Autor Wątek: Nowe planety pozasłoneczne (IV kwartał 2011)  (Przeczytany 24410 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23263
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Nowe planety pozasłoneczne (IV kwartał 2011)
« Odpowiedź #60 dnia: Listopad 28, 2011, 22:18 »
Denerwuje mnie ta ekipa HAPRS. Coś się nie potrafią określić (chyba, że teraz to pomyłka była na EPE). Odległość planety GJ 667C c zmieniono ponownie, tym razem na 0,12 AU!! To jeszcze korzystniejsza wartość, patrząc na zakres ekosfery ;). Ale już nie chcę pisać trzeciego posta na blogu :P. Zamieszanie.

Mnie to zamieszanie się podoba, tym bardziej, że 0,12 AU jest ciekawsze od 0,1 AU w tym przypadku! :)

Offline tommi59

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 292
  • explorer altered states
Odp: Nowe planety pozasłoneczne (IV kwartał 2011)
« Odpowiedź #61 dnia: Listopad 29, 2011, 11:09 »
0.121 AU 28.1 dnia obiegu

Offline sp3uca

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 65
  • Patrzę w niebo.
Odp: Nowe planety pozasłoneczne (IV kwartał 2011)
« Odpowiedź #62 dnia: Listopad 29, 2011, 21:37 »
Jest możliwe że przy takiej orbicie jest w rezonansie w związku z czym cały czas tylko jedną stroną jest zwrócona ?
Wtedy rozbłyski wypalały by tylko jedną półkulę, a na drugiej w ciemnościach coś się wykluło ?

Andrzej

Offline Szaniu

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1698
  • Szepty Ziemi.
Odp: Nowe planety pozasłoneczne (IV kwartał 2011)
« Odpowiedź #63 dnia: Listopad 29, 2011, 22:17 »
Mnie to zamieszanie się podoba, tym bardziej, że 0,12 AU jest ciekawsze od 0,1 AU w tym przypadku! :)
To akurat prawda :)
Jest możliwe że przy takiej orbicie jest w rezonansie w związku z czym cały czas tylko jedną stroną jest zwrócona ?
Wtedy rozbłyski wypalały by tylko jedną półkulę, a na drugiej w ciemnościach coś się wykluło ?

Andrzej
Planety krążące wokół czerwonych karłów (taką jest GJ 667C c) często popadają w orbitę synchroniczną, czyli właśnie są zwrócone stale jedną stroną ku gwieździe. Z resztą podobna jest sytuacja z pomarańczowymi karłami. Z tego co pamiętam to ta blokada planety następuje po około 4-5 mld lat w przypadku czerwonych karłów, a w przypadku pomarańczowych po 6-7 mld lat istnienia układu.

Nie jestem jednak teraz tego pewien. Nie mam też na tą chwilę dostępu do swojego komputera. Jutro postaram się odszukać papier, z którego pamiętam te informacje.

W każdym razie póki co nie znamy chyba wieku gwiazdy GJ 667C, a zresztą trzeba by przemyśleć czy z uwagi na fakt, że GJ 667 to układ potrójny, sytuacja będzie w tym przypadku nieco inna. Choć osobiście nie wydaje mi się aby miało to mieć jakiś bardziej znaczący wpływ.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Nowe planety pozasłoneczne (IV kwartał 2011)
« Odpowiedź #63 dnia: Listopad 29, 2011, 22:17 »

Offline tommi59

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 292
  • explorer altered states
Odp: Nowe planety pozasłoneczne (IV kwartał 2011)
« Odpowiedź #64 dnia: Listopad 30, 2011, 11:00 »
Planeta o masie 4 czy wiecej mas ziemi ma na pewno rozlegla atmosfere wiec takie flarowanie gwiady specjalnie jej nic nie zrobi przynajmniej dla c (GJ667Cc).Co do synchronizacji planeta ta napewno jest zsynchronizowana albowiem sily plywowe tej gwiazdy moga siegac niemal do 0.3 AU aby zablokowac ruch obrotu planety i im blizej ona jest tym szybciej to nastapi.Czynniki takie jak ekscentryczna orbita uklad potrojny lub podwojny ttv,rezonans z inna planeta spowalnia proces synchronizacji.Mozliwe jak w przypadku merkurego ze spora czesc planet bedzie rezonowala 2/3.Jakkolwiek (tidal locking)jest niekoniecznie rzecza niedobra gdyz na wielu planetach ktore sa zbyt blisko swej gwiazdy i sa odwrocone tylko jedna strona zycie powstanie(moze istniec) w tzw terminatorze

Offline tommi59

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 292
  • explorer altered states
Odp: Nowe planety pozasłoneczne (IV kwartał 2011)
« Odpowiedź #65 dnia: Listopad 30, 2011, 11:11 »
Zakres synchronizacji zalezy od masy gwiazdy.0.2 masy slonca-0.15-0.17 AU     0.25masy slonca-0.2 AU    0.3masy slonca (gj581,gj876)-0.25   gj667C-0.3 AU ,  gwiazdy typu K2-0.35 AU  G2-0.4 AU, F2-0.45 AU

Offline tommi59

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 292
  • explorer altered states
Odp: Nowe planety pozasłoneczne (IV kwartał 2011)
« Odpowiedź #66 dnia: Listopad 30, 2011, 14:31 »
http://adsabs.harvard.edu/abs/2011sf2a.conf....3B  -Bardzo interesujace info  planeta B pictoris b mogla tranzytowac w 1981 roku ! Inklinacja jej orbity 88,5 stopnia moze wychwyca tranzyt w ciagu 10 lat to byloby niezwykle tak daleki tranzyt od gwiazdy

Offline Szaniu

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1698
  • Szepty Ziemi.
Odp: Nowe planety pozasłoneczne (IV kwartał 2011)
« Odpowiedź #67 dnia: Listopad 30, 2011, 16:05 »
Planeta o masie 4 czy wiecej mas ziemi ma na pewno rozlegla atmosfere wiec takie flarowanie gwiady specjalnie jej nic nie zrobi przynajmniej dla c (GJ667Cc).
No właśnie nie na pewno. Atmosfera może być zdegradowana już w fazie ewolucji układu (choćby zasoby wodne mogą ucierpieć). Planety w synchronicznej rotacji mają dużo słabsze pole magnetyczne. Są więc szczególnie narażone na różne efekty płynące z aktywności gwiazdy czy nawet czynników zewnętrznych (galaktycznych). Czytałem też kiedyś o możliwości zapadnięcia się atmosfery po ciemnej stronie planety.

Offline tommi59

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 292
  • explorer altered states
Odp: Nowe planety pozasłoneczne (IV kwartał 2011)
« Odpowiedź #68 dnia: Listopad 30, 2011, 20:17 »
Z dotychczas odkrytych tranzytujacych exoplanet poza strefa utraty masy wszystkie maja rozlegla atmosfere wiec przypuszczam ze tak jest  tez w przypadku gj667Cc.Dlaczego mialyby planety zsynchronizowane miec slabsze pole magnetyczne?Mozliwosc zapadniecia atmosfery po ciemnej stronie jest ale musielibysmy uwierzyc ze planeta nie ma dystrybucji ciepla z oswietlonej strony na nieoswietlona-zwlaszcza ze przy duzych roznicach temperatur wieja bardzo silne wiatry i te dystrybucje zapewniaja

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Nowe planety pozasłoneczne (IV kwartał 2011)
« Odpowiedź #69 dnia: Listopad 30, 2011, 21:07 »
Czytałem też kiedyś o możliwości zapadnięcia się atmosfery po ciemnej stronie planety.

To na razie jeszcze tylko teoria, prawda? Brzmi ciekawie!

Offline Szaniu

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1698
  • Szepty Ziemi.
Odp: Nowe planety pozasłoneczne (IV kwartał 2011)
« Odpowiedź #70 dnia: Listopad 30, 2011, 21:22 »
Dlaczego mialyby planety zsynchronizowane miec slabsze pole magnetyczne?
Mam akurat dwa papiery dotyczące tego u siebie na kompie. Niestety znów na nim nie jestem :/. Jutro postaram się to wrzucić. Jednak co do wniosków jestem pewnien: planety gwiazd M/K, zwrócone stale jedną stroną ku gwieździe są słabiej chronione przed ich atakami. Barbarzyństwo! :P
Czytałem też kiedyś o możliwości zapadnięcia się atmosfery po ciemnej stronie planety.

To na razie jeszcze tylko teoria, prawda? Brzmi ciekawie!
Tak, jednak zapewne takie kolapsy nie są za częste. Podałem to jako ciekawostkę bo też uważam to za bardzo ciekawe. Właściwie to zgadzam się z Tommim:
ze przy duzych roznicach temperatur wieja bardzo silne wiatry i te dystrybucje [ciepła] zapewniaja
co może zapobiegać zapadaniu się atmosfery.

Offline Szaniu

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1698
  • Szepty Ziemi.
Odp: Nowe planety pozasłoneczne (IV kwartał 2011)
« Odpowiedź #71 dnia: Grudzień 01, 2011, 17:35 »
To co obiecałem o ochronie planet uwięzionych w ekosferach czerwonych karłów:
http://arxiv.org/PS_cache/arxiv/pdf/1005/1005.0293v1.pdf

Cytuj
5 Conclusions.

Because of tidal locking, extrasolar planets with orbits in the habitable zone of K/M are likely to have much smaller magnetic moments than more distant planets. Combined with the strong ram pressure of dense and fast stellar winds and the high CME activity expected around young stars, this leads to the conclusion that such planets will have small magnetospheres which offer only limited magnetic protection.

The weak magnetic protection may lead to strong atmospheric erosion during the early stages of stellar evolution, which could be strong enough to erode the atmosphere or the planets’ water inventory via non-thermal atmospheric loss processes. Another consequence of the weak magnetic protection is a high flux of galactic cosmic rays and stellar energetic particles to the planetary atmosphere. This has implications for potential habitability, but also for the atmospheric chemistry and composition (e.g. destruction of atmospheric ozone).

These effects have also to be considered for missions studying biosignatures in the observed spectra of Earth-like exoplanets. Overall, the magnetic protection of exoplanets in the habitable zone of K/M stars can be weak, so that these planets may only be weakly shielded against stellar activity.

Offline tommi59

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 292
  • explorer altered states
Odp: Nowe planety pozasłoneczne (IV kwartał 2011)
« Odpowiedź #72 dnia: Grudzień 01, 2011, 21:02 »
Moga byc ale nie sa na pewno, poza tym zdarcie warstwy H/HE i nadmiaru wody wcale mnie nie zmartwi.Generalnie dotyczy to w szczegolnosci gwiazd typu M  pomaranczowe karly maja swoje ekosfery jednak dalej niz ich zasieg synchronizacji
« Ostatnia zmiana: Grudzień 01, 2011, 21:09 wysłana przez tommi59 »

Offline Szaniu

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1698
  • Szepty Ziemi.
Odp: Nowe planety pozasłoneczne (IV kwartał 2011)
« Odpowiedź #73 dnia: Grudzień 02, 2011, 13:02 »
Moga byc ale nie sa na pewno, poza tym zdarcie warstwy H/HE i nadmiaru wody wcale mnie nie zmartwi.Generalnie dotyczy to w szczegolnosci gwiazd typu M  pomaranczowe karly maja swoje ekosfery jednak dalej niz ich zasieg synchronizacji
Nic nie jest 'na pewno' ;). Ale przecież rozważamy najbardziej prawdopodobne możliwości.

Ale do rzeczy:

Dziś bardzo interesujące odkrycia! Przede wszystkim pierwszy w historii Gorący Jowisz krążący wokół czerwonego karła! - KOI-254 b. Parametry dość typowe:
Masa: 0,505 Mj
Promień: 0,96 Rj
Okres: 2,45 dnia

Ponad to znów ten ciekawy układy podwójny HU Arq(AB) oraz jego dwie planety. Nowe obliczenia pozmieniały nieco parametry orbit.

O tym też na BLOGU.

Offline Szaniu

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1698
  • Szepty Ziemi.
Odp: Nowe planety pozasłoneczne (IV kwartał 2011)
« Odpowiedź #74 dnia: Grudzień 05, 2011, 16:53 »
Liczę na nowe odkrycia więc zaczynam w tym wątku!

Konferencja Keplera już za 10 minut!

http://connect.arc.nasa.gov/kepler


Mała obsuwa w czasie ;)
« Ostatnia zmiana: Grudzień 05, 2011, 17:05 wysłana przez Szaniu »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Nowe planety pozasłoneczne (IV kwartał 2011)
« Odpowiedź #74 dnia: Grudzień 05, 2011, 16:53 »