzyko wystąpienia ewentualnych usterek w przyszłości oraz dodać najnowsze technologie przydatne w przyszłych misjach kosmicznych. Prace przewidziano na 11 miesięcy, mają zostać ukończone w styczniu 2021 r.

W okresie, gdy główna antena nie będzie mogła wykonywać swojej pracy, jej rolę przejmą trzy 34-metrowe radioteleskopy w Canberze. Będą one mogły nasłuchiwać komunikacji od sondy Voyager 2, ale nie będą w stanie przekazywać sondzie poleceń. W związku z tym sonda otrzyma rozkaz przejścia w tryb spoczynkowy, w którym jednak będzie nadal mogła wysyłać na Ziemię dane naukowe.(PAP)
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C81059%2Cmodernizacja-australijskiej-anteny-do-kontaktu-z-sondami-kosmicznymi-nasa
« Ostatnia zmiana: Marzec 29, 2020, 05:38 wysłana przez Orionid »

Offline SQ2KL

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 13
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Misja Międzygwiezdna sond Voyager, czyli "Voyager Interstellar Mission" (VIM)
« Odpowiedź #261 dnia: Kwiecień 08, 2021, 19:04 »
Polecam obejrzeć doskonały materiał o misjach Voyager zatytułowany "Uptime 15,364 days"





Miłego oglądania
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 11, 2021, 19:32 wysłana przez Radek68 »

Offline Lion97

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2470
  • LOXem i ropą! ;)
Sonda Voyager przeprowadziła 18-minutowy test zasilania, który spowodował zrzucenie niewykorzystanej energii do radiatora. Dziwne, że po 44 latach mają nadmiar energii. Sondy nadal działają po 44 latach i antena DNS odbiera dane. Informacja, która porusza się z prędkością światła potrzebuje 18h 1min na podróż z Voyager 2 na Ziemię, a w przypadku Voyager 1 ten czas wynosi 21h i 35minut.

https://twitter.com/NSFVoyager2/status/1484980447763476485

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Wydaje mi się, że zawsze tak będzie że jakieś urządzenie będzie generować ciepło, które jest potem odprowadzane do radiatora. A z czasem efektywność urzadzeń niższa = więcej ciepła leci do radiatora!


Offline Lion97

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2470
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Misja Międzygwiezdna sond Voyager, czyli "Voyager Interstellar Mission" (VIM)
« Odpowiedź #265 dnia: Sierpień 30, 2022, 22:44 »
https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/nauka-i-technika/po-45-latach-sonda-voyager-1-zaczyna-wariowa%C4%87-w-przestrzeni-mi%C4%99dzygwiezdnej/ar-AAXrWML?cvid=717deac1becb45ddaafdb8686392a455

Starość nie radość.

Rozwiązali problem z sonda, ale nadal szukają przyczyny. Pisza, ze na początku tego roku system AACS(attitude articulation and control system), który utrzymuje antenę Voyagera 1 skierowaną w kierunku Ziemi, zaczął wysyłać do kontrolerów nieprawdziwe informacje o jej stanie i aktywności, pomimo normalnego działania. Reszta sondy również wydawała się zdrowa, ponieważ nadal zbierała i zwracała dane naukowe. AACS zaczął wysyłać dane telemetryczne przez komputer pokładowy, o którym wiadomo, że przestał działać kilka lata temu, a komputer uszkodził informacje. Zespół nakazał AACS wznowienia wysyłania danych do właściwego komputera, ale nadal nie jest jasne dlaczego AACS zaczął przesyłać dane do niewłaściwego komputera.

https://www.jpl.nasa.gov/news/engineers-solve-data-glitch-on-nasas-voyager-1

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
« Ostatnia zmiana: Luty 15, 2024, 06:22 wysłana przez Orionid »

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
25 lat temu, 17 lutego 1998 roku, Voyager 1 stał się najodleglejszym obiektem stworzonym przez człowieka, wyprzedzając tym samym Pioneera 10, który utrzymywał tę pozycję wcześniej przez 25 lat.

Voyager 1, Now Most Distant Human-made Object in Space
FEBRUARY 13, 1998

Cytuj
At approximately 2:10 p.m. Pacific time on February 17, 1998, Voyager 1, launched more than two decades ago, will cruise beyond the Pioneer 10 spacecraft and become the most distant human-created object in space at 10.4 billion kilometers (6.5 billion miles.) The two are headed in almost opposite directions away from the Sun. As with other spacecraft traveling past the orbit of Mars, both Voyager and Pioneer derive their electrical power from onboard nuclear batteries.
https://voyager.jpl.nasa.gov/news/details.php?article_id=2
https://www.sciencedaily.com/releases/1998/02/980216080537.htm
https://earthsky.org/space/what-is-the-most-distant-man-made-object-from-earth/
https://twitter.com/NASAhistory/status/1626597358493634562
https://voyager.jpl.nasa.gov/
https://www.scientificamerican.com/article/record-breaking-voyager-spacecraft-begin-to-power-down/
« Ostatnia zmiana: Luty 17, 2023, 21:54 wysłana przez Orionid »

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
2023 maj 18 14:00 Kosmonauta.net
Voyager 2: dłuższe funkcjonowanie instrumentów naukowych
Nowa strategia zasilania pozwoli na wydłużenie pracy instrumentów naukowych sondy Voyager 2 do 2026 roku.
https://kosmonauta.net/2023/05/voyager-2-dluzsze-funkcjonowanie-instrumentow-naukowych/


https://www.jpl.nasa.gov/news/nasas-voyager-will-do-more-science-with-new-power-strategy
https://twitter.com/NASAVoyager/status/1651295813505777665

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8588
Od 21 lipca trwa przerwa w komunikacji z Voyagerem 2. Być może sonda na dobre przestała się kontaktować z Ziemią po prawie 46 latach. Ale jest jeszcze szansa. W październiku ma być aktualizacja ustawienia anteny sondy względem Ziemi i wtedy może kontakt z Voyagerem 2 ulegnie wznowieniu?
https://www.spacedaily.com/m/reports/Voyager_2_goes_silent_with_a_temporary_communication_interruption_with_Earth_999.html

Polskie Forum Astronautyczne