Autor Wątek: Urania - Postępy Astronomii z ostatnich lat za darmo!  (Przeczytany 2289 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Urania - Postępy Astronomii z ostatnich lat za darmo!
« dnia: Marzec 22, 2020, 14:12 »
Link do: Cyfrowego Archiwum Uranii, warto tam teraz zajrzeć! Zgodnie z aktualną akcją edukacyjną dla młodzieży: zostańwdomu, Polskie Towarzystwo Astronomiczne i Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii udostępniły za darmo kompletne roczniki z ostatnich lat: Urania - Postępy Astronomi 2012-2019! Oczywiście w archiwum są też dostępne do ściągnięcia za darmo roczniki starszych numerów:

Urania - Postępy Astronomii (1998-2011)
Urania (1922-1997)
Postępy Astronomii (1953-1997)

Polecam warto skorzystać!
« Ostatnia zmiana: Marzec 22, 2020, 17:15 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Urania - Postępy Astronomii z ostatnich lat za darmo!
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 22, 2020, 18:25 »
Bardzo dobra inicjatywa!

Pomyślałem sobie, że szkoda iż Polskie Towarzystwo Astronautyczne nie udostępnia roczników "Astronautyki" i "Postępów Astronautyki" - oba tytuły już od lat nie ukazują się. Ale zdaje się, że PTA nie tyle że zostało zlikwidowane, co umarło z niemocy.

Może ktoś ma jakieś nowsze informacje o tym wielce zasłużonym w latach 60. i 70 stowarzyszeniu? Później jego prezesem był przez jakiś czas Mirosław Hermaszewski. Jeszcze kilka lat temu jakieś dychawiczne próby działania widziałem, ale chyba i one zanikły całkowicie.

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2618
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Urania - Postępy Astronomii z ostatnich lat za darmo!
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 22, 2020, 20:14 »
Bardzo dobra inicjatywa!

Pomyślałem sobie, że szkoda iż Polskie Towarzystwo Astronautyczne nie udostępnia roczników "Astronautyki" i "Postępów Astronautyki" - oba tytuły już od lat nie ukazują się. Ale zdaje się, że PTA nie tyle że zostało zlikwidowane, co umarło z niemocy.

Może ktoś ma jakieś nowsze informacje o tym wielce zasłużonym w latach 60. i 70 stowarzyszeniu? Później jego prezesem był przez jakiś czas Mirosław Hermaszewski. Jeszcze kilka lat temu jakieś dychawiczne próby działania widziałem, ale chyba i one zanikły całkowicie.
Prenumerowałem je , szkoda że już ich nie wydają

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Urania - Postępy Astronomii z ostatnich lat za darmo!
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 22, 2020, 21:43 »
Bardzo dobra inicjatywa!

Pomyślałem sobie, że szkoda iż Polskie Towarzystwo Astronautyczne nie udostępnia roczników "Astronautyki" i "Postępów Astronautyki" - oba tytuły już od lat nie ukazują się. Ale zdaje się, że PTA nie tyle że zostało zlikwidowane, co umarło z niemocy.

Może ktoś ma jakieś nowsze informacje o tym wielce zasłużonym w latach 60. i 70 stowarzyszeniu? Później jego prezesem był przez jakiś czas Mirosław Hermaszewski. Jeszcze kilka lat temu jakieś dychawiczne próby działania widziałem, ale chyba i one zanikły całkowicie.
Prenumerowałem je , szkoda że już ich nie wydają
Niestety za mało czytelników było jak na kraj o tak dużym potencjale ludnościowym.
AstroNautilus też  nie przetrzymał papierowych czasów, a do elektronicznego już wydania nie powrócił, a może warto by było ?  Być może autorzy uznali , że tak dużo w internecie jest dostępnych  dobrych stron astronautycznych , że to wystarczy ?
http://www.astronautilus.pl/

Honorowy czyli niedziałający.

Cytuj
Kiedy w latach 80. Prezesem Polskiego Towarzystwa Astronautycznego został płk Mirosław Hermaszewski, Piotr Wolański został wybrany na jego zastępcę. Po zakoń­cze­niu kaden­cji gene­rała Hermaszewskiego został Prezesem PTA. Tę funk­cję peł­nił od 1990 do 1994 r. i od tego roku jest Honorowym Prezesem PTA.
https://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=876.msg136090#msg136090

Ale czy to aktualne?

Płk rez. dr inż. Maciej Mroczkowski:   Prezes Polskiego Towarzystwa Astronautycznego (2007-)
http://www.smartgrid.agh.edu.pl/index.php/sylwetki-wykladowcow/93-plk-rez-dr-inz-maciej-mroczkowski

Parę lat temu słyszałem , że Prezes formalnie jest, tylko niedziałający

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Urania - Postępy Astronomii z ostatnich lat za darmo!
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 22, 2020, 21:43 »

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Urania - Postępy Astronomii z ostatnich lat za darmo!
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 23, 2020, 00:07 »
Ja już mam u siebie zarchiwizowaną na dysku zewnętrznym całą bazę roczników z Cyfrowego Archiwum: Uranii i Postępów Astronomii. Spory kawał wiedzy! "Zbieracz ze mnie okropny", ale porządek staram się trzymać.  ;) Tak dla zainteresowanych powiem, że baza (ściągana rocznikami, nie luźnymi numerami) waży 4,5GB i mam już wrzucone do taniego smartfona Alcatela (takiego za 200 zeta) na kartę SD: 32GB, którego używam tylko jako czytnika (bo na kompie to się niewygodnie czyta, a ja lubię się uwalić na wyro  8) ). Sporo jest o astronautyce (no szczególnie od czasów, kiedy było już co o tym pisać).

« Ostatnia zmiana: Marzec 23, 2020, 00:25 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Urania - Postępy Astronomii z ostatnich lat za darmo!
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 11, 2020, 02:48 »
„Urania” za darmo do nauczania zdalnego
BY MAGDALENA JAROSZ ON 10 KWIETNIA 2020

Redakcja dwumiesięcznika „Urania – Postępy Astronomii” podjęła decyzję o nieodpłatnym udostępnieniu elektronicznych wydań najnowszych roczników tego czasopisma.

W ten sposób staną się dostępne on-line wszystkie egzemplarze „Uranii” z ostatnich stu lat. Ma to na celu wspomożenie nauczycieli i uczniów w zdalnej edukacji, w związku z tymczasowym zamknięciem szkół i obecną sytuacją epidemiczną w kraju.

„Obecna sytuacja w Polsce i na świecie, związana z koronawirusem SARS-CoV-2 i pandemią choroby COVID-19, jest wyjątkowa – postanowiliśmy więc zrezygnować ze sprzedaży ostatnich roczników czasopisma i udostępnić je wszystkim chętnym przez internet. (...)

https://kosmonauta.net/2020/04/urania-za-darmo-do-nauczania-zdalnego/

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Urania - Postępy Astronomii z ostatnich lat za darmo!
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 11, 2020, 02:48 »