Ankieta

Kiedy pierwszy start orbitalny Starship?

Do końca stycznia 2020
2 (8.3%)
Do końca 2020
7 (29.2%)
Do końca 2021
7 (29.2%)
Do końca 2022
1 (4.2%)
2023-2024
5 (20.8%)
2025-2030
2 (8.3%)
po 2030
0 (0%)

Głosów w sumie: 24

Głosowanie skończone: Sierpień 06, 2019, 10:15

Autor Wątek: BFR / ITS / MCT / Starship  (Przeczytany 1136157 razy)

0 użytkowników i 10 Gości przegląda ten wątek.

Offline 0x3ffe

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 308
  • Rzeczpospolita Marsjańska
    • Moja gra mobilna - testujcie
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #5100 dnia: Sierpień 03, 2021, 10:35 »
A jak już SS będzie wynosił regularnie satelity, można myśleć o tankowaniu na orbicie, wersjach księżycowych czy co tam fantazja przyniesie.

Myślę, że tankowanie na orbicie będzie mimo wszystko jednym z priorytetów podobnie jak starship towarowy. To przyspieszenie budowy i wręcz fantastyczne tempo pracy w Boca Chica ma jeszcze nadrzędny cel (tak mi się wydaje)... 
Moc obliczeniowa dwóch Commodore 64 wystarcza do lądowania na księżycu!

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3818
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #5101 dnia: Sierpień 03, 2021, 10:50 »
Adam, rozumiem po części Twoje pesymistyczne podejście do tematu, "bo to jebutnie, bo tamto nie poleci, bo popcorn, bo fajerwerki" itd. itd., ale oprócz demonizowania całego zjawiska zwanego SpaceX, odnoszę wrażenie, że Ty najzwyczajniej nie chcesz aby Muskowi cokolwiek więcej poza F9, Heavy czy Dragonem się udało. Mam rację? :)

A może w tym ogromie rewolucyjnym, który już wprowadził Elon a chce go jeszcze bardziej rozkręcić, czujesz się przytłoczony skalą zjawiska i skalą przedsięwzięcia, na które porywa się szef SpaceX? Stąd ten wszechobecny lament, że to nie ma najmniejszej szansy bytu, że Musk tak naprawdę tylko oszukuje wszystkich wokół i siebie przy okazji, że "ja" czyli "Ty" zrobiłbyś to lepiej :D
Wiesz, Ty, my - siedzimy sobie w przysłowiowych kapciach przed laptopami i monitorami kompów - komentujemy, wymyślamy, cudujemy, narzekamy, "doradzamy" (sic!), ale wielkie rzeczy dzieją się tam i trzeba po prostu dać facetowi czas na działanie, a co tu dużo mówić - działa on w zastraszającym tempie. Może mu projekt SH wyjdzie, może nie, zobaczymy, ale nie rzucaj w niego (Muska) ciągle kamieniami :)

Zobacz gdzie bylibyśmy (wśród skamieniałych, jednorazowych rakiet made by ULA) gdyby nie wariacka (wtedy) idea z ich odzyskiem czy ze stworzeniem własnego, bezpiecznego statku orbitalnego. Zresztą, jego idee zaczynają mocno wpływać na projektantów z Państwa Środka, a to oznacza napędzanie kolejnego wyścigu. I przecież bardzo dobrze.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline Tantal

  • Kościoła Latających Bojlerów
  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 770
  • per aspera ad astra
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #5102 dnia: Sierpień 03, 2021, 11:03 »
no, jeśli station ze swoim częstym pesymizmem zareagował, to wiedz, że coś się dzieje ;)


Dodać do tego co napisałeś - to co robi Musk wpływa też na plany prywatnej konkurencji (Rocket Labu, Blue Origin) i ESA. Za 10 lat obudzimy się w innej rzeczywistości, niezależnie od tego, czy to pojazdy SpaceX okażą się w tym wyścigu najdoskonalsze, najbardziej wydajne kosztowo, etc. Być może przyjdzie za chwilę ktoś, kto pomysły Muska zrealizuje w jeszcze prostszy i bardziej efektywny sposób (chyba Rocket Lab ma największe obecnie szanse by tego dokonać). Samego procesu raczej nie da się zatrzymać.

Offline Aga Bej

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 859
  • Kim jest John Gald?
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #5103 dnia: Sierpień 03, 2021, 11:08 »
No bo jak to tak? Już, już Japonia w sojuszu z Rosją i Burkina Faso, miała wyprzedzić Stany Zjednoczone w eksploracji kosmosu, a tu pojawia się z znikąd jakiś Musk i oczywiście w Stanach Zjednoczonych w ciągu dziesięciu lat, tak totalnie od niechcenia, przeprowadza sobie rewolucję w przemyśle rakietowym. No. Jak. On. Śmiał!
Podbój kosmosu jest zbyt poważną sprawą by zostawić go w rękach państwowych agencji.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #5103 dnia: Sierpień 03, 2021, 11:08 »

Offline Tantal

  • Kościoła Latających Bojlerów
  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 770
  • per aspera ad astra
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #5104 dnia: Sierpień 03, 2021, 11:16 »
A jak już SS będzie wynosił regularnie satelity, można myśleć o tankowaniu na orbicie, wersjach księżycowych czy co tam fantazja przyniesie.

Myślę, że tankowanie na orbicie będzie mimo wszystko jednym z priorytetów podobnie jak starship towarowy. To przyspieszenie budowy i wręcz fantastyczne tempo pracy w Boca Chica ma jeszcze nadrzędny cel (tak mi się wydaje)...


Zgoda, choć mi się wydaje za wcześnie jeszcze na ten etap. Na razie nie odbył się jeszcze pierwszy lot i nie mają nawet luku towarowego. Z ich tempem na pewno szybko to opracują, ale testowanie tankowania pewnie dopiero za rok - dwa.

Offline Finch

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 133
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #5105 dnia: Sierpień 03, 2021, 11:49 »
A nie dostali przypadkiem specjalnego kontraktu na to tankowanie? Jedyny termin to 2024 na zbudowanie księżycowego Starshipa, niestety nie znalazłem info czy jest też jakiś na udane tankowanie.

https://futurism.com/the-byte/nasa-pay-spacex-orbital-starship-refueling-test

Offline 0x3ffe

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 308
  • Rzeczpospolita Marsjańska
    • Moja gra mobilna - testujcie
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #5106 dnia: Sierpień 03, 2021, 11:51 »
A jak już SS będzie wynosił regularnie satelity, można myśleć o tankowaniu na orbicie, wersjach księżycowych czy co tam fantazja przyniesie.
Myślę, że tankowanie na orbicie będzie mimo wszystko jednym z priorytetów podobnie jak starship towarowy. To przyspieszenie budowy i wręcz fantastyczne tempo pracy w Boca Chica ma jeszcze nadrzędny cel (tak mi się wydaje)...
Zgoda, choć mi się wydaje za wcześnie jeszcze na ten etap. Na razie nie odbył się jeszcze pierwszy lot i nie mają nawet luku towarowego. Z ich tempem na pewno szybko to opracują, ale testowanie tankowania pewnie dopiero za rok - dwa.

Zaraz pewnie będziecie mnie ściągać z obłoków ale co tam:

Ja uważam, że będą celować pierwszy lot na Marsa w 2022 roku i dlatego orbitalne tankowanie będzie jednym z priorytetów... Testowanie lądowania na Marsie i produkcji na nim paliwa jest powodem, że tak się spieszą.
Moc obliczeniowa dwóch Commodore 64 wystarcza do lądowania na księżycu!

Offline Tantal

  • Kościoła Latających Bojlerów
  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 770
  • per aspera ad astra
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #5107 dnia: Sierpień 03, 2021, 12:17 »
2022 na Marsa to jednak chyba trochę Elon Time. 2024, owszem. Wysłanie czegoś konkretnego w "hinduskim stylu" (sonda do obserwacji z orbity bez lądowania) nie powinno być problemem. Jakiś automatyczny obserwator zostałby na orbicie, a sam Starship mógłby podejść do lądowania, tym razem w stylu SpaceX: nie to, żeby od razu się udało, ale pozwalając zebrać duuużo użytecznych danych  ;)
« Ostatnia zmiana: Sierpień 03, 2021, 12:21 wysłana przez Tantal »

Offline Aga Bej

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 859
  • Kim jest John Gald?
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #5108 dnia: Sierpień 03, 2021, 12:38 »
Jeśli odpowiedzią Muska, miało by być wylądowanie na Marsie i umieszczenie na powierzchni dźwigiem napędzanej bateriami słonecznymi Tesli Cybertruck, to jestem gotów czekać nawet do 2030 ;D
Podbój kosmosu jest zbyt poważną sprawą by zostawić go w rękach państwowych agencji.

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3818
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #5109 dnia: Sierpień 03, 2021, 12:42 »
A jak już SS będzie wynosił regularnie satelity, można myśleć o tankowaniu na orbicie, wersjach księżycowych czy co tam fantazja przyniesie.
Myślę, że tankowanie na orbicie będzie mimo wszystko jednym z priorytetów podobnie jak starship towarowy. To przyspieszenie budowy i wręcz fantastyczne tempo pracy w Boca Chica ma jeszcze nadrzędny cel (tak mi się wydaje)...
Zgoda, choć mi się wydaje za wcześnie jeszcze na ten etap. Na razie nie odbył się jeszcze pierwszy lot i nie mają nawet luku towarowego. Z ich tempem na pewno szybko to opracują, ale testowanie tankowania pewnie dopiero za rok - dwa.

Zaraz pewnie będziecie mnie ściągać z obłoków ale co tam:

Ja uważam, że będą celować pierwszy lot na Marsa w 2022 roku i dlatego orbitalne tankowanie będzie jednym z priorytetów... Testowanie lądowania na Marsie i produkcji na nim paliwa jest powodem, że tak się spieszą.

Nie, nie przesadzajmy jednak z tymi datami :) Sądzę, że wejście na orbitę i sprowadzenie całości bezpiecznie na Ziemię kilka razy (powtórzenie tego wyczynu niemalże wzorcowo) to zajmie im z dobre 3-4 lata. Przyjmuję na spokojnie, że rok 2024-25 jest naprawdę realny aby loty orbitalne opanować w wersjach pojazdów stricte testowych (czyli np.bez funkcjonalnej ładowni, w wersji czystych konserw) do perfekcji. Skonstruowanie pierwszego w pełni funkcjonalnego SS w wersji towarowej zajmie im na pewno jeszcze kolejne 3 lata, także być może pierwsza w pełni funkcjonalna wersja z ładunkiem testowym czy już użytecznym mogłaby wystartować w tym 2025... o Marsie jednak na razie bym zapomniał, SpaceX musi to wszystko zdrowo opanować tu na podwórku domowym tj.orbitalnym. Ten rok 2025 naprawdę przyjmuję z reką na sercu bardzo optymistycznie.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline perian

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1441
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #5110 dnia: Sierpień 03, 2021, 17:01 »
Oni doskonale wiedzą jaki jest cel. Jak im się uda wejść na orbitę (i booster będzie wracał cały) i wracać na Ziemię Starshipem to wtedy rzucą wszystkie zasoby na opracowywania kolejnych wersji Starshipa. Dlatego teraz latają czymkolwiek. Pewnie nadal nie wiedzą jaki będzie użyteczny udźwig SH+SS.

Jedno im trzeba przyznać, daty to są teoretyczne ale generalnie prą naprzód i fakt, że czegoś nie zrobią w terminie nie oznacza porażki a jedynie zmianę harmonogramu.

Offline robinson

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 660
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #5111 dnia: Sierpień 03, 2021, 18:12 »

Ci lepią, a tamten wyjeżdża z garażu

Online Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6529
  • Realista do bólu;-)
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #5112 dnia: Sierpień 03, 2021, 18:21 »
Oni doskonale wiedzą jaki jest cel. Jak im się uda wejść na orbitę (i booster będzie wracał cały) i wracać na Ziemię Starshipem to wtedy rzucą wszystkie zasoby na opracowywania kolejnych wersji Starshipa. Dlatego teraz latają czymkolwiek. Pewnie nadal nie wiedzą jaki będzie użyteczny udźwig SH+SS.

Jedno im trzeba przyznać, daty to są teoretyczne ale generalnie prą naprzód i fakt, że czegoś nie zrobią w terminie nie oznacza porażki a jedynie zmianę harmonogramu.
            ... wlasciwie teraz NASA przestawia sie na elon time, jesli nie bedzie gotowego SS w perspekty kilku lat do lotow na Ksiezyc,
to wlasciwie nikt nie bedzie sie denerwowal? Cos konkretnego musi sie stac w perspektywie roku czy dwoch? Chyba nic ...
Z powazaniem
                       Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Online wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #5113 dnia: Sierpień 03, 2021, 20:31 »
B4 właśnie transportują na stanowisko startowe?



https://twitter.com/elonmusk/status/1422608233995382791

Offline Tantal

  • Kościoła Latających Bojlerów
  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 770
  • per aspera ad astra
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #5114 dnia: Sierpień 03, 2021, 20:33 »
Fakt, nieduża ta makieta.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #5114 dnia: Sierpień 03, 2021, 20:33 »