Autor Wątek: Program TVP "SONDA 2" (2016 - ...)  (Przeczytany 70714 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2633
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: Program TVP "SONDA 2" (2016 - ...)
« Odpowiedź #120 dnia: Luty 23, 2017, 20:17 »
Pierwszy sezon Sondy2 obejrzałem w całości, głównie z powodu SONDY, ale także aby wiedzieć czy coś się zmienia w jego trakcie.
Drugi sezon zacząłem oglądać, ale powiem szczerze, że nie oglądałem już większości odcinków. Z tych powodów o których pisali wyżej inni.
Ogromnym nadużyciem tego programu jest (a, napiszę sobie kolokwialnie) jechanie na popularności SONDY. Z SONDĄ ma on niewiele wspólnego, poziom ma dość niski, choć nie wśród innych pozycji TVP, bo na tym tle naprawdę wyróżnia się na plus, ale w porównaniu do SONDY i do... oczekiwań. I stąd krytyka programu, który przecież sam w sobie nie jest zły.
The Dark Side of the Moon

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3819
Odp: Program TVP "SONDA 2" (2016 - ...)
« Odpowiedź #121 dnia: Luty 24, 2017, 08:22 »
Nie ukrywam, że mimo narzekań moich jak i kolegów, znajomych itd. chciałbym, aby SONDA 2 pozostała na ekranie. Nie ma obecnie alternatywy i pomysłu na coś innego. Telewizja edukacyjna nadal strasznie kuleje, ale - tak jak napisał Radek - S2 to i tak perełka na tle reszty ramówki.
P.Tomek powinien jednak bardziej słuchać opinii widzów, odrzucić co prawda zwykły, prymitywny hejt, ale pod uwagę wziąć rzeczowe opinie. Jeśli sezon 3 powstanie - powinien wreszcie oprzeć się na polemice, nie przypominać lekcji / sprawozdania / raportu.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline gelo

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 215
Odp: Program TVP "SONDA 2" (2016 - ...)
« Odpowiedź #122 dnia: Luty 24, 2017, 16:51 »
Na TVP 1 puszczają też program "Jak to działa". Widziałem kilka odcinków, uważam że są bardzo bogate w wiedzę i dobrze zrobione. W Sondzie jest sporo uproszczeń, powierzchowne zaglądanie do tematów (dawno nie oglądałem, ale takie wrażenie wcześniej odniosłem), a ten program jest pod tym względem znacznie lepszy. Co prawda tematyka może jest trochę inna (bardziej skupia się na konkretnych przedmiotach, a Sonda chyba na zjawiskach), ale dużo jest przy okazji szerzej wiedzy. Oczywiście piszę to pamiętając, że program nie jest skierowany do ludzi, którzy na co dzień siedzą w świecie nauki. Co ciekawe puszczają go też na TVP ABC. Dziwne czasy, kiedy w telewizji dla dzieci są lepsze programy niż na większości stacji...

Offline Rafał

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 812
  • Nie zapomnijmy o Wenus.
Odp: Program TVP "SONDA 2" (2016 - ...)
« Odpowiedź #123 dnia: Lipiec 15, 2018, 12:06 »
Czy ktoś oglądał piątą serię?

Obejrzałem ostatnie odcinki (86,85): jest ok jak na program popularnonaukowy na poziomie podstawówki (to nie żart, prezentowana jest wiedza na wysokości 5-6 klasy szkoły podstawowej). Forma wyewoluowała w kierunku serii wywiadów z gośćmi. Dyskusji nadal brak, choć goście są ciekawi i aż się proszą o ciekawe pytania. Pojawiają się pojedyncze eksperymenty wykonywane w dużym pośpiechu. Jest trochę mniej chaosu niż w pierwszych odcinkach, temat zostaje bardziej zgłębiony, ale często ucieka logiczny ciąg i brakuje powiedzenia B (po A). Przykładowo na końcu odcinka o logistyce prowadzący w końcu zastanowił się jak będzie wyglądać w przyszłości i skwitował to zdaniem "na pewno będzie lepsza"... Powiedzieć, że brakuje dotarcia do granic nauki i wiedzy (co było charakterystyczne dla oryginalnej Sondy) to jak nic nie powiedzieć.

YouTube ma do zaoferowania wiele lepszych programów, ale oczywiście Sonda 2 jako misję samej popularyzacji w telewizji można traktować pozytywnie.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 15, 2018, 15:09 wysłana przez Rafał »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Program TVP "SONDA 2" (2016 - ...)
« Odpowiedź #123 dnia: Lipiec 15, 2018, 12:06 »

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2633
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: Program TVP "SONDA 2" (2016 - ...)
« Odpowiedź #124 dnia: Wrzesień 01, 2018, 17:30 »
Znam Tomasza Rożka z różnych projektów, z występów w telewizji śniadaniowej TVN, gdzie opowiadał o nauce, z Youtube (Nauka. To lubię), z radiowej Trójki, gdzie od poniedziałku do czwartku odpowiada na "Pytania z kosmosu" i bardzo go cenię jako popularyzatora nauki głównie wśród dzieci.
Program nazwany SONDA 2 też jest OK., pisałem już o tym wielokrotnie, ale nie jako SONDA DWA, a jako program popularno-naukowy dla młodzieży. Niezły, choć - tak uważam - z niewykorzystanym potencjałem SONDY.
Miałem swoją wizję na ten program, odmienną od tej, którą realizuje Tomasz Rożek, ale... to on robi program i jego prawo do tego.

Tylko faktycznie od początku mało było SONDY w Sondzie dwa i niestety było coraz mniej. Aż do całkowitego jej braku. Została tylko nazwa, czyli... marketing. Szkoda, wielka szkoda.
Bo program nie jest zły, a na tle tego co mamy, to nawet dobry, sam Tomasz Rożek jest dobry, ale to nie SONDA dwa.
I tak jak chwalę jego produkcje na Youtube, jak chwalę nawet (zdecydowanie zbyt krótkie) "Pytania z kosmosu", bo te często kierowane są wprost do dzieci, to tu krytykuję, mniej sam program, a bardziej swego rodzaju oszukanie fanów SONDY "Sondą 2".
The Dark Side of the Moon

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Program TVP "SONDA 2" (2016 - ...)
« Odpowiedź #125 dnia: Styczeń 31, 2019, 21:57 »
Wychodzi na to, ze w 2019 Sonda 2 nie wróci na antenę TVP   :(

TVP jeszcze nie zaprezentowało swojej wiosennej oferty programowej, jednak jak twierdzi Tomasz Rożek program "Sonda 2" najprawdopodobniej nie powróci na antenę. "Od wielu tygodni nie potrafię uzyskać żadnej odpowiedzi" - napisał na Twitterze prowadzący.

https://kultura.onet.pl/film/wiadomosci/program-sonda-2-powroci-na-antene-tvp1-rozek-nie-wiem/wh8wf2z

I to się nazywa misja publiczna TVP  >:(

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2633
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: Program TVP "SONDA 2" (2016 - ...)
« Odpowiedź #126 dnia: Luty 12, 2019, 19:21 »
Rozmawiałem z Tomaszem Rożkiem, niestety Sonda 2 nie wróci na antenę. We wiosennej ramówce Sondy 2 nie będzie.
I raczej bym się nie łudził, że wróci np. na jesień, nie po to się ubija program z dość dobrą oglądalnością, najpierw przesuwając dni i godziny emisji, aby nikt już się nie połapał kiedy jest pora na program, aby do niego wracać.
Szkoda.
The Dark Side of the Moon

Online Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6533
  • Realista do bólu;-)
Odp: Program TVP "SONDA 2" (2016 - ...)
« Odpowiedź #127 dnia: Luty 12, 2019, 20:20 »
Widac, bez dialektyki ni hu hu;-) Na modle wiesci z ambony o nowych dogmatach sie nie da;-);-);-) Z powazaniem
                                                               Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Program TVP "SONDA 2" (2016 - ...)
« Odpowiedź #128 dnia: Maj 20, 2020, 13:50 »
Również Tomasza Rożka nie będzie w radiowej "Trójce".

Tomasz Rożek odchodzi z Trójki. "Nie potrafię być lojalny wbrew moim poglądom"
20.05.2020

W porannej audycji Programu Trzeciego Polskiego Radia wyemitowano ostatni odcinek "Pytań z kosmosu" dr. Tomasza Rożka. Dziennikarz i popularyzator nauki pożegnał się ze słuchaczami. - Obawiam się, że jutro już nie będę miał audycji – mówi w rozmowie z WP. (...)
https://teleshow.wp.pl/tomasz-rozek-odchodzi-z-trojki-nie-potrafie-byc-lojalny-wbrew-moim-pogladom-6512499642615937a

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Program TVP "SONDA 2" (2016 - ...)
« Odpowiedź #128 dnia: Maj 20, 2020, 13:50 »