Autor Wątek: Gateway - międzynarodowa załogowa stacja okołoksiężycowa  (Przeczytany 213530 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6527
  • Realista do bólu;-)
Odp: Lunar Orbital Platform-Gateway - międzynarodowa stacja wokółksiężycowa
« Odpowiedź #375 dnia: Wrzesień 02, 2019, 18:39 »
Skoro inni maja wiecej, to czemu nie widze tabunow lazikow budujacych stacje na Ksiezycu?;-)
Albo stacji na miare 2001 na orbicie ksiezyca?;-)
Parafrazujac Kurta Voneguta,  porzadna stacja wyglada tak:

Z powazaniem
                           Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Lunar Orbital Platform-Gateway - międzynarodowa stacja wokółksiężycowa
« Odpowiedź #376 dnia: Wrzesień 08, 2019, 07:23 »
Minimalna konfiguracja LOP-G
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 8 WRZEŚNIA 2019

(...) W swojej minimalnej konfiguracji będzie się składać z zaledwie dwóch modułów:

- Power and Propulsion Element (PPE), który będzie zasilać i napędzać stację (kontrakt przyznany firmie Maxar),

- Habitation and Logistics Outpost (HALO), czyli małe laboratorium i przestrzeń życiowa stacji.

Moduły PPE i HALO zostaną zbudowane na podstawie umów z amerykańską agencją NASA. Pozostałe moduły i elementy LOP-G, które sfinansują inne agencje kosmiczne, zostaną dostarczone na tę stację już po pierwszych lądowaniach programu Artemis.

NASA zamierza podpisać kontrakt z firmą Northrop Grumman (NG) dla modułu HALO. Firma NG ostatnio przyznała, że do 2024 roku będzie gotowa zbudować tylko jeden moduł dla stacji LOP-G.

W minimalnej konfiguracji LOP-G ma wspierać pierwsze księżycowe misje programu Artemis. Oznacza to, że kapsuła MPCV Orion będzie dowozić astronautów na stację Gateway, po czym z tej stacji rozpocznie się podróż na powierzchnię Srebrnergo Globu – już na pokładzie lądownika księżycowego.

(NSF, S-N, Tw, NASA, PFA)
https://kosmonauta.net/2019/09/minimalna-konfiguracja-lop-g/

Artykuły astronautyczne
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 08, 2019, 10:58 wysłana przez Orionid »

Offline ah

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1346
Odp: Lunar Orbital Platform-Gateway - międzynarodowa stacja wokółksiężycowa
« Odpowiedź #377 dnia: Wrzesień 14, 2019, 20:29 »
NASA zamierza wysłać w grudniu 2020 misję CAPSTONE (Cislunar Autonomous Positioning System Technology Operations and Navigation Experiment). To taki pathfinder dla Gateway w postaci cubesata wysłanego na orbitę NRHO przewidzianą dla stacji.

https://www.nasa.gov/press-release/nasa-funds-cubesat-pathfinder-mission-to-unique-lunar-orbit



« Ostatnia zmiana: Wrzesień 14, 2019, 20:31 wysłana przez ah »

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3818
Odp: Lunar Orbital Platform-Gateway - międzynarodowa stacja wokółksiężycowa
« Odpowiedź #378 dnia: Wrzesień 15, 2019, 12:29 »
Takim "pathfinder'em" miał być dla niedoszłego Constellation LRO, jak na razie, po 10 latach mamy...tylko LRO (a to i tak dobrze). Czyżby NASA znowu zaczynała bawić się w "pierdoły" zamiast skupić się na konkretnym programie załogowym?
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 15, 2019, 12:41 wysłana przez station »
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Lunar Orbital Platform-Gateway - międzynarodowa stacja wokółksiężycowa
« Odpowiedź #378 dnia: Wrzesień 15, 2019, 12:29 »

Offline ah

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1346
Odp: Lunar Orbital Platform-Gateway - międzynarodowa stacja wokółksiężycowa
« Odpowiedź #379 dnia: Wrzesień 19, 2019, 19:46 »
Artykuł Erica Bergera https://arstechnica.com/science/2019/09/some-nasa-contractors-appear-to-be-trying-to-kill-the-lunar-gateway/ o tym jak lobbyści Boeinga chcą utrącić Gateway, choć z "niewłaściwych" powodów (tzn. żeby Boeing przechwycił pieniądze przewidziane na komercyjne wsparcie Artemis).
I nowe logo Gateway  ;) ;):

« Ostatnia zmiana: Wrzesień 19, 2019, 19:52 wysłana przez ah »

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Lunar Orbital Platform-Gateway - międzynarodowa stacja wokółksiężycowa
« Odpowiedź #380 dnia: Październik 05, 2019, 16:00 »
... i trochę SF ze strony ESA.  :P

Wizja artystyczna misji Heracles (automatyczny lądownik,  z modułem powrotnym i łazikiem do zbierania próbek księżycowych - całość sterowana przez załogę Gateway) po wylądowaniu na Księżycu (czyli, generalnie lądownik na wzór LM-Eagle z Apollo, tyle, że bez załogi):


Źródło: ESA

Moduł powrotny Heraclesa (z próbkami księżycowymi) przechwycony przez ramię robotyczne stacji Gateway:


Źródło: ESA

..eeeh, tylko gdzie ta stacja - ktoś coś już montuje, czy tylko nadal rysują nowe bajki obrazkowe i robią na okrągło podchody w chowanego? Ja już tego zapewne nie doczekam, ale fajnie byłoby zobaczyć ponownie transmisję TV na żywo (teraz w lepszej jakości niż to było w 69!) chociażby z lądowania automatycznego, zbierania próbek i przechwycenia modułu z próbkami na Gateway (dzisiejsze technologie dają takie możliwości, wtedy obraz TV z pierwszego lądowania człowieka był fatalny, ale dało się coś rozszyfrować, jak się człowiek mocno zastanowił nad tym, co widzi!  8)  ;) )!  ::)



 
« Ostatnia zmiana: Październik 05, 2019, 17:40 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline ah

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1346
Odp: Lunar Orbital Platform-Gateway - międzynarodowa stacja wokółksiężycowa
« Odpowiedź #381 dnia: Październik 05, 2019, 16:17 »

..eeeh, tylko gdzie ta stacja - ktoś coś już montuje, czy tylko nadal rysują nowe bajki obrazkowe i robią na okrągło podchody w chowanego? Ja już tego zapewne nie doczekam!  ::)
Dwa moduły są już zamówione (i chyba w budowie) tzn. PPE Maxara i HALO Northrop Grummana, ale czy polecą i kiedy, to nikt nie wie. Choć w planach PPE ma lecieć w 2022, a HALO przed końcem 2023  ;)/

Offline Mikkael

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2263
  • "Per aspera ad astra"
Odp: Lunar Orbital Platform-Gateway - międzynarodowa stacja wokółksiężycowa
« Odpowiedź #382 dnia: Październik 29, 2019, 11:03 »

..eeeh, tylko gdzie ta stacja - ktoś coś już montuje, czy tylko nadal rysują nowe bajki obrazkowe i robią na okrągło podchody w chowanego? Ja już tego zapewne nie doczekam!  ::)
Dwa moduły są już zamówione (i chyba w budowie) tzn. PPE Maxara i HALO Northrop Grummana, ale czy polecą i kiedy, to nikt nie wie. Choć w planach PPE ma lecieć w 2022, a HALO przed końcem 2023  ;)/

Wiadomo już (chyba) CZYM poleci PPE  ;) Będzie to rakieta New Glenn. Termin (wstępny) - 4 kwartał 2022:

http://www.sworld.com.au/steven/space/uscom-man.txt

GG 8698011

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6527
  • Realista do bólu;-)
Odp: Lunar Orbital Platform-Gateway - międzynarodowa stacja wokółksiężycowa
« Odpowiedź #383 dnia: Październik 29, 2019, 22:11 »
Bla bla bal ...

Z powazaniem
                       Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8588
Odp: Lunar Orbital Platform-Gateway - międzynarodowa stacja wokółksiężycowa
« Odpowiedź #384 dnia: Październik 29, 2019, 22:32 »
Bla bla bal ...

Z powazaniem
                       Adam Przybyla

Brakuje tylko Starshipa albo innego statku marsjańskiego. Bo mars exploration wspomniane jest w renderze  ;)
« Ostatnia zmiana: Październik 29, 2019, 23:26 wysłana przez kanarkusmaximus »

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6527
  • Realista do bólu;-)
Odp: Lunar Orbital Platform-Gateway - międzynarodowa stacja wokółksiężycowa
« Odpowiedź #385 dnia: Październik 30, 2019, 06:40 »
Raczej brakuje powodu aby to wyslac;-) Sztarszipa tam raczje nie bedzie;-)
Po prostu wykorzystanie tego co juz jest, ale musi byc kasa na wyniesnie:
"52 years ago, on 30 October 1967, Soviet unmanned spacecraft Kosmos 186 & Kosmos 188, performed world’s first fully automated space docking. This mission proved it possible to launch smaller parts and assemble them in space, paving way for constructing space stations"

Z powazaniem
                           Adam Przybyla
« Ostatnia zmiana: Październik 30, 2019, 08:14 wysłana przez Adam.Przybyla »
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Lunar Orbital Platform-Gateway - międzynarodowa stacja wokółksiężycowa
« Odpowiedź #386 dnia: Październik 30, 2019, 09:55 »
To tak podsumowując - duża część forumowiczów jest przeciwna LOP-G?

Moim zdaniem ta stacja ma sens z kilku powodów:
- docelowo odzyskiwalna kapsuła/lądownik księżycowy by właśnie tam fruwała
- jest to miejsce na długoterminowe testy w deep space, których na Księżycu się nie zrobi, a są potrzebne przed misją marsjańską - mam nadzieję, że docelowo ktoś tam posiedzi z roczek
- tak samo jak na ISS są moduły takie jak BEAM, tak i na Gateway powinny takie się szybko znaleźć
- w wątku o MPCV Orion napisałem coś (moja spekulacja) o lodówce na próbki - Gateway brzmi dla mnie sensowniej do badań próbek (lub przynajmniej ich selekcji) niż taszczenie całości na Ziemię (i tak nie ma czym!)

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6527
  • Realista do bólu;-)
Odp: Lunar Orbital Platform-Gateway - międzynarodowa stacja wokółksiężycowa
« Odpowiedź #387 dnia: Październik 30, 2019, 11:14 »
To tak podsumowując - duża część forumowiczów jest przeciwna LOP-G?

Moim zdaniem ta stacja ma sens z kilku powodów:
- docelowo odzyskiwalna kapsuła/lądownik księżycowy by właśnie tam fruwała
- jest to miejsce na długoterminowe testy w deep space, których na Księżycu się nie zrobi, a są potrzebne przed misją marsjańską - mam nadzieję, że docelowo ktoś tam posiedzi z roczek
- tak samo jak na ISS są moduły takie jak BEAM, tak i na Gateway powinny takie się szybko znaleźć
- w wątku o MPCV Orion napisałem coś (moja spekulacja) o lodówce na próbki - Gateway brzmi dla mnie sensowniej do badań próbek (lub przynajmniej ich selekcji) niż taszczenie całości na Ziemię (i tak nie ma czym!)
           ... dokladnie, gdyby apollo mialo gateway, nie musieliby za kazdym razem taszczyc ladownika;-)
Pewnie kazdy lot kosztowalby polowe;-) Z powazaniem
                                                                                                                                                                              Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Lunar Orbital Platform-Gateway - międzynarodowa stacja wokółksiężycowa
« Odpowiedź #388 dnia: Październik 30, 2019, 11:24 »
Sam nie wiem, czy post Adasia to zgryźliwość czy też jakaś wyższa wiedza, której nijak nie jestem w stanie zrozumieć...

W przypadku Artemis obecnie lądownik składa się z trzech startów. Jakakolwiek część wielokrotnego użytku może ograniczyć ilość startów. A co za tym idzie - stopień komplikacji kolejnych misji.

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6527
  • Realista do bólu;-)
Odp: Lunar Orbital Platform-Gateway - międzynarodowa stacja wokółksiężycowa
« Odpowiedź #389 dnia: Październik 30, 2019, 11:39 »
Nie dopatruj sie zlosliwosci. Ladownik byl wynoszony za kazdym razem z Ziemi (dv okolo 10km/s)
to bylo czyste marnotrastwo. Z powazaniem
                                                    Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Lunar Orbital Platform-Gateway - międzynarodowa stacja wokółksiężycowa
« Odpowiedź #389 dnia: Październik 30, 2019, 11:39 »