Autor Wątek: Działalność POLSA w 2021 roku  (Przeczytany 28465 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Tomasz Noga

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 542
Odp: Działalność POLSA w 2021 roku
« Odpowiedź #45 dnia: Październik 12, 2021, 20:25 »
Oho, nie ja jeden tak odebrałem ten konkurs, ta zupa pomidorowa może się przyjąć  ;)

https://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/7,35612,27677601,polsa-planuje-misje-kosmiczna-niepowazne.html?disableRedirects=true

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23217
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Działalność POLSA w 2021 roku
« Odpowiedź #46 dnia: Październik 13, 2021, 10:42 »
Oho, nie ja jeden tak odebrałem ten konkurs, ta zupa pomidorowa może się przyjąć  ;)

https://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/7,35612,27677601,polsa-planuje-misje-kosmiczna-niepowazne.html?disableRedirects=true

Z pewnością ciekawy artykuł, warto go przeczytać. Ciekawe, czy można ten konkurs POLSA porównać z innymi działaniami u innych agencji.

Offline Tomasz Noga

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 542
Odp: Działalność POLSA w 2021 roku
« Odpowiedź #47 dnia: Październik 13, 2021, 15:25 »
Można np. z ESA, gdzie takie studia wykonalności wykonuje specjalnie do tego powołane Concurrent Design Facility, które ma wypracowane procedury i metodykę działania. Wiele potencjalnych misji jest wstępnie analizowanych właśnie przez CDF. POLSA mogłaby coś tego typu przygotować w sensie - procedury, metodyka, formatki dokumentów, zasady działania etc., a następnie na bieżąco zbierać pomysły i je w ramach takiego CDF-PL analizować. Nie musiałaby utrzymywać do tego sztabu specjalistów - Ci mogliby być angażowani ,,z przemysłu" i nauki do danego studium - pisząc po ang. można by sięgnąć również po ekspertów zagranicznych. Tak działając uzyskalibyśmy narzędzie do analizy przyszłych misji - a pomysły mogłyby być zgłaszane przez różne środowiska właściwie na bieżąco. W obecnym podejściu dostaniemy kilka studiów, każde pisane na szybko i pewnie w nieco innej metodologii więc trudne do porównania.

Jak takie studia i przetargi wyglądają w innych agencjach narodowych - nie wiem, to wymagałoby przekopania się przez sporo dokumentów - średnio mam czas ;)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23217
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Działalność POLSA w 2021 roku
« Odpowiedź #48 dnia: Październik 13, 2021, 15:27 »
Właśnie się zastanawiam, czy POLSA się tutaj (bo musi!) pracami, które by nie obejmowały sesji w CDF. Bardziej może być mowa o "pre-fazie 0" czy wyznaczeniu planu prac, niż pełnym przygotowaniu koncepcji.
No bo jednym z wniosków z takich studiów może być szczegółowy terminarz prac. :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Działalność POLSA w 2021 roku
« Odpowiedź #48 dnia: Październik 13, 2021, 15:27 »

Offline RiGCz

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 41
Odp: Działalność POLSA w 2021 roku
« Odpowiedź #49 dnia: Październik 26, 2021, 11:11 »
Podczas IAC w Zjednoczonych Emiratach Arabskich dyrektor POLSA podpisal Artemis Accords. Tym samym nasz kraj stał się 13 krajem sygnotariuszem porozumienia.

https://www.space24.pl/polska-przystepuje-do-artemis-accords-porozumienie-polsa-i-nasa-w-dubaju
« Ostatnia zmiana: Październik 26, 2021, 11:13 wysłana przez RiGCz »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23217
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Działalność POLSA w 2021 roku
« Odpowiedź #50 dnia: Październik 29, 2021, 19:34 »
Moim zdaniem to ciekawa sprawa,że zostało to porozumienie podpisane. Pytanie teraz, czy w ślad za tym pójdzie np oddzielny budżet z Polski na współpracę polskich podmiotów z NASA. Byłoby fajnie!

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24479
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Działalność POLSA w 2021 roku
« Odpowiedź #51 dnia: Listopad 04, 2021, 14:51 »
Prezes POLSA Grzegorz Wrochna Ambasadorem Polski w kategorii Nauka
BY REDAKCJA ON 21 PAŹDZIERNIKA 2021

– Aż 5  z 10 nominowanych w kategorii nauka w konkursie KGHM Ambasador Polski zajmuje się kosmosem. To wielki sukces polskiego sektora kosmicznego – powiedział prezes Wrochna 15 października br. w Warszawie odbierając nagrodę KGHM Ambasador Polski w kategorii nauka. Wyróżnienie wręczył Piotr Dardziński, prezes Sieć Badawcza Łukasiewicz. (...)
https://kosmonauta.net/2021/10/prezes-polsa-grzegorz-wrochna-ambasadorem-polski-w-kategorii-nauka/

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24479
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Działalność POLSA w 2021 roku
« Odpowiedź #52 dnia: Listopad 04, 2021, 14:52 »
Nowe możliwości dla firm z branży kosmicznej – POLSA przystąpiła do Artemis Accords
BY REDAKCJA ON 28 PAŹDZIERNIKA 2021

26 października 2021 r. prezes Polskiej Agencji Kosmicznej Grzegorz Wrochna w obecności zastępcy administratora NASA Pameli A. Melroy podpisał Artemis Accords. To porozumienie, które daje Polsce możliwość udziału w wielostronnych programach NASA, dotyczących eksploracji Księżyca, Marsa i  innych ciał niebieskich. (...)
https://kosmonauta.net/2021/10/nowe-mozliwosci-dla-firm-z-branzy-kosmicznej-polsa-przystapila-do-artemis-accords/

Offline Tomasz Noga

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 542
Odp: Działalność POLSA w 2021 roku
« Odpowiedź #53 dnia: Listopad 10, 2021, 12:29 »
Ciekawe wystąpienie prezesa Wrochny nakreślające plany POLSA, szczególnie ciekawy jest slajd 32 - wygląda na to, że POLSA myśli o współpracy z Virgin Orbit w celu lotów na orbitę z Polski

https://youtu.be/gv8SbiQpWKk?t=2501

Online Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6535
  • Realista do bólu;-)
Odp: Działalność POLSA w 2021 roku
« Odpowiedź #54 dnia: Listopad 10, 2021, 13:00 »
... jak pisalem juz na forum, umowe z virgin podpisala juz japonia i chyba ... brazylia na podobne rozwiazanie.
Z powazaniem
                     Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline Tomasz Noga

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 542
Odp: Działalność POLSA w 2021 roku
« Odpowiedź #55 dnia: Listopad 11, 2021, 20:58 »
Oho, nie ja jeden tak odebrałem ten konkurs, ta zupa pomidorowa może się przyjąć  ;)

https://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/7,35612,27677601,polsa-planuje-misje-kosmiczna-niepowazne.html?disableRedirects=true

Ciąg dalszy - POLSA ogłosiła wczoraj wyniki.

https://platformazakupowa.pl/transakcja/512863?fbclid=IwAR2oF8mVecvIgZeqZI9M60l9AAyoaH_6RLEbINrbhD3XbBOOxkHUF8JZgbg

W każdej 4 z 5 części oceniono merytorycznie tylko jedno zgłoszenie, pozostałe zgłoszenia miały błędy formalne. Jedna z części została odwołana, bo oba zgłoszenia były błędne. Wychodzi na to, że wystarczyło wysłać poprawne zgłoszenie i nie miało się konkurencji.

Offline R1

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 331
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Działalność POLSA w 2021 roku
« Odpowiedź #56 dnia: Listopad 12, 2021, 15:43 »
Dość wyraźnie to pokazuje kondycję naszego sektora kosmicznego, który nie ogarnia nawet zapisów PZP...  ;D

A na miejscu prezesa Thalesa, którego oferta również nie spełniła wymogów formalnych złożyłbym dymisję ze wstydu...  :P

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23217
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Działalność POLSA w 2021 roku
« Odpowiedź #57 dnia: Listopad 12, 2021, 16:14 »
Również muszę przyznać, że się zaskoczyłem jak dużo problemów spowodowało dostarczenie formalności... o czasie!

Offline Tomasz Noga

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 542
Odp: Działalność POLSA w 2021 roku
« Odpowiedź #58 dnia: Listopad 14, 2021, 10:50 »
Mnie nie zaskakuje z uwagi na wymagane tempo  :-\
Niektóre z odrzuconych podmiotów mają spore doświadczenie w realizowaniu projektów dla ESA, ale również dla POLSA (np. CBK PAN). Nie powinny mieć problemu PZP, o ile nie dzieje się to na wariackich papierach. Pytanie na które nie znamy odpowiedzi, to na czym polegało niespełnienie wymagań PZP. Wnioskodawcy wystosowali kilkanaście pytań z prośbą o doprecyzowanie zamówienia, na niektóre POLSA właściwie nie odpowiedziała, na przykład:

Cytuj
Pytanie 7
Co oznacza zapis, iż analityk „opracował”. Czy to oznacza, że jest jedynym autorem (ekspertyzy, analizy),
czy może być współautorem?

Odpowiedź Zamawiającego na pytanie 7
Zamawiający wyjaśnia, iż wskazany przez Wykonawcę analityk (vide ust. 1 pkt. 4.2. ppkt 2 – Rozdział X
SWZ) ma posiadać wykształcenie wyższe oraz wykazać się opracowaniem (w wymaganym okresie) co
najmniej jednego studium wykonalności lub co najmniej jednej ekspertyzy lub co najmniej jednego
opracowania analityczno-koncepcyjnego w obszarze związanym z systemami satelitarnymi, lub w
obszarze technologii kosmicznych, lub w obszarze obserwacji astronomicznych i badań ciał niebieskich.
Zamawiający na tym etapie postępowania (tj. przed otwarciem ofert) nie może dokonywać oceny spełnienia
warunku udziału w postępowaniu na podstawie treści pytania Wykonawcy.

Offline gszczepa

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 600
  • LOX/CH4
Odp: Działalność POLSA w 2021 roku
« Odpowiedź #59 dnia: Listopad 14, 2021, 11:45 »
Niestety, ale to jest przerzucanie papierów, żeby wygenerować kolejną stertę papierów, a przy okazji wydać trochę pieniędzy na papiery.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Działalność POLSA w 2021 roku
« Odpowiedź #59 dnia: Listopad 14, 2021, 11:45 »