Autor Wątek: SpaceX  (Przeczytany 1347565 razy)

0 użytkowników i 6 Gości przegląda ten wątek.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #945 dnia: Październik 02, 2012, 21:57 »
Jeszcze raz pierwszy test Grasshoppera, ale tym razem z kamery na pojeździe:


Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #946 dnia: Październik 05, 2012, 17:50 »
Byłem na prezentacji odnośnie drugorzędnych ładunków w lotach Falconów.

Obecne ceny za lot 1U CubeSata to około 200 tysięcy dolarów. Około 2x więcej od konkurencji. SpaceX nie jest zbyt tani i zbyt dobry dla drugorzędnych ładunków - dają sporo ograniczeń.

Pierwszy lot Dragon Laba - 2014 rok.

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2406
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #947 dnia: Październik 16, 2012, 23:57 »
Krótka informacja o nowym projekcie dużego silnika/rakiety. MCT - Mars Crew Transport?

Offline ViktoR

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 64
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #948 dnia: Październik 17, 2012, 00:17 »
Krótka informacja o nowym projekcie dużego silnika/rakiety. MCT - Mars Crew Transport?

"Shotwell said a possible payload range of the new rocket is 150-200t to low Earth orbit (LEO). A vehicle of that size would easily eclipse NASA's proposed Space Launch System, which will eventually be capable of launching 130t to LEO, making SpaceX's potential vehicle the most capable ever built by a wide margin."

No to NASA ma psikusa, jakieś zakłady co pierwsze poleci? SLS czy MCT?

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SpaceX
« Odpowiedź #948 dnia: Październik 17, 2012, 00:17 »

Offline alnitak

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 952
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #949 dnia: Październik 17, 2012, 00:25 »
Pytanie raczej czy którykolwiek poleci.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #950 dnia: Październik 17, 2012, 00:40 »
Chyba dwa lata już minęły od czasu, gdy było głośno o Falconach X, XX, itd. Tyle, że wtedy były to jakieś niesprawdzone przecieki, teraz zaś o MCT mówi szefostwo firmy. Poleci czy nie, zawsze ciekawie będzie poczytać, co nowego Musk czy jego ludzie wykombinowali.

Offline alnitak

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 952
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #951 dnia: Październik 17, 2012, 00:47 »
Najpierw niech Falcona Heavy wreszcie zrobią bo ma obsuwe na 2014.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #952 dnia: Październik 17, 2012, 01:19 »
Najpierw niech Falcona Heavy wreszcie zrobią bo ma obsuwe na 2014.

A czy obsuwa z tą rakietą nie spowodowana została decyzją o zastąpieniu silników Merlin 1C mocniejszymi wersjami (tak aby zniwelować trochę ilość jednostek napędowych FH - których o ile dobrze pamiętam było 27)?

Offline alnitak

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 952
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #953 dnia: Październik 17, 2012, 01:31 »
Przecież od początku FH miał mieć Merliny 1D.Przypominam że wedlug zapowiedzi pod koniec tego roku ta rakieta miała już stać na wyrzutni w Vanderberg.A tu cisza.

LooZ^

  • Gość
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #954 dnia: Październik 17, 2012, 01:37 »
Nic mnie tak nie irytuje, jak marudzenie w wątkach o prywatnych firmach kosmicznych.

"Oh jej, a one miały być już niedługo"
"Oh jej, a przecież pod koniec roku miały już latać"
"Oh jej, silnik im wybuchł, widać że to nic nie warte"

Chłopie, jeden z drugim, czy ty w ogóle wiesz, co to jest zarządzanie projektem? Zbuduj dom kiedyś jeden z drugim bez opóźnień, to pogadamy. 90% projektów kończy się opóźnieniami. Kropka.

A informacja świetna, 200 ton na LEO, ależ to będzie musiała być potężna rakieta :) Nie mogę się doczekać bardziej szczegółowych informacji :) No i w wyścigu stawiam na MCT, a nie na SLS ;)

Offline zamb

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 115
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #955 dnia: Październik 17, 2012, 01:49 »
Szczerze mówiąc, jeśli miałbym stawiać co z tego faktycznie powstanie to też stawiałbym na MCT, pomimo tego jakiegoś bajkowo brzmiącego udźwigu... co do SLS też mam jakieś obawy...

Offline alnitak

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 952
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #956 dnia: Październik 17, 2012, 01:52 »
Po prostu w przeciwienstwie do niektorych jak zobacze cyferke "200 ton" to nie sikam z wrażenia ale wole poczekać na konkrety i przyjrzeć się co wynikło z innych,znacznie mniej ambitnych zapowiedzi.Choć oczywiscie bardzo chcialbym aby kiedyś udało się to zrealizować.

LooZ^

  • Gość
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #957 dnia: Październik 17, 2012, 01:58 »
SpaceX to nie firma Pana Staszka spod Torunia, tylko firma która wpisała się w historię ludzkości. Elon Musk to nie autor powieści s-f, tylko człowiek co roku zgarniający jakąś nagrodę za największego wizjonera na świecie.

Nie określiłbym mojej reakcji jako "sikanie z wrażenia", ale jakby Musk powiedział, że jutro lecimy na Marsa, to zacząłbym się pakować.

Offline alnitak

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 952
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #958 dnia: Październik 17, 2012, 02:07 »
LooZ nawet nie wiesz jak bardzo chciałbym odszczeknąć kiedyś to co napisałem i przyznać,że byłem zbytnim pesymistą w tej kwestii.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #959 dnia: Październik 17, 2012, 02:51 »
Dla tych co chcą obstawiać MCT vs SLS pragnę przypomnieć, że SpaceX byłby dzisiaj w polu ze swoimi dokonaniami gdyby nie środki finansowe z NASA ;) Tutaj agencja ma większa możliwości, chociaż wiadomo, że jest także przez to podatna na polityczne animozje.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SpaceX
« Odpowiedź #959 dnia: Październik 17, 2012, 02:51 »