Polskie Forum Astronautyczne

Astronautyka => Ziemia - bezzałogowe => Wątek zaczęty przez: kanarkusmaximus w Marzec 31, 2012, 15:17

Tytuł: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Marzec 31, 2012, 15:17
Dragon - misja COTS C2/C3

Zakładam ten wątek, bo najwyższy czas!

Za miesiąc dni powinno dojść do startu kapsuły Dragon w ramach połączonej misji demonstracyjnej COTS C2/C3. Start był już wielokrotnie opóźniany z różnych względów, nie tylko związanych bezpośrednio z firmą SpaceX.

Na początku 2011 roku mówiło się sporo o późnych wakacjach jako dacie startu kapsuły Dragon. Potem - grudzień, luty, początek kwietnia a teraz 30 kwietnia.

Aktualnie start przewidywany jest na 30 kwietnia, godzinę 18:22 CEST. Na pokładzie znajdzie się całkiem sporo ciekawego ładunku, który aktualnie jest instalowany:
http://www.spaceflightnow.com/falcon9/003/120330cargo/
Łącznie około 660 kg ładunku. Przyłączenie do ISS planowane jest na 3 maja 2012.
Tytuł: Odp: Dragon C2/C3
Wiadomość wysłana przez: astropl w Kwiecień 15, 2012, 22:33
Jutro, to jest 16 kwietnia, czeka nas FRR (Flight Readiness Review) i bezpośrednio po nim konferencja prasowa.
Tytuł: Odp: Dragon C2/C3
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Kwiecień 15, 2012, 22:56
To jest ciekawa informacja! Mam nadzieję, że usłyszymy same 'och' i 'ach'. :)
Tytuł: Odp: Dragon C2/C3
Wiadomość wysłana przez: astropl w Kwiecień 16, 2012, 15:44
FRR trwa, z 40 kamieni milowych 37 jest za SpaceX, pozostałe 3 to drobiazgi związane z poligonem, głównie rekonfiguracje przylądkowego radaru. Będą rozwiązane do 30 kwietnia na pewno. Czyli... T-14 dni!
Tytuł: Odp: Dragon C2/C3
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Kwiecień 16, 2012, 15:49
Ładnie! :) Czy jest gdzieś albo będzie transmisja z konferencji po FRR?
Tytuł: Odp: Dragon C2/C3
Wiadomość wysłana przez: astropl w Kwiecień 16, 2012, 18:13
Ładnie! :) Czy jest gdzieś albo będzie transmisja z konferencji po FRR?

NET 3:30 p.m.(czyli NET 21:30 CEST)  – ISS SpaceX/Dragon Post-Flight Readiness Review Preflight Briefing – JSC (All Channels).

FRR zakończyła się, nie ma NAWET PRZECIEKÓW czy decyzja jest GO czy NO GO. Ciekawe...

Konferencja się zaczyna...

Za tydzień będzie kolejna FRR i wówczas zapadnie ostateczna decyzja, ale, jak na dziś, 30 kwietnia jest realny.

Zostały jakieś drobiazgi hardwerowe i trochę softwaru do dalszego przetestowania, ale nie jest to już krytyczne.

Musk: "Optimistic Dragon will be carrying crew. Probably about three years, maybe 2.5 years".
Tytuł: Odp: Dragon C2/C3
Wiadomość wysłana przez: astropl w Kwiecień 17, 2012, 15:58
NASA poprosiła o zmianę nazwy misji z C2/C3 na C2+. O to samo proszę moderatora, co do nazwy wątku.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Kwiecień 18, 2012, 01:19
Pozytywne wiadomości. To z pewnością mocno wyczekiwany start!

Załączam artykuł z Kosmonauty:

Załadunek Dragona, przygotowania na Stacji ISS (http://Załadunek Dragona, przygotowania na Stacji ISS)

"Trwają przygotowania na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej do pierwszej w historii operacji cumowania prywatnego statku kosmicznego. Firma SpaceX planuje wystrzelić swój statek Dragon pod koniec tego miesiąca.

Firma SpaceX (Space Exploration Technologies Corporation) otworzy nowy rozdział historii w momencie wysłania w kierunku Stacji ISS swojego transportowego statku Dragon. Najbliższa misja będzie ostatnim demonstracyjnym lotem statku Dragon po udanym pokazie możliwości w czasie testowego lotu C1 (COTS 1). Będzie to jednocześnie połączona misja demonstracyjna C2/C3, na której przeprowadzenie w takiej formie zgodę udzieliły amerykańska i rosyjska agencja kosmiczna.

Pomimo demonstracyjnego charakteru misji na pokładzie Dragona znajdzie się już użyteczny (ale nie krytyczny) ładunek. Pierwszy lot o właściwym charakterze zaopatrzeniowym, realizowanym w ramach programu CRS (Commercial Resupply Services), powinien odbyć się jeszcze w drugiej połowie tego roku. SpaceX w ramach CRS przeprowadzi 12 misji zaopatrzeniowych do Stacji ISS, dostarczając około 20 ton ładunków.

W czasie najbliższej misji C2/C3 firma SpaceX będzie musiała ponownie zademonstrować sprawność zbudowanego systemu transportu kosmicznego. Pokaz możliwości firmy rozpocznie się od startu dwustopniowej rakiety Falcon 9, która dostarczy Dragona na orbitę. Oczywiście przez kilka ostatnich dni przed startem zweryfikowane dokładnie zostaną wszystkie systemy, m.in. te wchodzące w skład infrastruktury naziemnej.

W czasie pierwszego i drugiego dnia lotu Dragon zademonstruje poprawność wykonania manewrów i operacji zawartych w wymaganiach dla misji C2, tj. przerwania podejścia do Stacji ISS, lotu w trybie „free drift” (przy odłączonej kontroli orientacji) czy wykorzystania systemu GPS. W czasie trzeciego dnia lotu Dragon znajdzie się 2,5 km pod Stacją ISS.

Na tym etapie misji zespół menadżerów z Centrum Kosmicznego Johnsona (Mission Management Team z Johnson Space Center) wraz z kontrolerami z siedziby SpaceX przeprowadzi głosowanie Go/No Go dla zakończenia fazy misji C2 oraz wejścia w elementy misji C3. Dragon znajdzie się wtedy 1,2 km pod Stacją ISS.

Procedura przyłączenia Dragona

Seria głosowań Go/No Go doprowadzi statek do miejsca przejęcia przez ramię manipulatora Stacji – SSRMS (Space Station Remote Manipulator System). Wcześniej odłączone zostaną silniki Dragona, wprowadzając statek w tryb „free drift”. Cumowanie do Stacji ISS odbędzie się właśnie dzięki wykorzystaniu ramienia SSRMS, umożliwiając przyłączenie statku transportowego, który nie jest wyposażony w zaawansowany system automatycznego cumowania (tak jak w przypadku rosyjskich statków Progress czy europejskich ATV). Dotychczas w ten sposób odbywały się cumowania japońskich statków transportowych HTV.

W ramach działań przygotowawczych do przybycia statku firmy SpaceX, ramię manipulatora zostało przemieszczone ze swojej dotychczasowej pozycji na MBS (Mobile Base System), przemieszczającej się za pomocą wózka transportowego MT (Mobile Transporter) po strukturze kratowniczej Stacji, na port położony na module Harmony. Z tej pozycji możliwe będzie sięgnięcie ramieniem po oczekującego w bezpiecznej odległości statku Dragon w dniu jego przybycia.

Ramieniem SSRMS będą sterować astronauci z wewnątrz stacji kontroli manipulatora w 7-okiennym module Cupola (Cupola Robotic Work Station). W razie problemów możliwe będzie skorzystanie z zapasowego systemu kontroli w module Destiny. W ramach przygotowań przed przybyciem Dragona załoga poprawnie skonfiguruje wszystkie podglądy na monitorach oraz systemy sterowania. Przed fazą maksymalnego zbliżenia statku załoga będzie także świadoma wszelkich możliwych scenariuszy sytuacyjnych.

W czasie fazy przechwycenia Dragona kontrola orientacji Stacji ISS zostanie wyłączona. Po uzyskaniu potwierdzenia przejścia statku w tryb „free drift” astronauci nakierują końcówkę LEE (Latching End Effector) manipulatora na przyłącze zaczepowe GF (Grapple Fixture). Operacja będzie dokładnie monitorowana za pomocą wielu kamer.

Dragon, przechwycony przez manipulator SSRMS, zostanie następnie przemieszczony na odległość 3,5 metra od Stacji, umożliwiając załodze wykonanie zdjęć statku z okien modułu Harmony. Uzyskany materiał zostanie szybko przesłany na Ziemię. Inżynierowie na tej podstawie ocenią kondycję Dragona po pierwszych kilku dniach pobytu w przestrzeni kosmicznej.

W kolejnym kroku statek zostanie przemieszczony na odległość 1,5 metra od węzła cumowniczego na module Harmony. Załoga kontrolująca ramię SSRMS będzie na bieżąco sprawdzać odczyty z odpowiednich urządzeń, przechodząc przez dwie fazy przyłączenia Dragona do węzła CBM (Common Berthing Module). Po oficjalnym zakończeniu operacji cumowania ramię SSRMS zwolni zaczep na Dragonie i zostanie wycofane na swoją powrotną pozycję.

Następne działania będą już zorientowane wokół sprawdzenia szczelności połączenia, od powodzenia którego zależy możliwość wejścia astronautów do wnętrza Dragona i rozpoczęcia jego rozładunku. W tym samym czasie ramię SSRMS podejmie robota Dextre (stanowiącego „zręczne” przedłużenie manipulatora), który dzięki swoim kamerom umożliwi kontrolerom zbadanie stanu modułu serwisowego Dragona.

Załadunek Dragona

W chwili obecnej trwa załadunek statku transportowego Dragon, który w swoim przedziale ciśnieniowym ma dostarczyć na Międzynarodową Stację Kosmiczną około 530 kilogramów ładunków. W skład dostarczonych towarów wchodzić będą głównie ładunki niskiej wartości, których utrata (na wypadek niepowodzenia misji C2/C3) nie odbije się negatywnie na działalności Stacji ISS.

W Dragonie umieszczane są między innymi woda, żywność oraz ubrania. W mniejszości także eksperymenty, wliczając w to sprzęt naukowy dla znajdującej się na Stacji ISS platformy NanoRacks, należącej do prywatnej firmy. W każdej następnej misji Dragona będzie zabierane ponad trzy razy więcej ładunków.

Przy procesie załadunku uczestniczy także Megan McArthur, Specjalistka Misji z ramienia NASA. Wspólna praca odbywa się w ramach testu CEIT (Crew Equipment Interface Test), celem którego jest danie astronautom, integratorom ładunku oraz inżynierom SpaceX możliwości zaznajomienia się z niemal finalną konfiguracją statku Dragon.

Na chwilę obecną przybycie statku SpaceX na Stację ISS planowane jest na 3 maja, jednak nie należy wykluczyć kolejnych opóźnień. Po rozładowaniu Dragona astronauci umieszczą w jego wnętrzu 660 kilogramów ładunków. Poza rosyjskim załogowym statkiem Sojuz to właśnie Dragon w zamyśle umożliwi ściągnięcie różnego sprzętu na Ziemię. Ma to spore znaczenie wobec utraty takiej możliwości wraz z wycofaniem z serwisowania amerykańskich wahadłowców. Ze Stacji ISS na Ziemię wracają między innymi eksperymenty naukowe czy wartościowy sprzęt, który uległ awarii.

Misja Dragona na Stacji ISS potrwa około trzech tygodni. Potem nastąpi odcumowanie (ponownie przy pomocy ramienia SSRMS) oraz powrót na Ziemię. Lądowanie oraz podjęcie przez odpowiedni zespół powinno mieć miejsce na zachód od Półwyspu Kalifornijskiego, na Oceanie Spokojnym.

Dostarczone na Stację ISS w tej misji demonstracyjnej ładunki nie zaliczają się do zobowiązań firmy SpaceX, które wynikają z umowy w ramach programu CRS. W czasie dwunastu zakontraktowanych misji statków Dragon ma zostać dostarczone około 20 ton ładunków. Pierwsza misja w ramach CRS ma się odbyć w drugiej połowie tego roku.

Obecna misja demonstracyjna, będąca połączeniem drugiej i trzeciej, odbędzie się w ramach programu COTS (Commercial Orbital Transportation Services). Na przeprowadzenie trzech misji w ramach tego programu amerykańska agencja przyznała firmie SpaceX 396 mln dolarów. Zgodnie z odrębną umową z NASA (w ramach programu CCDev) firma rozwija wersję załogową Dragona oraz awaryjny system ratunkowy.

Przygotowania na Stacji ISS

W związku z przybyciem nowego transportowego statku na Stację ISS od dłuższego już czasu trwają różne przygotowania, angażujące wiele czasu astronautów oraz kontrolerów. W styczniu tego roku dokonano istotnych modernizacji sprzętu oraz oprogramowania komputerów Stacji.

Modernizacji poddano między innymi jednostkę komunikacyjną CUCU (COTS UHF Communication Unit) oraz równie istotny panel obsługowy CCP (Crew Command Panel). Pierwszy z tych elementów dostarczony został na Stację ISS w listopadzie 2009 roku wraz z misją STS-129. CUCU umożliwia komunikację pomiędzy Stacją ISS a statkiem Dragon.

Z kolei CCP zapewnia wybranym, przeszkolonym członkom załogi Stacji ISS możliwość kontroli Dragona przy wykorzystaniu jednostki CUCU. Załoga może wystosować pewną ilość komend, między innymi zastopować procedurę podejścia Dragona czy wyłączyć/włączyć jego światła.

W związku z tym, że sprzęt ten został dostarczony na Stację ponad dwa lata temu, to konieczne stało się wgranie nowszego oprogramowania. Po wykonaniu tych czynności moduły zostały na początku stycznia pomyślnie przetestowane.

Kolejna modernizacja wspierająca operację cumowania nowego statku do Stacji ISS tyczyła się komputerów MDM (Multiplexer/Demultiplexer), będących częścią systemu CDH (Command & Data Handling). Komputery MDM wykonują multipleksowanie i demultipleksowanie kanałów komunikacji, co w skrócie oznacza, iż wysyłają oraz odbierają wiele sygnałów oraz strumieni danych pomiędzy Ziemią a Stacją ISS czy pomiędzy innymi komputerami ISS oraz jej systemami.

Wykorzystanie tej technologii umożliwia komunikację pomiędzy różnymi systemami Stacji ISS oraz wydawanie komend przez zarówno kontrolę na Ziemi, jak i samą załogę. W zwyczaju mawia się, że załoga używa komputerów do kontrolowania Stacji, jednak w rzeczywistości to komputery te kontrolują jednostki MDM, które z kolei właściwie kontrolują różne systemy ISS.

MDM składają się z kart procesorowych, które to były przedmiotem wymiany. Nowe karty, nazywane kartami EPIC (Enhanced Processor & Integrated Communications), wyposażone są w szybsze procesy, zwiększoną pamięć oraz port wyjścia danych dla sieci Ethernet.

Zamontowanie kart EPIC, prócz wsparcia obsługi nowego komercyjnego statku transportowego, dodatkowo umożliwiło kontrolę w czasie rzeczywistym większej ilości prowadzonych na Stacji ISS eksperymentów. Wcześniej możliwa była jednoczesna obsługa 12 eksperymentów, teraz ta liczba wynosi ponad 25."
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Kwiecień 18, 2012, 10:43
Dragon C2+ --> ciekawa nazwa, dość "konserwatywna". :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Mikkael w Kwiecień 21, 2012, 10:43
Logo misji C2+

(http://www.nasaspaceflight.com/wp-content/uploads/2012/04/Z317.jpg)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: wini w Kwiecień 21, 2012, 12:11
Manifest z listą rzeczy jakie polecą do i miejmy nadzieje wrócą z ISS: http://www.nasa.gov/pdf/640968main_spacex_manifest_042012.pdf

Lista zadań jakie mają zostać wykonane w czasie misji w ramach COTS 2 i 3: http://www.nasa.gov/pdf/641018main_pk_objectives.pdf

Ogólnie o misji: http://www.nasa.gov/pdf/641019main_pk_overview.pdf

Seria zdjęć z załadunku Dragona: http://mediaarchive.ksc.nasa.gov/search.cfm?cat=225

I najnowszy artykuł na NSF: http://www.nasaspaceflight.com/2012/04/cargo-up-down-spacexs-dragon-demonstrate-importance-downmass/

Macie co czytać przez weekend;)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Kwiecień 21, 2012, 12:18
Dzięki Wini! Naprawdę dobry zestaw informacji! :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: astropl w Kwiecień 23, 2012, 08:22
Wczoraj, 22 kwietnia wieczorem miało miejsce wewnętrzne FRR w SpaceX - nie było uwag. Dzisiaj będzie zapowiadane przed tygodniem wspólne FRR SpaceX i NASA i nie oczekuje się decyzji innej, niż start ZA TYDZIEŃ. Jedynym problemem wydaje się być pogoda, z tego powodu próbę silników pierwszego stopnia Falcona przeniesiono z 25 na 26 kwietnia. Nie ma to wpływu na termin startu.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Kwiecień 23, 2012, 09:46
Ano właśnie - czy coś o pogodzie można już powiedzieć dla Florydy na dzień startu?
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: wini w Kwiecień 23, 2012, 09:49
Ano właśnie - czy coś o pogodzie można już powiedzieć dla Florydy na dzień startu?

na NSF ktoś pisał, że prognoza na tą chwilę jest pozytywna, ma być słonecznie i ładnie;) no ale to jeszcze tydzień, więc wiele się może zmienić
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: astropl w Kwiecień 23, 2012, 09:59

na NSF ktoś pisał, że prognoza na tą chwilę jest pozytywna, ma być słonecznie i ładnie;) no ale to jeszcze tydzień, więc wiele się może zmienić

Taka prognoza dla rakiet jest niewiele warta, najistotniejsze są opady i wiatr, w tym ten w stratosferze. Zapewne pierwsza poważna będzie w L-3 dni. Wiadomo, że kryteria startu dla Falcona-9/Dragona są znacznie szersze, niż dla STS, ale znów nie aż takie, jak dla Sojuzów z Bajkonuru :) Ano właśnie - czy ktoś spotkał gdzieś zapisy dotyczące minimalnych warunków pogodowych dla F9/D?
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: astropl w Kwiecień 23, 2012, 15:17
...próbę silników pierwszego stopnia Falcona przeniesiono z 25 na 26 kwietnia. Nie ma to wpływu na termin startu.

Z powodu niedostępności infrastruktury poligonu, próba przeniesiona o kolejną dobę, na 27 kwietnia. Tak nie może być, konieczność zbudowania nowego kosmodromu dla SpaceX w Teksasie jest wręcz paląca!
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: astropl w Kwiecień 23, 2012, 22:39
Start przeniesiony na maj. Możliwe terminy to ~7-10 albo dopiero od ~19 (Sojuz TMA-04M).
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Kwiecień 23, 2012, 23:13
Tak jest - Elon właśnie napisał:

Cytuj
Am pushing launch back approx a week to do more testing on Dragon docking code. New date pending coordination with @NASA.

Czyli chodzi o część testów oprogramowania. Zatem nic poważnego moim zdaniem, choć zaczyna być znów "gęsto" przy ISS.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: astropl w Kwiecień 24, 2012, 22:11
7 maja - to oficjalna data startu.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: wini w Kwiecień 24, 2012, 22:36
7 maja - to oficjalna data startu.

ciekawe jak z godziną, mam nadzieję że gdzieś przed 21 bo akurat nocki mi wypadają;/
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: astropl w Kwiecień 24, 2012, 22:38

ciekawe jak z godziną, mam nadzieję że gdzieś przed 21 bo akurat nocki mi wypadają;/

Gdzieś tak około 17:50 CEST.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: wini w Kwiecień 24, 2012, 22:52

ciekawe jak z godziną, mam nadzieję że gdzieś przed 21 bo akurat nocki mi wypadają;/

Gdzieś tak około 17:50 CEST.

to by było idealnie;)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: astropl w Kwiecień 24, 2012, 23:29

ciekawe jak z godziną, mam nadzieję że gdzieś przed 21 bo akurat nocki mi wypadają;/

Gdzieś tak około 17:50 CEST.

to by było idealnie;)

Jednak znacznie wcześniej - o 15:38 CEST.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: wini w Kwiecień 28, 2012, 07:45
Dragon został już zintegrowany z Falconem, w niedziele całość ma być wytoczona na wyrzutnię:
http://spaceflightnow.com/falcon9/003/120427mate/
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Kwiecień 28, 2012, 12:47
A w poniedziałek test odpalenia silników! :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: wini w Kwiecień 28, 2012, 19:16
heh, chyba już go wytoczyli:) na stronie SpaceX update: http://www.spacex.com/updates.php

a to tekst Elona z twittera: Dragon review completed. All systems now ready for full thrust hold down firing on Monday.

czyli wszystko gotowe na próbne odpalenie silnika:)

i kilka fotek:
(http://www.spacex.com/assets/img/f9-launchpad.jpg)
(http://www.spacex.com/assets/img/dragon-spacecraft.jpg)
(http://www.spacex.com/assets/img/dragon-mate.jpg)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Kwiecień 28, 2012, 22:59
Ładnie, że się szybko z tym uporali. A to oznacza małą ilość problemów opóźniających prace. :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Imperator Jarek w Kwiecień 29, 2012, 11:30
Logo mają idealne. Chciałbym poznać tych kolesi od marketingu :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Kwiecień 29, 2012, 12:44
Logo mają idealne. Chciałbym poznać tych kolesi od marketingu :)

SpaceX sporo wydaje na marketing. W zasadzie to wszystkie amerykańskie firmy z tego sektora muszą wydawać sporo na takie czynności.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Kwiecień 29, 2012, 13:48
Czy jutrzejsze próbne odpalenie silników Falcona 9 będzie transmitowane?
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: wini w Kwiecień 29, 2012, 13:51
Czy jutrzejsze próbne odpalenie silników Falcona 9 będzie transmitowane?

tak, zgodnie z tym co napisali w update;)
Cytuj
On Monday, April 30, Space Exploration Technologies (SpaceX) will webcast a static fire test of the Falcon 9 rocket’s nine powerful Merlin engines in preparation for the company’s upcoming launch. The webcast, available at spacex.com, is set to begin at 2:30 PM ET/ 11:30 AM PT, with the actual static fire targeted for 3:00 PM ET/ 12:00 PM PT.
czyli jak dobrze liczę webcast zacząłby się o 20.30 naszego czasu, a odpalenie silników o 21 naszego czasu.

Webcast będzie tutaj: http://www.spacex.com/webcast.php i pewnie na nasa tv
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: LooZ^ w Kwiecień 29, 2012, 14:10
Czekam na to jak na gwiazdkę, tylko bardziej się denerwuje :) SpaceX pod względem jakości materiałów promocyjnych faktycznie prezentuje się bardzo dobrze, co zresztą dziwić nie powinno, muszą w końcu "sprzedawać się" zwykłym amerykanom :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: sarna w Kwiecień 29, 2012, 14:56
Start Dragona to dla mnie chyba najważniejsze wydarzenie jeśli chodzi o starty w tym roku  :D trzymam kciuki ;)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Kwiecień 29, 2012, 18:45
Pora atrakcyjna, więc jutro oglądamy!
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Imperator Jarek w Kwiecień 29, 2012, 20:24
No w ankiecie na kosmo dotyczącej przewidywanych najważniejszych wydarzen 2012 Dragon jest na samym przedzie :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: hanysiak w Kwiecień 30, 2012, 17:26
I co, poleciał Dragon? Zagapiłem się trochę, ale dziś żadnych postów, to dziwne...
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Kwiecień 30, 2012, 18:39
I co, poleciał Dragon? Zagapiłem się trochę, ale dziś żadnych postów, to dziwne...

Skoro żadnych postów, to znaczy, że nie poleciał! :) Spokojnie Hanysiaku - start 7 maja, dziś test silników. Możesz jeszcze się nieco zagapić!
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Kwiecień 30, 2012, 20:35
Mamy łebkast! Ładna pogoda na Florydzie!
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Kwiecień 30, 2012, 20:43
Nastąpiła seria go/no go dla testu odpalenia. Wszystkie zespoły są na go!
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Szaniu w Kwiecień 30, 2012, 20:48
15 minut ;)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Sokole Oko w Kwiecień 30, 2012, 20:53
10 minut :)
Automatyczna sekwencja odliczania rozpoczęta.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Kwiecień 30, 2012, 20:54
8 i pół minuty! Idzie dobrze!
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Kwiecień 30, 2012, 20:57
Jedziemy już na zasilaniu wewnętrznym.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Sokole Oko w Kwiecień 30, 2012, 20:57
Dragon na wewnętrznym zasilaniu...
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Kwiecień 30, 2012, 20:59
Powtórzenie - go dla testu ;)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Kwiecień 30, 2012, 21:00
Trzy minuty. Go for static fire test. :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Kwiecień 30, 2012, 21:01
Telemetria wygląda w porządku

Minuta!
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Sokole Oko w Kwiecień 30, 2012, 21:02
Minuta! :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Kwiecień 30, 2012, 21:03
Hold! Tego sie można było spodziewać! :P
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Kwiecień 30, 2012, 21:03
Hm.. wstrzymanie! :P
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Sokole Oko w Kwiecień 30, 2012, 21:03
Hold
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Kwiecień 30, 2012, 21:05
Coś z przygotowaniem Dragona nie teges?
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Kwiecień 30, 2012, 21:08
W każdym razie jest spora szansa, że po rozwiązaniu problemu, wznowią próbę - po to w końcu mamy ten statyczny test :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Sokole Oko w Kwiecień 30, 2012, 21:08
Coś musiało wyskoczyć. Jeszcze 3 minuty wcześniej wszyscy byli na GO ???
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Kwiecień 30, 2012, 21:09
Coś musiało wyskoczyć. Jeszcze 3 minuty wcześniej wszyscy byli na GO ???

Ja węszę tu spisek i uważam, że w ramach symulacji ktoś tam zasymulował! :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Sokole Oko w Kwiecień 30, 2012, 21:13
:)

Czy spejseksa na to byłoby stać...? Zapewne ^-^
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Szaniu w Kwiecień 30, 2012, 21:14
Dobrze, że to tylko test.. Bo w sytuacji Hold przy 47 sekundach to strach byłoby nawet wybrać się do ubikacji :P.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Kwiecień 30, 2012, 21:16
:)

Czy spejseksa na to byłoby stać...? Zapewne ^-^

Daję czułki motyla, że to jeden z pomniejszych testów 'pre-COTS2', czyli zademonstrowanie możliwości hola, przebiegu prawidłowych procedur i jeszcze wznowienia odliczania tego samego dnia.

--------------
Edit - no i mamy. T minus 13 minut. Czyli restart zegara do jakiejś bezpiecznej wartości, skąd można przeprowadzić całą serię od nowa. Chyba wtedy jest seria go/no go?
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Sokole Oko w Kwiecień 30, 2012, 21:16
Cofnęli czas do T -13 minut. Czyzby druga próba?
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Kwiecień 30, 2012, 21:18
Dobrze, że to tylko test.. Bo w sytuacji Hold przy 47 sekundach to strach byłoby nawet wybrać się do ubikacji :P.

Kontrola pewnie korzysta z pampersów ;D

Co ciekawe - jak ktoś zauważył na nsf - nie było widać zamknięcia zaworów LOX (wtedy obłoczki parującego tlenu przestają się wydzielać). W STS ustalenie stałego ciśnienia zbiornika LOX (po zamknięciu zaworów) miało miejsce znacznie wcześniej niż tutaj dla przykładu z Falconem 9.

edit: Podobno ustalenie stałego ciśnienia ma miejsce w T-40 sekund, zatem brakowało nam 7 sekund do tego momentu :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Kwiecień 30, 2012, 21:27
Możliwe, że dojdzie dziś do kolejnej próby odpalenia silników - tak przynajmniej oznajmił Spejs Iks.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Kwiecień 30, 2012, 21:39
Za około 20 minut rozpoczną odliczanie. :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Sokole Oko w Kwiecień 30, 2012, 21:42
SpaceX:
The launch team reports a limit was "improperly set" that caused the hold in the last countdown. SpaceX says the limit is being reset for another static fire attempt today.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Kwiecień 30, 2012, 22:05
SpaceX:
The launch team reports a limit was "improperly set" that caused the hold in the last countdown. SpaceX says the limit is being reset for another static fire attempt today.

Ponoć bardzo 'konserwatywnie'. Niemniej jednak - to błąd kategorii 'piórkowej'. :)

PS. My tu gadu gadu a ci wznowili odliczanie! :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: astropl w Kwiecień 30, 2012, 22:06
T-12 minut and counting...
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Sokole Oko w Kwiecień 30, 2012, 22:12
Na zasilaniu wewnętrznym, po raz drugi dzisiejszego dnia...
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Sokole Oko w Kwiecień 30, 2012, 22:16
Półtorej minuty!
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Kwiecień 30, 2012, 22:17
Mniej niż minuta! :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: astropl w Kwiecień 30, 2012, 22:18
Udało się!
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Sokole Oko w Kwiecień 30, 2012, 22:19
Test przeprowadzony :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Kwiecień 30, 2012, 22:21
No to daję zrzut ekranu z testu. :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: astropl w Kwiecień 30, 2012, 22:26
Ciąg wszystkich silników był w zakładanych granicach. Droga do startu za tydzień stoi otworem.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: mss w Kwiecień 30, 2012, 22:53
http://www.youtube.com/watch?v=35igaHaoGhU
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Kwiecień 30, 2012, 23:35
W takim razie pozwolę sobie zadać pytanie - co się jeszcze zdarzy przed startem rakiety Falcon 9? Czy jakieś testy jeszcze zaplanowano? (Nie mam tu na myśli próbnych odpaleń, ale np. dodatkowe tankowanie?)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: astropl w Maj 02, 2012, 10:08
Kolejna obsuwa! Start nie wcześniej, niż 10, a mocno prawdopodobne, że dopiero po Sojuzie.

Źródło (http://www.spaceflightnow.com/falcon9/003/120501delay/).
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: velo w Maj 02, 2012, 10:23
10-ty to najwcześniejsza możliwa data - ale może być i sporo później

Nie ma jednak tak łatwo
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: JSz w Maj 02, 2012, 18:12
Wiem, że jestem maruda, ale takich obsuw to nawet STS-y nie miały. Toż ten start ciągnie się od jesieni...
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Maj 02, 2012, 18:36
Również jestem maruda, ale przyznaję - znacznie bardziej by mnie ucieszył widok Dragona wracającego na spadochronach na Ziemię (ekhm 'do wody') niż spektakularny wybuch 30 sekund po starcie. :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Air Q w Maj 02, 2012, 18:50
Filmik opisujący przechwycenie Dragona przy pomocy ramienia ISS wraz z krótką demonstracją w symulatorze Cupoli:
http://www.youtube.com/watch?v=vZO27PSZbrc
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Maj 03, 2012, 18:04
Jest ponoć informacja o nowej dacie startu Dragona  -  ponoć dość optymistyczna. Czy ma ktoś więcej informacji? :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 03, 2012, 18:59
Wiem, że jestem maruda, ale takich obsuw to nawet STS-y nie miały. Toż ten start ciągnie się od jesieni...

Ojj były też podobne :) Przykładowo wtedy z czujnikami wilgotności w zbiorniku ET lub z harcami z przeciekaniem złącza GUCP. Niby tak niedawno, a już o tym wszystkim zapominamy..
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: astropl w Maj 04, 2012, 17:39
Jest ponoć informacja o nowej dacie startu Dragona  -  ponoć dość optymistyczna. Czy ma ktoś więcej informacji? :)

Jeśli przez optymizm rozumieć maj, to kto wie, bo wspomina się i o czerwcu... Ale oficjalnie, a nawet nieoficjalnie, jeszcze nic nie wiadomo.

EDIT: W niektórych (http://msdb.gsfc.nasa.gov/launches.php) oficjalnych "rozkładach jazdy" Falcon jest już po starcie H-2, czyli po 17 maja.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: velo w Maj 05, 2012, 00:26
Są nowe daty - jeszcze maj {ze źródełka}
Oficjalnie informacja beda jakos lada chwila :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: velo w Maj 05, 2012, 00:32
Już jest

19 i 22 maja
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Maj 05, 2012, 00:57
Już jest

19 i 22 maja

10:55 CEST w dniu 19 maja? Na Florydzie będzie jeszcze ciemno chyba, albo wczesny świt.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Maj 05, 2012, 15:30
Na NASA TV jest zaktualizowany  plan transmisji na okoliczność startu. Dodaj 6 godzin, by godziny były w naszym czasie. :)

Cytuj
May 18, Friday
1 p.m. - SpaceX/Falcon 9 Dragon Pre-Launch Briefing - KSC (All Channels)

May 19, Saturday
3:30 a.m. - SpaceX/Falcon 9 Dragon Launch Coverage Begins (Launch scheduled at 4:55 a.m. EDT) - KSC (All Channels)
7:30 a.m. - SpaceX/Falcon 9 Dragon Post-Launch News Conference - KSC (All Channels)

May 21, Monday
2:30 a.m. - SpaceX/Dragon Fly-Under of the ISS Coverage - JSC (All Channels)
10 a.m. - SpaceX/Dragon Mission Status Briefing - JSC (All Channels)

May 22, Tuesday
2 a.m. - SpaceX/Dragon ISS Grapple and Berthing Coverage - JSC (All Channels)
1 p.m. - SpaceX/Dragon Mission Status Briefing (Time subject to change) - JSC (All Channels)

May 23, Wednesday
7:30 a.m. - SpaceX/Dragon Hatch Opening Coverage - JSC (All Channels)
TBD - ISS Expedition 31 Post-SpaceX/Dragon Hatch Opening Crew News Conference - JSC (All Channels)

Łapanie Dragona oraz otwarcie włazu mają być transmitowane na NASA TV. :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Maj 06, 2012, 23:05
Pojawiły się plotki, że z oprogramowaniem Dragona są wciąż problemy i myślą tutaj bardziej o starcie w czerwcu. Ponadto, ponoć zanotowano jakieś problemy w trakcie testu silników rakietowych i możliwe, że będzie potrzebny drugi test rakietowy.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 07, 2012, 00:18
Wróbelki wyliczyły, że w czerwcu będziemy mieli raptem cztery okazje do startów. Jeśli się nie uda w kolejnym miesiącu to z uwagi na tłoczny sezon wakacyjny na ISS być może start odbędzie się we wrześniu, ale to oczywiście bardzo pesymistyczna prognoza. Niestety plotki o tym, że nie wszystkie rzeczy poszły dobrze w czasie próbnego odpalenia pochodzą z różnych źródeł.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: astropl w Maj 11, 2012, 21:33
19 maja (sobota!) o 10:55 CEST to oficjalny (http://www.nasa.gov/home/hqnews/2012/may/HQ_SpaceX_Media_Op.html) termin startu! Pojawił się też Press Kit (http://forum.nasaspaceflight.com/index.php?action=dlattach;topic=28859.0;attach=396781) (ponoć jest też na stronie SpaceX, ale ja go tam jeszcze nie widzę).
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 12, 2012, 01:14
Podobno wszystkie problemy rozwiązany i panują pozytywne nastroje jeśli chodzi o celowanie w 19 maja :) To już za tydzień!
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Maj 13, 2012, 15:15
Podobno wszystkie problemy rozwiązany i panują pozytywne nastroje jeśli chodzi o celowanie w 19 maja :) To już za tydzień!

Dokładnie tak - z twittera Muska:
Cytuj
Launch T zero now confirmed as 4:55 am Cape Canaveral time on Sat, May 19. I will be tweeting live from mission control.

oraz jeszcze jeden smaczek:
Cytuj
Dragon code is written in C++ on Linux.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Stazx w Maj 15, 2012, 23:33
Na swój fejsbukowy profil spejseks wrzucił śliczny renderek:

http://graphics.latimes.com/storyboard-return-space/
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Mikkael w Maj 16, 2012, 09:08
Ostatecznie potwierdzono sobotni termin startu :) Jutro wytoczenie zestawu Falcon 9/Dragon z hangaru na stanowisko startowe.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Maj 16, 2012, 10:28
No to czeka nas w sobotę sporo emocji!
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: eRKa w Maj 16, 2012, 12:52
Podobno smoki wyginęły dawno temu a tu proszę w sobotę wzbije się w powietrze jeden z nich :) To dla mnie jedno z 3 najważniejszych wydarzeń astronautycznych w tym roku. Oby wszystko przebiegło pomyślnie.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Sokole Oko w Maj 16, 2012, 14:44
Oby tylko ten smok nie zionął ogniem nie tam, gdzie ma ^-^
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Maj 16, 2012, 22:39
Prognoza pogody na sobotę: 70 procent szans na start Dragona.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Maj 18, 2012, 11:11
Mniej niż 24 godziny do startu Dragona! :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Maj 18, 2012, 12:14
Kilka informacji:
- w tym starcie nie będą się starać odzyskać dolnego stopnia Falcona 9
- press-kit dostępny pod tym linkiem:
http://www.spacex.com/downloads/COTS-2-Press-Kit-5-14-12.pdf


Czy coś wiadomo o wyprowadzeniu rakiety na stanowisko startowe? To chyba już się stało - czy ktoś o tym coś wie?
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Mikkael w Maj 18, 2012, 12:17
Mniej niż 24 godziny do startu Dragona! :)

Czyli rakieta z kapsułą powinny (wg. planu od czwartku) znajdować się już na wyrzutni, a tymczasem nigdzie nie mogę znaleźć informacji na ten temat. Jedynie na forum NasaSpaceflight ktoś w kwestii rolloutu narzekał na pogodę.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 18, 2012, 13:02
Wróbelki ćwierkają, że rakieta znajdzie się (jeśli dobrze interpretuję) na wyrzutni dopiero dzisiaj wieczorem, do tego czasu ustabilizuje się pogoda.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: MaDeR Levap w Maj 18, 2012, 13:10
O której czasu polskiego będzie start?
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 18, 2012, 13:12
O której czasu polskiego będzie start?

10:55 rano.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Maquis w Maj 18, 2012, 13:48
Rakieta jest już na wyrzutni, ustawiona do pionu. Zrobili to w nocy.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Szaniu w Maj 18, 2012, 15:01
Transmisja rozpoczyna się o 10:15 :).
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Maj 18, 2012, 15:02
Transmisja rozpoczyna się o 10:15 :).

A nawet i wcześniej - o 09:30 CEST na NASA TV. :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Szaniu w Maj 18, 2012, 15:27
A nawet i wcześniej - o 09:30 CEST na NASA TV. :)
No tak, muszą mieć jeszcze czas odpowiedzieć na pytania z FB :P.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Maj 18, 2012, 15:53
Na Education Channel NASA TV leci właśnie jakiś social event związany z firmą SpaceX. Chyba nic wiele sie nie można się spodziewać po tym wydarzeniu, ale kto wie??
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Maj 18, 2012, 16:35
Pojawiły się fotki z rolloutu F9. Jedna w załączniku.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Maj 18, 2012, 18:50
Niebawem konferencja na NASA TV. Warto zobaczyć!
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Sokole Oko w Maj 18, 2012, 19:06
Zaczęło się... Eh.. ta konferencja prawie jak dzień przed startem STS... :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Maj 18, 2012, 19:14
Naprawdę ciekawa konferencja. Od razu słychać, że mowa tutaj o locie testowym i że nikt nie jest pewien wyniku.  :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Sokole Oko w Maj 18, 2012, 19:21
Porankiem mają największe szanse pod względem pogody... Zdaje się, że o pogodę mogą być spokojni :)

Ale ta Kaithy Winters się trochę zmieniła...
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Sokole Oko w Maj 18, 2012, 19:24
Pogoda na ten moment: 70% szans jutro, 60% szans 22 maja.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Maj 18, 2012, 19:27
3 loty Dragona w tym roku, 2 w przyszłym, 6 w kolejnych latach

W 2014 roku SpaceX planuje latać raz na miesiąc (!).

Wczesny 2015 - pierwsze loty załogowe SpaceX?

Jeśli do tego dojdzie, to się strasznie zanudzimy tym SpaceX za dwa lata... :P
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 18, 2012, 19:42
Na pewno nie zanudzimy ;) Ale będzie dobrze jeśli im się powiedzie, warto trzymać kciuki.

Warto pamiętać, że już w tym roku jeden Falcon 9 znajdzie się także na stanowisku startowym na drugim końcu Stanów - w Vandenberg w Kalifornii. W press kicie (był tutaj podawany?) harmonogram określony jest bezpiecznie jako "czas przybycia rakiety na stanowisko". Dlatego C2+ widnieje jeszcze z datą 2011. W tym roku także - jeśli wszystko pójdzie dobrze - z Vandenberg poleci testowy Falcon Heavy. W związku z tym chciałbym zobaczyć co się dzieje w montażowni silników tych rakiet ;)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Stazx w Maj 18, 2012, 19:54
Dobrze zrozumiałem że mogą jeszcze startować 25 i 29 maja?
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: MaDeR Levap w Maj 18, 2012, 19:56
3 loty Dragona w tym roku, 2 w przyszłym, 6 w kolejnych latach W 2014 roku SpaceX planuje latać raz na miesiąc (!). Wczesny 2015 - pierwsze loty załogowe SpaceX?
Bajki, czyste bajki. Nie wyobrażam sobie 3 lotów w tym roku nawet, jakby dwa pierwsze były w pełni udane i bez żadnych zastrzeżeń (to niemożliwe, zawsze będą przynajmniej jakieś drobiazgi, zawsze).
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Maj 18, 2012, 20:04
Bajki, czyste bajki. Nie wyobrażam sobie 3 lotów w tym roku nawet, jakby dwa pierwsze były w pełni udane i bez żadnych zastrzeżeń (to niemożliwe, zawsze będą przynajmniej jakieś drobiazgi, zawsze).

Zgadzam się.  Z pewnością będą obsuwy.

Konferencja zakończona - na deser dostaliśmy romantyczny widok Falcona na platformie startowej.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Maquis w Maj 18, 2012, 20:06
Nawet NASA twierdzi, że certyfikacja zakończy się najpewniej w 2017 roku, a bez tego nikt tam nie wejdzie.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Maj 18, 2012, 20:54
Pojawiła się wstępna rozpiska z czasami różnych etapów misji. Czasy EST, czyli trzeba dodać 6 godzin. 22 maja będzie ciekawym dniem! I jeszcze całkiem dogodne terminy!

Cytuj
05/19/12
04:55:18 AM...00...00...00...00...Launch
04:56:42 AM...00...00...01...24...Maximum aerodynamic pressure
04:58:18 AM...00...00...03...00...Stage 1 engine shutdown
04:58:22 AM...00...00...03...04...Stage 1/2 separation
04:58:30 AM...00...00...03...12...Stage 2 engine ignition
04:59:10 AM...00...00...03...52...Nose cone jettison
05:04:32 AM...00...00...09...14...Stage 2 engine shutdown
05:05:07 AM...00...00...09...49...Dragon separation
05:06:36 AM...00...00...11...18...Solar array deploy start
05:50:07 AM...00...00...54...49...Absolute GPS demonstration
09:06:38 AM...00...04...11...20...Coelliptic burn
01:40:37 PM...00...08...45...19...PHA1 burn ("full-on" abort burn)
02:26:43 PM...00...09...31...25...PCE1 burn
02:53:16 PM...00...09...57...58...Abort demonstration pulsed burn
03:33:16 PM...00...10...37...58...Free drift demonstration

05/20/12
06:22:03 AM...01...01...26...45...HA1 burn
07:08:06 AM...01...02...12...48...CE1 burn

05/21/12
03:02:48 AM...01...22...07...30...HA2-flyby burn
03:48:59 AM...01...22...53...41...CE2-flyby burn
03:57:28 AM...01...23...02...10...Relative GPS demonstration
04:38:59 AM...01...23...43...41...Range: 28 km
06:29:05 AM...02...01...33...47...Dragon directly below ISS (r-bar crossing)
07:08:20 AM...02...02...13...02...DHA burn
07:54:32 AM...02...02...59...14...DCE burn
10:31:51 AM...02...05...36...33...FHA1 burn
11:18:06 AM...02...06...22...48...FCE1 burn
03:12:36 PM...02...10...17...18...FHA2 burn
03:58:57 PM...02...11...03...39...FCE2 burn
08:13:05 PM...02...15...17...47...RHA1 burn
08:59:21 PM...02...16...04...03...RCE1 burn
10:35:35 PM...02...17...40...17...RHA2 burn
11:21:45 PM...02...18...26...27...RCE2 burn

05/22/12
12:46:28 AM...02...19...51...10...HA2 burn
01:32:40 AM...02...20...37...22...CE2 burn
02:22:40 AM...02...21...27...22...Range: 28 km
03:04:20 AM...02...22...09...02...HA3 burn
03:21:00 AM...02...22...25...42...HA3-MC1 burn
03:37:40 AM...02...22...42...22...HA3-MC2 burn
03:39:19 AM...02...22...44...01...Sunrise
03:50:34 AM...02...22...55...16...CE3 burn
04:18:54 AM...02...23...23...36...Approach Initiation (HA4) burn
04:35:34 AM...02...23...40...16...HA4-MC1 burn
04:36:02 AM...02...23...40...44...Sunset
04:52:14 AM...02...23...56...56...HA4-MC2 burn
05:11:50 AM...03...00...16...32...Sunrise
05:13:54 AM...03...00...18...36...Range: 350 meters; 180 deg yaw maneuver
05:18:54 AM...03...00...23...36...Depart 350 meters
05:28:54 AM...03...00...33...36...Range: 250 meters
05:43:54 AM...03...00...48...36...Depart 250 meters; begin retreat/hold demos
06:08:33 AM...03...01...13...15...Sunset
06:08:54 AM...03...01...13...36...Hold at 220 meters (evaluate retreat/hold demos)
06:23:54 AM...03...01...28...36...Resume approach inside keep-out sphere (KOS)
06:44:21 AM...03...01...49...03...Sunrise
07:13:54 AM...03...02...18...36...Range: 30 meters
07:28:54 AM...03...02...33...36...30 meters departure
07:41:04 AM...03...02...45...46...Sunset
07:48:54 AM...03...02...53...36...Capture point arrival
07:58:54 AM...03...03...03...36...'Go' for capture
08:06:54 AM...03...03...11...36...Capture
08:16:52 AM...03...03...21...34...Sunrise
09:13:36 AM...03...04...18...18...Sunset
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 18, 2012, 22:44
Dobre zdjęcia F9 i Dragona (http://forum.nasaspaceflight.com/index.php?topic=28808.msg899390#msg899390) umieścili na nsf (Pearlmana z collectspace chyba).
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 19, 2012, 00:51
Wideo przedstawiające bliżej materiał wykorzystany w osłonie termicznej Dragona (PICA-X):

http://www.youtube.com/watch?v=mvpd8xmNJNk

Inna ciekawostka (http://gma.yahoo.com/secret-celebrities-launched-spacex-falcon-rocket-232550714--abc-news-tv.html): w jutrzejszym locie razem z Dragonem na orbitę trafią prochy Doohana (aktora, który grał Scottiego z oryginalnego Star Treka), Gordona Coopera - astronautę z programu Mercury, oraz 306. innych ludzi. Usługą zajmuje się firma Celestis, która już raz próbowała wysłać prochy, także przy współpracy ze SpaceX. Niestety podczas pierwszej próby (w 2008) rakieta nie dotarła na orbitę.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Maj 19, 2012, 08:12
Dzień dobry wszystkim! Od około 07:10 CEST trwa tankowanie rakiety Falcon 9.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Sokole Oko w Maj 19, 2012, 08:28
Dzieńdoberek!

To jak, lecimy? :)

Z tego co widzę, idzie wsio w porządku...
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Maj 19, 2012, 08:29
Dzieńdoberek!

To jak, lecimy? :)

70% szans!
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: perian w Maj 19, 2012, 08:31
Jeszcze kupa czasu... zieeew :P Miałem być gdzie indziej, ale zdrowie nawaliło i jestem ;).
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 19, 2012, 08:47
Jeszcze kupa czasu... zieeew :P Miałem być gdzie indziej, ale zdrowie nawaliło i jestem ;).

Wzorowa postawa szeregowy Perian! :D
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: jmvh w Maj 19, 2012, 08:54
.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 19, 2012, 08:54
Start będzie miał miejsce około 10:55:26 CEST.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 19, 2012, 08:59
W chwili obecnej podgląd na rakietę można mieć stąd: http://www.livestream.com/spaceflightnow

Za nieco ponad 30 minut rusza relacja na NaszejTV.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 19, 2012, 09:03
Lista czynności po polsku na ostatnie 10 minut przed startem wrzucona została do relacji na Kosmonaucie (http://www.kosmonauta.net/index.php/Misje-bezzalogowe/Orbitalne/2012-05-18-c2plus.html).

PS: Podkleiłem ten wątek na dzisiejszy poranek, jest zdecydowanie najważniejszy ;)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: jmvh w Maj 19, 2012, 09:10
W chwili obecnej podgląd na rakietę można mieć stąd: http://www.livestream.com/spaceflightnow

Za nieco ponad 30 minut rusza relacja na NaszejTV.

A potem oczywiście to: http://www.spacex.com/webcast/
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Mikkael w Maj 19, 2012, 09:19
Cześć wszystkim!

Za kwadrans rusza relacja na Naszej. Tymczasem wszystko zdaje się wyglądać ok, czy tak? :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 19, 2012, 09:28
Cześć wszystkim!

Za kwadrans rusza relacja na Naszej. Tymczasem wszystko zdaje się wyglądać ok, czy tak? :)

Na razie tak, chociaż niestety nie oglądamy tutaj akcji NASA (wtedy byśmy wiedzieli wszystko, nawet jeśli coś by było nie tak).

Wieża serwisowa została przesunięta do pozycji startowej, a dokładniej to odchylona.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Sokole Oko w Maj 19, 2012, 09:30
5 minut do kowrydżu...  :)

Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 19, 2012, 09:33
Zaraz powinna ruszyć relacja na Naszej. Start przekazu na stronie SpaceX za 45 minut.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: jmvh w Maj 19, 2012, 09:33
Zaczeło się.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Sokole Oko w Maj 19, 2012, 09:33
George Diller komentuje. Elegancko 8)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: jmvh w Maj 19, 2012, 09:43
Już ma gościa.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Szaniu w Maj 19, 2012, 09:48
Dałem radę wstać! :P Witam wszystkich. Oby się udało :).
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Maj 19, 2012, 09:52
Kilka ujęć z procesu ładowania Dragona.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Mikkael w Maj 19, 2012, 09:58
Do startu pozostała już tylko godzina.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Szaniu w Maj 19, 2012, 10:08
Za 10 minut rozpocznie się transmisja na stronie spacex.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: jmvh w Maj 19, 2012, 10:11
Trochę screenów:
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: jmvh w Maj 19, 2012, 10:12
cd.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: jmvh w Maj 19, 2012, 10:13
Cd.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: jmvh w Maj 19, 2012, 10:14
Cd.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: jmvh w Maj 19, 2012, 10:16
Aktualny podgląd:
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Szaniu w Maj 19, 2012, 10:18
Go! ;) http://www.spacex.com/webcast/
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Maj 19, 2012, 10:19
Łebkast jest także na youtube:
http://www.youtube.com/watch?v=DB8GbQaBDxM
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: niemaciek w Maj 19, 2012, 10:23
Warunki pogodowe w normie
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 19, 2012, 10:25
Warunki pogodowe w normie

Ryzyko zakłóceń pogodowych spadło z 30 na 20% :) W tę stronę zawsze dobrze!
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: jmvh w Maj 19, 2012, 10:25
Warunki pogodowe w normie
Pogodowo 80% szans na start.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 19, 2012, 10:27
Świetna ujęcia jmvh, dzięki za załączenie tych screenów.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Mikkael w Maj 19, 2012, 10:28
No właśnie, pogoda się nieco polepszyła :) 80% - tak samo, jak przy debiucie Dragona w grudniu 2010.

Tymczasem 0,5h do startu.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 19, 2012, 10:29
Mikkael - świetna pamięć! :D

Ciekawy news z relacji na Kosmonaucie:

"Godzina 10:10 CEST (19.05.2012)
Z Florydy wystartował balon meteorologiczny nazwany "Yuri" z ładunkiem kamer, którego zadaniem będzie wykonanie zdjęć rakiety Falcon 9 w drodze na niską orbitę okołoziemską. Zdjęcia i zapis wideo dostępne będą po odzyskaniu kapsuły tej misji balonowej."
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Szaniu w Maj 19, 2012, 10:30
Odpowiadają na pytania z FaceBooka i Twittera ;).
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Sokole Oko w Maj 19, 2012, 10:33
25 minut! Kwadrans do automatycznej sekwencji odliczania.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 19, 2012, 10:33
Odpowiadają na pytania z FaceBooka i Twittera ;).

Chyba tak, sporo ich tam!
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: jmvh w Maj 19, 2012, 10:36
.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 19, 2012, 10:37
Po kilku miesiącach oczekiwań na start, przynajmniej ta pogoda nie sprawi nam psikusa :)

Podgląd na Centrum Kontroli Misji SpaceX:
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Mikkael w Maj 19, 2012, 10:41
Hmm... wiozą prochy "Gordo" Coopera i "Scotty'ego" :o W pierwszej misji zabrali na pokład ser, spodziewałem się w kolejnej misji raczej butelki porządnego, wytrawnego wina ;)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 19, 2012, 10:41
I podgląd na partycypujące na każdym kroku SpaceX Centrum Kontroli Misji NASA w Houston:
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: magiczny w Maj 19, 2012, 10:42
mam nadzieje, że będzie później na YT, bo niestety muszę teraz wyjść z domu ;(
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 19, 2012, 10:44
15 minut do startu! Okno startowe - warto przypomnieć - będzie miało raptem kilka sekund długości (instant).
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Szaniu w Maj 19, 2012, 10:44
mam nadzieje, że będzie później na YT, bo niestety muszę teraz wyjść z domu ;(
Na pewno będzie :).
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 19, 2012, 10:45
Finalne głosowanie niebawem.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Sokole Oko w Maj 19, 2012, 10:45
Będzie będzie :)

Za minutę go/no go dla uruchomienia automatycznej sekwencji odliczania.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Maj 19, 2012, 10:46
Seria GO/NO GO. Wszystkie zespoły są na "go" dla startu!
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 19, 2012, 10:46
Głosowanie!

Matias - Go!!!!!
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Sokole Oko w Maj 19, 2012, 10:46
GO!
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: jmvh w Maj 19, 2012, 10:47
GO!
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Mikkael w Maj 19, 2012, 10:47
GO!
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 19, 2012, 10:48
W chwili obecnej nad PRzylądkiem Canaveral przelatuje ISS!
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Prometeusz w Maj 19, 2012, 10:48
Ja też na GO!
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Szaniu w Maj 19, 2012, 10:48
10 minut :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 19, 2012, 10:49
No to lecimy na sekwencji automatycznej.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 19, 2012, 10:50
Dragon na zasilaniu własnym.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Sokole Oko w Maj 19, 2012, 10:51
8 minut!
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 19, 2012, 10:51
Jakiś ciemny dym zasłana nam dolną część stanowiska :P
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: jmvh w Maj 19, 2012, 10:52
.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: norton_fm w Maj 19, 2012, 10:52
już nie ma GO tylko READY  8)
musieli coś zmienić

co ciekawe mamy dwa streamy - każdy pokazuje coś innego :) można na raz oglądać z różnych perspektyw :D
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 19, 2012, 10:52
Komputery rakiety alignują się do ostatnich poprawek.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: jmvh w Maj 19, 2012, 10:53
.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Mikkael w Maj 19, 2012, 10:53
5 minut...
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: wini w Maj 19, 2012, 10:53
co ciekawe mamy dwa streamy - każdy pokazuje coś innego :) można na raz oglądać z różnych perspektyw :D

witam:) ja własnie oglądam na telewizorze przekaz z nasa tv a na kompie webcast od spacex:)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: perian w Maj 19, 2012, 10:53
Tam jest mgła ;). Uwaga na brzozy ;)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 19, 2012, 10:54
Oba stopnie rakiety przechodzą na zasilanie własne.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 19, 2012, 10:55
Urządzenia do nadawania telemetrii włączone.

Myślę, że ta rakieta na brzozie się nie złamie :P
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 19, 2012, 10:56
Uzupełnienia LOX zatrzymane.

FTS uzbrojony.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: jmvh w Maj 19, 2012, 10:56
Ciemno wszędzie, głucho wszędzie...
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 19, 2012, 10:56
USAF daje pozwolenia na start.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Mikkael w Maj 19, 2012, 10:57
60 sekund! Jedziemy :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Sokole Oko w Maj 19, 2012, 10:57
Minuta! :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Szaniu w Maj 19, 2012, 10:57
Minutka i lecimy :)!!
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 19, 2012, 10:57
Komputery pokładowe przechodzą w tryb startowy.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 19, 2012, 10:58
Adrenalina skacze!

15 sekund!
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: ansmann w Maj 19, 2012, 10:59
Nie tak miało być!  >:(
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 19, 2012, 10:59
Abort!
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: jmvh w Maj 19, 2012, 10:59
Abort...
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Prometeusz w Maj 19, 2012, 10:59
I Abort
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Sokole Oko w Maj 19, 2012, 10:59
ZERO AND LIFT OFF!!! ....oho.. LIFT OFF not...  ;D ;D
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Szaniu w Maj 19, 2012, 10:59
Niiieee! :(
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 19, 2012, 11:00
Mieliśmy zapłon TEA-TEB, ale komputer chyba zatrzymał akcję.

Przejście w zabezpieczenie rakiety.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: perian w Maj 19, 2012, 11:00
Komputer startowy "nie włączył się".
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Mikkael w Maj 19, 2012, 11:00
No tego się nie spodziewaliśmy :(
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Maj 19, 2012, 11:01
Czyli co? 23 maja? :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: jmvh w Maj 19, 2012, 11:01
Software error?
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 19, 2012, 11:02
Załoga ISS dostała wiadomość, że start nie nastąpił.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: perian w Maj 19, 2012, 11:03
Teraz coś powiedzieli o zbyt wysokim ciśnieniu w komorze silnika nr 5.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: jmvh w Maj 19, 2012, 11:04
Ano, "Engine 5 had high chamber pressure"
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Mikkael w Maj 19, 2012, 11:04
Następna szansa na start: 22 maja, wtorek.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 19, 2012, 11:05
Ano, "Engine 5 had high chamber pressure"

Dlatego komputer zatrzymał sekwencję startową. Potem dostaliśmy wiadomość, że jest on wyłączony (musiał zostać).

Cholera, 22 maja nie będę mógł oglądać startu.. :P
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Szaniu w Maj 19, 2012, 11:06
My to mamy w sumie sielankę. Tam za oceanem to ludzie noce zarwali z dzbankami kawy żeby to zobaczyć :P.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 19, 2012, 11:06
Czyli hardware'owy problem, różnie może być z naprawą.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: perian w Maj 19, 2012, 11:08
Czyli hardware'owy problem, różnie może być z naprawą.

Może się okazać, że to błąd pomiaru. Obstawiam, że jednak na 22 maja nie dadzą rady.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 19, 2012, 11:08
Start we wtorek o godzinie 09:44:34 czasu polskiego.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: jmvh w Maj 19, 2012, 11:09
Smutny Falcon musi się do czegoś przytulić
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 19, 2012, 11:10
Smutny Falcon musi się do czegoś przytulić

Hehe, no cóż. Generalnie nie jestem bardzo zdziwiony tym scrubem, aczkolwiek dawno ich nie oglądaliśmy - przynajmniej w momencie, kiedy już silniki chodzą.

Silnik nr 5 to ten, który jest po środku - najtrudniej się pewnie dostać ;D
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: astropl w Maj 19, 2012, 11:12
Start we wtorek o godzinie 09:44:34 czasu polskiego.

Dzień wcześniej zaplanowana jest korekta orbity ISS, zobaczymy, co z nią zrobią i jak to wpłynie na ew. czas startu.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 19, 2012, 11:12
Jest już filmik z próby startu:

http://www.youtube.com/watch?v=-tBPoX_SP3I
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 19, 2012, 11:13
Start we wtorek o godzinie 09:44:34 czasu polskiego.

Dzień wcześniej zaplanowana jest korekta orbity ISS, zobaczymy, co z nią zrobią i jak to wpłynie na ew. czas startu.

Jeśli ten problem z silnikiem okaże się poważniejszy, to i tak pewnie nie polecimy w najbliższych tygodniach.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: jmvh w Maj 19, 2012, 11:16
Zawsze mogło być bardziej "epicko (http://www.youtube.com/watch?v=7O4V7JfeTSU)" ;)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: jmvh w Maj 19, 2012, 11:19
Start we wtorek o godzinie 09:44:34 czasu polskiego.

Dzień wcześniej zaplanowana jest korekta orbity ISS, zobaczymy, co z nią zrobią i jak to wpłynie na ew. czas startu.

Jeśli ten problem z silnikiem okaże się poważniejszy, to i tak pewnie nie polecimy w najbliższych tygodniach.

Elon zrobił już rapid-analizę problemu:
Launch aborted: slightly high combustion chamber pressure on engine 5. Will adjust limits for countdown in a few days.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Sokole Oko w Maj 19, 2012, 11:26
Konferencja "Liftoff and cutoff 8)" o 12:30 CEST.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 19, 2012, 11:30
Zawsze mogło być bardziej "epicko (http://www.youtube.com/watch?v=7O4V7JfeTSU)" ;)

Ale numer - nie znałem tej historii. Rakieta uniosła się na 4 cale w górę? Odrzucona wieżyczka ratunkowa oraz spadochrony, wow :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 19, 2012, 11:41
Mamy sporą szansę, że 22 maja zobaczymy ponownie próbę startu. Skoro to chodzi tylko o przesunięcie limitów dla warunków panujących w komorach silników. Zapewne mała ingerencja w software i jesteśmy back on track.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Maj 19, 2012, 12:13
Mamy sporą szansę, że 22 maja zobaczymy ponownie próbę startu. Skoro to chodzi tylko o przesunięcie limitów dla warunków panujących w komorach silników. Zapewne mała ingerencja w software i jesteśmy back on track.

To chyba bardzo podobne do sytuacji z 30 kwietnia, z pierwszej próby odpalenia silników. Limity wówczas były bardzo "konserwatywnie" ustalone.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: perian w Maj 19, 2012, 12:25
Na Florydzie świta :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 19, 2012, 12:27
Mamy sporą szansę, że 22 maja zobaczymy ponownie próbę startu. Skoro to chodzi tylko o przesunięcie limitów dla warunków panujących w komorach silników. Zapewne mała ingerencja w software i jesteśmy back on track.

To chyba bardzo podobne do sytuacji z 30 kwietnia, z pierwszej próby odpalenia silników. Limity wówczas były bardzo "konserwatywnie" ustalone.

Jak widać limity tego ciśnienia w komorze/silnikach ponownie okazały się zbyt zaniżone. Powstają ciekawe pytania dotyczące tego czemu po przeprowadzeniu próbnego odpalenia silników 30 kwietnia, a następnie ustanowieniu limitów, te są dzisiaj przekraczane? Co na to wpłynęło? Czy mamy na sali jakiegoś rocket scientist? :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Sokole Oko w Maj 19, 2012, 12:33
Za moment konferencja, może coś ciekawego dodadzą...
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: perian w Maj 19, 2012, 12:52
Za moment konferencja, może coś ciekawego dodadzą...

Niewiele ciekawego. Prezydent SpaceX coś tam napomknęła, że prawdopodobnie było za mało paliwa w komorze i się rozgrzała (o ile dobrze zrozumiałem). Poza tym niewiele danych. Powinni jednak jakiegoś inżyniera dawać na takie spotkania ;).
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Sokole Oko w Maj 19, 2012, 12:59
Króciutka konferencja, istotnie. Nieco o kolejnych okienkach, trochę o tym co za parę godzin na lanczpadzie...

Apropos okienek:
- wtorek, 09:44 CEST
- środa, 09:22 CEST
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Maj 19, 2012, 13:02
Za moment konferencja, może coś ciekawego dodadzą...

Niewiele ciekawego. Prezydent SpaceX coś tam napomknęła, że prawdopodobnie było za mało paliwa w komorze i się rozgrzała (o ile dobrze zrozumiałem). Poza tym niewiele danych. Powinni jednak jakiegoś inżyniera dawać na takie spotkania ;).

Zakładam, że dopiero za kilka/naście godzin będą dokładnie wiedzieć co się stało i jak temu zapobiec następnym razem.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 19, 2012, 13:05
Za moment konferencja, może coś ciekawego dodadzą...

Niewiele ciekawego. Prezydent SpaceX coś tam napomknęła, że prawdopodobnie było za mało paliwa w komorze i się rozgrzała (o ile dobrze zrozumiałem). Poza tym niewiele danych. Powinni jednak jakiegoś inżyniera dawać na takie spotkania ;).

Trudno aby w 2 godziny po aborcie dali tam inżyniera. Wszystkie siły pewnie rzucone na analizę danych pracy tego silnika. Co ciekawe podobno z piątką był też problem w czasie startu pierwszego Falcona 9. W czasie testu 30 kwietnia ciśnienie było w normie.

Odczyty ciśnienia w komorze piątki leciały w górę od momentu zapłonu, ale dopiero na T - 0,5 sekundy przekroczony został limit. Zatem silnik działał około 2,5 sekundy zanim nie poleciały charakterystyki. Nie wygląda to na problem software - czyli zupełnie w odwrotności do tego co Elon na Twitterze pisał ;) Nigdy wcześniej nie mieli podobnej sytuacji. W czasie lotu mogą utracić dwa silniki, jednak to może nastąpić w późniejszej fazie lotu.

Ewentualna wymiana silnika zabrałaby parę dni. Mogą wyjąć takowy z innego Falcona 9, który jest na Cape. W chwili obecnej planują oględziny komory spalania i stanu zaworów (ale te były w nominalnych pozycjach), wpuszczą do środka kamerę i wszystko obejrzą.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Ulmar w Maj 19, 2012, 16:12
A ja jak tak patrzę na film z tego tzw. startu to przypominają mi się czasy pierwszych lotów załogowych. Prawdę mówiąc to wszystko wygląda jakby w kwesti lotów załogowych czas cofnął się o 50 lat. No może monitorów nie mieli kiedyś takich ładnych. Z całą jednak pewnością fundusze teraz popłyną do prywaciarzy. A za jakiś czas koszty które teraz są niskie będą równie wysokie jak do tej pory. Z jedną różnicą. Teraz fundusze zasilą prywatne kieszenie.

Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: wini w Maj 19, 2012, 17:46
Króciutka konferencja, istotnie. Nieco o kolejnych okienkach, trochę o tym co za parę godzin na lanczpadzie...

Apropos okienek:
- wtorek, 09:44 CEST
- środa, 09:22 CEST

ehh to nie zobaczę na żywo:) ale mimo to niech już poleci w ten wtorek:)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: eRKa w Maj 19, 2012, 19:16
Ja też będę wtedy w pracy, ale może uda mi się coś podejrzeć  8 ::)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: olasek w Maj 19, 2012, 20:57
My to mamy w sumie sielankę. Tam za oceanem to ludzie noce zarwali z dzbankami kawy żeby to zobaczyć :P.
Ja naprzyklad spokojnie przespalem cala sprawe ... cos przeczuwalem ze nocne czuwanie moze w tym wypadku sie nie oplacac  ;)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: magiczny w Maj 19, 2012, 21:23
sorry za tak wyskakuje jak filip z konopi, ale ile czasu ma okienko startowe?
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: astropl w Maj 19, 2012, 21:30
sorry za tak wyskakuje jak filip z konopi, ale ile czasu ma okienko startowe?

Jest stałe, to znaczy albo wystartuje o konkretnej godzinie, albo w danym dniu już nie.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: magiczny w Maj 19, 2012, 21:35
tak, rozumiem, ale chodziło mi o to czy np jakby rakieta osiągnęła mniejszą prędkość niż zakładana i spóźniona byłaby np o 10 sek czy to już uniemożliwiłoby lot do iss?
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: astropl w Maj 19, 2012, 21:56
tak, rozumiem, ale chodziło mi o to czy np jakby rakieta osiągnęła mniejszą prędkość niż zakładana i spóźniona byłaby np o 10 sek czy to już uniemożliwiłoby lot do iss?

10 sekund opóźnienia startu zapewne pozwoliłoby spokojnie dolecieć, zapas paliwa Dragon przecież posiada, ale zużyłby go więcej, a jego zadaniem jest dostarczać ładunki, więc ekonomika decyduje. A mniejsza prędkość - to zależy, o ile. Kilka m/s - oczywiście tak, duże kilkadziesiąt mogłoby już być problemem. BTW - czy ktoś spotkał się z danymi dotyczącymi możliwego dV dla Dragona?
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 19, 2012, 23:14
tak, rozumiem, ale chodziło mi o to czy np jakby rakieta osiągnęła mniejszą prędkość niż zakładana i spóźniona byłaby np o 10 sek czy to już uniemożliwiłoby lot do iss?

10 sekund opóźnienia startu zapewne pozwoliłoby spokojnie dolecieć, zapas paliwa Dragon przecież posiada, ale zużyłby go więcej, a jego zadaniem jest dostarczać ładunki, więc ekonomika decyduje. A mniejsza prędkość - to zależy, o ile. Kilka m/s - oczywiście tak, duże kilkadziesiąt mogłoby już być problemem. BTW - czy ktoś spotkał się z danymi dotyczącymi możliwego dV dla Dragona?

W tym opisie Dragona (http://www.kosmonauta.net/index.php/Technologie/Hardware/2012-02-21-dragon.html) widzę dV 800 m/s, ale przyznam, że coś mi tutaj nie teges (parę dni temu chyba natknąłem się na informację i było tam więcej dV).
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 19, 2012, 23:20
Od paru godzin na stanowisku powinna być już ekipa, co przeprowadzi odpowiednie prace nad znalezieniem przyczyn problemów z "piątką".
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 19, 2012, 23:37
Zdjęcie Cape Canaveral wykonane ze Stacji ISS przez Andre Kuipersa na kilka minut przed dzisiejszym T-0 :)

http://www.flickr.com/photos/astro_andre/7226979606/in/photostream
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 19, 2012, 23:43
Przyczyna znaleziona! :) Winnym okazał się zawór turbopompy w tym silniku nr 5. Zostanie wymieniony niebawem.

edit: mała poprawka, tam jest tylko jeden zawór, nie kilka :)

Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: JSz w Maj 20, 2012, 11:30
Z najnowszego updata SpaceX: "Today’s COTS 2 Demonstration launch was aborted half a second before liftoff when the flight computer detected slightly high pressure in the engine 5 combustion chamber. We have discovered root cause and repairs are underway. During rigorous inspections of the engine, SpaceX engineers discovered a faulty check valve on the Merlin engine.  We are now in the process of replacing the failed valve.  Those repairs should be complete tonight.  We will continue to review data on Sunday.  If things look good, we will be ready to attempt to launch on Tuesday, May 22nd at 3:44 AM Eastern."

A więc optymistyczne co do wtorkowego startu.

Przy okazji: czy ta usterka była krytyczna dla startu? Inaczej: czy limity parametrów rzeczywiście były nazbyt rygorystyczne i można je złagodzić?
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 20, 2012, 12:25
Przy okazji: czy ta usterka była krytyczna dla startu? Inaczej: czy limity parametrów rzeczywiście były nazbyt rygorystyczne i można je złagodzić?

Ciekawa dyskusja odnośnie tych kwestii toczy się na nsf. Generalnie zdaje się, że limity okazały się bardzo dobrze ustanowione - to właśnie dzięki nim wychwycono odstępstwo parametrów panujących w komorze spalania silnika nr 5 od normy. Pozostałe silniki pracowały zgodnie ze specyfikacją i gdyby nie uszkodzony zawór zwrotny w środkowym silniku, to polecieliby wczoraj.

Wchodzą tutaj kwestie mocno techniczne, dotyczącego tego czemu zawór dawał przeciek. Jedna z teorii głosi, że nie osiadł prawidłowo na swoim miejscu po ostatnim teście odpalenia całego klastra silników 30 kwietnia. Mogło to być spowodowane przez jakiś odłamek/zanieczyszczenie.

Na nsf mądrzy userzy (rakietowcy) zdają się wskazywać, że jednak uszkodzony został krytyczny komponent. Czy była to usterka krytyczna dla startu? Prawdopodobnie tak. Jeśli dobrze rozumiem jedną wypowiedź, to dopiero 30 sekund po starcie (T+30 sekund) Falcon 9 osiąga masę pozwalającą na dalsze wznoszenie się przy stracie jednego silnika (wcześniej usłyszeliśmy od prezydent SpaceX, że możliwa jest utrata maksymalnie dwóch silników - ale dopiero w późniejszej fazie lotu). Nie można dokładnie powiedzieć bez bardzo dobrej znajomości konstrukcji silnika co by się stało w przypadku lotu z tą usterką. Silnik mógłby działać w trybie "zadławienia" lub może przestać działać w ogóle.

Warto zauważyć, że zidentyfikowanie usterki i wymiana uszkodzonego elementu nie jest całą częścią procesu zrozumienia problemu. Pytanie jest teraz jak został uszkodzony ten zawór? Czy przez przewody paliwowe w czasie tankowania pomimo filtru/ów po drodze dostał się jakiś fragment, który podczas odpalenia, znajdując się już wewnątrz środkowego silnika, uszkodził zawór? A może jakoś się to rozregulowało podczas zmiany orientacji rakiety z pionu do poziomu (po teście) lub poziomu do pionu (przed startem)?

Pytanie jest także takie na ile mocno SpaceX będzie szukał odpowiedzi na te pytania. Prawdopodobnie przy programie wahadłowców mielibyśmy dłuższe rozmowy i być może decyzję o konieczności sprawdzenia wszystkich tych zaworów zwrotnych w silnikach (oraz w innych silnikach, już wyprodukowanych). Potem zobaczylibyśmy z tego raport. Tak działała NASA, to było bardzo ciekawe, jednak tam mieliśmy do czynienia z lotami załogowymi (i stratach misji załogowych w przeszłości), a tutaj mamy misję bezzałogową, realizowaną przez prywatną firmę.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: perian w Maj 20, 2012, 17:46
Na nsf mądrzy userzy (rakietowcy) zdają się wskazywać, że jednak uszkodzony został krytyczny komponent.

Odnosisz się do małej dygresji o tym jakim eufemizmem nazwać "nagły nieprzewidziany rozpad"? Roześmiałem się, czytając ten fragment.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: jmvh w Maj 20, 2012, 17:59
"Unscheduled Rapid Disassembly" znałem już wcześniej, ale "Hardware Rich Combustion" też jest fajne. ;)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 20, 2012, 18:42
Na nsf mądrzy userzy (rakietowcy) zdają się wskazywać, że jednak uszkodzony został krytyczny komponent.

Odnosisz się do małej dygresji o tym jakim eufemizmem nazwać "nagły nieprzewidziany rozpad"? Roześmiałem się, czytając ten fragment.

Ja też, undesired, unplanned i chyba unwanted hehe. To zdaje się kyle pisał, lub ktoś nawiązujący do podobnych problemów z zanieczyszczającymi odłamkami w Masten Space Systems.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Maj 20, 2012, 19:43
Czy coś wiadomo o wymianie tego zawora? W niedzielę (czyli dziś, choć my jesteśmy o 6 godzin do przodu) miał trwać jakiś przegląd wykonanej pracy.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: tanatos w Maj 20, 2012, 19:54
Zawór wymieniony: http://www.space.com/15772-spacex-private-rocket-engine-repairs.html
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: jaro738 w Maj 20, 2012, 23:22
tego zawora?

Zaworu :P
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 20, 2012, 23:58
Małe podsumowanie sytuacji na Kosmonaucie (http://www.kosmonauta.net/index.php/Misje-bezzalogowe/Orbitalne/2012-05-20-spacex-naprawa.html).

Ciekawe czy polecimy we wtorek. Powinniśmy chyba zobaczyć jakieś wyniki analiz dzisiaj jeszcze lub jutro.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: tanatos w Maj 21, 2012, 02:01
Na SpaceFlightNow pojawił się właśnie ciekawy wywiad z Elonem na temat aktualnej misji, falkona v1.1 i przyszłych planów: http://www.spaceflightnow.com/falcon9/003/120518musk/
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Mikkael w Maj 21, 2012, 08:50
A jak generalnie wygląda kwestia ewentualnego wtorkowego startu pod kątem warunków atmosferycznych? Co mówią synoptycy?
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: astropl w Maj 21, 2012, 09:17
70% na tak.
A jak generalnie wygląda kwestia ewentualnego wtorkowego startu pod kątem warunków atmosferycznych? Co mówią synoptycy?

70% na tak.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: jmvh w Maj 21, 2012, 09:44
140% normy!!! ;) ;D

Przy okazji: czy ta usterka była krytyczna dla startu?
Elon pisze: "Simulations show launch ok with bad valve. Still, better to stop & fix. Recalling rockets after launch is not an option."
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 21, 2012, 15:06
Wróbelki ze SpaceX ćwierkają, że jutro na bank przeprowadzona zostanie próba startu.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 21, 2012, 15:16
Więcej szczegółów technicznych w Florida Today (http://www.floridatoday.com/article/20120521/SPACE/305210004/SpaceX-set-second-shot-launch?odyssey=tab%7Ctopnews%7Ctext%7CSpace%20News&nclick_check=1) - w sobotnie próbie startu zawiódł zawór w przewodzie azotu, który to gaz jest wykorzystywany do przeczyszczania silnika Merlin. Zawór utknął w pozycji otwartej. Testy przeprowadzone w niedzielę wykazały, że wymieniony zawór jest sprawny oraz, że nie ma dowodów na podobne problemy w ośmiu pozostałych silnikach.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Stazx w Maj 21, 2012, 15:25
Z artykułu podanego przez kolegę wyżej:
Cytuj
SpaceX CEO Elon Musk tweeted Sunday that simulations showed the launch would have been OK even with the problem valve.

"Still, better to stop & fix," he tweeted. "Recalling rockets after launch is not an option."

Czyżby start mógł się powieść nawet z brakiem jednego silnika? Przecież:

Cytat: Matias
Na nsf mądrzy userzy (rakietowcy) zdają się wskazywać, że jednak uszkodzony został krytyczny komponent. Czy była to usterka krytyczna dla startu? Prawdopodobnie tak. Jeśli dobrze rozumiem jedną wypowiedź, to dopiero 30 sekund po starcie (T+30 sekund) Falcon 9 osiąga masę pozwalającą na dalsze wznoszenie się przy stracie jednego silnika (wcześniej usłyszeliśmy od prezydent SpaceX, że możliwa jest utrata maksymalnie dwóch silników - ale dopiero w późniejszej fazie lotu). Nie można dokładnie powiedzieć bez bardzo dobrej znajomości konstrukcji silnika co by się stało w przypadku lotu z tą usterką. Silnik mógłby działać w trybie "zadławienia" lub może przestać działać w ogóle.

Albo ten silnik jednak by pracował, tyle że słabiej, albo ja nie umiem angielskiego  :-\
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: jmvh w Maj 21, 2012, 15:54
W praktyce, bez znajomości nie tyle rocket science co konkretnej konstrukcji silników i wszystkiego wokoło łącznie z infrastrukturą naziemną trudno powiedzieć co by się stało. Zacytowany fragment wypowiedzi Matiasa streszcza tylko standardowe spekulacje różnych ludzi, niekoniecznie mocno związane z realiami ;)

A co do samego pytania:
Czyżby start mógł się powieść nawet z brakiem jednego silnika?
Zakładając, że brak oznacza rzeczywisty brak ciągu jednego silnika, to nie.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Sokole Oko w Maj 21, 2012, 16:39
Zdaje się, że od kilku minut jest potwierdzenie?

Za NASA:
SpaceX has confirmed the rocket is on track to launch Tuesday, May 22 at 3:44 a.m. EDT.
Niusa dodano o 16:30.

Rozpiska naszej tv też jest już nowa - transmisja od 08:30 CEST.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Maj 21, 2012, 17:03
Mam pytanie. Czy w przypadku ewentualnego jutrzejszego startu, oczywiście gdyby do niego doszło, czy Dragon będzie widoczny na polskim niebie? Jak na razie ISS jest u nas niewidoczna  :-\
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Maj 21, 2012, 17:51
Zdaje się, że od kilku minut jest potwierdzenie?

Za NASA:
SpaceX has confirmed the rocket is on track to launch Tuesday, May 22 at 3:44 a.m. EDT.
Niusa dodano o 16:30.

Rozpiska naszej tv też jest już nowa - transmisja od 08:30 CEST.

Potwierdzam - mamy potwierdzenie! :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: astropl w Maj 21, 2012, 18:52
Mam pytanie. Czy w przypadku ewentualnego jutrzejszego startu, oczywiście gdyby do niego doszło, czy Dragon będzie widoczny na polskim niebie? Jak na razie ISS jest u nas niewidoczna  :-\

http://spaceflight.nasa.gov/realdata/sightings/ (http://spaceflight.nasa.gov/realdata/sightings/) :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Maj 21, 2012, 22:10
Czy jakieś wieści o stanie przygotowań? Niczego nie ma w sieci... :(
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: astropl w Maj 21, 2012, 22:13
Czy jakieś wieści o stanie przygotowań? Niczego nie ma w sieci... :(

Trzeba wysłać MarkaFlorydę na miejsce startu :) A na poważnie, to wszystko OK, po prostu przygotowanie do startu trwa "nieco" krócej, niż w przypadku wahadłowców i jeszcze się nie zaczęło.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 21, 2012, 23:07
Czy jakieś wieści o stanie przygotowań? Niczego nie ma w sieci... :(

Trzeba wysłać MarkaFlorydę na miejsce startu :) A na poważnie, to wszystko OK, po prostu przygotowanie do startu trwa "nieco" krócej, niż w przypadku wahadłowców i jeszcze się nie zaczęło.

No, a sama rakieta jest już na padzie, inaczej niż było przed próbą startu 19 maja.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 21, 2012, 23:09
Tymczasem na kilka godzin przed rozpoczęciem odliczania na stanowisku startowym znalazł się... dźwig! Wszyscy się zastanawiają co oni tam robią, prawdopodobnie coś na drugi stopniu...
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: astropl w Maj 21, 2012, 23:11

No, a sama rakieta jest już na padzie, inaczej niż było przed próbą startu 19 maja.

Przeciez jej nie zdejmowali, zawór wymieniono na miejscu.

Sekwencja odliczania jest dostępna na stronce http://www.spaceflightnow.com/falcon9/003/countdowntimeline.html (http://www.spaceflightnow.com/falcon9/003/countdowntimeline.html).
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 21, 2012, 23:52

No, a sama rakieta jest już na padzie, inaczej niż było przed próbą startu 19 maja.

Przeciez jej nie zdejmowali, zawór wymieniono na miejscu.

Pisałem w kontekście tego, że na dzień przed poprzednią próbą startu (19 maja) "więcej się działo" z uwagi na wytoczenie rakiety. Teraz jakby mnie się dzieje, bo rakieta jest już na padzie :)

Z tego co widzę to Nasa TV rozpocznie nadawanie relacji ze startu o godzinie 8:30 naszego czasu.

Odnośnie pełnego opisu technicznego problemu, to to jest dobry fragment z dziennika wired:

"A check valve that allows the nitrogen purge prior to ignition in the Merlin engine was stuck open just before launch. This stuck valve allowed “liquid oxygen to flow from the main injector [for the rocket engine itself] into the gas generator injector” that generates hot turbine gas, which drives the turbopumps, according to SpaceX. The turbopumps are basically very high-powered fuel and oxidizer pumps that deliver the liquids to the main combustion chamber of the rocket. The result was the turbopumps were operating at a slightly higher power level, resulting in the high pressure detected in the combustion chamber on engine five."
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: olasek w Maj 22, 2012, 06:49
Chyba ktos wyzej pytal jak dlugie jest okienko startu. Otoz wyczytalem ze okienko startu jest dlugie na split-second czyli mowimy o ulamku sekundu. Swoja droga nigy nie spotkalem sie z czyms tak krotkim. Dzisiejszy start odbedzie sie w bardziej przyjaznej dla mnie godzinie, moze bede ogladac.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Maj 22, 2012, 07:17
Dzień dobry wszystkim! :) Mamy 2 i pół godziny do startu. Tankowanie rakiety Falcon 9 powinno już być zakończone.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Maj 22, 2012, 07:49
Dwie godziny do startu. Cisza na stanowisku startowym... :P
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 22, 2012, 07:51
Chyba ktos wyzej pytal jak dlugie jest okienko startu. Otoz wyczytalem ze okienko startu jest dlugie na split-second czyli mowimy o ulamku sekundu. Swoja droga nigy nie spotkalem sie z czyms tak krotkim. Dzisiejszy start odbedzie sie w bardziej przyjaznej dla mnie godzinie, moze bede ogladac.

I wszystko dlatego aby Dragon był obładowany największą możliwą ilością paliwa do wszystkich manewrów, a będzie tańczył sporo wokół ISS. To będą w końcu pierwsze tak poważne manewry tego statku na orbicie.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 22, 2012, 08:14
Ktoś jest w stanie mi bliżej doradzić którą relację ze startu oglądać, jeśli będę się starał ją łapać z bezprzewodowego? Prawdopodobnie będę oglądał ze Skweru Kościuszki w Gdyni, gdzie jest 3G :P
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Mikkael w Maj 22, 2012, 08:19
Pogoda: 90% na tak? Słodko :)

Przyłączam się do śledzenia startu (oby!). Nie mam dziś na szczęście natłoku roboty. Jedyny mankament - brak głośników w pracy...

Za jakiś kwadrans rozpocznie się transmisja.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: yabuzapit w Maj 22, 2012, 08:23
Ktoś jest w stanie mi bliżej doradzić którą relację ze startu oglądać, jeśli będę się starał ją łapać z bezprzewodowego? Prawdopodobnie będę oglądał ze Skweru Kościuszki w Gdyni, gdzie jest 3G :P

Ja bym zaproponował relację spacex na youtube (jakość 360p więc na mobilnym internecie powinno bez większego problemu pójść)
A i jeszcze link w razie czego: http://www.youtube.com/watch?v=xLKRHzcP5cU&feature=g-all-lsb
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: jmvh w Maj 22, 2012, 08:25
Streamy od SpaceX:

Bitrate: 198,000 (very low quality)
http://player.livestream-f.akamaihd.net/142499_626741_171f2d0b_1_198@42972?system-bitrate=198000&clipBegin=6190&clipEnd=6379

Bitrate: 678,000 (low quality?)
http://player.livestream-f.akamaihd.net/142499_626741_171f2d0b_1_678@42972?system-bitrate=678000&clipBegin=6190&clipEnd=6379

Biterate: 1,756,000 (good quality?)
http://player.livestream-f.akamaihd.net/142499_626741_171f2d0b_1_1756@42972?system-bitrate=1756000&clipBegin=6190&clipEnd=6379

Bitrate: 2,320,000 (Best: 720p or 720i video!)
http://player.livestream-f.akamaihd.net/142499_626741_171f2d0b_1_2320@42972?system-bitrate=2320000&clipBegin=6190&clipEnd=6379
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: jmvh w Maj 22, 2012, 08:29
Ktoś jest w stanie mi bliżej doradzić którą relację ze startu oglądać, jeśli będę się starał ją łapać z bezprzewodowego? Prawdopodobnie będę oglądał ze Skweru Kościuszki w Gdyni, gdzie jest 3G :P

Ja bym zaproponował relację spacex na youtube (jakość 360p więc na mobilnym internecie powinno bez większego problemu pójść)
A i jeszcze link w razie czego: http://www.youtube.com/watch?v=xLKRHzcP5cU&feature=g-all-lsb
Ewentualnie flash dla Androida od NASA, ale ma on chyba nieco większe wymagania niż youtube: http://www.nasa.gov/multimedia/nasatv/nasatv_android_flash.html
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: jmvh w Maj 22, 2012, 08:34
Poczatek na naszej.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: tanatos w Maj 22, 2012, 08:36
Z komórki dość dobrze działa kanał NASA-mobile na ustream: http://www.ustream.tv/channel/nasa-mobile
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Maj 22, 2012, 08:46
Kilka minut temu wypuścili balon meteo, by sprawdzić jaka jest pogoda w wyższych warstwach atmosfery.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Sokole Oko w Maj 22, 2012, 08:47
T -1 godzina. Dzień dobry wszystkim :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: jmvh w Maj 22, 2012, 08:51
Pogoda.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: jmvh w Maj 22, 2012, 08:52
I jeszcze jeden:
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: tanatos w Maj 22, 2012, 08:58
Wywiad z Gwynne Shotwell na Nasa TV.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Sokole Oko w Maj 22, 2012, 09:01
GO od personelu misji ISS.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Maj 22, 2012, 09:05
Stream SpaceX na youtube też się zaczął:
http://www.youtube.com/watch?v=xLKRHzcP5cU&list=LEtI0Hodo5o5dUb67FeUjDeAA&feature=plcp

Znów na antenie jest pracownik SpaceX z wąsem. :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: astropl w Maj 22, 2012, 09:08
Chyba ktos wyzej pytal jak dlugie jest okienko startu. Otoz wyczytalem ze okienko startu jest dlugie na split-second czyli mowimy o ulamku sekundu. Swoja droga nigy nie spotkalem sie z czyms tak krotkim.

A starty Gemini, tych, które miały się łączyć z Agenami? 0,5-1,5 s. Jeżeli obiekt ma wejść w konkretnym czasie w konkretne miejsce, a paliwa jest nie za dużo, to warto spróbować wcelować w "dziurkę od klucza".
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Maj 22, 2012, 09:13
Następna próba startu dla Falcona 9 - prawdopodobnie 25 maja, ale teraz się tym nie zajmują oczywiście. :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: olasek w Maj 22, 2012, 09:18
A starty Gemini, tych, które miały się łączyć z Agenami? 0,5-1,5 s.
No tak, ale to byly spotkania na pierwszej, drugiej orbicie, symulowali spotknia Apollo-LM na orbicie Ksiezyca, tutaj mamy spotkanie po prawie 72 godzinach od startu - inna skala problemu.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Sokole Oko w Maj 22, 2012, 09:23
Może pojawią się ciekawe zdjęcia z orbity. Załoga 31. Ekspedycji ma obserwować start na żywo :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 22, 2012, 09:23
Z komórki dość dobrze działa kanał NASA-mobile na ustream: http://www.ustream.tv/channel/nasa-mobile

Działa świetnie, ha! Dzięki!
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: jmvh w Maj 22, 2012, 09:27
.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 22, 2012, 09:27
Nie ma żadnych problemów z tego co słyszę :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 22, 2012, 09:33
14 minut.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: jmvh w Maj 22, 2012, 09:34
Za moment poll
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 22, 2012, 09:35
No to GO!
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Sokole Oko w Maj 22, 2012, 09:35
Sokole Oko GO!
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: jmvh w Maj 22, 2012, 09:36
.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 22, 2012, 09:36
Automatyczna sekwencja rusza za kilkadziesiąt sekund.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: tanatos w Maj 22, 2012, 09:37
Zauważyliście, że światła wokół falkona - wygląda to niemal identycznie jak scena z Odysei Kosmicznej - scena na księżycu, światła wokół monolitu :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Sokole Oko w Maj 22, 2012, 09:38
T -10 minut. TERMINAL COUNT.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 22, 2012, 09:38
Zegar ruszył.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 22, 2012, 09:40
Rzucili w eter ostatnie instrukcje. 8 minut.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: jmvh w Maj 22, 2012, 09:40
.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 22, 2012, 09:40
Dragon na wewnętrznym zasilaniu. Następnie komputery dostaną ostatnią poprawkę na czas startu.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: jmvh w Maj 22, 2012, 09:41
Znowu dym.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Sokole Oko w Maj 22, 2012, 09:42
T - 6 minutes and counting.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 22, 2012, 09:43
Włączone transmitery telemetrii i wideo.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Sokole Oko w Maj 22, 2012, 09:43
Systemy telemetrii włączone.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: jmvh w Maj 22, 2012, 09:44
.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: jmvh w Maj 22, 2012, 09:46
.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Mikkael w Maj 22, 2012, 09:46
Light this candle! ;)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Sokole Oko w Maj 22, 2012, 09:47
ZERO AND LIFTOFF! Wznoszenie Dragona!
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Prometeusz w Maj 22, 2012, 09:47
Jest Start !!!
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Maj 22, 2012, 09:49
Ślicznie idzie!
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Sokole Oko w Maj 22, 2012, 09:50
MECO-1. Zapłon drugiego stopnia!
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Maj 22, 2012, 09:51
Drugi stopień!
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Prometeusz w Maj 22, 2012, 09:51
Zapłon 2-go stopnia
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: jmvh w Maj 22, 2012, 09:53
.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Sokole Oko w Maj 22, 2012, 09:54
6 minut lotu. Bardzo ciekawe ujęcie drugiego stopnia :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: sarna w Maj 22, 2012, 09:55
6 minut lotu. Bardzo ciekawe ujęcie drugiego stopnia :)
I na ten silniczek manewrowy od czasu do czasu wychylający się w lewo :D
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: jmvh w Maj 22, 2012, 09:55
.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Sokole Oko w Maj 22, 2012, 09:57
Są na orbicie. Zaraz wypuszczenie Dragona.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: jmvh w Maj 22, 2012, 09:57
orbita.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Maj 22, 2012, 09:59
Panele słoneczne rozłożone.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: jmvh w Maj 22, 2012, 09:59
.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Sokole Oko w Maj 22, 2012, 09:59
Panele słoneczne rozłożone prawidłowo!
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Mikkael w Maj 22, 2012, 10:00
Nastąpiła separacja Dragona i rozłożenie baterii słonecznych :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Prometeusz w Maj 22, 2012, 10:00
Panele rozłożone
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 22, 2012, 10:00
Gratulacje SpaceX!
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: LooZ^ w Maj 22, 2012, 10:01
Bardzo wzruszające wiwaty ludzi zebranych w centrali SpaceX :) Brawo! :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Prometeusz w Maj 22, 2012, 10:02
Wielka radość. Gratulacje.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: jmvh w Maj 22, 2012, 10:02
SEparacja stopni:
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: jmvh w Maj 22, 2012, 10:06
Sep. cd.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: jmvh w Maj 22, 2012, 10:07
.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Sokole Oko w Maj 22, 2012, 10:08
I ripleje startu :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Mikkael w Maj 22, 2012, 10:11
Ukłony dla SpaceX. Część egzaminu zaliczona ;)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: tanatos w Maj 22, 2012, 10:16
http://www.youtube.com/watch?v=SLuW-GBaJ8k
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Sokole Oko w Maj 22, 2012, 10:31
Zapis startu :)

http://www.youtube.com/watch?v=ZHjPMg-Lin8
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: luksol w Maj 22, 2012, 10:37
qrka... na t -2s mi sie streamowanie wylaczyla na komorce! Moja corka byla bardzo zdziwiona jakie rzeczy tata opowiada... ;)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Maquis w Maj 22, 2012, 10:45
Elon szaleje jakby ktoś się pytał ;)

Swoją drogą są szanse na obserwacje Dragona nad ranem, przynajmniej z części terenu Polski (raczej południowy zachód).
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Maj 22, 2012, 11:04
Za chwilę Bolden się wypowie. Czy mamy szansę na łzy wzruszenia?
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Maj 22, 2012, 11:15
I po wypowiedzi Boldena. Administator NASA uważa tę misję za duże osiągnięcie. Była mowa o COTS, CRS itp itp.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: tanatos w Maj 22, 2012, 11:30
Za chwilę (o 11:30) zacznie się Post-Launch Briefing
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: alnitak w Maj 22, 2012, 11:47
Gratulacje! :) No teraz musi pójść z górki
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Maj 22, 2012, 11:55
Koszt paliwa i utleniacza = 0,3% kosztu całego lotu rakiety. Jedna z ciekawostek z konferencji. :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Maj 22, 2012, 12:06
Pani z niezorientowanych mediów spytała się 'czemu SpaceX jest taki ważny dla całego świata?'.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: LooZ^ w Maj 22, 2012, 12:10
Krzysiek, nie żebym bronił dziennikarki, ale zapewne chciała mieć cytat pod opracowane wcześniej założenia artykułu :) Inaczej brzmi "SpaceX jest ważne dla świata bo ja tak powiedziałam", a inaczej "E. Musk powiedział, że SpaceX jest ważne dla świata bo..." ;)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Maj 22, 2012, 12:12
Heh, nie o to mi chodzi. Pytanie było po prostu bardzo zakręcone, niczym słoik na zimę. Tudzież dla transportu na ISS... :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Mikkael w Maj 22, 2012, 12:44
Elon donosi: "Dragon spaceship opens the navigation pod bay door without hesitation. So much nicer than HAL9000 :)" oraz "Navigation bay pointing to deep space and star map being generated by star tracker one. Yes!"
 
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: momasz w Maj 22, 2012, 12:56
(sorry, ale musiałem to napisać. :) Na _tvnmeteo_ jest "świetny artykuł" o wystrzeleniu "sondy" Dragon  http://www.tvnmeteo.pl/informacje/ciekawostki,49/udalo-sie-za-czwartym-razem-falcon-9-wystartowal,45821,1,0.html)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: tanatos w Maj 22, 2012, 13:14
Napisałem komentarz pod artykułem na TVN Meteo. Oczywiście go nie opublikowali, ale poprawili niektóre błędy: sonda/statek kosmiczny. Ale nie poprawili tego: "Pierwszy raz rakieta miała zostać wystrzelona 30 kwietnia, ale na pół sekundy przed startem przerwano procedurę startową". To było przecież 19 maja nie 30 kwietnia.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 22, 2012, 17:16
Wróbelki ćwierkają, że podczas dzisiejszego lotu nie odnotowano żadnych (!) anomalii czy mały usterek. To godne podkreślenia, gdyż zwykle bardzo często mieliśmy do czynienia z takimi rzeczami podczas lotów wahadłowców (i to nawet pod koniec, kiedy bardzo dobrze znano już hardware i osiągnięto naprawdę zaawansowany poziom przygotowania. Tutaj mamy podobną sytuację, już w trzecim locie F9).
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Borys w Maj 22, 2012, 18:23
Wróbelki ćwierkają, że podczas dzisiejszego lotu nie odnotowano żadnych (!) anomalii czy mały usterek.

Poczekajmy do końca misji. Ciągle jest szansa na wybicie ładnej dziury w ISS ;)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Maj 22, 2012, 19:05
Za chwilę konferencja na NASA TV odnośnie stanu misji. :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: wini w Maj 22, 2012, 19:24
Żałuje, że nie widziałem startu na żywo, ale ciesze się, że jak narazie wszystko w porządku:) oby tak dalej!
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: magiczny w Maj 22, 2012, 19:56
Nie mogę się już doczekać zdjęć Dragona podczas rozładunku i liczę również, że będą jakieś foty samego Dragona wykonane przez załogę ISS :]
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 22, 2012, 20:05
Wróbelki ćwierkają, że podczas dzisiejszego lotu nie odnotowano żadnych (!) anomalii czy mały usterek.

Poczekajmy do końca misji. Ciągle jest szansa na wybicie ładnej dziury w ISS ;)

To prawda. Warto zachować dystans, misja dopiero się rozpoczęła. Sam Dragon od kilku godzin jest także dłużej niż kiedykolwiek w przestrzeni kosmicznej - w grudniu 2010 roku wrócił w końcu na Ziemię po dwóch orbitach, czyli zdaje się zaledwie po 3 godzinach.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: astropl w Maj 22, 2012, 20:09
Zerknijmy sobie do wnętrza Dragona:

(https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/545377_10151745983000131_353851465130_24268339_803951525_n.jpg)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: tanatos w Maj 22, 2012, 20:35
I co, nie było tego briefingu?
@kanarkusmaximus: konferencja miała się zacząć o 19:00 prawda?
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Maj 22, 2012, 21:02
I co, nie było tego briefingu?
@kanarkusmaximus: konferencja miała się zacząć o 19:00 prawda?

nie było...
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: MarekFloryda w Maj 22, 2012, 21:49
Jakby kogoś interesowały amatorskie zdjęcia i film ze startu to tutaj:
http://florydziak.blogspot.com/2012/05/zdjecia-i-film-ze-startu-spacex-falcon.html

P.S. Co za idiotyczną godzinę sobie wybrali, nie wiem ile już dziś kaw wypiłem żeby nie usnąć...
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: astropl w Maj 22, 2012, 22:24
Jakby kogoś interesowały amatorskie zdjęcia i film ze startu to tutaj:
http://florydziak.blogspot.com/2012/05/zdjecia-i-film-ze-startu-spacex-falcon.html

P.S. Co za idiotyczną godzinę sobie wybrali, nie wiem ile już dziś kaw wypiłem żeby nie usnąć...

Bardzo fajne! Choć liczyłem na takie z mniejszego dystansu :))) A co do pory startu - no niestety, na mechanikę orbitalną nie ma mocnych. Lot jest do ISS, a nie po prostu na orbitę.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: MarekFloryda w Maj 22, 2012, 22:30
Bardzo fajne! Choć liczyłem na takie z mniejszego dystansu :))) A co do pory startu - no niestety, na mechanikę orbitalną nie ma mocnych. Lot jest do ISS, a nie po prostu na orbitę.

W sumie to mogłem podjechać bliżej - na parking przy KSC Visitor Complex, ale z tamtego miejsca nie ma bezpośredniego widoku na platformę. Najlepszym punktem do obejrzenia tego startu byłaby Playalinda Beach, ale otwarta jest tylko od świtu do zmierzchu. NASA Causeway jest jak na razie poza moim zasięgiem z wiadomych powodów (choć przepustkę do KSC mam spowrotem).

Mechanika mechaniką, a mi się dziś cały dzień spać chce.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 23, 2012, 00:48
Bardzo fajne! Choć liczyłem na takie z mniejszego dystansu :))) A co do pory startu - no niestety, na mechanikę orbitalną nie ma mocnych. Lot jest do ISS, a nie po prostu na orbitę.

W sumie to mogłem podjechać bliżej - na parking przy KSC Visitor Complex, ale z tamtego miejsca nie ma bezpośredniego widoku na platformę. Najlepszym punktem do obejrzenia tego startu byłaby Playalinda Beach, ale otwarta jest tylko od świtu do zmierzchu. NASA Causeway jest jak na razie poza moim zasięgiem z wiadomych powodów (choć przepustkę do KSC mam spowrotem).

Mechanika mechaniką, a mi się dziś cały dzień spać chce.

Z Twojej relacji wynika, że ludzie oglądali też z autostrady. Kurde, fajnie ;) I też zauważyłeś to, na co nikt inny nie zwrócił uwagi (przynajmniej na tym forum, bo tylko tu przeglądałem wszystkie komentarze) - rakieta strasznie ociężale się wznosiła, w pierwszej chwili myślałem, że coś może nawet być nie tak. Po Dillerze nie spodziewałem się usłyszeć konkretów, dodatkowo start oglądałem poruszając się pieszo.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: tanatos w Maj 23, 2012, 01:08
Powolne wznoszenie jest typowe dla Falkonów, tak samo było podczas poprzedniego lotu. http://www.youtube.com/watch?v=cdLITgWKe_0
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: LooZ^ w Maj 23, 2012, 01:09
Swoje oświadczenie wydał też biały dom, a dokładniej Bill Gerstenmaier, szef operacji kosmicznych w Waszyngtonie:

"Miałem przyjemność współpracować z wieloma fantastycznymi zespołami na przylądku Canaveral, którym udało się stworzyć mnóstwo niesamowitych rakiet i wystrzelić niesamowite rzeczy. I muszę powiedzieć ci, drogi zespole SpaceX, nie da się lepiej tego zrobić od was. Fenomenalna robota!"
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: MarekFloryda w Maj 23, 2012, 02:36
Jeszcze taka mała ciekawostka związana z F9/Dragon - w ostatnią sobotę miałem dyżur w muzeum. Ruch był bardzo słaby, bo akurat w Cocoa Beach odbywały się zawody tych strasznie szybkich łodzi. I w końcu ktoś się pojawił, a że byłem strasznie spragniony widoku żywego człowieka to zacząłem ich zagadywać. Czteroosobowa rodzina, 13-14 latek, młodsza córka i dwoje rodziców (kobieta była nawet niezła). I okazało się że wycieczkę na Florydę fundnął im SpaceX - eksperyment tego dzieciaka jest z jednych które dziś poleciały w kosmos. W sumie to miałem kupę frajdy pokazując im muzeum, bo interesowało ich to co mnie - przy silniku RS-56-OBA spędziliśmy chyba ze 30 minut zaglądając w każdy jego zakamarek i śledząc dokładnie którędy przepływał LOX a którędy RP-1, gdzie są turbiny, gdzie jest komora spalania (wszyscy wsadzali głowę do dyszy żeby zobaczyć w jaki sposób wstrzykiwane jest paliwo do komory) itp. Mam nadzieję że jak ten dzieciak za 30 lat stanie się światowej sławy naukowcem, to będzie pamiętał rozczochranego emigranta który mu pokazał jak ten silnik działał ;)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: MarekFloryda w Maj 23, 2012, 02:39
Swoje oświadczenie wydał też biały dom, a dokładniej Bill Gerstenmaier, szef operacji kosmicznych w Waszyngtonie:

"Miałem przyjemność współpracować z wieloma fantastycznymi zespołami na przylądku Canaveral, którym udało się stworzyć mnóstwo niesamowitych rakiet i wystrzelić niesamowite rzeczy. I muszę powiedzieć ci, drogi zespole SpaceX, nie da się lepiej tego zrobić od was. Fenomenalna robota!"

W muzeum mamy małą wystawkę ufundowaną przez SpaceX i jednym z jej elementów jest zdjęcie Muska i Obamy na LC-40.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: MarekFloryda w Maj 23, 2012, 03:36
Podobno testy impulsowego i ciągłego odpalania silników Dragona a także test lotu "bezwładnego" (z wyłączoną kontrolą położenia) odbyły się pomyślnie dziś po południu (mojego czasu).
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Maj 23, 2012, 18:21
Podobno testy impulsowego i ciągłego odpalania silników Dragona a także test lotu "bezwładnego" (z wyłączoną kontrolą położenia) odbyły się pomyślnie dziś po południu (mojego czasu).

A na dziś chyba zaplanowano jedynie dwa manewry "zbliżające" oraz kilka testów/przygotowań na pokładzie ISS?
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: astropl w Maj 23, 2012, 18:39
Podobno testy impulsowego i ciągłego odpalania silników Dragona a także test lotu "bezwładnego" (z wyłączoną kontrolą położenia) odbyły się pomyślnie dziś po południu (mojego czasu).

A na dziś chyba zaplanowano jedynie dwa manewry "zbliżające" oraz kilka testów/przygotowań na pokładzie ISS?

Wszystkie dzisiejsze testy i manewry (abort, free drift) zostały wykonane z sukcesem! W piątek o 14:06 CEST powinno dojść do uchwycenia :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: MarekFloryda w Maj 23, 2012, 19:05
Wszystkie dzisiejsze testy

Wczorajsze ;) Testy zakończyły się o 17 mojego czasu wczoraj = nawet w Polsce było jeszcze "wczoraj" :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: MarekFloryda w Maj 23, 2012, 19:08
A na dziś chyba zaplanowano jedynie dwa manewry "zbliżające" oraz kilka testów/przygotowań na pokładzie ISS?

Z dokumentów SpaceX wynika że cały dzisiejszy dzień Dragon będzie wyrównywał orbitę z eliptycznej do kołowej i doganiał ISS. Ciekawa zabawa będzie dopiero jutro, kiedy to przeleci wokół ISS wlatując dwukrotnie w obszar komunikacji ze stacją. A prawdziwa zabawa zacznie się w piątek:
http://florydziak.blogspot.com/2012/05/jak-bedzie-wygladao-podejscie-dragona.html
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: MarekFloryda w Maj 23, 2012, 19:09
Co popycha Dragona na orbicie?

http://florydziak.blogspot.com/2012/05/co-popycha-dragona-na-orbicie.html

P.S. Przejrzałem internet i chyba tylko ja jeden zrobiłem przyzwoite zdjęcie silniczkom Draco ;)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: astropl w Maj 23, 2012, 21:24
Wszystkie dzisiejsze testy

Wczorajsze ;) Testy zakończyły się o 17 mojego czasu wczoraj = nawet w Polsce było jeszcze "wczoraj" :)

Oczywiście, wczorajsze, przepraszam.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: MarekFloryda w Maj 23, 2012, 22:18
SpaceX zatweetował że Dragon goni stację:
https://twitter.com/spacex/status/205384230593765377
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: MarekFloryda w Maj 24, 2012, 04:10
Pierwsze manewry odbędą się dziś o 10 ranu Waszego czasu (4 AM u mnie, 1 AM w Kalifornii)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Maj 24, 2012, 08:43
Jest już relacja na NASA TV - kto może oglądać, ten niech relacjonuje!
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Mikkael w Maj 24, 2012, 08:49
Elon: "About 110 miles away and the spacecraft is now in direct communication with the space station."

Na godzinę 09:58 CEST, a następnie 10:43 CEST zaplanowane są dwa odpalenia silników Dragona. W efekcie manewrów pojazd ma dotrzeć do punktu znajdującego się 2,5 km poniżej ISS.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: astropl w Maj 24, 2012, 09:00
Elon: "About 110 miles away and the spacecraft is now in direct communication with the space station."


Wcześniej Elon podał też, że"

"The President just called to say congrats. Caller ID was blocked, so at first I thought it was a telemarketer :)"
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Mikkael w Maj 24, 2012, 09:36
Dragon znajduje się obecnie 100 km od ISS i 9,5 km poniżej orbitalnej placówki. Trwają przygotowania do odpalenia silników, mających umożliwić manewr randez-vous.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Piotr Skorupski w Maj 24, 2012, 09:39
Dzień dobry, mam pytanko kiedy mamy połączenie Draco z ISS?
Przy okazji witam wszystkich serdecznie na forum.Myślę,że wiele miłych chwil spędzę tu z Wami ;)

serdecznie pozdrawiam

Piotr Skorupski
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Mikkael w Maj 24, 2012, 09:47
Dzień dobry, mam pytanko kiedy mamy połączenie Draco z ISS?
Przy okazji witam wszystkich serdecznie na forum.Myślę,że wiele miłych chwil spędzę tu z Wami ;)

serdecznie pozdrawiam

Piotr Skorupski

Witamy!

Przechwycenie Dragona przez automatyczne ramię ISS - o ile wszystkie zaplanowane manewry i testy pójdą zgodnie z planem - powinno mieć miejsce jutro ok 14:06 naszego czasu.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Mikkael w Maj 24, 2012, 09:50
NASA i SpaceX wydały zgodę na pierwszy z manewrów, który ma mieć miejsce za 10 minut.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Piotr Skorupski w Maj 24, 2012, 09:52
Dzięki wielkie za odp.zobaczymy co z tego wyjdzie ;)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Mikkael w Maj 24, 2012, 10:04
Pierwsze odpalenie zakończone. Kolejne za niecałe 45 minut. Odległość pojazdu od stacji - poniżej 60 km.

Edit: na Spaceflight Now padło pytanie: czy Dragon będzie dziś widoczny z ISS? Jeśli tak, to jako niewielki punkt w kolorze białym. Dopiero jutro, przy okazji przechwycenia zobaczymy go w pełnej krasie :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Mikkael w Maj 24, 2012, 10:51
Drugi manewr także jest już historią. W trakcie tego manewru Dragon znajdował się 40 km "przed" stacją. Pojazd dotarł do punktu znajdującego się 2,5 km "poniżej" ISS. Rozpoczynają się zaplanowane testy w ramach przelotu (fly-under).
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Mikkael w Maj 24, 2012, 11:12
Dystans wynosi dokładnie 2,4 km.

Astronauta Kuipers uruchomił zestaw UHF, natomiast Pettit wykrył pewien problem z panelem sterującym od ramienia SSRMS, znajdującym się w Cupoli. Na szczęście zapasowy jest zainstalowany w module Destiny.

Czy ktoś mógłby przejąć relację? :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: yabuzapit w Maj 24, 2012, 13:03
Udało się zobaczyć dragona z ISS
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: tanatos w Maj 24, 2012, 13:04
Dragon widziany z pokładu ISS.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Mikkael w Maj 24, 2012, 13:11
Zgadza się! Dragon jest widoczny z pokładu ISS. To zaledwie przedsmak jutrzejszych widoczków :)

Tymczasem wszystkie testy wydają się przebiegać pomyślnie :) Test ze światłem stroboskopowym emitowanym przez Dragona był utrudniony z uwagi na zbyt dużą jasność samego statku kosmicznego. Dane telemetryczne potwierdziły jednak sukces. Komunikacja również nie sprawia kłopotów.

Dobrze to wszystko wygląda. Czyli co? Jutro przechwycenie? :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: esastro w Maj 24, 2012, 13:16
Widzę dragon c2+ : D

 ISS około 11:25 GMT przekroczeniu R-bar i zaczyna odbiegać Stacji okolice ponownie.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: esastro w Maj 24, 2012, 13:19
o której będzie iss.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: esastro w Maj 24, 2012, 13:24
Wygłada dobrze na dragon c+ tak jest :D


Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: tanatos w Maj 24, 2012, 13:25
"Widziałem Orła Smoka cień"...  ;D
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: esastro w Maj 24, 2012, 13:29
zbliżeniu się przejście stacji R-Bar. Recenzje dzisiejszych działań są w toku, Briefing status misji na 14 GMT : )

Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: esastro w Maj 24, 2012, 13:34
Nie widzialiśmy cień bardzo : D ok 10 km.

Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: esastro w Maj 24, 2012, 13:39
On robił robot za tylko dragon c+. bardzo dużo zajęcia. 
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: esastro w Maj 24, 2012, 13:43
planowa.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: esastro w Maj 24, 2012, 13:55
SpaceX kapsułka Dragon, widoczne przez Międzynarodowa Stacja Kosmiczna jest kamer, przekazywane bezpośrednio pod orbitalnego kompleksu w odległości 2,5 km na 7:24 am EDT, spełniająca wszystkie celów demonstracyjnych na ten dzień.Ostateczna regulacja wysokości spalić odejść sąsiedztwo stacji kosmicznej nastąpi w 8:09 pm, w którym momencie smok rozpoczyna swoją "Racetrack" trajektoria ponowną podejścia stacja chwytak i cumowania próby na piątek.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 24, 2012, 14:34
Tak, już po manewrach na dzisiaj. Ostateczne pozwolenie na jutrzejsze manewry zostanie wydane trochę później dzisiaj, po spotkaniu menedżerów NASA i SpaceX, na którym podsumują dzisiejsze wydarzenia.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Juzek w Maj 24, 2012, 17:11
Witam wszystkich na forum ;)

Mam pytanie w jakim zakresie można sterować Dragonem z IIS? Czy załoga stacji może w pełni przejąć kontrolę w fazie podejścia?

Drugie pytanie kto kontroluje zbliżanie? Czy na Dragonie jest jakiś radar podejścia, czy takie wyposażenie to element IIS?

Pozdrawiam
Marcin
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: tanatos w Maj 24, 2012, 19:21
Dragon jest autonomiczny (Elon lubi go porównywać do HAL9000) to znaczy, że steruje się sam, wykonuje swój software. Oczywiście centrum kontroli misji pilnuje aby wszystko działało w odpowiednim momencie i również może mu wydawać polecenia. Podczas jutrzejszego zbliżenia załoga ISS będzie mogła mu wydawać pewne polecenia podczas zbliżania się do stacji, takie jak: Hold, Retreat, Continue approach... ale nie będą nim "sterować" w dosłownym znaczeniu tego słowa.
Dragon posiada kamerę termowizyjną oraz 2 lidar'y ("Laser Radar"), posiada też kamerę do śledzenia gwiazd (StarTrackerOne) - sam ustala swoją pozycję w przestrzeni oraz względem stacji.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Maj 24, 2012, 21:21
Widzę, że sporo się dziś działo - i to naprawdę ciekawego! :) A to dopiero przedsmak tego, co się wydarzy jutro.

Wg obecnych planów złapanie przez SSRMS planowane jest na około 17:30 CEST, tak? Gdzieś to wyczytałem, ale nie jestem pewien.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: esastro w Maj 24, 2012, 21:32
że tak o 17:30 / USA rano 10:00 godzina tej chwila czekamy zadanie bez problemów i co będzie pół godziny jeszcze sprawdzę/nie wiem... : )

Chwila dostępny foto.
http://www.space.com/15853-spacex-dragon-spaceship-pictures.html : ) 
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Sokole Oko w Maj 24, 2012, 22:55
Hm... po zaktualizowaniu strony spejsflajta, napisali 08:06 AM EDT jako czas chwycenia SSRMSem Dragona, u nas byłaby 14:06. (chyba że coś się zmieniło?)

07:13:58 AM...03...03...29...20...Range: 30 meters
07:28:43 AM...03...03...44...05...Resume approach
07:48:43 AM...03...04...04...05...Capture point arrival
07:58:43 AM...03...04...14...05...Go' for capture
08:06:43 AM...03...04...22...05...Capture
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Maj 24, 2012, 23:11
Hm... po zaktualizowaniu strony spejsflajta, napisali 08:06 AM EDT jako czas chwycenia SSRMSem Dragona, u nas byłaby 14:06. (chyba że coś się zmieniło?)

07:13:58 AM...03...03...29...20...Range: 30 meters
07:28:43 AM...03...03...44...05...Resume approach
07:48:43 AM...03...04...04...05...Capture point arrival
07:58:43 AM...03...04...14...05...Go' for capture
08:06:43 AM...03...04...22...05...Capture


A spejsiks podaje:
Cytuj
Sometime around 6:00 AM Pacific/9:00 AM Eastern, astronauts on the space station will grapple Dragon with the space station’s robotic arm and the spacecraft will attach to the station.

Czyli godzinkę później.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Sokole Oko w Maj 24, 2012, 23:16
Gdzieś na jednej stronie czytałem, że około 9:00 am Eastern, też więc by wychodziło około 15:00 naszego czasu. Strona NASA milczy. Poczekamy, popatrzymy, najwyżej będzie godzinka emocji więcej :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 24, 2012, 23:49
To może wkleję plan ze sfn. Może się okazać, że w rzeczywistości wszystkie te działania będą opóźnione o około godzinkę:

Cytuj
05/25/12
12:46:31 AM...02...21...01...53...HA2
01:32:43 AM...02...21...48...05...CE2
02:22:43 AM...02...22...38...05...Range: 28 km
03:04:23 AM...02...23...19...45...HA3
03:21:03 AM...02...23...36...25...HA3-MC1
03:37:43 AM...02...23...53...05...HA3-MC2
03:50:38 AM...03...00...06...00...CE3
04:18:58 AM...03...00...34...20...Approach initiation (HA4) burn
04:35:38 AM...03...00...51...00...HA4-MC1 burn
04:52:18 AM...03...01...07...40...HA4-MC2 burn
05:13:58 AM...03...01...29...20...Range: 350 meters; yaw 180 degrees
05:18:58 AM...03...01...34...20...Resume approach
05:28:58 AM...03...01...44...20...Range: 250 meters
05:43:58 AM...03...01...59...20...Resume approach; begin retreat/hold demos
06:08:58 AM...03...02...24...20...Hold at 220m (evaluate retreat/hold demoss)
06:23:58 AM...03...02...39...20...Resume approach inside keep-out sphere (KOS)
07:13:06 AM...03...03...28...28...Sunrise
07:13:58 AM...03...03...29...20...Range: 30 meters
07:28:43 AM...03...03...44...05...Resume approach
07:48:43 AM...03...04...04...05...Capture point arrival
07:58:43 AM...03...04...14...05...Go' for capture
08:06:43 AM...03...04...22...05...Capture
08:10:24 AM...03...04...25...46...Sunset
08:45:38 AM...03...05...01...00...Sunrise
09:00:38 AM...03...05...16...00...Latest go for capture
09:10:38 AM...03...05...26...00...Latest CP arrival
09:25:38 AM...03...05...41...00...Earliest go For capture
09:30:38 AM...03...05...46...00...Earliest CP arrival
09:42:58 AM...03...05...58...20...Sunset
10:18:10 AM...03...06...33...32...Sunrise
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: yabuzapit w Maj 25, 2012, 01:33
Tank na koniec dnia poprzedniego i początek dzisiejszego dnia bardzo dokładne zdjęcie Dragona z fejsa:
(https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/hphotos-ak-snc7/574921_10151754044535131_353851465130_24299453_780575521_n.jpg)

Zastanawia mnie czarny kolor modułu serwisowego :o, wydawało mi się że miał być biały (przynajmniej taki był jak startowała rakieta)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Maj 25, 2012, 08:01
Witamy! Zaraz się zaczyna relacja na NASA TV! Oglądamy!
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Adzio w Maj 25, 2012, 08:09
Tank na koniec dnia poprzedniego i początek dzisiejszego dnia bardzo dokładne zdjęcie Dragona z fejsa:
(https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/hphotos-ak-snc7/574921_10151754044535131_353851465130_24299453_780575521_n.jpg)

Zastanawia mnie czarny kolor modułu serwisowego :o, wydawało mi się że miał być biały (przynajmniej taki był jak startowała rakieta)
Ciekawa sprawa. Na NASA TV leci właśnie symulacja przechwycenia Dragona i nawet na symulacji moduł serwisowy jest biały :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Maj 25, 2012, 08:13
Oto ta animacja:
http://www.youtube.com/watch?v=RbEsbM3uYDE
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Maj 25, 2012, 08:16
Aktualna lista wykonanych i przyszłych zadań misji C2+.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Maj 25, 2012, 09:09
A właśnie, czemu na ikonkach moduł serwisowy Dragona jest biały a w rzeczywistości jest ciemny (chyba czarny albo ciemnoszary)? Czyżby przed samym startem przemalowali mu ten moduł?  ;)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Maj 25, 2012, 09:28
Kolejne zdjęcie z serii "witamy na Neptunie". :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 25, 2012, 09:30
O godzinie 9:04 naszego czasu wykonany został manewr HA-3, rozpoczynając tym samym podejście do ISS. Kilka minut temu miał miejsce manewr korekcyjny MCC-1.

Houston wydaje pozwolenia na wszystkie manewry. Realizacja oczywiście w rękach kontroli misji SpaceX.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 25, 2012, 09:43
Dragon znajduje się 1,5 km poniżej i 10 km za ISS.
Przed chwilą wykonany został manewr MCC-2.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: jmvh w Maj 25, 2012, 09:52
Tank na koniec dnia poprzedniego i początek dzisiejszego dnia bardzo dokładne zdjęcie Dragona z fejsa:

Zastanawia mnie czarny kolor modułu serwisowego :o, wydawało mi się że miał być biały (przynajmniej taki był jak startowała rakieta)
Ciekawa sprawa. Na NASA TV leci właśnie symulacja przechwycenia Dragona i nawet na symulacji moduł serwisowy jest biały :)
A właśnie, czemu na ikonkach moduł serwisowy Dragona jest biały a w rzeczywistości jest ciemny (chyba czarny albo ciemnoszary)? Czyżby przed samym startem przemalowali mu ten moduł?  ;)

To się cień nazywa ;)

(http://spaceflight.nasa.gov/gallery/images/station/crew-31/lores/iss031e067345.jpg) (http://spaceflight.nasa.gov/gallery/images/station/crew-31/hires/iss031e067345.jpg)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: jmvh w Maj 25, 2012, 09:55
.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 25, 2012, 10:03
Co do tego kolorku, to w końcu czarny mocno pochłania światło. Wszystko by się niesamowicie nagrzewało w tym trunku. Dlatego większość elementów wysyłanych na orbitę jest biała.

Wykonany został manewr CE-3. Wydano też pozwolenie na rozpoczęcie fazy podejścia, za pomocą manewru HA-4 (za kilka minut).
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 25, 2012, 10:24
Manewr HA-4 wykonany pomyślnie!

Przez następne 40-45 minut statek podejdzie na odległość 350 metrów od ISS.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Maj 25, 2012, 10:30
Ponoć znów widać Dragona na ekranach na ISS. :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 25, 2012, 10:31
Któryś z astronautów pokazuje nam jaki oni mają podgląd na zbliżającego się Dragona (już podobno widać na tym monitorku). To chyba stanowisko w Cupoli :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: jmvh w Maj 25, 2012, 10:31
Nie tylko ISS (kropka na tej chmurce w środku).
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: perian w Maj 25, 2012, 10:36
Co do tego kolorku, to w końcu czarny mocno pochłania światło. Wszystko by się niesamowicie nagrzewało w tym trunku. Dlatego większość elementów wysyłanych na orbitę jest biała.

Dobra, dobra, nie ściemniaj. Taka rakietka jak Saturn V miała czarne placki na poszyciu ;).
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: sarna w Maj 25, 2012, 10:38
Taka rakieta jak Saturn nie spędzała dużo czasu w kosmosie.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Mikkael w Maj 25, 2012, 10:39
Co do tego kolorku, to w końcu czarny mocno pochłania światło. Wszystko by się niesamowicie nagrzewało w tym trunku. Dlatego większość elementów wysyłanych na orbitę jest biała.

Dobra, dobra, nie ściemniaj. Taka rakietka jak Saturn V miała czarne placki na poszyciu ;).

Kapsuła Oriona na animacjach przedstawiających jego mający nastąpić wiosną 2014 orbitalny debiut również ma ciemny kolor. Wiadomo dlaczego?
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 25, 2012, 10:40
Co do tego kolorku, to w końcu czarny mocno pochłania światło. Wszystko by się niesamowicie nagrzewało w tym trunku. Dlatego większość elementów wysyłanych na orbitę jest biała.

Dobra, dobra, nie ściemniaj. Taka rakietka jak Saturn V miała czarne placki na poszyciu ;).

 ;D

Ekhm, to jakoś teraz mamy kolejny manewr korekcyjny.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: perian w Maj 25, 2012, 10:41
Taka rakieta jak Saturn nie spędzała dużo czasu w kosmosie.

Wiem, wiem. Dokuczam tylko Matiasowi ;).
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Piotr Skorupski w Maj 25, 2012, 10:42
Dzień dobry,
czyli co połączenie na 14:06?
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: jmvh w Maj 25, 2012, 10:51
Co do tego kolorku, to w końcu czarny mocno pochłania światło. Wszystko by się niesamowicie nagrzewało w tym trunku. Dlatego większość elementów wysyłanych na orbitę jest biała.

Dobra, dobra, nie ściemniaj. Taka rakietka jak Saturn V miała czarne placki na poszyciu ;).

Kapsuła Oriona na animacjach przedstawiających jego mający nastąpić wiosną 2014 orbitalny debiut również ma ciemny kolor. Wiadomo dlaczego?

To trochę inna sytuacja, tam są płytki ceramiczne.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 25, 2012, 10:51
Dzień dobry,
czyli co połączenie na 14:06?

Przechwycenie około 14:00 CEST - może być później lub wcześniej. Sporo manewrów przed nami.

Kilka minut temu wykonany został manewr MC1 (HA4-MC1). Dragon przekroczył granicę 1 km od ISS. Jest bliżej niż kiedykolwiek!
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 25, 2012, 10:53
Co do tego kolorku, to w końcu czarny mocno pochłania światło. Wszystko by się niesamowicie nagrzewało w tym trunku. Dlatego większość elementów wysyłanych na orbitę jest biała.

Dobra, dobra, nie ściemniaj. Taka rakietka jak Saturn V miała czarne placki na poszyciu ;).

Kapsuła Oriona na animacjach przedstawiających jego mający nastąpić wiosną 2014 orbitalny debiut również ma ciemny kolor. Wiadomo dlaczego?

Bo to animacja? :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 25, 2012, 10:55
Co do tego kolorku, to w końcu czarny mocno pochłania światło. Wszystko by się niesamowicie nagrzewało w tym trunku. Dlatego większość elementów wysyłanych na orbitę jest biała.

Dobra, dobra, nie ściemniaj. Taka rakietka jak Saturn V miała czarne placki na poszyciu ;).

Kapsuła Oriona na animacjach przedstawiających jego mający nastąpić wiosną 2014 orbitalny debiut również ma ciemny kolor. Wiadomo dlaczego?

To trochę inna sytuacja, tam są płytki ceramiczne.

Wahadłowce też miały płytki ceramiczne, a gdy zamknęły ładownię (przejście na pasywny system chłodzenia) zaczęły wykonywać różne ewolucje, trzymając spód z dala od promieni słonecznych.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 25, 2012, 10:57
PAO został odwiedzony przez astronautkę Cady, która obsługiwała jednego z pierwszych statków HTV w czasie wizyty na ISS. Jest tutaj trochę podobieństw z tym co zobaczymy dzisiaj.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Mikkael w Maj 25, 2012, 11:01
Dzięki za odpowiedzi :) Jasne, że to tylko animacja.

Zresztą kapsuły Mercury i Gemini... czy pojazd Sojuz również nie były/są w bieli ;)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Prometeusz w Maj 25, 2012, 11:02
Jest Dragon
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Maj 25, 2012, 11:02
Jest! :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: jmvh w Maj 25, 2012, 11:02
Co do tego kolorku, to w końcu czarny mocno pochłania światło. Wszystko by się niesamowicie nagrzewało w tym trunku. Dlatego większość elementów wysyłanych na orbitę jest biała.

Dobra, dobra, nie ściemniaj. Taka rakietka jak Saturn V miała czarne placki na poszyciu ;).

Kapsuła Oriona na animacjach przedstawiających jego mający nastąpić wiosną 2014 orbitalny debiut również ma ciemny kolor. Wiadomo dlaczego?

To trochę inna sytuacja, tam są płytki ceramiczne.

Wahadłowce też miały płytki ceramiczne, a gdy zamknęły ładownię (przejście na pasywny system chłodzenia) zaczęły wykonywać różne ewolucje, trzymając spód z dala od promieni słonecznych.

Chodziło mi o to, że zmiana koloru płytek ceramicznych tak bezproblemowa nie jest. A co do ewolucji, bodaj czasem też było zupełnie odwrotnie, z tego co pamiętam zdarzało się, że obracano cały kompleks ISS-Wahadłowiec spodem w stronę słońca po to aby dogrzać opony...
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 25, 2012, 11:05
Cady fajnie opowiada jak to jest być operatorem SSRMS z Cupoli (ona łapała i przyłączała HTV). Statek wydawał się jej dużo większy niż się spodziewała, że będzie. W łapaniu przeszkadza Ziemia, która jest poniżej :) Wszystko bardzo się szybko przemieszcza, Cady użyła porównania do dwóch samochodów jadących z niedozwoloną prędkością po autostradzie i operacji powolnego zbliżania tych dwóch pojazdów do siebie, złapania czegoś przez okno i przyciągnięcia.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: jmvh w Maj 25, 2012, 11:06
.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Prometeusz w Maj 25, 2012, 11:07
Ładnie strzela silniczkami korygującymi.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 25, 2012, 11:07
Niesamowicie wyglądały wyrzucane gazy z działających silników Dragona.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: jmvh w Maj 25, 2012, 11:09
.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 25, 2012, 11:10
Co do tego kolorku, to w końcu czarny mocno pochłania światło. Wszystko by się niesamowicie nagrzewało w tym trunku. Dlatego większość elementów wysyłanych na orbitę jest biała.

Dobra, dobra, nie ściemniaj. Taka rakietka jak Saturn V miała czarne placki na poszyciu ;).

Kapsuła Oriona na animacjach przedstawiających jego mający nastąpić wiosną 2014 orbitalny debiut również ma ciemny kolor. Wiadomo dlaczego?

To trochę inna sytuacja, tam są płytki ceramiczne.

Wahadłowce też miały płytki ceramiczne, a gdy zamknęły ładownię (przejście na pasywny system chłodzenia) zaczęły wykonywać różne ewolucje, trzymając spód z dala od promieni słonecznych.

Chodziło mi o to, że zmiana koloru płytek ceramicznych tak bezproblemowa nie jest. A co do ewolucji, bodaj czasem też było zupełnie odwrotnie, z tego co pamiętam zdarzało się, że obracano cały kompleks ISS-Wahadłowiec spodem w stronę słońca po to aby dogrzać opony...

Nie, raczej tego typu manewry to już sam wahadłowiec wykonywał. Z tym dogrzaniem podwozia też. Kompleks ISS-wahadłowiec obracał się po zacumowaniu/przed odcumowaniem, bo w czasie połączonej misji stacja leciała modułami rosyjskimi z przodu (chroniąc powłokę wahadłowca przed uderzeniami mikrometeoroidów i śmieci kosmicznych).
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: jmvh w Maj 25, 2012, 11:12
Kompleks ISS-wahadłowiec obracał się po zacumowaniu/przed odcumowaniem, bo w czasie połączonej misji stacja leciała modułami rosyjskimi z przodu (chroniąc powłokę wahadłowca przed uderzeniami mikrometeoroidów i śmieci kosmicznych).

I właśnie dlatego musiała się obrócić.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 25, 2012, 11:14
Filmik poświadczający, że silniki Draco działają ;)

http://www.youtube.com/watch?v=Zd19r1O5mjs
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Mikkael w Maj 25, 2012, 11:25
Dragon osiągnął odległość 350 m od ISS, po czym rozpoczął zbliżanie o kolejne 100 m.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: jmvh w Maj 25, 2012, 11:29
.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 25, 2012, 11:29
Wartość odległości widać chyba na tym podglądzie (najniższa wartość po prawej stronie). Przed chwilą było 299 metrów.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: jmvh w Maj 25, 2012, 11:32
Hold @ 250m
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: jmvh w Maj 25, 2012, 11:42
Dragon i LA.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: jmvh w Maj 25, 2012, 11:43
I po wschodzie.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 25, 2012, 11:43
Ujęcie z Los Angeles świetne :)

Widzimy już Dragona z detalami. Pięknie strzelają Draco.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Sokole Oko w Maj 25, 2012, 11:44
Melduje się i ja :)

Wychodzimy z cienia. Dragon ma gazy...

Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Prometeusz w Maj 25, 2012, 11:46
Widok z SSRMS
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: jmvh w Maj 25, 2012, 11:46
Przygotować harpuny!
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 25, 2012, 11:48
Przygotować harpuny!

Czas zacząć polowanie na jednego smoka! :D

Świetne ujęcie na Dragona z kamery na ramieniu SSRMS.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 25, 2012, 11:50
Przeczytałem w jednym z artykułów wywiad z Elonem i facet deklarował, że największe emocje będzie miał właśnie dzisiaj, przed połączeniem.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Prometeusz w Maj 25, 2012, 11:52
Widok z Dragona!!!
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Sokole Oko w Maj 25, 2012, 11:54
Znajome kształty :)

Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: jmvh w Maj 25, 2012, 12:03
Lecieliście kiedyś trunkiem do przodu? Podejrzewam, że nie.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Sokole Oko w Maj 25, 2012, 12:05
A teraz przelot nad Marsem :)

Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 25, 2012, 12:06
Astronauci rozpoczęli proces demonstracyjny. Za pośrednictwem panelu dowodzenia CCP wystosowano polecenie "odejścia". Dragon rozpoczął cofanie z odległości 235 metrów. Za chwilę znajdzie się ponownie w odległości 250 metrów. Operacja demonstruje możliwość wycofania statku, gdyby załoga stacji stwierdziła taką potrzebę.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 25, 2012, 12:10
Kontrola Misji w Houston wydała pozwolenie na rozpoczęcie kolejnej demonstracji. Za chwilę Dragon ponownie zacznie zbliża się do stacji. W międzyczasie wystosowane zostanie przez astronautów polecenie "zatrzymania".
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 25, 2012, 12:11
Houston oczekuje zatrzymania Dragona tym razem w odległości 235 metrów (zmiana, miało być 220 metrów). Ciekawe czy testują kontrolę SpaceX w tej chwili :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 25, 2012, 12:12
A teraz przelot nad Marsem :)

Toż to Maroko, i scenografia filmowa ze Star Treka i planety Tatooine ;D
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Sokole Oko w Maj 25, 2012, 12:16
I wycofali się na 250 metrów.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 25, 2012, 12:23
Kontrola Misji SpaceX wystosowała komendę na rozpoczęcie ponownego zbliżania. Houston udziela pozwolenia na wydanie komendy na zatrzymanie podejście w odległości 235 metrów. To kolejna demonstracja możliwości kontrolowania statkiem Dragon.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Prometeusz w Maj 25, 2012, 12:23
Rozpoczyna się podejście na 235m
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 25, 2012, 12:25
240 metrów. Jeszcze chwila.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 25, 2012, 12:27
Houston nieźle testuje SpaceX. Wydali polecenie zatrzymania Dragona jeszcze przed osiągnięciem 235 metrów.

"Houston wydało szybciej polecenie na zatrzymanie Dragona. Astronauci za pośrednictwem panelu CCP wystosowali komendę zatrzymania. Kontrola Misji SpaceX potwierdza proces zatrzymania statku. "
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Prometeusz w Maj 25, 2012, 12:28
Kontrola Misji SpaceX
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: perian w Maj 25, 2012, 12:29
Houston nieźle testuje SpaceX. Wydali polecenie zatrzymania Dragona jeszcze przed osiągnięciem 235 metrów.

Pewnie sprawdzają, czy Dragonem da się sterować on-line, bo przecież mógł z pamięci wykonywać zatrzymania ;).
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 25, 2012, 12:33
Houston nieźle testuje SpaceX. Wydali polecenie zatrzymania Dragona jeszcze przed osiągnięciem 235 metrów.

Pewnie sprawdzają, czy Dragonem da się sterować on-line, bo przecież mógł z pamięci wykonywać zatrzymania ;).

Zapewne! Chociaż tracą sporo na łączach, w końcu polecenie zatrzymania wydaje Kuipers lub Petit (którzy muszą otrzymać polecenie a potem nacisnąć odpowiedni button :) )
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 25, 2012, 12:38
Dragon przebywa cały czas w miejscu zatrzymania. Przed wznowieniem zbliżania NASA musi zakończyć analizę zebranych danych.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Mikkael w Maj 25, 2012, 12:39
W centrum kontroli jest i astronautka Megan Behnken (z d. McArthur - pamiętamy ją z STS-125) - informuje o kilkuminutowym "postoju" Dragona w obecnej odległości.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Maj 25, 2012, 12:40
A teraz przelot nad Marsem :)

Oby był to proroczy widoczek. Przecież możemy doczekać Red Dragona  ;) oczywiście tego made in USA  ;D
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Szaniu w Maj 25, 2012, 12:46
Długo trwa ten postój ;).
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 25, 2012, 12:49
Długo trwa ten postój ;).

No rzeczywiście, może na kawę wszyscy poszli?
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Sokole Oko w Maj 25, 2012, 12:53
Myślę, że zrobili zwykłą przerwę na śniadanie na jakieś dwie trzy godzinki...

Wg planu sfn o 13:13 CEST Dragon powinien już być 30 metrów od stacji. Widać, że będzie obsuwa... ::)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: jmvh w Maj 25, 2012, 12:56
Długo trwa ten postój ;).

No rzeczywiście, może na kawę wszyscy poszli?

Wszyscy nie, tylko ja. ;)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Adzio w Maj 25, 2012, 13:05
Jeżeli dobrze zrozumiałem to mamy resume, kolejne zatrzymanie na 200 metrach :D
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Sokole Oko w Maj 25, 2012, 13:07
Wznowienie podejścia.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 25, 2012, 13:08
Wpis z Kosmonauty:

"Analizie poddane zostały dane uzyskane z dwóch urządzeń LIDAR (dalmierze laserowe) oraz dwóch sensorów termicznych znajdujących się na Dragonie. NASA poprosiła o większą ilość danych odnośnie wyników obserwacji sensorów termicznych, w związku z czym Dragon podejdzie na odległość 200 metrów i zostanie ponownie zatrzymany. Według planu statek powinien być już teraz w odległości 30 metrów od stacji, jednak z uwagi na brak presji czasowej, agencja chce dokładnie zbadać zachowanie prywatnego statku."
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 25, 2012, 13:16
Dragon dotarł na odległość 200 metrów od stacji i znajduje się na granicy wyimaginowanej sfery "keep-out zone" wokół ISS. Trwa głosowanie nad pozwoleniem wejścia do tej strefy.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: jmvh w Maj 25, 2012, 13:16
.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Sokole Oko w Maj 25, 2012, 13:20
Hold na 200 metrach.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Sokole Oko w Maj 25, 2012, 13:22
GO dla wejścia w keep-out-zone. Następny hold w 150 metrach? Dobrze słyszałem? ???
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 25, 2012, 13:24
GO dla wejścia w keep-out-zone. Następny hold w 150 metrach? Dobrze słyszałem? ???

Zgadza się! :)

Tymczasem Kuipers pyta Houston czy nastawiać się na łapanie Dragona w czasie nocy orbitalnej. Zapewne woleliby to zrobić w czasie dnia.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Sokole Oko w Maj 25, 2012, 13:31
Dzięki za potwierdzenie :)

A Dragon coraz wyraźniejszy!
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Adzio w Maj 25, 2012, 13:35
Hold, 150 metrów, historyczny moment coraz bliżej...
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Prometeusz w Maj 25, 2012, 13:36
Jest Hold
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Sokole Oko w Maj 25, 2012, 13:39
Hold na 150 metrów potwierdzony.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 25, 2012, 13:40
I kolejna runda analiz. Oby ostatnia!
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: jmvh w Maj 25, 2012, 13:44
.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Mikkael w Maj 25, 2012, 13:45
Zgoda na podejście na 30m :) Powinno to nastąpić za 0,5h
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Sokole Oko w Maj 25, 2012, 13:49
To teraz już bardziej zbliżymy się do stacji :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Prometeusz w Maj 25, 2012, 13:58
Mniej niż 100m
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Adzio w Maj 25, 2012, 14:02
Planowane przechwycenie smoka o 9:10 am ET, czyli o 15:10 naszego czasu, dobrze słyszałem?
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Prometeusz w Maj 25, 2012, 14:03
Planowane przechwycenie smoka o 9:10 am ET, czyli o 15:10 naszego czasu, dobrze słyszałem?

Tak, uchwycenie Dragona ma nastąpić około 15:10 CEST
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 25, 2012, 14:04
Tak jest, godzina do przewidywanego uchwycenia. Kuipers może wydać w każdym momencie polecenie zatrzymania procesu zbliżania.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Sokole Oko w Maj 25, 2012, 14:06
Spejseks wstrzymał podejście. Hm... Czekamy na wyjaśnienie decyzji.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: jmvh w Maj 25, 2012, 14:06
Spejseks wstrzymał podejście. Hm... Czekamy na wyjaśnienie decyzji.

Rekonfigurują lidar.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: jmvh w Maj 25, 2012, 14:17
.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Sokole Oko w Maj 25, 2012, 14:23
Czy w tym miesiącu przewiduje się wznowienie podejścia?

Przepraszam, to zmęczenie...
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Mikkael w Maj 25, 2012, 14:23
Wznowienie podejścia na dystans 30m.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: sarna w Maj 25, 2012, 14:25
ciekawe czemu ten zielony obrys dragona nie zgadza się z jego faktycznym położeniem
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 25, 2012, 14:28
Polecenie cofnięcia?
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Adzio w Maj 25, 2012, 14:29
Mowa coś o wycofywaniu. Pytanie czy to test, czy jakiś problem?
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 25, 2012, 14:31
Mowa coś o wycofywaniu. Pytanie czy to test, czy jakiś problem?

Kto wie, trzeba poczekać na SpaceX. Jakieś problemy z lidarem może.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: LooZ^ w Maj 25, 2012, 14:31
Cofnięcie do 70m i hold.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 25, 2012, 14:36
ciekawe czemu ten zielony obrys dragona nie zgadza się z jego faktycznym położeniem

Też mnie to zastanawia, wcześniej była mowa, że niewielkie przesunięcie jest dopuszczalne.

Cofnięcie spowodowane było koniecznością weryfikacji danych z lidara.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 25, 2012, 14:40
Zdaje się, że jeden z lidarów ma problem z nakierowaniem na odbłyśnik, który jest zainstalowany na kompleksie Kibo. Czekamy.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Sokole Oko w Maj 25, 2012, 14:48
No, ruszajmy ruszajmy...
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Prometeusz w Maj 25, 2012, 14:49
Dragon grzecznie czeka.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: jmvh w Maj 25, 2012, 14:52
.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: MarekFloryda w Maj 25, 2012, 14:58
Ogląda się tą relację jak dobry kryminał ;)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Sokole Oko w Maj 25, 2012, 14:58
Niebawem powinni wznowić podejście do 30 metrów...
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: jmvh w Maj 25, 2012, 15:00
.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Borys w Maj 25, 2012, 15:00
Wygląda na to, że KIBO jest zbyt oczoje..ekhm..błyszczący. Zawężą pole widzenia lidaru i spróbują znowu.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 25, 2012, 15:01
Ogląda się tą relację jak dobry kryminał ;)

Hehe.. któryś z lidarów był winny zamieszania, pytanie który! :P

W każdy razie za parę minut ma być wznowione podejście. Problem zdaje się rozwiązany. Łapanie Smoka trochę się nam opóźni, zobaczymy czy będą naciski na czekanie do kolejnego dnia (tego który będzie po następnej nocy :P).
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: MarekFloryda w Maj 25, 2012, 15:05
Wygląda na to, że KIBO jest zbyt oczoje..ekhm..błyszczący. Zawężą pole widzenia lidaru i spróbują znowu.


Nie za bardzo rozumiem jak mogło to wpłynąć na działanie lidaru, ale ja się nie znam :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: jmvh w Maj 25, 2012, 15:06
.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Sokole Oko w Maj 25, 2012, 15:09
Teraz na 16:40 CEST wyznaczyli złapanie Dragona. Niezła obsuwa!
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Prometeusz w Maj 25, 2012, 15:09
No właśnie, duże opóźnienie
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Maj 25, 2012, 15:10
Zgłaszam się na stanowisku forumowym ;) Myślałem, że się spóźnię na łapanie Smoka a tu okazuje się, że Dragon oślepiony chwilowo  ;D Czy widzicie, to sympatyczne stworzenie na biurku w kontroli lotów?
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Maj 25, 2012, 15:13
Ojej obsuwa w łapaniu statku. Chyba wpadnę na Forum o 16.40 bo prace na mnie czekają  ::) Przynajmniej są to prace w domu, więc nie przegapię może finału dzisiejszej imprezy. Tak czy inaczej to widoczki na Dragona z Ziemią w tle są przepiękne. Dawno nie mieliśmy astronautycznego wydarzenia tego kalibru prawda?  8)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: MarekFloryda w Maj 25, 2012, 15:15
30 metrów!
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Prometeusz w Maj 25, 2012, 15:15
Hold na 30m
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 25, 2012, 15:16
Wygląda na to, że KIBO jest zbyt oczoje..ekhm..błyszczący. Zawężą pole widzenia lidaru i spróbują znowu.


Nie za bardzo rozumiem jak mogło to wpłynąć na działanie lidaru, ale ja się nie znam :)

Rozumiem to tak, że lidar strzela wiązkami w określony target, ale jakiś błyszczący element japońskiej sekcji stacji także odbija wiązki, naturalnie przeszkadzając w odczycie danych.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Sokole Oko w Maj 25, 2012, 15:18
Duży zrobił się ten Dragon :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Borys w Maj 25, 2012, 15:18
Wygląda na to, że KIBO jest zbyt oczoje..ekhm..błyszczący. Zawężą pole widzenia lidaru i spróbują znowu.

Nie za bardzo rozumiem jak mogło to wpłynąć na działanie lidaru, ale ja się nie znam :)

Lidar analizuje światło rozproszone na obiekcie, a tutaj pewnie mieliśmy odbicie lustrzane (kierunkowe).
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: MarekFloryda w Maj 25, 2012, 15:19
Rozumiem to tak, że lidar strzela wiązkami w określony target, ale jakiś błyszczący element japońskiej sekcji stacji także odbija wiązki, naturalnie przeszkadzając w odczycie danych.

Tyle że to laser + brak atmosfery = skupiona wiązka. Myślę że to co się działo to wielokrotne odbicia - laser trafiał w obiekt a, odbijał się od niego w stronę obiektu b, potem spowrotem do a i do detektora. W ten sposób odległość w tym punkcie wychodzi znacznie większa i komputer głupieje.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: jmvh w Maj 25, 2012, 15:20
.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 25, 2012, 15:29
Kontrola z Hawthorne wydała GO na kontynuację. Czekamy na Houston.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: MarekFloryda w Maj 25, 2012, 15:30
Przełożyłem spotkanie w pracy z 9:30 na 10:00 żebym mógł to obejrzeć ;)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 25, 2012, 15:31
I jedziemy dalej!
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: jmvh w Maj 25, 2012, 15:31
.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Sokole Oko w Maj 25, 2012, 15:32
Zbliżamy się do 10 metrów...
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Mikkael w Maj 25, 2012, 15:33
Przełożyłem spotkanie w pracy z 9:30 na 10:00 żebym mógł to obejrzeć ;)

No ja wykorzystałem dziś w tym samym celu nadgodziny ;)

Tymczasem Dragon kontynuuje zbliżanie.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: jmvh w Maj 25, 2012, 15:34
Będzie webcast od SpaceX? Gdzieś wcześniej chyba pojawił się link...
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: MarekFloryda w Maj 25, 2012, 15:35
Krzywo!
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 25, 2012, 15:36
Będzie webcast od SpaceX? Gdzieś wcześniej chyba pojawił się link...

Powinien być!

Załoga konfiguruje kamery. Jest już naprawdę wielki! Kurczę, jak ten czas zleciał, prywatny statek kosmiczny tuż obok kompleksu orbitalnego ludzi.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Prometeusz w Maj 25, 2012, 15:38
Nadchodzi ciemność
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 25, 2012, 15:38
Za 10 minut osiągnie miejsce 10 metrów od ISS. Chyba będą w nocy łapać tego Smoka.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: jmvh w Maj 25, 2012, 15:39
.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 25, 2012, 15:40
Tak jest, będą próbować w nocy. Najważniejsze jest to, aby nie przeprowadzać operacji łapania w momencie przejścia noc -> dzień.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 25, 2012, 15:43
15:45 naszego czasu przybycie w wyznaczone miejsce. Spodziewany moment przechwycenia 16:02 CEST.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: jmvh w Maj 25, 2012, 15:45
.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 25, 2012, 15:45
Załoga ISS włączyła światła, które pomogą w operacji przechwycenia.

Wyłączyli stroba Dragona także, o ile dobrze usłyszałem.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Sokole Oko w Maj 25, 2012, 15:46
12 metrów od ISS!
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Sokole Oko w Maj 25, 2012, 15:49
Capture point!
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 25, 2012, 15:50
Finalne głosowanie!

Dragon nie ma prawa podlecieć bliżej. Czas złapać Smoka!
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Mikkael w Maj 25, 2012, 15:51
GO for capture! :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Sokole Oko w Maj 25, 2012, 15:51
GO FOR CAPTURE!
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: jmvh w Maj 25, 2012, 15:51
Webcast od SpaceX (działa w MPlayerze, nie wiem jak VLC): http://player.livestream-f.akamaihd.net/142499_849052_0ce83be3_1_678@42972?system-bitrate=2320000
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Prometeusz w Maj 25, 2012, 15:51
Go For Capture !!!
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 25, 2012, 15:52
Dragon w wolnym dryfie!
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: MarekFloryda w Maj 25, 2012, 15:52
Ruscy teraz robią na mokro w gacie, bo kto im będzie fundował loty Soyuzów za kilka lat?

P.S. Forum chodzi przeraźliwie wolno :) Czyli musi być naprawdę wielu użytkowników.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: jmvh w Maj 25, 2012, 15:54
.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 25, 2012, 15:56
Ruscy teraz robią na mokro w gacie, bo kto im będzie fundował loty Soyuzów za kilka lat?

Wpierw Progressów. Na załogowe jeszcze trochę poczekamy, ale są - cholerka jasna! - na dobre drodze! :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Sokole Oko w Maj 25, 2012, 15:57
Pracujemy manipulatorem!
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Prometeusz w Maj 25, 2012, 15:57
Jest ruch ramienia SSRMS
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: MarekFloryda w Maj 25, 2012, 15:57
pół metra
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: jmvh w Maj 25, 2012, 15:57
.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: MarekFloryda w Maj 25, 2012, 15:58
łapią! I złapali!
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Sokole Oko w Maj 25, 2012, 15:58
CAPTURE! SSRMS chwycił kapsułę Dragon!
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 25, 2012, 15:58
Inicjacja przechwycenia.

Bardzo sprawnie idzie! Andre i Don dają czadu! :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Mikkael w Maj 25, 2012, 15:59
Już wiedzą jak to jest "złapać smoka za ogon" ;)

Capture is confirmed :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Prometeusz w Maj 25, 2012, 15:59
Capture Confirmed !!!!
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 25, 2012, 16:01
Gratulacje dla SpaceX! :) Historia się dzieje!
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: wini w Maj 25, 2012, 16:03
ciesze się, że zdążyłem wrócić z pracy żeby to zobaczyć;) piękny moment i poszło o wiele łatwiej niż się spodziewałem:)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: LooZ^ w Maj 25, 2012, 16:06
Czy w przyszłych lotach możemy się spodziewać automatycznego dokowania, czy Dragon nie jest przewidziany do użycia tego systemu?
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: alnitak w Maj 25, 2012, 16:07
no super :) o ktorej go "przyczepią" do stacji?
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Borys w Maj 25, 2012, 16:07
Ruscy teraz robią na mokro w gacie, bo kto im będzie fundował loty Soyuzów za kilka lat?

Latali Sojuzami/Progresami przez dekady bez wsparcia NASA, to i dalej tak będą latać. Bardziej pewnie portkami trzęsą tradycyjni kontraktorzy NASA. Jestem ciekaw reakcji senatora Shelby'ego i jemu podobnych. Tak czy inaczej, to jeszcze nie koniec.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 25, 2012, 16:08
Czy w przyszłych lotach możemy się spodziewać automatycznego dokowania, czy Dragon nie jest przewidziany do użycia tego systemu?

W towarowych lotach z pewnością nie. System cumowania jest za drogi, poza tym po amerykańskiej stronie mamy standardy portów CBM (szerokie wejścia, można całe regały transportować).
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 25, 2012, 16:11
no super :) o ktorej go "przyczepią" do stacji?

Zdaje się, że dopiero o 19 naszego czasu. Muszą wpierw ocenić jak wygląda port Dragona. Porobią trochę zdjęć, które zostaną przesłane na Ziemie (tam będą oglądane przez specjalistów).
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 25, 2012, 16:14
Trwają przygotowania do przemieszczenia Dragona z miejsca przechwycenia w miejsce instalacji (dolny port modułu Harmony).
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: MarekFloryda w Maj 25, 2012, 16:15
Latali Sojuzami/Progresami przez dekady bez wsparcia NASA, to i dalej tak będą latać

Będą, ale będą mieli znacznie mniej pieniędzy na rozwój + ponieważ będzie ich mniej latało to i koszty jednostkowe będą znacząco wyższe.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: jmvh w Maj 25, 2012, 16:17
Rosjanie polecą na księżyc, spokojnie ;)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 25, 2012, 16:21
Zmieniają orientację ISS. Potem będzie można kontynuować proces przemieszczania Dragona.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Prometeusz w Maj 25, 2012, 16:21
Gratulacje SpaceX
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: jmvh w Maj 25, 2012, 16:24
.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Borys w Maj 25, 2012, 16:24
Będą, ale będą mieli znacznie mniej pieniędzy na rozwój

Jaki rozwój? :)

Cytuj
+ ponieważ będzie ich mniej latało to i koszty jednostkowe będą znacząco wyższe.

Prawdę mówiąc, dodatkowe obłożenie lotów obcymi astronautami (USA, Europa, Japonia) już dzisiaj przeciąża możliwości produkcyjne Rosjan.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Sokole Oko w Maj 25, 2012, 16:26
Pierwsze promienie Słońca na Dragona połączonego z ISSem :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: jmvh w Maj 25, 2012, 16:29
.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: jmvh w Maj 25, 2012, 16:31
Oglądamy CBM
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Maj 25, 2012, 16:32
Wow Ja tu wpadam żeby zobaczyć jak łapią Dragona o 16.40 a nasz stateczek już w objęciach manipulatora  ;D Pogratulować udanej współpracy i sukcesu Space X i NASA!

P.s. Muszę przyznać, że ładny z Dragona statek kosmiczny. Ładniejsze od niego były chyba tylko wahadłowce  :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Sokole Oko w Maj 25, 2012, 16:43
Plan: 22:30-23:00 CEST - kompletne zainstalowanie Dragona.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: jmvh w Maj 25, 2012, 16:48
.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: glimpse w Maj 25, 2012, 16:50
Piękne obrazki z orbity!!!
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: alnitak w Maj 25, 2012, 16:54
Czy w przyszłych lotach możemy się spodziewać automatycznego dokowania, czy Dragon nie jest przewidziany do użycia tego systemu?

W towarowych lotach z pewnością nie. System cumowania jest za drogi, poza tym po amerykańskiej stronie mamy standardy portów CBM (szerokie wejścia, można całe regały transportować).
Czyli jaka średnica?I jaka jest po rosyjskiej stronie?
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 25, 2012, 16:54
Jeśli dobrze kojarzę to misja Dragona C2+ ma potrwać "jedynie" 9 dni. Więc dzisiaj będą się sprężać, aby go podłączyć i jutro obejrzymy wejście do środka. Następnie kilka dni potrwa rozładunek/załadunek (nie śmieci!) i już będziemy oglądać powrót na Ziemię prywatnej kapsuły :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: esastro w Maj 25, 2012, 16:57
bardzo dobrze w porządku dragon c+ o 17:30 być może ISS : D
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Sokole Oko w Maj 25, 2012, 16:58
Zaczęło się. SSRMS w ruchu :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: jmvh w Maj 25, 2012, 16:59
Jeszcze trochę na przypijawkowanie Dragona poczekamy.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: jmvh w Maj 25, 2012, 17:01
.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: jmvh w Maj 25, 2012, 17:05
.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 25, 2012, 17:08
Czy w przyszłych lotach możemy się spodziewać automatycznego dokowania, czy Dragon nie jest przewidziany do użycia tego systemu?

W towarowych lotach z pewnością nie. System cumowania jest za drogi, poza tym po amerykańskiej stronie mamy standardy portów CBM (szerokie wejścia, można całe regały transportować).
Czyli jaka średnica?I jaka jest po rosyjskiej stronie?

127 cm w przejściach CBM. 80 cm po stronie rosyjskiej.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: alnitak w Maj 25, 2012, 17:16
Dzieki Matias.To różnica spora.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: jmvh w Maj 25, 2012, 17:36
Obracają panele słoneczne Dragona przed przypijawkowaniem.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: perian w Maj 25, 2012, 17:51
Gotowość do połączenia!
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Sokole Oko w Maj 25, 2012, 17:52
GO for first stage capture...
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: jmvh w Maj 25, 2012, 17:53
Gotowość do połączenia!
Przypijawkowania.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: perian w Maj 25, 2012, 17:55
Przypijawkowanie 1 stopnia dokonane ;)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: perian w Maj 25, 2012, 17:56
Go dla 2 przypijawkowania 2 stopnia!
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Sokole Oko w Maj 25, 2012, 17:56
GO for second stage capture :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: jmvh w Maj 25, 2012, 17:58
.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: esastro w Maj 25, 2012, 17:58
Widać Witaj Dragon C+ Już jest ISS :D
Kocham Cię C+ :D

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114881,11800783,Pierwszy_w_historii__prywatny_statek_kosmiczny_dotarl.html
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Juzek w Maj 25, 2012, 18:02
Panowie,

czy druga faza oznacza uszczelnienie całego połączenia i teoretycznie można otwierać włazy ?

Czy to tylko twarde połączenie?

Pozdrawiam
M.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Sokole Oko w Maj 25, 2012, 18:03
Potwierdzono rozpoczęcie drugiego etapu cumowania przypijawkowywania ;)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: perian w Maj 25, 2012, 18:04
Panowie,

czy druga faza oznacza uszczelnienie całego połączenia i teoretycznie można otwierać włazy ?

Czy to tylko twarde połączenie?

Pozdrawiam
M.

Teoretycznie można otwierać włazy, bo 2 etap to końcowy etap. Wpierw oczywiście trzeba potwierdzić szczelność i takie tam.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: perian w Maj 25, 2012, 18:06
Mamy stałe przypijawkowanie. Dragon jest częścią ISS.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Juzek w Maj 25, 2012, 18:07
Capture complete ;)

Czekamy na otwarcie smoka.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Prometeusz w Maj 25, 2012, 18:07
Dragon stał się oficjalnie częścią stacji o 18:02 CEST
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Sokole Oko w Maj 25, 2012, 18:08
Instalacja zakończona o 18:02 CEST!
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: perian w Maj 25, 2012, 18:16
Operacje robotyczne ramieniem zakończone. Załoga ISS przystąpi do demontażu kamery zamontowanej we włazie, która pomagała podczas podłączania Dragona. Wszystko oczywiście w celu otwarcia włazu.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Maquis w Maj 25, 2012, 18:22
Otwarcie włazów w sobotę.
Nie podano jakiego czasu, ale myślę, że u nas też będzie sobota, bo zdaje się, że jakoś stosunkowo niedługo kończy się dzień na ISS i załoga pójdzie spać.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Maquis w Maj 25, 2012, 18:42
Początek transmisji z otwarcia włazów jutro o 11:30 CEST.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Maquis w Maj 25, 2012, 18:51
Za 10 minut konferencja.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Juzek w Maj 25, 2012, 18:58
Nie rozumiem tego czekania do jutra :)

To jak by kupić sobie nową zabawkę i zostawić w pudełku na rano. Nie zasnął bym bez rozpakowania. Ech ...

Pozdrawiam
M
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Maquis w Maj 25, 2012, 19:00
Bezpieczeństwo przede wszystkim.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: alnitak w Maj 25, 2012, 19:03
Może szykują jakas niespodzianke,otworzą właz a tam Elon Musk wyskoczy...
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: jmvh w Maj 25, 2012, 19:09
Zaczęła się konferencja.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Juzek w Maj 25, 2012, 19:15
Ciekawie wygląda różnica w dress code pomiędzy NASA a SpaceX.

Wszyscy kontrolerzy w Houston pod krawatem, w spaceX trafiają się nawet goście w spodenkach. Elon w koszulce i polarze :) Będzie taniej bo na krawatach oszczędzają ? :)

Pozdrawiam
M
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: perian w Maj 25, 2012, 19:18
Świetnie się to ogląda, szczególnie ekipę ze SpaceX. Wygląda na świetne miejsce pracy.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Maj 25, 2012, 19:21
Dragon stał się oficjalnie częścią stacji o 18:02 CEST

Śliczne zdjęcie! Dzięki za komentarze - ci, którzy nie mogli oglądać mają teraz szansę zobaczyć, co się działo!
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: MarekFloryda w Maj 25, 2012, 19:21
Świetnie się to ogląda, szczególnie ekipę ze SpaceX. Wygląda na świetne miejsce pracy.

Słyszałem różne plotki o pracy w SpaceX, zwykle dość negatywne, ale były one od ludzi którzy przeszli do SpaceX z USA (United Space Alliance).
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Mikkael w Maj 25, 2012, 19:23
Ciekawie wygląda różnica w dress code pomiędzy NASA a SpaceX.

Wszyscy kontrolerzy w Houston pod krawatem, w spaceX trafiają się nawet goście w spodenkach. Elon w koszulce i polarze :)

Ubrania, jak ubrania - ale popatrzmy na różnice w reakcji na dzisiejszy sukces :) SpaceX są mniej... hmm... dyplomatyczni, a bardziej emocjonalni w tej konferencji. I nie ma w tym nic dziwnego :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Juzek w Maj 25, 2012, 19:23
Mało płacą ? Czy presja duża ?

Oferty wyglądają zachęcająco gdyby nie jeden wymóg ...

Pozdrawiam
M.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: jmvh w Maj 25, 2012, 19:30
Ciekawie wygląda różnica w dress code pomiędzy NASA a SpaceX.

Wszyscy kontrolerzy w Houston pod krawatem, w spaceX trafiają się nawet goście w spodenkach. Elon w koszulce i polarze :)

Ubrania, jak ubrania - ale popatrzmy na różnice w reakcji na dzisiejszy sukces :) SpaceX są mniej... hmm... dyplomatyczni, a bardziej emocjonalni w tej konferencji. I nie ma w tym nic dziwnego :)

Powiedziałbym, że ani to, ani to nie jest wyznacznikiem czegokolwiek (przykład made in USA - zachowanie kandydatów na prezydenta podczas wyborów, czasem takie mniej dyplomatyczne, wyreżyserowany spontaniczny spektakl z rodziną i dziećmi...).
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: perian w Maj 25, 2012, 19:31
Słyszałem różne plotki o pracy w SpaceX, zwykle dość negatywne, ale były one od ludzi którzy przeszli do SpaceX z USA (United Space Alliance).

Możliwe, że kazali im się tak zachowywać, jak było widać w przekazie na żywo. Tego nie wiem, ale z wierzchu wygląda to nieźle.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: jmvh w Maj 25, 2012, 19:37
Słyszałem różne plotki o pracy w SpaceX, zwykle dość negatywne, ale były one od ludzi którzy przeszli do SpaceX z USA (United Space Alliance).

Możliwe, że kazali im się tak zachowywać, jak było widać w przekazie na żywo. Tego nie wiem, ale z wierzchu wygląda to nieźle.

Amerykanie uwielbiają ekstrawertyczność ::)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: perian w Maj 25, 2012, 19:55
Rany, SpaceX nadal ma ser z poprzedniej misji! :D
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: MarekFloryda w Maj 25, 2012, 19:57
Mało płacą ? Czy presja duża ?

Oferty wyglądają zachęcająco gdyby nie jeden wymóg ...

Pozdrawiam
M.

Ludzie z USA nie są przyzwyczajeni do pracy w stylu SpaceX. Pamiętaj że w praca dla rządu polega na tym żeby każde zadanie wykonywać możliwie długo i powoli bo in dłużej się je robi tym więcej rząd zapłaci.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: sarna w Maj 25, 2012, 20:02
To prawie jak na polskich autostradach.. :D
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Juzek w Maj 25, 2012, 20:05
Dlatego przeszli do ULA ? ;) Może to problem "tych ludzi".

Wygląda na to że taka komercyjna presja na skostniałe struktury rządowe rzeczywiście ma sens.

Pozdrawiam
M.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Borys w Maj 25, 2012, 20:19
Wszyscy kontrolerzy w Houston pod krawatem, w spaceX trafiają się nawet goście w spodenkach. Elon w koszulce i polarze :) Będzie taniej bo na krawatach oszczędzają ? :)

A po kiego grzyba ma się wciskać w mundur? Nikt przecież nie umarł. To że rządowi biurokraci muszą na co dzień - to już ich problem.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Borys w Maj 25, 2012, 20:21
Słyszałem różne plotki o pracy w SpaceX, zwykle dość negatywne, ale były one od ludzi którzy przeszli do SpaceX z USA (United Space Alliance).

Bias - pracę zwykle zmieniają ci, którzy są z niej niezadowoleni.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: magiczny w Maj 25, 2012, 20:22
czekam na foty w jakiejś normalnej jakości, żebym mógł rzucić sobie na pulpit:D
i tak sie zastanawiałem jak wyglądają statystyki naszego forum po dzisiejszym dniu o ile wzrósł ruch.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: MarekFloryda w Maj 25, 2012, 20:24
Słyszałem różne plotki o pracy w SpaceX, zwykle dość negatywne, ale były one od ludzi którzy przeszli do SpaceX z USA (United Space Alliance).

Bias - pracę zwykle zmieniają ci, którzy są z niej niezadowoleni.

W tym wypadku byli zwolnieni z USA po zakończeniu programu promów kosmicznych a SpaceX ich zatrudnił.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Maj 25, 2012, 20:46
Sprawdzono szczelność połączenia pomiędzy Dragonem a Harmony. Jest szczelne! :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: MarekFloryda w Maj 25, 2012, 20:48
Sprawdzono szczelność połączenia pomiędzy Dragonem a Harmony. Jest szczelne! :)

SpaceX może mówić o wielkim sukcesie. Jak jeszcze uda im się wylądować Dragonem bez problemu, to będzie to zaje...sty sukces :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 25, 2012, 21:00
Na parę godzinek musiałem się ewakuować, ale widzę, że podłączenie się udało :) Świetnie. Słyszałem, że mieli podłączyć dzisiaj Dragona jedną nitką do sieci energetycznej ISS.

Wybiegając odrobinkę w przyszłość - kiedy odcumowanie oraz - co chyba już teraz można powiedzieć będzie kolejnym najważniejszym wydarzeniem tej misji - lądowanie kapsuły w wodach Pacyfiku?
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: MarekFloryda w Maj 25, 2012, 21:03
Na parę godzinek musiałem się ewakuować, ale widzę, że podłączenie się udało :) Świetnie. Słyszałem, że mieli podłączyć dzisiaj Dragona jedną nitką do sieci energetycznej ISS.

Wybiegając odrobinkę w przyszłość - kiedy odcumowanie oraz - co chyba już teraz można powiedzieć będzie kolejnym najważniejszym wydarzeniem tej misji - lądowanie kapsuły w wodach Pacyfiku?

Mówią że odcumowywanie odbędzie się 31 maja.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 25, 2012, 21:06
Na parę godzinek musiałem się ewakuować, ale widzę, że podłączenie się udało :) Świetnie. Słyszałem, że mieli podłączyć dzisiaj Dragona jedną nitką do sieci energetycznej ISS.

Wybiegając odrobinkę w przyszłość - kiedy odcumowanie oraz - co chyba już teraz można powiedzieć będzie kolejnym najważniejszym wydarzeniem tej misji - lądowanie kapsuły w wodach Pacyfiku?

Mówią że odcumowywanie odbędzie się 31 maja.

Czyli lądowanie też 31 maja, bo słyszałem, że misja 9. dniowa. Zatem będzie to powrót a'la Sojuz.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Juzek w Maj 25, 2012, 21:08
Orientujecie się jak duże zapotrzebowanie na energię Dragona?

Z ogłoszeń o pracę wnioskuje że większość chodzi na RT Linuxie, oszczędzili na WindRiver.

Pozdrawiam
M.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Borys w Maj 25, 2012, 21:19
Orientujecie się jak duże zapotrzebowanie na energię Dragona?

Nie wiem jakie jest zapotrzebowanie, ale panele dostarczają średnio 1.5 kW.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: MarekFloryda w Maj 25, 2012, 21:38
Orientujecie się jak duże zapotrzebowanie na energię Dragona?

POWER
- 28 VDC & 120 VDC
- Up to 1500-2000 W average;
- Up to 4000 W peak

Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 25, 2012, 21:40
Orientujecie się jak duże zapotrzebowanie na energię Dragona?

POWER
- 28 VDC & 120 VDC
- Up to 1500-2000 W average;
- Up to 4000 W peak

Źródełko? Press-kit? Przyda mi się do inżynierki może :P
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Borys w Maj 25, 2012, 21:40
POWER
- 28 VDC & 120 VDC
- Up to 1500-2000 W average;
- Up to 4000 W peak

To też tylko parametry paneli.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: MarekFloryda w Maj 25, 2012, 21:41
Orientujecie się jak duże zapotrzebowanie na energię Dragona?

POWER
- 28 VDC & 120 VDC
- Up to 1500-2000 W average;
- Up to 4000 W peak

Źródełko? Press-kit? Przyda mi się do inżynierki może :P

Materiały na stronie SpaceX.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Borys w Maj 25, 2012, 21:44
Źródełko? Press-kit? Przyda mi się do inżynierki może :P

DragonLab datasheet (http://www.spacex.com/downloads/dragonlab-datasheet.pdf). Ale jak mówiłem, to jest to, co dają panele.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Juzek w Maj 25, 2012, 22:18
Nie za dużo tego prądu ...

Ciekawie wygląda 300 kbps upload

No i jednak wszystko chodzi na VxWorks.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Juzek w Maj 25, 2012, 23:26
Z drugiej strony :)

http://www.flickr.com/photos/astro_andre/tags/dragon/ (http://www.flickr.com/photos/astro_andre/tags/dragon/)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: MarekFloryda w Maj 26, 2012, 03:37
Z drugiej strony :)

http://www.flickr.com/photos/astro_andre/tags/dragon/ (http://www.flickr.com/photos/astro_andre/tags/dragon/)

Fajne! Jeden z pixeli na tym zdjęciu:
http://www.flickr.com/photos/astro_andre/7226979864/sizes/l/in/photostream/
to ja jestem :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 26, 2012, 10:12
Witamy w pierwszym pełnym dniu połączonej misji Dragona C2+ i stacji ISS :)

Wg rozkładówki relacja z otwarcia włazu na Nasa TV powinna mieć miejsce między 11:30-14:00 naszego czasu.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 26, 2012, 10:25
Warto tutaj przytoczyć filmik podsumowujący wczorajsze wydarzenia, na 5:30 widać panel sterowania CCP, dzięki któremu astronauci na ISS wysyłali komendy do Dragona:

http://www.youtube.com/watch?v=bGoJ66WNapE
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Juzek w Maj 26, 2012, 11:56
http://www.spacex.com/assets/img/20120525-updates/007.jpg (http://www.spacex.com/assets/img/20120525-updates/007.jpg)

Czy tylko mi się wydaje że SpaceX do streamingu używa VLC ? :)

Pozdrawiam
M.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: NewMan w Maj 26, 2012, 11:59
No i otworzyli luk i weszli.

Dla mnie teraz to zaczyna się nowy etap w funkcjonowaniu ISS. Bo czymże byłyby te udane starty i dokowania Dragona gdyby nie dało się go otworzyć.

NewMan
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Prometeusz w Maj 26, 2012, 12:00
Włazy zostały otwarte o 11:53 naszego czasu
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 26, 2012, 12:09
Super, szybko sobie poradzili (myślałem, że zdążę po kwiatki skoczyć :P). No to niebawem rozpoczynamy rozładunek! Na prace z ładunkami Dragona przeznaczone jest 25 godzin.

W chwili obecnej oglądamy prace związane z podłączeniem różnych systemów, np. wentylacyjnych. Jak powietrze się trochę rozmiesza, to będą mogli zdjąć maski i gogle - które służyły ochronie oczu i dróg oddechowych astronautów. W środku Dragona mogły latać jakieś większe okruchy materii czy niebezpieczne gazy.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: ansmann w Maj 26, 2012, 12:15
Wygląda na to, że zakończyli już pracę związaną z systemem wentylacyjnym i czeka nas 20 minut przerwy.
Panowie twierdzą, że Dragon pachnie jak nowy samochód.  ;)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 26, 2012, 12:19
Wygląda na to, że zakończyli już pracę związaną z systemem wentylacyjnym i czeka nas 20 minut przerwy.
Panowie twierdzą, że Dragon pachnie jak nowy samochód.  ;)

No tak, wraca kwestia tego jak działa zmysł powonienia na orbicie ;)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: jmvh w Maj 26, 2012, 12:31
.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 26, 2012, 12:40
Świetne zdjęcia ^^

Astronauci dostali już chyba pozwolenie na wejście do Dragona.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Prometeusz w Maj 26, 2012, 12:51
Jeszcze 10 minut do wejścia bez masek. Astronauci zabezpieczają przejście.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: alnitak w Maj 26, 2012, 12:52
Czy wiadomo kiedy i o ktorej mniej wiecej godzinie Smok oddzieli sie od stacji?
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Maj 26, 2012, 12:54
Czy wiadomo kiedy i o ktorej mniej wiecej godzinie Smok oddzieli sie od stacji?

W tej chwili wstępnie planowane jest na 31 maja. Ale o której - tego pewnie nikt nie wie. :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: alnitak w Maj 26, 2012, 13:02
Czyli jest duza szansa na obserwacje z Polski,ISS ladnie bedzie wtedy świecic.Szkoda ze jeszcze zaden spotter nie uchwycił Dragona podczas pogoni za stacją.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Piotr Skorupski w Maj 26, 2012, 13:11
Leci na Naszej konferencja z dotychczasowych prac.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Prometeusz w Maj 26, 2012, 13:17
Zapis wideo z otwarcia włazów.

http://www.youtube.com/watch?v=QCZwUohCp1o
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 26, 2012, 13:19
Czyli jest duza szansa na obserwacje z Polski,ISS ladnie bedzie wtedy świecic.Szkoda ze jeszcze zaden spotter nie uchwycił Dragona podczas pogoni za stacją.

Czytałem, że ludzie ze Stanów próbowali dojrzeć Dragona (mieli w końcu sporo przelotów teraz), ale nie natrafiłem na potwierdzenie obserwacji - być może za słabo świeci, ale w końcu to statek, który powinien być dostrzegalny jak Progress. Możliwe, że komuś się udało, ale jeszcze informacja nie wypłynęła mocno :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Maquis w Maj 26, 2012, 13:19
Czyli jest duza szansa na obserwacje z Polski,ISS ladnie bedzie wtedy świecic.Szkoda ze jeszcze zaden spotter nie uchwycił Dragona podczas pogoni za stacją.

Na pewno są duże szanse na obserwacje kompleksu nad Polską, bo warunki ku temu będą coraz lepsze (nad ranem). 31 maja warunki będą świetne tuż po 3 nad ranem. Niestety wydaje mi się, że samego Dragona raczej nie zobaczymy. A to dlatego, że planowane lądowanie ma być o godzinie 17:42 CEST. Od tego trzeba odliczyć gdzieś około godziny i będziemy mieli czas deorbit burna. A wcześniej pewnie trzeba liczyć ze dwie, trzy orbity (no może cztery) na odejście od stacji, sprawdzenie wszystkiego i przygotowanie do zejścia. Czyli jakieś 6 godzin maksymalnie. To nam daje gdzieś okolice godziny 10-11 CEST. Nawet jeśli odcumowanie będzie wcześniej (powiedzmy o dwie godziny), to i tak jesteśmy trochę za daleko od naszego okna.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Piotr Skorupski w Maj 26, 2012, 13:24
Jak na razie z tego co czytam na heavens-above mamy przeloty na niebie porannym, w późnych godzinach nocnych.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: LooZ^ w Maj 26, 2012, 13:50
Tak z ciekawości, ktoś się orientuje jaka temperatura panuje w ISS i Dragonie?
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Piotr Skorupski w Maj 26, 2012, 14:23
Myślę,że oscyluje w temperaturach pokojowych,inaczej chyba by być nie mogło ;).
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: jmvh w Maj 26, 2012, 15:14
Dragon i ISS:

http://www.youtube.com/watch?v=cKqiseZQLyU
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Prometeusz w Maj 26, 2012, 16:55
Tak z ciekawości, ktoś się orientuje jaka temperatura panuje w ISS i Dragonie?

W Destiny aktualnie waha się w okolicach 22 stopni

http://spacestationlive.jsc.nasa.gov/displays/ethosDisplay1.html
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: jmvh w Maj 26, 2012, 17:43
Na Naszej chyba leci jakaś konferencja live z załogą.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: perian w Maj 26, 2012, 18:02
Póki co SSRMS pozostaje przyczepiony do Dragona, więc na razie nie będzie inspekcji trunka przez Dextre. Może do jutra przemieszczą ramię.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 26, 2012, 19:26
Póki co SSRMS pozostaje przyczepiony do Dragona, więc na razie nie będzie inspekcji trunka przez Dextre. Może do jutra przemieszczą ramię.

Planowo jutro miało to mieć miejsce. Prawie jak Focused Inspection za czasów misji promów kosmicznych :)

Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: perian w Maj 26, 2012, 19:51

Planowo jutro miało to mieć miejsce. Prawie jak Focused Inspection za czasów misji promów kosmicznych :)

FI dla promów to jak oglądanie brzuszka, a tutaj będzie ordynarne zaglądanie pod kieckę ;).
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: astropl w Maj 26, 2012, 20:03

FI dla promów to jak oglądanie brzuszka, a tutaj będzie ordynarne zaglądanie pod kieckę ;).

To znaczy, że Dragon jest smoczycą? :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: perian w Maj 26, 2012, 20:05

To znaczy, że Dragon jest smoczycą? :)

Skoro wahadłowce to one, to w sumie czemu nie, taka tradycja ;).
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: jmvh w Maj 26, 2012, 20:10
Ludzie, wy nie wiecie co wy mówicie! Jeszcze Dragon okaże się równie problematyczny i humorzasty! Polubi to i domagać się będzie nieplanowanych przeglądów! ;D
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: astropl w Maj 26, 2012, 20:12
Ludzie, wy nie wiecie co wy mówicie! Jeszcze Dragon okaże się równie problematyczny i humorzasty! Polubi to i domagać się będzie nieplanowanych przeglądów! ;D

A tam przeglądów... O ile pamiętam, smoki-samce domagały się dziewic... :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: jmvh w Maj 26, 2012, 20:17
A tam przeglądów... O ile pamiętam, smoki-samce domagały się dziewic... :)

O ile ten smok nie jest z innej bajki, to biorąc pod uwagę wiek astronautek LOC raczej nam nie grozi? ;)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: kuba_mar w Maj 26, 2012, 20:18
Czyli jest duza szansa na obserwacje z Polski,ISS ladnie bedzie wtedy świecic.Szkoda ze jeszcze zaden spotter nie uchwycił Dragona podczas pogoni za stacją.

Sam próbowałem dostrzec Dragona w nocy z czwartku na piątek (a właściwie było już nad ranem). Przypuszczałem jednak, że się to nie uda przede wszystkim dlatego, że przelot odbywał się już przy dość jasnym niebie, ale co szkodziło mi to sprawdzić. Niestety rzeczywiście udało mi się ustrzelić tylko samą stację. Zawsze to jednak jakaś satysfakcja, że tam gdzieś niedaleko był Dragon.


Czytałem, że ludzie ze Stanów próbowali dojrzeć Dragona (mieli w końcu sporo przelotów teraz), ale nie natrafiłem na potwierdzenie obserwacji - być może za słabo świeci, ale w końcu to statek, który powinien być dostrzegalny jak Progress. Możliwe, że komuś się udało, ale jeszcze informacja nie wypłynęła mocno :)

Oj Matias, przecież na SW już dawno są zdjęcia:
KLIK1 (http://spaceweather.com/submissions/large_image_popup.php?image_name=David-Blanchard-20120524_0332_SpaceX_DBP_1337859043.jpg)
KLIK2 (http://www.spaceweather.com/images2012/24may12/dragon_strip.jpg)
KLIK3 (http://spaceweather.com/submissions/large_image_popup.php?image_name=Alan-Thomas-ISS_DRAGON-1024x768_1337849128.jpg)
KLIK4 (http://spaceweather.com/submissions/large_image_popup.php?image_name=Stephen-a-Matthew-Lindner-HPIM0508a_1337852841.jpg)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: alnitak w Maj 26, 2012, 20:40
Czyli jest duza szansa na obserwacje z Polski,ISS ladnie bedzie wtedy świecic.Szkoda ze jeszcze zaden spotter nie uchwycił Dragona podczas pogoni za stacją.

Sam próbowałem dostrzec Dragona w nocy z czwartku na piątek (a właściwie było już nad ranem). Przypuszczałem jednak, że się to nie uda przede wszystkim dlatego, że przelot odbywał się już przy dość jasnym niebie, ale co szkodziło mi to sprawdzić. Niestety rzeczywiście udało mi się ustrzelić tylko samą stację. Zawsze to jednak jakaś satysfakcja, że tam gdzieś niedaleko był Dragon.


Czytałem, że ludzie ze Stanów próbowali dojrzeć Dragona (mieli w końcu sporo przelotów teraz), ale nie natrafiłem na potwierdzenie obserwacji - być może za słabo świeci, ale w końcu to statek, który powinien być dostrzegalny jak Progress. Możliwe, że komuś się udało, ale jeszcze informacja nie wypłynęła mocno :)

Oj Matias, przecież na SW już dawno są zdjęcia:
KLIK1 (http://spaceweather.com/submissions/large_image_popup.php?image_name=David-Blanchard-20120524_0332_SpaceX_DBP_1337859043.jpg)
KLIK2 (http://www.spaceweather.com/images2012/24may12/dragon_strip.jpg)
KLIK3 (http://spaceweather.com/submissions/large_image_popup.php?image_name=Alan-Thomas-ISS_DRAGON-1024x768_1337849128.jpg)
KLIK4 (http://spaceweather.com/submissions/large_image_popup.php?image_name=Stephen-a-Matthew-Lindner-HPIM0508a_1337852841.jpg)
Thierry Legault to nie jest ale dobre i to :D Dzięki.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 26, 2012, 22:34
Czytałem, że ludzie ze Stanów próbowali dojrzeć Dragona (mieli w końcu sporo przelotów teraz), ale nie natrafiłem na potwierdzenie obserwacji - być może za słabo świeci, ale w końcu to statek, który powinien być dostrzegalny jak Progress. Możliwe, że komuś się udało, ale jeszcze informacja nie wypłynęła mocno :)

Oj Matias, przecież na SW już dawno są zdjęcia:
KLIK1 (http://spaceweather.com/submissions/large_image_popup.php?image_name=David-Blanchard-20120524_0332_SpaceX_DBP_1337859043.jpg)
KLIK2 (http://www.spaceweather.com/images2012/24may12/dragon_strip.jpg)
KLIK3 (http://spaceweather.com/submissions/large_image_popup.php?image_name=Alan-Thomas-ISS_DRAGON-1024x768_1337849128.jpg)
KLIK4 (http://spaceweather.com/submissions/large_image_popup.php?image_name=Stephen-a-Matthew-Lindner-HPIM0508a_1337852841.jpg)

Dobrze, że udało się wyciągnąć skądś te informacje - dzięki! ;)

A tam przeglądów... O ile pamiętam, smoki-samce domagały się dziewic... :)

O ile ten smok nie jest z innej bajki, to biorąc pod uwagę wiek astronautek LOC raczej nam nie grozi? ;)

Haha ;D Dla niewtajemniczonych LOC = "strata załogi" w nomenklaturze lotów załogowych.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: jmvh w Maj 26, 2012, 22:55
Zdjęcia to w zawrotnym tempie wypływają ::)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 27, 2012, 01:35
W środku nie ma, istotnie, zbyt dużo tych ładunków :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: ansmann w Maj 27, 2012, 17:01
Podczas poprzedniej misji trunk pozostał połączony z drugim stopniem Falcona. Ciekawi mnie, w którym momencie nastąpi separacja kapsuły i przedziału nieciśnieniowego? Z artykułu zamieszczonego na spaceflightnow.com wynika, że trunk zostanie odrzucony przed wejściem Dragona w atmosferę (na chwilę przed deorbit burnem?). Moduł zdąży wejść w atmosferę, zanim kapsuła wyląduje na Ziemi.
Cytuj
The 12-foot-diameter trunk section will be jettisoned before the spacecraft plunges back into the atmosphere for re-entry. The trunk will burn up while the Dragon capsule makes a parachuted landing in the Pacific Ocean.

Drugie pytanie dotyczy tego, czy w tej misji, a także kolejnych trunk będzie wykorzystywany do deorbitacji śmieci, tak jak ma to miejsce w Progressach/ATV/HTV? O ile załadowanie tych ostatnich nie stanowi problemu, to z "wrzuceniem" śmieci do trunka nie będzie już tak łatwo.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: astropl w Maj 27, 2012, 17:45
Podczas poprzedniej misji trunk pozostał połączony z drugim stopniem Falcona. Ciekawi mnie, w którym momencie nastąpi separacja kapsuły i przedziału nieciśnieniowego? Z artykułu zamieszczonego na spaceflightnow.com wynika, że trunk zostanie odrzucony przed wejściem Dragona w atmosferę (na chwilę przed deorbit burnem?).

Oczywiście chwilę PO zapłonie deorbitacyjnym - inaczej czym by bagażnik tak szybko wyhamował prędkość orbitalną, przecież nie samym oporem atmosferycznym.


Drugie pytanie dotyczy tego, czy w tej misji, a także kolejnych trunk będzie wykorzystywany do deorbitacji śmieci, tak jak ma to miejsce w Progressach/ATV/HTV? O ile załadowanie tych ostatnich nie stanowi problemu, to z "wrzuceniem" śmieci do trunka nie będzie już tak łatwo.

W tym locie na pewno nie, ale w przyszłych da się wyobrazić odrzucenie wraz z bagażnikiem jakichś zbędnych części (uszkodzonych elementów), przystosowanych do zamocowania w nim. Oczywiście musiałyby być to elementy zewnętrzne stacji, a nie przysłowiowe worki ze śmieciami.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: ansmann w Maj 27, 2012, 17:55
Oczywiście chwilę PO zapłonie deorbitacyjnym - inaczej czym by bagażnik tak szybko wyhamował prędkość orbitalną, przecież nie samym oporem atmosferycznym.
Czyli separacja następuje w czasie pomiędzy rozpoczęciem i zakończeniem burna? Gdyby następowała przed, to tak jak napisałeś trunk pozostałby na orbicie jeszcze przez dość długi czas. Gdyby separacja następowała po zakończeniu, to wszedłby w atmosferę w czasie zbliżonym do samej kapsuły.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: astropl w Maj 27, 2012, 18:01
Oczywiście chwilę PO zapłonie deorbitacyjnym - inaczej czym by bagażnik tak szybko wyhamował prędkość orbitalną, przecież nie samym oporem atmosferycznym.
Czyli separacja następuje w czasie pomiędzy rozpoczęciem i zakończeniem burna? Gdyby następowała przed, to tak jak napisałeś trunk pozostałby na orbicie jeszcze przez dość długi czas. Gdyby separacja następowała po zakończeniu, to wszedłby w atmosferę w czasie zbliżonym do samej kapsuły.

Sprecyzuję, bo napisałem wieloznacznie. Separacja następuje po zakończeniu manewru deorbitacji. Rzeczywiście, bagażnik i kapsuła wejdą w atmosferę prawie w tym samym czasie. Tak, jak sie to działo np. w Apollach, a dzieje się np. w Sojuzach.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: ansmann w Maj 27, 2012, 18:16
Dopiero teraz zauważyłem, że źle zrozumiałem ten cytowany fragment  :-[. Wydawało mi się, że pomiędzy wejściem w atmosferę kapsuły i bagażnika występuje spora różnica w czasie, stąd moje pytanie o moment separacji.

Już wszystko wyjaśnione, dziękuję.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 27, 2012, 23:13
Na Naszej TV* trwa małe szoł - Dextre zagląda Dragonowi pod kieckę - tak, jest już po 23 :)

*a dokładnie na kanale iss tv - http://www.nasa.gov/multimedia/nasatv/iss_ustream.html
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 27, 2012, 23:15
I potwierdzenie wizualne tego przykładu kosmicznej rozpusty i deprawacji ;)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 27, 2012, 23:22
Hmm.. i jeszcze ktoś światło zgasił :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: yabuzapit w Maj 28, 2012, 00:40
Czyżby testowali możliwość wyciągnięcia ładunku z nieciśnieniowej części statku, czy to taki zwykły przegląd?
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: luksol w Maj 28, 2012, 10:18
Czyżby testowali możliwość wyciągnięcia ładunku z nieciśnieniowej części statku, czy to taki zwykły przegląd?

I jedno i drugie. Testuja jak Dextre bedzie sobie radzil z wyciaganiem ladunkow z trunka, no i przy okazji sie rozejrza. Nie wiem czy jest jakas lista celow do osiagniecia podczas tej operacji?
Swoja droga to czy ze srodka trunka widac oslone termiczna?
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: pogrzex w Maj 28, 2012, 11:48
Ten wątek jest tak długi, że nie mogę znaleźć kalendarza - kiedy odłączenie Dragona? Czy będzie szansa na obserwacje z PL?
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 28, 2012, 12:01
Ten wątek jest tak długi, że nie mogę znaleźć kalendarza - kiedy odłączenie Dragona? Czy będzie szansa na obserwacje z PL?

Musimy pomyśleć o zrobieniu spisu treści na pierwszej stronie :)

Odłączenie Dragona i powrót na Ziemię planowany jest na 31 maja (coś koło 17 naszego czasu deorbit burn - ale proszę o potwierdzenie). Obserwacje porannych przelotów ISS możliwe, ale z przyłączonym Dragonem wciąż..
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: pogrzex w Maj 28, 2012, 12:14
Może tuż po odłączeniu będzie widoczny obok ISS jako punkt, np. w lornetce. Co prawda jest mały, ale promy były doskonale widoczne w lornetce 10x50, jasne, może choć ledwo ledwo i Dragon będzie widoczny?
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: KP w Maj 28, 2012, 12:47
Może tuż po odłączeniu będzie widoczny obok ISS jako punkt, np. w lornetce. Co prawda jest mały, ale promy były doskonale widoczne w lornetce 10x50, jasne, może choć ledwo ledwo i Dragon będzie widoczny?

Promy to i bez lornetki były widoczne  :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Maj 28, 2012, 14:43
A tymczasem trwa transfer ładunku z i do Dragona. Kuipers przewodzi tym pracom.

Podgląd można zobaczyć na:
http://www.nasa.gov/multimedia/nasatv/iss_ustream.html
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: perian w Maj 28, 2012, 19:33
Cytując nsf, istnieje prawdopodobieństwo, że powstanie filmik instruktażowy "Dragon On-Orbit Manually-Induced Force-Augmented Compactation Cargo Stowage Methodology". Z relacji wynika, że jednak się tam nieco musieli namęczyć z tymi torbami. Wszystko przez nieregularne powierzchnie Dragona.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Sokole Oko w Maj 28, 2012, 20:23
Trzeba było więcej biologii się uczyć, to by wiedzieli jakie Smoki mają jelita ;) Ale nie, im tylko zaglądanie pod kieckę było w głowie... ^-^
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Maj 28, 2012, 21:44
Dla zainteresowanych:

Odłączenie od ISS: 31.05.2012 @ 1000 GMT (12:00 CEST)
Wodowanie: 31.05.2012 @ 1542 GMT  (17:42 CEST)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Maj 29, 2012, 17:22
Strefa NOTAM związana z powrotem Dragona na Ziemię, znaczy się do wody. :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: sarna w Maj 29, 2012, 18:07
trochę sie zgubiłem, kiedy Dragon będzie przystosowany do lądowania na lądzie silnikami LES-u?
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: perian w Maj 30, 2012, 06:12
trochę sie zgubiłem, kiedy Dragon będzie przystosowany do lądowania na lądzie silnikami LES-u?

Na razie trwają pracę nad silnikami Super Draco, które mają robić za LAS. Sam Dragon także będzie wymagał przebudowy ("wypustki" na dysze rakietowe).
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: sarna w Maj 30, 2012, 11:33
Ok, dzięki za wyjaśnienie ;) wyczytałem że start załogowy najwcześniej 2016, ciekawie zapowiadają się testy tego systemu lądowania  :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Maj 31, 2012, 09:01
Działamy! Za godzinę mamy odłączenie Dragona od Harmony!
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 31, 2012, 09:13
Już od wczoraj mamy do Dragona przyłączone ramię SSRMS. Relacja na Nasa Tv rusza za jakieś 20 minut.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 31, 2012, 09:16
Rozkład na najbliższą jazdę (Kosmonauta):

"08:30 CEST - początek relacji na NASA TV
10:05 CEST - odłączenie kapsuły Dragon od modułu Harmony
11:35 CEST - ramię SSRMS uwalnia kapsułę Dragon
16:51 CEST - kapsuła Dragon przeprowadza manewr deorbitacyjny
17:44 CEST - wodowanie u wybrzeży Kalifornii"

Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: skrzyp w Maj 31, 2012, 09:32
Mój najulubieńszy kosmiczny widoczek ;)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Maj 31, 2012, 09:37
30 minut do odłączenia!
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 31, 2012, 09:42
Odpalenie deorbitacyjne będzie trwało 9 minut i 50 sekund. Niebawem po nim odrzucony zostanie trunk (sekcja serwisowa Dragona).

Operację podjęcia Dragona mają zlecone trzy statki, z szybkimi łodziami na wyposażeniu. Po szybkim podjęciu rozpocznie się transfer do Los Angeles, gdzie kapsuła zostanie przeładowana i rozpocznie podróż do Teksasu. Tam dopiero rozpocznie się rozładunek przywiezionych ładunków, których jest ponad 600 kg - więcej niż Dragon zabrał w górę (specyfika tej misji).

Operację lądowania i wodowania obserwować będzie kilka systemów GPS. Ma być też jakiś samolot NASA (który obserwować także zejścia wahadłowców). Wcześniej możemy zobaczyć widoczki w podczerwieni, prawdopodobnie z łodzi będą nagrywać materiały HD.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 31, 2012, 09:44
Acaba potwierdził, że nie wykonują żadnych na stacji obecnie żadnych ćwiczeń - jest to wymóg przy wszelkich operacjach z ramieniem SSRMS (potencjalnej drgania mogłyby źle wpłynąć na przeprowadzaną operację przenosin).
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 31, 2012, 09:48
Operację odłączenia Dragona przeprowadzi Acaba, operację wypuszczenia Petit.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 31, 2012, 09:49
Trwa proces odłączania Dragona - została już cofnięta połowa rygli w porcie cumowniczym Harmony.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 31, 2012, 09:53
Cały proces odejścia Dragona od ISS zajmie trzy odpalenia. Po tym NASA już nie będzie się "mieszać" i całość obowiązków będzie już leżała po stronie MCC-X (Kontrola Misji SpaceX). Agencja będzie jednak w ciąż wspomagała w zapewnianiu kontaktu (via satelity TDRS).
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 31, 2012, 09:56
"Za 15 minut odłączenie Red Dragona od stacji alfa na orbicie Marsa" ;D
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Maj 31, 2012, 09:56
Kolejne ujęcie na Dragona.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Mikkael w Maj 31, 2012, 10:02
Hmm... czy nie ekonomiczniejsze (w przyszłości) by było wodowanie kapsuły gdzieś bliżej Houston czy KSC? Jeśli rozładunek Dragona ma następować dopiero w Teksasie, to dlaczego np. nie zwodować go na Atlantyku, czy w Zatoce Meksykańskiej?

I jeszcze jedno pytanie: czy SpaceX mają przewidziane jakieś alternatywne/awaryjne akweny wodowania?
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 31, 2012, 10:03
Cofają ostatni zestaw rygli (4 z 16). Potem trzeba będzie odłączyć (?) tzw. capture latches (też 4) i Smok będzie już tylko na uwięzi SSRMS.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 31, 2012, 10:10
Odłączanie Dragona zakończone. Jest GO na manewry z ramieniem!
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Prometeusz w Maj 31, 2012, 10:14
Oficjalnie Dragon został odłączony o 10:07 CEST
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 31, 2012, 10:16
Dragon był zacumowany do stacji ISS przez 5 dni, 16 godzin i 5 minut.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Radek68 w Maj 31, 2012, 10:17
Widzę, że forum wróciło! :)

Czy Dragon może jeszcze zmienić czas wodowania (orbitę), czy nie ma takiej możliwości?

P.S. Czy jest jakiś dostępny streem na VLC?

Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Maj 31, 2012, 10:18
Widzę, że forum wróciło! :)

Czy Dragon może jeszcze zmienić czas wodowania (orbitę), czy nie ma takiej możliwości?

P.S. Czy jest jakiś dostępny streem na VLC?

Witamy z powrotem Radku. :)
Przykładowo stream education channel działa pod VLC.

Dragon oddala się od Harmony!
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 31, 2012, 10:24
Widzę, że forum wróciło! :)

Czy Dragon może jeszcze zmienić czas wodowania (orbitę), czy nie ma takiej możliwości?

Teoretycznie nie musi chyba wracać dzisiaj (zależy ile ma paliwa). Jednak tutaj kwestie mechaniki orbitalnej mają duże znaczenie. Jutro musieliby wykonać manewr o inne godzinie aby wylądować w tym samym miejscu (tak mi się wydaje, na skutek precesji miejsce lądowania przesunęłoby się).
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Radek68 w Maj 31, 2012, 10:28
Dzięki za informacje.

"Smoczek" coraz dalej, mimo iż (w sumie) połączony.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Radek68 w Maj 31, 2012, 10:30
I jeszcze jedno ładne ujęcie:
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 31, 2012, 10:30
Hmm... czy nie ekonomiczniejsze (w przyszłości) by było wodowanie kapsuły gdzieś bliżej Houston czy KSC? Jeśli rozładunek Dragona ma następować dopiero w Teksasie, to dlaczego np. nie zwodować go na Atlantyku, czy w Zatoce Meksykańskiej?

I jeszcze jedno pytanie: czy SpaceX mają przewidziane jakieś alternatywne/awaryjne akweny wodowania?

Dobra pytania :) Na razie nie znalazłem odpowiedzi - domyślam się, że wszystkie loty towarowe będą się kończyć w Pacyfiku. Nie wiem czy Zatoka Meksykańska nie jest za mała do takich harców (Dragon będzie przechodził wtedy nad terenami zamieszkałymi USA). Natomiast firma ma swoją siedzibę w Kalifornii :P Co oczywiście może nic nie oznaczać, ale jedno jest pewne - transport Dragona do bazy SpaceX McGregor w Teksasie następuje po to, aby mogły być wyładowane resztki toksycznej hydrazyny z kapsuły.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Prometeusz w Maj 31, 2012, 10:31
Trwa manewrowanie ramieniem SSRMS w celu ustawienia Dragona w pozycję do uwolnienia.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Radek68 w Maj 31, 2012, 10:32
Widać (oprócz tego, iż faktycznie jest coraz dalej) że zaraz będziemy mieli noc:
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Radek68 w Maj 31, 2012, 10:34
I wszystkie planowane czasy prosto z ekranu: (dla nas +7)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Mikkael w Maj 31, 2012, 10:36
Dziękuję za odpowiedź Matias.

Tymczasem za około godzinę Dragon zostanie uwolniony przez ramię stacji.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Prometeusz w Maj 31, 2012, 10:37
I zachód Słońca
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 31, 2012, 10:37
Widać jak panele Dragona są obracane (prawie 360 stopni chyba). Ciekawe!
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Radek68 w Maj 31, 2012, 10:45
Miejsce wodowania Dragona:

Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: alnitak w Maj 31, 2012, 10:46
Ciekawe co będą robić z tym Dragonami po misji.Ten może trafi do jakiegoś muzeum(w końcu historyczny lot) ale następne?Może je ponownie użyją przy okazji innych misji(nie COTS),albo wybebeszą i wykorzystają częściowo do konstrukcji nowych kapsuł.Troche szkoda je zezłomować,w końcu są podobno wielokrotnego użytku.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Radek68 w Maj 31, 2012, 10:46
Miejsce wodowania Dragona

 ;D
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Mikkael w Maj 31, 2012, 10:52
Ciekawe co będą robić z tym Dragonami po misji.Ten może trafi do jakiegoś muzeum(w końcu historyczny lot) ale następne?Może je ponownie użyją przy okazji innych misji(nie COTS),albo wybebeszą i wykorzystają częściowo do konstrukcji nowych kapsuł.Troche szkoda je zezłomować,w końcu są podobno wielokrotnego użytku.

Albo wyślą ponownie jako np. DragonLaba.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Radek68 w Maj 31, 2012, 10:52
I zachód Słońca
Ładnie uchwycone! :)

Czyli teraz czekamy do 11:35 (uwolnienie Dragona).
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Prometeusz w Maj 31, 2012, 10:59
Trwa dalsze manewrowanie ramieniem
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 31, 2012, 10:59
Ciekawe co będą robić z tym Dragonami po misji.Ten może trafi do jakiegoś muzeum(w końcu historyczny lot) ale następne?Może je ponownie użyją przy okazji innych misji(nie COTS),albo wybebeszą i wykorzystają częściowo do konstrukcji nowych kapsuł.Troche szkoda je zezłomować,w końcu są podobno wielokrotnego użytku.

Albo wyślą ponownie jako np. DragonLaba.

Też widziałem gdzieś spekulacje o użyciu ich właśnie w tym "trybie". Wszystkie zaopatrzeniowe CRS zrealizowane będą przez nowe jednostki, z nowymi częściami. Zatem za parę lat SpaceX będzie posiadał małą flotę statków Dragon (co najmniej 12 egzemplarzy).
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 31, 2012, 11:00
Ramię SSRMS zdaje się, że jest już w pełni wyprostowane :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Maj 31, 2012, 11:20
Śliczne ujęcie z (jeszcze) uchwyconym Dragonem.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Radek68 w Maj 31, 2012, 11:23
Śliczne ujęcie z (jeszcze) uchwyconym Dragonem.

I drugie, do kolekcji ;)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 31, 2012, 11:30
Dragon w dryfie swobodnym. Decyzja GO/NO GO dla wypuszczeni statku ma zostać podjęta za około 15 minut, więc prawdopodobnie wypuszczenie trochę się opóźni.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: jmvh w Maj 31, 2012, 11:31
.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: esastro w Maj 31, 2012, 11:44
Witam, Widzę o godzina 12 wrzuć : )
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 31, 2012, 11:44
Pod Dragonem wybrzeże południowej Afryki.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: jmvh w Maj 31, 2012, 11:45
Niedługo GO for release.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Sokole Oko w Maj 31, 2012, 11:47
GO dla wypuszczenia Dragona! :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: esastro w Maj 31, 2012, 11:49
1 minut GOOOO :d
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: esastro w Maj 31, 2012, 11:51
Jużżżż :D :D :D GOOO
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Sokole Oko w Maj 31, 2012, 11:52
Wypuszczenie Dragona!
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Mikkael w Maj 31, 2012, 11:52
Smok uwolniony ;)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: jmvh w Maj 31, 2012, 11:52
.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: jmvh w Maj 31, 2012, 11:54
.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Sokole Oko w Maj 31, 2012, 11:54
Pierwszy burn poprawny :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Radek68 w Maj 31, 2012, 11:54
Dragon is free
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: jmvh w Maj 31, 2012, 11:55
.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Sokole Oko w Maj 31, 2012, 11:55
Drugi burn też poprawny :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Radek68 w Maj 31, 2012, 11:57
Re-entry:
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: jmvh w Maj 31, 2012, 11:57
.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 31, 2012, 11:59
Statek w odległości 100 metrów od ISS. Za 3 minuty trzecie odpalenie separacyjne.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: jmvh w Maj 31, 2012, 12:03
.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Sokole Oko w Maj 31, 2012, 12:04
Trzeci burn kompletny :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 31, 2012, 12:06
Dragon wyleciał poza keep-out sphere wokół ISS.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 31, 2012, 12:16
MCC-X sprawuje pełną kontrolę nad Dragonem.

Relacja na kanale NASA TV zostanie wznowiona o 16:15 CEST, na kilkadziesiąt minut przed manewrem rozpoczynającym zejście z orbity statku Dragon.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Prometeusz w Maj 31, 2012, 13:56
Zdjęcie z Twittera André Kuipers'a. Dragon chwilę przed wypuszczeniem z SSRMS

(http://i.imgur.com/jk6C1.jpg) (http://i.imgur.com/jk6C1.jpg)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 31, 2012, 14:45
To miejsce na powłoce Dragona, gdzie jest port zaczepowy dla SSRMS (na zdjęciu powyżej ramię trzyma Dragona właśnie przy wykorzystaniu tego portu), powinno ulec już zamknięciu, zasłaniając m.in. lidary i sensory, który przeszły chrzest bojowy parę dni temu. Na razie jednak nie ma potwierdzenia czy doszło planowo do zamknięcia.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: jmvh w Maj 31, 2012, 15:34
http://www.youtube.com/watch?v=3iGgGOiCsgQ
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 31, 2012, 15:54
Godzina do deorbitacji - Dragon jest już na swojej ostatniej orbicie.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: jmvh w Maj 31, 2012, 15:57
Godzina do deorbitacji - Dragon jest już na swojej ostatniej orbicie.
Z tego co pamiętam dV wyniesie około 100 m/s.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: alnitak w Maj 31, 2012, 16:00
Jakby co to tu możemy śledzić Smoka: http://www.n2yo.com/?s=38348
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: esastro w Maj 31, 2012, 16:03
Chyba tak o 20:00 na ziemi ?
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Maj 31, 2012, 16:12
Chyba tak o 20:00 na ziemi ?

Znacznie wcześniej! O 17:55 CEST wodowanie.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Sokole Oko w Maj 31, 2012, 16:17
Za chwilę ruszy kowrydż :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Sokole Oko w Maj 31, 2012, 16:20
Od kwadransa mamy GO FOR DEORBIT BURN :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 31, 2012, 16:22
Oprócz podglądu IR mamy też mieć jakiś przekaz wideo z jednego z samolotów NASA. Zobaczymy co nam pokażą :) Lepiej trzymać dystans, na żywo osobiście pierwszy raz widziałbym lądowanie kapsuły tego rozmiaru :) (ostatnio oglądałem chyba Hayabusę)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Sokole Oko w Maj 31, 2012, 16:34
Dwadzieścia minut do deorbitacji! :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 31, 2012, 16:38
Ciekawe czy Smoczyca wzięła słone tabletki, aby sobie poradzić z przystosowaniem do przyciągania ziemskiego.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: perian w Maj 31, 2012, 16:41
Ciekawe czy Smoczyca wzięła słone tabletki, aby sobie poradzić z przystosowaniem do przyciągania ziemskiego.

Ty się lepiej martw, czy ma kapok ze sobą.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Prometeusz w Maj 31, 2012, 16:44
Niecałe 10min do manewru Deorbit Burn
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 31, 2012, 16:46
Ciekawe czy Smoczyca wzięła słone tabletki, aby sobie poradzić z przystosowaniem do przyciągania ziemskiego.

Ty się lepiej martw, czy ma kapok ze sobą.

Wydawało mi się, że ma dodatnią pływalność ;)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 31, 2012, 16:48
Podobno astronauci na ISS będą polowali na ślad wejścia w atmosferę Dragona. Szanse na złapanie są jednak małe - duża odległość i przelot po dziennej stronie orbity mogą skutecznie przeszkodzić w sprostaniu temu zadaniu.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Radek68 w Maj 31, 2012, 16:49
Powracam na stanowisko dowodzenia lotem kapsuły Dragon. :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Sokole Oko w Maj 31, 2012, 16:52
Minuta do deorbitacji!
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Mikkael w Maj 31, 2012, 16:54
Smok zionął ogniem ;) Deorbitacja w toku!
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Sokole Oko w Maj 31, 2012, 16:54
Deorbit burn potwierdzony. Długi zapłon.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 31, 2012, 16:54
Smok zionął ogniem ;) Deorbitacja w toku!

To będzie długie zionięcie!
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: jmvh w Maj 31, 2012, 16:54
Burn potrwa 9 minut 50 sekund.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: perian w Maj 31, 2012, 16:55
Oby nasza smoczyca nie miała kaszelku ;)

Edit: Elon Musk informuje, że Dragon będzie odpalał silniki także podczas wchodzenia w atmosferę celem precyzyjnego lądowania.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: alnitak w Maj 31, 2012, 16:56
Trzymajmy kciuki za spadochrony :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Sokole Oko w Maj 31, 2012, 16:56
I za osłonę termiczną :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: perian w Maj 31, 2012, 17:00
Ja trzymam kciuki za udaną separację Dragona z członem serwisowym.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: esastro w Maj 31, 2012, 17:01
45 minut : ))
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: KP w Maj 31, 2012, 17:01
Ciekawe na jakiej wysokości zaczną pokazywać nam Dragona.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Sokole Oko w Maj 31, 2012, 17:03
Deorbit burn zakończony!
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Radek68 w Maj 31, 2012, 17:04
Jakoś (tak w przybliżeniu) tak to wygląda? Bo coś mi się orbity nie zgadzają.

(http://www.blackberrylivewallpaper.com/dragon%20fire/dragon_fire_main.gif)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: perian w Maj 31, 2012, 17:04
Odpał silników zakończony, czekamy na separację.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Prometeusz w Maj 31, 2012, 17:05
Manewr deorbitacji zakończony, 42 min. do wodowania
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Maj 31, 2012, 17:08
A teraz już 38 minut. :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Mikkael w Maj 31, 2012, 17:15
Potwierdzenie odrzucenia sekcji nieciśnieniowej :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Sokole Oko w Maj 31, 2012, 17:15
Trunk odrzucony pomyślnie!
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 31, 2012, 17:18
Stan oceanu w miejscu wodowania spokojny. Nad miejscem wodowania wysokie chmury. Zobaczymy czy coś będzie widać z kamer tego samolotu.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 31, 2012, 17:19
7 minut do wejścia w atmosferę.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Sokole Oko w Maj 31, 2012, 17:24
3 minuty do Entry Interface.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: perian w Maj 31, 2012, 17:26
Teraz będą zawody, kto pierwszy dojrzy smoczycę spadającą z nieba.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Radek68 w Maj 31, 2012, 17:28
Może fotkę? Na pewno autentyczna. Sprzedawca tak mnie zapewniał... ;)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Sokole Oko w Maj 31, 2012, 17:30
Wejście w atmosferę potwierdzone. Rozpoczął się blackout, który potrwa do 17:33 CEST.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Mikkael w Maj 31, 2012, 17:30
Nastąpiła spodziewana przerwa w komunikacji z Dragonem, przedzierającym się przez atmosferę.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 31, 2012, 17:32
Dramatyczne minuty!
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Sokole Oko w Maj 31, 2012, 17:34
Za dwie minuty powinna powrócić łączność...
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Radek68 w Maj 31, 2012, 17:35
Normalnie jak przy powrocie Apollo :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 31, 2012, 17:35
Swoją drogą forumowy zegar nam się spieszy o 2 minuty! ;D
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Prometeusz w Maj 31, 2012, 17:35
Jest Dragon
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Mikkael w Maj 31, 2012, 17:35
Normalnie jak przy powrocie Apollo :)

I oldschoolowe wodowanie :)

Dragon widoczny z samolotu NASA!
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Sokole Oko w Maj 31, 2012, 17:36
Kontakt radiowy i wizualny w podczerwieni! :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 31, 2012, 17:36
Pojawił się i zniknął!
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: perian w Maj 31, 2012, 17:37
Załoga ISS dopytywała się, czy już, czy jeszcze leci.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Mikkael w Maj 31, 2012, 17:37
Spadochrony w trakcie otwierania.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: perian w Maj 31, 2012, 17:38
Są spadochrony, na razie pilotujące.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Radek68 w Maj 31, 2012, 17:39
Ładnie widać spadochrony
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Maj 31, 2012, 17:39
Za chwilę główne spadochrony! :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Sokole Oko w Maj 31, 2012, 17:40
Spadochrony wypuszczone! :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: perian w Maj 31, 2012, 17:40
Są 3 główne!
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Prometeusz w Maj 31, 2012, 17:40
Spadochrony otwarte!!!
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Maj 31, 2012, 17:41
No to teraz Dragon będzie delikatne schodzić na spadochronach przez 5 minut. Ślicznie!
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Sokole Oko w Maj 31, 2012, 17:42
4 minuty do spleszdałnu :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Radek68 w Maj 31, 2012, 17:43
Przekaz HD to to nie jest... ;)

Ale za to "na żywo"! :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 31, 2012, 17:43
Elon siedzi w pierwszy rzędzie. Popija herbatkę (z rumem zapewne!).
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Stazx w Maj 31, 2012, 17:45
Załoga ISS dopytywała się, czy już, czy jeszcze leci.

Polubili go... tzn ją :)


Kurczę, ale emocje.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Prometeusz w Maj 31, 2012, 17:45
Elon siedzi w pierwszy rzędzie. Popija herbatkę (z rumem zapewne!).
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Sokole Oko w Maj 31, 2012, 17:45
Splashdown!!! :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Mikkael w Maj 31, 2012, 17:45
Wodowanie!
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Prometeusz w Maj 31, 2012, 17:46
Oficjalnie 17:42 CEST
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Stazx w Maj 31, 2012, 17:46
Splashdown minutkę przed czasem.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: perian w Maj 31, 2012, 17:47
Smoczyca wylądowała, trwają poszukiwania.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 31, 2012, 17:47
2 minuty szybciej, ciekawe czemu..
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Radek68 w Maj 31, 2012, 17:47
Wodowanie!

Z niezłą widownią:
kanarkusmaximus, Radek68, perian, Mikkael, Stazx, Prometeusz, Borys, ansmann, ViktoR, Sokole Oko, Matias, yabuzapit, alnitak, bender, Hermes, wini, KP, Rafal Reszelewski, esastro, rad, LooZ^, PPB, Maquis i 28 Gości przegląda ten wątek.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: wini w Maj 31, 2012, 17:47
to się nazywa perfekcyjnie przeprowadzona misja;) gratulacje dla SpaceX!
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 31, 2012, 17:48
to się nazywa perfekcyjnie przeprowadzona misja;) gratulacje dla SpaceX!

Poczekajmy na podjęcie kapsuły.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: perian w Maj 31, 2012, 17:48
to się nazywa perfekcyjnie przeprowadzona misja;) gratulacje dla SpaceX!

Na razie emocji nie widać, pewnie czekają na wizualne potwierdzenie.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: esastro w Maj 31, 2012, 17:48
Gratulacja wyglada dobrze xD
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Sokole Oko w Maj 31, 2012, 17:48
Wodowanie!

Z niezłą widownią:
kanarkusmaximus, Radek68, perian, Mikkael, Stazx, Prometeusz, Borys, ansmann, ViktoR, Sokole Oko, Matias, yabuzapit, alnitak, bender, Hermes, wini, KP, Rafal Reszelewski, esastro, rad, LooZ^, PPB, Maquis i 28 Gości przegląda ten wątek.
No jak na coś bezzałogowego to widownia zacna, nawet Sojuzy załogowe nie mają takiego wzięcia :) Ale dzisiaj to chyba uzasadnione jest :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Maj 31, 2012, 17:49
2 minuty szybciej, ciekawe czemu..

To chyba akurat dość normalne podczas powrotu na spadochronach. Rosjanom także się zdarza wylądować kilka minut wcześniej czy później. Chyba wiatr ma tu dużo do powiedzenia.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Stazx w Maj 31, 2012, 17:49
Jeszcze nie widziałem tak zamulonego forum ;)

Ludzie ze SpaceX nie wyglądają na wyjątkowo uradowanych. Kurczę dlaczego wylądował te dwie minuty wcześniej? Może coś nie tak było ze spadochronami...

EDIT: kanarkusmaximus, dzięki za wyjaśnienie.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: KP w Maj 31, 2012, 17:51
Może uderzył o dno.  ;D
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Radek68 w Maj 31, 2012, 17:52
Na razie emocji nie widać

NO W OGÓLE...  :o

Jeszcze nie widziałem tak zamulonego forum ;)

Ludzie ze SpaceX nie wyglądają na wyjątkowo uradowanych. Kurczę dlaczego wylądował te dwie minuty wcześniej? Może coś nie tak było ze spadochronami...

Ze spadochronami raczej wszystko OK, przynajmniej tak to wyglądało.

P.S. No muliło jak przy starcie wahadłowca :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: perian w Maj 31, 2012, 17:52
Może uderzył o dno.  ;D

Wypluj te słowa, prędzej o jakiegoś zwierza by uderzyła nasza smoczyca.

Edit: statki płyną do Dragona, widziano spadochrony.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Sokole Oko w Maj 31, 2012, 17:53
Może uderzył o dno.  ;D
;D Otworzą kapsułę za jakiś czas, a z niej ośmiornica wypełznie...
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: KP w Maj 31, 2012, 17:53
Może uderzył o dno.  ;D

Wypluj te słowa, prędzej o jakiegoś zwierza by uderzyła nasza smoczyca.

Cały się zaplułem.  :o
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 31, 2012, 17:55
Chmury uniemożliwiają zaobserwowanie Dragona w wodzie z samolotu.

Ale po chwili dostrzegli spadochrony :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Stazx w Maj 31, 2012, 17:55
Zdaje się że spadł tam gdzie miał, ale ekipa poszukiwawcza ma jakieś problemy... Ktoś wychwycił o co chodzi?

EDIT: Mają go :) Tzn znaleźli.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Maj 31, 2012, 17:56
Zdaje się że spadł tam gdzie miał, ale ekipa poszukiwawcza ma jakieś problemy... Ktoś wychwycił o co chodzi?

EDIT: Mają go :)

Jest dużo chmur w okolicy (dość niskich). Lecą już do kapsuły.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 31, 2012, 17:57
Elon zatweetował, że posłane zostały szybkie łodzie do Dragona. Statki też zmierzają w miejsce wodowania. Wpierw będą zwijać spadochrony.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Prometeusz w Maj 31, 2012, 17:58
Miejsce lądowania 27N 120W
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Prometeusz w Maj 31, 2012, 18:01
Dragon w wodzie.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: ansmann w Maj 31, 2012, 18:02
Mamy już podgląd na kąpiącą się smoczycę. Szkoda, że jakość przekazu nie jest taka, jak podczas startu.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: perian w Maj 31, 2012, 18:03
Wydano polecenie do odpięcia spadochronów, operacja ta udała się.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Maj 31, 2012, 18:05
Mamy już podgląd na kąpiącą się smoczycę. Szkoda, że jakość przekazu nie jest taka, jak podczas startu.

Ja natomiast jestem pod wrażeniem, że udało się takie obrazy w ogóle uzyskać. Pewnie satelitarnie?
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 31, 2012, 18:05
Kontrola Misji SpaceX przeprowadzana procedury związane z wyłączeniem Dragona.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 31, 2012, 18:07
Mamy już podgląd na kąpiącą się smoczycę. Szkoda, że jakość przekazu nie jest taka, jak podczas startu.

Ja natomiast jestem pod wrażeniem, że udało się takie obrazy w ogóle uzyskać. Pewnie satelitarnie?

Chyba przez TDRS..
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: alnitak w Maj 31, 2012, 18:08
No to chyba można już oficjalnie pogratulować SpaceX udanej misji  :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: ansmann w Maj 31, 2012, 18:11
Ja natomiast jestem pod wrażeniem, że udało się takie obrazy w ogóle uzyskać. Pewnie satelitarnie?
Też się cieszę, że mamy jakikolwiek podgląd na sytuację. Nawet taką "pikselozę".  ;)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: KP w Maj 31, 2012, 18:13
Ja natomiast jestem pod wrażeniem, że udało się takie obrazy w ogóle uzyskać. Pewnie satelitarnie?
Też się cieszę, że mamy jakikolwiek podgląd na sytuację. Nawet taką "pikselozę".  ;)

Co chcecie, to jest sygnał HD.  ;D
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Prometeusz w Maj 31, 2012, 18:16
Teraz już fullHD i jest Dragon lepiej widoczny :))
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 31, 2012, 18:20
Ja natomiast jestem pod wrażeniem, że udało się takie obrazy w ogóle uzyskać. Pewnie satelitarnie?
Też się cieszę, że mamy jakikolwiek podgląd na sytuację. Nawet taką "pikselozę".  ;)

Co chcecie, to jest sygnał HD.  ;D

A ja nie jestem zadowolony, żyjemy w XXI wieku! Lepsze obrazki mieli chyba w czasie gdy ludzie w kapsułach Apollo lądowali (no ale prawda, inna skala przedsięwzięcia). Ehh.. świat wygląda na taki cofnięty w porównaniu do tego co wyprawia Stark (w Avengersach;)).
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Mikkael w Maj 31, 2012, 18:28
świat wygląda na taki cofnięty w porównaniu do tego co wyprawia Stark (w Avengersach;)).

Stark powiadasz? Pomimo, że to tylko zwykłe kino akcji to właśnie Elon Musk miał być wzorem dla kinowej wersji tej postaci.

A propos zresztą - taka off-topowa ciekawostka ;)

http://www.youtube.com/watch?v=EuG2AVFB-g0

Tymczasem Smok nadal zażywa kąpieli.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Mikkael w Maj 31, 2012, 18:31
Misja Dragon C2+ trwała 9 dni, 7 godzin i 58 minut.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Sokole Oko w Maj 31, 2012, 18:32
No i po transmisji. Miło się to oglądało :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: juram w Maj 31, 2012, 18:32
Moim zdaniem, medialna video-relacja z powrotu Dragona to zupełna porażka. Zamiast w miarę czytelnego obrazu, mielismy pikselowate stopklatki i monoobraz obsługi przy komputerach. Wstyd. :P
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Prometeusz w Maj 31, 2012, 18:46
Moim zdaniem, medialna video-relacja z powrotu Dragona to zupełna porażka. Zamiast w miarę czytelnego obrazu, mielismy pikselowate stopklatki i monoobraz obsługi przy komputerach. Wstyd. :P

Dobrze, że w ogóle coś mieliśmy. Nie lądowali w końcu przy stanowisku nadawania TVN24.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: KP w Maj 31, 2012, 19:13
Moim zdaniem, medialna video-relacja z powrotu Dragona to zupełna porażka. Zamiast w miarę czytelnego obrazu, mielismy pikselowate stopklatki i monoobraz obsługi przy komputerach. Wstyd. :P

Tak, wstyd. Lądowanie prawie w wyznaczonym miejscu, przy brzegu. A Soyuz-y gdzieś w "krzakach", albo na stepie i dobrze widać jak częstują jabłkami.  ::) Miejmy nadzieję, że pokażą jakiś lepszy filmik z wodowania.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: jaro738 w Maj 31, 2012, 19:33
a niskie chmury wzieliście pod uwagę. samolot w.takich warunkach nie może zejść nisko, ATC na pewno na to by zgody nie wyraziło.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: perian w Maj 31, 2012, 20:00
Za chwilę konferencja prasowa.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: KP w Maj 31, 2012, 20:01
a niskie chmury wzieliście pod uwagę. samolot w.takich warunkach nie może zejść nisko, ATC na pewno na to by zgody nie wyraziło.

Jeżeli chmury nisko to znaczy, że nad chmurami jeszcze więcej miejsca na kamerowanie.  :P Wodowania nad chmurami nie widać, ale z kosmosu do pułapu chmur można pokazywać do woli.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 31, 2012, 20:03
Zaraz zaczynamy konferencję podsumowującą.

Nowy rozdział podboju kosmosu. Mamy na świecie 4 jednostki, które zbudowały statek zdolny wrócić na Ziemię (chociażby z ładunkami, ale poczekajmy 3 lata ;)) - USA, Rosa, Chiny i SpaceX! :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: astropl w Maj 31, 2012, 20:06

Nowy rozdział podboju kosmosu. Mamy na świecie 4 jednostki, które zbudowały statek zdolny wrócić na Ziemię (chociażby z ładunkami, ale poczekajmy 3 lata ;)) - USA, Rosa, Chiny i SpaceX! :)

Są jeszcze Indie i w pewnym stopniu ESA (ARD - niby balistycznie, ale z prędkością prawie orbitalną).
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 31, 2012, 20:07
Moim zdaniem, medialna video-relacja z powrotu Dragona to zupełna porażka. Zamiast w miarę czytelnego obrazu, mielismy pikselowate stopklatki i monoobraz obsługi przy komputerach. Wstyd. :P

Tak, wstyd. Lądowanie prawie w wyznaczonym miejscu, przy brzegu. A Soyuz-y gdzieś w "krzakach", albo na stepie i dobrze widać jak częstują jabłkami.  ::) Miejmy nadzieję, że pokażą jakiś lepszy filmik z wodowania.

Prawdą jest, że nie ma co narzekać, bo dla Kontroli ważne było ujrzenie samego statku, a nie obrazu HD (telemetria pewnie im pokazywała wszystko co chcieli). Poza tym był to monoobraz z kamerki widzącej w podczerwieni + odległość :) Wybaczone!

Elon - rozemocjonowany :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 31, 2012, 20:08

Nowy rozdział podboju kosmosu. Mamy na świecie 4 jednostki, które zbudowały statek zdolny wrócić na Ziemię (chociażby z ładunkami, ale poczekajmy 3 lata ;)) - USA, Rosa, Chiny i SpaceX! :)

Są jeszcze Indie i w pewnym stopniu ESA (ARD - niby balistycznie, ale z prędkością prawie orbitalną).

Tak, nie brałem pod uwagę kapsułek eksperymentalnych, tylko "pełnowymiarowe" statki kosmiczne :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 31, 2012, 20:10
Panowie mówią z Hawthorne :) Musk i Lindenmoyer z programu wsparcia podmiotów komercyjnych (z ramienia NASA).
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 31, 2012, 20:16
Zdjęcia Dragona w pełnej krasie za godzinę :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: perian w Maj 31, 2012, 20:18
Z ciekawych pytań, jaki jest kolejny "duży cel" dla SpaceX.
Elon Musk: ludzki Dragon, lądowanie Dragona na ogniu, rozpoczęcie regularnych lotów do ISS, Falcon H i lądowanie na ogniu Falcona 9. Podejrzewam, że wymieniał w kolejności, bo wymienił wszystkie.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 31, 2012, 20:19
Małe poprawki/udoskonalenia Dragona będą wdrożone. Większa automatyzacja.

Jeśli idzie o problemy to mieli małe z tymi laserami LIDAR, ale dobrze sobie z tym poradzili.

Kompletne zakończenie Dragona C2+ będzie miało miejsce w przeciągu paru dni, jak odzyskany zostanie ładunek z wnętrza statku (ponad 600 kg).

Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 31, 2012, 20:21
Z ciekawych pytań, jaki jest kolejny "duży cel" dla SpaceX.
Elon Musk: ludzki Dragon, lądowanie Dragona na ogniu, rozpoczęcie regularnych lotów do ISS, Falcon H i lądowanie na ogniu Falcona 9. Podejrzewam, że wymieniał w kolejności, bo wymienił wszystkie.

Ale bez chronologii, bo zacznie się od regularnych lotów do ISS (sierpień/wrzesień), a testy lądowań na ogniu pod koniec tego roku (Grasshopper chyba? bo pewnie nie Dragon).
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: KP w Maj 31, 2012, 20:26
Zdjęcia Dragona w pełnej krasie za godzinę :)

Tak, bo muszą wywołać.  :D
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: perian w Maj 31, 2012, 20:26
Ale bez chronologii, bo zacznie się od regularnych lotów do ISS (sierpień/wrzesień), a testy lądowań na ogniu pod koniec tego roku (Grasshopper chyba? bo pewnie nie Dragon).

Ja myślę, że jednak wcześniej będzie Dragon, bo przecież na LAS jest niby kontrakt z NASA, a lądowanie na ogniu Dragona będzie przecież z wykorzystaniem LASu. SpaceX widać, że skupia się na zamówionych usługach ;).
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 31, 2012, 20:29
Konferencja się posypała :< Musieli przerwać na chwilę z uwagi na jakieś problemy z mocą..
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: JSz w Maj 31, 2012, 20:32
Podejrzewam, że wymieniał w kolejności, bo wymienił wszystkie.

Powinien jeszcze powiedzieć o wersji F9 startującej z powietrza (dla Stratolaunch Systems). O Red Dragonie nie będę wspominał  :D...
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 31, 2012, 20:34
Ale bez chronologii, bo zacznie się od regularnych lotów do ISS (sierpień/wrzesień), a testy lądowań na ogniu pod koniec tego roku (Grasshopper chyba? bo pewnie nie Dragon).

Ja myślę, że jednak wcześniej będzie Dragon, bo przecież na LAS jest niby kontrakt z NASA, a lądowanie na ogniu Dragona będzie przecież z wykorzystaniem LASu. SpaceX widać, że skupia się na zamówionych usługach ;).

Racja! :) Mają przecież czas do sierpnia.. aby się zmieścić w terminach.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: jmvh w Maj 31, 2012, 20:37
Zdjęcie dragona w wodzie: http://forum.nasaspaceflight.com/index.php?PHPSESSID=1d8d7f4a752a5fe7617987d454906e30&action=dlattach;topic=29037.0;attach=413808;image
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 31, 2012, 20:37
Ciekawe wywód na temat niezawodności, w kontekście dotychczasowych trzech, bezproblemowych lotów całkowicie nowej konstrukcji - rakiety Falcon 9.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 31, 2012, 20:42
Ludzie się nigdy nie nauczą, że trzeba zadawać pytania przy wyłączonych przekazach :P
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: astropl w Maj 31, 2012, 20:46
Ciekawe wywód na temat niezawodności, w kontekście dotychczasowych trzech, bezproblemowych lotów całkowicie nowej konstrukcji - rakiety Falcon 9.

Bezproblemowych? Nie powiedział bym - problemy były, tyle, że na szczęście nie zakończyły się "spektakularnie".
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: perian w Maj 31, 2012, 20:47
Znany już slogan, że jakby ktoś z ISS zgubił by się w Dragonie, to przeżyłby lądowanie i był cały.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: JSz w Maj 31, 2012, 20:48
Zdjęcie dragona w wodzie: http://forum.nasaspaceflight.com/index.php?PHPSESSID=1d8d7f4a752a5fe7617987d454906e30&action=dlattach;topic=29037.0;attach=413808;image

Efektowne zdjęcie!
Widać, że smoka znacznie bardziej przypaliło niż poprzednio.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Romek63 w Maj 31, 2012, 20:49
Zdjęcie dragona w wodzie: http://forum.nasaspaceflight.com/index.php?PHPSESSID=1d8d7f4a752a5fe7617987d454906e30&action=dlattach;topic=29037.0;attach=413808;image
No nareszcie jest jakieś czytelne zdjęcie. Już się nie mogłem doczekać. Teraz czekam na doniesienia z postępów w konstruowaniu załogowej wersji Dragona, lądowanie Dragona na ogniu i doniesienia o postępach w konstruowaniu Falcona H  :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 31, 2012, 20:51
Ciekawe wywód na temat niezawodności, w kontekście dotychczasowych trzech, bezproblemowych lotów całkowicie nowej konstrukcji - rakiety Falcon 9.

Bezproblemowych? Nie powiedział bym - problemy były, tyle, że na szczęście nie zakończyły się "spektakularnie".

Fakt, w pamięci miałem bezproblemowy ostatni start F9 :)

Było pytanie o powód szybszego wodowania Dragona, Elon odpowiedział, że przez wiatry..
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: perian w Maj 31, 2012, 20:53
Efektowne zdjęcie!
Widać, że smoka znacznie bardziej przypaliło niż poprzednio.

Zdjęcie jest od tej bardziej okopconej strony. Ale widać, że smoczyca dała radę. Nawet CBM nie jest mocno zniszczony.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Sokole Oko w Maj 31, 2012, 20:57
Było pytanie o powód szybszego wodowania Dragona, Elon odpowiedział, że przez wiatry..
Wiedziałem, że powinni załadować na Dragona Espumisan... Albo chociaż węgiel leczniczy. ^-^
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 31, 2012, 20:58
Lasery LIDAR były włączone w czasie odejścia od ISS i nie zanotowano żadnych problemów, co oznacza, iż wdrożone poprawki spełniły swoje zadanie.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: perian w Maj 31, 2012, 21:01
Wiedziałem, że powinni załadować na Dragona Espumisan... Albo chociaż węgiel leczniczy. ^-^

Musk powiedział, że gdyby nie wiatry byliby w stanie wylądować komuś w przydomowym ogródku. Espumisan zatem wskazany, ale i tak należy się cieszyć, że smoczyca stoperanu nie potrzebowała ;).
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Sokole Oko w Maj 31, 2012, 21:04
Wiedziałem, że powinni załadować na Dragona Espumisan... Albo chociaż węgiel leczniczy. ^-^

Musk powiedział, że gdyby nie wiatry byliby w stanie wylądować komuś w przydomowym ogródku. Espumisan zatem wskazany, ale i tak należy się cieszyć, że smoczyca stoperanu nie potrzebowała ;).
Zdecydowanie! Każdorazowe uniknięcie katastrofy ekologicznej i zastosowania stoperanu jest sukcesem :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: alnitak w Maj 31, 2012, 21:06
Mam nadzieje że ta misja wpłynie jakoś pozytywnie na prace nad załogowym Dragonem,w końcu przetestowali w warunkach kosmicznych sporą część(jak nie większość) hardware`u  przyszłej kapsuły załogowej,o rakiecie nie wspominając.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: JSz w Maj 31, 2012, 21:08
Mam nadzieje że ta misja wpłynie jakoś pozytywnie na prace nad załogowym Dragonem,w końcu przetestowali w warunkach kosmicznych sporą część(jak nie większość) hardware`u  przyszłej kapsuły załogowej,o rakiecie nie wspominając.

Tyle że zrobili to za pieniądze NASA, w ramach programu COTS. Inni konkurenci w ramach CCP nie mieli takiego handicapu.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 31, 2012, 21:09
Wiedziałem, że powinni załadować na Dragona Espumisan... Albo chociaż węgiel leczniczy. ^-^

Musk powiedział, że gdyby nie wiatry byliby w stanie wylądować komuś w przydomowym ogródku. Espumisan zatem wskazany, ale i tak należy się cieszyć, że smoczyca stoperanu nie potrzebowała ;).

Heh, mówili też, że gdyby ktoś się schował w Dragonie to przeżyłby ten lot. Interesujące, czyli że wewnątrz mamy produkcję tlenu (dla oddychających ładunków)! :P
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Maj 31, 2012, 21:12
Heh, mówili też, że gdyby ktoś się schował w Dragonie to przeżyłby ten lot. Interesujące, czyli że wewnątrz mamy produkcję tlenu (dla oddychających ładunków)! :P

Była dość duża rozmowa na ten temat na forum naszegospejsflajta. Ponoć właśnie nie ma tam żadnych systemów produkcji oddychajek. Pewnie bardziej chodziło tu o przeciążenia.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 31, 2012, 21:12
Mam nadzieje że ta misja wpłynie jakoś pozytywnie na prace nad załogowym Dragonem,w końcu przetestowali w warunkach kosmicznych sporą część(jak nie większość) hardware`u  przyszłej kapsuły załogowej,o rakiecie nie wspominając.

Tyle że zrobili to za pieniądze NASA, w ramach programu COTS. Inni konkurenci w ramach CCP nie mieli takiego handicapu.

Ale może warto na to patrzeć "ponad podziałami" (zapominając, że jednak to firmy prywatne, pakujące się tam, gdzie jest możliwość zarobku) - czyli SpaceX jest tutaj wyrazem tego, że firmy prywatne mogą tego dokonać, zamykając usta wszystkim, którzy w to wątpili. Innymi słowy SpaceX dzięki temu podwójnemu wsparciu (COTS/CCDev) stał się nośnikiem, przykładem możliwości. Chciałbym aby za tym szły konkretne zmiany, na przykład zagwarantowanie pełnego finansowania na trzecią rundę wsparcia (CCiCap).
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: perian w Maj 31, 2012, 21:13
Tyle że zrobili to za pieniądze NASA, w ramach programu COTS. Inni konkurenci w ramach CCP nie mieli takiego handicapu.

Ale z drugiej strony w ramach programu załogowego to akurat SpaceX nie dostaje kokosów, jedynie robią w ramach kontraktu LAS. Nie można ich winić za to, że mają kapsułę. Powiem więcej, można się spodziewać, że po pozytywnym zakończeniu obecnych prac SpaceX otrzyma kontrakt na loty. Dalsze powodzenie programu CRS jedynie to przypieczętuje.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 31, 2012, 21:14
Mam nadzieje że ta misja wpłynie jakoś pozytywnie na prace nad załogowym Dragonem,w końcu przetestowali w warunkach kosmicznych sporą część(jak nie większość) hardware`u  przyszłej kapsuły załogowej,o rakiecie nie wspominając.

Z tego herdweru to pozostały jeszcze siedzenia, pulpity sterownicze (to już testują jak widzieliśmy ostatnio), a także ten system ratunkowy, będący jednocześnie systemem lądowania na ziemi. Dzięki czemu Dragony będą mogły już na pewno wylądować w czyimś ogródku hehe ;)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Maj 31, 2012, 21:15
No to pytanie - kto zakłada wątek Dragon CRS1 ? :)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 31, 2012, 21:16
Ktoś szuka nowej tapety (http://forum.nasaspaceflight.com/index.php?action=dlattach;topic=29037.0;attach=413783;image)? ;) Moja zmieniona!
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 31, 2012, 21:20
I jeszcze parę newsów:

"Wg Elona lądowanie było w odległości maks. 1 mili od zakładanego miejsca - trzeba jednak zaczekać na potwierdzenie.

Założyciel SpaceX wspomniał też, że szósty Dragon będzie miał jakieś większej niż minimalne poprawki. Zobaczymy co zmajstrują. Można to wiązać z Falconem 9 1.1, i większą nośnością rakiety.

Warto pamiętać, że w 2008 SpaceX przeżywał dość ciężkie chwile po nieudanym trzecim locie Falcona 1 z rzędu. Jak widać los się jednak do nich uśmiechnął.

Panele fotowoltaiczne produkowały więcej energii niż było potrzeba (i się spodziewali :P )."
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: alnitak w Maj 31, 2012, 21:25
Mam nadzieje że ta misja wpłynie jakoś pozytywnie na prace nad załogowym Dragonem,w końcu przetestowali w warunkach kosmicznych sporą część(jak nie większość) hardware`u  przyszłej kapsuły załogowej,o rakiecie nie wspominając.

Tyle że zrobili to za pieniądze NASA, w ramach programu COTS. Inni konkurenci w ramach CCP nie mieli takiego handicapu.
No ale musieli najpierw wyłożyć własną kase na budowe rakiety i kapsuły a wsparcie od NASA (te 278 mln dol co i tak chyba nie jest jakąś ogomną kwotą w porownaniu do ogolnie poniesionych kosztow)dostaną chyba dopiero teraz po pomyślnym przeprowadzeniu misji C3(cytat z wikipedii: "SpaceX will be paid for completing all demonstration flights if it successfully completes the mission objectives of COTS Demo 3 during the second demo mission").A kontrakt na wynoszenie ładunków to już zupełnie co innego.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Maj 31, 2012, 21:27
A tu ktoś sobie mocno pojechał po byłym administratorze NASA (w kontekście SpaceX):
http://www.youtube.com/watch?v=taMmv7FpPzQ
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: astropl w Maj 31, 2012, 21:54
Smoczyca (Lem używał terminu smokini) została wyłowiona i zmierza do domu.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Borys w Maj 31, 2012, 21:55
Nowy rozdział podboju kosmosu. Mamy na świecie 4 jednostki, które zbudowały statek zdolny wrócić na Ziemię (chociażby z ładunkami, ale poczekajmy 3 lata ;)) - USA, Rosa, Chiny i SpaceX! :)
Są jeszcze Indie i w pewnym stopniu ESA (ARD - niby balistycznie, ale z prędkością prawie orbitalną).

...oraz Japonia.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Czerwiec 01, 2012, 01:24
Filmik przedstawiający (http://vimeo.com/43203563) Dragona kołyszącego się na falach.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Prometeusz w Czerwiec 01, 2012, 04:36
Zdjęcie z Twittera SpaceX: https://twitter.com/SpaceX/status/208383769164517378/photo/1

(http://i.imgur.com/6UcA6.jpg) (http://i.imgur.com/6UcA6.jpg)
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: LooZ^ w Czerwiec 01, 2012, 10:39
Co to za dziura w nim od "okna" w górę?
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Borys w Czerwiec 01, 2012, 11:24
Co to za dziura w nim od "okna" w górę?

Ta podłużna szczelina? To kanał na linki spadochronu.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Prometeusz w Czerwiec 02, 2012, 20:50
Wideo z lądowania Dragona w lepszej jakości.

http://www.youtube.com/watch?v=EEle_iw4_w0
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Czerwiec 04, 2012, 01:00
Ciekawy materiał. Spadochrony główne całkiem długo się rozkładały, wydawać by się też mogło, że powinno dojść po wodowaniu szybciej do ich odcięcia.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Czerwiec 04, 2012, 02:31
Ciekawy materiał. Spadochrony główne całkiem długo się rozkładały, wydawać by się też mogło, że powinno dojść po wodowaniu szybciej do ich odcięcia.

Ah, przy okazji widzę, że temat surfowania kapsuły był już omawiany :)

To ja może powrócę do samej misji. Smoczyca po powrocie na Ziemię uprawiała kitesurfing:
http://spacexlaunch.zenfolio.com/p208064181/h37af01f1#h37af01f1
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Czerwiec 04, 2012, 14:29
I jeszcze kilka zacnych foteczek z wodowania: http://www.spaceflightnow.com/falcon9/003/recovery/
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Czerwiec 05, 2012, 17:40
Kapsuła dotarła do Long Beach. Teraz na ciężarówkę i w drogę do McGregor!

Fotki - http://www.spaceflightnow.com/falcon9/003/120605port/
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: jaro738 w Czerwiec 05, 2012, 19:53
bardziej przypalona strona była "góra" w trakcie wejścia w atmosferę, dobrze rozumuje?
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Czerwiec 07, 2012, 01:14
bardziej przypalona strona była "góra" w trakcie wejścia w atmosferę, dobrze rozumuje?

Tak mi się wydaje. Swoją drogą warto zauważyć, że właz do środka umieszczony jest po tej stronie mniej osmolonej.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Ulmar w Czerwiec 11, 2012, 19:59
 Ja już teraz nic nie rozumiem. Czy my mamy 1969 rok ? Minęło 40 lat od pierwszego lotu Apollo a tu masz kolejny lot programu Apollo ?
Taaaka wielka dyskusja na tym forum wszyscy pieją na temat tego Apollo-Dragon a za parę dni chińczycy wysyłają trzyosobową załogę w kosmos.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: robinson w Czerwiec 11, 2012, 20:33
No właśnie , dzisiaj w trójce PR, powiedzieli, że Chińczycy są 3 krajem na świecie po USA i Rosji , który może umieścić ludzi w kosmosie. Mi się wydaje, że drugim , bo póki co wysyłanie własnym statkiem w kosmos ludzi dla amerykanów to tylko wspomnienia historyczne, a nie zapowiada się aby szybko do takich możliwości wrócili. Patrząc na historię J2X to pewnie nie w najbliższej 20 latce. Sory, że tak wtrącam ten silnik, ale dla mnie to najbardziej śmieszny fragment amerykańskiej astronautyki :-).

Pozdro
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Romek63 w Czerwiec 11, 2012, 20:39
Ja już teraz nic nie rozumiem. Czy my mamy 1969 rok ? Minęło 40 lat od pierwszego lotu Apollo a tu masz kolejny lot programu Apollo ?
Nie ma tu nic trudnego do zrozumienia. Ten lot Dragona wyniesionego rakietą Falcon 9 sam w sobie oczywiście nie jest żadną techniczną rewelacją - może poza tym, że w niedługim czasie powstanie także kapsuła załogowa (pierwsza kapsuła 7 osobowa). No i to że przyszłe wersje mają mieć możliwość lądowania na silnikach. Jednak w tym przypadku nie to jest ważne że ten statek lata na orbitę ale to że jest produktem prywatnej firmy. Do tej pory żaden duży prywatny statek kosmiczny na orbitę nie poleciał. Tu chodzi o to że dzięki tej misji Dragona sektor prywatny na poważnie włączy się w eksplorację kosmosu. Będzie większa konkurencja, spadną koszty transportu i będą powstawać nowe technologie do wynoszenia dużych obiektów w kosmos. Także bardzo przyśpieszy to rozwój turystyki kosmicznej co odciąży budżety państw w działalności kosmicznej i umożliwi skupienie się bardziej na eksploracji kosmosu o profilu ściśle naukowym. Pozostałe zadania przejmą firmy prywatne.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: jmvh w Czerwiec 11, 2012, 21:01
Jednak w tym przypadku nie to jest ważne że ten statek lata na orbitę ale to że jest produktem prywatnej firmy.

Apollo i reszta tak samo. NASA właściwie od początku rozdawała kontrakty.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Borys w Czerwiec 11, 2012, 21:09
Jednak w tym przypadku nie to jest ważne że ten statek lata na orbitę ale to że jest produktem prywatnej firmy.

Gwoli ścisłości, wszystkie amerykańskie statki były produktami prywatnych firm. Różnica jest taka, że Dragonem lata prywatna firma (na zlecenie NASA...), a nie sama NASA.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Romek63 w Czerwiec 11, 2012, 21:16
Użyłem takiego skrótu myślowego. Chodziło mi o to, że nie powstał on ściśle na zamówienie NASA i że NASA nie była jego współkonstruktorem. Oraz o to że powstał on głównie za prywatne pieniądze, a te wcześniejsze statki za pieniądze NASA. To że lata nim prywatna firma a nie NASA to oczywiście też.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Czerwiec 14, 2012, 01:08
Wyszły fotki Dragona w zakładzie SpaceX w McGregor. Właśnie realizowanie jest w rzeczywistości ostatni punkt programu misji Dragon C2+ - przekazanie sprowadzonych ze stacji ISS ładunków do NASA :) Fotki z fanpage SFN na fb.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: JSz w Czerwiec 14, 2012, 08:58
Ten transparent na ścianie na drugim zdjęciu - aż się łezka kręci w oku...
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: Matias w Czerwiec 14, 2012, 18:10
A tutaj (http://www.spaceflightnow.com/falcon9/003/120605port/) trochę więcej zdjęć z rozładunku Dragona w Long Beach.
Tytuł: Odp: Dragon C2+
Wiadomość wysłana przez: MarekFloryda w Luty 06, 2015, 21:11
A tutaj (http://florydziak.blogspot.com/2015/02/cots2-dragon.html) zdjęcia kapsuły stojącej przez następne trzy dni w Kennedy Space Center.