Polskie Forum Astronautyczne

Astronautyka => Słońce => Wątek zaczęty przez: Matias w Marzec 14, 2012, 11:38

Tytuł: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Matias w Marzec 14, 2012, 11:38
Nowy wątek dla programu sondy, która ostatnio weszła w fazę rozwojową, zatem na pewno będzie co komentować  :)

Solar Probe Plus w fazie rozwojowej (http://www.kosmonauta.net/index.php/Technologie/Misje/spp-development.html)

"Słoneczna sonda Solar Probe Plus osiągnęła kolejny stopień przygotowań.

Amerykańska sonda Solar Probe Plus, zaproponowana przez Laboratorium Fizyki Stosowanej (APL) Uniwersytetu Johns Hopkins przeszła z fazy A do B. Wg terminologii NASA oznacza to akceptację wstępnego projektu i przystąpienie do kolejnych prac badawczo-rozwojowych.

Sonda, której planowany start przewidziany jest na 2018 rok, ma przynajmniej 24 razy okrążyć Słońce i obserwować je z rekordowo małej odległości ok. 4 milionów kilometrów. Z uwagi na to, inżynierów czeka wyzwanie zaprojektowania sondy pracującej w warunkach dotąd niespotykanych: silnego promieniowania cieplnego, gdzie temperatura będzie dochodziła do 1200oC, i jonizującego. Na takie same warunki będą też wystawione instrumenty badawcze.

Naukowcy będą mieli 26 miesięcy na opracowanie i przetestowanie technologii potrzebnych do realizacji misji."
Tytuł: Odp: Solar Probe Plus
Wiadomość wysłana przez: Matias w Marzec 14, 2012, 11:45
I trochę więcej informacji na podstawie artykułów:

NASA wyśle statek w koronę słoneczną! (http://www.kosmonauta.net/index.php/Przyszlosc/NASA/nasa-solar-probe-zapowiedz.html) (2010)
"NASA zdecydowała się na wysłanie statku mającego zbadać bezpośrednio koronę naszej najbliższej gwiazdy, Słońca. "Zamierzamy odwiedzić żyjącą, pracującą gwiazdę po raz pierwszy w historii", zapowiada Lika Guhathakurta z kierownictwa NASA. "To dotąd niepoznany region Układu Słonecznego i możliwości jego odkrywania są ogromne"."

Ruszają prace koncepcyjne nad Solar Probe Plus (http://www.kosmonauta.net/index.php/Przyszlosc/NASA/ruszaj-prace-koncepcyjne-nad-solar-probe-plus.html) (2010)
"Aby móc badać Słońce z tej odległości statek będzie musiał znosić stałą temperaturę ponad 1400oC i obecność wysokich poziomów promieniowania różnego rodzaju. W 2009 roku NASA ogłosiła konkurs na propozycje instrumentów naukowych dla sondy. Z  trzynastu zrecenzowanych propozycji wybrano pięć i przyznano im 180 milionów USD grantów na wstępne projekty i studia wykonalności:


Solar Probe Plus jest częścią programu badawczego "Żyjąc z Gwiazdą" ("Living with a Star"), skupiającego się na poznaniu zależności między Słońcem a życiem na Ziemi. Głównym wykonawcą projektu będzie Laboratorium Fizyki Stosowanej przy Johns Hopkins University."
Tytuł: Odp: Solar Probe Plus
Wiadomość wysłana przez: Szaniu w Marzec 14, 2012, 18:23
Czyli będziemy mieli Solar Orbiter i Solar Probe. Obie misje bardzo gorące :P. Któraś z nich jest wyraźnie cenniejsza?
Tytuł: Odp: Solar Probe Plus
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 06, 2012, 11:20
Czyli będziemy mieli Solar Orbiter i Solar Probe. Obie misje bardzo gorące :P. Któraś z nich jest wyraźnie cenniejsza?

Wyraźnie z tego co widać, to raczej nie - obie mają kosztować po miliardzie, ale waluta różna (euro/dolary) :P Jednak jak ostatecznie koszta się ukształtują to zobaczymy na parę miesięcy przed startem. Wydaje mi się, że amerykańska (Probe Plus) powinna być droższa, bo chyba będzie bliżej Słońca, co implikuje konieczność wdrożenia bardziej zaawansowanych (w sensie odpornych) systemów sondy.
Tytuł: Odp: Solar Probe Plus
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Maj 06, 2012, 11:50
Dwie sondy 'z bliska' obserwujące Słońce - to oznacza, że będziemy mogli oglądać różne obszary naszej Dziennej Gwiazdy z naprawdę dużą rozdzielczością. Często te sondy będą pewnie daleko od siebie a czasem w takiej odległości, że obrazy trójwymiarowe będzie można złożyć z zebranych danych. Mam tu na myśli np rozbłyski, CME czy włókna słoneczne.

Wydaje się też, że obie sondy mogą zaobserwować początek i rozwój kolejnego cyklu słonecznego. Zatem może być naprawdę wesoło! :)
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Czerwiec 04, 2017, 10:40
Podbijam wątek. Zmieniłem jego tytuł. Okazuje się, że mamy ten wątek na forum! :)

Próbnik Słońca Solar Probe Plus nosi od dziś nazwę Parker Solar Probe.

Link (https://www.nasa.gov/feature/goddard/2017/nasa-renames-solar-probe-mission-to-honor-pioneering-physicist-eugene-parker).

:)
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Czerwiec 05, 2017, 09:08
NASA szykuje misję do zbadania Słońca
01.06.2017

Amerykańska agencja kosmiczna NASA przygotowuje na rok 2018 wystrzelenie sondy kosmicznej do zbadania Słońca. Misja została nazwana Parker Solar Probe - na cześć astronoma Eugene Parkera, który przewidział istnienie wiatru słonecznego.

Projekt wcześniej nosił nazwę Solar Probe Plus. Decyzję o zmianie nazwy NASA ogłosiła w środę. W ten sposób agencja chce uhonorować Eugene'a Parkera, amerykańskiego astrofizyka, który w 1958 roku opublikował artykuł dotyczący dynamiki interplanetarnego gazu i pól magnetycznych. Opisał w nim istnienie zjawiska znanego obecnie jako wiatr słoneczny, czyli nieustanny strumień naładowanych cząstek (plazmy) wypływający ze Słońca i rozprzestrzeniający się w całym Układzie Słonecznym. Praca Parkera stanowiła podstawę do zrozumienia przez naukowców, w jaki sposób Słońce i inne gwiazdy oddziałują na swoje planety.
 
Jak podkreślił Thomas Zurbuchen Departamentu Misji Naukowych NASA, po raz pierwszy agencja nadała nazwę sondzie kosmicznej na cześć osoby żyjącej.
 
Sonda kosmiczna Parker Solar Probe będzie miała okno startowe trwające 20 dni, które rozpocznie się 31 lipca 2018 r. Sonda poleci zbadać z bliska koronę słoneczną. Ma dotrzeć na odległość 8,5 promienia Słońca, czyli 5,9 miliona kilometrów od widocznej powierzchni naszej dziennej gwiazdy (od fotosfery). Żadna sonda kosmiczna nie dotarła jak dotąd tak blisko Słońca, jest to siedem razy bliżej niż wcześniejsze badania Słońca przy pomocy sond kosmicznych.
 
Aby dolecieć w planowany obszar, sonda dokona najpierw kilku przelotów koło Wenus (aż siedmiu) w celu uzyskania asysty grawitacyjnej. Później, gdy będzie przelatywać koło Słońca, ma uzyskać prędkość do 200 km/s, czyli będzie najszybciej poruszającym się próbnikiem kosmicznym. Obecnie rekord ten należy do innej misji słonecznej: Helios 2 z 1976 r.
 
Naukowcy mają nadzieję dzięki misji Parker Solar Probe zbadać przepływ energii i lepiej rozumieć, w jaki sposób rozgrzewa się korona słoneczna, a także, w jaki sposób przyspiesza wiatr słoneczny. Będą też badać strukturę i dynamikę plazmy oraz pól magnetycznych jako źródeł wiatru słonecznego oraz mechanizmy przyspieszające i transportujące cząstki energetyczne. (PAP)

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,414430,nasa-szykuje-misje-do-zbadania-slonca.html
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Czerwiec 13, 2017, 07:06
Sonda Słoneczna Parker: pierwsza wizyta w atmosferze gwiazdy
BY WOJCIECH LEONOWICZ ON 12 CZERWCA 2017

(...) Aby ujawnić tajemnice atmosfery słonecznej, Parker Solar Probe będzie używać asysty grawitacyjnej Wenus podczas siedmiu przelotów w ciągu niemal siedmiu lat, aby stopniowo zacieśniać orbitę wokół Słońca. Sonda przeleci przez atmosferę Słońca w odległości zaledwie 6,3 mln km od powierzchni naszej gwiazdy, głęboko wewnątrz orbity Merkurego i ponad siedmiokrotnie bliżej, niż jakiekolwiek pojazd kosmiczny dotąd. (...)

http://kosmonauta.net/2017/06/sonda-sloneczna-parker-pierwsza-wizyta-w-atmosferze-gwiazdy/
http://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=876.msg118522#msg118522
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Marzec 07, 2018, 07:48
Do 27 kwietnia 2018 możemy się zapisywać na pokład Parker Solar Probe :) Nasze imiona i nazwiska zapisane na czipie sonda zabierze ze sobą do swej misji heliofizycznej:

http://parkersolarprobe.jhuapl.edu/The-Mission/Name-to-Sun/
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Marzec 17, 2018, 09:15
NASA zachęca: wyślij swoje imię do Słońca
13.03.2018 aktualizacja 15.03.2018 ©

Amerykańska agencja kosmiczna zachęca ludzi z całego świata do zgłaszania swoich imion i nazwisk, które zostaną wysłane w kosmos na mikroczipie na pokładzie misji kosmicznej Parker Solar Probe. Celem misji jest zbadanie Słońca z bliskiej odległości.

Chętni do tego, aby ich imię znalazło się w kosmosie i przeleciało w pobliżu Słońca, mogą zgłaszać swoje wpisy do 27 kwietnia poprzez stronę internetową.

Słońce to najbliższa Ziemi gwiazda. Zależy od niego funkcjonowanie ludzi oraz innych organizmów na naszej plancie i ma kluczowy wpływ na klimat. Zrozumienie procesów zachodzących na Słońcu zawsze było jednym z naukowych priorytetów. Celem nowej misji szykowanej przez NASA jest jeszcze lepsze poznanie naszej dziennej gwiazdy.

W ramach misji Parker Solar Probe latem b.r. zostanie wystrzelona sonda, która ma przelecieć tak blisko Słońca, jak nigdy dotąd. Sonda o rozmiarach niewielkiego samochodu przeleci przez słoneczną atmosferę (koronę słoneczną) w odległości około 6 mln km od gwiazdy, czyli około 8,5 promienia Słońca (dla porównania odległość Ziemia-Słońce wynosi ok. 150 mln km). Naukowcy chcą sprawdzić, w jakiś sposób energia i ciepło przemieszczają się w koronie słonecznej. Zamierzają się też dowiedzieć, jak dokładnie działa przyspieszanie wiatru słonecznego i energetycznych cząstek wysyłanych przez naszą dzienną gwiazdę.

Tak bliski przelot wymaga odpowiedniej ochrony cieplnej instrumentów. Gruba na 11,4 cm tarcza osłaniająca cztery instrumenty naukowe ma wytrzymać temperaturę nawet do prawie 1400 stopni Celsjusza.

Aby dotrzeć do Słońca, sonda najpierw wielokrotnie przeleci koło Wenus, wykorzystując pole grawitacyjne planety do sukcesywnego zacieśniania orbity wokół Słońca. Ostatecznie sonda przeleci koło Słońca z prędkością około 700 tysięcy kilometrów na godzinę, w punkcie najbliższym gwieździe.

Początkowo misja nosiła nazwę Solar Probe Plus, ale w maju 2017 r. NASA zdecydowała o zmianie na Parker Solar Probe aby uczcić imię astrofizyka Eugene’a Parkera. Po raz pierwszy nadano misji nazwę na cześć żyjącej osoby. Zdecydowano się na to ze względu na bardzo dużą zbieżność badań naukowca i celu misji. Eugene Parker zajmował się m.in. teorią naddźwiękowego wiatru słonecznego i przewidział spiralny kształt słonecznego pola magnetycznego, badał też mechanizmy ogrzewana korony słonecznej.
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C28646%2Cnasa-zacheca-wyslij-swoje-imie-do-slonca.html
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Marzec 17, 2018, 21:08
Bardzo fajny krótki filmik o tej misji:
https://www.youtube.com/watch?v=XBudjihQKsw

http://www.youtube.com/watch?v=XBudjihQKsw

A tutaj filmik z testów z zeszłego roku:
https://www.youtube.com/watch?v=viRjerxUYJ4
http://www.youtube.com/watch?v=viRjerxUYJ4
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Lipiec 08, 2018, 08:13
Ostatnie przygotowania do startu zaplanowanego na 4 sierpnia 2018

Delta-IV Heavy Undergoing Wet Dress Rehearsals as Parker Solar Probe Nears August 4 Launch
By Mike Killian July 6th, 2018

(...) Using the gravitational tug of Venus to gradually shrink its orbit, the spacecraft will come closer to our star than any spacecraft has before, facing brutal heat and radiation, in order to provide the first ever samplings of a star’s corona, which is visible to the human eye during a total solar eclipse and can reach temperatures upwards of 10 million degrees Fahrenheit. (...)

Parker Solar Probe is going to revolutionize our understanding of the Sun, the only star we can study up close,” said Nicola Fox, project scientist for Parker Solar Probe at the Johns Hopkins Applied Physics Lab in Laurel, Maryland. “The mission undertakes one of the most extreme journeys of exploration ever tackled by a human-made object.” (...)

http://www.americaspace.com/2018/07/06/delta-iv-heavy-undergoing-wet-dress-rehearsals-as-parker-solar-probe-nears-august-4-launch/
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Lipiec 18, 2018, 09:40
Ruszają prace koncepcyjne nad Solar Probe Plus
BY HUBERT BARTKOWIAK ON 3 WRZEŚNIA 2010
https://kosmonauta.net/2010/09/ruszaj-prace-koncepcyjne-nad-solar-probe-plus/

Solar Probe Plus w fazie rozwojowej
BY HUBERT BARTKOWIAK ON 14 MARCA 2012
https://kosmonauta.net/2012/03/spp-development/

NASA: testy silników Solar Probe Plus i Blue Origin
BY HUBERT BARTKOWIAK ON 6 GRUDNIA 2013

(https://kosmonauta.net/wp-content/uploads/2013/12/images_stories_2013_sektor_prywatny_pozostale_atk-star-48gvx.jpg)
Test silnika ATK dla sondy Solar Probe Plus / Credits: ATK

NASA, wraz z partnerami przemysłowymi, przeprowadziła dwa testy silników rakietowych. Jeden dla sondy Solar Probe Plus, drugi dla komercyjnego pojazdu firmy Blue Origin.

Silnik dla sondy Solar Probe Plus

ATK i NASA pomyślnie przeprowadziły w Elkton (stan Maryland) test prototypowego silnika rakietowego Star-48GXV dla sondy Solar Probe Plus. Ten stałopędny silnik posłuży jako stopień ucieczkowy (III człon rakiety) misji, mający wprowadzić sondę na orbitę okołosłoneczną. Silnik oparty jest konstrukcyjnie o silnik Star-48BV, który od lat 70. XX wieku używany był wraz z rakietami Delta II. Jego nowa odsłona zawiera wiele nowych technologii, jak lekkie materiały kompozytowe, nową dyszę wylotową, czy zaawansowany system kontroli ciągu.

Nowy silnik może pracować z trzy razy większym ciśnieniem komory spalania niż jego poprzednik. Nowa obudowa z tytanu zmniejsza koszt i czas budowy. Nowa dysza z lekkiej struktury węglowo-węglowej wyeliminowała konieczność stosowania dodatkowych wsporników. Nowy system kontroli ciągu, TVECSTM, posiada elektromechaniczne siłowniki i cyfrowe sterowanie.

Start misji Solar Probe Plus jest przewidziany na 2018 rok, rakietą Atlas V. Będzie ona jedną z najciekawszych misji w najbliższych latach z uwagi na to, że sonda będzie badała Słońce przebywając na granicy jego atmosfery – w koronie słonecznej.

Silnik dla pojazdu Blue Origin

Koło Van Horn w Teksasie miał zaś miejsce test silnika dla pojazdu budowanego przez firmę Blue Origin, na zamówienie NASA. Silnik pracujący na wodór i tlen będzie użyty do napędzania załogowego statku kosmicznego “New Shepard”, jaki Blue Origin buduje dla NASA w ramach Commercial Crew Program.

Test silnika BE-3 odbył się 20 listopada i naśladował pracę w trakcie misji suborbitalnej: odpalono go na 145 sekund, podczas których generował 110 000 funtów-siły ciągu (489 kN), potem wyłączono na kilkanaście minut, po czym uruchomiono ponownie na minutę (z ciągiem 111 kN).

Jak powiedział Phil McAlister, dyrektor NASA ds. rozwoju komercyjnych lotów kosmicznych, “Blue Origin wykonuje stałe postępy prac od początku naszej współpracy w ramach pierwszej rundy Commercial Crew Development”.

Silnik BE-3 jest pierwszym nowym silnikiem rakietowym na ciekły wodór przeznaczony do produkcji w USA od czasu silnika RS-68, opracowanego ponad 10 lat temu dla rakiet Delta IV.

(ATK BE-3 Blue Origin NASA)
https://kosmonauta.net/2013/12/nasa-testy-silnikow-solar-probe-plus-i-blue-origin-2/#prettyPhoto

Rekord prędkości sondy?
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 9 LIPCA 2016

(...) Okazuje się jednak, że sondy Helios 1 i Helios 2 osiągnęły jeszcze wyższe prędkości, jeśli je liczyć geocentrycznie, czyli względem Ziemi. W tym przypadku trzeba wziąć pod uwagę ruch Ziemi po orbicie wokół Słońca. I tak sonda Helios 1 osiągnęła prędkość 96,2 km/s względem Ziemi w grudniu 1980 roku, a Helios 2 w styczniu 1989 roku osiągnęła prędkość 98,9 km/s względem naszej planety.

Dla porównania, sonda New Horizons, określana jako “najszybszy próbnik, jaki kiedykolwiek opuścił Ziemię”, osiągnęła prędkość zaledwie 16,5 km/s względem Ziemi i 45 km/s względem Słońca. Wcześniejszy rekord należał do sondy Pioneer 10, która w grudniu 1972 po starcie poruszała się z prędkością 14,5 km/s względem Ziemi. Prędkość New Horizons względem Słońca to obecnie około 15 km/s – jest to o około 2 km/s wolniej od sondy Voyager 1.

Te wszystkie rekordy już niebawem mogą zostać “zakwestionowane” przez kolejną słoneczną misję. W lipcu 2018 roku powinno dojść do startu sondy Solar Probe Plus, której peryhelium wyniesie około 6 milionów kilometrów, czyli mniej niż 0,04 jednostki astronomicznej. W peryhelium Solar Probe Plus ma osiągnąć zawrotną prędkość rzędu 200 km/s względem Słońca.
https://kosmonauta.net/2016/07/rekord-predkosci-sondy/

https://www.pulskosmosu.pl/2018/07/23/nasa-przygotowuje-sie-do-startu-sondy-parker-solar-probe/
https://www.pulskosmosu.pl/2018/05/17/nowe-spojrzenie-na-slonce-dwie-misje-ktore-zbliza-sie-do-naszej-gwiazdy-dziennej/
https://www.pulskosmosu.pl/2018/03/08/wybierz-sie-w-podroz-ktora-pozwoli-ci-dotknac-slonca/
https://www.pulskosmosu.pl/2017/05/31/solar-probe-mission-zmienia-nazwe-na-parker-solar-probe/

Artykuły astronautyczne (http://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=3260.msg120467#msg120467) (1)
Artykuły astronautyczne (http://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=3065.msg112114#msg112114) (2)
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Lipiec 18, 2018, 09:42
Solar Probe Plus poleci rakietą Delta
BY HUBERT BARTKOWIAK ON 23 MARCA 2015

(https://kosmonauta.net/wp-content/uploads/2015/03/spp_thermal_model-e1427092406570.jpg)
Model inżynieryjny osłony termicznej Solar Probe Plus w trakcie przygotowań do testów wibracyjnych / Credit: Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory

NASA wybrała rakietę Delta IV Heavy do wystrzelenia sondy Solar Probe Plus. Start ma się odbyć 31 lipca 2018 roku.

NASA wybrała ofertę United Launch Services i rakiety Delta IV Heavy jako nośnika sondy Solar Probe Plus. Całość usług związanych ze startem i jego obsługą wyceniono na 389,1 mln USD.

Start ze stanowiska nr 37 Stacji Sił Powietrznych Cape Canaveral zaplanowano na 31 lipca 2018 roku. Ta data jest początkiem 20-dniowego okna startowego.

Solar Probe Plus będzie pierwszą w historii misją, która przeleci przez koronę słoneczną – zewnętrzną warstwę atmosfery Słońca. Sonda okrąży naszą Gwiazdę Dzienną 24 razy. Z pomocą siedmiu asyst grawitacyjnych Wenus, zbliży się do Słońca na odległość nawet ok. 4 milionów km (średnia odległość Ziemi od Słońca to 149,6 mln km a Merkurego, 57,9 mln km) z prędkością prawie 725 000 km/h (0,067% prędkości światła w próżni). To prędkość trzykrotnie przekraczająca obecny rekord prędkości osiągniętej przez twór rąk ludzkich. W latach 70. XX wieku sonda Helios 2 osiągnęła prędkość 252 792 km/h.

Sonda weszła w połowie marca tego roku w fazę C, czyli w fazę zaawansowanego projektowania i rozwoju oraz testów, przedtem pozytywnie przechodząc niezależny przegląd konstrukcyjny. Bezpośrednio po fazie C nastąpi budowa docelowych elementów statku, ich montaż i integracja.

(NASA, JHUAPL)
https://kosmonauta.net/2015/03/solar-probe-plus-poleci-rakieta-delta/
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Lipiec 18, 2018, 09:43
Wyciek w zewnętrznej infrastrukturze , który pojawił się 13 lipca , nie będzie miał wpływu na datę startu.

Parker Solar Probe, ULA enter final pre-launch processing marathon
written by Chris Gebhardt July 17, 2018

(...) For this particular mission, the Delta IV Heavy and ULA teams underwent two Wet Dress Rehearsals, with the first occurring on 27 June and the second following on 6 July. (...)

However, a small issue with the Parker Solar Probe at its Astrotech processing facility did present last Friday, 13 July.

(https://www.nasaspaceflight.com/wp-content/uploads/2018/07/2018-07-17-182733.jpg)
Parker Solar Probe undergoes pre-launch testing. (Credit: NASA/Johns Hopkins APL/Ed Whitman)

According to NASA, “After discovering a minor tubing leak in the ground support equipment during final processing, teams require additional time for processing NASA’s Parker Solar Probe spacecraft.  The tubing is being repaired, and the spacecraft is healthy.”

The issue is not an impact to the scheduled launch (confirmed by updated Eastern Range schedules on Monday, 16 July) largely because the tubing leak was on the ground side of the processing equipment and not on Parker Solar Probe itself.

This is good news as Parker Solar and its third stage are scheduled to be encapsulated inside the payload fairing this week ahead of transport to the launch pad for mating and integration atop the Delta IV Heavy rocket.

The third stage for the Parker Solar Probe launch is a Star 48BV solid rocket motor originally developed by Thiokol Propulsion – then ATK, then Orbital ATK, and now Northrop Grumman.

The Star 48 stage takes its numerical designation from the rough diameter of the propellant casing (as measured in inches) and has been used on previous high-profile scientific missions for NASA – most notably as the third stage on the Atlas V 551 rocket that launched the New Horizons mission outward to Pluto and the Kuiper Belt in January 2006.

Once the Parker Solar Probe and its Star 48 upper stage are encapsulated within the payload fairing, the entire assembly will be transported to the launch pad and lifted atop the rocket, where they will be mated and secured for liftoff.

Once that operation is complete, the United Launch Alliance team will perform their Mission Dress Rehearsal, currently scheduled for 1 August according to current Range schedules.

The Mission Dress Rehearsal is quite different from the Wet Dress Rehearsals.  In this case, the rocket will not be fueled with any propellant.

Instead, the Mission Dress Rehearsal is a final countdown practice designed to be a nominal run through the count with no simulated anomalies – the purpose of which is to allow the launch team to know what to expect going into launch. (...)

Presently, the Parker Solar Probe mission’s interplanetary launch window to Venus opens on 31 July and closes on 19 August. (...)

Looking beyond the current August 2018 launch window, should something occur that precludes Parker Solar Probe from lifting off by the close of its interplanetary launch window on 19 August, NASA and United Launch Alliance will have to wait until May 2019 to launch the mission due to Earth-Venus orbital alignments. (...)

https://www.nasaspaceflight.com/2018/07/parker-solar-probe-ula-final-pre-launch-marathon/
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Lipiec 18, 2018, 09:55
                                         (https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/39/Parker_Solar_Probe_insignia.png)

Planowana data startu: 4 sierpnia 2018 (okno startowe 10:17-11:02 CEST)
EDIT: NET 6 sierpnia 2018 (okno startowe ~10:17-11:02 CEST)
EDIT:       11 sierpnia 2018 (okno startowe 09:48-10:37 CEST)
EDIT:       11 sierpnia 2018 (okno startowe 09:33-10:38 CEST)
EDIT:       11 sierpnia 2018 planowany start o 09:53 CEST
EDIT:       11 sierpnia 2018 planowany start o 10:28 CEST
Start:       12 sierpnia 2018 o 09:31 CEST

Ładunek: sonda do badania korony słonecznej Parker Solar Probe

Masa ładunku: startowa    685 kg , bez paliwa 555 kg , masa aparatury naukowej 50 kg

Orbita docelowa: heliocentryczna: perihelium  0.040 AU (6.0 mln km) , aphelium 0.730 AU (109.3 mln km)
                         Inklinacja   3.4°
                         Okres obiegu Słońca 88 d

Rakieta: Delta-4H/Star-48BV

Platforma startowa: SLC-37B , Cape Canaveral

Zasilanie: dwie pary baterii słonecznych oraz akumulator

Planowany czas misji : 6 lat, 321 dni

Podczas 24 okrążeń Słońca sonda 7-krotnie wykona manewry grawitacyjne przy Wenus, co pozwoli trzykrotnie zredukować perihelium orbity do około 6,28 miliona km

Aktualizacje ULA https://www.ulalaunch.com/missions/delta-iv-parker-solar-probe
Parker Solar Probe (PSP, Solar Probe Plus, SPP (https://space.skyrocket.de/doc_sdat/parker-solar-probe.htm)
Parker Solar Probe Solar Probe + (http://lk.astronautilus.pl/sondy/spp.htm)
https://en.wikipedia.org/wiki/Parker_Solar_Probe
Eugene_Parker (https://en.wikipedia.org/wiki/Eugene_Parker)
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Lipiec 20, 2018, 11:53
Start nie wcześniej jak 6 sierpnia.

Parker Solar Probe Launch No Earlier Than Aug. 6, 2018
Linda Herridge Posted on July 18, 2018

NASA now is targeting launch of the Parker Solar Probe no earlier than Aug. 6, 2018. Additional time was needed to evaluate the configuration of a cable clamp on the payload fairing. (...)

https://blogs.nasa.gov/parkersolarprobe/2018/07/18/parker-solar-probe-launch-no-earlier-than-aug-6-2018/
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Lipiec 20, 2018, 14:32
Okienko startowe jest do 19 sierpnia. Zdążą!
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Lipiec 21, 2018, 08:50
O ochronie cieplnej sondy

Traveling to the Sun: Why Won’t Parker Solar Probe Melt?
July 19, 2018

http://www.youtube.com/watch?v=TN6rZF5dSRg
https://www.youtube.com/watch?v=TN6rZF5dSRg

NASA's Parker Solar Probe is heading to the Sun. Why won't the spacecraft melt? Thermal Protection System Engineer Betsy Congdon (Johns Hopkins APL) outlines why Parker can take the heat. Credits: NASA's Goddard Space Flight Center

(...)

The Shield That Protects It

Of course, thousands of degrees Fahrenheit is still fantastically hot. (For comparison, lava from volcano eruptions can be anywhere between 1,300 and 2,200 F (700 and 1,200 C)  And to withstand that heat, Parker Solar Probe makes use of a heat shield known as the Thermal Protection System, or TPS, which is 8 feet (2.4 meters) in diameter and 4.5 inches (about 115 mm) thick. Those few inches of protection mean that just on the other side of the shield, the spacecraft body will sit at a comfortable 85 F (30 C).

The TPS was designed by the Johns Hopkins Applied Physics Laboratory, and was built at Carbon-Carbon Advanced Technologies, using a carbon composite foam sandwiched between two carbon plates. This lightweight insulation will be accompanied by a finishing touch of white ceramic paint on the sun-facing plate, to reflect as much heat as possible. Tested to withstand up to 3,000 F (1,650 C), the TPS can handle any heat the Sun can send its way, keeping almost all instrumentation safe.

http://www.youtube.com/watch?v=BKinVmBoIrE
https://www.youtube.com/watch?v=BKinVmBoIrE

Betsy Congdon of Johns Hopkins Applied Physics Lab is the lead thermal engineer on the heat shield that NASA's Parker Solar Probe will use to protect itself against the Sun. The shield is so robust, Congdon can use a blowtorch on one side and the other side remains cool enough to touch. Credits: NASA's Goddard Space Flight Center
(...)

https://www.nasa.gov/feature/goddard/2018/traveling-to-the-sun-why-won-t-parker-solar-probe-melt
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Lipiec 26, 2018, 23:20
Parker Solar Probe Launch Targeted for Aug. 11
Author Anna Heiney Posted on July 24, 2018

NASA and its mission partners are targeting Aug. 11 for the launch of the Parker Solar Probe mission to the Sun. The 45-minute launch window will open at 3:48 a.m. EDT. During final inspections following the encapsulation of the spacecraft, a small strip of foam was found inside the fairing and additional time is needed for inspection.

https://blogs.nasa.gov/parkersolarprobe/2018/07/24/parker-solar-probe-launch-targeted-for-aug-11/

Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Lipiec 28, 2018, 06:39
NASA’s Parker Solar Probe and the Curious Case of the Hot Corona
July 27, 2018

(https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/swingbysuncloseup.jpg)

Explaining the corona’s secrets

Parker Solar Probe will test two chief theories to explain coronal heating. The outer layers of the Sun are constantly boiling and roil with mechanical energy. As massive cells of charged plasma churn through the Sun — much the way distinct bubbles roll up through a pot of boiling water — their fluid motion generates complex magnetic fields that extend far up into the corona. Somehow, the tangled fields channel this ferocious energy into the corona as heat — how they do so is what each theory attempts to explain.

(https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/convectivecells.gif)
A closeup of the Sun’s convective, or boiling, motion, with a small sunspot forming on the right, from Hinode, a collaboration between NASA and the Japan Aerospace Exploration Agency (JAXA). The outer layers of the Sun are constantly boiling and roil with mechanical energy. This fluid motion generates complex magnetic fields that extend far up into the corona. Credits: NASA/JAXA/Hinode

The two theories aren’t necessarily mutually exclusive. In fact, to complicate matters, many scientists think both may be involved in heating the corona. Sometimes, for example, the magnetic reconnection that sets off a nanoflare could also launch Alfvén waves, which then further heat surrounding plasma.

The other big question is, how often do these processes happen — constantly or in distinct bursts? Answering that requires a level of detail we don’t have from 93 million miles away.

“We’re going close to the heating, and there are times Parker Solar Probe will co-rotate, or orbit the Sun at the same speed the Sun itself rotates,” said Eric Christian, a space scientist at NASA’s Goddard Space Flight Center in Greenbelt, Maryland, and member of the mission’s science team. “That’s an important part of the science. By hovering over the same spot, we’ll see the evolution of heating.” (...)

http://www.youtube.com/watch?v=NYnUjtWCqA0
https://www.youtube.com/watch?v=NYnUjtWCqA0

The coronal heating problem remains one of the greatest unanswered questions in astrophysics. Learn how astronomers first discovered evidence for this mystery during an eclipse in the 1800s, and what scientists today think could explain it. Credits: NASA’s Goddard Space Flight Center/Joy Ng

(...)
https://www.nasa.gov/feature/goddard/2018/nasa-s-parker-solar-probe-and-the-curious-case-of-the-hot-corona
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Lipiec 31, 2018, 08:02
Parker Solar Probe and the Birth of the Solar Wind
July 30, 2018

(...) "If we can measure the slow solar wind, and find it comes from the boundary between open and closed magnetic fields, then that supports the idea that magnetic reconnection gives rise to the slow solar wind," Klimchuk said.

Parker Solar Probe’s instruments will collect downstream evidence of magnetic reconnection — a tell-tale sign that the closed-field-to-open-field theory is at play. Specific kinds of reconnection twist the resulting magnetic field in different ways, and Parker’s instruments will measure the twists in these fields early on, before they have had much time to be distorted. In addition, close-up images of the nascent solar wind will tell us how coronal structures evolve as they propagate outward. This will help us answer a long-standing question whether the solar wind is a continuous or intermittent flow. (...)

https://www.nasa.gov/feature/goddard/2018/parker-solar-probe-and-the-birth-of-the-solar-wind
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Sierpień 01, 2018, 14:54
Wczoraj sonda dotarła na wyrzutnię i została zintegrowana z rakietą.

Solar probe moves into launch position at Cape Canaveral
July 31, 2018

(https://mk0spaceflightnoa02a.kinstacdn.com/wp-content/uploads/2018/07/psp_kremer2-768x513.jpg)
Nestled inside the nose cone of its Delta 4-Heavy launcher, Parker Solar Probe departs its processing facility in Titusville, Florida. Credit: Ken Kremer / kenkremer.com / spaceupclose.com

(...) Riding a slow-moving over-the-road transporter, the spacecraft, its solid-fueled Star 48BV upper stage, and protective aerodynamic fairing departed the Astrotech spacecraft processing facility in Titusville, Florida, late Monday for an overnight journey to the Complex 37B launch pad at nearby Cape Canaveral Air Force Station.

The convoy arrived at the launch pad before dawn Tuesday, and a heavy-lifting crane hooked to the 63-foot-tall (19-meter) fairing to hoist it atop a Delta 4-Heavy rocket, capping assembly of the launcher ahead of a predawn blastoff scheduled for Aug. 11. (...)

https://spaceflightnow.com/2018/07/31/solar-probe-moves-into-launch-position-at-cape-canaveral/
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Sierpień 03, 2018, 05:27
Okno startowe zostało przedłużone do 23 sierpnia 2018.

Parker Solar Probe Launch Window Extended to August 23
Author Sarah Frazier Posted on August 2, 2018

NASA and its mission partners have analyzed and approved an extended launch window for Parker Solar Probe until Aug. 23, 2018 (previously Aug. 19). The spacecraft is scheduled to launch no earlier than Aug. 11, 2018, at 3:48 a.m. with a window of 45 minutes.

https://blogs.nasa.gov/parkersolarprobe/2018/08/02/parker-solar-probe-launch-window-extended-to-august-23/

Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Sierpień 03, 2018, 05:46
Prepping to Launch for the Sun
July 31, 2018

NASA’s Parker Solar Probe has cleared the final procedures in the clean room before its move to the launch pad, where it will be integrated onto its launch vehicle, a United Launch Alliance Delta IV Heavy. This is an historic mission that will revolutionize our understanding of the Sun, where changing conditions can propagate out into the solar system, affecting Earth and other worlds. Parker Solar Probe will travel through the Sun’s atmosphere, closer to the surface than any spacecraft before it, facing brutal heat and radiation conditions — and ultimately providing humanity with the closest-ever observations of a star.

Seen here inside one half of its 62.7-foot tall fairing, the Parker Solar Probe was encapsulated on July 16, 2018, in preparation for the move from Astrotech Space Operations in Titusville, Florida, to Space Launch Complex 37 on Cape Canaveral Air Force Station, where it will be integrated onto its launch vehicle for its launch that is targeted for August 11, 2018.

Image Credit: NASA/Johns Hopkins APL/Ed Whitman
https://www.nasa.gov/image-feature/prepping-to-launch-for-the-sun
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Sierpień 03, 2018, 22:40
Parker Solar Probe dotknie Słońca
BY ALEKSANDER FIUK ON 3 SIERPNIA 2018

http://www.youtube.com/watch?v=RGhyjX4opD8
https://www.youtube.com/watch?v=RGhyjX4opD8

Nagranie ukazujące trajektorię lotu Parker Solar Probe / APL

(...) W celu dokonania odpowiednich pomiarów sonda musi zbliżyć się na odległość 0,04 AU (6.2 mln km) od fotosfery Słońca, uznawanej umownie za jego powierzchnię. Temperatura, sięgająca w koronie słonecznej nawet miliona stopni Celsjusza, stanowi olbrzymie wyzwanie dla konstruktorów sondy. Jednakże gęstość materii jest niewielka, a przez to ciepło przekazywane do sondy okazuje się być na tyle małym, by skonstruowana przez inżynierów z APL (Applied Physics Laboratory) osłona termiczna była w stanie ochronić PSP przed katastrofalnymi skutkami, jakie mogłoby nieść zbliżenie się do Słońca na taką odległość. „Wielkie Frisbee”, jak nazywają osłonę członkowie zespołu z APL, ma około 2,5 metra średnicy, waży 73 kilogramy i zostało skonstruowane przez pokrycie pianki węglowej o grubości 11,5 cm wzmocnionym kompozytem węglowo-węglowym z obu stron. Ponadto, PSP został wyposażony w wodny system chłodzący o zamkniętym obiegu, który ma za zadanie zapobiegać przegrzaniu komponentów zarówno wewnątrz sondy, jak i wysuwanych paneli słonecznych. W przeciwieństwie do zdecydowanej większości statków kosmicznych, PSP nie może sobie pozwolić na operowanie na stale rozłożonych panelach, ponieważ groziłoby to ich zniszczeniem przez wiatr słoneczny. Z tego powodu są one umieszczone na ramionach wyposażonych w przeguby, a komputer pokładowy ma za zadanie ciągłe monitorowanie i sterowanie wychyleniem paneli. Również aparatura naukowa musiała zostać zaprojektowana tak, by wytrzymać trudne warunki pracy – użyte zostały nadstopy zawierające m.in. tytan, cyrkon i molibden. (...)

https://kosmonauta.net/2018/08/parker-solar-probe-dotknie-slonca/
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Sierpień 04, 2018, 11:35
Ta wizualizacja orbity jest bardzo ciekawa! :)
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: mss w Sierpień 07, 2018, 23:48
Aktualnie start 11 sierpnia 2018 (okno startowe 09:33-10:38 CEST).
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Sierpień 08, 2018, 10:35
Czy okienko startowe jest nadal do 19 sierpnia?
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: mss w Sierpień 08, 2018, 12:52
Już trwa do 23 sierpnia.

Informacja o tym była już od 02 sierpnia: http://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=937.msg120924#msg120924 !
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Sierpień 08, 2018, 14:43
Ciekawe, jakie są tutaj parametry związane z końcem okienka startowego. Bo chyba żadnych kwestii związanych z Księżycem czy innymi planetami tutaj nie ma?
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Sierpień 08, 2018, 21:38
Nastąpiła integracja z D4H. :)
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: mss w Sierpień 08, 2018, 22:37
Cytuj
65 min window opens @ 3:33am EDT Aug 11, moves 2 min earlier each day. Wx forecast 70% Aug 11.
Aug 12 - 3:31am EDT
Aug 13 - 3:29am EDT.
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Limax7 w Sierpień 09, 2018, 08:08
Ciekawe, jakie są tutaj parametry związane z końcem okienka startowego. Bo chyba żadnych kwestii związanych z Księżycem czy innymi planetami tutaj nie ma?

Jest kwestia związana ze zbliżeniami do Wenus.
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Sierpień 09, 2018, 19:26
Śliczne zdjęcie sondy oraz techników w trakcie prac przygotowawczych do startu.
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Sierpień 10, 2018, 07:05
Launch Week Begins for Parker Solar Probe
Author Linda Herridge Posted on August 7, 2018

(https://blogs.nasa.gov/parkersolarprobe/wp-content/uploads/sites/274/2018/08/PSP_Delta-IV-Heavy_crop-1024x991.jpg)
Encapsulated in its payload fairing, NASA's Parker Solar Probe has been mated to a United Launch Alliance Delta IV Heavy rocket at Cape Canaveral Air Force Station's Space Launch Complex 37 on July 31, 2018.

https://blogs.nasa.gov/parkersolarprobe/2018/08/07/launch-week-begins-for-parker-solar-probe/
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Sierpień 10, 2018, 07:08
Parker Solar Probe Proceeds Toward Launch Aug. 11
Linda Herridge Posted on August 9, 2018

The Parker Solar Probe mission and launch teams today concluded a successful Launch Readiness Review. There are no technical issues being worked at this time. (...)

https://blogs.nasa.gov/parkersolarprobe/2018/08/09/parker-solar-probe-proceeds-toward-launch-aug-11/
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Sierpień 10, 2018, 07:09
Photos: Parker Solar Probe closed up inside Delta 4 fairing for launch
August 9, 2018 Stephen Clark

(https://mk0spaceflightnoa02a.kinstacdn.com/wp-content/uploads/2018/08/42116874360_d9133374dd_k-768x512.jpg)

(...) These photos show the solar-powered probe’s enclosure inside the Delta 4 fairing at the Astrotech payload processing facility in Titusville, Florida, last month. (...)

The probe will head for a flyby with Venus on Oct. 2, using the planet’s gravity to slingshot closer to the sun for its first close approach to our star in November. (...)

https://spaceflightnow.com/2018/08/09/photos-parker-solar-probe-closed-up-inside-delta-4-fairing-for-launch/
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Sierpień 10, 2018, 07:11
Nieco ponad doba dzieli nas od planowanego dziesiątego startu RN Delta IV Heavy

https://www.ulalaunch.com/missions/delta-iv-parker-solar-probe
https://pl.wikipedia.org/wiki/Delta_IV_Heavy
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Sierpień 10, 2018, 07:16
Cytuj
NASA_LSP@NASA_LSP  9 sie 2018
Dr. Eugene Parker, Dr. Thomas Zurbuchen and Dr. Nicky Fox participates in a special Q&A session with members of media and #NASASocial participants.  Learn more about Dr. Parker’s legacy at:
https://www.nasa.gov/content/goddard/eugene-newman-parker
https://twitter.com/NASA_LSP/status/1027621308304183296
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Sierpień 10, 2018, 07:29
http://www.youtube.com/watch?v=zJo0tIxNLxU

Link do materiału: https://www.youtube.com/watch?v=zJo0tIxNLxU

http://www.youtube.com/watch?v=UQBAqFKqTVs

Link do materiału: https://www.youtube.com/watch?v=UQBAqFKqTVs

http://www.youtube.com/watch?v=i_z19KPvV1w

Link do materiału: https://www.youtube.com/watch?v=i_z19KPvV1w

http://www.youtube.com/watch?v=rs9dnzzuhrA

Link do materiału: https://www.youtube.com/watch?v=rs9dnzzuhrA
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Sierpień 10, 2018, 07:54
Jeszcze o budowie TPS

CAN THE PARKER SOLAR PROBE TAKE THE HEAT?
ByTracy Vogel / Published Aug 6 2018

Researchers at the Applied Physics Lab develop a shield strong enough to protect the spacecraft's sensitive instruments during its mission to 'touch' the sun

(https://api.hub.jhu.edu/factory/sites/default/files/styles/hub_xlarge/public/Solar-Probe-illustration_080618.jpg?itok=Szs3Ij0M)
IMAGE CREDIT: GREG STANLEY / OFFICE OF COMMUNICATIONS

(...) The front and back faces of the heat shield are made of sheets of carbon-carbon, a lightweight material with superior mechanical properties especially suited for high temperatures. At less than a tenth of an inch thick, the two carbon-carbon sheets are thin enough to bend, even if they were laid on top of each other. Between them is about 4.5 inches of carbon foam, typically used in the medical industry for bone replacement. This sandwich design stiffens everything up—like corrugated cardboard—while allowing the 8-foot heat shield to weigh in at only about 160 pounds.

The foam also performs the heat shield's most essential structural functions. Carbon itself conducts heat, but carbon foam is 97 percent air. In addition to cutting the weight of the spacecraft to help it get into orbit, the foam structure means there's just not that much material for heat to travel through. The heat shield will be 2500 degrees Fahrenheit on the side facing the sun, but only 600 degrees Fahrenheit at the back. (...)

http://www.youtube.com/watch?v=XM4HmcDlcmo
https://www.youtube.com/watch?v=XM4HmcDlcmo

https://hub.jhu.edu/2018/08/06/parker-solar-probe-heat-shield-explained/
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Sierpień 10, 2018, 08:03
Cytuj
ULA@ulalaunch 9 sie 2018
The #DeltaIV with Parker #SolarProbe has 3 boosters powered by @AerojetRdyne RS-68A engines, the fully cryogenic Delta Cryogenic Second Stage powered by @AerojetRdyne’s RL10B-2 engines and the @northropgrumman third stage with its STAR 48BV motor.
https://twitter.com/ulalaunch/status/1027611475282743298
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Limax7 w Sierpień 10, 2018, 08:59
Historia dzieje się na naszych oczach. Niezłe uczucie być tu i teraz. Nie mogę doczekać się jutrzejszego startu. :)
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Sierpień 10, 2018, 09:19
Za 24 godziny start! Nie ukrywam, stęskniłem się za D4H, której to chyba pierwszy start od 2 lat!
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Sierpień 11, 2018, 08:48
Mobile Service Tower Rolled Back at Space Launch Complex 37
Anna Heiney Posted on August 10, 2018

(https://blogs.nasa.gov/parkersolarprobe/wp-content/uploads/sites/274/2018/08/KSC-20180810-PH_KLS01_0193-1024x683.jpg)

On Friday, Aug. 10, 2018, at Cape Canaveral Air Force Station in Florida, the United Launch Alliance Delta IV Heavy rocket stands ready to boost NASA’s Parker Solar Probe on a mission to study the Sun following rollback of the mobile service tower at Space Launch Complex 37. Photo credit: NASA/Kim Shiflett

https://blogs.nasa.gov/parkersolarprobe/2018/08/10/mobile-service-tower-rolled-back-at-space-launch-complex-37/
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Sierpień 11, 2018, 08:48
Nowy czas startu 09:53 CEST

New Target Launch Time
Anna Heiney Posted on August 11, 2018

(https://blogs.nasa.gov/parkersolarprobe/wp-content/uploads/sites/274/2018/08/DeltaIV_Parker_Pad37-1024x683.jpg)

The launch team is targeting 3:53 a.m. EDT for liftoff of the United Launch Alliance Delta IV Heavy rocket carrying NASA’s Parker Solar Probe. The countdown is in progress at Cape Canaveral Air Force Station’s Space Launch Complex 37.

https://blogs.nasa.gov/parkersolarprobe/2018/08/11/new-target-launch-time/
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Sierpień 11, 2018, 08:52
O 9:00 początek transmisji ze startu

https://www.youtube.com/watch?v=wwMDvPCGeE0
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Sierpień 11, 2018, 09:12
Parker Solar Probe: The Science of 'Touching the Sun'
By Paul Scott Anderson, on August 7th, 2018

(http://www.americaspace.com/wp-content/uploads/2018/08/Parker-Solar-Probe-Processing.jpg)
Parker Solar Probe sits in a clean room on July 6, 2018, at Astrotech Space Operations in Titusville, Florida, after the installation of its heat shield. Photo Credit: NASA/Johns Hopkins APL/Ed Whitman

(...) Speaking of science objectives, what are the main science goals for the PSP mission? Overall, they include:

- Trace the flow of energy that heats and accelerates the solar corona and solar wind.

- Determine the structure and dynamics of the plasma and magnetic fields at the sources of the solar wind.

- Explore mechanisms that accelerate and transport energetic particles.

PSP will actually penetrate the corona (which you can see during total solar eclipses), taking many different kinds of measurements with four instrument suites, producing images to help revolutionize scientists’ understanding of how the Sun, and therefore other stars as well, behave. Never before has any spacecraft ever come so close to the Sun, but it is necessary for PSP to be able to take the needed measurements. But why do scientists want to study the Sun anyway? There are many good reasons:

- The Sun is the only star we can study up close. By studying this star we live with, we learn more about stars throughout the Universe.

- The Sun is a source of light and heat for life on Earth. The more we know about it, the more we can understand how life on Earth developed.

- The Sun also affects Earth in less familiar ways. It is the source of the solar wind; a flow of ionized gases from the Sun that streams past Earth at speeds of more than 500 km per second (a million miles per hour).

- Disturbances in the solar wind shake Earth’s magnetic field and pump energy into the radiation belts, part of a set of changes in near-Earth space known as space weather.

- Space weather can change the orbits of satellites, shorten their lifetimes, or interfere with onboard electronics. The more we learn about what causes space weather – and how to predict it – the more we can protect the satellites we depend on.

- The solar wind also fills up much of the Solar System, dominating the space environment far past Earth. As we send spacecraft and astronauts further and further from home, we must understand this space environment just as early seafarers needed to understand the ocean.

(...)
http://www.americaspace.com/2018/08/07/parker-solar-probe-the-science-of-touching-the-sun/
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Sierpień 11, 2018, 09:14
Parker Solar Probe Cleared For Launch to the Sun Saturday at 3:33am EDT
By Mike Killian, on August 9th, 2018

(http://www.americaspace.com/wp-content/uploads/2018/08/ParkerSolarProbe.side_.HAE_.AU_.clockSlate_EarthTarget.HD1080i.01500_print.jpg)
Illustration of the orbit of PSP around the Sun. PSP will swoop through the Sun’s “atmosphere” (corona) 24 times over a period of 7 years. Image Credit: NASA’s Scientific Visualization Studio

(...) But PSP only has until August 23 to launch, otherwise it will miss the planet Venus, whose gravity the spacecraft will need to “steer” itself into the proper orbits of the sun for the mission’s science objectives, getting closer and closer with each orbit. The next window of opportunity isn’t until May 2019, when Venus is in position again to give PSP the gravity-assists it needs to reach the brutally hostile corona and sample the sun’s atmosphere.

It’s a small spacecraft in one of the most powerful rockets in the world, because it requires such an extremely high energy launch; 55 times more energy than reaching Mars actually. Even the Delta-IV Heavy can’t do that alone, so the spacecraft will employ a third rocket stage, a Star 48BV from Northrop Grumman, to gain the incredible speed it needs to reach the sun. (...)

http://www.americaspace.com/2018/08/09/parker-solar-probe-cleared-for-launch-to-the-sun-saturday-at-333am-edt/
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Sierpień 11, 2018, 09:27
Workhorse Rocket to Carry NASA’s Parker Solar Probe
Linda Herridge Posted on August 11, 2018

(https://blogs.nasa.gov/parkersolarprobe/wp-content/uploads/sites/274/2018/08/PSP-DeltaIV-on-Pad-1024x576.jpg)

The rocket standing on the pad at Space Launch Complex 37 is a United Launch Alliance Delta IV Heavy configuration. The 233-foot-tall rocket is the world’s second highest-capacity rocket and most powerful rocket currently used by NASA. The launch vehicle consists of three Common Booster Cores, each with an RS-68A engine. Each engine produces 702,000 pounds of thrust for a combined total liftoff thrust of more than 2.1 million pounds.

A cryogenic second stage, powered by an RL10 engine, is on the center core. It is fueled by liquid hydrogen and liquid oxygen. The boosters are controlled by the second stage avionics system, which provides guidance, flight control and vehicle sequencing functions during the booster phases of flight.

For the first time ever, a solid fuel third stage, provided by Northrup Grumman, is part of the Delta IV Heavy rocket’s configuration. It is attached to the Parker Solar Probe and will help boost the spacecraft into the proper trajectory for its mission. (...)

https://blogs.nasa.gov/parkersolarprobe/2018/08/11/workhorse-rocket-to-carry-nasas-parker-solar-probe/
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Limax7 w Sierpień 11, 2018, 09:31
 :-*Już za parę minut start. W ciemności (3:53 czasu lokalnego)... Powodzenia
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Sierpień 11, 2018, 09:41
Photos: Delta 4-Heavy revealed for solar probe launch
August 11, 2018 Stephen Clark

(https://mk0spaceflightnoa02a.kinstacdn.com/wp-content/uploads/2018/08/delta_PSP_low-7.jpg)

(https://mk0spaceflightnoa02a.kinstacdn.com/wp-content/uploads/2018/08/delta_PSP_low-12.jpg)
Credit: Alex Polimeni/Spaceflight Now

https://spaceflightnow.com/2018/08/11/photos-delta-4-heavy-revealed-for-solar-probe-launch/
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Limax7 w Sierpień 11, 2018, 09:48
No go :(
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Limax7 w Sierpień 11, 2018, 09:53
Okienko startowe jest chyba do 10:38 naszego czasu ?
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: mss w Sierpień 11, 2018, 09:54
T-4min hold, okienko startowe do 10:38 dziś, jeśli nie wznowią do 10:34 to scrub !
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Limax7 w Sierpień 11, 2018, 09:57
Co to za płomień w lewym rogu kadru ?
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Sierpień 11, 2018, 09:58
Może się jeszcze uda! :)
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Sierpień 11, 2018, 10:16
Jeszcze spróbują przed końcem okienka startowego!
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: mss w Sierpień 11, 2018, 10:16
Nowy czas startu: 10:28 na 10 minut przed końcem okienka na dzisiaj.
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Limax7 w Sierpień 11, 2018, 10:22
Jest go ! :)
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Limax7 w Sierpień 11, 2018, 10:25
Zegar odlicza wowwww ! Trzymać kciuki
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Mikkael w Sierpień 11, 2018, 10:25
Trzy minuty :)
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: mss w Sierpień 11, 2018, 10:27
i znów hold T-1min55s
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Prometeusz w Sierpień 11, 2018, 10:29
Scrub  >:(
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Limax7 w Sierpień 11, 2018, 10:30
Jak za 4 mi nie wzmowią odliczania to dziś nie poleci..
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Limax7 w Sierpień 11, 2018, 10:32
A więc do jutra okienko od 9:31 naszego czasu.. Okienko potrwa 65 min więc do 10:36
 Uhhh szkoda
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Sierpień 11, 2018, 10:38
Czekamy do jutra zatem!
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Sierpień 11, 2018, 10:46
Dr Eugene Parker musi też jeszcze , miejmy nadzieję , że niedługo , poczekać na start.

(https://img.purch.com/w/660/aHR0cDovL3d3dy5zcGFjZS5jb20vaW1hZ2VzL2kvMDAwLzA3OC80NTIvb3JpZ2luYWwvcGFya2VyLmpwZw==)
NASA Science Mission Directorate Associate Administrator Thomas Zurbuchen, solar astrophysicist Eugene Parker and United Launch Alliance President Tory Bruno in front of the rocket that will carry the Parker Solar Probe into space.
Credit: NASA/Bill Ingalls


https://www.space.com/41453-scientist-eugene-parker-solar-probe-farewell-photos.html
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Sierpień 11, 2018, 10:58
Powód przerwania startu:

Cytuj
Had gaseous helium regulator pressure alarm
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Sierpień 11, 2018, 11:03
http://www.youtube.com/watch?v=7APk-8dTkHM

https://www.youtube.com/watch?v=7APk-8dTkHM
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Sierpień 11, 2018, 11:27
Wychodzi na to , że scrub nastąpił z powodu braku czasu na operacje związane ze startem z powodu zamknięcia okna startowego.
Jutro pogoda ma być o wiele gorsza (dziś 95%).
Mamy już zatem 7. termin startu od 4 sierpnia.
Okno startowe będzie otwarte przez 65 minut.

Parker Solar Probe New Launch Date is Aug. 12
Linda Herridge Posted on August 11, 2018

The launch of a United Launch Alliance Delta IV Heavy rocket carrying the Parker Solar Probe spacecraft was scrubbed today due to a violation of a launch limit, resulting in a hold. There was not enough time remaining in the window to recycle.

The launch is planned for Sunday, Aug. 12 from Space Launch Complex-37 at Cape Canaveral Air Force Station. The forecast shows a 60 percent chance of favorable weather conditions for launch. The launch time is 3:31 a.m. EDT.
https://blogs.nasa.gov/parkersolarprobe/2018/08/11/parker-solar-probe-new-launch-date-is-aug-12/

Launch of solar probe scrubbed by technical issue in terminal countdown
August 11, 2018 Stephen Clark

(...) A problem early in the countdown caused a 20-minute delay from Saturday’s original launch time of 3:33 a.m. EDT (0733 GMT), then a data stream issue further delayed the Delta 4-Heavy’s takeoff time to 4:28 a.m. EDT (0828 GMT).

The countdown picked up from a hold at T-minus 4 minutes, but a member of the launch team announced a gaseous helium regulator alarm at T-minus 1 minute, 55 seconds. There was not enough time remaining in the launch window Saturday to resolve the alarm, so launch managers declared a scrub for the day.

In a brief statement, ULA said the launch was scrubbed “due to a violation of a launch limit, resulting in a hold.” (...)
https://spaceflightnow.com/2018/08/11/launch-of-solar-probe-scrubbed-by-technical-issue-in-terminal-countdown/
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Limax7 w Sierpień 11, 2018, 18:01
Bardzo fajne wizualuzacje jakie obszary będą obserwowane podczas peryhelium (tego najbliższego) są tu
https://svs.gsfc.nasa.gov/12927
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Sierpień 12, 2018, 09:01
Pogoda znakomita :)

NASA’s Parker Solar Probe Ready for Launch Atop Delta IV Heavy Rocket
Linda Herridge Posted on August 12, 2018

(https://blogs.nasa.gov/parkersolarprobe/wp-content/uploads/sites/274/2018/08/PSP_DeltaIV-Heavy-on-Pad-1024x576.jpg)

The weather forecast has improved to 95 percent chance for favorable weather at liftoff.

https://blogs.nasa.gov/parkersolarprobe/2018/08/12/nasas-parker-solar-probe-ready-for-launch-atop-delta-iv-heavy-rocket-2/
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Mikkael w Sierpień 12, 2018, 09:25
GO 4 LAUNCH :)
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Limax7 w Sierpień 12, 2018, 09:26
Super. Wystartuje za 5 min :)
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Limax7 w Sierpień 12, 2018, 09:32
Poszła!!
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Sierpień 12, 2018, 09:35
Boczne rakiety oddzielone

T+00:03:57.6 — Port and Starboard Booster Jettison

(https://mk0spaceflightnoa02a.kinstacdn.com/wp-content/uploads/2018/08/d4h_boosterjettison.jpg)

After consuming their liquid hydrogen and liquid oxygen propellant mixture, the Delta 4-Heavy’s port and starboard Common Booster Cores shut down their RS-68A main engines and jettison from the center core, which throttles up from a partial thrust setting to a full thrust mode after booster separation.

https://spaceflightnow.com/2018/08/11/delta-4-heavy-launch-timeline-with-parker-solar-probe/
https://spaceflightnow.com/2018/08/10/delta-4-heavy-parker-solar-probe-mission-status-center/
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Limax7 w Sierpień 12, 2018, 09:37
Dwa boostery odłączone. Ok 10:11 finalne odłączenie sondy i lot ku Wenus i Słońcu
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Limax7 w Sierpień 12, 2018, 09:41
184 km nad Ziemią..
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Sierpień 12, 2018, 09:56
Drugie uruchomienie silnika głównego sondy. Jego 14-minutowe działanie wyśle sondę na trajektorię ucieczkową od pola grawitacyjnego Ziemi

T+00:22:25.4 — Second Main Engine Start

(https://mk0spaceflightnoa02a.kinstacdn.com/wp-content/uploads/2018/08/d4h_mes2.jpg)

The RL10B-2 second stage engine ignites again to send Parker Solar Probe on a trajectory to escape Earth’s gravitational bond.
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Sierpień 12, 2018, 09:58
Cytuj
T+plus 35 minutes. Once the second stage engine shuts around at roughly T+plus 38 minutes, the Star 48BV upper stage motor will separate to prepare for the final rockt burn on today's mission.

Separation of the Star 48BV motor, built by Northrop Grumman Innovation Systems, is expected around 30 seconds after shutdown of the RL10B-2 second stage engine. Twenty seconds later, once it reaches a distance of at least 50 feet from the second stage, the Star 48BV motor will ignite its pre-packed solid propellant supply for an 89-second burn.

The Star 48BV kick stage will provide Parker Solar Probe another burst of speed, setting the spacecraft on a course toward the sun.

T + 00: 37: 09.0 - Separacja drugiego stopnia
T + 00: 37: 29,0 - Uruchomienie 3-go stopnia Star 48BV na paliwo stałe
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Limax7 w Sierpień 12, 2018, 10:14
Czy podczas przelotu obok Wenus sonda wykona zdjęcia planety?
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Sierpień 12, 2018, 10:18
T+00:43:18.0 — Parker Solar Probe Separation

(https://mk0spaceflightnoa02a.kinstacdn.com/wp-content/uploads/2018/08/d4h_pspsep.jpg)

NASA’s 1,424-pound (646-kilogram) Parker Solar Probe spacecraft separates from the Star 48BV kick stage, heading for a flyby of Venus in October to begin spiraling toward the sun.

Cytuj
08/12/2018 10:18 Stephen Clark

Parker Solar Probe separation! NASA's newest space mission has successfully started a daring voyage to explore the sun's corona for the first time.
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Sierpień 12, 2018, 10:50
(http://parkersolarprobe.jhuapl.edu/Multimedia/ApprovedMedia/Images/Renderings/originals/SolarArraysDeployAlternateSTILL2.jpg)

Sonda Parker w drodze
  12.08. o 07:31 z Cape Canaveral wystrzelona została RN Delta-4H/Star-48BV, która wyniosła w T+38' 58"
na orbitę heliocentryczną sondę kosmiczną NASA Parker Solar Probe (http://lk.astronautilus.pl/sondy/spp.htm).

https://www.youtube.com/watch?v=AlyuSwRSVHU&t=7s

Udany start Parker Solar Probe
BY MICHAŁ MOROZ ON 12 SIERPNIA 2018

(https://kosmonauta.net/wp-content/uploads/2017/06/parker-solar-probe.jpg)
Parker Solar Probe / NASA

12 sierpnia rozpoczęła się misja Parker Solar Probe. Sonda została wyniesiona na pokładzie rakiety Delta IV Heavy.

Sonda Parker Solar Probe będzie prowadzić pomiary korony słonecznej. Badania będą wykonywane z rekordowo bliskiej odległości 6,2 milionów kilometrów, od fotosfery Słońca, uznawanej umownie za powierzchnie naszej Dziennej Gwiazdy. Przed ogromnymi temperaturami sondę będzie chroniła ważąca specjalna osłona termiczna skonstruowana przez inżynierów z Applied Physics Laboratory.

Początek misji rozpoczął się o 9:31 CEST z wyrzutni SLC 37B na Cape Canaveral. Do wyniesienia sondy użyta została rakieta Delta IV Heavy z górnym stopniem Star-48BV. Po 38 minutach i 58 sekundach lotu sonda została wyniesiona na orbitę heliocentryczną. Zbliżanie się do Słońca będzie trwało do 2024 roku. W tym czasie sonda wykona 7 przelotów obok Wenus i obiegnie Słońce 24 razy. Uzyskane asysty grawitacyjne pozwolą sondzie wejść na orbitę, w peryhelium której jej szybkość względem Słońca wyniesie 800 tys. km/h. Pierwszy przelot koło Wenus będzie wykonany pod koniec września 2018.

Start rakiety udał się za drugim podejściem. 11 sierpnia trwające 65 minut okno startowe zostało w pełni wykorzystane na usuwanie usterek technicznych.

https://www.youtube.com/watch?v=RGhyjX4opD8

Zapraszamy też do szczegółowej analizy misji autorstwa Aleksandra Fiuka (https://kosmonauta.net/2018/08/parker-solar-probe-dotknie-slonca/).
https://kosmonauta.net/2018/08/udany-start-parker-solar-probe/

USA/ Próbnik Parker Solar Probe wystartował
13.08.2018

(http://naukawpolsce.pap.pl/sites/default/files/styles/strona_glowna_slider_750x420/public/201808/31073275_31066037.jpg?itok=iezZwqb3)
NASA Parker Solar Probe w Astrotech Space Operations w Titusville, Floryda. 11.07.2018 r. EPA/NASA/Johns Hopkins APL/Ed Whitman

Z kosmodromu na przylądku Canaveral na Florydzie w niedzielę wystartowała rakieta nośna Delta IV Heavy z próbnikiem Parker Solar Probe, który ma się zbliżyć do Słońca bardziej niż jakikolwiek inny obiekt wysłany dotąd przez człowieka.

Jak informuje realizująca tę misję amerykańska Państwowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA), 700-kilogramowy próbnik ma okrążać Słońce po zmiennych eliptycznych orbitach, odległych miejscami od naszej dziennej gwiazdy tylko o 6,2 mln kilometrów. Zostanie w ten sposób wystawiony na temperatury nawet powyżej 1370 stopni Celsjusza, a w momentach największych zbliżeń do powierzchni Słońca jego prędkość będzie wzrastać do około 200 kilometrów na sekundę.

Dla porównania, średnia odległość Ziemi od Słońca wynosi 150 mln kilometrów, a jej średnia prędkość obiegu niecałe 30 kilometrów na sekundę.

Według NASA, krążąc w atmosferze Słońca próbnik będzie śledził, ile przepływa przez nią energii i ciepła oraz zbada, jakie są czynniki przyspieszania wiatru słonecznego i strumieni cząstek o wysokiej energii. Pozwoli to rozszerzyć wiedzę o zjawiskach oddziaływujących na fizyczne parametry środowiska wokółziemskiego oraz o ewolucji gwiazd. Przesyłanie danych powinno się zakończyć nie wcześniej niż w 2025 roku.

Ewenementem w historii NASA jest nadanie słonecznej sondzie imienia osoby żyjącej - 91-letniego amerykańskiego astrofizyka Eugene`a Parkera. Parker był wśród kilku tysięcy osób obserwujących niedzielny start. (PAP)
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C30598%2Cusa-probnik-parker-solar-probe-wystartowal.html

NASA, ULA Launch Parker Solar Probe on Historic Journey to Touch Sun
Aug. 12, 2018 RELEASE 18-072

Hours before the rise of the very star it will study, NASA’s Parker Solar Probe launched from Florida Sunday to begin its journey to the Sun, where it will undertake a landmark mission. The spacecraft will transmit its first science observations in December, beginning a revolution in our understanding of the star that makes life on Earth possible.

Roughly the size of a small car, the spacecraft lifted off at 3:31 a.m. EDT on a United Launch Alliance Delta IV Heavy rocket from Space Launch Complex-37 at Cape Canaveral Air Force Station. At 5:33 a.m., the mission operations manager reported that the spacecraft was healthy and operating normally.

The mission’s findings will help researchers improve their forecasts of space weather events, which have the potential to damage satellites and harm astronauts on orbit, disrupt radio communications and, at their most severe, overwhelm power grids.

“This mission truly marks humanity’s first visit to a star that will have implications not just here on Earth, but how we better understand our universe,” said Thomas Zurbuchen, associate administrator of NASA’s Science Mission Directorate. “We’ve accomplished something that decades ago, lived solely in the realm of science fiction.”

During the first week of its journey, the spacecraft will deploy its high-gain antenna and magnetometer boom. It also will perform the first of a two-part deployment of its electric field antennas. Instrument testing will begin in early September and last approximately four weeks, after which Parker Solar Probe can begin science operations.

“Today’s launch was the culmination of six decades of scientific study and millions of hours of effort,” said project manager Andy Driesman, of the Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory (APL) in Laurel, Maryland. “Now, Parker Solar Probe is operating normally and on its way to begin a seven-year mission of extreme science.”

Over the next two months, Parker Solar Probe will fly towards Venus, performing its first Venus gravity assist in early October – a maneuver a bit like a handbrake turn – that whips the spacecraft around the planet, using Venus’s gravity to trim the spacecraft’s orbit tighter around the Sun. This first flyby will place Parker Solar Probe in position in early November to fly as close as 15 million miles from the Sun – within the blazing solar atmosphere, known as the corona – closer than anything made by humanity has ever gone before.

Throughout its seven-year mission, Parker Solar Probe will make six more Venus flybys and 24 total passes by the Sun, journeying steadily closer to the Sun until it makes its closest approach at 3.8 million miles. At this point, the probe will be moving at roughly 430,000 miles per hour, setting the record for the fastest-moving object made by humanity.

Parker Solar Probe will set its sights on the corona to solve long-standing, foundational mysteries of our Sun. What is the secret of the scorching corona, which is more than 300 times hotter than the Sun’s surface, thousands of miles below? What drives the supersonic solar wind – the constant stream of solar material that blows through the entire solar system? And finally, what accelerates solar energetic particles, which can reach speeds up to more than half the speed of light as they rocket away from the Sun?

Scientists have sought these answers for more than 60 years, but the investigation requires sending a probe right through the unrelenting heat of the corona. Today, this is finally possible with cutting-edge thermal engineering advances that can protect the mission on its daring journey.

“Exploring the Sun’s corona with a spacecraft has been one of the hardest challenges for space exploration,” said Nicola Fox, project scientist at APL. “We’re finally going to be able to answer questions about the corona and solar wind raised by Gene Parker in 1958 – using a spacecraft that bears his name – and I can’t wait to find out what discoveries we make. The science will be remarkable.”

Parker Solar Probe carries four instrument suites designed to study magnetic fields, plasma and energetic particles, and capture images of the solar wind. The University of California, Berkeley, U.S. Naval Research Laboratory in Washington, University of Michigan in Ann Arbor, and Princeton University in New Jersey lead these investigations.

Parker Solar Probe is part of NASA’s Living with a Star program to explore aspects of the Sun-Earth system that directly affect life and society. The Living with a Star program is managed by the agency’s Goddard Space Flight Center in Greenbelt, Maryland, for NASA’s Science Mission Directorate in Washington. APL designed and built, and operates the spacecraft.

The mission is named for Eugene Parker, the physicist who first theorized the existence of the solar wind in 1958. It’s the first NASA mission to be named for a living researcher.

A plaque dedicating the mission to Parker was attached to the spacecraft in May. It includes a quote from the renowned physicist – “Let’s see what lies ahead.” It also holds a memory card containing more than 1.1 million names submitted by the public to travel with the spacecraft to the Sun.

For more information on Parker Solar Probe, go to:
https://www.nasa.gov/solarprobe
https://www.nasa.gov/press-release/nasa-ula-launch-parker-solar-probe-on-historic-journey-to-touch-sun

(http://planetary.s3.amazonaws.com/assets/images/charts-diagrams/2018/20180808_d4h-timeline.png)
http://www.planetary.org/blogs/jason-davis/parker-solar-probe-preview.html

(https://pbs.twimg.com/media/DkYiAR9W0AE7dhC.jpg)

https://www.youtube.com/watch?v=M0XcyKBbYZM

Delta IV-Heavy launches Parker Solar Probe on mission to touch the Sun
written by Chris Gebhardt August 10, 2018

(https://www.nasaspaceflight.com/wp-content/uploads/2018/08/2018-08-12-085402.jpg)
https://www.nasaspaceflight.com/2018/08/parker-solar-probe-unlock-mysteries-suns-corona/

NASA launches Parker Solar Probe on historic mission
August 12, 2018 William Harwood

(https://mk0spaceflightnoa02a.kinstacdn.com/wp-content/uploads/2018/08/eugeneparker.jpg)
Eugene Parker, namesake for NASA’s Parker Solar Probe, watches the spacecraft’s launch early Sunday. Credit: NASA/Glenn Benson

(...) The central core booster continued firing for another minute and a half before it, too, shut down and fell away from the fast-moving second stage. A few seconds after that, the upper stage’s single hydrogen-fueled Aerojet Rocketdyne RL10B-2 engine ignited to continue the climb to space.

Finally, after two firings of the second-stage engine, the Parker Solar Probe and its Northrup Grumman solid-fuel upper stage were released from the Delta 4. The upper stage then ignited for a short burn, supplying more than half of the probe’s final velocity. (...)

(https://mk0spaceflightnoa02a.kinstacdn.com/wp-content/uploads/2018/08/psp_traj.jpg)
An illustration of Parker Solar Probe’s trajectory through the inner solar system following launch. Credit: NASA/JHUAPL
https://spaceflightnow.com/2018/08/12/nasa-launches-parker-solar-probe-on-historic-mission/

08/12/2018 10:33 Stephen Clark

Andrew Driesman, Parker Solar Probe project manager at the Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory, provided an overview of the spacecraft's post-launch activations and deployments in a recent interview with Spaceflight Now.

"When we separate from the launch vehicle, there are some indications to the spacecraft that we’ve separated," he said. "That allows us to activate our inhibited buses, which include propulsion and the transmitter. We’ll be transmitting a few minutes after separation."

One of the first tasks for Parker Solar Probe will be deployment of the craft's power-generating solar arrays.

"The post-separation sequence includes release of the solar arrays. The solar arrays are driven out. There are bolts that restrain them and those bolts are severed, so the solar arrays can move freely. The spacecraft will go to an attitude where it points one of the sets of cooling system radiators at the sun, and they warm up, and then the cooling system water is released into half of the cooling system. Then the spacecraft has gone into a nominal sun-pointing attitude. We’ll be in telemetry contact for that whole event."

“The other deployables are the high-gain antenna. It’s released from its launch locks. There’s a magnetic boom that’s released. That carries the spacecraft’s magnetometers. Later in the mission, once we get close enough to the sun and we’re able to get warm enough, the second half of the cooling system is activated. Other deployables include a WISPR door — the white light imager has a door that protects it during launch. Inside the electrostatic analyzers, there are small doors in those that are released as well.”

Parker Solar Probe is heading for an early October encounter with Venus, when it will use the planet's gravity to slingshot closer to sun, aiming for a passage around 15 million miles (24 million kilometers) from our star in early November.

The probe's seven-year mission will include 24 ever-tightening orbits around the sun, eventually placing the orbiter as close as 3.83 million miles (6.16 million kilometers) from the sun in 2024.
https://spaceflightnow.com/2018/08/10/delta-4-heavy-parker-solar-probe-mission-status-center/

NASA launches Parker Solar Probe on mission to 'touch the Sun'

August 12, 2018 — NASA's first mission to "touch the Sun" produced an artificial sunrise as it left Earth.

The space agency's Parker Solar Probe, which will fly into the Sun's atmosphere, or corona — traveling closer to the Sun than any spacecraft in history — began its unprecedented journey in darkness on Sunday morning (Aug. 12) atop a United Launch Alliance (ULA) Delta IV Heavy rocket. (...)

On its first pass, the Parker Solar Probe will reach closer to the Sun than any craft before.

The current record holder, the German-NASA Helios B, flew to 27 million miles (43.4 million kilometers) of the Sun on April 17, 1976. The Parker Solar Probe will come within 15.4 million miles (24.8 million kilometers) when it first encounters the Sun in early November 2018.

And from there, it will get closer. Much closer.

During its 24th and final-planned perihelion in June 2025, the Parker Solar Probe will pass just 3.8 million miles (6.2 million kilometers) above the Sun's surface.

On that orbit, as the spacecraft hurtles around the Sun, it will set another record for the fastest speed achieved by a human-made object. The Parker Solar Probe will travel at 430,000 miles per hour (692,000 kilometers per hour) relative to the Sun.

Helios B, by comparison, lumbered 221,232 mph (356,040 km/h) at its fastest, relative to Earth. (...)

Namesake

The Parker Solar Probe is named for Dr. Eugene Parker, the University of Chicago physicist who first predicted the solar wind's existence in a paper published at the dawn of the Space Age.

Parker, now 91, is the first living person to have a NASA spacecraft named after him.

"I was sitting in my office one day doing nothing, probably not useful, but it was work anyway, and the phone rang," Parker recalled on Thursday (Aug. 9) while at Kennedy Space Center in Florida for the launch.

Thomas Zurbuchen, NASA's associate administrator for science and a solar physicist, was on the line. He told Parker that the agency was thinking of naming the spacecraft after him and desired his permission.

"I was sort of stunned. I didn't know what to say," said Parker. "So I said, 'Yes.'"

Parker's 1958 paper, "Dynamics of the Interplanetary Gas and Magnetic Fields." was initially rejected for publication because the idea of a supersonic solar wind seemed too far-fetched. But his calculations that there was high speed matter and magnetism constantly escaping the Sun has since been proven through direct observation.

NASA's robotic missions are most often renamed after they are launched, once the probe is shown to be in working order. In this case, given Parker's work within the field and how closely aligned it was with the mission, NASA decided to honor him prior to launch, in order to draw attention to his contributions to heliophysics and space science.
http://www.collectspace.com/news/news-081218a-parker-solar-probe-launch.html

NASA spacecraft rockets toward sun for closest look yet
August 12, 2018 by Marcia Dunn

(https://3c1703fe8d.site.internapcdn.net/newman/csz/news/800/2018/27-nasaspacecra.jpg)
In this Thursday, Aug. 9, 2018 photo, astrophysicist Eugene Parker sits between Johns Hopkins University project scientist Nicola Fox, left, and NASA's science mission chief Thomas Zurbuchen, during a news conference about the Parker Solar Probe at the Kennedy Space Center in Florida. It's the first time NASA has named a spacecraft after someone who's still alive. (AP Photo/Marcia Dunn)

(...) For the second straight day, thousands of spectators jammed the launch site in the middle of the night as well as surrounding towns, including Parker and his family. He proposed the existence of solar wind—a steady, supersonic stream of particles blasting off the sun—60 years ago. (...)

Parker, the probe, will start shattering records this fall. On its very first brush with the sun, it will come within 15.5 million miles (25 million kilometers), easily beating the current record of 27 million miles (43 million kilometers) set by NASA's Helios 2 spacecraft in 1976. Zurbuchen expects the data from even this early stage to yield top science papers.
(...)

(https://3c1703fe8d.site.internapcdn.net/newman/csz/news/800/2018/30-nasaspacecra.jpg)
In this Thursday, Aug. 9, 2018, astrophysicist Eugene Parker attends a news conference about the Parker Solar Probe named after him, at the Kennedy Space Center in Florida. Sixty years ago, the young astrophysicist proposed the existence of solar wind. Many were skeptical and told him to read up on it first "so you don't make these killer mistakes," he recalls. (Kim Shiflett/NASA via AP)
https://phys.org/news/2018-08-nasa-spacecraft-rockets-sun-closest.html#jCp

Parker Solar Probe (PSP, Solar Probe Plus, SPP (https://space.skyrocket.de/doc_sdat/parker-solar-probe.htm)
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Sierpień 12, 2018, 11:52
Ech niestety padł mi internet i nie widziałem startu na żywo. A płomieni przy starcie było sporo!
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Sierpień 12, 2018, 11:58
(https://www.nasaspaceflight.com/wp-content/uploads/2018/08/2018-08-12-101205.jpg)
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Snoopy w Sierpień 12, 2018, 12:39
Szkoda że nie umieszczono kamer w samej rakiecie.
Fajny  byłby widok na separację rakiet i oddzielenie sondy.
Oferują same rendery.
Space X jakoś sobie z tym radzi i jest to bardziej spektakularne.
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Sierpień 12, 2018, 12:52
Czy podczas przelotu obok Wenus sonda wykona zdjęcia planety?

Despite the fact that Parker will by Venus seven times during the mission, I’m told there are no plans to image the planet. Parker’s main imaging instrument, WISPR, is optimized to image the corona, inner heliosphere, and solar wind.

http://www.planetary.org/blogs/jason-davis/parker-solar-probe-preview.html
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Sierpień 12, 2018, 13:35
Mission duration: 6 yrs, 11 months

+ EXPAND ALL
2015
March: Critical Design Review (CDR)

2016
May: System Integration Review
July: KDP-D
July: Start of Integration and Testing

2017
Begin March 2017: Instrument Deliveries
Begin August 2017: Observatory System Testing
Fall 2017: Shipment of Observatory to GSFC

2018
Spring 2018: Shipment of Observatory to Cape Canaveral
August 12, 2018: Launch - 3:31 a.m. EDT (7:31 UTC)

September 28, 2018: Venus Flyby #1
November 1, 2018: Perihelion #1

2019
March 31, 2019: Perihelion #2
August 28, 2019: Perihelion #3
December 22, 2019: Venus Flyby #2

2020
January 24, 2020: Perihelion #4
June 2, 2020: Perihelion #5
July 6, 2020: Venus Flyby #3
September 22, 2020: Perihelion #6

2021
January 13, 2021: Perihelion #7
February 16, 2021: Venus Flyby #4
April 24, 2021: Perihelion #8
August 5, 2021: Perihelion #9
October 11, 2021: Venus Flyby #5
November 16, 2021: Perihelion #10

2022
February 21, 2022: Perihelion #11
May 28, 2022: Perihelion #12
September 1, 2022: Perihelion #13
December 6, 2022: Perihelion #14

2023
March 13, 2023: Perihelion #15
June 17, 2023: Perihelion #16
August 16, 2023: Venus Flyby #6
September 23, 2023: Perihelion #17
December 24, 2023: Perihelion #18

2024
March 25, 2024: Perihelion #19
June 25, 2024: Perihelion #20
September 25, 2024: Perihelion #21
November 2, 2024: Venus Flyby #7
December 19, 2024: Perihelion #22 First Close Approach

2025
March 18, 2025: Perihelion #23
June 14, 2025: Perihelion #24

http://parkersolarprobe.jhuapl.edu/The-Mission/index.php#Timeline
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: JSz w Sierpień 12, 2018, 13:56
Przy okazji startu zrobiono kilka bardzo udanych fotek. Najbardziej podoba mi się ta:

(https://pbs.twimg.com/media/DkZONH-XoAA864d.jpg)

Autor:
Cytuj
Brady Kenniston @TheFavoritist

My remote cameras survived! The covering was a bit melted but the lens and body are perfect. Thank you for the this incredible launch @NASA, @torybruno, & @ulalaunch!
View the full launch gallery and support the work we do by subscribing to L2 today at https://www.nasaspaceflight.com/l2
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Limax7 w Sierpień 12, 2018, 15:08
Czy podczas przelotu obok Wenus sonda wykona zdjęcia planety?

Despite the fact that Parker will by Venus seven times during the mission, I’m told there are no plans to image the planet. Parker’s main imaging instrument, WISPR, is optimized to image the corona, inner heliosphere, and solar wind.

http://www.planetary.org/blogs/jason-davis/parker-solar-probe-preview.html

Dzięki. Mi nie udało się znaleźć tych informacji.

Ogólnie zdjęcia powinny być na stronach NRL czyli ta sama organizacja co udostępnia zdjęcia z SOHO i STEREO.
Czy już przy pierwszym peryhelium będą wykonywane zdjęcia przez WISPR?

Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Sierpień 12, 2018, 16:11
Czy już przy pierwszym peryhelium będą wykonywane zdjęcia przez WISPR?

4.1.3 Calibration

We plan a limited set of observations for instrument checkout and calibration following instrument turn-on on the approach to each solar encounter. A few images per day will be taken for up to ten days while the spacecraft distance from the Sun is less than 0.5 AU on the inbound segment of each orbit. Some of these images may involve small off-points of the spacecraft from the Sun (up to a few arc minutes) to verify the stray light performance of the instrument. These data would need to be downlinked prior to the solar encounter period to be useful for planning purposes.

https://orbi.uliege.be/bitstream/2268/200751/1/The%20Wide-Field%20Imager%20for%20Solar%20Probe%20Plus%20(WISPR).pdf
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Sierpień 12, 2018, 19:14
Ciekawa misja się rozpoczęła! :) Będzie co obserwować!
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Sierpień 12, 2018, 20:00
Znalazłem na twitterze (publikacja o 19:50 CEST):

Cytuj
Parker Solar Probe and the third stage have now passed the orbit of the Moon.

Szybko pędzi ta sonda, a będzie jeszcze szybciej! :)
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: olasek w Sierpień 12, 2018, 23:29
Szybko pędzi ta sonda, a będzie jeszcze szybciej! :)
Faktycznie, ponad 160 km/s przy najwiekszym zblizeniu do Slonca. Bedzie to najszybciej poruszajacy sie obiekt stworzony przez czlowieka.
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Sierpień 13, 2018, 00:05
192 km /s . Ale chyba spotkałem się też z wartością ok. 200/ s
Dla porównania Voyager 1 oddala się od nas z prędkością poniżej 17 km /s

NASA Is About to Launch the Fastest Spacecraft in History. Target: The Sun!
By Meghan Bartels, Space.com Senior Writer | August 10, 2018

(...) That's when the probe will reach its closest point to the sun, coming within 3.83 million miles (6 million kilometers) of our star. At that point, the spacecraft will be speeding along at a whopping 430,000 mph (692,000 km/h). (...)

During its closest approach to the sun, the Parker Solar Probe will leave other speedy spacecraft eating metaphorical dust. For comparison, the Voyager 1 spacecraft, launched back in 1977, is currently traveling at about 38,000 mph (61,000 km/h), according to NASA — less than 10 percent of the Parker Solar Probe's peak speed. (...)
https://www.space.com/41447-parker-solar-probe-fastest-spacecraft-ever.html

195 km/s

Cytuj
Parker Solar Probe will perform its first close approach to the sun in November, coming within about 24.8 million kilometers. Future flybys will bring it even closer, eventually coming as close as 6.1 million kilometers, far closer than any previous spacecraft. During those later close approaches, the spacecraft will be traveling at up to 695,000 kilometers per hour.
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Sierpień 13, 2018, 00:32
Delta-IV Heavy Lofts NASA's Parker Solar Probe on Landmark Mission to the Sun
By Mike Killian, on August 12th, 2018

(http://www.americaspace.com/wp-content/uploads/2018/08/IMG_2788.jpg)

(...) It will check in 3 times a week while sweeping through the corona, and will downlink data back to Earth once it’s safely through, via NASA’s Deep Space Network (maximum downlink rate from the spacecraft is 555 kilobits per second (kbps)).

Health and status telemetry will be sent to Earth three times per week during cruise phases of the mission. During the solar encounter phase, PSP will talk to Earth three times per week by transmitting a beacon tone to indicate its health and status.

During the science data downlink period, PSP will transmit high rate science data to the ground on a daily basis, from 10 to 24 hours per day

“Exploring the Sun’s corona with a spacecraft has been one of the hardest challenges for space exploration,” said Nicola Fox, project scientist at APL. “We’re finally going to be able to answer questions about the corona and solar wind raised by Gene Parker in 1958 – using a spacecraft that bears his name – and I can’t wait to find out what discoveries we make. The science will be remarkable.”

(http://www.americaspace.com/wp-content/uploads/2018/08/2018_08_12_07642-1.jpg)

Dr Parker was actually at the launch too, the only living person to ever have a NASA spacecraft and mission named after him.

And it was his first rocket launch, too.

A plaque dedicating the mission to Parker was attached to the spacecraft in May, which includes a quote from the renowned physicist – “Let’s see what lies ahead.” It also holds more than 1.1 million names submitted by the public to travel with the spacecraft to the Sun.

http://www.americaspace.com/2018/08/12/delta-iv-heavy-lofts-nasas-parker-solar-probe-on-landmark-mission-to-the-sun/#more-105627
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Sierpień 13, 2018, 19:58
Photos: Delta 4-Heavy takes off from Cape Canaveral
August 13, 2018 Stephen Clark

(https://mk0spaceflightnoa02a.kinstacdn.com/wp-content/uploads/2018/08/remote_psp_resize-5.jpg)

(https://mk0spaceflightnoa02a.kinstacdn.com/wp-content/uploads/2018/08/remote_psp_resize-17.jpg)

(https://mk0spaceflightnoa02a.kinstacdn.com/wp-content/uploads/2018/08/WVWS_Delta-IV-parker-6620.jpg)

(https://mk0spaceflightnoa02a.kinstacdn.com/wp-content/uploads/2018/08/WVWS_Delta-IV-parker-8432.jpg)

(https://mk0spaceflightnoa02a.kinstacdn.com/wp-content/uploads/2018/08/delta_PSP_low-5.jpg)

https://spaceflightnow.com/2018/08/13/photos-delta-4-heavy-takes-off-from-cape-canaveral/
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Sierpień 13, 2018, 20:18
Nieco zdjęć przygotowanych przez ULA

https://www.flickr.com/photos/ulalaunch/sets/72157699429674795/with/29047335757/
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Sierpień 13, 2018, 20:36
Jeszcze kompilacja różnych ujęć z przedstartowych przygotowań i ze startu oraz wizualizacja orbit PSP

http://www.youtube.com/watch?v=9d8raqfq6oQ

Link do materiału: https://www.youtube.com/watch?time_continue=130&v=9d8raqfq6oQ

http://www.youtube.com/watch?v=1dm4WUx7z1A

Link do materiału: https://www.youtube.com/watch?time_continue=78&v=1dm4WUx7z1A

http://www.youtube.com/watch?v=cMNQeCWT09A

Link do materiału: https://www.youtube.com/watch?v=cMNQeCWT09A
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Sierpień 14, 2018, 21:07
Wczoraj odebrano potwierdzenie o rozłożeniu baterii słonecznych.

Uaktualnione dane:

Venus Flyby: Oct. 2, 2018 at 7:45pm EDT (23:45 UTC)
First Perihelion: Nov. 5, 2018 at 1:33pm EST (18:33 UTC)
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Sierpień 14, 2018, 21:08
Po zakończonej misji tylko osłona termiczna sondy ocaleje

Cytuj
Shannon Stirone@shannonmstirone 10:17 - 9 sie 2018

Fun fact about the Parker Solar Probe. When the mission is over and it’s out of fuel, it will no longer be able to point its shield towards the sun, burning up 90% of the spacecraft. The heat shield will then orbit the sun for millions of years.
https://twitter.com/shannonmstirone/status/1027604918532591616
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Sierpień 14, 2018, 21:10
Dość szybko PSP oddale się od Ziemi:

Cytuj
At 1330 UTC Aug 14, Parker Solar Probe is now 2.38 million km from Earth, on course for its Venus encounter in early October.

https://twitter.com/planet4589/status/1029344035880820736
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Sierpień 14, 2018, 21:12
Znalazłem na twitterze (publikacja o 19:50 CEST):

Cytuj
Parker Solar Probe and the third stage have now passed the orbit of the Moon.

Szybko pędzi ta sonda, a będzie jeszcze szybciej! :)

Czyli podobnie jak New Horizons.
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Limax7 w Sierpień 14, 2018, 21:56
Pierwsze peryheliym w odległości ok. 0.17 AU tj. połowę mniejszą niż orbita Merkurego.
Dziś wgrałem orbitę do Celestii i obejmuje ona przelot koło Wenus oraz listopadowe zbliżenie do Słońca.
Jak tylko HORIZONS/JPL uaktualni orbitę sondy to wgram ją całą :)
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Sierpień 14, 2018, 22:42
Z jaką maksymalną prędkością będzie się poruszać próbnik w peryhelium? :)
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Sierpień 15, 2018, 01:25
Ben Cooper@LaunchPhoto 07:03 - 12 sie 2018

Cytuj
Delta 4-Heavy and a Star third stage give NASA's Parker Solar Probe a 43,000 mph departure from Earth on the world's first ever mission to "touch the sun". The mammoth vehicle departed the Earth at 3:31am EDT August 12 and released the spacecraft at record speed 43 minutes later.
https://twitter.com/launchphoto/status/1028643230223683584

Czyli  PSP oddalał się od Ziemi z prędkością ok. 19,22 km/s (69187 km /h)
Dla porównania sonda New Horizons opuściła okolice Ziemi z prędkością 16,26 km/s (58 536 km/h)
Zatem został ustanowiony nowy rekord
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: olasek w Sierpień 15, 2018, 02:46
Z jaką maksymalną prędkością będzie się poruszać próbnik w peryhelium? :)
Podczas najwiekszego zblizenia (za kilka lat) bedzie osiagnieta najwieksza szybkosc kiedykolwiek osiagnieta przez ludzki obiekt - okolo 680000 km/h czyli okolo 190 km/s.
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Sierpień 15, 2018, 09:13
Z jaką maksymalną prędkością będzie się poruszać próbnik w peryhelium? :)
Podczas najwiekszego zblizenia (za kilka lat) bedzie osiagnieta najwieksza szybkosc kiedykolwiek osiagnieta przez ludzki obiekt - okolo 680000 km/h czyli okolo 190 km/s.

Tak - to wiem, miałem na myśli to pierwsze peryhelium. Czy już teraz rekord prędkości zostanie pobity?
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Limax7 w Sierpień 15, 2018, 10:06
Z jaką maksymalną prędkością będzie się poruszać próbnik w peryhelium? :)
Podczas najwiekszego zblizenia (za kilka lat) bedzie osiagnieta najwieksza szybkosc kiedykolwiek osiagnieta przez ludzki obiekt - okolo 680000 km/h czyli okolo 190 km/s.

Tak - to wiem, miałem na myśli to pierwsze peryhelium. Czy już teraz rekord prędkości zostanie pobity?

Później sprawdzę jak dzieci z komputera odgonię :)
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Limax7 w Sierpień 15, 2018, 11:36
Parker Solar Probe porusza sie teraz z prędkością 17.33 km/s
Będąc najbliżej Wenus prędkość wyniesie 30.70 km/s a w pierwszym peryhelium tj. 0.1791 AU prędkość osiągnie 91.43 km/s

To prędkości względem Słońca rzecz jasna :)
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Sierpień 15, 2018, 13:51
Dzięki serdeczne za wyliczenia! :)
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: JSz w Sierpień 15, 2018, 14:52
Pierwsze peryheliym w odległości ok. 0.17 AU tj. połowę mniejszą niż orbita Merkurego.

A jakie było dotychczas największe zbliżenie do Słońca? Oczywiście chodzi mi o takie, z którego przesyłano jakieś dane. Zdaje się, że rekord będzie pobity gdzieś o dwa rzędy wielkości?
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Limax7 w Sierpień 15, 2018, 16:43
Pierwsze peryheliym w odległości ok. 0.17 AU tj. połowę mniejszą niż orbita Merkurego.

A jakie było dotychczas największe zbliżenie do Słońca? Oczywiście chodzi mi o takie, z którego przesyłano jakieś dane. Zdaje się, że rekord będzie pobity gdzieś o dwa rzędy wielkości?

Z tego co na szybko znalazłem to Helios-B (1976-003A)- 70 km/s 17 kwietnia 1976 (0.29 AU od Słońca)
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_vehicle_speed_records



https://en.wikipedia.org/wiki/Helios_(spacecraft)
"On April 17, 1976, Helios-B made its closest pass of the Sun at a record heliocentric speed of 70 kilometres per second (250,000 km/h; 160,000 mph). The maximum recorded temperature was 20 °C (36 °F) higher than measured by Helios-A"
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: JSz w Sierpień 15, 2018, 19:27
Dzięki za informację. Chodziło mi maksymalne zbliżenie.

Czyli nie będzie to tak drastyczne pobicie rekordu jak myślałem.
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Sierpień 15, 2018, 20:17
Poniżej dokładniejsze dane. I można przyjąć , że to był efektywnie naukowy przelot (brak doniesień , że było inaczej).

Cytuj
The probes set a maximum speed record for spacecraft of 157,078 mph (70,220 m/s). Helios-B flew 3,000,000 kilometres (1,900,000 mi) closer to the Sun than Helios-A, achieving perihelion on April 17, 1976, at a record distance of 43.432 million km (26,987,000 mi; 0.29032 AU)
https://en.wikipedia.org/wiki/Helios_(spacecraft)
https://solarsystem.nasa.gov/missions/helios-2/in-depth/

Cytuj
Data was obtained about  the velocity and distribution of the solar wind , the intensity of the solar magnetic field and distribution of cosmic rays . Energy transported in the solar wind was found to be carried by protons . Measurements from Helios showed the solar wind has two main velocities . When the wind speed is high , the proton density is relatively low . When the wind speed is low  the proton density is high . In the high-speed wind , heavier particles also have a higher temperature ; but is it the other way around in the slow wind , where lighter particles are hotter .
https://books.google.pl/books?id=Ud2icgujz0wC&pg=PA37&redir_esc=y#v=onepage&q&f=false

The Helios mission consisted of two spacecraft that were used to make in-situ observations of the inner heliosphere.  Helios 1 was launched on December 10, 1974, and Helios 2 on January 15, 1976.  The orbits of the Helios 1 and 2 spacecraft had periods of 190 and 187 days, aphelia of 0.99 and 0.98 AU, and perihelia of 0.31 and 0.29 AU, respectively.

(http://helios-data.ssl.berkeley.edu/wp-content/uploads/2017/03/orbits.jpg)

In terms of design and instrumentation, the two spacecraft were nearly identical; each was equipped with several instruments,two booms and a 32-m electric dipole antenna.  Each spacecraft spun once per second about an axis normal to the ecliptic plane.  Operations ceased for Helios 2 on March 21, 1980, and for Helios 1 in March of 1986. (...)
http://helios-data.ssl.berkeley.edu/about/

Both probes operated in tandem and supplied plenty of data from a variety of positions. Additional findings could be extrapolated by comparing data because the experimental apparatus on each probe was virtually identical. Contrary to expectations, the probes survived the hellish conditions without damage and still sent data to the earth even ten years later. They are still orbiting the sun today. It takes about 190 days for them to complete one orbit around the sun.
https://www.deutsches-museum.de/en/collections/transport/astronautics/satellites/helios-probe/
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: olasek w Sierpień 15, 2018, 20:24
Czyli nie będzie to tak drastyczne pobicie rekordu jak myślałem.
Siedmiokrotnie zostanie pobite, dla mnie raczej drastyczne.
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Sierpień 15, 2018, 20:30
Czyli nie będzie to tak drastyczne pobicie rekordu jak myślałem.
Siedmiokrotnie zostanie pobite, dla mnie raczej drastyczne.
Przy pierwszym peryhelium 0.1791 AU , a na końcu 0.044 AU czyli 4-krotnie bliższe będzie ( w porównaniu z Heliosem-2 będzie bliższe ponad 6,5 razy pod koniec głównej fazy misji)
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Limax7 w Sierpień 15, 2018, 20:34
Ja bym się tak bardzo nie ekscytował bo to normalne że im bliżej Słońca tym większa prędkość ;)
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Limax7 w Sierpień 15, 2018, 20:56
Kometa C/2012 S1 ISON osiągnęła w peryhelium 377 km/s !! będąc wówczas 0.0124 AU od centrum Słońca.
Teraz pomyka z prędkością 11.18 km/s i jest już 16.22 AU od naszej gwiazdy dziennej..
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Limax7 w Sierpień 15, 2018, 21:02
Dla przykładu Voyager 1 porusza się z prędkością 16.97km/s  i już jest aż 143 AU od Słońca. I to jest wyczyn !
https://heavens-above.com/SolarEscape.aspx
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: JSz w Sierpień 15, 2018, 21:04
Ja bym się tak bardzo nie ekscytował bo to normalne że im bliżej Słońca tym większa prędkość ;)

Tylko że mnie chodziło nie o prędkość, ale o minimalną odległość od Słońca, przy jakiej sonda może jeszcze pracować. To dla mnie jest wyczyn.
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Sierpień 15, 2018, 21:36
Sonda przyspiesza

Cytuj
When it enetered solar orbit on Aug 13, Parker Solar Probe was 151.5 million km from the Sun and circling it at 17.27 km/s (62127 km/hr). Now, at 0430 UTC Aug 15, it is 120,000 km closer to the Sun and has picked up speed by a modest 187  km/hr
21:32 - 14 sie 2018
https://twitter.com/planet4589/status/1029586549892104192
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Limax7 w Sierpień 15, 2018, 22:27
Ja bym się tak bardzo nie ekscytował bo to normalne że im bliżej Słońca tym większa prędkość ;)

Tylko że mnie chodziło nie o prędkość, ale o minimalną odległość od Słońca, przy jakiej sonda może jeszcze pracować. To dla mnie jest wyczyn.

To prawda, to będzie nie lada osiągnięcie. Ponoć ciekawy jest system orieentacji sondy, jakiś czujnik który ustawia sondę bazując na jasności jaką rejestruje?
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Sierpień 16, 2018, 22:39

Uaktualnione dane:

Venus Flyby: Oct. 2, 2018 at 7:45pm EDT (23:45 UTC)
First Perihelion: Nov. 5, 2018 at 1:33pm EST (18:33 UTC)

EDIT: October 3, 2018: Venus Flyby #1 - 4:44 a.m. EDT (8:44 UTC)
November 5, 2018: Perihelion #1 - 10:27 p.m. EST (Nov. 6, 2018 at 03:27 UTC)
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Sierpień 16, 2018, 22:46
At 0h UTC Aug 16, @ParkerSunProbe is 3.9 million km from Earth. Since entering solar orbit it has dropped 224,000 km closer to the Sun and picked up speed by 84 m/s (302 km/hr)

https://twitter.com/planet4589/status/1029898530629009408

Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: mss w Sierpień 16, 2018, 23:11
At 4.8 million km from Earth, @ParkerSunProbe is falling behind our world at a million km per day. Since entering solar orbit it has dropped 344,000 km closer to the Sun and picked up speed by 126 m/s (453 km/hr)

Right now PSP is near aphelion and going relatively slowly: 17.5 km/s (63000 km/hr). The record heliocentric speed for an artificial object is 68.6 km/s set by the US-German probe Helios 2. PSP will beat this record on Oct 30
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Sierpień 17, 2018, 06:40
Nagranie ze startującej rakiety

http://www.youtube.com/watch?v=AdtkBQyqFao

Link do materiału: https://www.youtube.com/watch?time_continue=20&v=AdtkBQyqFao
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Sierpień 17, 2018, 15:34
Znalezione w internetach: odległość sondy od Słońca. Czerwona linia to 10 mln km.
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Limax7 w Sierpień 18, 2018, 17:40
Podczas pierwszego peryhelium w 6 listopada 2018 Słońce z sondy będzie miało rozmiary kątowe 2°58'
... to już pokaźny rozmiar ! :)
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Sierpień 18, 2018, 17:46
Czy możecie potwierdzić, że sonda bezpośrednio nie będzie obserwować "powierzchni" (fotosfery) Słońca, tylko jego zewnętrzną atmosferę?
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Sierpień 18, 2018, 18:41
Parker będzie badał koronę słoneczną , a do obserwacji powierzchni Słońca są wykorzystywane inne sondy.

(...) The spacecraft will be so close to the sun that it won't be able to take pictures while looking straight at it, because otherwise it will be damaged. So NASA will depend on its fleet of other sun spacecraft to show how the sun looks while Parker collects information about the star's activity. The Solar Dynamics Observatory and the Solar and Heliospheric Observatory already do regular observations of the star from afar to monitor its sunspots, flares and other indications of solar activity, so they'll continue doing that job while Parker gets its close-up view. (...)

https://www.livescience.com/63130-will-solar-probe-touch-the-sun.html

Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Sierpień 18, 2018, 18:48
Dzięki za informacje. Zastanawiam się ile filtrów by trzeba użyć, by z takiej odległości w ogóle były możliwe obserwacje fotosfery...
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Sierpień 18, 2018, 19:11
Parker Solar Probe Instruments

WISPR

The Wide-Field Imager for Parker Solar Probe is the only imaging instrument aboard the spacecraft. WISPR looks at the large-scale structure of the corona and solar wind before the spacecraft flies through it. About the size of a shoebox, WISPR takes images from afar of structures like coronal mass ejections, or CMEs, jets and other ejecta from the Sun. These structures travel out from the Sun and eventually overtake the spacecraft, where the spacecraft’s other instruments take in-situ measurements. WISPR helps link what’s happening in the large-scale coronal structure to the detailed physical measurements being captured directly in the near-Sun environment.

http://www.youtube.com/watch?v=w3ngdm6GTbc
https://www.youtube.com/watch?v=w3ngdm6GTbc

The Wide-Field Imager for Parker Solar Probe is the only imaging instrument aboard the spacecraft. WISPR looks at the large-scale structure of the corona and solar wind before the spacecraft flies through it.
Credits: NASA/Johns Hopkins APL


To image the solar atmosphere, WISPR uses the heat shield to block most of the Sun’s light, which would otherwise obscure the much fainter corona. Specially designed baffles and occulters reflect and absorb the residual stray light that has been reflected or diffracted off the edge of the heat shield or other parts of the spacecraft.

WISPR uses two cameras with radiation-hardened Active Pixel Sensor CMOS detectors. These detectors are used in place of traditional CCDs because they are lighter and use less power. They are also less susceptible to effects of radiation damage from cosmic rays and other high-energy particles, which are a big concern close to the Sun. The camera’s lenses are made of a radiation hard BK7, a common type of glass used for space telescopes, which is also sufficiently hardened against the impacts of dust.

https://www.nasa.gov/content/goddard/parker-solar-probe-instruments
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Sierpień 18, 2018, 19:13
NASA Prepares to Launch Parker Solar Probe, a Mission to Touch the Sun
July 20, 2018

(...) Though the Delta IV Heavy is one of the world’s most powerful rockets, Parker Solar Probe is relatively small, about the size of a small car. But what Parker Solar Probe needs is energy – getting to the Sun takes a lot of energy at launch to achieve its orbit around the Sun. That's because any object launched from Earth starts out traveling around the Sun at the same speed as Earth – about 18.5 miles per second – so an object has to travel incredibly quickly to counteract that momentum, change direction, and go near the Sun. (...)

(...) “The launch energy to reach the Sun is 55 times that required to get to Mars, and two times that needed to get to Pluto,” said Yanping Guo from the Johns Hopkins Applied Physics Laboratory, who designed the mission trajectory. “During summer, Earth and the other planets in our solar system are in the most favorable alignment to allow us to get close to the Sun.” (...)

https://www.nasa.gov/feature/goddard/2018/nasa-prepares-to-launch-parker-solar-probe-a-mission-to-touch-the-sun
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Sierpień 19, 2018, 07:18
17:23 - 18 sie 2018

At 0h UTC on Aug 19, @ParkerSunProbe is 7.1 million km from Earth and has fallen 750,000 km towards the Sun and picked up speed by 261 m/s (940 km/hr)

https://twitter.com/planet4589/status/1030973586285191169
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Sierpień 19, 2018, 07:24
Parker Solar Probe Marks First Mission Milestones on Voyage to Sun
Posted on 08/17/2018 10:40:23

Just two days after launch on Aug. 12, 2018, from Cape Canaveral Air Force Station in Florida, NASA’s Parker Solar Probe achieved several planned milestones toward full commissioning and operations, announced mission controllers at the Johns Hopkins Applied Physics Laboratory, or APL, in Laurel, Maryland.

On Aug. 13, the high-gain antenna, which Parker Solar Probe uses to communicate high-rate science data to Earth, was released from locks which held it stable during launch. Controllers have also been monitoring the spacecraft as it autonomously uses its thrusters to remove (or “dump”) momentum, which is part of the flight operations of the spacecraft. Managing momentum helps the spacecraft remain in a stable and optimal flight profile.

There are four instrument suites on board Parker Solar Probe, which will each need to be powered and readied for science data collection. The FIELDS investigation, which consists of the most elements, went first. It was powered up on Aug. 13 for two activities. First was the opening of the clamps which held four of the five FIELDS antennas stowed during takeoff. These antennas will be deployed roughly 30 days after launch, and they will stick out from the corners of the spacecraft’s heat shield – called the Thermal Protection System – and be exposed to the harsh solar environment. Second, the spacecraft’s magnetometer boom was fully deployed. This boom contains three magnetometers and a fifth, smaller electric field antenna, all part of the FIELDS suite. Further instrument check-outs and deployments are scheduled in the coming days for the spacecraft.

As of 12:00 p.m. EDT on Aug. 16, Parker Solar Probe was 2.9 million miles from Earth, traveling at 39,000 mph, and heading toward its first Venus flyby scheduled for Oct. 3, 2018, at 4:44 a.m. EDT. The spacecraft will use Venus to slightly slow itself and adjust its trajectory for an optimal path toward first perihelion of the Sun on Nov. 5, 2018, at 10:27 p.m. EST (Nov. 6, 2018, at 03:27 UTC).

“Parker Solar Probe is operating as designed, and we are progressing through our commissioning activities,” said project manager Andy Driesman of APL. “The team – which is monitoring the spacecraft 24 hours a day, seven days a week – is observing nominal data from the systems as we bring them on-line and prepare Parker Solar Probe for its upcoming initial Venus gravity assist.”

http://parkersolarprobe.jhuapl.edu/News-Center/Show-Article.php?articleID=95
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Sierpień 19, 2018, 17:49
Zgaduję, że faza rozruchu Parker Solar Probe zakończy się przed przelotem obok Wenus?
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Sierpień 24, 2018, 11:54
Photos: More up-close shots of Parker Solar Probe’s launch
August 19, 2018 Stephen Clark

(https://mk0spaceflightnoa02a.kinstacdn.com/wp-content/uploads/2018/08/43272688744_1d5afaf39c_b.jpg)
Credit: NASA/Bill Ingalls

https://spaceflightnow.com/2018/08/19/photos-more-up-close-shots-of-parker-solar-probes-launch/
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Wrzesień 21, 2018, 22:52
Parker Solar Probe: pierwsze światło
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 21 WRZEŚNIA 2018

(...) Na początku września został uruchomiony instrument WISPR (Wide-field Imager for Solar Probe) znajdujący się na pokładzie sondy. 9 września instrument WISPR wykonał pierwsze zdjęcia. Można na nich zobaczyć dwa pola widzenia detektorów WISPR – o 40 i 58,5 stopniach pola widzenia. Obrazy zostały wykonane z dala od Słońca (znajdujące się po prawej zaprezentowanych zdjęć), zaś najjaśniejszą “gwiazdą” jest na nich Jowisz. Ponadto, wyraźnie widoczna jest Droga Mleczna.

(https://kosmonauta.net/wp-content/uploads/2018/09/02a_ISIS_EPI-Lo_print.jpg)
Pierwsze dane z instrumentu ISOIS / Credits – NASA/Princeton University/Parker Solar Probe

Ponadto, inne instrumenty sondy wykonały pierwsze obserwacje. Instrument ISʘIS (Integrated Science Investigation of the Sun) oraz instrument FIELDS wykonały pierwsze pomiary. W kolejnych tygodniach poszczególne instrumenty Parker Solar Probe będą kalibrowane, by być gotowymi do działania przed pierwszym peryhelium. (...)
https://kosmonauta.net/2018/09/parker-solar-probe-pierwsze-swiatlo/#prettyPhoto

Illuminating First Light Data from Parker Solar Probe
Sarah FrazierPosted on September 19, 2018

(https://blogs.nasa.gov/parkersolarprobe/wp-content/uploads/sites/274/2018/09/04b_SWEAP_SPAN.png)
Credit: NASA/University of Michigan/Parker Solar Probe

(...) The two Solar Probe Analyzers (SPAN) also caught early peeks of the solar wind. During commissioning, the team turned the spacecraft so that SPAN-A — one of the two SPAN instruments — was exposed to the solar wind directly. It captured about 20 minutes’ worth of data (right), including measurements of solar wind ions (top) and electrons (bottom). While SPAN-A and its sister instrument, SPAN-B, will measure solar wind electrons throughout the mission, the spacecraft’s orientation now means that SPAN-A will likely go several more years before it captures such ion measurements again. This is because solar wind electrons can be measured from any direction, as their low mass and high temperature make their motion much more random, while the much heavier solar wind ions follow a relatively direct path out from the Sun. (...)
https://blogs.nasa.gov/parkersolarprobe/2018/09/19/illuminating-first-light-data-from-parker-solar-probe/
https://www.nasa.gov/image-feature/first-light-data-for-nasas-parker-solar-probe
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Październik 03, 2018, 16:28
Dziś chyba był przelot tej sondy obok Wenus?
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: juram w Październik 03, 2018, 18:43
Tak, dzisiaj o 10:45 sonda PSP znalazła się w minimalnej odległości od planety Wenus (2548km) i ta pierwsza z zaplanowanych siedmiu asysta grawitacyjna, pozwoliła zredukować prędkość sondy o 2.53 km/s.

(https://naforum.zapodaj.net/images/c32f894e2e5e.png)

Link: http://www.kosmonautix.cz/2018/10/parker-solar-probe-poprve-u-venuse/ (http://www.kosmonautix.cz/2018/10/parker-solar-probe-poprve-u-venuse/)
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Październik 03, 2018, 21:32
Czy przeprowadzono jakieś badania planety Wenus przy tej okazji?
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: juram w Październik 03, 2018, 22:02
Nic mi nie wiadomo na temat badań Wenus.
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Październik 04, 2018, 09:08
Parker Solar Probe Conducts First Venus Fly-By, On Course For The Sun in Late October
By Mike Killian, on October 3rd, 2018

(...) “Detailed data from the flyby will be assessed over the next few days. This data allows the flight operations team to prepare for the remaining six Venus gravity assists which will occur over the course of the seven-year mission”, says NASA.

On Oct 29, it will come within 27 million miles of the Sun, and on October 30 it will surpass a heliocentric speed of 153,454 miles per hour, which is the record for the fastest spacecraft measured relative to the Sun, set by Helios 2 in 1976.

The spacecraft’s first solar encounter will begin on Oct 31, losing contact with Earth as it focuses on collecting valuable science data. Closest approach for this first solar pass will occur on Nov. 5 or 6, followed by re-establishing contact with Earth and downlinking the science data back home throughout last month of the year.(...)

http://www.americaspace.com/2018/10/03/parker-solar-probe-conducts-first-venus-fly-by-on-course-for-the-sun-in-late-october/
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Październik 05, 2018, 22:39
Przelot Parker Solar Probe obok Wenus
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 5 PAŹDZIERNIKA 2018

Trzeciego października sonda Parker Solar Probe przemknęła obok Wenus. Minimalny dystans wyniósł 2550 km.

https://kosmonauta.net/2018/10/przelot-parker-solar-probe-obok-wenus/
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Październik 06, 2018, 08:50
Chyba już do peryhelium nic ciekawego z sondą się nie stanie? Ot będzie pędzić w pobliże Słońca?
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Październik 23, 2018, 14:16
Już bliżej niż Merkury!  Ponad 50 km/s!

Cytuj
Parker Solar Probe has now fallen inside the orbit of Mercury and has picked up speed to 50.3 km/s (heliocentric; 181,000 km/hr). On Nov 5 it'll break the speed record of 68.6 km/s set by Helios 2 in 1976 and at perihelion Nov 6 at 0330 UTC it will set a new record of 95.3 km/s
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: juram w Październik 25, 2018, 15:56
Przy użyciu instrumentu WISPR sondy PSP z odległości ok. 41 milionów km została sfotografowana Ziemia. Gdzieś tam pośród gwiazd powinien też znajdować się Księżyc.

(https://naforum.zapodaj.net/images/ddd845860b2f.jpg)

http://parkersolarprobe.jhuapl.edu/News-Center/Show-Article.php?articleID=107 (http://parkersolarprobe.jhuapl.edu/News-Center/Show-Article.php?articleID=107)
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Październik 25, 2018, 23:15
Ciekawe jak będą wyglądać pierwsze obrazy z przelotu obok Słońca. :)
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Październik 29, 2018, 20:47
Dziś o 19:04 CET Parker Solar Probe pobił rekord minimalnego dystansu do Słońca. To mniej więcej 43 miliony i 730 tysięcy km. Wcześniejszy rekord należał do sondy Helios 2 z 1976 roku. A jeszcze Parker Solar Probe nie dotarł nawet do swojego pierwszego peryhelium!

https://www.nasa.gov/feature/parker-solar-probe-breaks-record-becomes-closest-spacecraft-to-sun
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Slavin w Listopad 01, 2018, 13:00
Parker Solar Probe najbliżej Słońca!

Sonda Parker Solar Probe ustanowiła właśnie rekord (43 miliony km) największego zbliżenia się do Słońca w wykonaniu obiektu będącego dziełem rąk ludzkich. Miało to miejsce 29 października tego roku.

Poprzedni taki rekord należał do niemiecko-amerykańskiego statku kosmicznego Helios 2, który zbliżył się do Słońca na niewielką odległość w kwietniu 1976 roku. W miarę postępu misji Parker Solar Probe sonda ta będzie jeszcze wielokrotnie poprawiać swój własny rekordowy wynik, a jej największe zbliżenie do Słońca (na odległość zaledwie 6,2 miliona kilometrów) prognozowane jest na rok 2024.

Sonda Parker Solar Probe została wysłana w kosmos  zaledwie 78 dni temu. Teraz mija Słońce bliżej niż jakikolwiek inny statek kosmiczny w historii. Naukowcy spodziewają się, że sonda powinna również pobić rekord najwyższej prędkości względem Słońca. Obecny rekord wynosi około 254 tysięcy kilometrów na godzinę i został ustanowiony przez sondę Helios 2 w kwietniu 1976 roku. Parker Solar Probe to pierwsza sonda, która ma wykonać pomiary bezpośrednio wewnątrz korony słonecznej. Sonda została wyniesiona na orbitę 12 sierpnia 2018 roku z Cape Canaveral Air Force Station za pomocą rakiety nośnej Delta IV Heavy z dodatkowym stopniem Star 48BV.

Zespół kontrolny misji Parker Solar Probe okresowo mierzy dokładną prędkość i pozycję statku kosmicznego za pomocą sieci NASA Deep Space Network (DSN). DSN wysyła sygnał do sondy, która następnie przesyła go z powrotem do sieci anten naziemnych, umożliwiając zespołowi określenie prędkości i pozycji statku kosmicznego na podstawie czasu i charakterystyki odbieranego sygnału. Prędkość i pozycja Parker Solar Probe zostały obliczone na podstawie pomiarów DSN wykonanych 24 października, a zespół wykorzystał te informacje (w połączeniu ze znanymi wartościami sił orbitalnych) do obliczenia aktualnej prędkości i pozycji sondy.

Sonda Parker Solar Probe będzie teraz ciągle zbliżać się do naszej gwiazdy, aż dotrze do swego pierwszego peryhelium - punktu znajdującego się najbliżej Słońca - w dniu 5 listopada 2018. Stanie wówczas w obliczu trudnych warunków cieplnych i radiacyjnych. Da to astronomom zupełnie nowe możliwości obserwacyjne i szansę na lepsze zrozumienie zjawisk, które od dziesięcioleci już intrygują naukowców. Poznanie procesów rządzących Słońcem jest zdaniem NASA i innych agencji kosmicznych niezwykle ważne, bowiem panujące na nim warunki wpływają także na Ziemię.

http://www.urania.edu.pl/wiadomosci/parker-solar-probe-najblizsza-sonda-slonca-4769.html (http://www.urania.edu.pl/wiadomosci/parker-solar-probe-najblizsza-sonda-slonca-4769.html)

Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Borys w Listopad 01, 2018, 13:24
[...]Obecny rekord wynosi około 254 kilometry na godzinę i został ustanowiony przez sondę Helios 2 w kwietniu 1976 roku.[...]

254 tysiące kilometrów na godzinę (albo ~70 km/s).
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Listopad 01, 2018, 19:07
Już niebawem pierwsze peryhelium! :)
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Listopad 04, 2018, 01:11
Blisko, coraz bliżej! Aktualnie sonda pędzi już z prędkością ponad 90 km/s. Podczas pierwszego peryhelium maksymalna prędkość przekroczy 95 km/s. :)
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Listopad 04, 2018, 22:48
Teraz to już 93,4 km/s!
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Listopad 05, 2018, 10:11
O 10 rano prędkość sondy wynosiła prawie 94,6 km/s! :)
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Limax7 w Listopad 05, 2018, 10:28
Nie tak dawno był start a już tak blisko Słońca!
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: juram w Listopad 05, 2018, 14:13
W 85 dni dookoła Słońca i już zawraca. ;D
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Listopad 05, 2018, 14:31
W 85 dni dookoła Słońca i już zawraca. ;D

Niech zawraca! Lepsze to niż od razu nurkowanie w Słońce  ;)
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Adam.Przybyla w Listopad 05, 2018, 14:50
Ciekawe z jaka predkoscia moglby minac Ziemie ... Z powazaniem
                                                                                       Adam Przybyla
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Listopad 05, 2018, 22:47
O 22:00 CET było to już 95,24 km/s. :)
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Listopad 06, 2018, 00:10
O północy było 95,28 km/s.
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Listopad 06, 2018, 09:48
I po peryhelium, które nastąpiło pomiędzy 4 a 5 rano. Maksymalna prędkość jaką widziałem na stronie misji to 95,33 km/s.

Teraz już spada prędkość, sonda przekroczyła peryhelium.
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Listopad 07, 2018, 08:26
Parker Solar Probe: pierwsze peryhelium
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 6 LISTOPADA 2018

(...) Podczas pierwszego peryhelium Parker Solar Probe osiągnęła prędkość ponad 95,33 km/s. Jest to nowy rekord prędkości poruszania się statku kosmicznego. Poprzedni rekord prędkości heliocentrycznej, liczonej względem Słońca, wyniósł 68,6 km/s. Ten rekord został ustanowiony 16 kwietnia 1976 roku przez sondę Helios 2.

Dwa kolejne peryhelia Parker Solar Probe nie będą się różnić w parametrach (oraz prędkości) od tego pierwszego.
(...)
https://kosmonauta.net/2018/11/parker-solar-probe-pierwsze-peryhelium/
https://kosmonauta.net/2016/07/rekord-predkosci-sondy/

Parker Solar Probe sets records during first encounter with the sun
November 6, 2018 Stephen Clark

(...) The probe set a record Oct. 29 for the closest approach by a human-made object to the sun, besting a mark set in April 1976 by the German-American Helios 2 spacecraft at a distance of 26.55 million miles (42.7 million kilometers). On the same day, Parker Solar Probe became the fastest spacecraft relative to the sun, exceeding a heliocentric velocity of 153,454 mph (42.6 miles per second; 68.6 kilometers per second).

The spacecraft started its first solar encounter phase Oct. 31, and reached the closest point to the sun in its current orbit late Monday, reaching a top speed relative to the sun of 213,200 mph (59.2 miles per second; 95.3 kilometers per second). (...)
https://spaceflightnow.com/2018/11/06/parker-solar-probe-sets-records-during-first-encounter-with-the-sun/
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Jacob w Listopad 07, 2018, 17:40
Ja pitole ale prędkość. Przecież to wychodzi 343 188 km/h O_o
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Listopad 08, 2018, 10:06
Dziś o 10 rano CET prędkość sondy wynosiła już poniżej 90 km/s. Patrząc na aktualną orbitę PSP i pozycję Ziemi to rzeczywiście na pierwsze dane trzeba będzie trochę poczekać - Słońce zasłania wszystko! :)
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Listopad 20, 2018, 18:30
Potwierdzenie, że sonda przetrzymała przejście przez peryhelium w świetnym stanie:
https://blogs.nasa.gov/parkersolarprobe/2018/11/20/parker-solar-probe-reports-first-telemetry-acquisition-of-science-data-since-perihelion/

Następne peryhelium 4 kwietnia 2019! :)
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Listopad 27, 2018, 23:05
Tymczasem prędkość sondy spadła do mniej niż 39 km/s. Sonda teraz znajduje się już dalej od Słońca niż Merkury.
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Grudzień 15, 2018, 23:51
Zdjęcie z WISPR (Wide-field Imager for Solar Probe) z  8 listopada  wykonane z odległości 16,9 miliona mil od powierzchni Słońca z widocznym Merkurym.

Preparing for Discovery With NASA's Parker Solar Probe
Dec. 12, 2018

(https://www.nasa.gov/sites/default/files/styles/full_width/public/thumbnails/image/wispr-big.jpg?itok=BFhfYcaI)
This image from Parker Solar Probe's WISPR (Wide-field Imager for Solar Probe) instrument shows a coronal streamer, seen over the east limb of the Sun on Nov. 8, 2018, at 1:12 a.m. EST. Coronal streamers are structures of solar material within the Sun's atmosphere, the corona, that usually overlie regions of increased solar activity. The fine structure of the streamer is very clear, with at least two rays visible. Parker Solar Probe was about 16.9 million miles from the Sun's surface when this image was taken. The bright object near the center of the image is Mercury, and the dark spots are a result of background correction. Credits: NASA/Naval Research Laboratory/Parker Solar Probe

https://www.nasa.gov/feature/goddard/2018/preparing-for-discovery-with-nasas-parker-solar-probe
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Limax7 w Grudzień 16, 2018, 08:58
Zdjęcie z WISPR (Wide-field Imager for Solar Probe) z  8 listopada  wykonane z odległości 16,9 miliona mil od powierzchni Słońca z widocznym Merkurym.



Na konferencji AGU mówili że to Jowisz, a tu piszą że Merkury. Hmm
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Grudzień 27, 2018, 08:55
A tymczasem sonda już blisko aphelium. Prędkość spadła do przyzwoitych 20,76 km/s.
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Styczeń 15, 2019, 16:57
To chyba dziś jest aphelium pierwszej orbity? Prędkość spadła do 17 km/s...
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Styczeń 28, 2019, 20:42
19 stycznia sonda zakończyła pierwszą orbitę po 161 dniach od startu.
Drugie peryhelium sonda osiągnie 4 kwietnia.
Do kwietnia potrwa  zsyłanie  danych naukowych na Ziemię.

All Systems Go As Parker Solar Probe Begins Second Sun Orbit

On Jan. 19, 2019, just 161 days after its launch from Cape Canaveral Air Force Station in Florida, NASA’s Parker Solar Probe completed its first orbit of the Sun, reaching the point in its orbit farthest from our star, called aphelion. The spacecraft has now begun the second of 24 planned orbits, on track for its second perihelion, or closest approach to the Sun, on April 4, 2019.

Parker Solar Probe entered full operational status (known as Phase E) on Jan. 1, with all systems online and operating as designed. The spacecraft has been delivering data from its instruments to Earth via the Deep Space Network, and to date more than 17 gigabits of science data has been downloaded. The full dataset from the first orbit will be downloaded by April. (...)

In preparation for that next encounter, the spacecraft’s solid state recorder is being emptied of files that have already been delivered to Earth. In addition, the spacecraft is receiving updated positional and navigation information (called ephemeris) and is being loaded with a new automated command sequence, which contains about one month’s worth of instructions.

Like the mission’s first perihelion in November 2018, Parker Solar Probe’s second perihelion in April will bring the spacecraft to a distance of about 15 million miles from the Sun – just over half the previous close solar approach record of about 27 million miles set by Helios 2 in 1976. (...)

https://blogs.nasa.gov/parkersolarprobe/2019/01/28/all-systems-go-as-parker-solar-probe-begins-second-sun-orbit/?utm_source=TWITTER&utm_medium=NASA&utm_campaign=NASASocial&linkId=62918593
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Luty 06, 2019, 11:37
Zaczyna się zbliżanko do Słońca. Prędkość rośnie, ale jak na razie nie panikujmy. ;)
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Luty 16, 2019, 20:02
Prędkość PSP przekroczyła już 22 km/s. A do drugiego peryhelium jeszcze dość dużo czasu!
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Marzec 30, 2019, 19:43
Ajaj! Zaraz będzie drugie peryhelium!
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Kwiecień 04, 2019, 11:11
w nocy o 00:40 CEST będzie drugie peryhelium sondy. :)
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Kwiecień 10, 2019, 21:02
Parker Solar Probe: drugie peryhelium
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 10 KWIETNIA 2019

(...) W nocy z 4 na 5 kwietnia 2019 sonda przeszła przez drugie peryhelium orbity. Parametry tego peryhelium było takie same jak pierwszego zbliżenia do Słońca. (...)
https://kosmonauta.net/2019/04/parker-solar-probe-drugie-peryhelium/

Parker Solar Probe Makes Second Fiery Flyby of the Sun
By Paul Scott Anderson, on April 4th, 2019

(...) NASA’s Parker Solar Probe (PSP) made its second close approach (https://blogs.nasa.gov/parkersolarprobe/2019/03/28/parker-solar-probe-approaches-second-solar-encounter/) of the Sun yesterday – the closest that any spacecraft has ever flown past any star.

PSP passed through the outermost layers of the Sun’s atmosphere, the corona, at 213,000 mph, coming within 15 million miles of the Sun itself. Closest approach, called perihelion, occurred at 6:40 p.m. EDT. PSP began this phase of the mission back on March 30, 2019, and it will last until April 10.

All four suites of scientific instruments are currently operational and will collect science data from within the Sun’s corona as the probe passes through.

Due to its close proximity however, PSP has been out of radio contact with Earth since March 30, since it must keep its heat shield oriented toward the Sun during the encounter. After this mission phase is completed, it will resume contact and send the data back to Earth over several weeks, as it did during the first close approach. PSP has been designed specifically to withstand the searing temperatures and powerful gravity it experiences from being so close to the Sun. (...)
https://www.americaspace.com/2019/04/04/parker-solar-probe-makes-second-fiery-close-approach-to-the-sun-today/
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Czerwiec 14, 2019, 10:01
Mamy właśnie okres aphelium dla PSP. Zaraz się zacznie kolejne zbliżanie do Słoneczka.
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Wrzesień 03, 2019, 20:11
Parker Solar Probe: trzecie peryhelium
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 3 WRZEŚNIA 2019

(...) Po tym peryhelium sonda Parker Solar Probe wykonała kolejną orbitę wokół Słońca. Trzecie peryhelium nastąpiło 1 września. Parametry tego peryhelium były takie same jak pierwszego i drugiego zbliżenia do Słońca.

Czwarte peryhelium będzie już bliższe – będzie to około 28 promieni Słońca od powierzchni (fotosfery) naszej Gwiazdy. Czwarte i piąte peryhelium będzie mieć takie parametry, po czym szóste i siódme peryhelium będzie jeszcze bliższe – około 20 promieni Słońca od powierzchni (fotosfery) naszej Gwiazdy. Docelowo sonda Parker Solar Probe ma zbliżać się na minimalną odległość około 10 promieni Słońca od powierzchni (fotosfery) naszej Gwiazdy. (...)

https://kosmonauta.net/2019/09/parker-solar-probe-trzecie-peryhelium/
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Wrzesień 03, 2019, 20:46
Czyli te trzy peryhelia to tylko rozgrzewka!
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Październik 07, 2019, 23:43
I znów się zbliża do aphelium...
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Listopad 18, 2019, 13:20
I po aphelium. Czas na kolejne nurkowanie ku Słońcu! :)
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Listopad 22, 2019, 21:49
PSP – pierwszy zestaw danych
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 22 LISTOPADA 2019

(...) W połowie listopada NASA opublikowała pierwszy zestaw danych z misji PSP. Dane są dostępne przez następujące strony: Parker Solar Probe Science Gateway, Space Physics Data Facility oraz Solar Data Analysis Center. Ten pierwszy zestaw danych pochodzi z dwóch pierwszych przelotów sondy PSP.

Ponadto, Międzynarodowa Federacja Astronautyczna (IAF) opublikowała 15 listopada nagranie z wykładu opisującego pierwsze wyniki misji PSP. Ten wykład został wygłoszony w trakcie konferencji IAC 2019. Ten wykład zawierał (wówczas) nieopublikowane dane.

http://www.youtube.com/watch?v=yYuVTzOI7go
https://www.youtube.com/watch?v=yYuVTzOI7go&feature=emb_title

Wykład dotyczący pierwszych wyników misji Parker Solar Probe / Credits – International Astronautical Federation

Czwarte peryhelium będzie już bliższe – będzie to około 28 promieni Słońca od powierzchni (fotosfery) naszej Gwiazdy. Czwarte i piąte peryhelium będzie mieć takie parametry, po czym szóste i siódme peryhelium będzie jeszcze bliższe – około 20 promieni Słońca od powierzchni (fotosfery) naszej Gwiazdy. Docelowo sonda Parker Solar Probe ma zbliżać się na minimalną odległość około 10 promieni Słońca od powierzchni (fotosfery) naszej Gwiazdy. (...)

https://kosmonauta.net/2019/11/psp-pierwszy-zestaw-danych/

Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Limax7 w Grudzień 03, 2019, 21:55
Jutro o 21:00 konferencja o wstępnych wynikach misji PSP
http://www.youtube.com/watch?v=5VO5GcfgCz8

https://youtu.be/5VO5GcfgCz8
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: WojtasP w Grudzień 05, 2019, 00:10
Co ciekawego oglosili?
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Grudzień 05, 2019, 15:15
warto poczytać

NASA's Parker Solar Probe Sheds New Light on the Sun
Dec. 4, 2019

http://www.youtube.com/watch?v=ReQAUocScw0
https://www.youtube.com/watch?v=ReQAUocScw0&feature=emb_title
NASA's Parker Solar Probe mission has returned unprecedented data from near the Sun, culminating in new discoveries published on Dec. 4, 2019, in the journal Nature. Among the findings are new understandings of how the Sun's constant outflow of material, the solar wind, behaves. Seen near Earth -- where it can interact with our planet's natural magnetic field and cause space weather effects that interfere with technology -- the solar wind appears to be a relatively uniform flow of plasma. But Parker Solar Probe's observations reveal a complicated, active system not seen from Earth. Credits: NASA's Goddard Space Flight Center

(https://www.nasa.gov/sites/default/files/styles/full_width/public/thumbnails/image/switchbacks-sun-web.gif?itok=KZhJjFTK)
Parker Solar Probe observed switchbacks — traveling disturbances in the solar wind that caused the magnetic field to bend back on itself — an as-yet unexplained phenomenon that might help scientists uncover more information about how the solar wind is accelerated from the Sun. Credits: NASA's Goddard Space Flight Center/Conceptual Image Lab/Adriana Manrique Gutierrez
https://www.nasa.gov/feature/goddard/2019/nasas-parker-solar-probe-sheds-new-light-on-the-sun

https://www.americaspace.com/2019/12/04/first-data-from-nasas-parker-solar-probe-reveals-sun-in-new-surprising-ways/
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Grudzień 14, 2019, 13:13
Parker Solar Probe – pierwsze odkrycia
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 14 GRUDNIA 2019

(...) Na początku grudnia NASA opublikowała zestawienie pięciu pierwszych odkryć związanych ze Słońcem, na podstawie danych z misji PSP. Odkrycia to detekcja strefy bez pyłu kosmicznego, zaskakujące szybkie zmiany linii pola magnetycznego Słońca, nieregularna tekstura wiatru słonecznego, punkt “graniczny” dla ruchu wiatru słonecznego oraz spojrzenie na bardzo małe wydarzenia energetyczne (których nie sposób mierzyć z większych odległości). (...)

https://kosmonauta.net/2019/12/parker-solar-probe-pierwsze-odkrycia/
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Grudzień 25, 2019, 23:30
Aha! Jutro Parker Solar Probe około 19:15 CET przeleci blisko Wenus! Dzięki temu dwa najbliższe peryhelia będą już bliższe Słońcu!
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Grudzień 28, 2019, 01:44
Parker Solar Probe – przelot obok Wenus
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 27 GRUDNIA 2019

(...) Dwudziestego szóstego grudnia sonda PSP o godzinie 19:15 CET przeleciała w minimalnej odległości ok 3000 kilometrów od Wenus. Ten przelot pozwolił nieco wyhamować sondę i skierować na nową trajektorię. Przelot obok Wenus był możliwy dzięki małej korekcie trajektorii lotu, wykonanej 8 grudnia za pomocą silniczków sondy.

Czwarte peryhelium będzie już bliższe – będzie to około 28 promieni Słońca od powierzchni (fotosfery) naszej Gwiazdy. Czwarte i piąte peryhelium będzie mieć takie parametry, po czym szóste i siódme peryhelium będzie jeszcze bliższe – około 20 promieni Słońca od powierzchni (fotosfery) naszej Gwiazdy. Docelowo sonda Parker Solar Probe ma zbliżać się na minimalną odległość około 10 promieni Słońca od powierzchni (fotosfery) naszej Gwiazdy.

http://www.youtube.com/watch?v=cMNQeCWT09A
https://www.youtube.com/watch?v=cMNQeCWT09A&feature=emb_title

Trajektoria lotu sondy Parker Solar Probe wokół Słońca / Credits – NASA

NASA zapowiedziała na marzec 2020 pierwszą konferencję dotyczącą wyników z misji PSP.

(...)
https://kosmonauta.net/2019/12/parker-solar-probe-przelot-obok-wenus/

Parker Solar Probe Completes Second Venus Flyby
Sarah Frazier Posted onDecember 26, 2019

On Dec. 26, Parker Solar Probe successfully completed its second flyby of Venus. The spacecraft used Venus to slow itself down, approaching the planet at a distance of about 1,870 miles from Venus’s surface during the second gravity assist of the mission. This gravity assist maneuver adjusted Parker Solar Probe’s trajectory to set it up for its fourth orbit around the Sun, or perihelion, which will occur on January 29, 2020. The flight operations team will use the data collected during the recent flyby to make adjustments for the remaining five Venus gravity assists which will occur over the course of the seven-year mission.
https://blogs.nasa.gov/parkersolarprobe/2019/12/26/parker-solar-probe-completes-second-venus-flyby/
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Luty 06, 2020, 05:26
Parker Solar Probe: czwarte peryhelium, nowe rekordy
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 5 LUTEGO 2020

(...) Dwudziestego szóstego grudnia 2019 rp sonda PSP o godzinie 19:15 CET przeleciała w minimalnej odległości ok 3000 kilometrów od Wenus. Ten przelot pozwolił nieco wyhamować sondę i skierować na nową trajektorię. Przelot obok Wenus był możliwy dzięki małej korekcie trajektorii lotu, wykonanej 8 grudnia 2019 za pomocą silniczków sondy.

Nieco ponad miesiąc później, 29 stycznia 2020 roku, sonda PSP przeszła przez czwarte peryhelium swojej orbity. Dzięki wcześniejszemu przelotowi obok Wenus, tym razem sonda znalazła się bliżej Słońca: 0,1296 jednostki astronomicznej. Maksymalna prędkość osiągnięta przez tę sondę wyniosła 109,18 km/s. Są to dwa nowe rekordy w ruchu pojazdów bezzałogowych. Kolejne, piąte peryhelium będzie miało takie same parametry. (...)
https://kosmonauta.net/2020/02/parker-solar-probe-czwarte-peryhelium-nowe-rekordy/

Parker Solar Probe Reports Successful Record-Setting Fourth Close Encounter of the Sun
Sarah Frazier Posted on February 1, 2020

NASA’s Parker Solar Probe is healthy and operating as designed following its fourth close approach to the Sun, called perihelion, on Jan. 29.

Mission controllers at the Johns Hopkins Applied Physics Laboratory in Laurel, Maryland, received a “status A” beacon from the spacecraft at 5:20 a.m. EST on Feb. 1. Status A is the best of four possible status signals, and indicates that the spacecraft is operating nominally and the instrument suites are collecting science data. This status also indicates that any minor issues that may have occurred were identified and resolved by Parker Solar Probe’s onboard autonomy and fault management systems.

During this perihelion, Parker Solar Probe broke its own records for speed and proximity to the Sun for a human-made object. The spacecraft reached a speed of 244,255 miles per hour (about 393,044 kilometers per hour) as it whipped around the Sun at a distance of 11.6 million miles (about 18.6 million kilometers).

Parker Solar Probe’s heat shield, called the Thermal Protection System, or TPS, reached new record temperatures as well. At this distance from the Sun, computer modeling estimates show that the Sun-facing side of the TPS experienced a blazing 1,134 degrees Fahrenheit (612 degrees C), about 300 degrees hotter than encountered on the spacecraft’s previous three perihelia. The spacecraft and instruments behind this protective heat shield remained at a temperature of about 85 F (30 C). During the spacecraft’s closest three perihelia in 2024-25, the TPS will see temperatures around 2,500 F (1,370 C).

As the mission team learns more about operations and conditions in this region of space, they have increased the amount of time the instruments are on and gathering data. Parker Solar Probe’s fourth solar encounter phase began on Jan. 23, and the spacecraft will continue to acquire science data through Feb. 29, beyond the originally-planned end of the solar encounter phase on Feb. 4. This solar encounter data will be downlinked to Earth beginning in March.

By Geoff Brown
Johns Hopkins University Applied Physics Lab
https://blogs.nasa.gov/parkersolarprobe/2020/02/01/parker-solar-probe-reports-successful-record-setting-fourth-close-encounter-of-the-sun/

Sonda NASA Parker Solar Probe leci szybko i ma się dobrze
06.02.2020 aktualizacja 07.02.2020© Autor: Paweł Wernicki

Wysłana przez NASA sonda Parker Solar Probe zbliżyła się do Słońca już po raz czwarty – na zaledwie 18,6 mln kilometrów z prędkością aż 393 044 km na godzinę – poinformowała NASA.

1 lutego o godzinie 11:20 czasu polskiego kontrolerzy misji w Johns Hopkins Applied Physics Laboratory w Laurel, Maryland, odebrali wysłany przez sondę Parker Solar Probe sygnał nawigacyjny „status A”. Status A jest najlepszym z czterech możliwych sygnałów statusu - wskazuje, że sonda działa zgodnie z założeniami, instrumenty zbierają dane naukowe, zaś wszelkie drobne problemy, które mogły wystąpić, zostały zidentyfikowane i rozwiązane przez pokładowe systemy autonomii i zarządzania awariami.

Podczas obecnego, czwartego już zbliżenia do Słońca (peryhelium), dzięki wykorzystaniu grawitacji planety Wenus sonda słoneczna Parker pobiła własne rekordy prędkości osiągając 393 044 km na godzinę oraz bliskości Słońca (18,6 miliona kilometrów) dla obiektu stworzonego przez człowieka. Ostatecznie ma zbliżyć się do Słońca na zaledwie 6 milionów kilometrów.

Kluczowe znaczenie dla powodzenia misji ma wykonana z włókna węglowego pokrytego białą ceramiczną powłoką osłona termiczna sondy. Obecnie musi wytrzymywać temperaturę 612 stopni Celsjusza, przy czym temperatura ukrytych za nią instrumentów naukowych nie przekracza 30 stopni Celsjusza. Wraz z malejąca odległością od Słońca podczas kolejnych peryheliów temperatura, której stawia czoła osłona, wzrośnie do 1370 stopni Celsjusza.

Aby osłona stale była skierowana w stronę Słońca, położenie sondy koryguje 12 silniczków korekcyjnych zasilanych hydrazyną. Po zakończeniu misji, gdy paliwo się wyczerpie, sonda zostanie zniszczona przez aktywność Słońca.

Parker Solar Probe została wyniesiona na orbitę 12 sierpnia 2018 roku. Bada pole magnetyczne, plazmę i cząstki o wysokiej energii w wewnętrznym obszarze otaczającej nasza macierzystą gwiazdę heliosfery. Głównym celem naukowym misji jest określenie struktury i dynamiki koronalnych pól magnetycznych Słońca i zrozumienie, w jaki sposób jest podgrzewana korona, jak przyspieszany jest wiatr słoneczny oraz w jaki sposób powstają i ewoluują cząstki o wysokiej energii.

Czwarte peryhelium Parker Solar Probe rozpoczęło się 23 stycznia, a zbieranie danych potrwa do 29 lutego, po pierwotnie planowanym zakończeniu fazy napotkania słońca 4 lutego. Dane te zostaną przesłane na Ziemię dopiero w marcu.

W najbliższy poniedziałek rano (czasu polskiego) Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) planuje wysłać z Cape Canaveral własną sondę Solar Orbiter. Dane dostarczone przez europejską i amerykańską sondę będą się wzajemnie uzupełniały.(PAP)

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C80615%2Csonda-nasa-parker-solar-probe-leci-szybko-i-ma-sie-dobrze.html
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Luty 06, 2020, 05:27
New Wave of Parker Solar Probe Science Published
Sarah Frazier Posted on February 5, 2020

Researchers using Parker Solar Probe data released a new wave of research papers in a special supplement of The Astrophysical Journal on Feb. 3, 2020. The supplement, titled Early Results from Parker Solar Probe: Ushering a New Frontier in Space Exploration (https://iopscience.iop.org/issue/0067-0049/246/2), includes some 47 papers with new findings based on the mission’s first three solar flybys. Several other papers still under review will be published later as part of this same issue. The introduction for the issue was written by Marcia Neugebauer, who first confirmed the existence of the solar wind after it was predicted by Eugene Parker — namesake of Parker Solar Probe — in 1958. (...)
https://blogs.nasa.gov/parkersolarprobe/2020/02/05/new-wave-of-parker-solar-probe-science-published/
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Czerwiec 07, 2020, 12:57
Parker Solar Probe: piąte peryhelium
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 7 CZERWCA 2020

(...) Piąte peryhelium zostało osiągnięte 7 czerwca 2020. To peryhelium ma takie same parametry jak czwarte. Kolejne peryhelium będzie już bliżej Słońca, gdyż 11 lipca 2020 sonda PSP po raz kolejny zbliży się do Wenus. Ten przelot ponownie obniży peryhelium orbity PSP. (...)
https://kosmonauta.net/2020/06/parker-solar-probe-piate-peryhelium/

Parker Solar Probe Begins Longest Science Observation Campaign
Sarah Frazier Posted on May 12, 2020

(...) The spacecraft will reach its closest point to the Sun for this orbit, called perihelion, on June 7. At perihelion, Parker Solar Probe will be about 11.6 million miles from the Sun’s surface, matching its own record for closest human-made object to the Sun set during its fourth orbit on Jan. 29. (...)
https://blogs.nasa.gov/parkersolarprobe/2020/05/

Perihelion: June 7, 2020, 08:23 UTC
Fastest Speed: 393,044 kph on Jan 29, 2020, 09:37 UTC
Closest Approach: 18,696,529 km on Jan 29, 2020, 09:37 UTC
http://parkersolarprobe.jhuapl.edu/
http://lk.astronautilus.pl/sondy/spp.htm
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Wrzesień 30, 2020, 00:02
Parker Solar Probe: szóste peryhelium
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 29 WRZEŚNIA 2020

(...) Dwudziestego siódmego września sonda PSP przeszła przez szóste peryhelium swojej misji. Podczas tego peryhelium sonda znalazła się w odległości ok. 0,095 jednostki astronomicznej i osiągnęła maksymalną prędkość 129 km/s. Są to nowe rekordy w ruchu pojazdów stworzonych przez człowieka. (...)
https://kosmonauta.net/2020/09/parker-solar-probe-szoste-peryhelium/

http://parkersolarprobe.jhuapl.edu/News-Center/Show-Article.php?articleID=154
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Wrzesień 30, 2020, 00:54
Takie czasy, że rekordy przechodzą bez echa! :P
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Listopad 19, 2020, 11:13
Dane naukowe z 5. orbity zostały opublikowane.
Plany na najbliższą przyszłość.


Data from Parker Solar Probe’s Fifth Orbit Now Available
Sarah Frazier Posted on November 17, 2020

(https://blogs.nasa.gov/parkersolarprobe/wp-content/uploads/sites/274/2020/06/Parker-perihelion-5-768x454.png)
Parker Solar Probe made its closest approach to the Sun for its fifth orbit on June 7, 2020. Credit: NASA/Johns Hopkins APL/Steve Gribben
(...)
https://blogs.nasa.gov/parkersolarprobe/2020/11/17/data-from-parker-solar-probes-fifth-orbit-now-available/
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Listopad 19, 2020, 11:20
Warto się temu przyjrzeć. :)

Chociaż najwięcej ciekawostek to będzie, gdy sonda będzie w pobliżu Słońca i w tym samym czasie nastąpi rozbłysk klasy M (o X to już nie będę marzyć nawet! :P ). To będzie interesujące!
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Listopad 24, 2020, 04:01
Parker Solar Probe obserwuje kometę SOHO 4063
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 8 LISTOPADA 2020

(...) Pod koniec września 2020 sonda PSP przeszła przeszła przez szóste peryhelium misji. Po tym peryhelium sonda przesłała dane na Ziemię.

W danych znalazła się niespodzianka – sondzie PSP udało się zaobserwować jedną z komet, która zbliżyła się do Słońca. Ta kometa zbliżyła się do naszej Dziennej Gwiazdy – a następnie “wyparowała”. Poniższe nagranie prezentuje zbliżenie tej komety do Słońca. (...)

http://www.youtube.com/watch?v=yOyqdrvAM-k
https://www.youtube.com/watch?v=yOyqdrvAM-k&feature=emb_title

Kometa SOHO 4063 / Credits – NASA Video
(...)
https://kosmonauta.net/2020/11/parker-solar-probe-obserwuje-komete-soho-4063/

https://www.republicworld.com/technology-news/science/nasas-parker-solar-probe-captures-sungrazing-comet-for-the-first-time.html
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Styczeń 19, 2021, 02:16
Parker Solar Probe: siódme peryhelium
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 18 STYCZNIA 2021

(...) Sonda Parker Solar Probe (PSP) zbliżając się do Słońca osiąga duże prędkości, przekraczające 100 km/s. Tak też stało się 17 stycznia 2021, gdy PSP zbliżyła się do Słońca na odległość ok 0,095 jednostki astronomicznej od (środka) naszej Dziennej Gwiazdy i osiągnęła maksymalną prędkość 129 km/s. (...)
https://kosmonauta.net/2021/01/parker-solar-probe-siodme-peryhelium/

https://blogs.nasa.gov/parkersolarprobe/2021/01/15/parker-solar-probe-gears-up-for-seventh-solar-pass/

https://www.sciencenews.org/article/nasa-parker-solar-probe-sun-next-close-pass-esa-orbiter
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: juram w Luty 25, 2021, 21:59
Ciekawe zdjęcie Wenus:

https://www.nasa.gov/feature/goddard/2021/parker-solar-probe-offers-a-stunning-view-of-venus (https://www.nasa.gov/feature/goddard/2021/parker-solar-probe-offers-a-stunning-view-of-venus)
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Marzec 29, 2021, 02:46
20.02.2021 o 20:05 sonda wykonała czwartą asystę grawitacyjną przy Wenus, w odległości 2385 km od jej powierzchni.
http://lk.astronautilus.pl/sondy/spp.htm

Parker Solar Probe Primed for Fourth Venus Flyby
Sarah Frazier Posted on February 19, 2021

At just after 3:05 p.m. EST, moving about 54,000 miles per hour (about 86,900 kilometers per hour), the spacecraft will pass 1,482 miles (2,385 kilometers) above Venus’ surface as it curves around the planet. (...)

This is the fourth of seven planned Venus gravity assists, and will set Parker Solar Probe up for its eighth and ninth close passes by the Sun, slated for April 29 and Aug. 9. During each of those passes, Parker Solar Probe will break its own record when it comes approximately 6.5 million miles (10.4 million kilometers) from the solar surface, about 1.9 million miles closer than the previous closest approach – or perihelion – of 8.4 million miles (13.5 million kilometers) on Jan. 17.
https://blogs.nasa.gov/parkersolarprobe/2021/02/19/parker-solar-probe-primed-for-fourth-venus-flyby/
http://parkersolarprobe.jhuapl.edu/News-Center/Show-Article.php?articleID=159
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: mss w Kwiecień 30, 2021, 04:14
https://twitter.com/planet4589/status/1387921010616377354
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Maj 02, 2021, 17:46
29.04.2021 o 08:46 sonda przeleciała przez peryhelium #8 w odległości 10,4 mln km (0,0743 AU) od Słońca. Prędkość heliocentryczna w peryhelium wyniosła 147,7 km/s (0,0005 c).
http://lk.astronautilus.pl/sondy/spp.htm

Parker Solar Probe: ósme peryhelium, nowy rekord
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 2 MAJA 2021
https://kosmonauta.net/2021/05/parker-solar-probe-osme-peryhelium-nowy-rekord/
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Październik 20, 2021, 10:39
2021 paź 20 09:54 Kosmonauta.net https://kosmonauta.net/2021/10/sektor-kosmiczny-16-pazdziernika-2-listopada-2021/
Cytuj
Udany przelot obok Wenus
Sonda Parker Solar Probe wykonała 16 października przelot obok Wenus. Sprowadziło to tę sondę na ciaśniejszą orbitę wokół Słońca.
Polecamy szczegółowy opis misji Parker Solar Probe. https://kosmonauta.net/2018/08/parker-solar-probe-dotknie-slonca/
https://twitter.com/JHUAPL/status/1450553650938630145
https://blogs.nasa.gov/parkersolarprobe/
http://parkersolarprobe.jhuapl.edu/

2) 2021 paź 20 10:44 Kosmonauta.net
Nowa orbita Parker Solar Probe
Po przelocie obok Wenus (16 października) sonda Parker Solar Probe (PSP) znalazła się na nowej, ciaśniejszej orbicie. Kolejne peryhelium nastąpi już 21 listopada. Będzie to 14 peryhelium misji PSP. Odległość od Słońca wyniesie wówczas około 9,2 mln km. Podczas peryhelium sonda będzie się poruszać z prędkością około 163 km/s - nowy rekord w prędkości ruchu sondy.[/quote]

3) 2021 paź 20 11:44Kosmonauta.net
Orbita sondy PSP
Oto orbita sondy PSP od momentu wystrzelenia.
https://www.youtube.com/watch?v=cMNQeCWT09A

4) 2023 sie 08 16:30
Kosmonauta.net
Parker Solar Probe na widoku z SOHO
Czerwcowy bliskiprzelot sondy Parker Solar Probe
https://kosmonauta.net/tag/parker-solar-probe/
 i Słońce.
https://twitter.com/AdamF_Astro/status/1687441768566902784
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Lion97 w Grudzień 14, 2021, 21:51
Sonda Parker Solar Probe maksymalnie blisko Słońca

(...) Najnowszy przelot miał miejsce 21 listopada, Stanowił część już dziesiątego okrążenia sondy wokół Słońca. Minęła ona jego powierzchnię zaledwie na wysokości 8,5 mln km, co daje odległość odpowiadającą 5% średniej odległości między Ziemią a Słońcem. Tak bliskie przeloty wymagają od instrumentów pokładowych sondy wysokiej czujności i użycia specjalnej osłony przeciwsłonecznej. Każda bezpośrednia ekspozycja na pełną moc promieniowania gwiazdy w tak małej odległości spowodowałaby „ugotowanie się” wnętrza satelity. (...) 

https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/sonda-parker-solar-probe-maksymalnie-blisko-slonca
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Grudzień 15, 2021, 16:12
Historyczne osiągnięcie astronautyki i heliofizyki - 28 kwietnia 2021 roku obiekt zbudowany przez człowieka - sonda Parker Solar Probe wszedł w atmosferę Słońca:

https://www.spacedaily.com/m/reports/NASA_enters_the_Solar_atmosphere_for_the_first_time_bringing_new_discoveries_999.html
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Marzec 17, 2022, 09:11
Wczoraj zmarł Eugene Parker, którego imię nosi Solar Probe  :'(

https://www.spacedaily.com/m/reports/Visionary_US_astrophysicist_Eugene_Parker_dead_at_94_999.html
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: byko w Marzec 18, 2022, 23:18
https://www.accuweather.com/en/space-news/never-before-seen-images-of-venus-surface-unveiled/1141582

https://www.theindiaprint.com/international-news-english/venus-images-venus-looks-very-beautiful-nasas-parker-solar-probe-took-great-pictures-181155

https://news.yahoo.com/nasa-pics-show-venus-surface-230120320.html?guccounter=1&guce_referrer=aHR0cHM6Ly93d3cuZ29vZ2xlLnBsLw&guce_referrer_sig=AQAAAF_KQQpr_X7TMVXnrfBdbrwXOftchItgDtduDOn1m5vucSYMnXsoZAWBqlKfiw7jD3NzQlr1i2O9Hd0XpXlEXdlYGPdWjk4OHbiwni_e3JxHdD-ZFZe6C0fbNihvRT-JRHDcB3LrHg-2WKAFzznktF2c8VFJQTw2sN0n776dvV53

Słońce Słońcem a tymczasem sonda potrafi sfotografować nawet powierzchnię Wenus poprzez chmury.
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Wrzesień 01, 2023, 14:55
03.08.2023 nastąpiła korekta trajektorii sondy przed planowaną asystą grawitacyjną w pobliżu Wenus 21 sierpnia.
Cytuj
Operating on preprogrammed commands from mission control at the Johns Hopkins Applied Physics Laboratory (APL) in Laurel, Maryland, Parker fired its small thrusters for 4.5 seconds, enough to adjust its trajectory by 77 miles and speed up – by 1.4 seconds – its closest approach to Venus. The precise timing and position are critical to that flyby, the sixth of seven approaches in which Parker uses the planet’s gravity to tighten its orbit around the Sun.
https://blogs.nasa.gov/parkersolarprobe/2023/08/10/course-correction-keeps-parker-solar-probe-on-track-for-venus-flyby/
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Wrzesień 01, 2023, 14:55
21.08.2023 o 12:03 UTC sonda dokonała 6. przelotu w pobliżu Wenus z prędkością 24 km/s w odległości 4003 nad powierzchnią planety.

Venus Flyby Sends Parker Solar Probe Toward Record-Setting Flights Around the Sun
Abbey Interrante Posted on August 23, 2023
Cytuj
This was the Parker mission’s sixth of seven planned Venus gravity assists. This week’s flyby served as an orbit maneuver applying a velocity change – called “delta-V” – on Parker Solar Probe, reducing its orbital speed by about 5,932 miles per hour (9,547 kilometers per hour). The maneuver changed the spacecraft’s orbit and set Parker Solar Probe up for its next five close passes by the Sun, the first of which occurs on Sept. 27. On each close approach (known as perihelion), Parker Solar Probe will set or match its own speed and distance records when it comes to within just 4.5 million miles (7.3 million kilometers) from the solar surface, while moving close to 394,800 miles per hour.
https://blogs.nasa.gov/parkersolarprobe/2023/08/23/venus-flyby-sends-parker-solar-probe-toward-record-setting-flights-around-the-sun/
https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C98128%2Csonda-solar-parker-probe-minela-wenus.html

2) 2023 gru 10 12:30 Kosmonauta.net
Przelot sondy Solar Parker Probe przez CME
Pod koniec listopada Słońce wyemitwało silniejszy rozbłysk wraz z koronalnym wyrzutem masy (CME). Jak to CME wygląda od środka? Oto przelot sondy Solar Parker Probe przez jedno z wcześniejszych CME.
https://www.youtube.com/watch?v=FF_e5eYgJ3Y
Tytuł: Odp: Parker Solar Probe
Wiadomość wysłana przez: Slavin w Kwiecień 10, 2024, 13:31
Sonda Parker Solar Probe przeleciała w pobliżu Słońca. Rekordowa prędkość.

(https://www.pulskosmosu.pl/wp-content/uploads/2023/09/parker-solar-probe.jpeg)

Sonda kosmiczna Parker Solar Probe już od kilku lat bezustannie przygląda się naszej gwieździe dziennej, coraz bardziej się do niej zbliżając. Im bliżej Słońca sonda przelatuje, tym robi to z większą prędkością.

Niecałe dwa tygodnie temu, 30 marca 2024 roku sonda wykonała już dziewiętnasty w swojej karierze bliski przelot w pobliżu Słońca. Tym razem sonda podeszła na odległość zaledwie 7,26 miliona kilometrów od powierzchni Słońca. Owszem, może się wydawać, że to wciąż duża odległość, ale to tylko złudzenie. Spójrzmy na to bowiem inaczej. Ziemia znajduje się 150 milionów kilometrów od Słońca, a nawet pierwsza planeta od Słońca — Merkury — wyschnięta na wiór i szczycąca się temperaturami powierzchni rzędu 420 stopni Celsjusza, znajduje się w odległości 55 milionów kilometrów od naszej gwiazdy dziennej. Jeżeli na dodatek uwzględnimy fakt, że średnica samego Słońca to aż 1,4 mln km to uznamy, że w tym kontekście odległość „zaledwie 7 mln km” to naprawdę blisko.

Podczas przelotu przez peryhelium swojej orbity, czyli punkt orbity znajdujący się najbliżej Słońca, sonda Parker Solar Probe poruszała się z prędkością 635 266 kilometrów na godzinę. Tym samym sonda ustanowiła rekord prędkości i pobiła rekord, który wcześniej sama ustanowiła.

Dwa dni po przelocie sonda odezwała się do kontrolerów znajdujących się na powierzchni Ziemi, potwierdzając, że wszystkie instrumenty działają prawidłowo.

https://www.youtube.com/watch?v=_fqTgEXPG5s&t=1s (https://www.youtube.com/watch?v=_fqTgEXPG5s&t=1s)

Nie ma sensu jednak przyzwyczajać się do tego rekordu. Jeszcze w tym roku, 24 grudnia sonda zbliży się na odległość 6,12 miliona kilometrów do Słońca. Mniejsza odległość oznacza także wyższą prędkość. Wszystko wskazuje na to, że sonda osiągnie wtedy prędkość 692 000 kilometrów na godzinę. Ten rekord nie zostanie pobity jeszcze przez długie lata.

https://www.pulskosmosu.pl/2024/04/parker-solar-probe-rekordowy-przelot-marzec-2024/ (https://www.pulskosmosu.pl/2024/04/parker-solar-probe-rekordowy-przelot-marzec-2024/)