Autor Wątek: STORK-4 i STORK-5  (Przeczytany 9869 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: STORK-4 i STORK-5
« Odpowiedź #15 dnia: Lipiec 08, 2021, 09:53 »
Na tej stronce z nasłuchami ich nie widać - może dlatego, że są to satelity sił zbrojnych USA i Holandii, więc podsłuchiwanie ich może nie być dobrze odebrane  ;)
Szo?

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka


Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: STORK-4 i STORK-5
« Odpowiedź #16 dnia: Lipiec 08, 2021, 10:31 »
Tak swoją drogą - SW1FT jeszcze nie poleciał chyba, nie?

A co do startów Virgina z Polski - ten pomysł jest bez sensu.

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka


Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: STORK-4 i STORK-5
« Odpowiedź #17 dnia: Lipiec 08, 2021, 10:34 »
Na tej stronce z nasłuchami ich nie widać - może dlatego, że są to satelity sił zbrojnych USA i Holandii, więc podsłuchiwanie ich może nie być dobrze odebrane  ;)

To oczywiście najbardziej logiczne wyjaśnienie!

Drugie - znacznie mniej prawdopodobne i podaję je tylko dlatego, żeby pozwolić na teoretyzowanie - to pewnie kwestie nadawania na znacznie wyższych częstotliwościach. Takie sobie pasma X czy jeszcze wyżej... :) Nie każdy amator radio-czułości słucha na tych częstotliwościach. :)

Offline Tomasz Noga

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 542
Odp: STORK-4 i STORK-5
« Odpowiedź #18 dnia: Lipiec 08, 2021, 10:37 »
Inaczej - wpisałem na tej stronce nazwy pozostałych 2 satelitów które zostały wysłane i nie ma ich w ogóle w katalogu - zupełnie jakby ich w ogóle nie uwzględniali.

Cytuj
A co do startów Virgina z Polski - ten pomysł jest bez sensu.

Rozwiniesz? Czy chodzi Ci o to, że jak już startować z Europy to lepiej dogadać się ze Skandynawami względnie UK?

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: STORK-4 i STORK-5
« Odpowiedź #18 dnia: Lipiec 08, 2021, 10:37 »

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: STORK-4 i STORK-5
« Odpowiedź #19 dnia: Lipiec 08, 2021, 10:39 »
STORK według specyfikacji ma telemetrię na 400-440MHz i główną linię na S-bandzie.

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka


Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: STORK-4 i STORK-5
« Odpowiedź #20 dnia: Lipiec 08, 2021, 10:51 »
Chodzi o to, że nie ma sensu mieć więcej niż jednego punktu obsługi dla Europy. UK ma sens bo pozwala na loty na wiele inklinacji bez zasadniczo większego problemu. Znad Polski takie loty odpadają z powodu ograniczeń terytorialnych - właściwie można by tylko strzelać na bardzo wąski zakres bliski orbity polarnej przez Bałtyk i zatokę Botnicką. Ale to bez sensu bo z Atlantyku czy Morza Północnego też można i to łatwiej. Poza tym nie ma sensu integrować tak małych ładunków w Polsce. Bardziej opłaca się je przenieść do UK i tam przeprowadzić integrację, bo wszystko jest już na miejscu. W Polsce można by co najwyżej mieć miejsce zajmujące się produkcją i testami i następnie na mocy jakiejś umowy Virgin mógłby transportować ładunek na integrację do siebie bo mają czym.

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka


Offline Tomasz Noga

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 542
Odp: STORK-4 i STORK-5
« Odpowiedź #21 dnia: Lipiec 08, 2021, 11:15 »
Z PL też w grę wchodzi w zasadzie lot nad Morze Północne i wyrzucenie rakiety stamtąd, więc tym bardziej lepiej z UK. No chyba że faktycznie SatRevo mialoby wynoaić kilkaset platform rocznie - ale i wtedy niekoniecznie to by się kalkulowało.

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: STORK-4 i STORK-5
« Odpowiedź #22 dnia: Lipiec 08, 2021, 11:28 »
Przy wielkości ich platformy satelitarnej większy sens by miało wykupienie lotu na Falconie 9 od razu całej serii satelitów niż ciułanie po kilka sztuk mniejszym launcherem. Tylko najpierw to muszą mieć coś więcej niż zapewnienia.

Żeby to traktować poważnie to musielibyśmy zobaczyć przykładowe dane z tej platformy (sample zobrazowania przykładowo).

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka


Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: STORK-4 i STORK-5
« Odpowiedź #23 dnia: Lipiec 08, 2021, 11:33 »
Dlaczego nie ma sensu latać nad Polską? Podam pierwszy z tysięcy argumentów: nad Polską lata dużo samolotów. Mamy im kazać z większej strefy zrezygnować?
Podobnie jest ze statkami. Te poruszają się wolniej i jeszcze trudniej zamknąć dużą strefę dla jakiegoś pimpusia co może polecieć lub nie.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: STORK-4 i STORK-5
« Odpowiedź #24 dnia: Lipiec 08, 2021, 11:37 »
Z PL też w grę wchodzi w zasadzie lot nad Morze Północne i wyrzucenie rakiety stamtąd, więc tym bardziej lepiej z UK. No chyba że faktycznie SatRevo mialoby wynoaić kilkaset platform rocznie - ale i wtedy niekoniecznie to by się kalkulowało.

Dlatego UK (Kornwalia) czy Portugalia (Azory) to fajne miejsca, bo tam ograniczeń od ruchu morskiego czy lotniczego jest mniej.

Offline Tomasz Noga

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 542
Odp: STORK-4 i STORK-5
« Odpowiedź #25 dnia: Lipiec 08, 2021, 11:48 »
Dlaczego nie ma sensu latać nad Polską? Podam pierwszy z tysięcy argumentów: nad Polską lata dużo samolotów. Mamy im kazać z większej strefy zrezygnować?
Podobnie jest ze statkami. Te poruszają się wolniej i jeszcze trudniej zamknąć dużą strefę dla jakiegoś pimpusia co może polecieć lub nie.

Cóż, rakiety orbitalne nie są jeszcze na takim poziomie niezawodności jak samoloty pasażerskie plus dochodzą kwestie prawno-polityczne. Nawet jeżeli my nabierzemy przekonania, że można strzelić rakietę tak by w fazie wzlotu była nad Warszawą, to Szwedzi mogą mieć inne zadnie na temat Sztokholmu czy Goteborga ;) Dotknęliśmy tego tematu w studium ,,Polska mikro-rakieta nośna - perspektywa" dla Polskiej Agencji Kosmicznej.

Cytuj
Dlatego UK (Kornwalia) czy Portugalia (Azory) to fajne miejsca, bo tam ograniczeń od ruchu morskiego czy lotniczego jest mniej.

No właśnie, jakoś Anglicy nie strzelają rakiet na północ z kosmodromu w Dover, a tam tym bardziej można powiedzieć, że nad Londynem lata sporo samolotów ;)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: STORK-4 i STORK-5
« Odpowiedź #26 dnia: Lipiec 08, 2021, 12:42 »
Ooo, tak na marginesie - czy to studium o rakiecie jest dostępne dla szerokiej publiczności?

Offline Tomasz Noga

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 542
Odp: STORK-4 i STORK-5
« Odpowiedź #27 dnia: Lipiec 08, 2021, 13:10 »
Trzeba poprosić Polską Agencją Kosmiczną o przekazanie, chyba w trybie informacji publicznej.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: STORK-4 i STORK-5
« Odpowiedź #28 dnia: Lipiec 09, 2021, 11:19 »
Chyba była jedna udana sesja komunikacyjna ze STORK-4:
https://network.satnogs.org/observations/4390752/
Ale jakoś dziwnie to wygląda. Może sygnały od satelitów są tak słabe, że rzadko (wyjątkowo?) można je wychwycić?

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: STORK-4 i STORK-5
« Odpowiedź #29 dnia: Lipiec 09, 2021, 11:23 »
Chyba była jedna udana sesja komunikacyjna ze STORK-4:
https://network.satnogs.org/observations/4390752/
Ale jakoś dziwnie to wygląda. Może sygnały od satelitów są tak słabe, że rzadko (wyjątkowo?) można je wychwycić?

To chyba błąd opisu.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: STORK-4 i STORK-5
« Odpowiedź #29 dnia: Lipiec 09, 2021, 11:23 »