Autor Wątek: Pierwszy start odzyskanego stopnia: SpaceX Falcon 9 | SES-10 | 31.03.2017  (Przeczytany 27154 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline deathrider

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1154
  • LOXem i ropą! ;)
Hej, bardzo się cieszę z kolejnego udanego startu/lądowania :)

Offline deathrider

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1154
  • LOXem i ropą! ;)
Według Marka udało się odzyskać jedną z owiewek w idealnym stanie.

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3819
Czy może ktoś przybliżyć na jakiej zasadzie tj. wg jakiego scenariusza te owiewki są odzyskiwane? Tak czy owak - SpaceX brnie mocno do przodu, tak trzymać.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline russex

  • Krystian Rusiniak
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1859
  • five, four, three, two, one - and Lift Off !!!
    • Młody Narodowiec
Jest mamy to !!! Raczej SpaceX to ma ale my wraz z nimi ;P

Elon Musk‏ @elonmusk · 7 godzin temu 
Incredibly proud of the SpaceX team for achieving this milestone in space! Next goal is reflight within 24 hours.

Ten to jest po prostu niesamowitym marzycielem :)
Mój osobisty blog Młody Narodowiec

"Śmiało dążyć tam, gdzie nie dotarł jeszcze żaden człowiek"

Polskie Forum Astronautyczne


Offline CamelXP

  • Zarejestrowany
  • *
  • Wiadomości: 7
  • LOXem i ropą! ;)
Ten to jest po prostu niesamowitym marzycielem :)
Marzyciel + $$$ = wizjoner ;)

Offline russex

  • Krystian Rusiniak
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1859
  • five, four, three, two, one - and Lift Off !!!
    • Młody Narodowiec
Emmm wie ktoś może, czy ten robot na barce zadziałał i "złapał" rakietę po wylądowaniu?
Mój osobisty blog Młody Narodowiec

"Śmiało dążyć tam, gdzie nie dotarł jeszcze żaden człowiek"

Offline Romek63

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1067
  • 67-my ROK EKSPLORACJI KOSMOSU
Tak. Sukces niezaprzeczalny ale teraz najważniejsze pytanie o ile ten sukces pozwoli obniżyć koszt startu Falcona 9 i na ile pozwoli przyspieszyć częstotliwość startów. Też mam nadzieję że wystarczająco znacznie i zapewni SpaceX znaczny wzrost zamówień na wynoszenie ładunków i co za tym idzie pieniądze na realizację kolejnych przecież super ambitnych projektów  :)

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Emmm wie ktoś może, czy ten robot na barce zadziałał i "złapał" rakietę po wylądowaniu?

Na NSF jest cytat z wypowiedzi Elona w którym mówi, że dron będzie używany do ustabilizowania rakiety tylko w czasie fal na morzu, tak żeby ludzie mogli bezpiecznie wejść na pokład. Teraz nie był używany.

Cytuj
The robot thing is in order to secure the rocket remotely.  We can't put, we can't put any people onboard if the rocket's sliding around because it's too dangerous.  So those little droids that people have seen are in order to remotely secure the legs of the rocket.  And so the rocket is stabilized, doesn't move around, and even in high seas we can still have a crew board the drone ship and safe the rocket.

[question as to when we'll see it in action]

Actually it might be, well certainly within the next few months.  But today was fine, like because the seas were so calm, the rocket's not moving around.  And so it's not, you don't really need the droids.  But it's kind of more like the heavy seas situation.  Remember that one where it was quite stormy and the booster was like sliding from one side of the drone ship to the other. Um. [laughter] It's like the only thing that stopped it from going overboard was there was like a lip on the edge.  So it's like banging into the lip and sliding to the side, banging into the lip.  But it made it to port.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Nagranie z konferencji prasowej. Szkoda, że niska jakość, ale można się czegoś dosłuchać. :)



Offline NilQ

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Czy może ktoś przybliżyć na jakiej zasadzie tj. wg jakiego scenariusza te owiewki są odzyskiwane? Tak czy owak - SpaceX brnie mocno do przodu, tak trzymać.
Swego czasu pojawił się taki nieoficjalny schemat. Ogólnie owiewki są wyposażone w silniczki manewrowe i spadochrony. W trakcie wejścia w atmosferę owiewki muszą się odpowiednio ustawić, aby zminimalizować tarcie powodujace uszkodzenia, potem miękkie lądowanie na spadochronach w oceanie. Z tego co mówiła kiedyś Gwynne, docelowo nie chcą nawet ich moczyć, więc pewnie będą chcieli je łapać jeszcze w powietrzu lub na czymś lądować. Podobno owiewki są warte 6 mln $.

Offline deathrider

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1154
  • LOXem i ropą! ;)
Jak jest z ceną owiewek ? Czy 6 mln$ za sztukę, czy komplet ?

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Jak jest z ceną owiewek ? Czy 6 mln$ za sztukę, czy komplet ?

Chyba komplet, sztuk nikt nie kupuje. :) Chociaż od teraz, to może się tak zacznie? ;)

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2406
Chyba komplet, sztuk nikt nie kupuje. :) Chociaż od teraz, to może się tak zacznie? ;)

Czyli coś takiego:

...miałoby kosztować ok. 3M$. Drogo, biorąc pod uwagę, że technologicznie nie powinno się toto różnić od np. kadłuba jachtu.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Borysie, pewnie cena obejmuje też dokumentację, która jest wymiarowo większa od osłony.

Poza tym - pewnie jest kilku producentów (certyfikowanych, flight proven itp) owiewek na całym świecie. I pewnie nie ma tutaj zbyt dużej konkurencji. A jak nie ma, to czemu nie podbić ceny? :)

Offline perian

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1442
  • LOXem i ropą! ;)
SpaceX kupuje na rynku czy robi je samodzielnie?

Owiewki są paskudnie drogie. Ale o ile piękniejsza jest rakieta z owiewką 5-metrową od RUAGa ;)

Polskie Forum Astronautyczne