Autor Wątek: Start Falcona 9 v1.1 z próbą odzyskania I stopnia  (Przeczytany 75154 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline MarekFloryda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1433
  • docent
    • Mój blog rakietowo-samochodowy
Odp: Start Falcona 9 v1.1 z próbą odzyskania I stopnia
« Odpowiedź #390 dnia: Styczeń 16, 2015, 18:54 »
MarekFloryda: Czyli wprost sugerujesz, że Musk i jego ludzie po prostu kłamią mówiąc, że to była przyczyna niepowodzenia? ;) Masz jakieś tajne info? ;)

Raczej twierdzę że to my wyciągamy błędne wnioski ;) Tzn. praprzyczyną awarii był pewnie brak płynu hydraulicznego z uwagi na nadmierne jego zużycie do kontroli "tarek" w czasie lotu. Jednak to nie tarki którymi nie dało się już sterować były bezpośrednią przyczyną nieudanego lądowania - prędkość była na tyle niska że te tarki nie miały nic do gadania. Może brakło paliwa w silniczkach korekcyjnych, może zbyt niskie ciśnienie w układzie hydraulicznym spowodowało brak pełnej kontroli nad wychyleniami Merlina?
Zapraszam na mój blog :)

Offline MarekFloryda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1433
  • docent
    • Mój blog rakietowo-samochodowy
Odp: Start Falcona 9 v1.1 z próbą odzyskania I stopnia
« Odpowiedź #391 dnia: Styczeń 16, 2015, 19:00 »
Mam wrażenie, jakby rakiety przed kontaktem z barką miała bardzo dużą prędkość poziomą. Dzięki temu nie rozbiła barki a została wyrzucona za burtę.

Ma dużą prędkość poziomą bo przechylona rakieta + ciąg silnika = spore przyspieszenie w poziomie. Jednak większość masy rakiety (która jest w silnikach) i tak uderza w barkę. To co wylatuje za burtę to relatywnie lekki zbiornik. Nie wiemy jaką dużą dziurę zrobiła rakietą bo na zdjęciach barki w tym miejscu jest spora kałuża. Kto wie jaka głęboka...
Zapraszam na mój blog :)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Start Falcona 9 v1.1 z próbą odzyskania I stopnia
« Odpowiedź #392 dnia: Styczeń 16, 2015, 19:08 »
Ponieważ nikt nie osadził prawidłowo filmiku z lądowania/grzmotnięcia to zrobię to ja:



Nie-sa-mo-wi-te!

Offline NilQ

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Odp: Start Falcona 9 v1.1 z próbą odzyskania I stopnia
« Odpowiedź #393 dnia: Styczeń 16, 2015, 19:19 »
Nie wiemy jaką dużą dziurę zrobiła rakietą bo na zdjęciach barki w tym miejscu jest spora kałuża. Kto wie jaka głęboka...
Gdzieś wyczytałem, że barka ma dopuszczalny nacisk 12,2 t/m2. Skoro powstała kałuża to oznacza, że rakieta nawet nie zrobiła tzw. dziury, a co najwyżej zagłębienie.

Ogólnie filmik świetnie wszystko ukazuje, dobrze, że go w ogóle udostępnili :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Start Falcona 9 v1.1 z próbą odzyskania I stopnia
« Odpowiedź #393 dnia: Styczeń 16, 2015, 19:19 »

Offline Air Q

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1895
Odp: Start Falcona 9 v1.1 z próbą odzyskania I stopnia
« Odpowiedź #394 dnia: Styczeń 16, 2015, 19:31 »
Może brakło paliwa w silniczkach korekcyjnych, może zbyt niskie ciśnienie w układzie hydraulicznym spowodowało brak pełnej kontroli nad wychyleniami Merlina?
Równie dobrze to może być efekt układu nawigacyjnego, który w ostatnim momencie starał się powrócić nad barkę i stąd gwałtowne wychylenie silnikiem. Niżej przydatne do przeglądania w zwolnieniu lub klatka po klatce:
http://www.gfycat.com/WellmadeLikelyKakapo#?speed=0.125
"One could write a history of science in reverse by assembling the solemn pronouncements of highest authority about what could not be done and could never happen."
http://qt.exploratorium.edu/mars/opportunity
Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm

Offline MarekFloryda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1433
  • docent
    • Mój blog rakietowo-samochodowy
Odp: Start Falcona 9 v1.1 z próbą odzyskania I stopnia
« Odpowiedź #395 dnia: Styczeń 16, 2015, 20:17 »
Gdzieś wyczytałem, że barka ma dopuszczalny nacisk 12,2 t/m2. Skoro powstała kałuża to oznacza, że rakieta nawet nie zrobiła tzw. dziury, a co najwyżej zagłębienie.

Zagłębienia potrafią być głębokie: http://pl.wikipedia.org/wiki/Bajkał(edycja - silnik forum głupieje i wysyła do Bajki a nie jeziora Bajkał)

A poważnie to masz rację - dziury nie zrobiła = da się to pewnie zaasfaltować, zabetonować itp.

edit moheratora - poprawiłem! :)
« Ostatnia zmiana: Styczeń 16, 2015, 20:58 wysłana przez kanarkusmaximus »
Zapraszam na mój blog :)

Offline MarekFloryda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1433
  • docent
    • Mój blog rakietowo-samochodowy
Odp: Start Falcona 9 v1.1 z próbą odzyskania I stopnia
« Odpowiedź #396 dnia: Styczeń 16, 2015, 20:18 »
Ponieważ nikt nie osadził prawidłowo filmiku z lądowania/grzmotnięcia

Nie bardzo się dawało wcześniej, bo trzeba było HTML...
Zapraszam na mój blog :)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Start Falcona 9 v1.1 z próbą odzyskania I stopnia
« Odpowiedź #397 dnia: Styczeń 16, 2015, 22:00 »
Ponieważ nikt nie osadził prawidłowo filmiku z lądowania/grzmotnięcia

Nie bardzo się dawało wcześniej, bo trzeba było HTML...

To oczywiście taki żart - bez obaw. Po prostu znalazłem filmik, który mogłem osadzić do postu forum.

Naprawdę ten filmik działa na wyobraźnie i pokazuje, że skomplikowanym procesem jest sprowadzenie pierwszego stopnia rakiety po wykonanej pracy i w ostatnich sekundach sukces może zmienić się w "porażkę". :)

Offline MarekFloryda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1433
  • docent
    • Mój blog rakietowo-samochodowy
Odp: Start Falcona 9 v1.1 z próbą odzyskania I stopnia
« Odpowiedź #398 dnia: Styczeń 16, 2015, 22:13 »
Naprawdę ten filmik działa na wyobraźnie i pokazuje, że skomplikowanym procesem jest sprowadzenie pierwszego stopnia rakiety po wykonanej pracy i w ostatnich sekundach sukces może zmienić się w "porażkę". :)

Odpowiem jak stara zrzęda filmem:

Jak widać wjechanie w bramę jest też skomplikowanym procesem i także w ostatnich sekundach może zamienić się w "porażkę" :)

A poważnie to miło że SpaceX udostępnił ten film.
Zapraszam na mój blog :)

LooZ^

  • Gość
Odp: Start Falcona 9 v1.1 z próbą odzyskania I stopnia
« Odpowiedź #399 dnia: Styczeń 16, 2015, 22:15 »
Tweet Muska - "Next rocket landing on drone ship in 2 to 3 weeks w way more hydraulic fluid. At least it shd explode for a diff reason." ;)

Offline Air Q

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1895
Odp: Start Falcona 9 v1.1 z próbą odzyskania I stopnia
« Odpowiedź #400 dnia: Styczeń 17, 2015, 00:47 »
Tweet Muska - "Next rocket landing on drone ship in 2 to 3 weeks w way more hydraulic fluid. At least it shd explode for a diff reason." ;)
Oby ta druga część się tym razem nie sprawdziła :)
"One could write a history of science in reverse by assembling the solemn pronouncements of highest authority about what could not be done and could never happen."
http://qt.exploratorium.edu/mars/opportunity
Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm

Offline Stazx

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 130
  • Arkady Darell
Odp: Start Falcona 9 v1.1 z próbą odzyskania I stopnia
« Odpowiedź #401 dnia: Styczeń 17, 2015, 01:08 »
@MarekFloryda nie widzę tego przechylania się rakiety o którym piszesz na swoim blogu - właśnie wydaje mi się że przechył jest stały z dokładnością do jakości filmu ;) Zwróć uwagę na to że rakieta "nalatuje" na kamerę z dużą prędością (moim zdaniem to mogło być spokojnie powyżej 50 km/h), i patrzymy na nią ze specyficznej perspektywy.

Tak poza tym dla mnie niesamowite jest że pomimo tego przechyłu udało im się trafić w barkę. Komputer był pewnie zaprogramowany tak żeby w pierwszej kolejności trafić, dopiero jak to się uda to myśleć o tym żeby rakieta spadła w miarę pionowo i miękko :p  I to się udało pomimo hardkorowych warunków.

Offline perian

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1442
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Start Falcona 9 v1.1 z próbą odzyskania I stopnia
« Odpowiedź #402 dnia: Styczeń 17, 2015, 10:52 »
Bez zniwelowania prędkości poziomej to marnie to widzę, ona walnęła w barkę przypadkiem, zero szans na wylądowanie. Musnęła o barkę (kaaabooom) i w ocean. Może jednak wiatr zbyt duży, albo faktycznie durszlaki zostały w dziwnej pozycji?

Chęć odzysku stopnia powoduje, że ograniczenia do startu są większe, bo pogoda na lądowisku musi być odpowiednia. Ale to oczywista oczywistość.

Offline MarekFloryda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1433
  • docent
    • Mój blog rakietowo-samochodowy
Odp: Start Falcona 9 v1.1 z próbą odzyskania I stopnia
« Odpowiedź #403 dnia: Styczeń 19, 2015, 19:54 »
właśnie wydaje mi się że przechył jest stały z dokładnością do jakości filmu ;)

Prawa fizyki są nieubłagane, rakieta nie jest w stanie lecieć pionowo przechylona z włączonym silnikiem.
Zapraszam na mój blog :)

Offline Predi

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 12
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Start Falcona 9 v1.1 z próbą odzyskania I stopnia
« Odpowiedź #404 dnia: Styczeń 19, 2015, 23:03 »
właśnie wydaje mi się że przechył jest stały z dokładnością do jakości filmu ;)

Prawa fizyki są nieubłagane, rakieta nie jest w stanie lecieć pionowo przechylona z włączonym silnikiem.

Polemizowałbym  :) Na pewno bawiłeś się w dzieciństwie patykiem, który utrzymywałeś na palcu w pozycji pionowej. Nie uważasz, że byłbyś też zdolny tak dobrać przechylenie i tempo marszu by patyk był cały czas podobnie pochylony? Idąc nie pozwalałbyś mu upaść - bardziej się przechylić. Zmierzam do tego, że wg mnie jest możliwy taki wektor sił, który przez dłuższy czas (np. te kilka sekund, które widzimy) utrzyma rakietę w takiej pozycji.
btw: oprócz video fajnie by było, jakby udostępnili telemetrię (marzyciel).

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Start Falcona 9 v1.1 z próbą odzyskania I stopnia
« Odpowiedź #404 dnia: Styczeń 19, 2015, 23:03 »