Autor Wątek: Dawn  (Przeczytany 224078 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3829
Odp: Dawn
« Odpowiedź #375 dnia: Luty 23, 2015, 22:30 »
Na półkuli po lewej stronie - na prawo od środka zdjęcia widać jasny łuk - byłby to fragment wału ogromnego krateru?

Na to mi wygląda  :) Kiedy wreszcie wrzucą kolorowe fotki Ceres?  :P

już nawet nie chodzi o kolorowe fotki, ale w ogóle o kolejne z wyraźnie większą rozdzielczością...
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline Rakietowy Bogdan

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 343
Odp: Dawn
« Odpowiedź #376 dnia: Luty 23, 2015, 22:46 »
Fakt, jutro Dawn ma robić kolejne, a nadal brakuje zeszłotygodniowych.

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2407
Odp: Dawn
« Odpowiedź #377 dnia: Luty 24, 2015, 11:06 »
Fakt, jutro Dawn ma robić kolejne, a nadal brakuje zeszłotygodniowych.

Jeśli dobrze pamiętam, to Dawn w tej chwili oddala się od Ceres, więc rozdzielczość spada.

PS: Sprawdziłem daty - Dawn powinien już się zacząć od Ceres oddalać, ale w tej chwili dystans jest najmniejszy.
« Ostatnia zmiana: Luty 24, 2015, 11:19 wysłana przez Borys »

Scorus

  • Gość
Odp: Dawn
« Odpowiedź #378 dnia: Luty 24, 2015, 11:40 »
No właśnie, w związku z wejściem w tryb bezpieczny parę miesięcy temu plan wejścia na orbitę trochę się skomplikował.

Czy na ostatnich zdjęciach Ceres nadal wygląda jak Mimas? Są tam jakieś rzucające się w oczy utwory w postaci rowów czy wielkich kraterów?
« Ostatnia zmiana: Luty 24, 2015, 11:46 wysłana przez Scorus »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Dawn
« Odpowiedź #378 dnia: Luty 24, 2015, 11:40 »

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2407
Odp: Dawn
« Odpowiedź #379 dnia: Luty 24, 2015, 16:18 »
Czy na ostatnich zdjęciach Ceres nadal wygląda jak Mimas? Są tam jakieś rzucające się w oczy utwory w postaci rowów czy wielkich kraterów?

Widziałem dzisiaj nowy filmik o najlepszej jak dotychczas rozdzielczości. Jest niesamowity. Ceres wygląda na nim trochę jak Mimas, ma między innym potężny basen uderzeniowy przypominający mimasowego Herschela. Ale największe wrażenie zrobił na mnie spory krater z intensywnie jarzącą się plamką położoną idealnie w centrum i trochę mniejszą po boku. Wygląda to tak, jakby ktoś wstawił reflektor do środka krateru. Co więcej, jasny punkt nie znika podczas rotacji - nie jest to przypadkowy refleks, ale śnieżnobiały punkt na ciemnym tle.
« Ostatnia zmiana: Luty 24, 2015, 16:20 wysłana przez Borys »

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3829
Odp: Dawn
« Odpowiedź #380 dnia: Luty 24, 2015, 17:03 »
Czy na ostatnich zdjęciach Ceres nadal wygląda jak Mimas? Są tam jakieś rzucające się w oczy utwory w postaci rowów czy wielkich kraterów?

Widziałem dzisiaj nowy filmik o najlepszej jak dotychczas rozdzielczości. Jest niesamowity. Ceres wygląda na nim trochę jak Mimas, ma między innym potężny basen uderzeniowy przypominający mimasowego Herschela. Ale największe wrażenie zrobił na mnie spory krater z intensywnie jarzącą się plamką położoną idealnie w centrum i trochę mniejszą po boku. Wygląda to tak, jakby ktoś wstawił reflektor do środka krateru. Co więcej, jasny punkt nie znika podczas rotacji - nie jest to przypadkowy refleks, ale śnieżnobiały punkt na ciemnym tle.


;) ja dostrzegłem podobieństwo do Mimasa już 13 lutego :)) czyli jednak to taki 2x Mimas. Borys, czy powierzchnia Ceres jest żółtawa? Widziałeś już z pewnością kolorowe fotki.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2407
Odp: Dawn
« Odpowiedź #381 dnia: Luty 24, 2015, 19:39 »
Borys, czy powierzchnia Ceres jest żółtawa? Widziałeś już z pewnością kolorowe fotki.

Nie, jeszcze nie widziałem.

Scorus

  • Gość
Odp: Dawn
« Odpowiedź #382 dnia: Luty 24, 2015, 22:54 »
Chyba nigdzie nie pisało, żeby podczas obserwacji nawigacyjnych były wykonywane zdjęcia przez filtry, więc pewnie jeszcze nie ma zdjęć multispektralnych.

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2407
Odp: Dawn
« Odpowiedź #383 dnia: Luty 24, 2015, 23:47 »
Chyba nigdzie nie pisało, żeby podczas obserwacji nawigacyjnych były wykonywane zdjęcia przez filtry, więc pewnie jeszcze nie ma zdjęć multispektralnych.

Jest przynajmniej jedna kolorowa składanka, tylko że nie było czasu by ją obejrzeć. Może jutro.

Offline juram

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1264
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Dawn
« Odpowiedź #384 dnia: Luty 25, 2015, 16:17 »
Nareszcie jakieś wyraziste obrazki Ceres z Photojournala.

Link: http://photojournal.jpl.nasa.gov/keywords/dp
« Ostatnia zmiana: Luty 25, 2015, 18:40 wysłana przez Scorus »

Offline Slavin

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 938
  • Ciekłym metanem i LOX-em LCH4/LOX Methalox
Odp: Dawn
« Odpowiedź #385 dnia: Luty 25, 2015, 16:41 »
Nowe focie Ceres.

Offline Mikkael

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2267
  • "Per aspera ad astra"
Odp: Dawn
« Odpowiedź #386 dnia: Luty 25, 2015, 18:27 »
Piękne zdjęcia - doskonale widoczny jest ten spory basen uderzeniowy :)
GG 8698011

Offline juram

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1264
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Dawn
« Odpowiedź #387 dnia: Luty 25, 2015, 20:13 »
Kolejny obrazek z jasnymi plamami w centrum krateru, lecz w gorszej rozdzielczości.



Link: http://photojournal.jpl.nasa.gov/new

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Dawn
« Odpowiedź #388 dnia: Luty 25, 2015, 22:12 »
Niesamowite zdjęcie! Czy to efekt "cereso-wulkanizmu-lodowego" czy też odsłonięcie lodu z wewnętrznej warstw Ceresa?

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Dawn
« Odpowiedź #389 dnia: Luty 25, 2015, 23:15 »
Wygląda obłędnie! :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Dawn
« Odpowiedź #389 dnia: Luty 25, 2015, 23:15 »