Najstarszy kawałek Ziemi na Księżycu (znów na Ziemi) BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 2 LUTEGO 2019
Skała, w której wykryto ziemski okruch skalny / Credits - Belluci et al 2019W jednej ze skał z misji Apollo 14 udało się zidentyfikować odłamek skalny pochodzący z Ziemi. Ten odłamek ma około 4-4,1 miliarda lat. Jest to najstarsza znana ziemska skała. (...)
Okruch skalny ma masę około 2 gram i składa się kwarcu, skalenia oraz cyrkonu. Te minerały są bardzo nietypowe dla Księżyca, ale powszechne na Ziemi. Dalsza analiza tego okruchu skalnego wykazała, że powstał on w bardziej ziemskich warunkach utleniających przy dość niskiej temperaturze, niż w księżycowych redukujących.
Zaobserwowane minerały mogłyby skrystalizować się na Księżycu, jednakże wymagałoby to warunków, które dotychczas nie zarejestrowano w innych skałach powierzchniowych z naszego naturalnego satelity. Podobne warunki wymagałyby na Księżycu krystalizacji na głębokości około 170 km, skąd transport skały na powierzchnię jest raczej niemożliwy. Stąd wniosek, że ten okruch skalny dotarł z Ziemi.
Naukowcy doszli do wniosku, że ten mały kawałek skały skrystalizował się około 4-4,1 miliarda lat temu około 20 km pod powierzchnią naszej planety. Następnie, wskutek uderzenia innego obiektu w Ziemię, ten okruch “uciekł” z naszej planety, by później osiąść na Księżycu. (...)
https://kosmonauta.net/2019/02/najstarszy-kawalek-ziemi-na-ksiezycu-znow-na-ziemi/#prettyPhoto