Autor Wątek: Dragon C2+  (Przeczytany 196984 razy)

0 użytkowników i 4 Gości przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Dragon C2+
« Odpowiedź #270 dnia: Maj 21, 2012, 22:10 »
Czy jakieś wieści o stanie przygotowań? Niczego nie ma w sieci... :(

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5263
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Dragon C2+
« Odpowiedź #271 dnia: Maj 21, 2012, 22:13 »
Czy jakieś wieści o stanie przygotowań? Niczego nie ma w sieci... :(

Trzeba wysłać MarkaFlorydę na miejsce startu :) A na poważnie, to wszystko OK, po prostu przygotowanie do startu trwa "nieco" krócej, niż w przypadku wahadłowców i jeszcze się nie zaczęło.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Dragon C2+
« Odpowiedź #272 dnia: Maj 21, 2012, 23:07 »
Czy jakieś wieści o stanie przygotowań? Niczego nie ma w sieci... :(

Trzeba wysłać MarkaFlorydę na miejsce startu :) A na poważnie, to wszystko OK, po prostu przygotowanie do startu trwa "nieco" krócej, niż w przypadku wahadłowców i jeszcze się nie zaczęło.

No, a sama rakieta jest już na padzie, inaczej niż było przed próbą startu 19 maja.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Dragon C2+
« Odpowiedź #273 dnia: Maj 21, 2012, 23:09 »
Tymczasem na kilka godzin przed rozpoczęciem odliczania na stanowisku startowym znalazł się... dźwig! Wszyscy się zastanawiają co oni tam robią, prawdopodobnie coś na drugi stopniu...

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Dragon C2+
« Odpowiedź #273 dnia: Maj 21, 2012, 23:09 »

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5263
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Dragon C2+
« Odpowiedź #274 dnia: Maj 21, 2012, 23:11 »

No, a sama rakieta jest już na padzie, inaczej niż było przed próbą startu 19 maja.

Przeciez jej nie zdejmowali, zawór wymieniono na miejscu.

Sekwencja odliczania jest dostępna na stronce http://www.spaceflightnow.com/falcon9/003/countdowntimeline.html.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Dragon C2+
« Odpowiedź #275 dnia: Maj 21, 2012, 23:52 »

No, a sama rakieta jest już na padzie, inaczej niż było przed próbą startu 19 maja.

Przeciez jej nie zdejmowali, zawór wymieniono na miejscu.

Pisałem w kontekście tego, że na dzień przed poprzednią próbą startu (19 maja) "więcej się działo" z uwagi na wytoczenie rakiety. Teraz jakby mnie się dzieje, bo rakieta jest już na padzie :)

Z tego co widzę to Nasa TV rozpocznie nadawanie relacji ze startu o godzinie 8:30 naszego czasu.

Odnośnie pełnego opisu technicznego problemu, to to jest dobry fragment z dziennika wired:

"A check valve that allows the nitrogen purge prior to ignition in the Merlin engine was stuck open just before launch. This stuck valve allowed “liquid oxygen to flow from the main injector [for the rocket engine itself] into the gas generator injector” that generates hot turbine gas, which drives the turbopumps, according to SpaceX. The turbopumps are basically very high-powered fuel and oxidizer pumps that deliver the liquids to the main combustion chamber of the rocket. The result was the turbopumps were operating at a slightly higher power level, resulting in the high pressure detected in the combustion chamber on engine five."

Offline olasek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 733
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Dragon C2+
« Odpowiedź #276 dnia: Maj 22, 2012, 06:49 »
Chyba ktos wyzej pytal jak dlugie jest okienko startu. Otoz wyczytalem ze okienko startu jest dlugie na split-second czyli mowimy o ulamku sekundu. Swoja droga nigy nie spotkalem sie z czyms tak krotkim. Dzisiejszy start odbedzie sie w bardziej przyjaznej dla mnie godzinie, moze bede ogladac.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Dragon C2+
« Odpowiedź #277 dnia: Maj 22, 2012, 07:17 »
Dzień dobry wszystkim! :) Mamy 2 i pół godziny do startu. Tankowanie rakiety Falcon 9 powinno już być zakończone.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Dragon C2+
« Odpowiedź #278 dnia: Maj 22, 2012, 07:49 »
Dwie godziny do startu. Cisza na stanowisku startowym... :P

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Dragon C2+
« Odpowiedź #279 dnia: Maj 22, 2012, 07:51 »
Chyba ktos wyzej pytal jak dlugie jest okienko startu. Otoz wyczytalem ze okienko startu jest dlugie na split-second czyli mowimy o ulamku sekundu. Swoja droga nigy nie spotkalem sie z czyms tak krotkim. Dzisiejszy start odbedzie sie w bardziej przyjaznej dla mnie godzinie, moze bede ogladac.

I wszystko dlatego aby Dragon był obładowany największą możliwą ilością paliwa do wszystkich manewrów, a będzie tańczył sporo wokół ISS. To będą w końcu pierwsze tak poważne manewry tego statku na orbicie.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Dragon C2+
« Odpowiedź #280 dnia: Maj 22, 2012, 08:14 »
Ktoś jest w stanie mi bliżej doradzić którą relację ze startu oglądać, jeśli będę się starał ją łapać z bezprzewodowego? Prawdopodobnie będę oglądał ze Skweru Kościuszki w Gdyni, gdzie jest 3G :P

Offline Mikkael

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2263
  • "Per aspera ad astra"
Odp: Dragon C2+
« Odpowiedź #281 dnia: Maj 22, 2012, 08:19 »
Pogoda: 90% na tak? Słodko :)

Przyłączam się do śledzenia startu (oby!). Nie mam dziś na szczęście natłoku roboty. Jedyny mankament - brak głośników w pracy...

Za jakiś kwadrans rozpocznie się transmisja.
« Ostatnia zmiana: Maj 22, 2012, 08:20 wysłana przez Mikkael »
GG 8698011

Offline yabuzapit

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 169
Odp: Dragon C2+
« Odpowiedź #282 dnia: Maj 22, 2012, 08:23 »
Ktoś jest w stanie mi bliżej doradzić którą relację ze startu oglądać, jeśli będę się starał ją łapać z bezprzewodowego? Prawdopodobnie będę oglądał ze Skweru Kościuszki w Gdyni, gdzie jest 3G :P

Ja bym zaproponował relację spacex na youtube (jakość 360p więc na mobilnym internecie powinno bez większego problemu pójść)
A i jeszcze link w razie czego:


Offline jmvh

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3168
Odp: Dragon C2+
« Odpowiedź #284 dnia: Maj 22, 2012, 08:29 »
Ktoś jest w stanie mi bliżej doradzić którą relację ze startu oglądać, jeśli będę się starał ją łapać z bezprzewodowego? Prawdopodobnie będę oglądał ze Skweru Kościuszki w Gdyni, gdzie jest 3G :P

Ja bym zaproponował relację spacex na youtube (jakość 360p więc na mobilnym internecie powinno bez większego problemu pójść)
A i jeszcze link w razie czego:
Ewentualnie flash dla Androida od NASA, ale ma on chyba nieco większe wymagania niż youtube: http://www.nasa.gov/multimedia/nasatv/nasatv_android_flash.html

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Dragon C2+
« Odpowiedź #284 dnia: Maj 22, 2012, 08:29 »