Autor Wątek: SPD1 / Program Artemis  (Przeczytany 289009 razy)

0 użytkowników i 8 Gości przegląda ten wątek.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 12, 2018, 19:26 »
Statek już nabiera kształtów  :)

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 27, 2018, 10:41 »
Marek Florydziak donosi
http://florydziak.com/blogger/2018/01/koniec-iss-w-2025.html
za stroną
https://gizmodo.com/donald-trump-will-probably-ask-nasa-to-end-funding-for-1822401219
że Trump ma pomysł na zagospodarowanie od NASA pieniędzy na program księżycowy. Otóż podobnie jak Bush Jr chce on je wyciągnąć kosztem zakończenia finansowania ISS, tym razem do 2025 roku.
Jeśli tak to wkrótce NASA powinna się zastanowić nad misją deorbitacji stacji. Poza tym nie wiadomo czy Trump wygra kolejne wybory na drugą kadencję. Nie wiadomo czy kolejny prezydent będzie chciał kasować kosmiczny międzynarodowy ogródek  ;) jakim jest ISS.

Ja myślę, że pomysł Trumpa jest słuszny. ISS dość się nalatała i teraz czas na większą zabawę, czytaj loty BEO w tym załogowe lądowanie na Księżycu. Poza tym gdzieś czytałem, że już od roku fiskalnego 2019 będą pieniądze przeznaczone na realizację prezydenckiej księżycowej wizji w tym na partnerstwo z prywaciarzami.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 27, 2018, 10:45 »
Warto jednak tutaj dodać, że to dopiero początek dyskusji o końcu ISS. Ten moment musiał kiedyś nastąpić, ale z pewnością będą i tacy (a może już są?), którzy będą proponowali jednak wydłużenie obecności Stacji na orbicie.

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 30, 2018, 00:15 »
Bill Nelson wyraził obawy o miejsca pracy na Florydzie związane z ISS.

W marcu spotkanie w Tokio na Second International Space Exploration Forum z udziałem wysokiej rangi przedstawicieli agencji kosmicznych kwestia przyszłości ISS powinna być omawiana.

Jest problem zachowania ciągłości badań na orbicie po zakończeniu działania ISS.
Fakt, że jest ona kosztowna w funkcjonowaniu, ale z drugiej strony deorbitować sprawny obiekt , w sytuacji braku być może następnej stacji orbitalnej ,  wydaje się rozwiązaniem dyskusyjnym.

Mieliśmy długą przerwę w kosmicznych lotach Amerykanów po zakończeniu programu Apollo.
Teraz mamy jeszcze dłuższą przerwę w załogowych lotach Amerykanów na pokładzie ich pojazdów.
Może się zdarzyć , że przez dłuższy czas na orbicie możemy mieć tylko Chińską (międzynarodową) stację kosmiczną.
DSG ma być używana przez ludzi sporadycznie.

Potential end of the ISS raises concerns, presents opportunities
by Jeff Foust — January 26, 2018

(...) “If the administration plans to abruptly pull us out of the International Space Station in 2025, they’re going to have a fight on their hands,” Sen. Bill Nelson (D-Fla.), ranking member of the Senate Commerce Committee, said in a Jan. 25 statement.

Nelson said ending ISS operations in 2025 “would likely decimate Florida’s blossoming commercial space industry,” a reference to the commercial cargo and future commercial crew launches that will take place from Cape Canaveral as well as support for ISS research. The end of ISS operations would remove an anchor customer for cargo and crew vehicles.

That potential impact on the industry, he said, “is one of the reasons why Congress has directed NASA to look at extending the ISS to 2028 and to provide a plan to help scientists and researchers continue experimenting in low Earth orbit beyond that.” (...)

One potential forum for making announcements on the future of the station is the Second International Space Exploration Forum, scheduled for March 3 in Tokyo, which will be attended by high-level government officials from major spacefaring countries. At the first such event, held in Washington in January 2014, the Obama administration announced its intent to extend ISS operations from 2020 to 2024. (...)

http://spacenews.com/potential-end-of-the-iss-raises-concerns-presents-opportunities/

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 30, 2018, 00:15 »

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3818
Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 30, 2018, 08:07 »
Bardzo jestem ciekaw jak ostatecznie potoczy się w latach 20-tych los ISS. Jedno jest raczej oczywiste, Amerykanów jako przeecież zdecydowanego lidera programów kosmicznych - nie będzie stać na 2 stacje jednoczesnie. Całkiem zatem słuszne jest twierdzenie, że szkoda deorbitować i pozbywać się tym w pełni funkcjonalnego, wielkiego kompleksu orbitalnego w przypadku gdy jeszcze długo nie będzie jego następcy, bo Chińską Stację Kosmiczną ciężko nazwać stacją w przypadku gdy jeszcze nie istnieje i gdy nie wiadomo w jakim stopniu będzie objęta programem międzynarodowym. Jeżeli DSG będzie na papierze jeszcze w połowie lat 20-tych (a raczej tak to będzie wyglądać), to można być spokojnym o los ISS, wtedy ewentualna deorbitacja tego kompleksu naukowego nastąpiłaby na początku lat 30-tych. Przy okazji nie ma co się tu absolutnie kierować rosyjskimi bajkami o dokoptowaniu dalszych modułów do ISS i późniejszej ich separacji jako przyczółka dla nowej, rosyjskiej stacji orbitalnej. Wiadomo, że to megabujda na resorach.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 30, 2018, 08:22 wysłana przez station »
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

velo

  • Gość
Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 30, 2018, 09:31 »
Moment na poważniejsze rozmowy o deorbitacji ISS musiał kiedyś przyjść - i choć to mi się średnio podoba - to jakieś alokacje budżetu na konkretne rozwiązania (np techniczne) dotyczące deorbitacji będą musiały być przydzielone.

Podejrzewam, że podobny punkt znalazłby się w budżecie na ten lub przyszły rok również u alternatywnej prezydencji USA.

Offline Gibon

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 50
  • 3...2...1...Liftoff
Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 30, 2018, 13:00 »
Problem w tym, że niektóre ważne elementy stacji mają "gwarancję" do 2028 roku (przynajmniej według bloga Florydziaka), więc utrzymanie stacji do lat 30-tych nie tylko będzie wymagało utrzymania finansowania, ale pewno i jego zwiększenia.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 30, 2018, 13:01 »
Moim zdaniem 2028 to prawdopodobnie koniec dla ISS. Dalej się nie da.

Offline Gibon

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 50
  • 3...2...1...Liftoff
Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #23 dnia: Styczeń 30, 2018, 13:15 »
To by oznaczało, że czeka nas przerwa w obecności człowieka w kosmosie. DSG nawet jeszcze nie istnieje na papierze, a nawet rakiety zdolne wynieść moduł rozmiarów modułów ISS w okolice Księżyca jeszcze nie latają. 

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #24 dnia: Styczeń 30, 2018, 13:33 »
To by oznaczało, że czeka nas przerwa w obecności człowieka w kosmosie. DSG nawet jeszcze nie istnieje na papierze, a nawet rakiety zdolne wynieść moduł rozmiarów modułów ISS w okolice Księżyca jeszcze nie latają.

Oj, z tym "na papierze" to zdecydowanie przesada. :) Jest NextSTEP i NextSTEP-2, więc do 2020 jakieś prototypy naziemne powstaną. Więc optymistycznie bym napisał jest "pół" jest na papierze.

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3818
Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #25 dnia: Styczeń 30, 2018, 14:53 »
Moim zdaniem 2028 to prawdopodobnie koniec dla ISS. Dalej się nie da.

tzn. nie da się finansowo bez względu na DSG czy ze względu na DSG. Bo - sądzę - pod względem amortyzacji - to chyba tak źle nie będzie. Stacja póki co trzyma się znakomicie i mysle, że te następne 10 lat nie będzie aż tak krytyczne dla stacji, pomijając jakies zdarzenia losowe typu mikrometeoroidy itp. Wiem, gadam jak nie ja - zbyt duża dawka optymizmu w jednym poscie ;)
« Ostatnia zmiana: Styczeń 30, 2018, 14:55 wysłana przez station »
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline kuba_mar

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 65
Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #26 dnia: Styczeń 30, 2018, 16:39 »
Zastanowiłbym się jak długo pod względem technicznym mogłaby bezpiecznie funkcjonować cała stacja. Jeśli znacznie dłużej niż do powiedzmy połowy lat 20. to może pewnym rozwiązaniem byłaby stopniowa komercjalizacja udziałów w ISS. Podmioty prywatne mogłyby zacząć od przejęcia części choćby na potrzeby turystyki kosmicznej.

Offline Paweł Olechowski

  • Zarejestrowany
  • *
  • Wiadomości: 8
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #27 dnia: Styczeń 30, 2018, 18:03 »
Obawiam się iż przy tak niewielkiej ilości chętnych nie dałoby się wyjść na plus na takim biznesie. ISS rocznie pochłania trzy miliardy dolarów a obecnie jak trafi się chodź jeden turysta , płacący te 50 milionów to i tak jest święto.
« Ostatnia zmiana: Luty 02, 2018, 23:37 wysłana przez Paweł Olechowski »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #28 dnia: Styczeń 30, 2018, 19:11 »
To prawda. Nawet gdyby w kilku miejscach mocno ściąć koszty, to i tak będzie duża różnica w stosunku do tego, co można "zarobić".

3 mld usd to pochłania w NASA. U Rosjan, Europejczyków i Japończyków są też jeszcze jakieś koszty.

Natomiast jest jedna sprawa - ISS to świetna platforma do testów sprzętu, w tym całych modułów. Moim zdaniem warto spróbować przedłużyć jej byt i przetestować kolejne moduły, których docelowe wersje będą wchodziły w skład DSG.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #29 dnia: Styczeń 30, 2018, 21:11 »
... jak trafi się chodź jeden turysta rocznie , płacący te 50 milionów to i tak jest święto.

Już chyba nikt nie liczy na zrobienie biznesu na turystyce kosmicznej - za mały popyt. Nawet Bigelow nie mówi już o turystach, a raczej o bogatszych narodowych agencjach kosmicznych krajów, których nie stać na własne programy załogowe. Rozmawiał zdaje się z różnymi krajami arabskimi, Kanadą itd.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #29 dnia: Styczeń 30, 2018, 21:11 »