Autor Wątek: Starlink - konstelacja SpaceX - wątek dyskusyjny.  (Przeczytany 131209 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2640
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #465 dnia: Maj 17, 2021, 22:28 »
Widziałem tę pierwszą grupę, napisałem o tym TU
The Dark Side of the Moon

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #466 dnia: Maj 17, 2021, 22:50 »
Jeszcze jeden przelot można dzisiaj wyhaczyć, 17 min. przed północą! Niestety u mnie nadciąga front atmosferyczny i chmury z wolna zaczynają pożerać niebo od południowego zachodu, więc chyba będzie lipa z obserwacji drugiego przelotu! :(
« Ostatnia zmiana: Maj 17, 2021, 23:30 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #467 dnia: Maj 18, 2021, 10:54 »
Jednak udało mi się załapać na drugi przelot w dniu 17 maja (przed północą). Akurat Lublin trafił tak szczęśliwie, że znalazł się w "przesuwającej się" nad Polską wąskiej dziurze w chmurach, gdzie na obrzeżach była cieniutka warstewka postrzępionych chmurek, przez którą właśnie mogłem obserwować najnowszy Starlink-train, szokująco jasny, jak na taką odległość od obserwatora. Mimo sporej wysokości, o wiele wyższej niż ta, do której przyzwyczailiśmy się przy oglądaniu dotychczasowych przelotów (na dwie doby po starcie) były niezwykle jasne (obstawiam na ok. 2mag, a może i nawet lepiej). Popatrzcie na fotkę, zrobioną w niewyszukany sposób przez mojego krajana-lubelaka (user:lemarc na  Astropolis):


Źródło

... jak widać pierwsza grupa (32 szt.) niezwykle jasna (widoczne były przez woal chmur!), druga grupa (20 szt. - widoczne na foto przy prawej krawędzi fotki) znacznie słabsza - satelity prawdopodobnie ustawione były (prawie) na sztorc względem Słońca (dlaczego: wyjaśniałem: TUTAJ), no i leciały wyraźnie rzadziej niż pierwsza grupa! Dodatkowym czynnikiem dla wyjątkowej jasności pierwszej grupy była (paradoksalnie) większa wysokość, bo satelity lecące w gęstej jeszcze zbitce kumulowały jasność w pojedyncze punkty.
« Ostatnia zmiana: Maj 18, 2021, 11:16 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline mss

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 9506
  • he/him
    • Astronauci i ich loty...
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #468 dnia: Maj 19, 2021, 08:53 »
@suchyy: przegląd wszystkich filmików na YT ze startów Starlinków do tej pory dał następującą statystyką po 30 takowych startach jak w załączniku (czy @suchyy u Ciebie podobne dane?):

Przed następnym startem zaplanowanym za tydzień - Falcon 9 | Starlink-29 | 26.05.2021.

Miłego liczenia!
"Why is it that nobody understands me, yet everybody likes me?"
- Albert Einstein

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #468 dnia: Maj 19, 2021, 08:53 »

Offline mss

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 9506
  • he/him
    • Astronauci i ich loty...
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #469 dnia: Maj 22, 2021, 03:17 »
Cytuj
flare from Starlink 1141, catalog number 45051.

"Why is it that nobody understands me, yet everybody likes me?"
- Albert Einstein

Offline mss

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 9506
  • he/him
    • Astronauci i ich loty...
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #470 dnia: Maj 26, 2021, 23:31 »
@suchyy:

Cytuj
Starlink-29 (Starlink V1.0-L28)  2021-044  - 26-05-2021 / 20:59:35 CEST
"Why is it that nobody understands me, yet everybody likes me?"
- Albert Einstein

Offline Limax7

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1123
  • .: I love comets :.
    • Link do Facebook:
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #471 dnia: Czerwiec 02, 2021, 21:26 »
Następny start Starlink-L29 nie prędko, chyba w lipcu i z zupełnie innego miejsca bo z zachodniego wybrzeża USA. Starlinki mają polecieć na orbitę o nachyleniu 70 stopni...

Ciekawe jak to się przełoży na ich obserwacje  ::)
Adam Hurcewicz
Uniwersał 150/900
Nikon D3200 + Nikkor AF-S 18-105mm + Sigma APO 70-300mm

Białystok, Polska
http://adamhurcewicz.wordpress.com

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #472 dnia: Lipiec 02, 2021, 23:20 »
Adam, ale już mamy trzy kolejne Starlinki na orbitach polarnych, które poleciały 30 czerwca w misji: Transporter-2. Szkoda, że pogoda się akurat popaprała, bo jutro (tj. 3 lipca) ok. wpół do drugiej będzie widoczny potencjalnie z terenu Polski wysoki przelot tych nowych trzech Starlinków (3003, 3004, 3005) na skrzyżowaniu ze Starlinkami z ostatniej paczki (Starlink-29/V1.0-L28). Starlinki z paczki: V1.0-L28 będą ok. 4 min. wcześniej wychodziły z cienia Ziemi w gwiazdozbiorze Orła (40° S), po czym będą zmierzały ku wschodniemu horyzontowi, po drodze przecinając trajektorię trzech nowicjuszy polarnych, jak to widać w załączniku. Niżej wizualizacje ze Stellarium (vidoki FPV - Lublin) i z CelesTrak (wizualizacja orbitalna on-line Starlinków). Czwarty załącznik to aktualny TLEs dla wszystkich Starlinków na dzień dzisiejszy (dodałem inne satelity wizualne, aby ich nie mylić ze Starlinkami, łącząc źródła TLEs z CelesTral: starlink i visual).

PS Oczywiście nowe Starlinki lecą nadal w "łańcuszku" z pozostałymi maluchami  (łącznie 88 satelitów) - Transporter2-train na trzecią dobę po starcie (pisałem o tym: TUTAJ), ale pozostałe satelity to mikrusy pewnie niewidoczne nawet przez lornetkę! Zweryfikować się nie da, bo u mnie zachmurzenie całkowite!  :(
« Ostatnia zmiana: Lipiec 03, 2021, 11:25 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #473 dnia: Lipiec 02, 2021, 23:35 »
... a tak wygląda na obecną chwilę pozycja orbity (na biało) nowych, trzech Starlinków polarnych (3003, 3004, 3005, wystrzelonych w misji: Transporter-2) wobec orbity pozostałych 10-ciu Starlinków polarnych (wystrzelonych w misji: Transporter-1) na tle całej konstelacji Starlink:
Źródło.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 03, 2021, 11:12 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #474 dnia: Lipiec 07, 2021, 09:47 »
A jak szanse na kolejne dni? Coś wiadomo?

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #475 dnia: Lipiec 10, 2021, 11:40 »
A jak szanse na kolejne dni? Coś wiadomo?

Soorki, że wcześniej nie odpowiedziałem, ale moja "blaszanka" zaczęła się buntować (wygląda, że zasilacza do wymiany/naprawy), a nie lubię pisać "ze szkła" (nie wiem jak Ci młodzi smartzombi mogą bez przerwy wlepiać gały w te szkiełka  ::) )!

Z mojej lubelskiej miejscówki dzisiaj (10 lipca) ostatni wieczorny przelot CSS: górowanie (22:02:39 |10° SSW) i wejście w cień Ziemi niecałe 3° pod i tuż za Antaresem.
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24495
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #476 dnia: Wrzesień 08, 2021, 03:10 »
Czy bardziej sensowne wydaje się zadanie pytania nie czy, ale kiedy dojdzie do kolizji Starlinków ?

SpaceX Starlink satellites responsible for over half of close encounters in orbit, scientist says
By Tereza Pultarova 20 days ago

Starlink satellites might soon be involved in 90% of close encounters between two spacecraft in low Earth orbit.

SpaceX's Starlink satellites alone are involved in about 1,600 close encounters between two spacecraft every week, that's about 50 % of all such incidents, according to Hugh Lewis, the head of the Astronautics Research Group at the University of Southampton, U.K. These encounters include situations when two spacecraft pass within a distance of 0.6 miles (1 kilometer) from each other. (...)
https://www.space.com/spacex-starlink-satellite-collision-alerts-on-the-rise

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #477 dnia: Wrzesień 10, 2021, 22:42 »
Dzisiaj przyszedł mi taki mail:
Cytuj
Starlink is now available in limited supply in Poland!

Users can expect to see data speeds vary from 50Mb/s to 150Mb/s over the next several months as we enhance the Starlink system. There will also be brief periods of no connectivity at all.

As we launch more satellites, install more ground stations and improve our networking software, data speed, latency and uptime will improve dramatically.

To check availability for your location, visit starlink.com and re-enter your service address. If Starlink is not yet available in your area, you can place a deposit to hold your space in line for future service.

Pojawiła się też polskojęzyczna wersja strony www.starlink.com

Offline K.

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 50
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #478 dnia: Wrzesień 12, 2021, 14:45 »
Prawie 500zł/miesiąc... zbyt wielu chętnych raczej u nas nie znajdą.

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6535
  • Realista do bólu;-)
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #479 dnia: Wrzesień 12, 2021, 15:49 »
Prawie 500zł/miesiąc... zbyt wielu chętnych raczej u nas nie znajdą.
.... bo to tylko dla tych co maja sponsora :D Z powazaniem
                                                                                Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #479 dnia: Wrzesień 12, 2021, 15:49 »