Autor Wątek: Tianzhou-2 - CZ-7 | Wenchang | 29.05.2021  (Przeczytany 6151 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline mss

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 9496
  • he/him
    • Astronauci i ich loty...
Odp: Tianzhou-2 - CZ-7 | Wenchang | 29.05.2021
« Odpowiedź #45 dnia: Maj 30, 2021, 17:56 »
Nie, bo jest ściśle związany z CSS jak Progress z ISS więc wszystko co z CSS niech będzie w jednym dziale!

CSS też nadal do chwili przybycia załogi z Shenzhou-12 też jest przecież bezzałogowa. a od samego początku jest dziale załogowym !
« Ostatnia zmiana: Maj 30, 2021, 17:58 wysłana przez mss »
"Why is it that nobody understands me, yet everybody likes me?"
- Albert Einstein

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Tianzhou-2 - CZ-7 | Wenchang | 29.05.2021
« Odpowiedź #46 dnia: Maj 30, 2021, 18:56 »
Zatem mamy kilka kwestii do ewentualnego uzupełnienia. Wydaje mi się, że wątek o CSS będzie podobny do tego o ISS, szczególnie gdy tajkonauci dotrą. Może zostać w tym przypadku w tym dziale - ten zaś wątek o TZ-2 przeniosę do działu bezzałogowego.

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Tianzhou-2 - CZ-7 | Wenchang | 29.05.2021
« Odpowiedź #47 dnia: Maj 31, 2021, 23:58 »
China Space Station: What has Tianzhou-2 cargo spacecraft delivered?
Updated 20:55, 31-May-2021 Cao Qingqing

Cytuj
It is composed of two segments, a cargo compartment with a diameter of 3.35 meters and a propulsion compartment with a diameter of 2.8 meters. Supplies are loaded inside the pressurized cargo section and propellant in the propulsion section.

The cargo compartment has a room of around 40 cubic meters, with 208 lockers to store different categories of goods.

Various supplies for the astronauts and space experimental gear are stored inside the lockers. There are also two spacesuits for extra-vehicular activities, each weighing more than 100 kilograms.
https://news.cgtn.com/news/2021-05-30/China-Space-Station-What-does-Tianzhou-2-cargo-spacecraft-look-like--10GpmuoPgQ0/index.html

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Tianzhou-2 - CZ-7 | Wenchang | 29.05.2021
« Odpowiedź #48 dnia: Czerwiec 01, 2021, 13:42 »
China Space Station: What has Tianzhou-2 cargo spacecraft delivered?
Updated 20:55, 31-May-2021 Cao Qingqing

Cytuj
It is composed of two segments, a cargo compartment with a diameter of 3.35 meters and a propulsion compartment with a diameter of 2.8 meters. Supplies are loaded inside the pressurized cargo section and propellant in the propulsion section.

The cargo compartment has a room of around 40 cubic meters, with 208 lockers to store different categories of goods.

Various supplies for the astronauts and space experimental gear are stored inside the lockers. There are also two spacesuits for extra-vehicular activities, each weighing more than 100 kilograms.
https://news.cgtn.com/news/2021-05-30/China-Space-Station-What-does-Tianzhou-2-cargo-spacecraft-look-like--10GpmuoPgQ0/index.html

... no to wygląda na to, że pierwsza ekipa, przygotowywana do lotu na CSS ma już na pokładzie stacji to co niezbędne. Dobrze zrozumiałem, co mówił kierownik misji Tianzhou-2 Yang Yanbo, że w najbliższych dwóch latach planują 11 lotów na CSS (łącznie)?

No i chyba znalazłem odpowiedź na moje pytanie, które zadałem: TUTAJ

Cytat: suchyy
... Najbardziej zdziwiło mnie, że moduł Tianhe "świecił" wyjątkowo żółto-złotym światłem, Ktoś coś wie na ten temat (obserwował/potwierdzi)!? W zeszłym roku oglądałem podobny przypadek, był to japoński Bocian (przy wysokim przelocie) z dostawą na ISS, ale ten satelita był owinięty folią termiczną w złotym kolorze. ...

... na grafikach, obrazujących wygląd Tianhe, panele solarne są przedstawiane w kolorze niebieskim (od wierzchu):



... i na tej podstawie nie można było właściwie nic konkretnego powiedzieć, jak to jest faktycznie w realu. Po ostatniej transmisji z dokowania Tianzhou-2 do Tianhe na obrazkach z kamerek widać, że panele od spodu są w kolorze miedzianym (w załączniku 1), to by wyjaśniało moją obserwację!

Najbliższe przeloty Tianhe z zadokowanym już modułem cargo (a może i z załogą na pokładzie, czyli łącznie z zadokowanym dodatkowo: Shenzhou-12), widoczne z terenu Polski południowo-wschodniej będą:

 - w godzinach porannych 24, 26, 27, 28, 29 czerwca, najwyższy przelot u mnie w Lublinie (czas dla górowania w CEST),

27.06.21 / 03:06:22 / 14° S / z lewej strony Księżyca i pod Saturnem (przeszkadzać będzie Księżyc, zbliżający się do pełni i rozjaśniające się niebo)-załącznik 2,

- w godzinach wieczornych 4, 5, 6, 7, 8, 10 lipca, najwyższy i najlepszy przelot u mnie w Lublinie (czas dla górowania CEST),

07.07.21 / 21:47:28 / 14° S /  nad gwiazdą Antares ze Skorpiona (przeszkadzać będzie rozjaśnione niebo, jak to po zachodzie Słońca w "białe noce". Za "Tiangong w budowie" będzie poruszał się wizualny śmieć SL-16 R/B (5-4 mag),  skośną do CSS trajektorią, którą zaznaczyłem na zrzucie - załącznik-3.
Satelity konstelacji Starlink, które widać na obu wizualizacjach to obiekty na orbitach operacyjnych, raczej słabe (7-6mag) w tych warunkach nie powinny przeszkadzać w identyfikacji CSS (być może składającej się już w lipcu z trzech elementów!).
Ciekaw jestem jaka będzie jasność rozrastającej się CSS w czasie wieczornego przelotu w lipcu. Warunki oświetlenia przez Słonce CSS będą dobre, zarówno dla przlotów rannych, jak i wieczorowych - punkt przeciwsłoneczny znajdować się będzie w okolicach trajektorii przelotu Przypominam, że obserwowany przeze mnie w czasie ostatniego widocznego w maju przelotu sam moduł bazowy Tianhe miał jasność ok.: 3-2,5mag i niezwykłą, jak na satelity barwę (pomarańczowo-złotą), o czym pisałem wyżej.


« Ostatnia zmiana: Czerwiec 01, 2021, 14:09 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Tianzhou-2 - CZ-7 | Wenchang | 29.05.2021
« Odpowiedź #48 dnia: Czerwiec 01, 2021, 13:42 »