Polskie Forum Astronautyczne

Plany i rozwój => Polski program kosmiczny => Wątek zaczęty przez: kanarkusmaximus w Styczeń 10, 2019, 11:37

Tytuł: Działalność POLSA w 2019 roku
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Styczeń 10, 2019, 11:37
Zaczynam nowy wątek, oby był ciekawy i aktywny.

Polecam naprawdę fajny wywiad z dr hab Grzegorzem Broną, prezesem Polskiej Agencji Kosmicznej. Częściowo o KPK, częściowo o samej Agencji:
https://audycje.tokfm.pl/podcast/Co-zaklada-Krajowy-Program-Kosmiczny/70990

Poprzednie wątki:
2018 rok: http://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=3132.0
2017 rok: http://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=2781.0
Tytuł: Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Styczeń 19, 2019, 14:59
Polska przystępuje do europejskiego konsorcjum SST
BY REDAKCJA ON 16 STYCZNIA 2019

Z końcem 2018 r. Polska stała się pełnoprawnym członkiem europejskiego Konsorcjum SST (Space Surveillance and Tracking – Obserwacja i Śledzenie Obiektów Kosmicznych). Umowa akcesyjna została podpisana 19 grudnia 2018 r. w siedzibie Polskiej Agencji Kosmicznej w Warszawie. Dołączenie do konsorcjum umożliwi krajowym podmiotom udział w przedsięwzięciach finansowanych ze środków Unii Europejskiej, których budżet w bieżącej i przyszłej perspektywie finansowej może wynieść ponad 350 mln euro. (...)

https://kosmonauta.net/2019/01/polska-przystapila-do-europejskiego-konsorcjum-sst-zwiazanego-ze-sledzeniem-smieci-kosmicznych/
Tytuł: Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Styczeń 19, 2019, 15:36
Czy są jakieś strony tego konsorcjum? Może warto rzucić okiem na działania - już realizowane oraz te planowane?
Tytuł: Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
Wiadomość wysłana przez: R1 w Styczeń 19, 2019, 17:50
Tutaj: https://www.eusst.eu/
Tytuł: Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Styczeń 19, 2019, 18:11
Tutaj: https://www.eusst.eu/

Dzięki za link! Obiecuję przejrzeć! :)
Tytuł: Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Styczeń 20, 2019, 23:09
Siedziba PAK na razie zostanie w Gdańsku [NEWS SPACE24]
15 stycznia 2019 Rafał Lesiecki,  Współpraca: Paweł Ziemnicki

Sejm nie rozpocznie we wtorek 15 stycznia prac nad projektem zmian w ustawie o Polskiej Agencji Kosmicznej. Tzw. pierwsze czytanie zostało odwołane. Tymczasem Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, któremu ma teraz podlegać PAK, informuje, że obecnie nie przewiduje przenosin siedziby agencji z Gdańska.

We wtorek posłowie mieli rozpocząć prace nad projektem zmian w ustawach o Polskiej Agencji Kosmicznej oraz o działach administracji rządowej. Dokument został złożony w Sejmie przez rząd i przygotowany w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii.

Jeden z zapisów projektu stanowi, że siedzibą agencji będzie Warszawa. Dziś, zgodnie z obecną ustawą, PAK ma główną siedzibę w Gdańsku. Ponadto, oddziały terenowe znajdują się w stolicy i w Rzeszowie.

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii poinformowało Space24.pl, że zamierzało na wtorkowym posiedzeniu złożyć poprawkę. W ustawie nie byłoby już zapisu określającego, gdzie mieści się siedziba agencji. W przepisach tej rangi miałoby znaleźć się jedynie odesłanie, że sprawę siedziby rozstrzyga statut agencji. Dziś statut PAK nadaje premier, po zmianie ustawy miałby to robić minister właściwy do spraw gospodarki, czyli obecnie Minister Przedsiębiorczości i Technologii.

Jednocześnie MPiT poinformowało Space24.pl, że siedziba PAK ma pozostać tam, gdzie jest. – Jako gospodarze projektu na ten moment nie przewidujemy zmiany siedziby PAK – poinformował Departament Komunikacji MPiT.

Pierwsza debata nad projektem (tzw. pierwsze czytanie) było zaplanowane na wtorek wieczorem na wspólnym posiedzeniu sejmowych komisji gospodarki i rozwoju oraz obrony narodowej. Tego samego dnia około południa na stronie internetowej Sejmu ukazała się informacja, że posiedzenie jest odwołane. Brak danych o nowym terminie.

Nad projektem trzeba jeszcze popracować – powiedział Space24.pl przewodniczący komisji obrony Michał Jach (PiS). Jak dodał, jest to decyzja władz jego klubu, który w Sejmie ma większość. Jach przyznał, że jedną z przyczyn decyzji, ale nie jedyną, jest sprawa przenosin siedziby PAK z Gdańska do Warszawy.

W poniedziałek 14 stycznia zmarł w szpitalu prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, zaatakowany dzień wcześniej przez nożownika. Można się domyślać, że wszelkie decyzje polityczne związane – mniej lub bardziej – z Gdańskiem stały się bardzo delikatne politycznie. Co więcej, już od dłuższego czasu lokalny samorząd, a nawet miejscowe struktury Prawa i Sprawiedliwości protestowały przeciwko przenosinom siedziby PAK.

Co więcej, sprawa przenosin siedziby PAK nie jest wygodna dla minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigi Emilewicz. Jest ona wiceprezesem kierowanego przez Jarosława Gowina ugrupowania Porozumienie, które należy do Zjednoczonej Prawicy, której trzonem jest PiS. W weekend w Krakowie obyła się konwencja Porozumienia, na której przedstawiono m.in. program deglomeracji, czyli przenosin szeregu ważnych instytucji poza stolicę i inne metropolie. Projekt zmian w ustawie o PAK, w tej wersji, jaka trafiła do Sejmu, szedł w przeciwnym kierunku.

Jeśli siedziba PAK będzie określana w statucie agencji, nie oznacza to, że instytucja zostanie na stałe w Gdańsku. Statut można w każdej chwili zmienić. Dziś jest to kompetencja premiera, w przyszłości ma to być decyzja ministra właściwego do spraw gospodarki.

Sęk w tym, że zmiana siedziby PAK z Gdańska na Warszawę byłaby tylko usankcjonowaniem stanu faktycznego. Już teraz w Warszawie w przeważającej mierze urzęduje prezes PAK. Pracuje tu większość pracowników agencji. Tu też znajduje się cały jej pion wojskowy.

Na co dzień PAK musi blisko współpracować z ministrami i innymi organami administracji centralnej, działającymi w stolicy. Ulokowania w Warszawie wymagają również cele, jakie Polska Agencja Kosmiczna wykonuje na niwie międzynarodowej, w tym te związane z członkostwem Polski w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) oraz uczestnictwem naszego kraju w europejskich projektach kosmicznych pod egidą Komisji Europejskiej.

Co więcej, PAK będzie w najbliższych latach jeszcze bliżej kooperować z innymi zlokalizowanymi w Warszawie instytucjami. Chodzi o Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), Agencję Rozwoju Przemysłu (ARP) czy Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR), z którymi to podmiotami PAK będzie realizować Krajowy Program Kosmiczny i wydawać pieniądze na ten cel.

Zmiana siedziby Polskiej Agencji Kosmicznej z Gdańska na Warszawę nie wiązałaby się z dodatkowymi kosztami, gdyż główną siedzibą stać by się miało de facto już aktywnie działające warszawskie biuro agencji. W przypadku przeniesienia siedziby PAK do Warszawy oddziały terenowe agencji w Rzeszowie i Gdańsku zostałyby najprawdopodobniej utrzymane.

Skierowany do Sejmu projekt przewiduje też, że nadzór nad PAK będzie sprawować  szef MPiT (jako resortu właściwego do spraw gospodarki), a nie premier. Ministerstwo zwraca uwagę, że w żadnym z państwa należących do ESA krajowa agencja nie jest nadzorowana bezpośrednio przez szefa rządu. MPiT odpowiada obecnie za koordynację prac nad wdrożeniem Polskiej Strategii Kosmicznej.

Przejście PAK pod ministra właściwego ds. gospodarki nie oznacza, że agencja przestanie realizować zadania także na potrzeby innych resortów, w szczególności Ministerstwa Obrony Narodowej bądź Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Projekt zawiera też rozwiązania, których celem jest zapewnienie ciągłości i należytego funkcjonowania PAK w okresie po odwołaniu prezesa.

Ustawa o Polskiej Agencji Kosmicznej została uchwalona we wrześniu 2014 r.

https://www.space24.pl/siedziba-pak-na-razie-zostanie-w-gdansku-news-space24

https://www.space24.pl/nowelizacja-ustawy-o-pak-przyjeta-przez-rzad-minister-emilewicz-komentuje-dla-space24pl
https://www.space24.pl/pomorski-samorzad-chce-by-polska-agencja-kosmiczna-zostala-w-gdansku
https://www.space24.pl/pomorskie-struktury-pis-za-pozostawieniem-pak-w-gdansku-projekt-zatoki-kosmicznej
https://www.space24.pl/nowelizacja-ustawy-o-polskiej-agencji-kosmicznej-sluszny-kierunek-zmian-komentarz
Tytuł: Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Styczeń 20, 2019, 23:09
Płażyński: Skończmy z fikcją prawną w kwestii siedziby Polskiej Agencji Kosmicznej[/size [WYWIAD]
16 stycznia 2019 Paweł Ziemnicki

„Wszystko jest na dobrej drodze, żeby siedziba Agencji pozostała w Gdańsku. Jednak (…) kluczowe jest to, aby jej siedziba nie była w Gdańsku tylko na papierze, ale żeby większość kompetencji, departamentów, faktycznie zostało w Gdańsku ulokowanych. Inaczej będziemy mieli do czynienia jedynie z fikcją prawną, która istnieje niestety od momentu powołania Agencji do życia” – tłumaczy w rozmowie ze Space24.pl Kacper Płażyński, szef klubu radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska.

Paweł Ziemnicki: Dlaczego siedziba Polskiej Agencji Kosmicznej powinna pozostać w Gdańsku?

Kacper Płażyński: Jednym z kluczowych powodów jest kapitał ludzki i organizacyjny, który do tej pory udało się stworzyć na Pomorzu. Od czasu powołania Agencji do życia powstało tu kilkadziesiąt firm z branży kosmicznej. Powstał specjalny, interdyscyplinarny kierunek kształcący przyszłe kadry dla Agencji. Obecnie Trójmiasto dysponuje szerokim zapleczem intelektualnym wywodzącym się z tutejszych uczelni wyższych, jak również, co bardzo ważne, najnowocześniejszym sprzętem i technologią, które są na wyposażeniu Politechniki Gdańskiej. Również z uwagi na ukształtowanie terenu i dostęp do morza, Pomorze doskonale nadaje się do rozwoju branży kosmicznej. Już w tej chwili trwają intensywne prace nad niezwykle innowacyjnym morskim systemem lokalizacji satelitarnej i identyfikacji statków.

Druga sprawa to wizja tego, jak Polska powinna się rozwijać. Jednym z postulatów programowych Prawa i Sprawiedliwości jest jej zrównoważony rozwój, a więc takie działania, które zapewnią dostęp środków finansowych i tworzenie wysoko wykwalifikowanych miejsc pracy w różnych rejonach Polski.

Czy brak przeniesienia centrali do Warszawy nie utrudni władzom PAK współpracy z centralnymi organami administracji rządowej i wykonywania zadań w zakresie relacji międzynarodowych?

Przyjęcie takiego punktu widzenia powoduje, że w zasadzie żadna instytucja centralna nie powinna znajdować się poza Warszawą, co jest bardzo krótkowzroczne i nie służy wspomnianej polityce zrównoważonego rozwoju. Ośmielę się postawić tezę, że nadmiar instytucji ulokowanych w Warszawie powoduje, że na wysokie stanowiska nie zawsze trafiają ludzie z odpowiednimi kwalifikacjami. Nie każdego zdolnego człowieka ciągnie do Warszawy.

Poza tym, skoro np. w Niemczech sprawdza się usytuowanie tamtejszej agencji kosmicznej poza stolicą, to dlaczego akurat w Polsce ma to powodować takie problemy?

Jak wygląda poparcie dla pozostawienia siedziby PAK w Gdańsku pośród miejskich radnych tego miasta?

Radni wszystkich klubów zarówno na poziomie Miasta Gdańska jak i Województwa Pomorskiego są zgodni, że siedziba Agencji powinna pozostać w Gdańsku.

Czy mówienie o „deglomeracji” przez wicepremiera Gowina i jednoczesne zabieranie PAK z Gdańska nie pokazuje Pana zdaniem pewnych sprzeczności wewnątrz rządu, czy też rządzącej koalicji?

Pragnę zauważyć, że do przeniesienia siedziby Agencji cały czas nie doszło. Dyskusja, wymiana poglądów w tym zakresie cały czas się toczy. To, że przygotowany rządowy projekt zmiany ustawy o PAK zakładał taki scenariusz, to nie znaczy, że zostanie ostatecznie zrealizowany.

Czy Pana zdaniem jest szansa, że punkt o przeniesieniu Agencji do stolicy zostanie usunięty z projektu nowelizacji ustawy o PAK?

Odpowiednia poprawka poselska została w tym celu już przygotowana i w we wtorek 15 stycznia miała zostać złożona na komisji sejmowej zajmującej się tym projektem. Jednak wobec tego, że projekt zmiany ustawy został tego dnia zdjęty z obrad niewykluczone, że poprawka nie będzie już potrzebna. Wszystko jest na dobrej drodze, żeby siedziba Agencji pozostała w Gdańsku. Jednak w sprawie Agencji kluczowe jest to, aby jej siedziba nie była w Gdańsku tylko na papierze, ale żeby większość kompetencji, departamentów, faktycznie zostało w Gdańsku ulokowanych.

Inaczej będziemy mieli do czynienia jedynie z fikcją prawną, która istnieje niestety od momentu powołania Agencji do życia.

https://www.space24.pl/plazynski-skonczmy-z-fikcja-prawna-w-kwestii-siedziby-polskiej-agencji-kosmicznej-wywiad
Tytuł: Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Styczeń 23, 2019, 19:35
Brona: w Polsce powstaje infrastruktura do przechowywania wszystkich danych satelitarnych UE
22.01.2019

Polskie firmy mają znaczący udział w unijnym rynku przetwarzania i udostępniania danych satelitarnych; zaczynamy się też liczyć w ich przechowywaniu - mówi PAP szef PAK dr hab. Grzegorz Brona. Np. w Warszawie powstaje infrastruktura do przechowywania wszystkich danych satelitarnych UE.

"Sektor użytkowania danych satelitarnych, zarówno tych obserwacyjnych, jak i nawigacyjnych jest naprawdę olbrzymi" - powiedział prezes Polskiej Agencji Kosmicznej. Wskazał, że wartość światowej branży kosmicznej można obecnie oszacować na ok. 300 mld euro.

"50-60 proc. tej sumy przypada na sektor związany z użytkowaniem danych satelitarnych, ich przesyłaniem i wykorzystaniem w różnych dziedzinach gospodarki" - podkreślił Brona. Mówimy zatem, jak dodał, o setkach miliardów euro, które są lokowane w tym obszarze rocznie.

Polskie firmy, jak zaznaczył, bardzo aktywnie włączają się w użytkowanie danych satelitarnych. "Zazwyczaj są to systemy przetwarzające te dane, udostępniające je, ale ostatnio również włączyliśmy się w sektor związany z przechowywaniem danych satelitarnych" - podkreślił.

Jak powiedział, w Warszawie i Krakowie powstaje obecnie infrastruktura do przechowywania danych satelitarnych Unii Europejskiej. "Warto o tym pamiętać, gdy korzystamy z danych satelitarnych, że przeszły one nie tylko przez serwery czy komputery, które są zlokalizowane w Brukseli czy w stolicach innych krajów tzw. starszej Unii Europejskiej, ale również, w znacznej mierze, w Warszawie czy Krakowie" - zaznaczył.

Prezes PAK podkreślił, że Polska bardzo aktywnie stara się też włączyć w unijny program Galileo. "W Polsce powstało szereg start-upów, które wykorzystują nawigacyjne dane satelitarne i proponują nowe usługi dla biznesu czy też dla użytkowników prywatnych. Co roku odbywają się też konkursy dla start-upów, które chcą w tym obszarze zaistnieć" - powiedział. Dodał, że są one organizowane również w Polsce.

Jak przypomniał Brona, UE ma własny program kosmiczny. "Ten program będzie rósł w następnych latach. W kolejnej perspektywie finansowej osiągnie wartość ok. 17 mld euro" - powiedział. Zaznaczył, że wciąż trwają jednak negocjacje, aby ten budżet zwiększyć jeszcze bardziej. "To jest rekord wszechczasów, jeśli chodzi o zainteresowanie UE sprawami przestrzeni kosmicznej" - ocenił.

Pytany o to, co jest podstawą unijnego programu kosmicznego Brona odpowiedział: "Unia Europejska stawia na dwa główne filary, jednym z nich jest program Copernicus związany ze zobrazowaniami Ziemi, czyli dostarczaniem dokładnych zdjęć satelitarnych w różnych spektrach zobrazowania: od światła widzialnego po spektrum radarowe" - wyjaśnił.

Drugi filar dotyczy wspomnianego projektu Galileo (przedsięwzięcia związanego z nawigacją satelitarną) - dodał. Przypomniał, że Stany Zjednoczone stworzyły jeszcze w latach 90. XX w. własny projekt GPS, który zapewnia dokładność pomiaru rzędu 10 m.; w przypadku Galileo ma to być nawet 1 m. - podkreślił prezes PAK.

"Unia Europejska przeskoczyła Amerykanów i dzięki danym z systemu Galileo można zaproponować znacznie więcej usług działających tutaj, na Ziemi, opartych na nawigacji. Widać zatem, że UE rzeczywiście bardzo poważnie podchodzi do programu, budując te dwa filary" - ocenił. Zwrócił też uwagę na dodatkowe elementy programu. "Jednym z nich będzie na pewno projekt związany z zabezpieczeniem infrastruktury kosmicznej, czyli tzw. Space Situational Awareness - obserwowanie śmieci kosmicznych, które zagrażają infrastrukturze UE" - powiedział.

Przypomniał, że od końca roku 2018 Polska jest członkiem międzynarodowego konsorcjum Unii Europejskiej, która buduje taki system. "Dołączyliśmy do tego konsorcjum jako szóste państwo" - powiedział. Zaznaczył, że to przedsięwzięcie pochłonie w nowej unijnej perspektywie finansowej od pół miliarda do miliarda euro. "Unia Europejska myśli też o własnych środkach wynoszenia i o wsparciu zdolności dostarczania satelitów na orbitę" - wyjaśnił.

Odnosząc się do udziału państw unijnych w rynku danych satelitarnych Brona zaznaczył, że UE współpracuje w tym zakresie z Europejską Organizacją Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych (EUMETSAT). "To jest organizacja dostarczająca dane związane z prognozowaniem zmian pogody, klimatycznych i szerszymi przewidywaniami meteorologicznymi" - powiedział. Dodał, że do EUMETSAT należy również Polska.

"Organizacja ta ma w tej chwili dostęp do własnych satelitów. Co ciekawe, część z nich powstaje w naszym kraju, jest przygotowywana przez polskie firmy" - podkreślił.

Część tych satelitów, jak zaznaczył, jest już na orbicie, zaś część zostanie wysłana po roku 2020. "Wówczas Europa uzyska całkowitą niezależność związaną z przewidywaniami pogody, zarówno krótko-, jak i długoterminowymi. Polska Agencja Kosmiczna obecnie bardzo mocno zabiega o zwiększenie udziału polskich firm w programach EUMETSAT" - podsumował Brona.

PAP - Nauka w Polsce, Magdalena Jarco
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C32534%2Cbrona-w-polsce-powstaje-infrastruktura-do-przechowywania-wszystkich-danych
Tytuł: Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Styczeń 24, 2019, 09:26
PAK przystępuje do badania potrzeb i kompetencji rynku w zakresie łączności satelitarnej
22 stycznia 2019

Polska Agencja Kosmiczna rozpoczęła badanie rynku oraz analizę wykorzystania łączności satelitarnej przez użytkowników końcowych. Agencja zachęca do wypełnienia ankiet, które pomogą wypracować rekomendacje dla odpowiednich resortów oraz lepiej zrozumieć potrzeby oraz możliwości polskiego rynku. Przyczyni się to do efektywniejszego udziału w programach organizacji międzynarodowych oraz odpowiedniego adresowania potrzeb.

Linki do oddzielnych ankiet dla przedstawicieli przemysłu oraz dla użytkowników końcowych (administracja publiczna, służby zapewniające bezpieczeństwo, spółki zarządzające surowcami energetycznymi, inne) znajdują się pod tym adresem w serwisie internetowym Polskiej Agencji Kosmicznej (https://polsa.gov.pl/wydarzenia/zapowiedzi/18-zapowiedzi/898-polska-agencja-kosmiczna-rozpoczela-badanie-potrzeb-i-kompetencji-rynku-w-zakresie-lacznosci-satelitarnej).

Potrzeby w zakresie utworzenia systemu łączności satelitarnej znajdują odzwierciedlenie w wielu dokumentach strategicznych na poziomie Unii Europejskiej oraz na gruncie krajowym. W dokumencie Global Strategy rozwój łączności satelitarnej jest przedstawiony jako zabezpieczenie przed pojawiającymi się zagrożeniami dla wielu sektorów i regionów UE. Drugim istotnym dokumentem, zawierającym istotne zagadnienia z tym związane, jest Space Strategy for Europe. Zapisy w nim zawarte dokładnie określają cel uruchomienia inicjatywy łączności satelitarnej. Jest nim zapewnienie niezawodnych, bezpiecznych i opłacalnych usług łączności satelitarnej dla unijnych i krajowych organów publicznych oraz operatorów infrastruktury krytycznej. Będzie to kluczowy element europejskiego planu działań obronnych, który ma uwypuklić istotną rolę przestrzeni kosmicznej dla zdolności cywilnych i obronnych.

Rozwój łączności satelitarnej dla potrzeb narodowych jest również ujęty w Polskiej Strategii Kosmicznej, stanowiącej część Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju spójną z dokumentami europejskimi. Już w celu szczegółowym nr 1 zostaje wskazane: „Zwiększenie udziału w programach kosmicznych UE – Horyzont 2020, Copernicus, Galileo, SST, GovSatCom”. W opisie tego celu znajdujemy również uzasadnienie ekonomiczne oraz wskazanie możliwości synchronizacji działań z projektami prowadzonymi obecnie w ramach programów opcjonalnych ESA z grupy ARTES. Cel szczegółowy nr 3 PSK również wskazuje zadanie zapewnienia dostępności do usług satelitarnych systemów łączności i nawigacji. Zwrócona zostaje także uwaga, że przystąpienie do MilSatCom oraz GovSatCom pozwoli na pozyskanie wiedzy i zdolności w zakresie omawianego typu komunikacji.

Niezawodny system łączności znacząco przyczyniłby się również do realizacji celu szczegółowego nr 2 PSK, który określa potrzebę cyfryzacji kraju. Ponadto w Krajowym Programie Kosmicznym, instrumencie wdrażania Polskiej Strategii Kosmicznej przygotowanym pod kierunkiem Polskiej Agencji Kosmicznej, wskazane zostaje konkretne zadanie - „Przystąpienie do programu EU GovSatCom”. Program ten ma być jednym z czterech flagowych programów Komisji Europejskiej związanych z sektorem kosmicznym. W rezultacie ma zostać utworzony punkt kontaktowy ewidencjonujący potrzeby krajowych użytkowników programu. Będzie on miał za zadanie wspierać, po wcześniejszej analizie kompetencji i potencjału, udział polskich podmiotów w realizacji projektu KE. Ma również zostać przeprowadzona analiza możliwości rozwoju narodowych zdolności w zakresie łączności satelitarnej.

Polska Agencja Kosmiczna zaprasza do udział w badaniu. Informacje zwrotne będą zbierane do 31 stycznia br.

https://www.space24.pl/pak-przystepuje-do-badania-potrzeb-i-kompetencji-rynku-w-zakresie-lacznosci-satelitarnej
Tytuł: Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Styczeń 25, 2019, 21:55
Studium polskiej mikrorakiety nośnej opracowane na zlecenie PAK
BY REDAKCJA ON 25 STYCZNIA 2019

(...) Najważniejszym elementem studium przygotowanego przez konsorcjum Instytutu Lotnictwa i Politechniki Warszawskiej jest analiza wariantów uzyskania przez Polskę niezależności w dostępie do orbit okołoziemskich, biorąca pod uwagę współpracę międzynarodową oraz możliwość samodzielnego opracowania krajowego systemu wynoszenia, ze wskazaniem szacunkowych budżetów takich przedsięwzięć. W dokumencie opisana została również sytuacja i perspektywy rynku małych satelitów z uwzględnieniem potrzeb rynku krajowego oraz możliwości prowadzenia lotów małych rakiet z terytorium Polski (wybrzeże Bałtyku). Opracowanie zawiera też omówienie aspektów prawnych związanych z budową i operowaniem rakietą nośną przygotowane przez dr Barbarę Skardzińską specjalizującą się w prawie międzynarodowym, z uwzględnieniem prawa kosmicznego.

Studium wykonalności polskiej mikrorakiety nośnej stanowi punkt wyjścia do dyskusji o rozwoju tej technologii w Polsce. W ramach Krajowego Programu Kosmicznego na lata 2019-2021 Polska Agencja Kosmiczna przewidziała realizację rozszerzonych prac studyjnych w obszarze rakiet orbitalnych, dotyczących dalszego rozwoju krajowych środków wynoszenia, w szczególności możliwości udziału Polski w projektach międzynarodowych związanych z konstrukcją nowych nośników. (...)

https://kosmonauta.net/2019/01/studium-wykonalnosci-polskiej-mikrorakiety-nosnej-opracowane-na-zlecenie-pak/
Tytuł: Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
Wiadomość wysłana przez: R1 w Luty 01, 2019, 19:27
Kalendarze POLSY do wygrania: https://polsa.gov.pl/wydarzenia/zapowiedzi/18-zapowiedzi/930-zapraszamy-do-wziecia-udzialu-w-kosmicznym-konkursie
Tytuł: Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Luty 01, 2019, 22:24
Interesująca inicjatywa.
Sądząc po terminie konkursu pozostały ostatnie egzemplarze.
Wie ktoś może jak ten kalendarz wygląda i w jakim nakładzie się pojawił ?
Może na przyszłość zapotrzebowanie powinno się  sprawdzać przed wydrukowaniem kalendarza ?
Tytuł: Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Luty 01, 2019, 22:24
Brona: duży hotel kosmiczny na orbicie wokół Ziemi może realnie działać od 2025-2030 r.
31.01.2019

Lata 2025-2030 to realna perspektywa, kiedy możemy zobaczyć pierwszy, duży, działający hotel kosmiczny na orbicie okołoziemskiej - powiedział PAP prezes Polskiej Agencji Kosmicznej dr hab. Grzegorz Brona. Ma to związek m.in. z komercyjnym wykorzystaniem Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

"Stany Zjednoczone mają strategię związaną z podbojem kosmosu, opracowywaną w perspektywie kilkudziesięciu lat. Zakłada ona, że wykorzystanie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, która krąży po orbicie okołoziemskiej, zakończy się ok. 2025 r. Potem ta stacja znajdzie inne zastosowanie, na przykład stanie się hotelem kosmicznym dla turystów" - wskazał szef PAK.

Brona podkreślił, że Amerykanie myślą też o kolejnym kroku w przestrzeń kosmiczną. "Spośród różnych możliwości wybrali udanie się w kierunku Srebrnego Globu i budowę stacji; tym razem nie na orbicie Ziemi, tylko na orbicie Księżyca" - powiedział. Chodzi, jak dodał, o stację, na której ludzie zamieszkają i dzięki której będą mogli w przyszłości przesiadać się na lądownik księżycowy, podbijać Księżyc - a być może polecieć w dalszy kosmos.

"Niewykluczone, że przy takiej stacji zacumuje w przyszłości statek marsjański, który poleci na Marsa i dostarczy ludzi na Czerwoną Planetę. Tak czy inaczej jest to część dużego programu Stanów Zjednoczonych, który zaczyna się od wykorzystania stacji kosmicznej, poprzez budowę stacji wokół Księżyca, a kończy - na lądowaniu na Księżycu i wysłaniu pierwszych załóg ludzkich w kierunku Czerwonej Planety" - powiedział Brona.

Prezes PAK wskazał, że Stany Zjednoczone szukają partnerów do tego przedsięwzięcia. "Wszystkie duże projekty kosmiczne wymagają obecnie współpracy pomiędzy różnymi państwami" - zaznaczył. Dodał, że polega ona nie tylko na dzieleniu się od strony finansowej kosztami takich wielkich projektów kosmicznych, ale również na tworzeniu zespołu, który jest w stanie je zrealizować.

"Stacja kosmiczna, chociażby ISS, która w tej chwili krąży wokół Ziemi, wymagała współpracy kilkudziesięciu państw i ich naukowców oraz inżynierów, którzy potrafili ją zaprojektować, wyprodukować i dostarczyć na orbitę. Podobnie będzie ze stacją wokół Księżyca zwaną Lunar Gateway lub Deep Space Gateway" - ocenił. Będzie ona wymagała nie tylko współpracy finansowej wielu krajów, ale też związanej z know-how, przekazywaniem wiedzy zarówno naukowej, jak i inżynieryjnej.

"Polska może wziąć udział w tym dużym projekcie, stąd moje spotkania z przedstawicielami NASA, żeby pokazać, że nasz kraj jest poważnie zainteresowany tak dużym i ambitnym projektem dla całej ludzkości. Stąd również fakt, że w grudniu 2018 r. Polska Agencja Kosmiczna przystąpiła do Międzynarodowej Grupy Koordynującej Eksplorację Kosmosu (ISECG – przyp. red.)" - wyliczył. PAK jest 17. agencją narodową, która do tego zespołu przystąpiła.

"Poważnie podchodzimy do eksploracji kosmosu i już w tej chwili jesteśmy postrzegani jako jeden z kilkunastu krajów, które są tym obszarem najbardziej zainteresowane" - podkreślił.

Zdaniem Brony udział Polski w takiej stacji byłby prawdopodobnie niewielki. "Dotyczyłby obszarów, w których polskie podmioty, polscy naukowcy i polskie firmy mają największy know-how. Jest to np. robotyka kosmiczna, przygotowanie lądowników kosmicznych czy też eksploracja samej powierzchni Księżyca, która będzie wymagała systemów robotycznych, w czym nasze firmy, nasi naukowcy przodują" - zaznaczył.

Dodał, że domeną polskich naukowców jest też precyzyjna elektronika. "Nasza elektronika poleciała m.in. wraz z chińską sondą Chang’e 4 na Księżyc. Widać, że mamy szereg technologii, w których jesteśmy na całym świecie rozpoznawalni" - powiedział. Mówiąc o naszym udziale w podboju kosmosu wskazał na system do badania gruntu Księżyca, który prawdopodobnie stanie się częścią programu związanego z Lunar Gateway.

"Mówię tu o lądownikach, które będą ze stacji Lunar Gateway startowały, aby badać grunt księżycowy. W tym obszarze również przodujemy, jesteśmy chyba w tej chwili najlepiej na świecie przygotowani do podboju powierzchni Księżyca, jeśli chodzi o próbniki księżycowe czy próbniki gruntu " - ocenił.

Stacja Lunar Gateway, jak wyjaśnił prezes PAK, jest kolejnym krokiem w eksploracji kosmosu. "ISS jest stacją bardzo dużą, na jej pokładzie może przebywać w jednym czasie ponad sześciu astronautów; na Lunar Gateway będą to dwie, trzy osoby" - wyjaśnił. Lunar Gateway ma być stacją przesiadkową do dalszych misji na Księżyc czy też dalszych misji na Marsa.

"W tym czasie Międzynarodowa Stacja Kosmiczna powinna być dalej wykorzystana, prawdopodobnie przez przemysł kosmiczny. A jedną z jego gałęzi jest turystyka kosmiczna, która jest, jak się wydaje, jednym ze sposobów zagospodarowania możliwości, które daje Międzynarodowa Stacja Kosmiczna w przyszłości" - ocenił Brona.

Przypomniał, że trwają już prace nad przygotowaniem dodatkowych modułów dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. "Zajmuje się tym na przykład firma Bigelow Aerospace, do której właściciela należy też sieć hoteli na Ziemi; przygotowuje w tej chwili dmuchane moduły, które będą w przyszłości być może dołączone do ISS i staną się pokojami dla przyszłych turystów kosmicznych" - wyjaśnił.

Według niego "lata 2025-2030 to realna perspektywa, żeby zobaczyć pierwszy, duży, działający hotel kosmiczny na orbicie wokół Ziemi".

PAP - Nauka w Polsce, Magdalena Jarco
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C32658%2Cbrona-duzy-hotel-kosmiczny-na-orbicie-wokol-ziemi-moze-realnie-dzialac-od
Tytuł: Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
Wiadomość wysłana przez: R1 w Luty 04, 2019, 14:59
Polska w klastrze robotyki kosmicznej:

https://www.space24.pl/przemysl/polska-agencja-kosmiczna-przystapila-do-europejskiego-konsorcjum-ds-robotyki-kosmicznej-peraspera
Tytuł: Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Luty 04, 2019, 16:29
Bardzo dobra wiadomość!!!   8)
Tytuł: Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Luty 04, 2019, 19:22
Informacja bardzo ciekawa - liczę na to, że cyklicznie POLSA będzie przesyłać jakieś informacje i podsumowania o działaniach dookoła tego klastra. :)
Tytuł: Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Luty 04, 2019, 22:06
Polska w klastrze robotyki kosmicznej:

https://www.space24.pl/przemysl/polska-agencja-kosmiczna-przystapila-do-europejskiego-konsorcjum-ds-robotyki-kosmicznej-peraspera
I na Kosmonaucie temat odnotowano
http://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=1573.msg128310#msg128310
Tytuł: Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Marzec 12, 2019, 21:55
Warsztaty – współpraca z EUMETSAT (04.04.2019)
BY REDAKCJA ON 12 MARCA 2019

(...) Polska Agencja Kosmiczna oraz Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy zapraszają do udziału w specjalistycznych warsztatach dotyczących współpracy przemysłowej z Europejską Organizacją ds. Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych (EUMETSAT). Spotkanie odbędzie się w czwartek 4 kwietnia 2019 r. w godzinach 9:00 -14:00 w siedzibie IMGW – PIB w Krakowie, ul. P. Borowego 14. Warsztaty poprowadzą przedstawiciele PAK oraz IMGW – PIB. (...)

https://kosmonauta.net/2019/03/warsztaty-wspolpraca-z-eumetsat-04-04-2019/
Tytuł: Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Marzec 19, 2019, 23:01
Szef PAK: górnictwo kosmiczne da oddech naszej gospodarce
07.03.2019

Z Księżyca możemy czerpać surowce naturalne - np. hel mogący być paliwem do elektrowni jądrowych; dalsza ekspansja w kosmos pozwoli sprowadzić na Ziemię metale rzadkie. Takie górnictwo kosmiczne da „oddech naszej gospodarce” - mówi PAP szef Polskiej Agencji Kosmicznej dr hab. Grzegorz Brona.

Prezes PAK wyjaśnił, że Księżyc to najbliższe ciało niebieskie, na którym możemy wylądować i z którego możemy czerpać surowce naturalne - np. hel. "Hel - III to jeden z najlżejszych pierwiastków, który na Ziemi występuje w nieco innej odmianie izotopowej. Na Księżycu jest bardzo dużo helu - III, który może posłużyć w przyszłości jako paliwo dla elektrowni jądrowych, a ściślej dla elektrowni fuzyjnych, które mogą być przyszłym dość czystym źródłem energii elektrycznej" - wskazał i dodał, że prace nad takim elektrowniami trwają.

"Np. we Francji jest budowane największe urządzenie, które ma po raz pierwszy przedstawić realność takiego źródła energii. Aby napędzić nowe reaktory fuzyjne potrzebny jest właśnie hel - III, a na Księżycu jest go najwięcej" - powiedział.

Według Brony, Księżyc to miejsce, z którego w przyszłości prawdopodobnie wyruszy "szersza ekspansja na Układ Słoneczny" - w kierunku Marsa i asteroid. "Asteroidy to są z kolei ciała bardzo bogate w rzadkie pierwiastki, takie jak złoto, platyna, ale też pierwiastki ziem rzadkich. W związku z tym wydaje się, że poprzez podbój Księżyca osiągniemy również możliwość dalszej ekspansji w przestrzeń kosmiczną" - powiedział.

Zdaniem szefa PAK efektem tej ekspansji może być przede wszystkim sprowadzenie w okolice Ziemi czy też na Ziemię pierwiastków bardzo rzadkich. Górnictwo kosmiczne "da oddech naszej gospodarce". "Stąd takie mocarstwa, jak Stany Zjednoczone czy Chiny, są zainteresowane właśnie tego typu ekspansją i tego typu podbojem ekonomicznym" - podkreślił.

Jeszcze ciekawszym aspektem podboju ekonomicznego kosmosu, mówi Brona, jest budowa w przyszłości struktur w kosmosie. "Dotąd wszystko, co znalazło się w kosmosie i jest zrobione przez człowieka, pochodzi stricte z Ziemi. Musimy pozyskać materiały na satelitę, musimy go skonstruować na Ziemi, zapakować na rakietę, wysłać w kosmos i tam ten satelita dostarcza nam pewnych usług" - opowiada.

Największym problemem jest, jak podkreśla Brona, wyniesienie takiego obiektu w przestrzeń kosmiczną. "To tak naprawdę przynajmniej połowa kosztów podboju kosmosu na tę chwilę" - ocenił. I dodał: "gdyby udało się zbudować pewne obiekty na orbicie, posiadać fabryki przynajmniej niektórych komponentów na stacjach kosmicznych czy też na Księżycu, który ma znacznie mniejszą grawitację niż Ziemia - dlatego problem z wynoszeniem w przestrzeń kosmiczną jest znacznie mniejszy - to moglibyśmy obniżyć koszty związane z podbojem kosmosu o połowę, a może nawet, przy odpowiednio wydajnej seryjnej produkcji, dziesięciokrotnie. Wówczas to, co widzimy na filmach science-fiction, stałoby się prawdą; kosmos należałby do człowieka" - ocenił.

Jak mówi Brona, wyniesienie jednego kilograma ładunku na orbitę okołoziemską (mówimy o dość niskiej orbicie LEO), kosztuje parę tysięcy dolarów. "Dzięki użyciu tzw. rakiet wielokrotnego użytku, w czym specjalizują się Amerykanie, a konkretnie firma Elona Muska, udało się już zmniejszyć cenę wynoszenia z ok. 20 tys. dolarów za kilogram do 5 tys. Wciąż są to jednak koszty gargantuiczne" - podkreślił. Dodał, że program budowy rakiet wielokrotnego użytku mają już również Chińczycy.

"Tego materiału rzeczywiście musimy wynieść tony w przestrzeń kosmiczną, żeby myśleć o podboju kosmosu. A być może nawet setki ton, jeśli myślimy o podboju dalszych jego zakątków, o budowie bazy księżycowej czy marsjańskiej. Przekłada się to na kwoty, z którymi, niestety, musimy się zmierzyć" - zaznaczył.

Jego zdaniem w przyszłości trzeba będzie znaleźć sposób minimalizacji kosztów podboju kosmosu poprzez obniżenie kosztów wynoszenia. "Budowa przyczółka na Księżycu, sprowadzenie asteroid na orbitę okołoziemską i wykorzystanie tamtego materiału może być takim celem i sposobem obniżenia kosztów, tak żeby wykorzystanie jednego kilograma materiału na orbicie nie kosztowało 5 tys. dol., a 5 dol." - ocenił.

Europa, jak podkreślił Brona, jest trzecim liderem globalnym najsilniej wspierającym wyścig kosmiczny, poza Ameryką i Chinami. Dodał, że państwa europejskie specjalizują się przede wszystkim w usługach związanych z wykorzystaniem przestrzeni kosmicznej - zobrazowaniach satelitarnych czy nawigacji satelitarnej.

"System Galileo, który niedawno wszedł w fazę w pełni funkcjonalną, dostarcza 10 razy bardziej dokładnych danych nawigacyjnych niż system nawigacyjny GPS" - podkreślił. Dodał jednak, że udział Europy w podboju kosmosu nie ogranicza się wyłącznie do usług związanych z satelitami.

Jak zaznaczył, ambitne programy związane z eksploatacją dalszego kosmosu ma Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). Celem jest nie tylko Księżyc czy Mars. Np. sonda Juice ma za 5 lat lecieć w kierunku Jowisza.

"Również Polska, która współpracuje z Europejską Agencją Kosmiczną, realizuje obecnie kilkadziesiąt projektów związanych z eksploracją dalszego kosmosu" - powiedział. Zastrzegł, że ESA nie jest naszym jedynym partnerem. "Trzy lata temu nawiązaliśmy relacje z Chinami. Jeden z instrumentów, który wylądował niedawno wraz z sondą Change’4 na Srebrnym Globie, był współtworzony w Polsce, w szczególności system zasilania tego instrumentu, który w tej chwili bada powierzchnię Księżyca, powstał w Centrum Badań Kosmicznych PAN" - podkreślił.

Jak zaznaczył, świadczy to o tym, że Polacy potrafią nie tylko myśleć o kosmosie w perspektywie krótkoterminowej (dostarczanie usług satelitarnych), ale "mówimy również i myślimy o eksploracji w perspektywie 10, 20 czy nawet 50 lat" - wskazał.

Na początku 2019 roku na niewidocznej stronie Księżyca po raz pierwszy wylądował obiekt zrobiony przez człowieka - przypomniał Brona. "Była to wytworzona przez Chiny sonda Chang’e 4. Misja ta jest częścią dużego chińskiego programu podboju Księżyca" - powiedział. Wyjaśnił, że projekt rozpoczął się od lotów wokół Księżyca Chang’e 1, Chang’e 2 oraz lądowania Chang’e 3. "To było pierwsze lądowania chińskie na Srebrnym Globie" - zaznaczył.

W następnych latach, jak dodał, Chiny zamierzają wysłać kolejne dwa próbniki. "Tym razem sondy Chang’e 5 i Chang’e 6, które nie tylko wylądują na Księżycu, ale pobiorą próbki i dostarczą je na Ziemię" - wyjaśnił.

Dzięki temu po raz pierwszy od ponad 40 lat będziemy mieć próbki z Księżyca. "Mniej więcej pół wieku temu zakończył się amerykański program Apollo i radziecki Łuna; od tej pory nie pobraliśmy z Księżyca i nie dostarczyliśmy na Ziemię próbek księżycowych. Chińczycy zrobią to po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat. Widać więc, że Państwo Środka bardzo aktywnie włączyło się w ostatnich latach w podbój kosmosu. To już zatem nie tylko loty załogowe, nie tylko budowa kolejnej chińskiej stacji orbitalnej, ale również wyprawy na Księżyc" - wyliczył. Dodał, że Chiny już zapowiedziały, że do 2030 roku chcą przeprowadzić lądowanie załogowe na Srebrnym Globie.

Według Brony oznacza to rozpoczęcie nowego wyścigu kosmicznego. "W grudniu 2018 roku szef NASA zapowiedział bowiem, że Stany Zjednoczone mają zamiar znów wysłać człowieka na Księżyc; ma to nastąpić do 2028 roku" - podsumował.

PAP - Nauka w Polsce, Magdalena Jarco
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C33121%2Cszef-pak-gornictwo-kosmiczne-da-oddech-naszej-gospodarce.html
Tytuł: Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Marzec 26, 2019, 06:44
Polsko-Ukraiński Dzień Informacyjny Programu COPERNICUS
BY REDAKCJA ON 25 MARCA 2019

(...) Konferencja odbędzie się w czwartek, 18 kwietnia 2019 r. w godzinach 9:00 – 17:00, w siedzibie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii w Warszawie przy Placu Trzech Krzyży 3/5 (sale konferencyjne na parterze).

W czasie wydarzenia zostaną zaprezentowane korzyści dla społeczeństwa europejskiego z realizacji projektu DIAS. Swoje opinie oraz doświadczenia zaprezentują polskie i zagraniczne podmioty biorące udział w projekcie, m.in.: Creotech Instruments S.A., CloudFero Sp. z o.o., Astri Polska, Wrocławski Instytut Zastosowań Informacji Przestrzennej i Sztucznej Inteligencji i wiele innych. (...)

W ramach konferencji odbędzie się również ceremonia wręczenia nagród zwycięzcom pierwszej edycji konkursu o Nagrodę Naukową Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej za najlepszą studencką pracę dyplomową z zakresu inżynierii kosmicznej.

Do udziału w konferencji serdecznie zapraszamy przedstawicieli polskich podmiotów zainteresowanych współpracą z Ukrainą, nie tylko w zakresie programu COPERNICUS. (...)

https://kosmonauta.net/2019/03/polsko-ukrainski-dzien-informacyjny-programu-copernicus/
Tytuł: Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Marzec 26, 2019, 09:38
Czy ktoś z forumowiczów się wybiera na tę konferencję? Wydaje mi się, że może to być ciekawe wydarzenie.
Tytuł: Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
Wiadomość wysłana przez: Aleksandra Bukała w Kwiecień 02, 2019, 12:15
Dzień dobry Wszystkim,

To mój pierwszy post na tym forum.

Taka interesująca informacja ukazała się dziś na stronie PAK: https://polsa.gov.pl/wydarzenia/13-ostatnie/1006-michal-szaniawski-p-o-prezesa-pak

Pozdrawiam,
Ola
Tytuł: Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Kwiecień 02, 2019, 13:24
Ciekawe! Czy wiadomo dlaczego Dr Brona zrezygnował z funkcji Prezesa POLSA?
Tytuł: Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
Wiadomość wysłana przez: kretus5 w Kwiecień 02, 2019, 19:09
W zasadzie takie wydarzenie, jak zmiana prezesa POLSY powinno skłonić do większego zainteresowania forumowiczów tematem. Można by wystawić jakieś podsumowanie pracy prezesa Brony. I ocenić co się udało POLSIe w ostatnim roku, a co nie. A tu coś tu mało komentarzy koleżanek i kolegów...
Tytuł: Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
Wiadomość wysłana przez: Adam.Przybyla w Kwiecień 02, 2019, 20:45
W zasadzie takie wydarzenie, jak zmiana prezesa POLSY powinno skłonić do większego zainteresowania forumowiczów tematem. Można by wystawić jakieś podsumowanie pracy prezesa Brony. I ocenić co się udało POLSIe w ostatnim roku, a co nie. A tu coś tu mało komentarzy koleżanek i kolegów...
           ... tz. to super lukratywne stanowisko IMHO raczej nie bylo. A co do sukcesow, hmm, nie za bardzo widac tu jakies
konkrety, niezbyt tez ktos o tym pisal. Trudno wiec ocenic ten dosc krotki jak na kosmos okres zwlaszcza, ze to biedna organizacja.
Mysle, ze najlepiej swiadczy o tym, o czym mowie. to ogloszenie:
"Ogłoszenie o zapotrzebowaniu na świadczenia wolontarystyczne w Polskiej Agencji Kosmicznej"
https://polsa.gov.pl/wydarzenia/komunikaty/940-ogloszenie-o-zapotrzebowaniu-na-swiadczenia-wolontarystyczne-w-polskiej-agencji-kosmicznej
Jedyne osiagniecie? Przeniesienie do wawy, gdzie jest drozej ... czyli wlasciwie, jeszcze wieksze ograniczenei juz i tak malych
mozliwosci tej organizacji. Z powazaniem
                           Adam Przybyla
Tytuł: Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
Wiadomość wysłana przez: Tomasz Noga w Kwiecień 02, 2019, 23:29
Siedziby jeszcze nie przeniesiono, i raczej nie była to inicjatywa dr. Brony - stosowna ustawa była proponowana na długo przed objęciem przez niego stanowiska w PAK. Samo przeniesienie wpływu finansowego raczej nie będzie miało, prędzej sankcjonuje stan faktyczny.

Co do osiągnięć, to z pewnością rzetelne przygotowanie Krajowego Programu Kosmicznego, o realistycznych celach i kosztach (szczególnie w porównaniu z poprzednim programem kosmicznym), w oparciu o porządne konsultacje z zainteresowanymi podmiotami.

Tytuł: Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Kwiecień 03, 2019, 06:51
Zmiany w kierownictwie Polskiej Agencji Kosmicznej
BY REDAKCJA ON 2 KWIETNIA 2019

(https://kosmonauta.net/wp-content/uploads/2019/04/Szaniawski-e1554200803861.jpg)
Michał Szaniawski otrzymał nominację na p.o. Polskiej Agencji Kosmicznej / PAK

Premier Mateusz Morawiecki 29 marca 2019 r. powierzył panu Michałowi Szaniawskiemu pełnienie obowiązków Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej. Decyzja związana jest ze złożeniem rezygnacji przez dotychczasowego Prezesa PAK, dr hab. Grzegorza Bronę. Michał Szaniawski będzie pełnił obowiązki Prezesa PAK przez okres 3 miesięcy, do czasu powołania prezesa agencji. (...)

Tekst: Polska Agencja Kosmiczna
https://kosmonauta.net/2019/04/zmiany-w-kierownictwie-polskiej-agencji-kosmicznej/#prettyPhoto
Tytuł: Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Kwiecień 03, 2019, 15:52
A ja powiem, że Grzegorz Brona jako Prezes POLSA wykonał naprawdę dużą pracę:
- Kwestia konsorcjum SST - dołączenie Polski do tego konsorcjum to duże osiągnięcie
- Seria spotkań i nawiązanych relacji: od lokalnych agencji (np ROSA) po najważniejsze takie jak NASA
- Prace, wsparcie i przyjęcie Krajowego Programu Kosmicznego, co też było dużym wyzwaniem

Pewnie jeszcze sporo zostało zrobione wewnątrz samej POLSA...
Tytuł: Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Kwiecień 03, 2019, 22:26
Konferencja „Rozwój i zastosowania technologii rakietowych w Polsce – nowe otwarcie” (16.04.2019)
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 3 KWIETNIA 2019

Polska Agencja Kosmiczna i Instytut Lotnictwa serdecznie zapraszają do udziału w konferencji „Rozwój i zastosowania technologii rakietowych w Polsce – nowe otwarcie”, która odbędzie się dnia 16 kwietnia 2019 r. w Instytucie Lotnictwa.

Celem wydarzenia jest prezentacja osiągnięć i potencjału krajowych podmiotów naukowo-badawczych i przemysłowych związanych z technologiami rakietowymi oraz wskazanie obszarów zainteresowania Wojska Polskiego tą dziedziną.

Konferencja będzie miała miejsce w sali „Ikar” Instytutu Lotnictwa w Warszawie, Aleja Krakowska 110/114. Agenda dostępna jest poniżej, start wydarzenia planowany jest na godz. 9:30. (...)

https://kosmonauta.net/2019/04/konferencja-rozwoj-i-zastosowania-technologii-rakietowych-w-polsce-nowe-otwarcie-16-04-2019/
Tytuł: Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Kwiecień 13, 2019, 08:31
Porozumienie PAK i USA o wymianie danych dot. zdarzeń w kosmosie
12.04.2019

Polska Agencja Kosmiczna podpisała porozumienie z Dowództwem Strategicznym USA o wymianie danych dotyczących zdarzeń w kosmosie - podała PAK. Agencja uzyska dostęp do informacji związanych m.in. z niekontrolowanym wejściem w atmosferę obiektów satelitarnych.

Główny specjalista ds. kontaktów z mediami Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK) Urszula Szwed-Strych cytowana w piątkowym komunikacie Agencji wyjaśniła, że dzięki podpisanemu 10 kwietnia w Colorado Springs porozumieniu z Dowództwem Strategicznym Stanów Zjednoczonych (United States Strategic Command – USSTRATCOM) Polska uzyska dostęp do danych i usług związanych ze świadomością sytuacyjną w kosmosie, takich jak m.in. ostrzeżenia o zderzeniach, fragmentacji czy niekontrolowanym wejściu w atmosferę obiektów satelitarnych. Zapewni je 18. Eskadra Kontroli Dowództwa Kosmicznego Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych (Air Force Space Command’s 18th Space Control Squadron).

Zadania USSTRATCOM obejmują m.in. obowiązki dotyczące strategicznego odstraszania, operacji nuklearnych i kosmicznych, jak również rażenie w wymiarze globalnym, obronę przeciwrakietową oraz analizy wraz z wskazywaniem i nominacją celów.

Agencja wskazała, że dane z zakresu świadomości sytuacyjnej w kosmosie (SSA - Space Situational Awareness) są istotne dla zabezpieczenia systemów satelitarnych przed zagrożeniami, które mają źródło w środowisku kosmicznym. Odgrywają one kluczową rolę m.in. w zapewnieniu bezpieczeństwa kosztownej infrastruktury działającej w kosmosie – Międzynarodowej Stacji Kosmicznej czy prawie 2 tys. czynnych satelitów obserwacyjnych, nawigacyjnych i telekomunikacyjnych, które dostarczają zobrazowania i informacje wykorzystywane na co dzień na całym świecie - dodano.

Cytowana w komunikacie szefowa resortu przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz przypomniała, że budowa i uruchomienie krajowego systemu świadomości sytuacyjnej w przestrzeni kosmicznej jest jednym z celów wynikających z Polskiej Strategii Kosmicznej. "Porozumienie ma także znaczenie technologiczne dla polskiego sektora kosmicznego. Wpłynie na rozwój infrastruktury monitorowania obiektów w przestrzeni kosmicznej czyli wszelkiego rodzaju systemów sensorów, jak również analiz i przetwarzania danych obserwacyjnych" - wskazała minister.

Szwed-Strych dodała, że podpisanie porozumienia na wykorzystanie danych SSA z USSTRATCOM jest kolejnym działaniem realizowanym przez PAK, zmierzającym do rozwoju krajowych zdolności z zakresu świadomości sytuacyjnej w kosmosie. W grudniu ub.r. nasz kraj dołączył do europejskiego Konsorcjum SST (Space Surveillance and Tracking - Obserwacja i Śledzenie Obiektów Kosmicznych). Ustanowienie, rozwój i eksploatacja krajowego systemu świadomości sytuacyjnej w kosmosie zostało ujęte jako jeden z pięciu dużych projektów, które mają być realizowane w ramach Krajowego Programu Kosmicznego na lata 2019-2021.

"Podpisanie porozumienia z USSTRATCOM pomoże w budowaniu polskich kompetencji w zakresie świadomości sytuacyjnej w kosmosie, w tym zwłaszcza w rozwoju krajowego Centrum Operacyjnego SSA, którego działania będą służyły m.in. wzmacnianiu bezpieczeństwa satelitów polskich i sojuszniczych w przestrzeni kosmicznej. Otworzy też drogę do nawiązania szerszej współpracy ze Stanami Zjednoczonymi w zakresie świadomości sytuacyjnej w kosmosie" - ocenił p.o. prezesa PAK Michał Szaniawski.

Zdaniem cytowanej w komunikacie ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher podpisana umowa między PAK a Dowództwem Strategicznym USA to milowy krok we wzmacnianiu polsko-amerykańskiej współpracy w dziedzinie kosmosu. "W szczególności realizuje cele wyznaczone przez prezydenta Trumpa (prezydenta USA Donalda Trumpa - PAP) dotyczące wspierania bezpiecznych, stabilnych i zrównoważonych aktywności w przestrzeni kosmicznej" - zaznaczyła.

Polską Agencję Kosmiczną powołano ustawą z 26 września 2014 r. Jako rządowa agencja wykonawcza uczestniczy w realizacji strategicznych celów Polski, podejmując działania zwiększenia wykorzystania systemów satelitarnych i przyspieszenia rozwoju technologii kosmicznych na rzecz krajowej administracji, nauki, gospodarki i obronności. (PAP)

autor: Michał Boroń
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C33628%2Cporozumienie-pak-i-usa-o-wymianie-danych-dot-zdarzen-w-kosmosie.html
Tytuł: Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Kwiecień 14, 2019, 07:23
POLSKA AGENCJA KOSMICZNA PODPISAŁA POROZUMIENIE Z DOWÓDZTWEM STRATEGICZNYM USA O WYMIANIE DANYCH DOTYCZĄCYCH ZDARZEŃ W KOSMOSIE (SSA)

(https://polsa.gov.pl/images/SSA_Colorado_podpisanie_umowy/_DSC3288.jpg)
Michał Szaniawski, p.o. Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA), podpisuje umowę

(https://polsa.gov.pl/images/SSA_Colorado_podpisanie_umowy/admira_Richard_Correll_podpisanie_mowy_SSA.jpg)
Admirał Richard Correll podpisuje umowę

Polska uzyska dostęp do danych i usług związanych ze świadomością sytuacyjną w kosmosie, takich jak m.in. ostrzeżenia o zderzeniach, fragmentacji czy niekontrolowanym wejściu w atmosferę obiektów satelitarnych. Zapewniać je będzie 18. Eskadra Kontroli Dowództwa Kosmicznego Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych (Air Force Space Command’s 18th Space Control Squadron). Dokument w tej sprawie został podpisany 10 kwietnia 2019 r. przez Michała Szaniawskiego, p.o. Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK) i admirała Richarda Corrella, Dyrektora ds. Planów i Polityki Dowództwa Strategicznego Stanów Zjednoczonych (United States Strategic Command – USSTRATCOM) podczas 35. Space Symposium w Colorado Springs w USA.

Dane z zakresu świadomości sytuacyjnej w kosmosie (SSA - Space Situational Awareness) są istotne dla zabezpieczenia systemów satelitarnych przed zagrożeniami, które mają źródło w środowisku kosmicznym. Odgrywają one kluczową rolę m.in. w zapewnieniu bezpieczeństwa kosztownej infrastruktury działającej w kosmosie – Międzynarodowej Stacji Kosmicznej czy prawie 2 tysięcy czynnych satelitów obserwacyjnych, nawigacyjnych i telekomunikacyjnych, które dostarczają zobrazowania i informacje wykorzystywane na co dzień na całym świecie. (...)

https://polsa.gov.pl/wydarzenia/13-ostatnie/1011-polska-agencja-kosmiczna-podpisala-porozumienie-z-dowodztwem-strategicznym-usa-o-wymianie-danych-dotyczacych-zdarzen-w-kosmosie-ssa
Tytuł: Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Kwiecień 16, 2019, 06:45
Porozumienie PAK z dowództwem strategicznym USA
BY REDAKCJA ON 15 KWIETNIA 2019

(...) – To krok milowy we wzmacnianiu polsko-amerykańskiej współpracy w dziedzinie kosmosu, który w szczególności realizuje cele wyznaczone przez prezydenta Trumpa dotyczące wspierania bezpiecznych, stabilnych i zrównoważonych aktywności w przestrzeni kosmicznej – powiedziała Georgette Mosbacher, Ambasador Stanów Zjednoczonych Ameryki w Polsce.

(Polska Agencja Kosmiczna)
https://kosmonauta.net/2019/04/porozumienie-pak-z-dowodztwem-strategicznym-usa/
Tytuł: Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Maj 15, 2019, 13:23
Gdańsk pozostaje siedzibą POLSA:
https://kosmonauta.net/2019/05/gdansk-pozostaje-siedziba-polsa/
Tytuł: Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Maj 16, 2019, 11:28
Nabór na Prezesa POLSA
BY WOJCIECH LEONOWICZ ON 15 MAJA 2019

(...) Termin składania ofert mija 16 maja 2019 roku. (...)

https://kosmonauta.net/2019/05/nabor-na-prezesa-polsa-2/
Tytuł: Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Maj 16, 2019, 12:16
Nabór na Prezesa POLSA
BY WOJCIECH LEONOWICZ ON 15 MAJA 2019

(...) Termin składania ofert mija 16 maja 2019 roku. (...)

https://kosmonauta.net/2019/05/nabor-na-prezesa-polsa-2/

Czy ktoś z forumowiczów składał aplikacje? :)
Tytuł: Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Maj 16, 2019, 20:05
10 min temu

Nowelizacja ustawy o Polskiej Agencji Kosmicznej została przyjęta przez Sejm.

https://wiadomosci.wp.pl/drugi-dzien-posiedzenia-sejmu-poslowie-o-projekcie-nowelizacji-zaostrzajacy-kary-za-pedofilie-6381590121178753a
Tytuł: Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Maj 16, 2019, 20:12
Warto się pewnie teraz jeszcze raz przyjrzeć tej nowelizacji i zobaczyć, czy nie ma tam jakiś ciekawych wyraźnych zmian. Chyba przeszło to bez zbyt wielu poprawek?
Tytuł: Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
Wiadomość wysłana przez: Tomasz Noga w Maj 17, 2019, 08:59
Druk sejmowy tutaj:
https://www.sejm.gov.pl/sejm8.nsf/druk.xsp?documentId=BF31186D94BD30BCC12583FB002E714C
Tytuł: Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Maj 22, 2019, 08:55
Spotkanie DLR – POLSA
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 21 MAJA 2019

Ósmego i dziewiątego maja w Gdańsku odbyło się spotkanie pomiędzy DLR a POLSA.

Celem tego spotkania było zacieśnienie relacji pomiędzy Niemiecką Agencją Kosmiczną (DLR) a Polską Agencją Kosmiczną (POLSA). Obie agencje mają wspólne cele, związane m.in. z położeniem obu państw w Europie, obecności obu państw w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) a także coraz szerszymi możliwościami działań w branży kosmicznej. (...)

https://kosmonauta.net/2019/05/spotkanie-dlr-polsa/
Tytuł: Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Czerwiec 18, 2019, 10:47
Nowelizacja ustawy o POLSA przyjęta
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 17 CZERWCA 2019

(...) Znowelizowana ustawa m.in. zmienia organ nadzorujący POLSA. Nowym organem będzie Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT). Doprecyzowaniu uległy także zapisy o kompetencjach Prezesa i Wiceprezesa tej Agencji oraz powoływaniu i odwoływaniu tych osób. Zmienione zostaną także zasady zatrudniania pracowników POLSA i zasady funkcjonowania Rady tej Agencji.

Co może być także ważne, zmienione zostały zasady kierowania POLSA po odwołaniu Prezesa. Jest to ważna kwestie, gdyż przez dłuższy czas POLSA była kierowana przez osobę “pełniącą obowiązki”, podczas gdy w kolejnych seriach naborów nie udawało się wyłonić nowego Prezesa. Aktualnie (od 29 marca 2019) stanowisko Prezesa jest tymczasowo obsadzone przez Pana Michała Szaniawskiego, który został powołany na tę funkcję w związku ze złożeniem rezygnacji przez poprzedniego Prezesa – Grzegorza Bronę. Do połowy maja trwał nowy nabór na Prezesa tej Agencji – wyniki powinniśmy poznać niebawem.

(GOV.PL)
https://kosmonauta.net/2019/06/nowelizacja-ustawy-o-polsa-przyjeta/
Tytuł: Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Czerwiec 18, 2019, 10:55
Wczoraj się pojawił taki artykuł: ponoć są jakieś tarcia na linii pełniącego obowiązki Prezesa a Wiceprezesem POLSA:
http://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/7,35612,24903245,przyjdzie-inkwizycja-i-zaora-gdansk-jak-prezes-polskiej-agencji.html
Tytuł: Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
Wiadomość wysłana przez: R1 w Czerwiec 18, 2019, 19:31
Podobno pełniący obowiązki nie uzyskał rekomendacji komisji rekrutacyjnej... Tak przynajmniej jaskółki na mieście rozpowiadają... Ale nie wiem, czy słuchać jaskółek... W sumie, po publikacji w Rzeczpospolitej byłoby to naturalne - czym mniej konfliktów tym lepiej.
Tytuł: Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Czerwiec 18, 2019, 20:06
O kurcze, czyżby czekała nas zatem dogrywka w poszukiwaniach nowego Prezesa?
Tytuł: Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
Wiadomość wysłana przez: Adam.Przybyla w Czerwiec 18, 2019, 20:29
Ogolnie to posada jest rownie atrakcyjna jak stare pantofle, w kategoriach placy w warszawy oczywiscie;-)
Chyab tylko mozn atro traktowac jako odskocznie do czegos innego. Wlasciwie aktuany
prezes jest tylko urzednikiem, ale czy tam pottrzeba kogokolwiek wiecej?;-)
Zadne, strategiczne decyzje. oabrczone potrzeba wiedzy domenowej, nie sa podejmowane ani chyba nawet mozliwe?.
Z powazaniem
                                                                                                                             Adam Przybyla
Tytuł: Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Czerwiec 18, 2019, 20:35
To jest dobre pytanie, jakim prezesem powinien być prezes Polskiej Agencji Kosmicznej.

Czy to manager z biznesowymi korzeniami? A może polityk? A może specjalista od administracji? A może osoba z branży? A może jakiś twardy wojskowy, który będzie wydawać "rozkazy"? A może profesor o świetnym dorobku naukowym?

Im więcej się nad tym zastanawiać, to wybrana osoba raczej nie będzie "miksem" powyższego, tylko jedną z opcji. A pewnie każdy by najchętniej zobaczył osobę o wszystkich powyższych cechach...
Tytuł: Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
Wiadomość wysłana przez: Adam.Przybyla w Czerwiec 18, 2019, 20:50
A moze pomyslec pragmatycznie? Zlikwidowac stanowisko i co kilka lat
przeznaczac kase na jednego cubesata? Z powazaniem
                                                                                 Adam Przybyla
Tytuł: Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
Wiadomość wysłana przez: Dzamiila w Czerwiec 18, 2019, 20:56
Czy wiadomo dlaczego odszedł G. Brona? Chciał skupić się na rozwoju swojej firmy?
Tytuł: Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Czerwiec 18, 2019, 21:07
Czy wiadomo dlaczego odszedł G. Brona? Chciał skupić się na rozwoju swojej firmy?

Chyba jeszcze Pan Grzegorz oficjalnie się na ten temat nie wypowiedział. Mam nadzieję, że jednak to zrobi niebawem!
Tytuł: Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
Wiadomość wysłana przez: R1 w Czerwiec 18, 2019, 21:54
Należy raczej zadać pytanie dlaczego Krajowy Program Kosmiczny jest jeszcze nie przyjęty. Albo należy zadać pytanie gdzie są inne źródła finansowania. Bo są :). Ciekaw jestem kto znajdzie...
Tytuł: Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Czerwiec 19, 2019, 00:13
Z KPK to dziwna sytuacja - wygląda jak gdyby był "zawieszony". Podobnież ze zwiększoną składką do ESA.
Tytuł: Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
Wiadomość wysłana przez: Dzamiila w Czerwiec 26, 2019, 22:43
POLSKA AGENCJA KOSMICZNA PODPISAŁA POROZUMIENIE Z DOWÓDZTWEM STRATEGICZNYM USA O WYMIANIE DANYCH DOTYCZĄCYCH ZDARZEŃ W KOSMOSIE (SSA)

(https://polsa.gov.pl/images/SSA_Colorado_podpisanie_umowy/_DSC3288.jpg)
Michał Szaniawski, p.o. Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA), podpisuje umowę

(https://polsa.gov.pl/images/SSA_Colorado_podpisanie_umowy/admira_Richard_Correll_podpisanie_mowy_SSA.jpg)
Admirał Richard Correll podpisuje umowę


Czy coś się ruszyło w tej sprawie?

Polska uzyska dostęp do danych i usług związanych ze świadomością sytuacyjną w kosmosie, takich jak m.in. ostrzeżenia o zderzeniach, fragmentacji czy niekontrolowanym wejściu w atmosferę obiektów satelitarnych. Zapewniać je będzie 18. Eskadra Kontroli Dowództwa Kosmicznego Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych (Air Force Space Command’s 18th Space Control Squadron). Dokument w tej sprawie został podpisany 10 kwietnia 2019 r. przez Michała Szaniawskiego, p.o. Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK) i admirała Richarda Corrella, Dyrektora ds. Planów i Polityki Dowództwa Strategicznego Stanów Zjednoczonych (United States Strategic Command – USSTRATCOM) podczas 35. Space Symposium w Colorado Springs w USA.

Dane z zakresu świadomości sytuacyjnej w kosmosie (SSA - Space Situational Awareness) są istotne dla zabezpieczenia systemów satelitarnych przed zagrożeniami, które mają źródło w środowisku kosmicznym. Odgrywają one kluczową rolę m.in. w zapewnieniu bezpieczeństwa kosztownej infrastruktury działającej w kosmosie – Międzynarodowej Stacji Kosmicznej czy prawie 2 tysięcy czynnych satelitów obserwacyjnych, nawigacyjnych i telekomunikacyjnych, które dostarczają zobrazowania i informacje wykorzystywane na co dzień na całym świecie. (...)

https://polsa.gov.pl/wydarzenia/13-ostatnie/1011-polska-agencja-kosmiczna-podpisala-porozumienie-z-dowodztwem-strategicznym-usa-o-wymianie-danych-dotyczacych-zdarzen-w-kosmosie-ssa
Tytuł: Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Lipiec 03, 2019, 01:10
Spotkanie informacyjne o programie ESA E3P w Warszawie
BY REDAKCJA ON 2 LIPCA 2019

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Europejska Agencja Kosmiczna zapraszają na warsztaty poświęcone programowi eksploracyjnemu ESA. Warsztaty odbędą się 5 lipca 2019 roku w Warszawie.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Europejska Agencja Kosmiczna zapraszają do udziału w poświęconych programowi E3P warsztatach, które odbędą się 5 lipca 2019 r. w siedzibie MNiSW przy ul. Hożej 20. Partnerem wspierającym wydarzenia jest Polska Agencja Kosmiczna. (...)

https://kosmonauta.net/2019/07/spotkanie-informacyjne-o-programie-esa-e3p-w-warszawie/
http://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=1004.msg134231#msg134231
Tytuł: Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
Wiadomość wysłana przez: Dzamiila w Lipiec 03, 2019, 23:04
Czy są jakieś nowe informacje dot. Udziału Polski w SSA? Było dość głośno, Polsa robiła nabory, ale na razie nic się nie dzieje :(
Tytuł: Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Lipiec 14, 2019, 12:22
Polska Agencja Kosmiczna w nowej formule. Nowelizacja z lipcowym terminem wejścia w życie
8 lipca 2019, 14:36

Z datą 5 lipca 2019 roku został ogłoszony w Dzienniku Ustaw RP znowelizowany akt normatywny o działalności Polskiej Agencji Kosmicznej. To bezpośredni efekt podpisania w dniu 25 czerwca br. przez Prezydenta RP, Andrzeja Dudę, uprzednio przedłożonego projektu zmiany ustawy. Dopełniono w ten sposób ostatniego formalnego kroku dzielącego nowelizację od jej ostatecznego wejścia w życie.

Ogłoszenie znowelizowanej ustawy o Polskiej Agencji Kosmicznej w Dzienniku Ustaw RP nastąpiło nieco ponad tydzień po złożeniu pod nią prezydenckiego podpisu. Jak zakomunikowała Kancelaria Prezydenta RP, akceptacja noweli przez głowę państwa nastąpiła w dniu 25 czerwca br. Zgodnie z polskim porządkiem ustawodawczym, był to ostatni krok decyzyjny dzielący akt normatywny od uznania jego obowiązywania.

Zmieniona ustawa wejdzie w życie w terminie 14 dni od jej ogłoszenia. Czas ten jest liczony od dnia 5 lipca br., będącego dniem pojawienia się treści noweli w Dzienniku Ustaw RP.

Zatwierdzenie aktu przez prezydenta zbiegło się w czasie z informacją o utrzymaniu Michała Szaniawskiego w roli pełniącego obowiązki Prezesa PAK na okres kolejnych 3 miesięcy. Decyzję podjął 28 czerwca br., zgodnie z dotychczas obowiązującym kształtem ustawy o PAK, premier Mateusz Morawiecki. Wyznaczony okres liczony jest od 1 lipca 2019 roku i będzie trwał do czasu spodziewanego niebawem powołania nowego prezesa agencji. Michał Szaniawski pełni swoje obowiązki w PAK od 1 kwietnia 2019 roku.

Na mocy przyjętej nowelizacji, Polska Agencja Kosmiczna ma przybrać postać eksperckiego zaplecza dla instytucji państwowych związanych z polityką kosmiczną. Z założenia ma pełnić funkcje i zadania doradcze oraz służyć swoją specjalistyczną wiedzą rozmaitym zainteresowanym odbiorcom. Z jej pomocy będą mogły też skorzystać podmioty prywatne, w tym przedsiębiorstwa branżowe.

W lutym 2017 roku założyliśmy, że do 2030 roku będziemy uczestniczyć na poziomie 3 proc. w europejskim obrocie sektora kosmicznego. Zależy nam, by Agencja w sposób ekspercki udzielała wsparcia, zarówno finansowego jak i niefinansowego, szerokiemu gronu podmiotów i by było to jasno określone. Rozwiązanie to pozwoli na skuteczniejszą realizację programów, które są istotne dla dalszego rozwoju naszej gospodarki.

                             Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii
 
PAK ma obsługiwać także udzielanie wsparcia finansowego, jakie zostało przewidziane dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, przedsiębiorców, stowarzyszeń, a także partnerów społecznych i gospodarczych (organizacji pracodawców, związkowych). Będzie ono udzielane na prace badawczo-rozwojowe; wspieranie innowacyjności; szkolenia, doradztwo, udział w targach, misjach gospodarczych oraz innych wydarzeniach (konferencjach, seminariach, warsztatach).

Ponadto Agencja ma wspierać promocję polskiej gospodarki i myśli naukowej na arenie międzynarodowej. Wsparcie obejmie także działalność informacyjną i promocyjną, jak również projekty edukacyjne. Ustawa rozszerza też zadania PAK w zakresie obronności i bezpieczeństwa państwa o dwie nowe dziedziny: technologie rakietowe oraz analizę zagrożeń w przestrzeni kosmicznej.

Ustawa dopełnia naszą misję uporządkowania zarządzania potencjałem polskiego sektora kosmicznego. To bardzo innowacyjna branża i konieczny jest mechanizm, który będzie odpowiednio ją wzmacniał. Chcemy wspierać ambicje polskich firm, naukowców i start-upów.

                       Marcin Ociepa, wiceminister przedsiębiorczości i technologii
 
Zmianie ulega też przede wszystkim podległość służbowa kierownictwa PAK i ścieżka podporządkowania względem odpowiedniego organu nadzorującego. Po wejściu w życie nowych przepisów, PAK będzie podlegać ministrowi odpowiedzialnemu za kształtowanie polityki kosmicznej, czyli ministrowi przedsiębiorczości i technologii.

Założeniem przyświecającym tej poprawce jest zapewnienie większej spójności systemowej i operacyjnej. W uzasadnieniu przyjętego rozwiązania wskazano, że jest spójne z międzynarodowymi standardami funkcjonowania agencji kosmicznych. Europejskie agencje podlegają zazwyczaj ministrom właściwym w sprawach polityki kosmicznej, którymi są najczęściej ministrowie gospodarki lub nauki.

Szersze informacje na temat zakresu i specyfiki proponowanych zmian można znaleźć w naszych poprzednich artykułach (https://www.space24.pl/parlamentarny-finisz-nowelizacji-ustawy-o-polskiej-agencji-kosmicznej).

https://www.space24.pl/polityka-kosmiczna/polska-agencja-kosmiczna-w-nowej-formule-nowelizacja-z-lipcowym-terminem-wejscia-w-zycie
Tytuł: Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Lipiec 16, 2019, 22:00
Ciekawe jaki będzie wybór Prezesa. Wczoraj na stronie Kancelarii Premiera pojawił się dokument co do wyboru kandydata. Wybrano dwóch "finalistów" i... tyle. Czyli na oficjalnie poinformowano, że nie było tym razem zwycięzcy.
Tytuł: Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Lipiec 21, 2019, 15:50
Prezes POLSA nie został wybrany
BY REDAKCJA ON 21 LIPCA 2019

(...) Piętnastego lipca 2019 na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pojawił się dokument o wynikach naboru. W tym naborze wybrano dwoje kandydatów:

-  Panią Izabelę Erecińską
-  Pana Jacka Borkowskiego

Informacja jest podobna do kilku wcześniejszych naborów na Prezesa tej Agencji. Informacja oznacza, że wybrano dwóch “finalistów”, spośród których nie wybrano nowego Prezesa. Co ciekawe, jednym z tych “finalistów” nie okazał się być Pan Michał Szaniawski.

Pod koniec czerwca Kancelaria Rady Ministrów poinformowała o przedłużeniu okresu pełnienia obowiązków Prezesa POLSA o kolejne trzy miesiące. W tej chwili nie wiadomo, czy oznacza to możliwość ogłoszenia kolejnego naboru na Prezesa jeszcze latem tego roku.

Nowa ustawa wchodzi w życie

Z dniem 19 lipca 2019 wchodzi w życie nowa ustawa o Polskiej Agencji Kosmicznej (https://kosmonauta.net/2019/06/nowelizacja-ustawy-o-polsa-przyjeta/). Na mocy tej ustawy zmienia się organ nadzorujący POLSA. Nowym organem będzie Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT). Doprecyzowaniu uległy także zapisy o kompetencjach Prezesa i Wiceprezesa tej Agencji oraz powoływaniu i odwoływaniu tych osób. Zmienione zostaną także zasady zatrudniania pracowników POLSA i zasady funkcjonowania Rady tej Agencji.

(KPRM)
https://kosmonauta.net/2019/07/bez-wyboru-prezesa-polsa/
Tytuł: Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Sierpień 07, 2019, 07:07
Konkurs na stanowisko Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej
BY REDAKCJA ON 6 SIERPNIA 2019

Tegoroczny konkurs na prezesa POLSA zakończył się bez rozstrzygnięcia. Na stronach Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii ogłoszono nowy konkurs. (...)

Do naboru na stanowisko Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej może przystąpić osoba, która:

jest obywatelem polskim;

korzysta z pełni praw publicznych;

nie była skazana prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe;

posiada co najmniej: tytuł zawodowy magistra lub równorzędny, 2-letnią praktykę na stanowisku kierowniczym oraz 4-letni staż pracy w sektorze naukowym, przemysłowym lub administracji publicznej związany z zakresem spraw należących do zadań Polskiej Agencji Kosmicznej;

posiada wiedzę z zakresu spraw należących do właściwości Prezesa PAK;

zna język angielski w stopniu pozwalającym na swobodne porozumiewanie się;

posiada autorytet dający rękojmię prawidłowej realizacji zadań PAK.

Dodatkowym wymaganiem pożądanym jest doświadczenie w kierowaniu złożoną, wielozespołową organizacją.

(...)
Dokumenty należy składać lub przesyłać do dnia 16 sierpnia 2019 r. (...)

https://kosmonauta.net/2019/08/konkurs-na-stanowisko-prezesa-polskiej-agencji-kosmicznej/

Tytuł: Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
Wiadomość wysłana przez: Rafał w Sierpień 07, 2019, 09:40
Za przeproszeniem: co to za wariatkowo? Odszedł szef (bez okresu wypowiedzenia?), nikt nie wysondował wcześniej następcy, i teraz do tego od marca nadal szukany jest kolejny? A raczej "szukany", bo chyba nie liczą, że osoby z takimi kwalifikacjami wysyłają swoje CV zamiast wyłapywać je co kontaktami czy headhunterami? I skąd ten wymóg polskiego obywatelstwa, boimy się managerów z doświadczeniem zdobytych w przemyśle kosmicznym, czyli raczej poza Polską?
Tytuł: Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Sierpień 07, 2019, 10:25
Bardzo ciekawe komentarze pojawiają się pod wcześniejszym artykułem:
https://kosmonauta.net/2019/07/bez-wyboru-prezesa-polsa/

Ciekawe jak sie sytuacja dalej rozwinie.
Tytuł: Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
Wiadomość wysłana przez: maciejurbanowicz w Sierpień 12, 2019, 11:18
(...)
Ciekawe jak sie sytuacja dalej rozwinie.

Myślę, że to kontynuacja "niekończącej się opowieści o POLSA"... Niestety.
Tytuł: Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Wrzesień 13, 2019, 10:39
A tymczasem pojawił się bardzo poważny artykuł:
https://www.rp.pl/Polityka/309129900-Ustawiony-konkurs-na-szefa-Polskiej-Agencji-Kosmicznej.html
Tytuł: Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
Wiadomość wysłana przez: Dzamiila w Wrzesień 13, 2019, 12:23
Hm....
Ciekawe, dlaczego G. Brona zrezygnował z funkcji
Tytuł: Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
Wiadomość wysłana przez: Adam.Przybyla w Wrzesień 13, 2019, 14:32
Hm....
Ciekawe, dlaczego G. Brona zrezygnował z funkcji
          ... podaj jeden powod dla ktorego warto zostac prezesem POLSA;-)
Z powazaniem
                      Adam Przybyla
Tytuł: Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
Wiadomość wysłana przez: Dzamiila w Wrzesień 13, 2019, 15:27
Prestiż, odpowiedzialne stanowisko, ciekawa tematyka
Tytuł: Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Wrzesień 24, 2019, 12:43
Małe podsumowanie ostatniego zamieszania wokół wyboru prezesa POLSA. Nie jestem pewien, czy jest w tym wszystko opisane!

https://kosmonauta.net/2019/09/spor-przy-wyborze-prezesa-polsa/
Tytuł: Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
Wiadomość wysłana przez: Dzamiila w Październik 02, 2019, 09:45
już oficjalnie

https://polsa.gov.pl/wydarzenia/13-ostatnie/1176-michal-szaniawski-prezesem-polskiej-agencji-kosmicznej
Tytuł: Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Październik 02, 2019, 10:28
już oficjalnie

https://polsa.gov.pl/wydarzenia/13-ostatnie/1176-michal-szaniawski-prezesem-polskiej-agencji-kosmicznej

Ciekawe, że data objęcia funkcji to 1 października. Muszę przyznać, że z datami się już nieco pogubiłem w tym przypadku.
Tytuł: Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Październik 03, 2019, 08:55
Michał Szaniawski Prezesem POLSA
BY REDAKCJA ON 2 PAŹDZIERNIKA 2019

(...) Ostatecznie, 1 października 2019 MPiT poinformowało, że na stanowisko Prezesa POLSA powołało Pana Michała Szaniawskiego. (...)

https://kosmonauta.net/2019/10/oficjalne-michal-szaniawski-prezesem-polsa/
Tytuł: Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
Wiadomość wysłana przez: Rafał w Październik 03, 2019, 13:31
I co, konkurs ustawiony, media to opisały, prokuratura dostała cynk, a prezes i tak wprowadzony?
Tytuł: Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
Wiadomość wysłana przez: ah w Październik 25, 2019, 13:19
Bridenstine spotkał się z Szaniawskim by podpisać wspólne oświadczenie o woli współpracy w programie Artemis  ;):

https://twitter.com/JimBridenstine/status/1187490810515902466 (https://twitter.com/JimBridenstine/status/1187490810515902466)

(https://pbs.twimg.com/media/EHrQmODXYAEKmXS.jpg)
Tytuł: Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
Wiadomość wysłana przez: Adam.Przybyla w Październik 28, 2019, 09:50
Takie tam: https://global.jaxa.jp/news/2019/#news15516

"The meeting in Tokyo included representatives from the Italian Space Agency (ASI), French Centre National d’Etudes Spatiales (CNES), Canadian Space Agency (CSA), European Space Agency (ESA), Japan Aerospace Exploration Agency (JAXA), Korea Aerospace Research Institute (KARI), National Aeronautics and Space Administration (NASA), Polish Space Agency (POLSA), Russian State Space Corporation (ROSCOSMOS), Swiss Space Office (SSO), and the U.K. Space Agency (UKSA)."

Z powazaniem
                            Adam Przybyla
Tytuł: Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Październik 30, 2019, 06:33
Kosmiczne porozumienie o współpracy między Polską a USA
BY REDAKCJA ON 29 PAŹDZIERNIKA 2019

(...) W ciągu ostatnich 40 lat w różnych międzynarodowych misjach kosmicznych wykorzystywanych było ponad 80 instrumentów zaprojektowanych i skonstruowanych przez polskich naukowców i inżynierów, a siedem lat członkostwa w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) przyczyniło się do dynamicznego rozwoju polskiego sektora kosmicznego, w którym działa ponad 350 polskich przedsiębiorstw. Polskie firmy i instytuty badawczo-rozwojowe współpracują z ESA i innymi agencjami narodowymi, w tym NASA, DLR, JAXA i CNSA. Wśród znaczących osiągnięć polskich naukowców są między innymi sensory i próbniki oraz inne komponenty lądowników Mars Curiosity i InSight NASA. (...)

https://kosmonauta.net/2019/10/porozumienie-o-wspolpracy-miedzy-polska-a-stanami-zjednoczonymi-w-zakresie-eksploracji-przestrzeni-kosmicznej/
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C79169%2Cporozumienie-pak-i-nasa-o-wspolpracy-w-zakresie-eksploracji-kosmosu.html

USA/ Polska Agencja Kosmiczna gotowa do współpracy z NASA
26.10.2019

Michał Szaniawski, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej powiedział, że PAK „z przyjemnością dołączy do podróży” z amerykańską Narodową Agencją Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA).

Porozumienie PAK – NASA zostało podpisane w czwartek przez prezesa Szaniawskiego i administratora NASA Jima Bridenstine’a w kuluarach obrad 70. Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego w Waszyngtonie. Zakłada ono współpracę w dziedzinie robotyki, eksploracji przestrzeni kosmicznej i działania na rzecz ochrony planetarnej i rozwoju nauki. Dokument „wyraża gotowość NASA do przedyskutowania z PAK możliwości współpracy, obejmującej trwałe poczynania wokół i na powierzchni Księżyca związane z programem NASA „Artemis”.

Celem programu „Artemis” realizowanych przez NASA wspólnie z szeregiem innych podmiotów w tym Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) i firm prywatnych jest doprowadzenie przed rokiem 2024 do „pierwszego lądowania na Księżycu kobiety i kolejnego lądowania na Księżycu mężczyzny”.

W rozmowie z PAP, prezes Szaniawski podkreślił, że wiele razy słyszał na świecie bardzo pozytywne komentarze o polskich utalentowanych inżynierach. Dodał, że jest oczekiwanie aby zaangażowali się oni w "budowanie globalnej, kosmicznej gospodarki".

Prezes PAK uważa, że "nie ma czegoś takiego jak narodowy biznes kosmiczny". Dodaje, że "tylko Amerykanie mogą sobie na to pozwolić". Potencjał sektora kosmicznego polskiej gospodarki został zaprezentowany podczas "Polskiej Nocy Kosmicznej", którą współorganizowali w Waszyngtonie Michał Szaniawski wraz z prof. Piotrem Wilczkiem - ambasadorem RP w Waszyngtonie i Tomaszem Wojtkiewiczem - prezesem Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego. Na wydarzeniu pojawili się też przedstawiciele rządowych agencji kosmicznych Japonii, Rumunii i Ukrainy.

"Musimy działać wspólnie, ale z drugiej strony są to duże pieniądze i olbrzymi biznes, a wiec olbrzymia konkurencja. Zatem znów, jeśli chcemy być częścią tego biznesu kosmicznego, musimy wygrywać w konkurencji z najlepszymi" - mówi Szaniawski.

Prezes zwraca też uwagę na możliwość coraz większego zaangażowania w świadczenie usług na orbicie okołoziemskiej. "Satelity kosztują bardzo dużo (od 100 mln USD do 800 mln. USD ) psują się, kończy im się paliwo. Jeśli osiągniemy zdolność, aby na orbicie je dotankować, albo naprawić uszkodzonego satelitę, czy też wymienić jakiś element satelity na nowszy o lepszych parametrach, to dla użytkowników tych satelitów będą to olbrzymie oszczędności, a dla firm które będą świadczyły tę usługę będzie to biznes usługowy" - mówi i zwraca uwagę, że Polska ma swój udział w tzw. europejskim konsorcjum świadomości sytuacyjnej w Kosmosie (Konsorcjum SST – Space Surveillance and Tracking – Obserwacja i Śledzenie Obiektów Kosmicznych - PAP) czyli identyfikowania „ kosmicznych śmieci”.

„Kosmiczne śmieci to odłamki uszkodzonych satelitów, które podróżują w przestrzeni kosmicznej z prędkością 100. tysięcy kilometrów – bądź szybciej - na godzinę. Bardzo łatwo mogą uszkodzić satelitę. Właściciel zagrożonego satelity, który zarabia na świadczonych przez niego usługach ponosi straty jeśli ten satelita jest uszkodzony. Dlatego opłaca mu się kupować usługi identyfikowania tych śmieci, śledzenia ich tworzenia systemów zapobiegających kolizji i uszkodzenia satelitów" - wyjaśnia Szaniawski.

Na pytanie PAP, czy zainteresowaniu sektorem kosmicznym w Polsce towarzyszy społeczna świadomość celów i znaczenia PAK prezes przyznaje, że "jeszcze takiej świadomości nie ma, a przynajmniej nie ma jej na takim poziomie na jakim byśmy tego oczekiwali".

"Społeczeństwo musi wiedzieć w jaki sposób korzysta z inwestycji narodowych w rozwój sektora kosmicznego. Chcemy aby społeczeństwo rozumiało to, że pieniądze wydane na sektor kosmiczny, zainwestowane w badania, zainwestowane w firmy, to są pieniądze, które potem zwracają się nam w lepszej jakości usług administracji publicznej, w lepszej jakości produktach technologicznych z których korzystamy na co dzień, ale również co jest szalenie istotne, w lepszym bezpieczeństwie dla nas wszystkich" - mówi Szaniawski.


Z prezesem Polskiej Agencji Kosmicznej rozmawiał w Waszyngtonie Tadeusz Zachurski (PAP)
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C79183%2Cusa-polska-agencja-kosmiczna-gotowa-do-wspolpracy-z-nasa.html
Tytuł: Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Listopad 30, 2019, 08:08
POLSA parterem Future Space
BY REDAKCJA ON 28 LISTOPADA 2019

POLSA została partnerem międzynarodowego projektu edukacyjnego Future Space. Jego celem jest edukacja z zakresu przedmiotów ścisłych z wykorzystaniem tematyki kosmicznej oraz inspiracja do rozwoju zawodowego w sektorze. (...)

https://kosmonauta.net/2019/11/polsa-parnterem-future-space/
Tytuł: Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Grudzień 23, 2019, 20:31
O kosmosie i edukacji – wyniki konkursu
BY REDAKCJA ON 23 GRUDNIA 2019

Polska Agencja Kosmiczna po raz drugi zorganizowała konkurs na najlepszą studencką pracę dyplomową, wspierając rozwój kadr sektora kosmicznego w naszym kraju. (...)

https://kosmonauta.net/2019/12/o-kosmosie-i-edukacji-wyniki-konkursu/