Autor Wątek: Starlink - konstelacja SpaceX - wątek dyskusyjny.  (Przeczytany 134337 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Adam

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 119
  • Noc to najpiękniejsza pora dnia :)
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #180 dnia: Czerwiec 06, 2020, 23:33 »
Ja z południa pod Łodzią, przed chwilą trafiłem akurat na okienko w chmurach na Wielkiej Niedźwiedzicy, ale widziałem tylko jeden bardzo jasny ( porównywalny z ISS) punkt który poruszał się bardzo szybko,  więc to one, ale pozostałych nie było widać,  nawet żadnej smugi  :(

Offline Sokole Oko

  • Mistrz Jedi
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2639
  • ...and lift off!
    • Polski AstroBloger
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #181 dnia: Czerwiec 06, 2020, 23:45 »
A Tczew zgłasza po prostu cudną obserwację! :)

Leciały planowo między 23:20 a 23:25, znacznie rozleglej niż dwie noce temu. Ostatni, może (? - w Stellarium jest dość "w środku" ???) VISORSAT zasuwał na końcu, a jeśli nawet nie był to on to był to i tak ewidentnie najciemniejszy z nich. Różnica w jasności była bezdyskusyjna, dałbym mu nie więcej jak 3 mag. Minutę przed właściwym pociągiem leciał jeden odosobniony i wyraźniejszy, nie wiem czy z tej samej paczki, ale chyba tak. Starlink-train nie był widoczny przez całą trajektorię na tle gwiazd rysowaną przez Heavens Above czy Stellarium, wedle której przebywał w świetle słonecznym. Widoczność dotyczyła wąskiego, około minutowego okna w pobliżu górowania, przed którym dopiero jaśniały i po którym szybko gasły nie będąc już później widoczne ani razu mimo elewacji nadal ponad 40 stopni i obecności w świetle słonecznym. Kilka puściło drugą flarę już jakiś czas po górowaniu, ale większość już się nie pokazała. Niemal wszystkie z głównego pociągu puszczały flary, tym razem mam wrażenie nawet -2 mag., odnosiłem to do Wegi, od której wprawdzie daleko, ale razem w polu widzenia oka się mieściły. Jeden puszczał zajączka i gasł, za nim czynił to następny i tak większość kolejnych. Wyraźnie rozleglejsze, ale nadal mieszczące się w czasie poniżej minuty, może półtorej by naliczyć wszystkie. Co najmniej jedna parka leciała jakby obok siebie równocześnie dając flarę i równocześnie gasnąc. Będę sprawdzał co wyszło ze zdjęć, ale "obserwacyjnie" zadowolenie na pewno większe, niż z 4/5.06.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 07, 2020, 00:40 wysłana przez Sokole Oko »

Offline Cysiek

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 22
    • Timelapse Ignasiak - YouTube
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #182 dnia: Czerwiec 06, 2020, 23:47 »
A ja pod Łodzią przez te dziurkę w Niedźwiedzicy przez lornetkę widziałem sznurek , a już zwątpiłem, że dam radę :)

Offline Cysiek

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 22
    • Timelapse Ignasiak - YouTube
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #183 dnia: Czerwiec 07, 2020, 01:02 »
Przelot pod Łodzią 0:55 zaliczony, jednak widoczne przez lornetkę tylko, ok 5mag.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #183 dnia: Czerwiec 07, 2020, 01:02 »

Offline Sokole Oko

  • Mistrz Jedi
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2639
  • ...and lift off!
    • Polski AstroBloger
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #184 dnia: Czerwiec 07, 2020, 01:19 »
I również po drugiej dziś obserwacji między 00:50 a 00:55. Napływają spodziewane chmury, ale obszar, w którym Starlinki górowały był w miarę jeszcze pogodny. Tym razem bardziej na spokojnie, wiedząc już czego oczekiwać, udało się zauważyć znacznie więcej parek "obok siebie", a cała paczka ewidentnie już porusza się po kilku torach, na pozór w jednym ciągu, ale aparat kreśli już wiele śladów obok siebie. Obszar, w którym Starlinki puszczały zajączki przesunął się bardziej na zachód względem górowania, a obszar, w którym półtorej godziny wcześniej widoczne było ponowne błyskanie niektórych obiektów był już w chmurach uniemożliwiających śledzenie. Łatwo można było wyczuć kiedy nastąpi flara gdy kolejny Starlink zbliżał się do miejsca poprzedniego, bo rozbłysk następował w tym samym miejscu nieba, nie byly to flary nieuporządkowane. Co jaśniejsze zdecydowanie około -2 mag. Jutro zgram zdjęcia, coś chyba wyszło patrząc na szybko, a teraz w kimono :)
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 07, 2020, 01:21 wysłana przez Sokole Oko »

Offline Cysiek

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 22
    • Timelapse Ignasiak - YouTube
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #185 dnia: Czerwiec 07, 2020, 06:37 »
Poprzedni przelot o 23:20 też widziałem przez lornetkę, więc jak widać wystarczy stosunkowo niewielka różnica w szerokości geograficznej aby był spory spadek jasności. Co Wy na to...

Dzień wcześniej były dużo jaśniejsze, mimo księżyca w pełni.

Zobaczę jak dziś wieczorem, choć prognozy obecnie są masakryczne.

Offline Cysiek

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 22
    • Timelapse Ignasiak - YouTube
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #186 dnia: Czerwiec 07, 2020, 06:55 »
Dla porównania, ktoś może oglądał południa kraju?

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #187 dnia: Czerwiec 07, 2020, 13:48 »
Dla porównania, ktoś może oglądał południa kraju?

Melduję się z Lublina, choć może to nie całkiem południe.  ;)

Relacja.
Stanowisko obserwacyjne:
balkon (pierwsze piętro, latarnie osiedlowe w odległości 30, 50 metrów, fatalne zaświetlenie nieba, o czym pisałem już w TYM wątku)

Widok z balkonu:
-na południe pomiędzy SE <--> SSW (ok. 60°)
-na północ pomiędzy N <--> NE od gwiazdy polarnej na wschód ok 45° (ograniczone budynkami i drzewami)


I-wszy, wieczorny przelot lokalny z 6 czerwca przez południowy nieboskłon,

ok. 21:48-21:50 40° SES (widok na cały przelot, tak jak na pierwszym załączniku - zrzut ze Stellerium, pierwszego Starlinka-1444 zaznaczyłem na żółto, Starlinka-1436 (VISORSAT) na zielono, a ostatniego 1412 na pomarańczowo)

Tak jak pisałem wyżej tego dnia pogoda była wspaniała, niestety pod wieczór zaczęło się psuć i na południowym nieboskłonie miałem już prześwitujący welon Cirrusów, który utrudniał obserwacje (Księżyc póki co był nisko nad horyzontem, dodatkowo za budynkiem i drzewami, więc mocno nie przeszkadzał, choć swoje też pewnie robił). Przelot na elewacji ok. 40° jest jeszcze OK, ale jedną godz. po zachodzie Słońca i przy mało korzystnych warunkach atmosferycznych obserwacja okazała się praktycznie nieudana. Gołym okiem i przez lornetkę nie zobaczyłem NIC! Miałem ustawiony aparat na statywie i tym razem chciałem spróbować zrobić film 4K (zamiast timelapsa jak dotychczas), choć wiele się nie spodziewałem, bo sprzęcik "cienki" (mój sprzęt opisywałem z fotami: TUTAJ). Sukces połowiczny. Na filmie widać jednego przelatującego satelitę z 8-mej paczki Starlinków. Po analizie jednego kadru i uwzględnieniu czasu przeloty, okazuje się, że jest to Starlink-1444, czyli: lider Starlinków-8 - jego jasność szacuję na nie lepszą jak 2,4-2,2 mag (na podstawie nielicznych gwiazd które utrwaliły się w kadrze filmu - Starlink-1444 był jaśniejszy nieznacznie od beta Lib, której jasność wynosi: 2,6 mag). Niestety pozostałe Starlinki nie utrwaliły się na filmie 4K z mojego "cienkiego Bolka"  ;) , czyli Olka PEN E-PL9 - musiały być słabsze niż 3,5-3.0 mag (gwiazdy, które da się jeszcze dostrzec na filmie). Zobaczę co się da zrobić z filmem, ale będą to moje pierwsze wypociny w tym względzie. Czy znajdzie się jakieś godne uwagi (najlepiej darmowe  ;) ) oprogramowanie do obróbki filmów, tak aby można zrobić obróbkę kadru w celu "wydobycia świateł", a później plik wsadowy z obróbki zastosować do całego filmu? Mam coś takiego do fotek, ale do filmów nie posiadam.  :( Więcej szczegółów nt. (łącznie z filmem) zamieszczę już w dedykowanym temacie: Fotografowanie i filmowanie sztucznych satelitów...

« Ostatnia zmiana: Czerwiec 07, 2020, 17:21 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline Sokole Oko

  • Mistrz Jedi
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2639
  • ...and lift off!
    • Polski AstroBloger
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #188 dnia: Czerwiec 07, 2020, 16:37 »
Relacja jako uzupełnienie tej z postów powyżej, garść fotek w kolażach w tym najwyraźniejsze flary i "potrójna" flara z trzech Starlinków obok siebie plus zapętlone tajm-lapsy z różnymi FPSami od najszybszego do klatki po klatce. Dziś już wiem, że pogoda nie pozwoli na powtórkę, więc na razie niech będzie to.






Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23263
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #189 dnia: Czerwiec 07, 2020, 17:11 »
Wspaniałe! Naprawdę ładne!

Dzisiaj nad Polską są następujące przeloty (czasy orientacyjne):
- 23:20 - 23:35 CEST (przelot chyba na całym niebie)
- 00:55 - 01:05 CEST (częściowy przelot)

Warto spróbować! :)

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #190 dnia: Czerwiec 07, 2020, 17:24 »
Noo, SUPER wyszło!! Tomek, jakiego oprogramowania używasz do obróbki materiałów z aparatu (PW, ewentualnie  ;) )?
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline Cysiek

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 22
    • Timelapse Ignasiak - YouTube
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #191 dnia: Czerwiec 07, 2020, 17:33 »
U mnie tym razem grzmi, ale i tak warto poczekać, bo już się przekonałem , że pogoda płata figle ;)

Offline Sokole Oko

  • Mistrz Jedi
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2639
  • ...and lift off!
    • Polski AstroBloger
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #192 dnia: Czerwiec 07, 2020, 21:08 »
Noo, SUPER wyszło!! Tomek, jakiego oprogramowania używasz do obróbki materiałów z aparatu (PW, ewentualnie  ;) )?
Dziękować!

To żadna tajemnica, FastStone Image Viewer, od lat dla mnie najprzyjemniejszy w amatorskiej obróbce i ogólnie zarządzaniu folderami i zdjęciami, Registax przy okazyjnym stackowaniu, DaVinci Resolve do filmu i co może wydać się śmieszne, mega często... prosty systemowy Paint 3D. :)

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #193 dnia: Czerwiec 07, 2020, 22:41 »
Dzięki serdeczne za odpowiedź. Nadawaliśmy chyba na tych samych falach,  ;) bo właśnie DaVinci Resolve (w wersji 16) mam już na kompie. Świetny program do obróbki filmów, o dużych możliwościach - właśnie zacząłem się w niego wgryzać. Na początku, przy pierwszym podejściu wydaje się nieco skomplikowany i człek jest trochę pogubiony :o , ale dzięki kursom Piotra Maczugi, wiszącym na YT, można na początku obcowania z tym programem obniżyć poziom stresu!  ;D

Jeśli chodzi o obserwacje Starlink-8 Train wczoraj (6 czerwca) wieczorem po 23 i dzisiaj (7 czerwca) przed pierwszą,  to oglądałem wszystkie Starlinki wyłącznie przez lornetkę (w jednym i drugim przelocie - oba na północnym nieboskłonie w odróżnieniu od przelotu lokalnego przed 22, kiedy kręciłem film). Ze względu na obserwacje balkonowe satelity oglądałem na niewielkim obszarze nieba, już po górowaniu. Na tak krótkich odcinkach nie widziałem niestety żadnych flar (pewnie nie ten kąt odbicia promieni Słonecznych) - jasność oceniam na 6 do 4 mag max., a słabsze były przy drugim przelocie. Sporo różniły się jasnością między sobą, oraz leciały już w o wiele większych odległościach i zbitkach po parę szt. Poruszały się po bardzo różnych trajektoriach, patrząc z mojej miejscówki. Jeden z nich gdzieś na początku stawki leciał dużo poniżej pozostałych (nie mieścił się w pięciostopniowym polu widzenia lornetki)!

Dzisiaj u mnie niebo zachmurzone i koniec obserwacji.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 07, 2020, 22:44 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23263
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #194 dnia: Czerwiec 08, 2020, 21:07 »
Najbliższej nocy dwa przeloty najnowszej paczki satelitów Starlink nad Polską i Europą:
- około 23:25 - 23:45
- około 00:55 - 01:15

W pierwszym przelocie satelity będą kilkadziesiąt stopni nad horyzontem.

Dla własnego miejsca najlepiej użyć strony https://www.heavens-above.com/

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #194 dnia: Czerwiec 08, 2020, 21:07 »